(j focn '2wartsjexels in het harL. DO Kilo cocaïne )or de kust van onderschept Oudeschild Bijna vechtpartij rond vondst Vakantiemand Hoteltoren moet wachten op nieuw bestemmingsplan arktwaarde 80 a 120 miljoen Vindster van voorkennis beticht Groen Zwart mmf Nummer Uitspraak Raad van State vrijgegeven Talk of the Town ^orszel Oplossing uur Boon gesloopt de gemeente dwond door val Droom aüiia: s» Paaseilandbeeld nadert voltooiing s» Zonnige landbouwdag trekt veel publiek w Circus biedt internationaal programma w Geheimzinnigheid bij voorbereidingen Oosterend Present Raad van State: „Tropical" toch op 3 en 4 september w Waddenwinkel wil „bewustmaken" Kneuzingen na aanrijding Aanrijdingen ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10800 VRIJDAG 23 JULI 1993 ifilfla «rtentios- abonnementen, etc. Jen de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tel uw bezorger. buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplem 3, Den jloon 02220-15639 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, Los /1,35 Waddenzee ter hoogte van de Vlakte van Kerke is gister rubberboot met 400 kilo cocaïne opgepikt. De twee opva- n, die zich over het wad uit de voeten probeerden te n, zijn door de Texelse politie aangehouden. De drugs heb- en marktwaarde van tussen de 80 en 120 miljoen gulden. I900 uur wilde het Helderse .-en kustwachtschip „Cor ten noorden van Oude een onderzoek instellen naar viteiten van twee mannen in bberboot. Toen de opvarenden aten kregen dat ze werden be- verlieten ze hun vaartuig en i ze zich lopend uit de voe ten. De politie arresteerde de twee toen ze aan land kwamen. Identiteit Aan boord van de achtergelaten rub berboot werden zware pakketten met de drugs aangetroffen. Deze werden met enige moeite aan boord van de „Boersma" gebracht. Rond 22.00 uur liep het kustwachtschip de haven van Oudeschild binnen. De arrestan ten waren inmiddels overgebracht naar het Texelse politiebureau. Over de identiteit van de mannen of even tuele betrokkenheid van Texelaars worden geen mededelingen gedaan. In verband met het onderzoek wil de politie niet onthullen of de aanhou ding een gevolg is van een tip. De 400 kilo cocaïne is tot nu toe de grootste drugsvangst op het eiland. Zowel de verdovende middelen als de twee arrestanten zijn vannacht nog vervoerd naar de overkant. Een beetje beduusd komt Robert, gevolgd door de cameracrew. De Zandloper binnen. IFoto Tessa de Graaffi kneente heeft gisteren de il- Ischuur van Sil Boon aan irtorenweg met de grond jemaakt. Boon was zelf al ten met het sloopwerk, fioot in de ogen van de (nte niet genoeg op. Jarige Duitse vrouw werd al langs de Nieuwlanderweg |door een tegenligger, waar- Jten val kwam. Ze liep een Jnd op en werd naar de art- I vervoerd. CyW? M i - (Mé het nieuwe hoofd van de of de parkeerwachter in tessief, militant uniform, een kwaadaardige grijns sachtige kraan aan de het parkeerterrein open- Uit de kilometers lange hg bulkt een enorme twart geld over honder- itse Mercedessen, die vrij leen zijn bedekt onder de laag van het slijk der 0 een flits is nog net te 1 alle wielen zijn vastgezet fluorescerende gele wiel en. Langzaam neemt de al en zie je alleen nog luwe massa waaruit kwa- npen opstijgen. Het ge- tan de pijpleiding is ld en plotseling klinkt er 5 muziek. Blozende jon- meisjes komen huppe nd in hand dichterbij en Daar ligt hoop, daar ligt Dansende FNV-jongeren n voorbij met in hun mid- oen schitterende draag- Betere Baas'". O, wat mderschoon schouwspelI 'Ode geld wordt wit en uit Wen komt begeleid door hken een gouden douche Onder de sprankelende otaat de Grote Briefschrij- tilveren pen klaar om toveelste ingezonden beginnen. Daar klinkt ba- ihal en aan de horizon in superprojectie „Van- "iv Texelse Courant de onderwerpen: Zwart- tie op parkeerterrein Ier lezen is onmogelijk beeld wordt geheel in door een zwerm hin- "Orszels en dan en dan... de wekker. Horszei Een 38-jarige automobilist uit Arn hem zag op de kruising Slufter- weg/fietspad Postweg een 17-jarige Blaricumse op een bromfiets over het hoofd. Bij de aanrijding die volgde liep de bromfietster kneuzingen op aan haar rechterbeen. „Ik ben woedend en ik laat het er beslist niet bij zitten." Marleen Witte uit Den Burg briest nog na. Woens dagavond vond zij de vakantiemand die voor het RTL4-programma De Vakantieman was verstopt bij het parkeerterrein van paal 21. Ze werd van voorkennis beticht, waarna de mand min of meer werd toegespeeld aan de 21-jarige Robert van Dongen uit Oldenzaal. Hij won tevens een reis naar Indonesië. Hoewel de RTL-mensen hun uiterste best hadden gedaan de plaats waar de mand zou worden verborgen ge heim te houden, was dit toch uitge lekt. Rond half negen 's avonds waren al opvallend veel „wandelaars" te vinden in de buurt van paal 21. Marleen Witte had via haar zusje, die op camping Kogerstrand werkt, ge hoord waar de mand zou liggen. „Die RTL-mensen probeerden niet op te vallen, maar iedereen had gelijk in de gaten dat zij voor het programma be zig waren." Struikelen Marleen was echter in de duinen aan het zoeken en had dus niet gezien waar de programmamakers met de mand, die geen levensmiddelen maar artikelen bevat die van pas kunnen komen op een verre reis, heen liepen. „Ik kwam naar de parkeerplaats en vond de mand min of meer toevallig. Ik struikelde er bijna over." De RTL- crew stortte zich op Marleen en ver- ordoneerde haar de mand weer terug te leggen. „Ze zeiden dat het zo niet eerlijk was, omdat ik al wist waar hij lag. Maar dat was niet zo. Ik was he lemaal beduusd en heb het ding in derdaad neergezet. Had ik nooit moeten doen, natuurlijk. Robert, een collega van mijn zusje kwam bij me staan en toen besloten die cameralui dat hij hem dan maar „gevonden" moest hebben." De menigte die zich had gevormd rond Marleen reageerde boos. „Er werd gemopperd en gescholden dat het zo niet eerlijk was en dat fk 'm had gevonden, maar het hielp alle maal niets." Studio In een hoog tempo gingen de pro grammamakers met een totaal over- De bouw van het „hotel"-complex aan de Nikadel in De Koog zal voorlopig niet kunnen worden hervat. De Raad van State vindt dat er eerst een rechtsgeldig bestemmingsplan moet ko men en dat hierop niet mag worden vooruitgelopen door toepas sing van artikel 19, zoals b en w van Texel hebben geprobeerd. Dit blijkt uit de woensdag beschik baar gekomen volledige uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State naar aanleiding van het verzoek om schorsing door de vereniging Tien voor Texel. Het argu ment dat al veel geld in de bouw is gestoken, wordt daarin van de hand gewezen. Eigen risico Met de bouw is volgens de Raad van State begonnen voordat er zekerheid was dat deze planologisch aanvaard baar was. Het risico daarvan ligt bij de investeerder, oftewel bij de familie Konst uit Rijsenhout van de B.V. Greenside Vastgoed, die er inmiddels anderhalf miljoen gulden aan heeft uitgegeven. E. Momberg uit Den Burg, die het plan heeft ontwikkeld, wilde niet op de uitspraak reageren. „Ik wacht af wat b en w doen". Wachten tot er een rechtsgeldig bestemmingsplan is, lijkt voor de ini tiatiefnemers heilloos omdat dit jaren duurt. De voorbereidingen voor het bestemmingsplan zijn nog maar net begonnen, zodat de gemeenteraad het niet binnen anderhalf jaar kan vaststellen. Als in dit plan de onge wijzigde hotelbouw is opgenomen, zullen er zeker bezwaren komen waarover de gemeenteraad en moge lijk ook de provincie en tenslotte de Kroon zich moeten uitspreken. B en W zullen zich dinsdag over de uitspraak van de raad van State bera den. Zoals bekend heerst binnen het college verdeeldheid over het bestemmingsplan De Koog. In tegen stelling tot de burgemeester en de wethouders Krijnen en Terpstra wil Klaas Barendregt woningbouw in- plaats van het tweede hotelcomplex. Drie varianten Er liggen thans drie varianten voor een ontwerp bestemmingsplan ter ta fel. Nummer drie komt van Baren- drecht die vindt dat de omstreden hoteltoren alsnog lager moet worden, bijvoorbeeld tien of twaalf meter. Het capaciteitsverlies dat dan ontstaat zou moeten worden gecompenseerd door bijbehorende laagbouw, zodat het voor de initiatiefnemers zakelijk even aantrekkelijk blijft. Daarna zou gepoogd moeten worden om dit ge bouw met toepassing van artikel 19 van de grond te krijgen, wat mogelijk zou zijn als Tien voor Texel zijn be zwaren intrekt. De kans dat het probleem op die manier tot tevredenheid van alle be trokkenen wordt opgelost, lijkt rede lijk groot want Tien voor Texel heeft in een eerder stadium al laten weten geen bezwaar te hebben tegen een hotel van 10 meter. Woordvoerder Ari van Hardeveld bevestigt dat, zij het onder voorbehoud dat de leden zich naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen nog moeten uitspre ken. „Dat gebouw mag van ons tien meter worden en als er voor het fraaie aanzien een schuin dak op moet, zodat de totale hoogte onge veer 13 meter wordt, is dat bespreekbaar". De zaken zouden dus snel kunnen worden opgelost, ware het niet dat Tien voor Texel waarschijnlijk als voorwaarde zal stellen dat het gebouw dan ook een Lees verder pagina 5 Redactioneel commentaar donderde Robert naar café De Zandloper in De Koog, van waaruit naar Frits Bom in de studio werd ge beld. In het café volgde een groep belangstellenden het programma via de televisie en was niets bekend van de commotie die buiten was ontstaan. De programmamakers instrueerden de aanwezigen. „Als ik zó doe moet u juichen en als ik zó doe moet u ohhh roepen." De Texelaars gedroe gen zich als voorbeeldige figuranten. „Jezus, dit onthou ik nooit. Piet." In de uitzending werd Robert gekop peld aan een andere kandidate. Sym bolisch werd geschoten op een draaiende schijf waarop een land kaart was te zien. „Ik dacht dat hij op Texel aan het schieten was, maar het bleek Indonesië", aldus één van de toeschouwers. Op reis Het schot was raak en het keurig af gerichte publiek juichte beschaafd. Robert, die vakantiewerk doet op camping Kogerstrand, mag met zijn mede-kandidate naar Indonesië en moet van de reis een videofilm ma ken. „Ik weet niet wat me over komt", aldus een bedremmelde Robert. Pas na een „spontaan" door de programmamakers georganiseerde polonaise komt hij wat los. „Ik ga eerst even mijn ouders bellen." Lees verder pagina 5 Een 35-jarige automobilist uit Heesch reed donderdag achterop een rij auto's die wachtten om de rotonde in Eierland op te rijden. Zijn wagen en die van een 35-jarige inwoonster van De Cocksdorp raakten beschadigd. Een 41-jarige Texelse meldde bij de politie dat ze op de Stolpweg tegen een geparkeerde wagen was gere den. De schade wordt onderling ge regeld. Een 40-jarige Ier wilde van een uitrit de Kamperfoelieweg oprijden. Omdat het stuur van zijn wagen aan de rechterkant zit, reed hij een eindje de weg op om te kunnen zien of er ver keer aan kwam. Hij richtte zijn aan dacht op lopende en fietsende kinderen en zag daardoor een 60-jarige Castricummer in een auto over het hoofd. De wagens schamp ten elkaar. De schade was gering. Een 48-jarige Duitse reed op de Nieuwlanderweg te dicht achter een 34-jarige Amsterdammer. Toen die remde, knalde de vrouw op zijn ach terkant, waardoor beide wagens flin ke schade opliepen. Een 29-jarige Duitser keek op de Wi- netrgroen in de Koog niet goed uit bij het wegrijden en reed tegen een 27-jarige man uit Denekamp. De schade bleef beperkt tot krassen en deuken. Tot droefheid van de initiatiefnemers en tot vreugde van de tegenstanders staat nu vast dat de omstreden „stu dio"-toren van 18 meter het kelder stadium niet zal ontgroeien. In theo rie kan het nog wel, maar de proce dure die daarvoor moet worden afgewacht is zo langdurig, dat de op drachtgever daarop niet kan wachten. Zoals al werd vermoed is de schor sing door de Raad van State geba seerd op de opvatting dat bij deze ingrijpende afwijking van het gelden de bestemmingsplan geen artikel 19 procedure gevoerd had mogen wor den. Dat recentelijk andere grote din gen in dezelfde omgeving wèl met artikel 19 tot stand mochten worden gebracht, doet daaraan niets af. Ook het feit dat ten koste van rond an derhalf miljoen gulden al met de bouw was begonnen, heeft de Raad van State niets te maken. Spijkerhard wordt gesteld dat dit eigen schuld is van de investeerder. Had hij maar niet moeten beginnen voor er zeker heid was. Jammer voor de familie Konst uit Rijsenhout, die zich bedro gen moet voelen na de positieve sig nalen die zij uit het raadhuis ontving. De verliefdheid die mevrouw Konst voelde voor het eiland Texel, moet zijn omgeslagen in hoofdpijn. Het is op zijn minst opmerkelijk dat het pro vinciebestuur dat tot taak heeft het planologisch beleid van de gemeente te controleren (en nog onlangs waar schuwde tegen misbruik van artikel 19!) accoord is gegaan met deze arti kel 19 procedure. Er is een verklaring van geen bezwaar afgegeven, zodat de gemeente geen reden had om een bouwvergunning te weigeren. Als er wat geclaimd of geregeld moet wor den, kan de provincie niet buiten schot blijven. Het heeft natuurlijk geen enkele zin om voor het hoge gebouw te blijven ijveren. Of dat complex er na een ja renlange bestemmingsplan- en arob- procedure wel of niet zal komen is nauwelijks van belang. Het duurt im mers veel te lang. Het getuigt bovendien van hoogmoed om tegen beter weten in te beweren dat het dorp De Koog in kwaliteit vooruit zal gaan als deze toren (en een nog grotere tweede appartemen tenflat) er komen. De vergelijking met de toren van Babel die ook nooit werd afgebouwd dringt zich op, in clusief de spraakverwarring die daar de oorzaak van was. Om te voorko men dat het publieke respect voor het planologisch beleid van de ge meente nog verder slinkt, moet nu snel een haalbare kaart op papier worden gezet in combinatie met het besluit om definitief van alle groot schalige elementen in de nieuwe wijk van De Koog af te zien. De gedreven architect die tot dusver aan het werk is geweest, kan vast wel een hotel bedenken dat op de reeds gebouwde kelder past en dat niet alleen hemzelf en de welstandscommissie behaagt, maar ook rekening houdt met de in middels radicaal gewijzigde publieke opinie. Een poging om met een der gelijk gematigd ontwerp Vooruit te lo pen op het bestemmingsplan is niet kansloos, te meer daar ook de pro vincie nog wat heeft goed te maken. Snel om de tafel herenI I.M. ADVERTENTIE Kottervissers opgelet! Was het een slechte week? Wij maken het misschien weer goed! Zaterdagavond a.s. vissersvriendelijke deurprijs: vis t.w.v. f150,- bij (v.h. ik heb ze langer gezien) Lange Ben, De Koog. Trekking om 01.30 uur. P.s. Oh ja, we hebben een nieuwe notaris.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1