orpelingen in de ban Oosterend Present Plan voor goedkopere huizen De Cocksdorp ug naar lang geleden: Dankzij financiële steun gemeente: Taxibusje uitgebrand TEXELSE y coURANT Eerste toegangspoort Oosterend is klaar ingen sv Texel narantocht naar azende Bol ak zwembadkiosk recht blijft jks 3% stijgen Groot exploitatietekort op nieuwbouwprojecten Weer auto uitgebrand Reconstructie Redoute f168.414,- duurder Cursussen 10 Jy IAG d eij dat,| dit; h«t ste ste een) dit arp ;nas van d oot deel van de Oosterender 3 bot itvolking is al bijna een jaar zorgi ïtij» nek- i OU uister 11 ooi t met t en irganj iet m 9 km is om es te nd eerst (eulei met de voorbereidingen, de de dorpsbewoners heeft afgelopen weken bij hen ge- Er moet nog heel wat getim- gezaagd en zelfs hier en daar edacht worden, maar volgende het zover: dan zullen de anders tijdens een drie dagen feest laten zien waarin een kirp groot kan zijn; dan wordt achtste keer in successie rend Present gevierd. het dagelijks leven misschien mag verlopen, elke vijf jaar de Oosterenders gezamenlijk agt, uiten. nog und. era relet het OUdi de ichter en in dol en it- ote ed bushs den. >m II s 27 g een eek. js as aar. ig bij bwö ovef oede t W/Ti 30 JULI 1993 ledereen die wel eens isterend Present heeft meege- realiseert zich dat zulke festi- alleen maar mogelijk zijn in al te grote en bijzonder gemeenschap, die in staat is fetes en twisten op een laag zetten om als een eenheid te opereren als het echt nodig [isen die elkaar normaal maar spreken, komen plots weken- igelijks bij elkaar over de vloer proberen in ieder geval hun het feest vlekkeloos te laten In een gezonde competitie de verschillende straten en elkaar de loef af te steken treft versieringen en voorstel- terwijl allen zich geroepen ieder geval medewerking te aan de gezamenlijke activi- het Historisch spel. Een taander mag dan beseffen dat aniseren van een dergelijk jeen gemakkelijke zaak is, aeveel tijd en energie er wer- met(l wr nodig is, weten alleen die- lie er soms letterlijk dag en lee bezig zijn geweest. Vergaderingen lezend Present begint op de- ïanier. In het jaar vooraf aan het feest wordt door het oordelijke bestuur een bijeen- itgeroepen, waarvoor alle nders worden uitgenodigd, rgadering wordt gevraagd of de behoefte bestaat aan nve aflevering, of dat beslo- worden de traditie maar jaar op te schuiyen. Het is voor de hele organisatie acbiilfeest datniets van bovenaf [gedwongen, èlle activiteiten goed overleg met de ildusi|ivoners georganiseerd, zodat aan zijn trekken kan komen, met iedereen rekening ge- jong of oud, een Oosterend en te ig AO -schijr ie c erdero te m -roede daar ad ast. :ettel} Present moet voor iedereen zijn. Dat is ook noodzakelijk om het feest wer kelijk te laten slagen. Zou er maar een kleine groep „dissidenten" zijn, dan zou deze het plezier voor ieder een kunnen bederven en zou het feest nooit kunnen worden tot wat het is: een uiting van saamhorigheid. Gelukkig waren de Oosterenders ook dit jaar weer te vinden voor een feestje. Goede herinneringen kwamen boven en oude contacten werden vernieuwd. Besloten werd in 1993 weer Oosterend Present te houden. Mobilisatie Toen begon het eigenlijke werk. Aller eerst moest het programma worden vastgesteld en moesten de commis sies worden gevormd. Want, uitgaan de van het democratisch karakter van het feest, wordt elk programma onderdeel georganiseerd door een speciaal voor dat doel in het leven geroepen commissie. Het bestuur stond dus voor de taak zo'n 100 Oosterenders te mobiliseren die in staat en bereid waren een groot deel van hun tijd te steken in het beden ken en organiseren van een deel van het feest. Middelerwijl zat de pro grammacommissie ook niet stil en in februari kon de volgende bijeenkomst worden gehouden. Weer togen alle Oosterenders naar het dorpshuis, waar hen werd meegedeeld tot welke evenementen de commissie had besloten. Het bestuur had al bij de eerste bijeenkomst de opdracht mee gekregen het feest „sober" te hou den. Na de evenementen met dure artiesten van voorgaande keren, had de bevolking van Oosterend nu dui delijk de wens uitgesproken dat zij meer behoefte had aan een feest door en voor de Oosterenders, dan aan een programma dat bol stond van dure namen en beroemdheden die ieder ander die er genoeg voor over heeft ook in kan huren. De verantwoordelijke commissie was wonderwel in deze opdracht geslaagd. Zonder afbreuk te doen aan de charme van het feest, zonder in te boeten op de naam die het feest inmiddels heeft gemaakt, was een programma tot stand gekomen dat zowel voor Oosterenders als voor buitenstaanders met een gerust hart aantrekkelijk genoemd kon worden. Historisch spel Tijdens deze zelfde bijeenkomst vond de presentatie plaats van het Histo risch spel, voor velen de kern van het feest. Vraag een Oosterender naar een willekeurige gebeurtenis tijdens een Oosterend Present en hij zal eerst vragen welk spel toen werd gespeeld. De chronologie van de feesten wordt bijgehouden aan de hand van de spelen die werden gespeeld. 1973? Kaas en broodvolk. 1983? Krelis de Leugenaar. 1993? De slag bij het Galgenlandje. Want dat is de titel die het spel van de commis sie heeft meegekregen. Het verhaal handelt over de inval van Caspar di Robles, stadhouder van Friesland, het jaartal is 1575, ver terug in de tijd. Daar is bewust voor gekozen, want tot nog toe kwamen de onderwerpen die werden gespeeld steeds uit een later tijdperk en de laatste twee spe len handelden zelfs al rond de eeuw wisseling. Had deze ontwikkeling zich voortgezet, dan had het spel nu moeten handelen over de organisatie van het eerste Oosterend Present in 1959. Dan maar liever terug naar lang geleden. Dit had bovendien tot voordeel dat de deelnemers, de sjie- lers, gedwongen waren nieuwe kostuums te maken. Het komt tenslotte maar zelden voor dat iemand nog een origineel kostuum uit de zestiende eeuw in de kast heeft hangen. Zoals gezegd, handelt het verhaal over de inval van de Friese stadhou der op de Texelse kust. Maar dat is dan ook ongeveer het enige histori sche feit dat is het spel aan de orde komt. De rest van het verhaal, alle dramatische wendingen zijn volledig verzonnen. Hoofdpersoon is de jonge Oosterender Biem, de niets liever wil dan aanmonsteren op een van de ve le schepen die in zijn tijd de rede van Texel aandoen. Maar zijn moeder, An- nechien, en zijn grote vriend Johan weten hem daar steeds van te weer houden, met in hun achterhoofd de gedachte dat het oorlog is en dat een mens dan nergens zo veilig is als thuis. Maar als de bemanning van een schip weet te melden dat de stadhouder van Friesland op het punt staat een inval te doen, is het Biem die de dorpsbevolking zover weet te krijgen dat zij de wapens opnemen en hun hulp aanbieden aan Wouter Hageman, hopman van het leger van de Prins van Oranje, die met zijn twintig getrouwen de veiligheid van de Texelse rede moet waarborgen. Als de inval plaatsvindt, doet de hop man ook werkelijk een beroep op alle weerbare mannen en strijdt Biem mee in de voorste linies. Realistisch Zo'n 250 Oosterenders zullen het verhaal van Biem, Johan en Anne- chien vorm gaan geven. Al weken vinden met grote regelmaat repetities plaats en worden er bijeenkomsten gehouden waarop besproken wordt hoe de kleding er uit dient te zien. In de schuren op de Slotskolk wordt vrijwel dag en nacht getimmerd en geschilderd om de benodigde decors op tijd af te hebben en elders is men druk bezig het benodigde wapentuig een realistisch aanzien te geven. Het spel belooft een spektakel te worden dat door de aanwezigheid van een verteller en het ontbreken van al te veel dialoog voor iedereen te begrij pen zal zijn. Om de begrijpelijkheid nog te vergroten, is alle gesproken woord op de band opgenomen en wordt het geheel doorspekt met lied jes, die nu eenmaal beter in staat zijn emoties en sferen op te roepen dan gesproken tekst. Voorstellingen Om het bedenken en ontwikkelen van ideeën en versieringen te vereen voudigen, heeft Oosterend Present een thema meegekregen. Alle versie ringen, alle uitbeeldingen op huizen en in tuinen dient op een of andere wijze binding te hebben met het the ma: „Hollandse liedjes". Een ruim thema, waarop heel wat verschillen de invullingen zijn te verzinnen. Tot op dit moment is niet bekend hoe el ke straat dit thema zal verwerken maar omdat elke straat mooier ver sierd wil zijn dan alle andere straten, zullen bezoekers hun ogen kunnen uitkijken. Om nog meer met het thema te kun nen doen en om de dorpsbewoners nog meer bij het feest te betrekken, zal op de tweede dag van het feest, de vrijdag, een doorlopende open luchtvoorstelling plaatsvinden. Alle straten zullen dan hun kunnen op het gebied van zang, dans en toneel to nen en dit alles in het kader van „Hollandse liedjes". Wat er precies staat te gebeuren, zal wel tot het laatste moment geheim blijven, maar het geheel is zo geprogrammeerd dat wie dat wil, alle straten af kan lopen en op die manier getuige kan zijn van maar liefst vier uur openluchttheater. Van de verschillende voorstellingen is niets meer bekend dan de diverse ti tels, maar ook hier zal de gezonde competitie een rol spelen bij het ver hogen van de kwaliteit. Elke straat heeft nu eenmaal de behoefte beter voor de dag te komen dan elke ande re straat, In het diepste geheim vin den repetities plaats, worden decors geschilderd, teksten geschreven en kostuums genaaid. Wekenlang berei den de Oosterenders zich voor om hun straat zo goed mogelijk te profi leren en de kans is dan ook groot dat een flink aantal voorstelling op een later tijdstip nogmaals zullen worden opgevoerd, want al dat werk voor één keer... dat is toch ook zonde. Kostuums Maar Oosterend Present begint pas goed met de maaltijd. Donderdag om half een zullen vrijwel alle Oosteren ders aanzitten aan lange schragen in de Peperstraat, waar zij onthaald zul len worden op brood, vis en wijn. Voor velen is deze maaltijd, tussen de officiële opening en het Historisch Spel, het echte begin van het feest. Dan pas zie je de buren in hun kostuum, dan pas heb je gelegenheid de versierde straten goed te bekijken. Een nadeel van eten in de open lucht is misschien dat de samengedromde toeschouwers de eters op de vingers kijken, maar geef toe: hoe vaak ge beurt het dat je als heel dorp om ta fel zit? Dat gebeurt zelfs in vele gezinnen niet dagelijks. En zelfs na de maaltijd en het Historisch Spel is de eerste dag van het feest niet voorbij, 's Avonds treden ook nog al le Oosterender popgroepen voor het voetlicht, in een speciale editie van „Oosterender Pop". Er valt nog veel meer te zeggen over Oosterend Present. Veel meer evene menten schreeuwen om aandacht, om uitleg. Wat bijvoorbeeld te den ken van de „Schijt-je-rijk"-loterij of het elastiekspringen op zaterdagmid dag? Of van het familieprogramma met Conny Vink en Harry Slinger op vrijdagavond? Maar wat er ook over wordt gezegd of geschreven, Ooster end Present blijkt steeds weer een gebeurtenis te zijn die niet te be schrijven valt. Een dorp dat in staat is iets dergelijks te organiseren, een dorp waar mensen wonen die bereid zijn zoveel tijd in een gezamenlijk feest te stoppen, een feest dat door een heel dorp wordt meegevierd, daar zijn geen woorden voor. Elk woord zou afbreuk doen aan de sfeer, aan het werk van al die men sen. Oosterend Present is niet iets waar over geschreven moet worden. Oosterend Present is zelfs niet iets dat bekeken moet worden. Oosterend Present is een belevenis. Voor bezoekers wordt steeds duidelij ker dat Oosterend 5, 6 en 7 augus tus het middelpunt is van grote feestelijkheden. Wie het dorp vanuit richting Den Burg via de Vliestraat/Mulderstraat binnenrijdt gaat sinds woensdagavond onder een fraaie erepoort door. Ruim vijftien handige buurtbewoners voltooiden het karwei na vele vrije uren handen arbeid. Bij de drie overige toegangs wegen tot het dorp, te weten Nesweg, Kotterstraat en Achtertune, zullen de komende dagen eveneens poorten verrijzen. De doorgangen zijn overigens hoog en breed genoeg om vracht- en verzorgend verkeer door te laten. 9 stemr, ?renöt vet 3 fgebi ingen ie k m maar Joop ngen voor de senioren en A- van sv Texel gaan de komen- iveer van start. Op maan- sdag en donderdag wordt 00 uur geoefend onder lei- trainer Willem Roomeijer. nprogramma luidt: 8 augus- Bergen (14.00 uur), 15 Texel-Woerden (14.00 uur), stus 1e bekerronde Texel-ZAP ar) en op 27 augustus HRC- HRC 2-Texel 2 (18.30 uur). dorper Kustzeilvereniging een toertcht naar De Bol. De zeilers kunnen zich 30 uur inschrijven. De brie- nt om 10.00 uur in het club- de vereniging op Paal 33. bedoeling een korte pauze te houden en daarna geza- 3o de terugtocht te begin- »sten bedragen 10,- per in. van zwembad „Molenkoog" [sen sluitingstijd maandag- de opening dinsdagochtend in ongenode gasten. Zij ver- *ich toegang tot het ge- door een uitzetraam te Het lijkt onwaarschijnlijk dat ^werk is van zware crimi- tvreemd werden een doos een handvol snoepgoed. (sntelijk rioolrecht moet vol- 1 w jaarlijks 3% omhoog "dekkend te kunnen wor- jn de termijn (rond het jaar daarvoor is afgesproken bij "9 van het zg. Riool Egali- di. '""deling van de eerstvol- "tëentebegroting zal dat dan e" voorgesteld. Het zag er 'u't dat geen verhoging no- het aantal aansluitingen gebreid (en daarmee het ®e's) maar er zijn ook veel d" andere als gevolg van t'Qheid van 80 riool- i r de Wijziging van een bouwplan en het drukken van de grondprijs moet De Cocksdorp komende winter zes rela tief goedkope koopwoningen opleve ren. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het nieuwe plan en de be nodigde artikel-19 procedure geen problemen oplevert, kan aannemer Drijver begin november met de bouw beginnen. Het rijtje van zes huizen komt aan de Buysstraat. Aanvankelijk was sprake van een plan voor twee 2-onder-1-kap wonin gen. Die waren echter te duur voor enkele gegadigden, die zich al had den aangemeld. Vooral „starters", jonge mensen die voor het eerst een huis willen kopen, toonden belang stelling voor een woning in De Cocksdorp. Om de impasse te door breken lanceerden de wethouders Terpstra en Barendregt een nieuw plan. B en w besloten om tegemoet te komen aan de wens voor betaal bare woningen bij de eigen bevolking en verminderden de grondprijs met ƒ25.000,-. (Het stukje grond is eigen dom van de gemeente.) Hierdoor en door het andere bouwplan kan de koopsom zakken tot ƒ154.000,-, tot ƒ175.000,- voor de hoekwoningen. Gunning Met twee aannemers werd het gewij zigde plan doorgesproken. Beide in gediende offertes verschilden nauwelijks, maar vorige week beslo ten b en w het project te gunnen aan Drijver Bouw uit Den Burg. De andere kandidaat was de plaatselijke aannemer Meijert Boon Systeem bouw. Volgens gemeentesecretaris Zoon gaven b en w de voorkeur aan Drijver, omdat die eerder met de bouw kan beginnen en het bedrijf is aangesloten bij het GIW (Garantie In stituut Woningbouw). De zes huizen zullen elk 5.10 meter breed en 10 m lang worden en een inhoud hebben van 280 kuub. B en w willen de lagere grondprijs opvan gen in de exploitatie van het bestem mingsplan De Cocksdorp, waarin nog financiële speelruimte voorhanden is. Roer omgooien Jan Commijs, verantwoordelijk amb tenaar bij de gemeente voor de volkshuisvesting, is erg in zijn nopjes met het nieuwe plan. „Het is het eer ste project volgens de stijl-'95. Staatssecretaris Heerma wil per 1 ja nuari 1995 de exploitaitiesubsidies voor sociale huurwoningen stopzet ten en ook met de premie A voor koopwoningen is het gedaan. Dat be tekent dat de gemeenten en woning bouwverenigingen het roer om moeten gooien om toch in een lagere prijsklasse te kunnen bouwen. Ik vind het uniek dat we daar op Texel nu al in geslaagd zijn. We lopen daarmee voor op het landelijk beleid en tonen aan dat er wel degelijk mogelijkheden zijn." Toch houdt Commijs een slag om de arm. „Het is nu gelukt, maar of het een tweede keer lukt is maar de vraag." Voor de andere dorpen staan nog geen soortgelijke projecten op stapel. Verdichting In dit verband pleit Commijs ervoor om binnen de bestaande uitbreidings gebieden (bijv. De Mars en Beatrixlaan-Emmalaan voor Den Burg) naar „verdichting" te streven. Com mijs: „Uit oogpunt van volkshuisves ting zou dat gewenst zijn. Als je méér huizen per hectare kwijt kunt, kun je in de bestaande nieuwbouw- plannen goedkopere woningen bou wen." Vooralsnog richten b en w zich op bouwen in de sociale huursector. De voor de jaren 1993, '94 en '95 ver kregen woningcontingenten zijn voor al daarop gebaseerd. De betreffende huurwoningen komen op de plaats van de landbouwschool en huishoud school in Den Burg en in het Stappe- land in De Koog. Het plan om landbouwschool en huishoudschool in Den Burg te slo pen en op de vrijkomende grond wo ningen te bouwen, kampt met een flink financieel tekort. Hoewel de provincie voor een deel al subsidie heeft toegezegd, is nog ongeveer zes ton niet afgedekt. B en w zullen de gemeenteraad voorstellen om dit bedrag te financieren uit de reserves van het gemeentelijk grondbedrijf en de gemeente zelf. Voor de lokatie landbouwschool op de hoek Gasthuisstraat-Beatrixlaan heeft de gemeente met succes een beroep gedaan op de provincie. Voor het afbreken van de school en de bouw van elf bejaardenwoningen is inmiddels een bijdrage van ƒ280.000,- binnen. Thans ligt een aanvraag klaar voor een provinciale subsidie van ƒ168.000,- voor het huishoudschool-project. De betreffen de brief gaat direct na het weekend de deur uit. De ƒ168.000,- is 50 pro cent van de kosten voor acht wonin gen. Deze huizen, gebouwd in opdracht van Woningbouwvereniging Texel, zijn bedoeld voor Texelaars die moeite hebben om op zichzelf te wo nen („begeleid wonen"). De resterende oppervlakte is bestemd voor het nieuwe gezinsver vangend tehuis. Hiervoor bestaan grote plannen: het zou een multifunc tioneel centrum moeten worden, waarin ook bijv. geestelijk gehandi capte Texelse kinderen een plaatsje kunnen krijgen. Onder andere Noor derhaven (Den Helder), het Maarten huis en betrokken ouders zijn bij dat plan betrokken. Eerder deze maand verscheen een groter artikel over dit onderwerp in de Texelse Courant. Ook de financiering van dit multi functioneel centrum is nog niet rond. Het plan wordt momenteel bestu deerd door het ministerie van WVC. Enkele uren nadat in De Koog een taxibusje door brand total loss raak te, ging in Den Burg een personen wagen in vlammen op. Het was een tien jaar oude Peugeot 104, die tij dens het rijden op de Thijsselaan be gon te haperen, totdat een felle steekvlam uit de motorkap sloeg. De 22-jarige eigenaar Martijn Beerling verliet de wagen ijlings en rende naar woningen in de buurt om blusmidde len, maar de wagen stond spoedig in lichterlaaie zodat er weinig meer viel te redden. Buren waarschuwden de brandweer, die het vuur doofde. Ro bert Aris van Boven sleepte het wrak weg. De buren die via 06-11 alarm hadden geslagen toonden zich weinig enthousiast over de snelheid van dit systeem. Na het draaien van dit nummer duurde het lang voordat zich iemand meldde en het kostte ook tijd dat men eerst met Den Helder werd verbonden. Dit kostte enkele minuten volgens de melders, zodat die van mening waren dat in geval van brand beter het „oude" alarmnummer 12066 gedraaid kan worden. De alarmcentrale liet desgevraagd weten dat niet te onderschrijven. Alarm slaan via 06-11 werkt weliswaar via een extra tussenstation, maar het gaat evengoed razendsnel. Belangrijk is het dat degene die de brand meldt, duidelijk zegt in welke plaats hij zich bevindt en niet alleen de straat noemt, zodat men direct weet welk brandweerkorps moet worden geactiveerd. De kosten van de reconstructie van de Redoute zijn f168.413,61 hoger geworden dan de raming. De over schrijding is te wijten aan de veel besproken verzakking van het dijklichaam ter hoogte van Ceres. De daaruit voortvloeiende herstel- kosten zijn overigens voor de helft door de provincie vergoed. De ge meenteraad zal worden gevraagd f168.413,61 te halen uit de algemene reserve. Bij voldoende belangstelling zal dit jaar weer een cursus voetreflexologie worden gegeven. De cursus bestaat uit vijftien lessen van twee uur en na afloop ontvangen de deelnemers een certificaat. Tijdens de cursus komen onderwerpen aan bod als: massage, kruiden en werken met simpele en veel voorkomende homeopathische middelen. Eventueel zal een extra les- dag worden ingeruimd om kennis te maken met de Indiaanse massage. Ook zal een cursus Autogene Training worden gegeven. Deze cursus in wat wel „de yoga van het Westen" wordt genoemd, heeft als doel om in zes lessen van ieder twee uur te komen tot volkomen ontspanning. Mocht er voldoende belangstelling voor be staan, volgen nog vier lessen zelfhyp- nose. De laatste in het rijtje is een cursus eerste hulp voor jonge ouders. Hier komen onderwerpen aan bod als: wat te doen bij koorts, kinderziekten, slaap en allergieën. Voor meer informatie: Maria van der Spek-Trap, Slufterweg 223. Telefoon: 11736. Tegen zeven uur gisteravond werd een taxibusje van de firma Grootjen in De Koog door brand zo zwaar beschadigd, dat het als verloren kan worden be schouwd. De oorzaak is onbekend, maar een defect in de electrische in stallatie van het Ford Transit- busje (dat nog geen anderhalf jaar oud was) lijkt waarschijnlijk. Het gebeurde toen het voertuig in de garage aan de Dorpsstraat stond en er niemand bij was. Chauffeur Barend Verijzer ont dekte het onheil toen hij er een rit mee zou maken en naar het gebouw liep Hij sloeg alarm en deed bluspogingen met de tuinslang. Tijdig werden andere auto's uit de garage verwijderd. Het vuur was vrij snel onder controle, maar toen was niet al leen het motorgedeelte maar ook het interieur van de bus al voor een groot deel uitgebrand. De fo to toont de brandweer bij het do ven van de vuurresten onder de motorkap, terwijl eigenaar Henk Grootjen rechtstoekijkt.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7