s Cjrom "Zwarts jexeh in het harLz axi's na 01.00 uur Heen in Dorpsstraat Kluis verstopt in naburig bos STEGEMAN ummer mislukte staking chauffeurs: Provincie; Platforms geen reden voor grenswijziging Brother AX210 TEXELSF.'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een Cool to school II folder van AANBIEDING: Elektronische schrijfmachine met vele functies f299 incl. VERDER IN DIT Humeur toeristen lijdt nauwelijks onder regen 2 Fietsers gaan voorbij aan nieuwe stalling 3 Surfers Texelrace maken proefronde 5 s» Alpinist Schelfhout staakt bergexpeditie 7 Inbraak Calluna nog niet opgelost Inbrekers aangehouden nd in motorblok Veluws gezin Verzoek Landschapszorg afgewezen DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 JICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10807 Aan de deur van de safe is te zien dat deze met een zwaar voorwerp uit de kluis is ~ujrt f,\il< ia Ixl l'jrL PRESENT. Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 van omstandigheden had de politie bij een bezoek eerder die dag aan Bispinckhof ook al dichtbij de be wuste plek gestaan, maar heeft toen niets ontdekt. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat dit eerdere bezoek echter geen direct verband hield met de kluisroof van Calluna, maar wil er verder geen mededeling over doen. Bolderwagen Bij het opgraven van de kluis werden de deur en de bolderwagen aanvan kelijk niet teruggevonden. Een speur tocht in het bos door de eigenaar en een metgezel leverde na het opgra ven van de kluis later die dag alsnog de ontbrekende spullen op. Deze wa ren door de daders zo'n vijftig meter verderop in het struikgewas achterge laten. De nachtelijke werkwijze van de in brekers doet vermoeden dat de da ders enigszins bekend in dit bos moeten zijn geweest. Omdat het on derzoek nog niet is afgerond doet de politie nog geen uitspraken over mo gelijke daders of vermoedens daar omtrent. Sporen Wel heeft de technische recherche zowel de kluis als de bolderwagen op vingerafdrukken en andere sporen on derzocht. Twee tips die naar aanlei ding van een eerder artikel over deze zaak binnenkwamen leverden mets op. „Maar we hebben voldoende ge gevens om het onderzoek voort te zetten", laat een woordvoerder van de politie weten. Hij voegt eraan toe dat nieuwe tips over deze zaak nog welkom zijn. Inmiddels zijn de gesto len voorwerpen weer bij de eigenaar afgeleverd. I.M. ADVERTENTIE slagersachterham £4 QQ 100 gram IfwO Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 I.M. ADVERTENTIE Mrtenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus ^aA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741 Lng dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar, Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel vger Redactie buiten werktijd Joop Rommets, De Kuil 2, Den jjefoon 02220-19547. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar Los f1,35 Ab Rommel uit De Koog wijst op de kuil waarin hij de gestolen kluis aantrof De kluis die vorige week werd gestolen uit zwemparadijs Calluna is zaterdag leeg teruggevonden in het bos bij hoeve Bispinckhof aan de Pontweg. De kluis was ingegraven, de deur was eruit en lag evenals de vermiste bolderwagen niet ver daar vandaan. Van de inbrekers en de buit (ca. f30.000,-) ontbreekt nog ieder spoor. De daders hadden de kluis niet zoals eerder werd vermoed op de Pontweg in een gereedstaande auto geladen, maar zijn met de eveneens gestolen bolderwagen met kluis en al de Pont weg overgestoken. Een afrastering die de afscheiding vormt tussen de berm en het bos van Bispinckhof was door de inbrekers naar beneden gebogen. Sporen tonen aan dat ze met de bolderwagen via een slinge rend bospaadje op een open plek in het bos aankwamen. Zo goed als ze ker hebben ze daar de kluis met een breekijzer of een ander zwaar voor werp opengebroken, het geld eruit gehaald om vervolgens de zestig cen timeter hoge kluis in te graven. Afgedekt Om hun graafwerkzaamheden aan het oog te ontrekken was de verse grond afgedekt met groen materiaal. Dat de brandkast toch werd terugge vonden is te danken aan Ab Rommel uit De Koog die zaterdag aan het houtzagen was in het bos achter hoeve Bispinckhof van Kees Schuma- ker. Rommel: „Om een uur of half vijf zag ik dat een paar meter verde rop de boompjes waren geknakt en het leek net of de brandnetels er wa ren geschroeid. Toen ik Kees (Schu- maker, red.) vroeg wat hij op die plek had gedaan, vertelde hij hiervan niets te weten. Toen ik wat beter keek zag ik losse grond en voelde dat de bo dem zacht was en zakte erin weg." Als een merkwaardige samenloop De politie heeft de afgelopen week naar aanleiding van enkele inbraken drie Texelaars aangehouden, van wie er twee in verzekering zijn gesteld. Beiden werd later de vrijheid ge gund. nadat proces-verbaal was op gemaakt. Twee van de inbrekers, van 28 en 31 jaar, bekenden samen te hebben in gebroken in een meubelhuis in Den Burg. Daarbij werd geld uit een kassa ontvreemd. Een poging om de kluis te kraken mislukte De 28-jarige inbreker bekende tevens in de loop van het jaar een aantal malen 's nachts te zijn binnengeslo pen in een bakkerij in Den Burg, waar hij diverse soorten levensmiddelen weghaalde. De 31-jarige had ingebroken bij een rijwielhandel, eveneens in Den Burg. Hij had daar geld ontvreemd en een poging gedaan de brandkast te kra ken. De 21-jarige jongen was een aantal malen een school binnengegaan, door een ruit te vernielen. Niet om er buit weg te halen, maar om er een aantal nachten te kunnen slapen. geharrewar rond de taxistandplaatsen zat hebben Koger on- lemers en de Taxicentrale zaterdag na spoedoverleg besloten ieft zelf in handen te nemen. Voor een proefperiode van weken zullen taxi's na 1.00 uur 's nachts alleen in de isstraat nog passagiers oppikken. De susploeg moet ervoor en dat mensen na het verlaten van de cafés niet uitwaaie- over het dorp. dit tijdstip staan de taxi's op- ld bij het voormalige WV- op de hoek van de tstraat en de Nikadel en dus ip het dorpspleintje, zoals in de sing van de gemeente staat igeven. De eerste resultaten proef op zaterdag en zondag een succes" genoemd. iding voor het initiatief was de mende onvrede met het door meente uitgestippelde beleid, •sloot onlangs na klachten uit gemeenschap dat de straat van taxi's moet worden waard. De aangedragen oplos ten standplaats voor alle taxi's pleintje in de Dorpsstraat en uitrijden alleen via de Pont- stuitte echter op verzet, we- vermeende aantasting van tieke sfeer op die lokatia Bo- werd de overlast, veroor- door mensen die op zoek gaan en taxi op de overgang straat/Pontweg, door zowel Ko- gicsverstrekkers als taxichauf- zeer ongewenst ervaren. Stakingsactie auffeurs van de taxicentrale en vrijdagnacht aandacht voor loblemen door tussen 2.30 en tl regen eindelijk een zonnige dan vliegt je auto in brand, pech overkwam een echtpaar «Idoorn dat met twee kinderen tl de vakantie doorbracht. op de Pontweg nabij 't t, brandde het motorblok van uto ondanks snelle hulp geheel oodlot sloeg toe nadat de ige moeder van het gezin een van de boot van 18.00 uur ihaald. Enkele honderden me- Sór de kruising met de Amalia- erloor de auto snelheid en er rook onder de motorkap in. De vrouw bracht de auto Island in de berm. Zij en haar fer durfden de motorkap niet Ie maken, omdat het vuur dan *n zou aanwakkeren. Passe- Hischauffeurs blusten de maar inmiddels was het mo- geheel uitgebrand. Brand eisen van 't Horntje die snel te waren, blusten na met wa len landbouwtank die op een weiland stond. De gealar- brandweer hoefde verder niet te komen, maar hield de auto laten tot hij werd weggetakeld. hie noemt kortsluiting als de Melijke oorzaak. 5.00 uur geen passagiers mee te ne men uit de Dorpsstraat. Richting Pontweg, ter hoogte van taxibedrijf Grootjen, konden mensen wel instap pen. De stakingsactie, opgezet door Gerrie Grootjen, werd door een ge brek aan samenwerking geen doorslaand succes. Over het doel was eensgezindheid, maar de midde len werden door de verschillende taxibedrijven anders beoordeeld. Zo gaf Taxi 12000 van Martien van de Wetering na een korte staking zijn werknemers opdracht weer aan het werk te gaan. Doordat deze taxi's vervolgens de Dorpsstraat toch inre den, werd de staking gebroken. De chauffeurs van taxi Toon Smidt vol hardden wel in hun actie. Eigenares Nel Smidt toonde zich hier niet ge lukkig mee: „Ik zeg er niet veel over, maar de chauffeurs die van mij mee deden prijs ik niet." Eén van haar werknemers, die anoniem wenst te blijven: „Ons is te verstaan gegeven voortaan niet meer te staken. Maar ik vraag me af of wij er op aan moeten worden gekeken. Vanuit de centrale werd onstoegestaan deel te nemen aan de actie." Geschreeuw De directe gevolgen voor de orde handhaving vielen mee. De politie meldde „wat geschreeuw uit onvrede met de situatie", maar constateerde geen wanordelijkheden. De stakers bereikten met hun actie wel dat de Koger middenstand en de in de Taxicentrale verenigde bedrijven Grootjen, Smidt en Van Boven zater dagmiddag rond de tafel kropen om een korte termijn-oplossing te vinden. Woordvoerder Frits Langeveld: „De actie van de chauffeurs was een ne gatieve, niet in het belang van de klant. Het overleg was constructief." Besloten werd na 1.00 uur 's nachts alleen nog maar passagiers uit de Dorpsstraat mee te nemen. Taxi's mogen De Koog slechts inrijden via de Kaapstraat en moeten staan op gesteld in het gedeelte Dorpsstraat tussen de Rabobank en Las Vegas. Vóór dit tijdstip is de standplaats ge situeerd bij het voormalige VVV- gebouw. De eerste resultaten leken positief. Zaterdag- en zondagnacht slaagde de susploeg er inderdaad in de cafébe zoekers net zolang in de Dorpsstraat te houden, tot ze allemaal met een taxi waren afgevoerd. Frits Langeveld verkeerde in jubelstemming: „Een groot succes, je hoorde geen kik. Taxi Van de Wetering was eigenlijk niet vóór, maar toen die chauffeurs merkten dat hun klanten niet meer over het dorp uitwaaierden, reden ze ook de Dorpsstraat maar in." Klagen Een woordvoerder van de Taxicentra le reageert wat bedaarder: „Het is misschien een oplossing, maar je kunt je ook afvragen of straks de mensen in de Kaapstraat niet gaan klagen. Want in die richting wordt het toch wat rumoeriger. Aan de an dere kant, nog een paar weken en dan is het seizoen voorbij. Dan is iedereen alles weer vergeten." Gerard Schuiling, initiatiefnemer van het spoedoverleg, hoopt er op dat „alle koppen in één zak gaan. Ik be doel daarmee dat de Koger mid denstand en de taxibazen één lijn trekken en bij de gemeente een vaste Lees verder pagina 5 De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft bot gevangen bij de provincie met het verzoek om een grenscor rectie tussen de gemeenten Texel en Den Helder. Landschapszorg had daar in een brief van 23 april om ge vraagd, omdat Den Helder tegen de afspraken in regelmatig meer dan drie olieplatforms toestaat op de Texelse reede. De provincie meent dat de ontstane knelpunten ook op een andere manier dan via een ge meentegrensherziening kunnen wor den opgelost. Volgens Gedeputeerde Staten (GS) worden grenscorrecties in het alge meen slechts toegepast wanneer alle betrokken gemeenten daarmee ak koord gaan. Weliswaar kan ook op initiatief van de provincie een derge- •n en betrokkenen nemen de schade op. (Foto Frans Hopman) lijke verandering worden doorgevoerd, maar in dit geval ziet GS daar geen reden toe. Bij de gemeentelijke inde ling van de Waddenzee in 1986 is namelijk het uitgangspunt gehanteerd dat vaargeulen niet „nodeloos door gemeentegrenzen worden doorsne den". Gezien de betekenis van het Malzwin (de geul waar regelmatig platforms worden gestationeerdl voor de haven van Den Helder, is deze vaargeul toegewezen aan de mari- nestad en niet aan Texel. Voor Landschapszorg komt de afwij zing van het verzoek niet als een ver rassing, maar de werkgroep is niet van plan het erbij te laten zitten. Se cretaris Sytske Dijksen: „Het valt op dat in het conceptstreekplan de olie platforms aan de rand van een stilte- gebied liggen. Die dingen veroorzaken een hoop lawaai en daarom zien we kansen de platforms verboden te krij gen. Tijdens de inspraakronde voor het streekplan zullen we zeker reage ren." Ook middels de onlangs door het ka binet vastgestelde Planologische Kern Beslissing (PKB) ziet Landschapszorg kansen de platforms aan te vechten. Dijksen: „De PKB stelt dat het parke ren van platforms eigenlijk onge wenst is, maar in sommige gevallen maximaal twee tot drie maanden wordt toegestaan. Dan moet het wel gaan om platforms die liggen te wachten, op onderhoud of reparatie in Den Helder. Voor zover wij hebben kunnen nagaan gaat dat voor veel platforms niet op. Die liggen alleen geparkeerd bij Texel, maar worden nooit naar Den Helder gebracht. Kort om, we hebben nog behoorlijk wat handvatten om de platforms verder aan te vechten." De nieuwe PKB moet nog door het parlement worden goedgekeurd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1