'Wisten laten zich niet jrdrijven door slecht weer wmn m 'exel heeft méér dan het strand" Ir wiu. tse gasten boos over iriminerende klemmen W- i® Texels car TEXELSE^" COURANT OOïl IOOo^t-e Op naar de 10.000 Artsenpost Diefstallen Kenia-gangers gezond terug o J! G 30 JULI 1993 van Teso tonen aan dat de Texel niet in de steek laten, vond was het aantal auto's op het eiland it zijn er weliswaar 120 min- idw: vorig jaar op dezelfde dag, is toch een respectabele id. Begin juli was het saldo auto's steeds zo'n 600 dan het voorgaande jaar. lijke de» vergt te j t en de Ri van het regenachtige weer verwerkt zwemparadijs Calluna een ongekende stroom bezoekers. Dinsdag was met 2150 betalende een topdag Er ontstonden toen zelfs wachttijden omdat er niet meer dan ongeveer 600 bezoekers tegelijk in het bad kunnen bezoekers mochten er pas in als anderen waren vertrokken. Opvallend was dat er woensdag ook nog meer dan 1000 bezoe- geregistreerd. hoewel het toen droog en af en toe zelfs zonnig was Gisteren was het weer zeer druk. iFoto Harry de Graati in dikke regenjassen schuivelen ze door Den Burg. Lange ir de ingang van zwemparadijs Calluna. De weergoden ixel in de steek, maar de toeristen beslist niet. „Welnee, de zon had willen liggen, was ik wel naar Spanje ge- ëxel biedt zoveel méér dan alleen strand", aldus één van m impressie van een slechte, mooie zomer op het eiland. Strand iverkf r is natuurlijk minder an dat van de laatste drie tiaar \e moet je daar ook iphangen. Die waren uitzon- rpsst anneer we straks een mooie «gustus hebben, komt alles goed." De Texelse strandex- klagen nog niet. van Joop Vlaming van net "Ifiljoen Paal 9 wordt onder door het merendeel van zijn het slechte weer van de af reken heeft uiteraard ge- ii inkomstenderving, maar is het nog niet. De verhuur Istoelen, windschermen en speelgoed ligt zo goed als st.ITW de ijswagen van Vlaming it toe aan een grote service iet vreten van ongekende kien kilometers, maar de 9'nS» an het wandelend publiek dat trek heeft in warme soep of een gebakken vis zorgt toch voor een aardige omzet. Zonsondergang Robert Terweij van strandpaviljoen „Ome Joop" bij Paal 17 ervaart wel dat het niet op elk moment van de dag even druk is: ,,'s Avonds hebben we behoorlijk wat eters, maar als het mooi weer is ontbijten veel mensen hier en aan het eind van de dag pak ken ze nog een zonsondergang mee. Dat loopt zo'n hele dag door tot aan sluitingstijd, terwijl het nu grote de len van de dag rustig is. Om elf uur 's avonds is echt iedereen wel weg. Maar ach, ik zei vanochtend nog te gen m'n vader dat iedereen de ellen de is vergeten als augustus een beetje knap wordt. De mensen zijn er toch en die dorpen hebben ze alle maal wel gezien." Ziek praten Gerard Zoetelief van „Vliezicht" (Paal 33) wenst optimistisch te blijven: „Als je met een hoofd gaat rondlo pen van „Oh, wat is het toch slecht weer", dan krijgen je gasten ook dat idee. Mensen hebben toch nog alle gelegenheid lekker te wandelen, ze kunnen nog naar Ecomare... Dat soort suggesties doe ik ze ook. Ik heb zondag zes keer het terras droog moet maken, maar er zaten een dag later toch alweer zo'n veertig man. De parasols weren nu niet de zon, maar de regen. Nee, mekaar een beetje ziek praten heeft geen zin." Ook het feit dat de exploitanten niet altijd genoeg werk hebben voor hun werknemers wordt niet als groot pro bleem beschouwd. Terweij: „Ik moet ze soms een paar dagen vrijgeven, maar ik heb veel personeel van de overkant, zodat die dan in de gele genheid zijn een paar dagen naar huis te gaan." Zoetelief lachend: „Ach, ik laat ze gewoon wat meer schoonmaakwerk doen." Terweij tenslotte, js blij met het opgespoten zand voor zijn deur, maar de nadelen ervaart hlf eveneens. „Normaal moet een shovel het strand voor het pavil joen op hoogte brengen, maar nu zijn ze hier uren beziggeweest het zand weer terug te schuiven. Het lag in wallen voor de ingang. Maar het is goed dat het zand er ligt, want de zee kolkt nu aardig." Verzopen Op de noodcamping is het rustig. Zo'n 350 tenten hebben er een nachtje gestaan. Vorig jaar waren dat er al bijna 4000. „We hebben zelfs tegen alle regels in enkele mensen twee nachten laten blijven", vertelt beheerder Cees Maas. „Het stormde zo hard, het was onverantwoord om ze hun tent met zulk weer te laten afbreken." De noodcamping is voornamelijk be zocht door jongeren, die na een nachtje eieren voor hun geld kozen. „Het is geen kampeerweer, maar de stemming bleef toch redelijk goed. Ze staan thuis in de startblokken, dus als het nog veertien dagen mooi weer wordt, kun je alsnog rekenen op een lawine aan toeristen." Wachtrij Zwemparadijs Calluna draait een top- maand met over de 2000 bezoekers per dag. Op de vraag of hij blij is met het slechte weer antwoordt be drijfsleider Bergsma resoluut: „Nee, helemaal niet. Natuurlijk is het bij ons dan gelijk vol, maar Texel is er niet bij gebaat dat het regent. Het is slecht voor het imago als toeristische be stemming." In Calluna worden maximaal 650 mensen tegelijk toegelaten. Het aan tal zwemlustigen was afgelopen week echter regelmatig groter, zodat een lange rij wachtenden voor de deur stond. „Verwende Texelaars vin den het bad momenteel té vol, maar er is heus nog ruimte om je benen uit te slaan. Er zijn ook mensen die voor de gezelligheid komen en lekker een beetje langs het bad zitten." De sauna in het zwemparadijs is re delijk bezet, maar niet extreem. „Gek is dat, maar bij de sauna maken we pas in de herfst, rond de kerst en met de paasdagen mee dat we „nee" moeten verkopen. Terwijl het nu toch ook uitstekend saunaweer is." De Texelse winkeliers geven wisse lende signalen af over de stemming onder de toeristen. „Het is natuurlijk erg druk, maar de mensen zijn on danks de regen vrolijk", vindt Fred Winkel van de Kenta CD-shop. Hans van der Klift noemt zijn kunsthandel een slechtweervoorziening. „Ze mo gen mij wel subsidie geven! Ik krijg meer kijkers dan een museum." Qua handel is hij niet ontevreden. „Maar dat loopt anders ook wel in de zo mer. Ik moet het toch hebben van de echte liefhebbers." De kordate ondernemer vertelt vol vuur hoe hij op zaterdag vier toe risten zijn zaak heeft uitgebonjourd. „Ze waren te beroerd om goeiemor- gen te zeggen en gaven mij de schuld van de regen buiten, Ja, toe nou even....ik heb gezegd dat ze dan maar weer weg moesten gaan. Of je krijgt zo'n stel dat intelligente vragen gaat stellen. Of ik zelf schilder en zo. Hou toch op." Politieagent Ook Henk van der Belt van JoJo- mode is niet altijd even gecharmeerd van winkelende toeristen. „Er blijft ze na een week rotweer niets anders over dan verplicht gaan winkelen. Het is dus hartstikke druk, maar of hetmou gped is voor de handel....nee. De kans op diefstal is veel groter, dus je loopt de hele dag politieagent te spelen." Hoewel de winkelier toegeeft dat het publiek zich en masse op het strand stort als het een dagje mooi weer wordt, hoopt hij toch op een zonnet je. „Het wordt dan even stil, maar na een week hebben ze dat strand ook wel gezien en komen ze toch wel te rug. Alleen niet in die enorme hoe veelheden tegelijk." Van der Belt heeft de collectie enigszins aange past aan het weer. „De winterkleding hangt er nu al en verkoopt ook. En de waxjassen uiteraard." Alleen kijkers? Co Vinke van het Texels Verbond van Ondernemers heeft ook wisselende signalen gekregen. „De één zegt dat hij fantastisch verkoopt, de ander moppert. Alleen kijkers, geen kopers? WAT CING er door O HEEN .TOEN U A-y» u^- <y. Dat is niet nieuw. De consument zit meer op z'n geld." TVO vindt het be langrijk dat duidelijk wordt wat con sumenten beweegt om wel of geen geld te besteden. „Dat is belangrijk voor iedere ondernemer om te weten. Daarom zou iedereen moeten mee doen aan het bedrijfsonderzoek dat TVO organiseert in samenwerking met deskundigen. Als een winkelier alleen maar blijft mopperen of ver wijst naar het KNMI als zijn omzet tegenvalt, dan doet hij het niet goed." Bij de VVV zijn iets meer klachten dan andere jaren binnengekomen over tegenvallende accommodaties of onvrede over behandeling in winkels of horecagelegenheden. Henk Groe nen legt uit dat deze worden doorge geven aan de overkoepelende organisatie van de ondernemersgroep die het betreft. „Door het weer wor den mensen wat kribbiger, maar het komt ook doordat men veel waar wil voor weinig geld. De consument is kritisch." Van verveling bij toeristen heeft de VVV weinig gemerkt. „Er wordt en thousiast gefietst en gewandeld. Daarnaast is het aanbod aan slechtweer-activiteiten momenteel natuurlijk uiterst boeiend. Denk maar eens aan alle markten en het circus." Musea Ook in de Texelse musea is het lek ker druk. Met name het Maritiem en Juttersmuseum heeft veel meer be zoekers dan andere jaren. Ondanks het weer is er ook veel animo voor de excursies. In Ecomare start van daag als speciale attractie een door lopend filmprogramma over natuur en milieu. Het gaat over Texel, maar ook over internationale milieu-aspecten. In korte items van ongeveer een kwar tier wordt op boeiende wijze verteld over de regenwouden in Mexico en of er leven is na de UNSET- conferentie die is gehouden in Rio de Janeiro. Daarnaast is een interview te zien dat Freek de Jonge hield met een ecoloog uit Thailand. Het laatste onderwerp is onderzoek in de Wad denzee. Regenpak En wat vinden de toeristen er zelf van? Kees Feenstra uit Groningen loopt in regenpak met vrouw en twee kinderen door Den Burg. „Ach, het is met de kinderen wel een beet je lastig, al die regen. Maar we heb ben een riante caravan, dus we zitten droog." Van verveling is geen sprake. „Er is zoveel te doen en te zien op het eiland. En het regent niet de hele dag continu, dus wij vermaken ons uitstekend." Herr und Frau Haslinger uit Duisburg zijn minder tevreden. „Nog één dag zo, en ik ga naar huis", zegt de man. „Ja weet u, wij hebben een bunga low gehuurd, maar er zit alleen ver warming in de woonkamer", vertelt zijn vrouw. „En met die wind hebben we het zo koud steeds." Twee blonde meiden op mountainbi kes met rugzakken op, rijden lachend door een plas. Uit Hannover komen za Nee, ze vermaken zich uitstekend, ondanks het weer. „Lekker bij ande ren in de tent hangen en kletsen, juist hartstikke gezellig. En in de kroeg is het droog hoor." Giegelend vult haar vriendin het verhaal aan. „Ja, en wat is ar nou mooier "dan met een vakantievriendje samen luisteren hoe de druppels op het tentdak tikken...." T.d.G./J.R. Een slechtweer-attractie is ook de schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlander- weg. De rij auto's voor de deur zegt genoeg. Foto Harry de Graad en v3 ere? ening bisten zijn boos omdat al- e automobilisten die de >do$ iels overtreden, door de worden gestraft met een ..Niet erg slim om alleen >pdie manier te straffen. 'Hie toeristen kosten", al- 'uitse gast die op onze re- nood kwam klagen. ijnvtf emft kt. igen Admi „id.c- iverstrekkers zijn over dit letac; 'door boze Duitsers aange- at deze aanpak bedoeld is nsatie voor een andere discriminatie ten gunste bimn irs- maakt weinig indruk, ft jnd °mobilisten die in Neder- inz^ 'arkeer- of verkeersovertre- an- worden in hun land 5l9en justitie niet vervolgd. ?volg dat Duitsers lachen Gunng die zij van een Hol- 1 ing? lat ds ing? dijk a n va oortë luiW en va' raat W ouwv ,leman krijgen, terwijl Ne- voor dezelfde soort van !en wèl moeten betalen. Te gek romen zijn echter hard in Het laten verwijderen m van een auto die de par- oste* eft overschreden, kost in- pra« ete f152,. Komt de erU Pas de volgende dag terug, »onM Wa9en inmiddels weg- Jjnioet f225,- extra wor- nben 0m hem terug te krijgen, als de Us f377.- kosten, wat bui- wve^ "°rdt gevonden. Duitsers 3ken zeiden dat dergelijke ra' onrechtvaardig werden gevonden door mensen die te goeder trouw waren. Ze hadden het bord waarop melding wordt gemaakt van de parkeerautomaat, niet gezien. Mateloos Theo Franken uit het Duitse Goch heeft bij de gemeente een schriftelij ke klacht ingediend. Hij was er getui ge van dat bij vier Duitse auto's een wielklem werd aangelegd, zodat ze elk f153,- moesten betalen. Franken vindt dat dit in deze tijd van Europe se eenwording niet kan en het lijkt hem slecht voor het toerisme op Texel. Als de gemeente hiermee door gaat zullen de kranten en de organi saties in Duitsland die zich bezig houden met de belangen van toe risten en automobilisten op de hoog te worden gesteld. Franken noemt de bedragen die betaald moeten worden om de wielklem los te krijgen, bui tensporig hoog in verhouding tot de ernst van de overtreding. Het gaat tenslotte niet om een handeling waarbij het verkeer in gevaar wordt gebracht. De schrijver wijst erop dat hijzelf geen slachtoffer is van de Texelse wielklem „maar slechts een Duitse toerist die voor de eerste keer op uw mooie eiland genieten wil, maar zich aan deze ongelijke behan deling mateloos ergert". Niels Zoetelief uit De Koog is aan de Rijks Agrarische Hogeschool in Leeuwarden afgestudeerd als bedrijfs kundig ingenier, differentatie Interna tionaal Marketing Management. VERVOLG VAIM PAGINA 1 ze daar problemen over maken. Maar schrijf dat alsjeblieft niet te sterk op, want zo erg is het allemaal niet." Quitte Een successtory dus. Eissen: „Het idee nu is dat we aan het eind van augustus zo'n 1850 mensen te ver werken hebben gekregen, waardoor we waarschijnlijk bijna quitte kunnen draaien of met een klein verlies." Daarna wordt de inventaris opgesla gen in de RK-kerk en de container verwijderd. Maar dat er volgend jaar weer een dokterspost in De Koog is, lijkt zeer waarschijnlijk. Liefst met openingstijden in het weekend. Zeijlstra: Dat zal zeker meer geld kosten, want één arts en één ver pleegkundige kunnen uiteraard niet de hele week de post draaiende hou den. We worden weliswaar regelma tig geassisteerd door een verpleegkundige van de ambulance dienst als het druk is, maar in dat geval zal er nog een arts bij moeten." Eissen met de nodige spot: „Ik hoop dat het lukt, dan heb ik het ook wat rustiger." Uit een strandhuisje bij Paal 20 is een gitaar gestolen. De deur van het onderkomen was geforceerd. Het muziekinstrument behoort toe aan een 35-jarige Hamburger. Uit een tent op een camping in De Koog is een walkman, een radio, sportschoe nen, after shave en een spijkerbroek gestolen. De groep merendeels jonge Texelaars die in Kenia bezig is geweest met de bouw van schoollokalen, is woens dag in goede gezondheid op Texel teruggekeerd. Hoewel alles niet pro bleemloos is verlopen, wordt het projekt als een geslaagde en onver getelijke ervaring beschouwd. Diverse leden van de groep hebben wel last gehad van diarree en over- De artsenpost in De Koog: van buiten een kale container, binnen voorzien van de modernste medische faciliteiten. IFolo Joop Rommets) Leemkuil. Autobussen mogen wèl in het Hogeberg-gebied rondrijden, in tegenstelling tot het vrachtverkeer, waarvoor het tuunwallen-landschap taboe is. B en w namen dit besluit op advies van de Overleggroep Ver keerszaken. Enige uitzondering is de Leemkuil, die ook voortaan ook voor touringcars een verboden weg wordt. Wierstraat. In de Wierstraat in Oosterend zullen auto's binnenkort niet meer welkom zijn. Alleen de drie bewoners mogen nog met hun voer tuig de smalle straat inrijden. Het col lege van b en w heeft dit besloten. De Koog. De dorpscommissie, de RK parochie en andere partijen in De Koog krijgen tot uiterlijk 1 augustus 1994 de tijd om een kant-en-klaar plan te maken voor het nieuwe dorpshuis. B en w koppelen deze voorwaarde aan een voorbereidings krediet van f20.000,-. Het dorp is dus aan zet. vermoeidheid. Vertragend voor het werk was dat de kisten met gereed schap op het vliegveld waren zoekge raakt. Later kwamen de spullen toch aan, echter vier dagen te laat. Omdat ook de Keniaanse organisatie veel te wensen overliet, lukte het met om het hele projekt af te bouwen. Van de beoogde drie klaslokalen werden er twee voltooid en een voor de helft. De Kenianen zelf zullen dat lo kaal echter voltooien. Voor de rest hebben de Kenia- gangers alleen maar positieve en leu ke verhalen te vertellen. Land en mensen bleken heel wat verrassingen in petto te hebben. Kerkdienst Zondag a.s. zal naar aanleiding van de thuiskomst van de groep een spe ciale dienst worden gehouden in de Gereformeerde kerk van Oosterend, aanvang 10.00 uur. Deelnemers zul len daarbij verhalen vertellen en er zal Keniaanse muziek ten gehore worden gebracht. Fietspaden. De gemeente heeft de plannen voor fietspaden naar Paal 9, langs de Limietweg en Vuurtorenweg aangemeld bij de provincie. In Haar lem zal worden bekeken in hoeverre de projecten in aanmerking komen voor subsidie. Ezels. Op de jaarlijkse „dag van het paard" in Hoorn heeft H. Gort uit Oudeschild, deelnemend met vier ezels, drie eerste prijzen behaald. De eerste-prijswmnaars gingen vervol gens naar een finale, waarin één van de dieren zelfs kampioen werd. De landelijke keuring trok zestig deelne mende ezels.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5