Cjrocn c2wartsjexeh in het harL, Ondanks alle perikelen het maximum bereikt" Uitgeput erhuizing Bruinvisschool van start Vëxel BRIE f2,98 uchtige handelingen ndweer in actie ar kampvuur (enkruis in lerdeksel gekrast i. Jk Aanrijdingen VERDER MDflT irr Spanning en emoties in eerste autocross Interessant beeld van Texelse posthistorie r> Texelse talentjes in songfestival Guido Banda maakt belofte waar Zeiljacht gezonken Posthoorn schalt bij presentatie Pluk de dag met een bloem van Texel DROS Bakkerij/Maalderij TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een PLATTEGROND van TEXEL Uitgeverij Holland bv advertenties, abonnementen, etc. «ld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220-14111 rtie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (>-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- bel uw bezorger. l. buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De telefoon 02220-17266. ;R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10797 DINSDAG 13 JULI 1993 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, I.N.G. bank nr 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los /1,35 iheid nemen doet een beetje pijn. Vrijdag krijgen oud- ingen, ouders en andere belangstellenden de gelegenheid ef half twee een laatste blik in de oude Bruinvisschool te Ou- ;hild te werpen, voor deze tegen de vlakte gaat. „We hou- een waterfeest, om eventuele tranen te maskeren en omdat tenslotte Bruinvissen zijn", aldus directrice Ria Visser, die haar mede-docenten en veel hulp van vrijwilligers langzaam egonnen met de verhuizing naar de tijdelijke onderkomens. ischild krijgt een nieuwe school, het had veel voeten in de aar- oordat de benodigde toestem- en financiering van het rijk verkregen. Een lijdensweg? een beetje", vindt Ria Visser, ondanks dat het soms één vooruit, twee achteruit was, ien we al onze wensen vervuld te krijgen." .9 kwam vanuit de Bruinvis- ol een noodkreet. Het gebouw O-jarig meisje uit Valkenswaard vorige week 's nachts op een rig lastig gevallen door een ige Texelaar. Het meisje deed te van bedreiging en het plegen ntuchtige handelingen, dan wel oging daartoe. De Texelaar werd houden en nadat tegen hem •verbaal was opgemaakt weer sten. nacht van zaterdag op zondag 03.00 uur werd de brandweer meerd wegens een „mogelij- uitanbiand bij een boerderij in urt van Den Hoorn. De spuit- kwamen echter voor niets uit ed, want toen ze op de opge- plek aankwamen bleek daar s een onschuldig kampvuur te ek was het erf van Alexander- waar in aanwezigheid van een schare vrolijke mensen een ver- igsfeest werd gevierd. Om de ran de nacht te verdrijven, was uur gemaakt. Op een gegeven int laaide dit vuur hoog op na- een pak hooi op was gegooid, stand is dat blijkbaar door id voor een echte brand aange- ie daarop de brandweer heeft irschuwd. Het stoken van open rij nacht is op Texel niet verbo- ils voldoende afstand wordt ge in van gebouwen en brandbaar zoals bos en heide. Op het geldt wèl een verbod, omdat lp die plaats verwarrend kan mr de scheepvaart en in ver- met de mogelijke aanwezigheid 'Dlosieven. inwoner van Postdam- deed vri|dag aangifte van ver oen zijn auto. Onbekenden h °P het parkeerterrein van een "9 bij De Koog met een scherp «P een hakenkruis van onge- '0 bi| 20 cm in zijn kofferdeksel si. '3-jarige Duitse toerist consta- °P dezelfde dag eveneens ver- ien aan zijn auto. Deze stond erd in de Duinroosstraat in "S- De avond tevoren had de ""Poer in de straat gehoord, "geen acht op geslagen. Een e overbuurman kon hem vertel- 'net lawaai afkomstig was ge- van een viertal jongelui, van in longen over de motorkap op ■todak was gestapt. Aan de ®|de sprong hij vervolgens in "tonbak. Tenslotte waren ze kopen en verdwenen. De scha- .ongeveer ƒ1500,-. De po- V|seert bij het signaleren van 'matigheden direct contact op zodat daders wellicht op kunnen worden aange- was dringend toe aan groot onder houd, maar voldeed daarnaast onder wijstechnisch lang niet meer aan de eisen van deze tijd. „Als het regent komt het water door de dakkapellen naar binnen. We kunnen niets in de vensterbanken leggen, want dat wordt geheid nat. We hebben drin gend bewegingsruimte nodig voor de kleuters", vertelt Ria Visser. Bezuinigingen De Bruinvisschool is opgericht in 1931 en zou daarom in 1991 in aan merking komen voor aanpassing en onderhoud in het kader van de zoge naamde „zestigjarige cyclus". De re geling gold ook voor veertig jarige scholen. Op Texel profiteerden de Thijsseschool (40 jaar) en de Jozef school (60 jaar) ervan. Maar net toen de Bruinvis aan de beurt was, werd de regeling afgeschaft! „Bezuinigingen", roept Ria Visser ver bolgen. „Onze eerste reactie was: nou krijgen we dét weer. Ze kijken bij het ministerie eerst naar het geld en niet naar het onderwijs." Opschudding Het aantal zestigjarige scholen in Ne derland is volgens de schooldirectrice klein. „De meeste zijn al lang al ver bouwd of afgebroken. Vandaar dat de afschaffing van de regeling waar schijnlijk in de rest van het land min der opschudding heeft veroorzaakt." Openbare scholen vallen onder de gemeente. Wethouder Tine Krijnen van onderwijs, maakte zich in alle overheidsgelederen bijzonder sterk voor de Bruinvisschool. Ria Visser: „We hebben uiteraard eerst gekeken wat we zouden kunnen doen met het geld dat het rijk ons dan nog wèl wilde geven, maar dat was echt veel te weinig." Naar Den Haag Een delegatie bestaande uit wethou der Krijnen, Ger Praamstra van de af deling Welzijn, Dirk Witte van de medezeggenschapsraad van de Bruin visschool en Ria Visser togen begin 1990 naar Den Haag om op het mi nisterie van onderwijs uit te leggen hoe ernstig de situatie in Oudeschild was. „Daar spraken we met Drs. Kleinbruinink, hoofd van bouwzaken. Er was al een brief die kant op ge gaan en die hebben we mondeling toegelicht. We hadden erg veel klach ten, maar hij kon ons niet helpen, want de regeling was nou eenmaal afgeschaft", vertelt Ria Visser. In de loop van het gesprek liet Kleinbrui nink vallen dat het misschien beter was een verzoek tot totale nieuw bouw in te dienen. Als dat gebeurde vóór 1 april, was het wel op tijd. „Dat was voor ons een nieuw idee. De hoop gloorde. Op de terugweg hebben we volop plannen gemaakt." elkaar gezet en verstuurd naar Den Haag, ruim voor 1 april. Niet lang er na kwam een reactie: het verzoek was te laat ingediend, want dat had voor 1 oktober 1990 moeten gebeu ren.... Ria Visser: „Belachelijk natuur lijk, want Kleinbruinink had ons zelf gezegd dat 1 april vroeg genoeg was. Heel kinderachtig." Gemeente Texel ging in beroep tegen de afwijzing. Tegelijkertijd werd een procedure gestart om versneld nieuwbouw aan te vragen, zodat het dan in ieder geval voor 1992 op tijd zou zijn, Ria Visser is vol lof over de medewerking van de Texelse ambte naren. „Ze hebben met man en macht gewerkt om alle stukken op tijd klaar te krijgen. In tegenstelling tot alle geijkte grappen over ambte naren, hebben ze voor de Bruinvis school echt hemel en aarde bewogen." Het schoolhoofd noemt ook de brief van voormalige PvdA- voorman Gerard van der Kooi aan de toenmalige staatssecretaris van on derwijs Wallage een flinke steun in de rug. „In zijn reactie adviseerde Wallage ons de beroepsprocedure te staken, om vertraging te voorkomen." Vlag uit Begin 1992 werd door het ministerie toestemming verleend voor nieuw bouw voor vier schoolgroepen. „Leuk natuurlijk, maar wij wilden voor vijf groepen", aldus Ria Visser. „Volgens de prognoses haalden we dat makke lijk. Bovendien heb je dan recht op een bewegingslokaal voor de jongste leerlingen. Je kreeg toen van die be rekeningen over het vruchtbaar heidspercentage in een dorp, daar viel iedereen over." De toestemming kwam er op vrijdag 13 maart 1992 en toen ging echt de vlag uit in Oudeschild. Er werd een bouwcommissie gevormd met men sen van de gemeente, Marion Fokker van de medezeggenschapsraad en Ria Visser. „Natuurlijk waren we er nog niet, maar we hadden de toe stemming en dat werkte bijzonder motiverend." Peuters ook Met man en macht werd een plan in Peuterspeelzaal De Kooterkeet staat Het vooraanzicht van de nieuwe Bruinvisschool: passend in de omgeving ook op instorten. Tijdens het brainstormen over een nieuw gebouw werd gefilosofeerd over een aanbouw waarin de peuters konden worden ondergebracht. „Dan kan je alles in één stijl bouwen en samen doen. Die kinderen komen later veelal toch hier op school." De peuterspeelzaal is een aparte stichting, waar de Bruinvis school verder niets mee te maken heeft, al wordt wel overlegd. Er is een aanbouw aan de nieuwe school gepland, maar de bouw is de eigen zaak van de stichting. Lees verder pagina 3 Een 22-jarige Texelse fietser mocht de voorzienigheid danken toen hij op de kruising van de Zwaanstraat en de Gravenstraat in Den Burg de auto van een 57-jarige eilandgenoot te laat zag naderen en met een klap op de motorkap belandde Hem man keerde lichamelijk niets. De fiets en de auto liepen lichte schade op. Zware schade ontstond in dezelfde plaats aan de voorkant van twee auto's, toen een 18-jarige Duitse op de Bernhardlaan een parkeerterrein opdraaide en daarbij geen voorrang gaf aan een tegemoetkomende 24-jarige automobilist uit Den Burg. Guido Banda, zaterdag Texels beste in de elfde kwarttriathlon, was na afloop van de race de uitputting nabij. Zie voor een uit gebreid verslag van een heroï sche strijd elders in dit nummer. I.M. ADVERTENTIE Gisterochtend is het boek „De posf- historie van het eiland Texel" gepre senteerd en officieel overhandigd aan methouder Tine Krijnen-Baijs en voorzitter Geiein Jansen van de Historische Vereniging. Om in de sfeer van het boek te blijven gebeur de dat in de kantine van het post kantoor in Den Burg in het bijzijn van onder meer merknemers en oud- werknemers van de PTT. De informele bijeenkomst werd ge opend door oud-pistonspeler Taeke van Lingen, tegenwoordig directeur van uitgeverij Langeveld de Rooij met een signaal op de posthoorn. Hetzelfde instrument is nog gebruikt door Texels laatste postiljon G. Wit vliet en is eigendom van vrachtrijder D. Kievit. Stopklus Van Lingen legde uit dat het uitgeven van een boek over een zo specia listisch onderwerp voor de kleine Texelse markt niet eenvoudig is. Zo'n boek wordt al gauw te kostbaar, ten zij sponsors er geld in steken. De prijs voor dit boek was binnen de perken gehouden door er een „stop- klus" van te maken. Er werd alleen aan gewerkt als er tijd „over" was, zodat tussen het besluit om het boek uit te geven en het verschijnen zowat een jaar verstreek. Van Lingen herinnerde aan een nog belangwekkender projekt dat zijn be drijf onder handen heeft, de uitgave van het nieuwe Texelse woorden boek. Dit wordt een begerenswaardig standaardwerk dat betaalbaar wordt Tine Krijnen feliciteert Huijsmen met zijn boek. (Foto Harry de Graal) gemaakt door bijdragen en subsidies. Lokale overheid en meerdere particu liere bedrijven hebben al positief ge reageerd, zodat het er naar uitziet dat het projekt rond komt. Deel 2? Auteur Nan Huijsman Rzn uit De Koog, schrijver van het posthistorie- boek, toonde zich trots over zijn geesteskind en uitte dankbaarheid je gens de uitgever die er waarschijnlijk niet veel beter van zal worden, maar het als een taak zag om mee te wer ken aan een dergelijke uitgave. Wat hem betreft komt er een tweede deel, dat onder meer gaat over tele graaf en telefoon op Texel. Hij over handigde zijn boek vervolgens aan Geiein Jansen van de Historische Vereniging en aan Tine Krijnen van de Gemeente Texel. Laatstgenoemde had het boek tevoren doorgenomen en toonde zich blij met deze nieuwe, zeer gedegen bijdrage aan de lokale geschiedschrijving van Texel. Krijnen vertelde dat het onderwerp haar bij zonder aansprak omdat haar voor ouders gedurende een eeuw nauw betrokken waren bij de post. In 1842 werd Evert Baijs Czn op Weringen benoemd tot brievengaarder en post- schipper. Kind en kleinkind volgden hem op Het ging om het postverkeer tussen Weringen en Oudesluis, later Wieringen-Ewijksluis. De dynastie Baijs werd afgesloten door de in 1942 overleden Marie Baijs, kantoor houdster in De Haukes. Vereerd Groepsleider Bert Buijsman, aanvoer der van de huidige 31 bestellers van het eiland (die het boek allemaal krij gen) zei dat hij èn de PTT-organisatie zich vereerd voelen met dit boek. Om dat te onderstrepen overhandigde hij namens G.J. Clocquet, directeur van De Noordkop, een fraai bakje met planten aan auteur Huijsman. Meer over „De posthistorie van het eiland Texel" elders in deze krant. Telefoon 02220 - 12723 IM-ADVERTENTIE tfr.te ^Korl fr\ili i» lut bjrt. I.M. ADVERTENTIE 200 gram Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1