De Keniagangers weten het nu: be flexible! Weekend VOOR 5 Agenda TEXELSE^? van 7 en 8 augustus 1993 Kerkdiensten zondag 8 augustus Duitse zielzorg al 25 jaar op eiland COURANT - -. -•v. Schoorsteenbrar Kees en Berty Klaasst - i >X£k. Het schoolgebouwtje vlak voordat het golfplaten dak werd aangebracht. Links het lokaal dat door de Kenianen zelf nog moet worden afgebouwd In de ramen komen glazen jaloezieën. (fotos f van Tstenhow) Wie gaat werken in een ontwikkelingsland als Kenia, krijgt te ma ken met een heel andere cultuur. De zaken lopen meestal anders dan was gepland, tijd is er een rekbaar begrip. De 19 Texelaars die vorige week terugkwamen van hun World Servants-reis naar Kenia hebben het aan den lijve ondervonden. Maar ook hebben ze kennis gemaakt met een bevolking die een ongekende gastvrij heid en hartelijkheid aan de dag legde. „Die mensen zijn straa tarm. Een paar kippen is vaak het enige dat ze bezitten en die gaven ze nog weg aan ons". Zondagochtend, tijdens en na een speciale dienst in de Gereformeerde Kerk in Oosterend hebben ze er nog eens over nagepraat. Die dienst ver liep enigszins rommelig en geïmprovi seerd en duurde bovendien een half uur langer dan de bedoeling was. Het gaf allemaal mets want zo ging het Kenia immers ook. Zoals bekend trok de groep naar het oost-Afrikaanse land om in het op 300 kilometer van Nairobi gelegen Isiolo schoollokalen te bouwen. Tot verbazing van de Texelaars zelf is dat grotendeels nog gelukt ook, ondanks vertraging, ziekte en andere tegen- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. H. Weggemans uit Harderwijk De Waal: 11.00 u. dhr. J. Jaspers (Leger des Heils) uit Enschede De Koog: 9.30 u. dhr. M. D. Kuiper; 11.00 u. dhr M. D. Kuiper; 19.30 u. Interkerkelij ke zomeravonddienst; ds. J. J. N. Wil mink, orgel: Frans Visser. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. J. Jaspers (Leger des Heils) uit Enschede Oosterend: 9.30 u ds. H. K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K Fibbe De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. Wegge mans uit Harderweijk; 19.30 u. zomera- vondzangdienst o.l.v. dhr. Frans Koorn; orgel: J. Kruithof; dwarsfluit: P. Quartel. Deutsche Evangelische Gottesdienst: 12.30 u. in Ev. Kirche in De Koog; Pf. Dr. Axel Hermann aus Duisburg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. J. Oosterhof; 19.00 ds. H K. Fibbe. Oosterend: 10.00 u. drs. J J. N. Wilmink; 19.30 u. dhr. B. Vlaming Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. GEREFORMEERDE GEMEENTE in NH kerk, Kerkstraat te Oosterend. 1115 en 16.30 uur. dienst. wo. 11 augustus: 19.00 u. ds. J. Kareis. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. ds. J.R. Visser uit Heemse; 16.30 u. ds. J. R. Visser uit Heemsa DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitzending via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser, gezinsdienst; 19.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor; crèche. De Koog: zo. 11.00 u. Oosterend: zo. 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Openbare Lezing: 10.30 u „Vertroosting vinden in al onze verdrukking". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Ken Jeho vah door middel van zijn Woord". Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos, Schilderend 38, Den Burg, tel. 12023. Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222 •Dierenartsen Praktijk. Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren. 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. slagen. Spullen zoek De eerste tegenslag hield in dat de gereedschappen op Schiphol waren zoekgeraakt en pas dagen later in Ke nia arriveerden. Een andere vorm van pech was dat diverse leden van de groep last kregen van diarree; som migen hebben dagen ziek op bed ge legen. Problematisch was verder dat de Keniaanse organisatie ter plekke veel te wensen over liet. Spoedig leerde de groep met deze ongemak ken leven en wist alles met veel hu mor op te vatten. „Be flexible!" was het devies. Veel achterblijvers op Texel hadden zo hun eigen gedachten over het project. Een groep piepjonge mensen, vrijwel geen van allen erva ren met bouw. Wat moest daarvan terecht komen? Ferdinand van Taten- hove, nestor en technisch begeleider van de groep, laat echter met trots foto's zien van het gebouw. Geen klein schuurtje maar een school van 16 x 8 meter. Het derde lokaal heeft men niet kunnen voltooien, maar dat is op kozijnhoogte en kan makkelijk door de Kenianen zelf worden afge maakt. Handwerk De fundering lag er al toen de groep arriveerde. De muren werden opge trokken met brokken natuursteen uit de omgeving. Die werden binnen een bekisting op elkaar gemetseld. De stenen werden op de bouwplaats ge bracht door ze via een ketting van mensen door te geven. Kozijnen moesten ter plekke worden gemaakt. Water voor het cement werd in jerry cans door ezels van kilometers af stand aangevoerd. De samenwerking met de Kenianen was voortreffelijk. „We konden goed met ze opschieten. We hebben een hoop lol gehad", al dus Van Tatenhove. Gelukkig was er tijd genoeg om ook met de mensen in de omgeving ken nis te maken. De Texelaars zochten de families op in hun zeer schamele hutten en werden overal met open armen ontvangen. Dat was al direct na aankomst het geval. In Nairobi werd de eerste nacht doorgebracht in een soort hotel van de Methodisten. In groepjes werden diverse kerken bezocht. „We werden overal toege zongen en de hemel in geprezen om dat ze het fantastisch vonden wat wij kwamen doen", aldus dominee Han Wilmink die met zijn vrouw deel uitmaakte van de groep. De volgende dag werd de 300 km naar Isiolo per bus in vier uur afge legd. Dat ging dus zeer snel, luid toe terend en met weinig respect voor tegenliggers. De Keniagangers kregen echter een aardige indruk van het contrastrijke land. Een van de ont dekkingen die ze deden was dat het kerkelijk leven er bloeit. De kerk is de Met een mis in de Bonifatiuskerk in De Koog viert de Duitse Katholische Tounstenseelsorge uit het bisdom Es sen het 25-jarig zorgwerk op het eiland. De organisatie verblijft elke zomer zo'n negen weken op camping Kogerstrand en organiseert activitei ten en houdt gesprekken met Duitse gelovigen. Ook beheren ze een biblio theek. De mis begint om 11.00 uur, na afloop staat op het grasveld rond om de RK kerk de koffie klaar en is er gelegenheid tot feliciteren. De mis is voor iedereen toegangkelijk. motor van de samenleving; kerk diensten worden drukbezocht. Kenia nen verlaten de kerk niet als de welvaart toeneemt, zoals in onze streken, integendeel. „Als je rijk bent moet je God juist extra danken", zo is de redenering. Hoe groot de contrasten binnen het land zijn, merkten de Keniagangers toen ze de laatste twee dagen vakan tie hielden en op safari gingen. Ze zagen niet alleen giraffes, cheeta's, waterbuffels en andere bekende gro te zoogdieren van de Afrikaanse sa vanne, maar ook de luxe van de toeristenindustrie, die een fel contrast vormde met wat tot dusver was beleefd. Welkom thuis Bij de speciale dienst van zondag werden alle Kemareizigers door kerke- raadsvoorzitter R Bas in de bloemet- ies gezet bij wijze van welkom thuis. De groep zette aan de dienst luister bij door het zingen van liederen die in Kenia waren geleerd en sommige deelnemers vertelden over hun erva ringen. Een wat minder positieve er varing was dat het eten eentonig was: de ene dag kool met wortels, de andere dag wortels me kool en de derde dag weer kool met wortels... De cultuurverschillen tussen blanken en Kenianen bleek soms uit kleinighe den. Als iemand met een hamer op zijn duim sloeg lachten de Kenianen niet maar toonden oprechte bezorgd heid. Dat de ketting waarmee stenen werden aangedragen uitsluitend werd gevormd door vrouwen omdat man nen zulk werk niet doen, was ook ty perend. Nienke van Tatenhove vertelde over het VBS (Vocational Bible Service) programma waaraan leden van de groep hadden meegewerkt. Dat was een soort zondagsschool, waarbij op speelse wijze over het evangelie werd gepraakt. Het lied „Who is the king of the jungle" dat daarbij was gezon gen, werd ook zondag in de kerk ten gehore gebracht en de kerkgangers mochten meedoen. De op Texel gehouden actie om de reis te bekostigen heeft meer opge bracht dan strikt nodig was. Wat overbleef ($750,-) is gestoken in een project dat beoogt zg. kookdozen te introduceren. Daarmee kan eten wor den gekookt met zonneënergie. De Keniagroep had het ingelijste bewijs van overdracht van dit bedrag bij zich VRIJDAG 6 AUGUSIi Vrijdag 6 augustus Programma Oosterend Present: tot 17.00 uur optredens Holland se fiedjes; 18.30-20.30 uur show Connie Vink en Dick de Witte en vanaf 21.00 uur feestavond. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle Book", om 16.00 en 19.00 uur „Ninja Kids" en om 21.15 uur „Cliffhanger" (met Syl vester Stallone). Zaterdag 7 augustus Programma Oosterend Present: 10.30 uur Kinderprogramma; 11.00 uur trekking Schijt je Rijk; 14.00 tot 17.00 uur stuntteam en elastiekspringen; 17.00 uur optreden visserskoor; 20.00 uur sluitingsconcert Excelsior. 21.00 uur feestavond. In het kader van Nationale Bol- lendag zijn bezoekers van 9.30 tot 15.30 uur welkom bij de fir ma Duinker, Herenstraat 6 in Den Hoorn en bij de fa Kooiman, Peli- kaanweg 1 bij De Koog. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. Zondag 8 augustus In de Hervormde kerk van De Koog wordt een Duitse evangeli sche dienst gehouden, aanvang 12.30 uur, onder leiding van pfar- rer Axel Hermann uit Duisburg. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. In Oudeschild wordt een ring steekwedstrijd gehouden, meetel lend voor het Texels kampioenschap, aanvang 19.00 In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke zomeravonddienst gehouden, aanvang 19.30. Meegewerkt wordt door dominee Han Wi) en door Frans Visser (orgel) Maandag 9 augustus Programma Cinema Texel: zie der vrijdag. In de R.K. kerk van De Koog viert de „Katholische Touristg seelsorge auf Texel" het 25j bestaan tijdens een voor iede toegankelijke Eucharistievienr* Na afloop is rond de kerk eq eenkomst met een hapje en e drankje. In de Hervormde kerk van Dt Koog verzorgt de heer J. vdfj een dia-avond over Texel, aar» vang 20.00 uur. Dinsdag 10 augustus Programma Cinema Texel; zij onder vrijdag. Wielervereniging Texel houdt criterium op het parcours bij; Burg. Start jeugd om 18.15 u senioren 19,.00 uur. XI In de N.H. kerk van De Kooj zorgt mevrouw Zegers-Goldn een dia-avond; 20.00 uur. (H In de R.K. kerk van De Cockt dorp wordt een uitvoering ven door Helma vd Hoek (fly en Henk Gijzen (orgel). Hoogwater Oudesck Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 6 7 8 9 10 11 12 13 11.35 en 23. 11.54 en 23, 12.24 en - 00.10 en 12, 00.07 en 13, 00.44 en 02. 01.40 en 14. 02.45 en 15.5 Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoog water. De zon komt 8 gustus op om 6.10 u, en gaat onto 21.17 u. 10 augustus laatste kws 11 augustus doodtij. en overhandigde dat aan de kerke- raadsvoorzitter. Training Oosterend. Met Present nog in de benen bes voetballers dinsdag aan de v dingen van het nieuwe seizo training van SV Oosterend b ke dinsdag- en vrijdagavond om 19.30 uur. Stenentransport in Kenia. De brandweer werd naar de menten van ,,Bos en Duin" Bakkenweg gedirigeerd. Erw brand ontstaan in de schoon cai van een oliegestookte CV-kt) waarmee het oudste blok aty 2lf menten wordt verwarmd en warm water wordt voorzien. f De kennelijk vervuilde schoon^ brandde fel, zodat de vlamme van boven uitsloegen. De bra haalde de ramonneur door hel ;rer kanaal, waarna schoonmaakt» ré installatiebedrijf opdracht kreo vic de toestand weer te normals Op de avond van 3 augustus is rustig van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Marie Anna Kuiper weduwe van Thomas de Jongh op de leeftijd van 101 jaar. Oisterwijk: J. de Jongh M. M. de Jongh-Leenen Goutum: J. de Jongh-Vader klein- en achterklein kinderen Texel, 3 augustus 1993 verzorgingshuis St-Jan Correspondentie-adres: Drapeniersstraat 2a, 1383 CN Weesp. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 7 augustus om 10.30 uur vanuit „St-Jan" op de algemene begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het uitvaartcentrum, Bernhardlaan 147 te Den Burg. Jacob van den Berg en Sandra Leeu\ trouwen op vrijdag 13 augustus in het gf huis van Den Burg en zullen daar om 15tf elkaar het ja-woord geven. U kunt ons feliciteren op onze receptie vanl! 20.30 uur in restaurant „Theodorahoeve". Als u iets wilt schenken, wilt u dan hieraanE Ons adres is: Golfslag 28, 1791 HC Den Burg. 1953 40 jaar, dat schiet al op daarom nu de vlag in top. Folklore, gas. verpleegtehuizen soms naar Spanje om ,,uit te huil* Op Texel echter ligt hun hart Kees en Berty: heel apart! ch' Op vrijdag 13 augustus 1993 hopen i - 4C ouders hun 40-jarig huwelijksfeest te* Tbr gelegenheid hiervan willen wij u uitnodigen voor een Heilige Mis op 13 augustus om 15.00 uur in de RK 6r, te De Cocksdorp Na de Mis een hapje en een drankje J ,,La Morena" Pa en ma, van harte gefeliciteerd. Anja en Nico Inge, Maarten, Tbm en l Arend en Annegre Tbm en Maarten Mirjam en Tbn MareRuben en Lisette Huib en Jenny Kees en Marjolein Krimweg 30 1795 LP De Cocksdorp sti ■el bij tec

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2