Taxi-standplaats moet Dorpsstraat ontlasten Texelaars voetbalden goed in Den Helder Veel licht en vrolijke kleuren in Posthuys KORTTexels !0RT Texels TEXELSE coURANT Raadsvergadering Vergadering Waterschap Sloopafval in brand gestoken Gemeente gaat werken aan rioleringsplan Baldadige kampeerders koelen woede in cel Parachutist overlijdt na sprong Oudeschild in teken van ringsteken Oosterender jeugd boetseert moai's Veel blikschade tijdens bouwvak Diefstallen inr Om het flanerend en winkelend pu- bliekin de Dorpsstraat in De Koog een vrijere doorloop te verschaffen, heeft b w besloten een aparte taxi-standplaats in te stellen op het pleintje bij de NH-kerk. Deze plek, waar ruimte zal zijn voor 10 a 12 auto's, mag door de taxi's alleen via de Pontweg worden benaderd en verlaten. In de rest van de Dorpsstraat mogen alleen nog klan ten worden opgehaald en wegge bracht. De maatregel wordt genomen op ver zoek van de gezamenlijke horecabe drijven in De Koog. In een brief aan de gemeente klaagde woordvoerder Frits Langeveld dat het publiek wel erg wordt gestoord in een vrij wan delgedrag wanneer de taxi's zich 's avonds in een lange rij opstellen in de Dorpsstraat. „Een aantal van 10 tot 15 taxi's is in het hoogseizoen meer regel dan uitzondering. Men kan begrijpen dat dit probleem meer en meer frustrerend werkt voor de neringdoenden èn de bezoekers." De horeca pleitte daarom voor een standplaats voor 5 taxi's en één taxi bus op het pleintje bij amusements hal Las Vegas, elders in de straat. Na half drie 's nachts zou ook de rest van de Dorpsstraat vrij moeten wor den gegeven, om het horecapubliek zo snel mogelijk af te voeren. De taxicentrale Texel (Grootjen) wees dit voorstel radicaal af, omdat het pleint je voor Las Vegas te klein zou zijn. Mede namens de Texelse afdeling van Horeca Nederland lanceerde de taxicentrale daarom het voorstel een taxi-standplaats te creëren voor de teletaxi. De gemeente kon zich hier met in vinden, omdat het teletaxi- project alleen nog door Grootjen wordt gerund, die met een eigen standplaats een wel erg groot privile ge zou krijgen. Een verzoek om op de Groeneplaats in Den Burg een Dinsdag 10 augustus vindt in het ge meentehuis om 19.30 uur de raads vergadering plaats. Agenda: 1. Opening 2. Vaststellen volgorde stemming. 3. Vaststellen besluitenlijst raadsver gadering de dato 13 juli 1993. 4. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen 5. Overzicht onvoorziene uitgaven. 6. Wijziging vergoedingsregeling vrij willige brandweer. 7. Seniorenbeleid (regeling ambtena ren 67 jaar en ouder) 8. Aanschaf inbraakvrije kast. 9. Investering De Bolder panelenop- deelzaag. 10. Investering De Bolder uitbreiding wasserij. 11. Vervanging huidige mini-computer S-36. 12. Investeringssubsidie atletiekvere niging Texel. 13. Definitieve afrekening londover- goedingen 1988 en 1989. 14. Verwijderen ondergrondse brandstoftanks. 15. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. de heer Boon, J. Hodshonstraat te De Cocksdorp; b. de heer en mevr. Hottentot, Lange- veldstraat te De Cocksdorp: c. de heer Keyser, Hallerweg te Den Burg; d De Texelse Reede, Haffelderweg te Den Burg; e. de heer W. Vos, Keesomlaan te Den Burg; f. Drijver Bouw, Buysstraat te De Cocksdorp. 16. Concept-nota „Uitgifte bouwka- vels woningbouw". 17. Structuur Algemeen Maatschap pelijk Werk. 18. Vervangende nieuwbouw o.b.s. De Bruinvis/peuterspeelzaal De Ko terkeet. 19. Uitbreiding formatie afdeling wel zijn, bureaus educatie en culturele za ken. 20. Aangaan vaste geldlening van f2.700.000,-. 21. Garanderen rente en aflossing rekening-courant krediet Stichting Dorpsherstel Texel. Rondvraag. Sluiting. De niet toegezonden stukken liggen op de gebruikelijke wijze ter inzage. Het Waterschap Texel houdt donder dag 19 augustus een openbare ver gadering in het raadhuis. Aanvang 20.00 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en medede lingen. 5. Besluit verkoop grond aan D. Boer- horst te Den Hoorn. 6. Besluit verkoop grond aan P. Bak ker te Den Hoorn. 7. Besluit verkoop perceel IJsdijk 15 aan E. Kampstra en T. Kampstra- Bakker. 8. Besluit verkoop grond aan het Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Hollands Noorder kwartier. 9. Besluit machtiging dagelijks bestuur om voor en namens het col lege te reageren of bezwaar te ma ken tegen ontwerpbegrotingen ca. van de D. C. O. 10. Besluit salarismaatregelen per 1 april 1993. 11. Opmaken voordracht van twee personen voor benoeming van een heemraad, aftredend en herkiesbaar G. J. Schraag. 12. Opmaken voordracht van twee personen voor benoeming van een heemraad, aftredend en herkiesbaar H. Flens JGzn. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. Woensdagochtend tegen 7.00 uur werd de brandweer gealarmeerd. Er zou een schuur in brand staan aan de Laagwaalderweg bij Oudeschild. Het bleek echter een bewust aan gestoken berg riet, hout en ander materiaal te zijn, afkomstig van de sloop van enkele gebouwen die plaats moesten maken voor een woning. Voorbijgangers konden dat niet we ten en sloegen alarm, zodat zowel de brandweer van Den Burg als van De Cocksdorp naar het opgegeven adres Laagwaalderweg 18 snelde. eigen plek aan de teletaxi toe te ken nen, vond om dezelfde reden geen genade in de ogen van de gemeente. Grootjen was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Voorzitter Frits Agter van de Dorpscommissie van De Koog was nog niet van het voorstel op de hoogte gesteld en wenste om die reden nog geen oordeel te vellen. „Maar als het zou betekenen dat ge durende de hele dag taxi's op het pleintje staan, dan zij wij daar niet blij mee." De afvoer en verwerwerking van af valwater is aan steeds meer voor waarden gebonden. De gemeente maakt daarom nog dit jaar een riole ringsplan. Het plan wordt voorgelegd aan het Hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen en kan tot aanpassing van het rioleringstelsel noodzaken. De afdeling civiele techniek, die het plan zal opstellen, gaat met bestaan de en nieuwe gegevens een totaalo verzicht maken van de riolering op het eiland. Daarin staan de bestaan de inzamel- en transportvoorzieningen opgeslagen. Ook stelt de gemeente vast wanneer onderdelen moeten worden aangelegd of vervangen. Ook het beheer van de riolering en de fi nanciële gevolgen zijn onderdeel van het plan. Ook de gevolgen voor het milieu worden belicht. Een en ander vormt het uitgangspunt voor het ge meentelijk rioleringsbeleid. Een van de veranderingen die voor eind 1988 moet zijn aangepast is de lozing van afvalwater via de zogenaamde noo- duitlaat, tijdens hevige stortbuien. Tot dusver gebeurt dat in het oppervlakte water. De nieuwe Wet op milieube heer schrijft voor dat hiervoor in de toekomst een ander voorziening moet worden getroffen. SV Texel-spelers Simon Brand, Wim van Veen en Henk Knol kunnen te vreden terugblikken op het vorige week gespeelde Maritiem-toernooi in Den Helder. Met het Helders Selec tieteam boden ze de Noordhollandse profvoetbalclubs AZ, Volendam, Telstar en Haarlem goed partij. Si mon Brand werd na afloop van de wedstrijd tegen landskampioen Feye- noord zelfs tot ,,man of the match" uitgeroepen, al bewaart hij daar wei nig goede herinneringen aan omdat dit duel in een veelbesproken vecht partij eindigde. Met zijn sterke spel oogstte Simon Brand (32) veel waardering bij het Helderse publiek. Vooraf was de or ganisatie sceptisch over het keuzebe- leid van Willem Roomeijer, tevens trainer van SV Texel. „Gelukkig heb ben we het op het veld waarge maakt. De toemooivoorzitter maakte ons na afloop zijn complimenten", vertelt Brand. Van Veen wisselde hele met halve wedstrijden af, terwijl Knol vooral als invaller aan de bak kwam. Roomeijer gebruikte Knol doorgaans als verse kracht in de voorhoede. Van Veen ontkwam tegen Feyenoord maar te- nauwernood aan een karatetrap van international Ulrich van Gobbel, die vervolgens een andere tegenstander met een vuistslag velde. Een gebro ken kaak was het trieste resultaat en de wedstrijd was, bij de stand van 2-0 voor de Rotterdammers, voorbij. Brand daarover: „Het spel was de he le week al vrij hard, maar die pot te gen Feyenoord sloeg echt alles. Vreselijk ruig, je kwam amper aan voetballen toe." Zelf kwam hij soms in aanvaring met tegenstanders, zoals John van Loen, maar pas twee minu ten voor tijd sloeg de vlam met Van Gobbels acties helemaal in de pan. Beste speler Door de entourage (5000 man langs de lijn) was het duel met Feyenoord speciaal, maar in de andere wedstrij den viel veel meer te genieten, zegt Twee baldadige kampeerders die woensdagnacht waren ingerekend door de politie hebben hun onvrede afgereageerd in hun cel. Het duo richtte voor 71100,- schade aan in de gevangenis in Den Burg. De twee mannen, beide afkomstig uit Waddinxveen, maakten zich op de noodcamping schuldig aan wange drag en vernielden een naburige tent ter waarde van 7250,-. De beheerder riep de hulp in van de politie. Toen het tweetal niet voor rede vatbaar bleek en geen schade wilde vergoe den, werden ze door de politie inge rekend. Nadat ze hun roes hadden uitgeslapen beloofden ze de schade te vergoeden. Brand. Met voldoening kijkt hij terug op zijn prestaties tegen AZ, Telstar en Haarlem. „Na die wedstrijden stond ik met Ron Schreuder en Igor Beuker bovenaan in het klassement van de beste Helderse speler. Na Feyenoord viel de keuze op mij." Het niveau viel hem mee. „Haarlem speelden we echt van de mat, in de tweede helft hadden we ze helemaal in de tang. Toch verloren we schle mielig met 1-0." De mooiste wedstrijd werd tot het laatst bewaard. Tegen Volendam, met Texelaar Martin Koorn in de gelede ren, leek het voor de Helderse selec tie aanvankelijk op een debacle uit te lopen. Bij rust keek de ploeg tegen een 5-1 achterstand aan. „Dat kwam omdat die toestand met Feyenoord ons nog parten speelde." In de twee de helft gingen de amateurs echter brutaal in de achterhoede onder lei ding van Brand één op één spelen. Deze ta .riek, die Roomeyer de voor afgaande wedstrijden vaker met suc ces had toegepast, wierp onmiddellijk vruchten af, want na 90 minuten was het 6-4. Uithoek Toch zegt Texels beste voetballer geen spijt te hebben dat hij nooit de overstap naar een profclub heeft ge waagd. „Dan moet je er echt alles voor opzij zetten. Tegenwoordig zie je jonge Texelse spelers naar de voet- balschool van AZ in Alkmaar gaan, maar in toen ik 18 was lag dat an ders. We zitten hier nu eenmaal in een uithoek. Als je ziet hoeveel goe de voetballers in Den Helder rondlo pen, daar wordt ook nauwelijks naar gekeken. Ach, ik vind het wel goed zo." Als amateur kan Brand nu in elk ge val terugblikken op een professionele maand. Aan het toernooi gingen vier weken training vooraf. „Heerlijk om met zoveel goede voetballers samen te werken. Met zo'n team zou ik best in de competitie willen spelen. En de organisatie van het toernooi was per fect. Als speler werd je volkomen in de watten gelegd. Twee fysiothera peuten voor massages tussen de wedstrijden was trouwens geen over bodige luxe, want zwaar was het wel." Verloting. Op de feestmarkt die za terdag in Oudeschild werd gehouden zijn bij de verloting van de Hervorm de kerk enkele prijzen niet afgehaald. De winnende loten zijn: 1202, 1526, 1374, 1055, 1599, 1361, 1174, 1825, 1916, 1142, 1185, 1661, 1619, 1293, 1911, 1613, 1542, 1536, 1041, 1529 en 1220. Prijzen af te halen bij Sonja van der Meer, tel 15498. Auto vernield. Vandalen die niet schroomden privéterrein te betreden hebben op een camping aan de Grensweg de auto van een 36-jarige inwoner van Den Burg vernield. De schade bedraagt ƒ750,-. Een 30-jarige Duitse man is dinsdag ochtend in het Amsterdamse Slo- tervaartziekenhuis overleden, nadat hij de avond ervoor na het maken van een parachutesprong op het Texelse paracentrum onwel was ge worden. De inwoner van Idar-Oberstein maak te omstreeks 18.00 uur vanaf 700 meter hoogte een sprong die normaal verliep, zij het dat volgens de inge schakelde politie sprake was van „een stevige landing". De man liep daarop zelf terug naar de hangar, op enkele honderden meters van zijn landingsplaats. Daar werd hij na een klein half uur onwel. Met grote spoed werd hij per ambulance overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder en dezelfde avond nog met een helicopter naar het Slotervaart- ziekenhuis in de hoofdstad. Daar overleed de man aan een hersenbloe ding, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat het letsel oorzaak is van de pa- rasprong. Bob Rienks van het Paracentrum: „Wij vinden het verschrikkelijk rot, maar er is met het materiaal niets mis geweest. De familie vertelde me dat een zusje van de man ook aan een hersenbloeding is overleden. De chirurg in Den Helder, verzekerde me dat wij er niets aan konden doen." Oudeschild staat zondagavond in het teken van het ringsteken. De vijfde wedstrijd, onderdeel van de Texelse competitie, gaat een half uur eerder om 19.00 uur van start. De aanspan ningen volgen een traject vanaf de Loodssingel, de Heemskerckstraat, via de Barendszstraat en de Hout mansstraat weer terug naar de Loodssingel. Naast de gebruikelijke prijzen wordt ditmaal een extra prijs uitgereikt voor het schoonste geheel. De organiserende ringsteekcommissie van menvereniging „Tussen Wad en Duin" verzoekt deelnemers zich te verzamelen op het Bolwerk aan de Houtmansstraat. Aan autobezitters het verzoek het traject vanaf 17.00 uur autovrij te maken. VRIJDAG Paaseiland-beeldhouwer Ben Aukara kijkt goedkeurend naar het boetseerwerk van der jeugd. 'Foto Ge, „Wat ik van de beeldjes vindtTja, ze zijn allemaal anders" oordeelt Paaseiland-beeldhouwer Ben Aukara diplomatiek over de klei-imitaties die leerlingen van de Jacob Daalder- school maakten van zijn Moai. Dezer dagen voltooide de kunstenaar het beeld bij de Scholerie in Eierland. De Oosterender kinderen hadden er een vakantiedag voor over om meer aan de weet te komen over Paaseiland. Behalve het boetseren van de beeld jes vertelde Ana Maria Arredondo, echtgenote van Ben en onderwijzeres op het Chileense eiland, de kinderen het een en ander over Paaseiland, hetgeen getuige de reacties goed in de smaak viel. Omdat ze de Neder landse taal niet machtig is, traden onderwijzer Albert Hoven en echtge note Marian van de organiserende stichting Vogelman op als kinderen zullen hun indrukkslklai jn t irisi der werken in een soort boekje. Uit* „Ik hoop dat kinderen op Pg hetzelfde zullen doen over D dat het tot een uitwisselingl mc men", vertelt Ana, die enthn hav< over de onderwijsmethode q snel cob Daalderschool. „Door <k mC duele aanpak leert ieder kint as. aangepast niveau." Ze is vx igel te stappen van de klassikalt waarop ze tot dusver les gei onderwijs op Paaseiland veil n s' stroef omdat het tweetalig 5 ntbi grote wens is haar leerlingen over natuurbehoud te leren, «d vervuiling op Paaseiland is (s Door een bezoek aan EcoMt meer aan de weet komen n, manier waarop ze daar inlon oir der de aandacht van de met en i ten te brengen." Boompjes omgereden. Een 39-jarige inwoner uit Oudeschild reed over de Randweg tussen Westerslag en de Ploegelanderweg toen hij in een flauwe bocht naast het wegdek belandde. Hij velde daarbij enige boompjes, eigendom van Staatsbos beheer. De auto raakte aan de voor- en zijkant beschadigd. „New Forest"-pony. Tijdens de re gionale keuring voor „New Forest"- stamboekpony's vrijdag in Utrecht behaalde de merrie Narcissusfields Amber een eerste premie. Het dier, eigendom van R.C. Kikkert en zonen uit De Koog, werd tevens kampioen van de 3-jarige merries. Een dag later was de pony opnieuw succesvol. Op de centrale keuring in Ermelo werd ze als derde geplaatst en kreeg ze het „sterpredikaat" toegekend. Diefstal verkeersbord. Onbekenden hebben het gemunt op een verkeers bord voor het nieuwe VVV-kantoor. Ze rukten het bord met paal en al uit de grond. De schade bedraagt 7152,-. Onder invloed.Op het Gerritslander- dijkje betrapte de politie woensdag nacht een 25-jarige Oisterwijkse chauffeur op rijden onder invloed. Met een alcoholgehalte van 550 ug/l, ruim tweemaal de toegestane hoe veelheid, kreeg hij een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. Een Ou deschilder bromfietser op de Laag- waalder weg scoorde met 435 iets lager. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces verbaal. Riolering. Het werk „Riolering Ro- zendijk 1e fase" is aanbesteed aan Aannemingsbedrijf Tatenhove. Dit be drijf uit Den Burg was met 797.000,- de laagste inschrijver. Het aanbreken van de bouwvak heeft op de Texelse wegen inmiddels zijn tol geëist. Op de Zaandammerdijk botsten twee automobilisten tijdens een foutieve inhaalmanoeuvre. Blikschade aan de voertuigen, beide eigendom van va kantiegangers, was het gevolg. Een 53-jarige Hoornder die over de We verstraat richting Julianstraat reed, kreeg geen voorrang van een Duitse automobilist. Het plaatwerk van bei de voertuigen raakte gedeukt. Een bromfietser uit Blaricum zag rijdende over het fietspad langs de Pontweg een schrikhek over het hoofd en botste er frontaal tegen aan. Zowel de brommer als het schrikhek raak ten ontwricht. Het letsel van de bestuurder bleek na onderzoek door een arts mee te vallen. Het blijven gouden tijden voor figu ren die er geen been in zien hun in komen op minder legale wijze bij elkaar te sprokkelen. Zwaar getroffen werd een familie uit Balk die haar caravan op een cam ping aan de Grensweg opengebroken terugvond. Ontvreemd werd een tas met rijke inhoud: drie paspoorten, een rijbewijs, een bankpas, drie boe- kenbonnen, een zilveren doekspeld, een gouden ketting,een bril, een kam en duizend gulden. De dader ver schafte zich toegang via het openstaande raam. Een 16-jarig meisje uit Vinkeveen deed aangifte van diefstal in een dancing in De Koog van een zwartle ren jas ter waarde van 7400,-. Ze be merkte tijdens het dansen dat het garderobekaartje uit haar broekzak was verdwenen. Toen ze haar jas wil de ophalen, was deze al verdwenen. Van een 15-jarige inwoonster uit Win terswijk werd van een camping bij Den Hoorn een afgesloten mountain bike gestolen. De fiets, die stond, vertegenwoordigde ee de van 7800,-. Op een camping in De Koog twee elastische badpakken men 7100,- ontvreemd van waslijn bij een bungalow. Oj dere camping in hetzelfde in ren de sportschoenen van es 18-jarige Maarssenbroekerk wit van dieven. Een 15-jarig meisje uit HardiL tenslotte, was aan het wink f_z. een supermarkt aan de Nika op een onbewaakt ogenblik temonnee uit de winkelwagi gehaald. De portemonnee ha houd van 716,95. Vandalisme. Een 18-jarige berger kreeg de schrik vanz toen hij zijn aan de Ruyslaa» keerde auto gekanteld aantii ten deuken in dak en flank ei banden waren lekgestoken. zoekt getuigen. Het zonlicht scheen zondag overvloe dig naar binnen in Het Posthuys in De Koog. Prettig omstandigheden voor bezoekers, die zich nu eens niet bij binnenkomst eerst uit hun regen pak hoefden te bevrijden, maar voor een optimaal genot van de kunstwer ken was het mooie weer geen direc te noodzaak. De zeer uiteenlopende werken van een viertal kunstenaars, bij elkaar gebracht in een nieuwe ex positie, zijn van zichzelf al zonnig genoeg. Blikvangers zijn vooral de doeken van Iraniër Chabab Tayefeh Mohajer, kunstenaar in de kalligrafie en het et sen. In 1986 ontvluchtte hij de som bere situatie in zijn vaderland en sindsdien heeft Chabab zich zicht baar losgemaakt van de extreem- fanatieke religie. De verrassende, schijnbaar ongestructureerde lijnen en vlakken op zijn doeken oefenen een merkwaardige aantrekkingskracht uit op het observerend publiek en wie zichzelf niet dwingt ook de ob jecten van de andere kunstenaars te bekijken, loopt het gevaar te verdrin ken in de zeeën van felle kleuren. Dat zou jammer zijn, want ook het werk van zijn broer Dariush verdient een aandachtige beschouwing. Op vallend zijn vooral enkele ikoonachti- ge schilderingen, aangebracht op bladzijden van een boek. Duidelijk zichtbaar zijn nog de paginanumme ringen en Igedruktegoudkleurige versieringen in de marge. Minder dui delijk is welk boek Dariush heeft ge bruikt, maar gezien de luxe uitvoering en de door de verf schijnende Arabi sche letters is het denkbaar dat het een Koran betreft. De vraag of hier sprake is van een daad van verzet te gen de Godsdienst of van een crea tieve oplossing voor eventueel papiergebrek was wegens de afwe zigheid van de kunstenaar helaas niet te beantwoorden. Het werk wordt er alleen maar geheimzinniger door. fir gev lee raai wai en ijkei Ie n dg m vist eci oesi In I aar La ok 1 moe ach ligir liga «lag enk. «j he wen aute «nu nm ir hi Mooi en „stil" zijn de brot jes van Marti de Greef, een se beeldhouwer die al met Chabab heeft geëxpt wist ik niet", zegt galerieI ny Visser, „maar het werk bab leerde ik kennen op e» expositie in Amsterdam ee me dat zijn lichte werk mm zou gaan met het wat doel van Marti. Toen ik contact 1 zocht bleek dat ze al vaker positie waren te zien gewei De combinatie met het gin Edith Hagelstange is even» kig gekozen. De kunstenati zondag als enige van de en den in Het Posthuys aanwti vind het moeilijk om op het met vakantie te gaan, want roept een goede stemming en dan wil ik het aan hel Toch is het niet zo dat Ha gr alleen maar in een zonnig haar arbeid verricht: Elk s> zijn eigen karakter en dat l> de stemming waarin je toen je er aan werkte. 1 derlijk werk hoort een bep> tie en daarom zijn ze ook i uniek. Emoties kun je niet' ven even opwekken. Als ik gehad is dat te zien aan Pi Dan springen kleuren als re zwart eruit." Aarzelend: Jl weet niet of je dat moet V want straks denken ze nog' steeds ruzie heb." Erg groot lijkt dat gevaat sprankelende kteurencorrtf' de schalen, glazen en mini lijk voor gebruik bedoelde 1 ten, doen een opgeruimd vermoeden. De werken van de vier kunstenaj te bezichtigen tot 8 oktober. Uk dinsdag tot en met donderdag I' 15.00 tot 17.30 uur en 's avorC tot 21.00 uur. In het weekendt! ningstijden van 14.00 tot 17001 M

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 4