Regen krijgt geen vat op feestende Oosterenders OOSTEREND PRESENT 'N HEERLIJK VOLKSFESTIJN „De zon schijnt, wa wil je nog meer?" Sfeervol Strender popfest TEXELSE g coURANT .FRITtS-SWCKS. Het burgemeesterspaar in stijl present. Voor enkele tientallen genodigden hield Willem van Tatenhove, voorzitter van de stichting Oosterend Present, zijn openingstoespraak. „Eigenlijk hadden we het hele dorp officieel moeten uitnodigen, want de bewo ners dragen het feest", sprak hij. „De gemeenschapszin is enorm gestimu leerd, en dat houdt het dorp leefbaar. Hopelijk komt dat ook zo over bij de gemeentebestuurders. Laten zij de mogelijkheid bieden aan Oosterenders om in hun dorp te blijven wonen", al dus gaf Van Tatenhove een voorzet aan de aanwezige college- en raadsleden. Ere-voorzitter Joh. C. Roeper zei trots te zijn op het huidige organisatieco mité. „Dit keer heb ik voor het eerst echt helemaal niets mee helpen orga niseren, en evengoed is het buitenge woon goed voor elkaar", zei de man die bij vrijwel alle voorgaande afleve ringen de organisatorische spil van Oosterend Present was. Over de fi nanciële afloop maakte hij zich geen zorgen: „Nu zal het ook wel weer lukken om wat over te houden. In de loop der jaren hebben we van de winst vele mooie dingen voor het dorp kunnen doen." Grappig vond Roeper het dat zijn straat, de Achter tune, voor even weer tot Boschstraat was omgedoopt. „Net als vroeger, helaas duurt het maar drie dagen." Volle schuren Tijdens de toespraken kletterde de re gen zwaar op het dak van de feest tent. De Oosterenders die zich in het dorp hadden terug getrokken voor een gezellig bakkie koffie in de ver sierde straten, moesten een schuil plaats zoeken. Lege straten en volle schuren met prachtig uitgedost volk waren het gevolg. Tegen het middaguur werden de schuren omgeruild voor een plaats aan de lange tafels in de Peperstraat. De plaatselijke bakkerijen hadden tot diep in de nacht doorgewerkt om het „gepeupel" van verse stokbroden te voorzien. Een vijftal Oosterenders (Bart Eveleens, Dirk Kuiter, Rob Haak, Arie Ellen en Kees de Graaf) was voor dag en dauw opgestaan om de tweeduizend vissen te bakken in de schuur van Roeper. De uitstekende maaltijd ging vergezeld van 150 liter witte wijn, ter plekke uit vaatjes ge- Wie dacht dat de regen tot een neerslachtige sfeer zou leiden, kwam bedrogen uit. Niemand wilde zich na de maandenlange voorbereidingen de lol van het feestvieren laten ontne men. Bezoekers in regenjassen en on der paraplu's, die het natte tafereel meemaakten, begrepen in één klap de essentie van Oosterend Present. „Ditmaal is het een feest door en voor Oosterenders. Als wij het gezel lig hebben, dan hebben de anderen dat ook", aldus één van de dorpe lingen. De tafelgasten hadden overigens niet te klagen, want zij zaten droog onder zeil. Toeschouwers en de in histori sche kledij gestoken obers en ser veersters hadden het zwaarder te verduren. De bediening riskeerde let terlijk een koude douche, als per on geluk het zeildoek boven de tafels werd aangeraakt. Gelukkig was ook voor hen zanger Rob Manse met zijn accordeon voortdurend in de nabij heid om de aanwezigen met oud- Hollandse liedjes op te vrolijken. Overzicht van de muzikale opening .Oosterend, Oosterend. iedere vijf jaar weer present, 'k Blijf altijd van je houden, daaraan komt nooit een end.'' Dit refrein van het feestlied van Oosterend Present, geschreven door dorpsbewoonster H. Slik-Stark, sloeg meteen aan bij de 428 deelne mers aan de massale maaltijd in de Peperstraat. Keer op keer klonk het lied weer uit volle borst. Het saam horigheidsgevoel, waarover comité voorzitter Willem van Tatenhove tij dens de officiële opening had gesproken, kreeg hierdoor in de gie tende regen een extra dimensie. Oosterend Present 1993 kreeg vooraf het predikaat „sober" mee, maar wat op het vrolijke feestterrein en in het prachtig versierde dorp te zien was, verdient die benaming niet. Duidelijk is dat de bewoners ontzettend veel vrije tijd en energie hebben gestoken in de voorbereidingen. Over de fabri cage van de fraaie decorstukken voor het historisch spel is een vorige Texelse Courant al uitgebreid ge schreven. Maar ook in het dorp barst het van de bouwsels en gevelversie ringen. Alle straten staan in het te ken van het Nederlandse lied, het thema van deze Oosterend Present. Gisteren konden bezoekers tijdens een rondgang al zien hoe elke buurt een bepaald liedje visueel had vorm gegeven. Bijvoorbeeld in de Cor Bre merstraat, grenzend aan het feestterrein, grazen houten koeien in de voortuintjes, waarmee de bewo ners het bekende „Guus, kom naar huus" uitbeelden. Vanmiddag komen de liedjes tot leven tijdens een vier uur durend programma, waarbij alle straten beurtelings een muzikale show ten beste geven. Plechtige opening Het eerste muziekoptreden kwam van muziekvereniging Excelsior. De muzikanten, drumband en majoretten pikten nog even een bui mee op weg van dorpshuis De Bijenkorf naar het feestterrein. Ook met natte haren en vochtige handen klonk het orkest echter als een klok. Halverwege kre gen ze gezelschap van een gemengd koor bestaande uit leden van Soli Deo Gloria en het Texels Christelijk Mannenkoor. Samen werden drie plechtig klinkende liederen ten gehore gebracht: „Wij leven vrij", „Vlagge- lied" en „Mijn Nederland" („Waar de blanke top der duinen"). „Zo merken de mensen tenminste dat Oosterend Present méér inhoudt dan drie dagen zuipen", merkte een toeschouwer droogjes op. Duiven Oosterender Sieme Eldering en zijn echtgenote Lia hadden de eer de of ficiële opening te verrichten. Eldering was door de feestcommissie uitgeno digd wegens zijn verdiensten in het vrijwilligerswerk. Bij het vorige feest in 1988 regelde hij het reilen en zei len in de feesttent. De keuze viel echter vooral op hem omdat hij de drijvende kracht is achter de rom- meltjesmarkten, die veel geld opbren gen ten bate van het verenigingsleven. De openingshande ling bestond uit het hijsen van een feestvlag. Gelijktijdig kozen honderd postduiven het luchtruim. Hun vijf Texelse eigenaars rekenden er vast op dat de vogels dezelfde dag weer veilig in hun hokken thuis zouden ar riveren. Bezoekers hadden paraplu's nodig, maar de Oosterenders aan tafel zaten droog. Witte zwanen, zwarte zwanen. Vannacht helaas vernield door de storm. VRIJDAG 6 AUGUSTyj De schalen gebakken vis vonden gretig aftrek. Accordeonist Rob Manse houdt de stemming erin. Uitbeelding In de Kotters treat Gekostumeerde Oosterenders genoten gisteravond van een sfeèrvol popfestival. „Woodstock, Pinkpop. Op een beetje popfestival valt de regen met bakken uit de lucht. Maar in Oosterend schijnt vanavond de zon, wat wil je nog meer?" Terwijl Never Ending- gitarist Willem Witte op Strender pop een nieuwe snaar monteerde, hield de zangeres van de band het publiek aan de praat. Willem is ook zo te keer gegaan." Oosterenders en tal van andere Texelaars namen de kille wind op de popavond van Oosterend Present voor lief en genoten op het concertterrein van sfeervolle optre dens van Texelse bands. Een pijnlijk ongeluk schakelde de bassist Jos Schaafsma van de „Van Beurden Blues Band" kort voor het optreden uit en noodzaakte de orga nisatie het programma om te gooien. Ze vonden in de jeugdige band Pride and Joy een goede vervanger. Met hun aanstekelijke covers vin Everidge warmden ze de col gers aardig op. En terwijl (ft j bier hun weg vonden russen] toestromende publiek, bew» dat de allerbeste plek voor tl. altijd nog het concertpodium levendige rock gaven ze opi motietour hun visistekaariB Oosterend. Ter meerdere ee\ van hun CD „Sead Pearl" zangeres Marieke Eelman r bliek te wijzen op het verlui even verderop. Tevreden ste» verkoper vast dat de plaat trek vond. „De helft is al De afsluiting van Strendei Pj vlot aan elkaar werd gepuf Martin Trap, was voorbehot dorpsband de Legendary 1 weenies. Gezien de toenel drukte een uitsmijter waaP uitgekeken.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8