Cjrom "Zwarts jexeh in het xi-standplaats op dorpsplein uit op groot verzet in De Koog Brandkast Calluna al van Texel af? Raad: greep houden op schaarse bouwkavels er om! Grens vrije vestiging f300.000,-? Nat Talk of the Town 99% orszel Texels Belang stemt als plaat met barst" VERDER \T11tvlmnv in dit JN ummer w Jong talent zong sterren van de hemel 2 Horizontoer in De Koog 2 Sh Komend voorjaar eerste huizen op het Mieland 5 Méér aannemers willen tanks verwijderen 5 Koog en kerk accoord 5 Harry over vliegangst 7 Lekker brood? Bakker Dros maalt DROS Bakkerij Maalderij KL. (Rot weer) ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10806 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 yytentles, abonnementen, etc, feilde Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- 220-12741. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ,2741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kart el uw bezorger luiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den foon 02220-14687 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los f1,35 utartders en omwonenden NH kerk in De Koog zijn in ier gekomen tegen het jvan de gemeente een taxi- iiats te creëren op het pleint je Dorpsstraat. In een brief aan lage van b w zeggen dertig «naars dat de maatregel iel afbreuk doet aan het ield. De combinatie van het leintje. de omliggende bedrij- de NH kerk is zo'n beetje het visitekaartje van De Koog." Ismatief wordt voorgesteld vol- taxi-standplaatsen in te rich- i Nikadel en na 1 uur 's slechts een beperkt aantal e te laten in de Dorpsstraat, isagiers vanuit de horecabe- Idirect kunnen instappen. De Ikenaars willen dat de ge- 1 in de Dorpsstraat een verbod na middernacht instelt, vxi-bedrijven niet wensen werken aan het door hen telde alternatief. leentelijke maatregel het plein |uiken ais taxi-standplaats J vorige week genomen, na- Jecabedrijven in de Dorpsstraat Igeklaagd dat het publiek veel Mdervindt van de rijen taxi's I 's avonds in de straat opstel- |i voorstel van woordvoerder ngeveld taxiruimte in te rich- rijn amusementshal Las Ve- d door de Taxicentrale jen, omdat dit pleintje te klein l Uiteindelijk koos de gemeen- (het Dorpspleintje voor de NH |t de beperking dat taxi's al- Ide Pontweg het pleintje op- Vn en dat in de rest van de laat klanten slechts mogen |opgehaald en weggebracht. jiinkel, initiatiefnemer van de mingenactie, vindt de geno- Jatregel „geen oplossing. Het Imaar een verschuiving van leem. In onze brief staat ook «bezoekers vanuit de noord- Dorpsstraat op zoek l, nat, nat, nat, nat, nat, I, nat... De tent is nat, de Jjn nat, je haar is nat, de n lijn nat en het zat. De 'et, het zwemparadijs is I, nat, nat, en nog er - Getverderrie, alles is e kan dat nouVier jaar N" zorgt onze VVV -geen s hen teveel- voor prach- Een betere promotie i voor Texel is nauwe- denkenmaar dat is nu I faalt de VVV plotseling f t toch heel anders in el- a hebben de weergoden i wetens in verzoeking Wfe vinden Texel te {ervaren het toerisme feer als overlast? Pre- u wordt het duidelijk. Wie Idaarom dagelijks rituele (fsen om de verkoolde fe van het „Torenhotel" in 9 en wie smeken daarbij l">, regen en nog meer re- één slechte zomer be ^middellijk dat het op Texel een stuk I'tl zijn. Wie sponsort e rituelen om op regen- l éegen méér bezoekers te [Je durft het bijna niet Vannacht zijn „De lexei" weer in actie [[bezwerende danspasjes. een geheime plaats wordt het nooit meer blijft het alleen nog f' "at, na en nat... Horszei gaan naar een taxi op het pleintje, de zuidzijde van de straat. Zo wordt de hele straat belast." Volgens Boswinkel wordt zijn actie gesteund door 99% van alle betrok kenen. „Van iedereen die ik heb aan gesproken, wilde slechts één persoon niet zijn handtekening zetten. Dat maak je zelden mee, dat iedereen zo op één lijn zit. Terwijl er toch veel horecamensen bij zijn, die niet zo maar aan zo'n actie meewerken. Veel mensen waren niet thuis, anders had ik zeker nog meer handtekeningen verzameld." Het kosterspaar Sampiemon van de NH kerk is evenmin erg gelukkig met de gemeentelijke oplossing, ,,'s Nachts heeft de kerk er natuurlijk weinig last van, maar als er ookover- dag rijen taxi's op het pleintje staan, daar zijn we tegen." Mevrouw Sam piemon kondigt aan contact op te nemen met de scriba van de kerk, H. van Aken, zodra die terug is van va kantie. „Waarschijnlijk stuurt die wel een brief met ons standpunt richting gemeente." Serieus Een woordvoerder van de gemeente verzucht het ook niet meer te weten. „Er kwamen verschillende klachten uit De Koog over de drukte in de Dorpsstraat. Daar zijn we bijzonder serieus op in gegaan. We hebben overleg gevoerd met de politie, met Frits Langeveld namens de horeca in het dorp, aanvankelijk ook met de Taxicentrale. Die organisatie wees de beste oplossing, standplaatsen bij Las Vegas, af. Toen hebben we gekozen voor het Dorpspleintje, om zo dicht mogelijk bij de bron te blijven. Zo hebben we geprobeerd tegemoet te komen aan alle klachten. En dan ko men er nu ineens allerlei andere ge luiden." Het alternatief, meer standplaatsen creëren op de Nikadel (waar er nu vier zijn), is volgens de gemeente niet op korte termijn te realiseren. „Het probleem diende zich nu aan, midden in het seizoen. We moesten snel handelen en dat hebben we met alle zorg gedaan. Als dit niet werkt, kunnen we straks verder kijken." Boswinkel is bang dat het dan te laat is: „ledereen weet hoe dat gaat: als je eenmaal ergens iets hebt, dan krijg je het niet zomaar weer weg." Levensgevaarlijk Frits Langeveld noemt de huidige si tuatie „zeer ernstig, levensgevaarlijk en vol overlast. Mensen die nu 's nachts uit de horecagelegenheden komen, lopen dwars door de Dorpsstraat richting Pontweg, waar de taxi's aankomen. Maar waar ook de hotels staan. Ik heb er van de week eens een uurtje rondgekeken. Het is werkelijk wild-west. Jongens gooien takken op straat om de taxi's aan te houden. Maar weten ze bij de gemeente veel. Die bedenken hun maatregelen met de benen op tafel en slapen 's nachts." Hij onderschrijft de door de omwo nenden van het Dorpspleintje aange dragen oplossing: „De taxi-standplaats op de Nikadel is vre selijk kneuterig gemaakt, maar door er een paar gewone parkeerplaatsen bij te trekken creëer je zo ruimte voor acht andere taxi's. Dan ben je van al het gelazer af, want de Nikadel ligt binnen grijpafstand van de café's in de Dorpsstraat." Na 1 uur mogen dan, volgens de plannen van Langeveld, slechts die taxi's vanaf de Nikadel de Dorpsstraat inrijden die gebeld zijn door een horecabedrijf om klanten mee te nemen. „Een klantvriendelijke oplossing. Als er dan nog mot komt, lost de susploeg dat wel op Je voor komt dat mensen over het hele dorp uitzwermen." Nikadel De dorpscommissie, bij monde van voorzitter Frits Agter, is eveneens te gen een taxistandplaats op het Dorpsplein en kiest eveneens voor een ruimere opzet van de taxi standplaats op de Nikadel. „Daar is ruimte zat. Met een goede bewegwij zering los je op die manier veel op. Wat ons betreft rijden taxi's na twaalven 's avonds wel de Dorpsstraat in, richting de grote con centraties cafébezoekers, om ze snel het dorp uit te krijgen. Er moet bo vendien een stopverbod gelden bij de opgang naar de Dorpsstraat, bij de hotels. Want wat een herrie het opstappen daar geeft, is onvoorstel baar." Ook De Koog Promotion laat zich niet onbetuigd in de strijd tegen de taxi-standplaatsen op het Dorpsplein. Over te nemen stappen beraadt de Stichting zich nog, maar secretaris Joke de Boer sluit zich van harte aan bij het protest van de omwonenden: „De gemeente heeft veel te weinig geluisterd naar de wensen van de dorpelingen. Ze praten misschien wel eerst met ons, maar de beslissingen nemen ze daarna op eigen houtje" Het zo veelbesproken pleintje In de Dorpsstraat. Vanwege het slechte weer bestond gisteren op hun klanten. taxichauffeurs weinig noodzaak er te wachten (Foto Gerard TimmermanI De politie is aan de hand van meer dere sporen op zoek naar de inbre kers die in de nacht van maandag op dinsdag een brandkast met ca f30.000,- weghaalden uit het zwem paradijs Calluna te De Koog. Ge vreesd wordt dat mensen aan het werk zijn geweest, die de kraak goed hebben voorbereid en met hun buit het eiland al snel hebben verlaten. Het moet gebeurd zijn tussen half twaalf maandagavond en kwart voor zeven de volgende ochtend. Op laatstgenoemd tijdstip constateerde personeel, dat voor schoonmaa- kwerkzaamheden het gebouw betrad, dat de deur van het kantoor was opengebroken en dat de brandkast was verdwenen. Zwaar De ouderwetse zeer degelijke brand kast meet 60 x 60 x 60 centimeter en weegt tussen de 300 en 400 kg. Verplaatsen door één persoon is vrij- Unaniem heeft de Texelse gemeenteraad besloten voor de nog beschikbare bouwgrond op het eiland een puntensysteem in te voeren. Doel hiervan is te bevorderen dat de kavels zoveel mo gelijk in handen komen van Texelaars, of mensen die een econo mische of sociale binding met Texel hebben. Om het overkantse gegadigden nog lastiger te maken, stelde de raad voor de vrije- vestigingsgrens op te trekken tot f300.000,-. Hiervoor is echter nog goedkeuring door de provincie nodig. Het raadsbesluit kwam dinsdag avond pas tot stand na een span nende discussie, waarbij een verdergaand voorstel van Texels Be lang (TB) net geen meerderheid kreeg. De tegenstanders waren van mening dat het TB-idee juridisch niet waterdicht is, en wellicht in strijd met de nieuwe Huisvestingswet. TB- woordvoerder Gerbrand Poster legde zich morrend bij de afwijzing neer, maar was vervolgens niet te beroerd om het collegeplan (het punten systeem) te steunen. „Ik ben al blij dat er nu tenminste iets voor de eigen bevolking gebeurt." Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Texels Belang voor het door de wethouders Terpstra en Barendregt verdedigde voorstel zou stemmen. Poster noemde het voorstel „een slap aftreksel" van het plan waarmee TB de kwestie in april j.l. had aange kaart. De fractie wilde de koop van bouwgrond door niet-ingezetenen te gengaan. Vooral de komst van pro jectontwikkelaars die voor woningbouw bestemde grond kopen, was TB een doorn in het oog. Voor gesteld werd daarom gemeentegrond voortaan alleen nog aan Texelse per sonen en bedrijven uit te geven. Aan koop van grond zou alleen mogelijk zijn door personen die minstens vijf jaar op het eiland wonen, oud- Texelaars en mensen die hun werk op Texel hebben. Haken en ogen Het college van b en w was het eens met de achterliggende gedachte van TB, maar vond dat aan het TB- plan teveel haken en ogen kleefden. Kandidaat-kopers van het vasteland zouden dan een kans hebben om het gemeentebeleid bij de Raad van Sta te of het Europese Hof onderuit te halen. Het college kwam daarom in mei met een ander plan: een puntensysteem voor woningzoekenden. Zodra een gegadigde zich meldt bij de gemeen te, komt deze op een wachtlijst, net als nu bij de woningverhuur. Per maand krijgt men 1 punt, maar be paalde groepen (o.a. Texelaars en economisch-gebondenen) krijgen 12 punten extra. Texelaars hebben dus een voorsprong op niet-ingezetenen. In het collegeplan worden projectont- „Uw stemgedrag is net een grammo foonplaat waar een barst in zit. Texels Belang is al voor de vierde keer tegen." Erna Eelman (VVD) haal de dinsdagavond boos uit naar Ger brand Poster, wiens partij niet akkoord ging met een offerte voor een langlopend krediet van f2.700.000,- voor de financiering van zwemparadijs Calluna. Onlangs ver klaarde de partij al tegen de verstrek king een lening aan de Recreatie Maatschappij Texel (RMT) te zijn. „We volgen slechts een consequente lijn", verdedigde Poster. wel onmogelijk, zodat aangenomen wordt dat minstens twee inbrekers bezig zijn geweest. In de kast bevond zich naast een bedrag aan wisselgeld de opbrengst van het zwemparadijs van maandag. Dat was een rege nachtige dag, waarop Calluna 1675 betalende bezoekers verwerkte. De inbrekers kwamen het gebouw binnen via het restaurant aan de zuidoostelijke kant van het gebouw, waar zich de tennisbanen bevinden. Hier werd een ruit van een vierkante meter uit de sponning verwijderd. Eenmaal binnen werd het glas van een tussendeur stukgeslagen, waarna met een koevoet of breekijzewr de deur van het kantoor werd openge broken. Bolderwagen Bij het verplaatsen van de brandkast hebben de inbrekers blijkbaar gebruik gemaakt van een steekwagentje en een bolderwagen, die ter plaatse aan wezig waren. De bolderwagen was particulier eigendom van de be drijfsleider van Calluna. De inbrekers haalden ook het geld uit een porte monnee, die ze vonden in het jas)e dat een der personeelsleden in het kantoor had achtergelaten. Verder braken ze in de hal een sigarettenau tomaat, fruitautomaat en videospel- installatie open en haalden er een on bekend geldbedrag uit. Er bevonden zich in de diverse ruimten nog andere zaken van waarde, maar die werden ongemoeid gelaten. Het was blijkbaar uitsluitend om geld te doen. De ver trekken waar de ongenode gasten in doordrongen, waren niet van inbraa kalarm voorzien. Pontweg De daders moeten langs dezelfde weg het gebouw weer hebben verla- wikkelaars buiten de deur gehouden door kopers hoogstens een bouwper ceel toe te staan. Geen durf Poster betoogde dinsdagavond dat het college meer risico moet nemen. „Ik mis de durf in dit plan. Durf om als gemeente schouder aan schouder met de bevolking te staan. In plaats daarvan zie ik angst om juridisch nat te gaan. De voordelen van het voor stel van Texels Belang zijn vele malen groter dan de nadelen." Poster schermde met een fax van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, waaruit zou blijken dat gemeenten wel degelijk uitzonderingen kunnen maken. Hij vond wethouder Terpstra op zijn weg: „De regeling moet 100 procent in orde zijn en stroken met de wet. Pas dan geef je de Texelse woning- zoekenenden optimale kansen." Burgemeester Schipper deed ook een duit in het zakje door aan te kondi- Lees verder pagina 5 ten. Blijkens sporen liepen/reden ze met hun zware buit over de midget- golfbaan en kwamen na het nemen van hindernissen in de vorm van een afrastering en een ondiepe sloot op de Pontweg. Mogelijk hebben ze de brandkast daar in een gereedstaande bestelauto of busje geladen en zijn ermee naar de eerste boot gereden. De technische recherche kwam on middellijk naar Texel om een onder zoek in te stellen. De politie hoopt op tips uit het pu bliek. Wellicht heeft iemand in ge noemde nacht iets bijzonders gezien op de Pontweg ter hoogte van het zwemparadijs. De politie wil ook graag de bolderwagen (blauw met gele kunststof wielen) zien. die de daders hebben meegenomen en mis schien ergens hebben achtergelaten. Tips worden vertrouwelijk behandeld en mogen eventueel anoniem zijn. I.M. ADVERTENTIE Telefoon 02220 - 12723 I.M. ADVERTENTIE Bij ons schijnt de zon. Zaterdagavond a.s. deurprijs zonnebankkuur t.w.v. f150,- bij Cocky's Kapsalon.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1