Cjroen cZwartsJexeU in het harL, nokkelschip in igeland gevonden N' Joh. C. Roeper stapt op na onderling geschil win Boogaard winnaar titei koeien keuren ummer SYMPHONIE IJSTAART 4.98 erikaanse schipper aangehouden Nieuwe voorzitter Agrarisch museum ?/se afvaardiging scoort hoog o <o en slaan toe Mammoet telekraan tilt populieren over huis Ravage en gewonden op de Boodtiaan VERDER IN DIT sw Camping 't Woutershok over in andere handen 2 w Beheer Krimbos heet hangijzer voor college 3 Romantiek en rivaliteit op 50e autocross 5 Vakantieman boos over negatieve publiciteit 7 Sfi Wielrenners zien komst hondenclub niet zitten 7 TEXELSE ^COURANT |CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10803 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 jrtenties. abonnementen, etc en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- 20-12 741 Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan- l^l uw bezorger. buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den loon 02220-14687 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs fA8,50 per half jaar; Los f 1,35 L, i m ederschip dat betrokken Is bij het cocaïne-transport op „aar Nederland is vorige loensdag in het Engelse Sou- opgespoord. De schipper jacht, een 37-jarige Ameri- aangehouden. De betrok- van de man en het jacht nader onderzocht. de start van het onderzoek «eer hoogseizoen, dus tijd ven om onder de vakantie hun slachtoffers uit te kie- 43-jarige inwoner van kreeg in de nacht van vrij- zaterdag ongewenst bezoek aravan aan de Bosrandweg. hij de deur had afgesloten, mbekenden binnen te dringen tas met kostbaarheden uit de ner te ontvreemden. Naast lan geld zaten onder meer nebril en een gouden arm- de tas. De man schat de to nde op liefst f2.500,-. nacht werd ook een viertal dat de vakantie op een in De Koog doorbracht ern- upeerd. Uit tenten en een igen zijn diverse goederen Vermist worden een casset- er, kleding, levensmiddelen, peler, walkman en een kluis- 10-jarige man uit De Koog ngifte van de diefstal van een geldlade uit zijn zaak, in de in zaterdag op zondag. De in- is ongeveer f450,- aan munt waarde van de ia wordt op f750,-. werd bekend dat het moederschip dat voor de aanvoer van drugs had gezorgd, het onder Britse vlag varen de zeiljacht Amon-Ra moet zijn. Meerdere instanties in Europa hielden zich met de opsporing bezig. De En gelse douane trof het schip op woensdag 28 juli aan in de haven van Southampton. Er was toen nie mand aan boord. Donderdag werd de schipper aangehouden. De officier van justitie in Alkmaar heeft bij de Engelse autoriteiten om uitlevering van de verdachte en de overdracht van het jacht verzocht. Enkele hoge populieren op de speel plaats van de CVO-school worden donderdag met een kolosale tele kraan over woningen aan de Wilhel- minalaan getild. Het traject tussen de Julianastraat en het Schilderend is daardoor de hele ochtend gestremd. Vijf volwassen populieren staan de renovatie van het schoolplein waar toe de leiding heeft besloten in de weg. Twee daarvan kunnen zonder problemen worden omgezaagd, de andere drie dreigen in hun val belen dende woningen te beschadigen. Om dit te voorkomen heeft aannemer Ta- tenhove een 150 ton zware kraan in gehuurd die de populieren over de huizen heen zal tillen. Een oude olie tank ondergaat hetzelfde lot. Dezelf de omvangrijke telekraan van Mosk doet zaterdag dienst als springpplank voor het elastiekspringen bij Ooster end Present. De vernielde auto kwam uiteindelijk midden op de weg tot stilstand. Om het politieonderzoek te kunnen verrichten en om de brandweer gelegen heid te geven het wegdek van olie en brokstukken te zuiveren, werd het betreffende gedeelte van de Boodtlean geruime tijd afgezet. (Foto Harry de Graaft Cor Schoenmaker uit Den Burg heeft tijdelijk de voorzittershamer van de Stichting Agrarisch Museum overge nomen van Joh. C. Roeper. De Oosterender die een kleine dertig jaar de leiding had over het museum in De Waal, deed na onderling over leg vorig week een stap terug. De werkwijze van Roeper kreeg van de vrijwilligers steeds meer kritiek te verduren. Veel woorden wil de nieuwe voorzit ter niet vuil maken aan de bestuurs wisseling. „We hebben het in goeie harmonie opgelost." Verder informe rend blijkt dat de vrijwilligers ontevre den waren over het functioneren van Roeper als voorzitter, die ook belast was met de organisatie van de balie en de suppoosten in het museum. „Roeper heeft nou eenmaal een be paalde stijl waarin niet iedereen zich vijf bekers kwam de Texel- 'diging vrijdag thuis van de Ie veebeoordelingswedstrij- iddenbeemster. Topscorer lezelschap was Edwin Boo- e tot kampioen koeien keu- loordholland werd Mn. Met zijn broer René en Ard Plaatsman sleepte ige Oosterender bovendien Ie plaats bij de groepen in kende prestaties zijn het re en intensieve voorbereidin- jonge veehouders zijn lid ran de Texelse veeteeltstu die van het koeien keuren maken. Het is maar ten hobby, want de opgedane mt van pas op de boerderij, 'en leren op welke kenmer- oeten letten bij de aanschaf It toe, of als ze met hun vee ken. Jaarlijks organiseren een onderlinge wedstrijd op De beste deelnemers kun- en uitgezonden naar het ends kampioenschap. net het niveau op Texel wel ilijkt uit het feit dat ditmaal en koeienkenners de strijd everkantse collega's moch- iden. De gemiddelde kwali- lelfs dusdanig dat k de groep Texel 2 (de num- en 6 van het Texels kam- P twee weken geleden) als 2 van Noordholland uit de n- Texel 1 deed het ook niet leer het puntentotaal was oende om in de finale van groepen te mogen mee- Vertegenwoordiger ken geleden eindigde Rob els Texels kampioen, en e^ Edwin vijfde. Vrijdag wa- omgedraaid. Rob werd tore nog wel tweede Texe- f wist zich niet bij de beste letsen. Tesamen met de p van broer René een op- succes voor de familie Boo- het buurtschap afgelopen dagen dan ook met volle teugen van zijn succesvolle zoons, van wie Rob de beoogde bedrijfsop- volger is. Noordhollands kampioen Edwin verdient zijn brood als verte genwoordiger van een Amerikaanse importorganisatie in stierensperma. Hij adviseert veehouders in noord- Nederland over de keuze van stieren en mag daarbij, dankzij een Ameri kaans diploma, koeien keuren. Voor Boogaard is het dus een onderdeel van zijn beroep. „Vee beoordelen is voor mij een hob by, die ik tevens in mijn werk toe pas", vertelt Edwin Boogaard. Nooit eerder wist hij bij de beste zes van Noordholland te eindigen. „Op Texel doe ik nu een jaar of zeven mee aan de onderlinge wedstrijd. Inmiddels weet ik waar de jury op let en wat ze ongeveer willen horen", verklaart hij. Praatje De wedstrijd bestaat uit twee delen: eerst de runderen op vijf uiterlijke kenmerken („exterieur") beoordelen en rangschikken, daarna een monde linge toelichting, 's Ochtends worden melkvaarzen gekeurd, 's middags melkkoeien. Het praatje weegt zwaar mee, want zo merkt de jury of iemand de dieren toevallig goed heeft neergezet, of dat er met sterke argu menten een juiste afweging is gemaakt. Boogaard: „Doorslaggevend is na tuurlijk dat je de koeien in de juiste volgorde plaatst. Want je kunt nog zo'n goed verhaal hebben, je kunt niet recht praten wat krom is." Toch gaf zijn toelichting de doorslag. Na de eerste sessie ging hij als num mer vijf de finale in. De scores lagen echter dicht bij elkaar, zodat Boo gaard via zijn praatje naar de eerste plaats kon oprukken. De jury gaf hem de hoogste waardering. Functioneel De beste en slechtste vaars waren niet moeilijk aan te wijzen, de drie anderen waren aan elkaar gewaagd. Boogaard: „Ik hecht de meeste waar de aan uiers en benen. Dat zijn dé functionele onderdelen van een koe, want die bepalen of een dier tot op hoge leeftijd kan blijven produceren. Daarmee zat ik op dezelfde lijn als de jury." 's Middags wist geen der deelnemers de koeien in de juiste volgorde te zet ten. „Ik had de beste koe zelfs ach teraan gezet! De meningen over dat dier verschilden nogal, het gaf veel stof tot discussie. Omdat de rest van mijn volgorde wel klopte en ik dat goed genoeg kon motiveren, viel de uiteindelijke score nog reuze mee" Wat heet: Boogaard toonde zich de beste van 138 deelnemers, verdeeld over 46 groepen. Mogelijk wordt hij uitgezonden naar het nationaal kam pioenschap maar dat is nog niet ze ker. - !en- Vader Aad genoot de Edwin Boogaard. NoordhoUands kampioen vee beoordelen: ,,Jo kunt niet recht praten wat krom is.' (Foto Frans Hopman) in kan vinden", verklaart Schoenma ker. De wrijving die volgde was aanleiding voor het bestuur de koppen bij elkaar te steken. Schoenmaker: „En van praten komt praten. Na onderling overleg besloot Roeper terug te tre den. Er is echter geen sprake van ru zie." Geen kwaad woord Die verklaring geeft ook secretaris Riet Goeman. „De onderlinge verhou dingen waren niet optimaal meer. Het lijkt wel een virus dat rondwaart bin nen de Texelse musea. Nadat Roeper dat van verschillende kanten duidelijk was gemaakt, heeft hij zijn conclu sies getrokken. Er is echter niemand boos weggelopen. Want binnen een museum dat het moet hebben van vrijwilligers, moeten we iedereen bin nen de boot zien te houden." Mevrouw Goeman wil geen verkeerd woord horen over Roeper. „De man heeft veel voor het museum ge daan." Als voorzitter van de vereni ging Vrienden van het Paard was Roeper initiatiefnemer van het mu seum, dat in 1964 werd opgericht. „De historische collectie die tot dus ver over Texel zwalkte, kreeg toen een permanente huisvesting. Mede dankzij Roeper is veel materiaal van de Meierblis gered." Invloed In hoeverre penningmeester Cor Dros, in de rol van woordvoerder van de vrijwilligers, van invloed is geweest op Roepers besluit terug te treden, houdt Schoenmaker in het midden. „Dros heeft niet méér invloed dan de overige bestuursleden." Roeper blijft wel deel uitmaken van het bestuur, dat vorige week dinsdag in vergadering bijeen kwam. Aan het zittende bestuur, dat bestaat uit zes mensen, werden Sjoerd Bosma en Huib de Ridder toegevoegd. Zij verte genwoordigen de vele vrijwilligers die actief zijn in het museum. Hierdoor denkt de stichting dat de inbreng van de vrijwilligers beter gehoor zal vin den. Afgesproken werd dat Cor Schoen maker voorlopig het voorzitterschap op zich neemt en de leiding heeft over het museum. „We zitten midden in het seizoen. Het werk moet door gaan." Tevreden Tevreden stelt hij vast dat de bezoe kers de gebouwen in De Waal goed weten te vinden. „Per dag tussen de 260 en 340 mensen. Het regenachti ge weer blijkt een factor van belang. „Zondag, toen de zon scheen, was er weinig toeloop. Maar die dag zijn we ook maar een paar uur geopend." Schoenmaker laat weten niet in te zijn voor een al te lange bestuursperi ode. „Na de herfstvakantie gaan we opnieuw met elkaar rond de tafel. Want volgens de statuten is er plaats voor nóg een bestuurslid." Joh. C. Roeper was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Vernieling. Een kamperend gezin uit Slootdorp is het slachtoffer ge worden van raadselachtige vernielin gen. Onbekenden sneden 's nachts vier gaten in hun tent en bekrastten hun auto. Het gezin kampeerde op Loodsmansduin. De politie tast in het duister. Meerdere auto's totaal vernield of beschadigd en vijf gewonden, die met twee ziekenauto's en extra boot naar Den Helder moesten worden af gevoerd. Dat was het gevolg van een ongeluk dat zich zaterdagavond om kwart voor elf voordeed op de Boodtiaan in De Koog. Een 21-jarige automobilist uit Vier lingsbeek kwam met hoge snelheid uit de richting van de Ruigendijk. In de flauwe bocht nabij Het Jachthuis, verloor hij de macht over het stuur en kwam in de rechterberm. Daar raakte hij achtereenvolgens vier ge parkeerde auto's, velde een lichtmast, botste nog eens op drie auto's en kwam midden op de weg tot stilstand. De wagen was in een on herkenbaar wrak veranderd. De chauffeur en vier medeinzittenden (jongens van 19-20 jaar uit Vierlings beek, Overloon en Vortum Muilen) le ken ernstig te zijn gewond en werden met twee ambulances naar het Ge- mini ziekenhuis gebracht. Later bleek dat hun toestand meeviel. Van de ge parkeerde auto's die werden geraakt, was er minstens één zo ernstig be schadigd dat ook deze als verloren kan worden beschouwd. De overige wagens waren licht tot zwaar geha vend. Schade aan twee andere auto's ontstond door rondvliegend glas. Vandalisme. Een 16-jarig meisje uit De Koog vond haar fiets vorige week totaal vernield terug aan de Nikadel. Onbekenden hadden de wielen krom getrapt en de kettingkast vernield. I.M. ADVERTENTIE w Liter Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 I.M. ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag bij de abonnees van de Texelse Courant een brief met daarop een fantastisch aanbod om in het bezit te komen van een unieke druk van 30 etsen van TOON DE HAAS en een PERSOON LIJK GELUKSNUMMER. Met dit nummer kunt u tij dens Oosterend Present op 5, 6 en 7 augustus in de tentoonstellingstent op de stand van LANGEVELD DE ROOY fantastische prijzen winnen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1