Iliet moeilijk om 3 weken werk 2 uur tebarst te racen" i V* Bartels niet openbaar gebruik perlatieven voldoen niet bij 50e autocross Snelste hond TEXELSE COURANT Al Slootbagger op wegdek 's gaven elkaar weinig ruimte. Het over het terrein waaiende stof ten spijt, ws vanaf de dijk een boeiende strijd. |AG 3 AUGUSTUS 1993 als „ongekend spektakel" en lienbare puinhoop" zijn in 26 itse autocross ondertussen il( gebruikt, dat de 50e afleve- jkort wordt gedaan als niet ndere bewoordingen zou wor- ikozenMisschien dat in een irleden ooit wel eens een nóg jevere race is verreden, rij- «ganisatie en toeschouwers het er over eens dat de wed- ian zondag de leukste en de bezochte was sinds jaren. 00-koppige roodverbrande en ïstofte publiek was er daarbij een getuige van dat grote hoe- len auto's een onverbiddelijk onden in de sloot, zij konden een traantje wegpinken toen Smak publiekelijk haar ja- af op het huwelijksaanzoek eo-rijder Raoul Helleman, die ar de sleep achter een vlieg- abruikte. De Wieringse was i hoorbaar onder de indruk originele aanzoek, want toen Martin Trap namens de aan- bruidegom de vraag herhaal- noordde ze verlegen lachend: Geraas s een roze rustpunt in een vol donderend geraas. De in badende baan, tegen de ach- I van een massaal bevolkte p bij het merendeel van de 99 lulke kriebels op dat in het kwartier een tamelijk opgefok- ontstond. Waar anders op jndschappelijke manier ge- iap en onderdelen aan elkaar uitgeleend, werden verzoeken ditmaal vaak bot geweigerd, pas autocross, zo hoort het i ook", was het commentaar kenners. kend voor de rivaliteit in de s de strijd op leven en dood die Frans Stolk en Hans Arnout lever den in de 2e manche van de Stan daardklasse. De gezworen kameraden lagen daarin respectievelijk eerste en tweede, een ideaal uitgangspunt voor beiden om zich te plaatsen voor de finale. Het publiek - dat dan ook niets anders verwachtte dan dat de heren elkaar vrij baan zouden geven - keek daarom verrast op toen Arnout een onverhoedse aanval plaatste, waardoor de auto van Stolk hulpe loos op z'n kop belandde en zodanig beschadigd raakte dat-ie voor de rest van de cross was uitgeschakeld. ,,Het einde van de vriendschap", was de mare die als een lopend vuurtje over de dijk ging. Een andere relatie die mogelijk een deuk opliep, was die tussen André Zegers en Robert Vriezema. Samen hadden ze een auto gebouwd voor Zegers, in de verwachting dat die daarmeevoor jaren van een goede crosswagen zou zijn voorzien. Helaas voor Zegers besloot Vriezema zelf ook nog eens het parcours te betre den en wel in de afvalrace voor oud gedienden. Deze naam bleek goed gekozen, want tijdens de wedstrijd bleef alles wat er maar af kon vallen achter in het zand: de neus van de wagen, de dynamo en de stuurbe krachtiging. Toen ook alle vier ban den lek waren geraakt, kon Vriezema niets anders dan de race staken. Bij het zien van het wrak stamelde Ze gers: „Het is niet moeilijk om drie weken werk in twee uur tebarst te racen." Kreukels Moeilijk is het evenmin hier de ene na de andere anekdote te berde te brengen. Een kleine greep: de Formu le 1-wagen van Jaap Boersen raakte flink in de kreukels, maar omdat die lang op het middenterrein bleef staan, kon hij niet tijdig beginnen met de broodnodige reparatiewerk- zagen de zaamheden. Op het moment dat Boersen daar toch de kans voor kreeg, stond een nieuwe manche op het punt te beginnen. De coureur „schoot zo in de stress" dat hij na het lassen in de pitch achteruit reed en de daar geparkeerde personenauto van een kennis ramde. Boersen hoorde de motoren van zijn concur renten al loeien, maar kroop toch weer uit de auto om zijn excuses aan te bieden, stapte weer in, sloot van uit het rennerskwartier achteraan in het veld dat net was gestart, en reed vervolgens voor de ogen van een stomverbaasd publiek naar een keuri ge vierde plek. Edo Kooiman: hij strandde met zijn wagen op het randje van de sloot en moest tot zijn teleurstelling erkennen dat met geen mogelijkheid verder kon worden gereden. Mopperend stapte hij uit: „Ik heb gisteren bij het af- zoals zijn bijnaam om die reden luidt, reed een degelijke race en eindigde als vijfde. Siem Pieter de Porto was wederom zeer goed op dreef. Met zijn eerste plaats in de finale won hij bovendien het overall-klassement in de Formule 1. Een van zijn grote con currenten, Simon de Smidt, moest afzeggen om zijn kansen in het tege lijker tijd verreden Noordhollands kampioenschap te verdedigen. Zijn keuze bleek de juiste, want in Sint Maarten werd De Smidt glorieus winnaar. Revelatie In de Formule 2 was Peter Betsema oppermachtig. Elke manche werd een eenvoudige prooi voor hem, waarna hij de in finale zelfs met een half- defecte auto (op twee cilinders) nog een halve baan voorsprong nam. Dat Betsema ook winnaar werd van het overall-klassement was dan ook meer dan terecht. Toch was niet hij, maar Jan Spoelstra de revelatie van de Formule 2-strijd. De om zijn stevig taalgebruik bekend staande coureur belandde tijdens de vorige cross in de sloot, maar liet zondag zien wat rijden is. Met een opvallende strijd lust - en dat wil wat zeggen in een race die toch al met door bangerik ken werd gedomineerd -reed hij naar een prima tweede plaats. In de Rodeo-klasse belandde Norbert Smidt in de derde manche op zijn kop in de sloot. De situatie leek even nijpend, maar de vlaggers reageerden bijzonder alert. De ervaren mannen (Theo Kikkert, Hank Witte en Jan Vonk waren met het oog op het aan wezige gevaar in de bocht bij de sloot gezet) beschaamden het in hun gestelde vertrouwen niet en legden direct de race stil, waarna de onfor tuinlijke coureur binnen een mum van tijd door de shovel van Werner Dros uit zijn netelige positie werd bevrijd. De voor het eerste jaar deelnemende Ronald Uitgeest was hier de grote man. Koel rijdend hield hij de eerste prijs in de familie, want in de vorige race werd broer Nico winnaar. Jan Zijm bleek van eikenhout, zoals zijn concurrenten somber moesten vast stellen. Zonder tot grote hoogten te reiken, haalde hij voldoende punten om overall-winnaar te worden. Verbaasd Voor de familie Uitgeest was het toch een goede middag, want de derde broer van het stel, Bert, werd na zware strijd winnaar in de Standaard-klasse. Hij was hierover zo- verbaasd, dat hij na afloop vijf minu ten in zijn auto bleef zitten, zich de vraag stellend: „Hoe vertel ik het mijn moeder?", zoals in het renners kwartier werd gegniffeld. Rob de Vries eindigde als tweede en werd overall-winnaar. Corine Plaatsman liet zien dat de sport niet puur een man- nenaangelegenheid hoeft te zijn en fi nishte als derde. Daarna stond ze liefdevol haar auto af aan Henri van Maldegem, die de moed al had opge geven zelf nog in de race van oudge dienden te verschijnen. De voorzitter maakte dankbaar gebruik van de geste en scheurde vanuit het achter veld naar een veelbelovende vierde plaats. Helaas voor hem sneuvelde daarna zijn koppeling. De oude man nen hadden er toch zin in en wilden de jonkies kennelijk laten zien wat crossen is, getuige al het rondvlie gend blik. Na afloop leek het terrein meer op een autokerkhof dan op een raceparcours. Hans Gieles maakte in de afvalrace de auto van Ronald Uit geest, de grote man in de Rodeo klasse, opnieuw te gelde en won. Uitslagen Formule 1: 1. Siem Pieter de Porto, 2. Frans Coevert, 3. Chris Commandeur, Overall Siem Pieter de Porto; Formule 2: 1 Peter Betsema. 2. Jan Spoelstra. 3. Hans Veeger, Overall: Pe ter Betsema; Standaard: 1. Bert Uitgeest 2. Rob de Vries, 3. Corine Plaatsman. Overall: Rob de Vries Rodeo: 1. Ronald Uitgeest, 2. Dimitri Helleman, 3 Robert Grisnigt, Overall: Jan Zijm; Afvalrace oudrijders: 1. Hans Gieles. De zegen van majoor Bosshardt heeft niet gewerkt. Edo Kooiman staart mistroostig naar zijn gestrande wagen. Het lot van een collega was nog treuriger. (Foto's Joop Rommets) Coureur Raoul Helleman vroeg tijdens de cross ..zijn" Jol an da op originele wijze ten huwelijk. De glunderende gezichten laten wat betreft haar antwoord weinig te raden over. scheid van majoor Bosshardt nog om haar zegen gevraagd. Nou, dat heeft geweldig geholpen." René Huitema: kreeg van de wedstrijdcommissie te horen dat hij te laat was met zijn aanmelding voor de race van zondag. Als een waar ju rist spitte hij het reglement uit en ontdekte daarin dat coureurs met een doktersverklaring recht hebben op dispensatie en hun monteur mogen laten rijden. Huitema stapte naar Klaas Pieter Zuidewind, die zijn arm in het gips heeft, en sprak de woor den: „Klaas Pieter, ik ben jouw mon teur." in een achterafschuurtje werd nog een auto van voor de jaartelling ontdekt, waarna Huitema toch kon starten. Salto-mortale En tot slot Edwin Keijzer: in de For mule 2 maakte hij op het rechte stuk voor de tribune een dubbele salto- mortale, maar kennelijk was de voor zienigheid op zijn hand, want als bij een wonder kwam de auto weer op vier wielen terecht. Keijzer startte de motor opnieuw en vervolgde de race alsof er niets was gebeurd. Over de races niets dan goeds. Voor zitter Henri van Maldegem van de MAB-club lacht: „Ik mag niks meer zeggen tegen de pers, want veel vrouwen van coureurs vonden dat hun mannen te weinig werden ge noemd in de krant. Nou één ding dan: ik ben gróós op de jongens." Dat kon hij zijn, want zelfs in de For mule 1-klasse werd zo rücksichtlos gestreden, dat voor het eerst in drie jaar een van de zware en stabiele wagens over de kop ging. Jeroen van der Sar viel die twijfelachtige eer te beurt. Opvallend was de prestatie van Klaas Jan Modder, die een repu tatie heeft in elke cross wel eens in de sloot te belanden. Klaas „Prut" muiterij. Want dat was het volgens militaire criteria. Het Georgische ba taljon was immers een regulier onder deel van de Duitse krijgsmacht. Ook het feit dat Bartels de muiterij niet afschilderde als een idealistische hel dendaad, maar rekening hield met „menselijke" drijfveren (lijfsbehoud) viel niet bij iedereen goed. Veel Texe laars hebben er overigens nooit an ders tegenaan gekeken: de Georgiers poogden zich met de opstand te re habiliteren, nadat ze zagen dat Duits land de oorlog ging verliezen. Want ze verwachtten dat zij na de capitula tie zouden worden teruggestuurd naar hun vaderland waar zij zich voor hun collaboratie zouden moeten ver antwoorden. Het aldus redden van het eigen hachje kostte meer dan 100 Texelse burgers het leven. Tegen standers van die opvatting voerden aan dat de Georgiers al plannen had den om in opstand te komen toen duitsland nog oppermachtig was. Afstand Toen burgemeester Schipper na zijn benoeming op Texel merkte dat dit een heikel onderwerp was stelde hij Bartels uit Wassenaar heeft dat hij heeft verzameld „Russenoorlog", vrij- gemeente overgedragen, tie omvat onder meer 42 sdossiers, 23 zakendossiers, sttes met interviews en 650 PTT-medewerker bracht iriaal bijeen om zijn boeken '"'opa's laatste slagveld" en aan het Marsdiep" te kun- n. Hij hecht er voor zich- waarde meer aan omdat Uresse h'eeft verlegd naar lorische onderwerpen. Wel het materiaal voor Texel historische betekenis en daarom het tegen een re- 'üoeding aan de gemeente len. argument daarbij was dat J8" dan in elk geval bij elkaar |hhjven en goed zouden wor- Teerd. |een kleine plechtigheid in de pterskamer werd de over- Nagochtend bevestigd in fchcid van onder meer Bartels finer, ambtenaar W. Stam *ctie bekeek voordat de e besloot tot aankoop) en fh'chivaris K. van Empel, die |"8eft het materiaal te be- len systematisch in het ge- fkhief op te bergen. Muiterij fvan Bartels was destijds le documentaire werk over pioorlog" na „Tragedie op pJA. van der Vlis. In te- F' '°t dit „ooggetuige- l™t kort na de opstand T" was het boek van de na p98boren Bartels voor een uuryrtrmrester oenijki enkele stukken uit de zojuist overgedragen oorlogscollectie. Rechts Jecques Bertels. links archivaris Van Empelen (Foto Horry de Graaf) belangrijk deel gebaseerd was op ar chiefonderzoek en interviews met be trokkenen, waarbij de bevindingen in een historische context werden ge plaatst. Het boek baarde enig opzien, alleen al omdat Bartels met sprak van een opstand of oorlog maar van een zich bij de kontakten die later met Georgié werden gelegd, afstandelijk op, naar eigen zeggen „neutraal". Wel trad hij wat betreft de jaarlijkse kranslegging op de Georgische be graafplaats in het voetspoor van zijn voorgangers. In het materiaal dat Bartels aan de gemeente overdroeg, bevinden zich opgenomen en opgetekende vraag gesprekken met vele mensen die met de opstand of de voorbereiding ervan te maken hebben gehad. Diverse van hen zijn inmiddels overleden, zoals Jaap Westdorp, mevr. C. Boon- Verberg, Kelder, en Annie Averink. Onder het fotomateriaal bevinden zich luchtfoto's van Texel, voor carterings- en verkenningsdoeleinden gemaakt door de RAF in 1945, waar op alle gebouwen en andere objecten die zich toen op het eiland bevonden, uitstekend zijn te zien. Curieus is ook De politie sommeerde een boer aan de Hoornderweg vrijdagmorgen vroeg een stuk weg schoon te ma ken dat met slootbagger was ver vuild. De modder was afkomstig uit een sloot van het Waterschap Texel en werd over een aangrenzende perceel uitgereden. Tot overmaat van ramp bleek een van de knipperlichten waarmee de agrariër weggebruikers waarschuwde 's nachts gestolen. Za terdag constateerde de politie dat de weg afdoende was gereinigd. Verloting. Uitslag verloting Hoorn der Donderdag: 297, 389, 425, 446, 613, 653, 672, 688, 695, 926. Prijzen af te halen bij Ferry Zwanen burg, Naalrand 9. Training ZDH. Donderdag om 19.00 uur begint de eerste training voor de senioren van SV ZDH. De training staat onder leiding van Gerrie Plaatsman. het (vertaalde) manuscript van het verslag van de opstand van de Geor gische schrijver Khotshaswili. Interes sant zijn ook kaarten en beschrijv ingen die betrekking hebben op Duit se versterkingen op Texel, materiaal van de politieke opsporingsdienst en gegevens over de luchtoorlog rond Texel. Bartels heeft ook veel informa tie vergaard over de Texelse NSB: in terviews, persoonlijke gegevens en diverse foto's. Vooral in verband met dit onderdeel zal het voor nieuwsgie rigen over het algemeen verboden zijn om het materiaal in te zien. Eventueel kan daarvan worden afge weken als het om wetenschappelijk onderzoek gaat. Burgemeester Schipper liet vrijdag blijken zeer verheugd te zijn met deze uitbreiding van het gemeentelijk ar chief. „Bedankt namens de gemeen schap van Texel" De snelle Jack Russel Wolf. In tegenstelling tot zijn bazin, die met haar paard Davy net buiten de prijzen viel, heeft de Jack Russelterriër Wolf van Tessa de Graaffde eer hoog ge houden. Tijdens het Concours Hippi- que van Heiloo werd de anderhalfjarige reu winnaar van een Jack Russel-race. Hij versloeg de overkantse concurrentie, bestaande uit twintig honden, in drie manches.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5