Minder dagjesmensen en toch redelijke bezetting De Koog loopt warm voor Horizontoer Blijmoedig toerisme ondanks somber weer Wat ik zeggen wou... (OEI Texels 5 Agenda TEXELSE J? COURANT Naam te grabbel Gewijzigde agenda Waterschap Texel Bermonderhou weer naar Dro Peter Gabriël 50.000e bezoeker juttersmuseum DINSDAG 17 AUGUSTUS De invloed van het sombere weer op de vakantiegangers houdt de gemoederen flink bezig. Drogist/parfumier Wim Mets spreekt zelfs van een „verschrikkelijk" seizoen. „Alsof de mensen geen stuiver te makken hebben. En ze zitten overal aan." De bezetting bij logiesverstrekkers lijkt niet ongunstig. verschil constateren. „Lezen doen de mensen toch wel, of ze nu op het strand liggen of niet. Het gedrag van de klanten is wel iets anders. De mensen komen wat later op de och tend en blijven langer hangen in Den Burg. En er zijn inderdaad meer kij kers dan kopers. De mensen kunnen hun geld ook maar één keer uitge ven." Een groot deel doet dat vanouds in het uitgaansleven in De Koog. Hoe het daarmee gesteld is, informeren Navraag bij de logiesverstrekkers leert dat de bezetting van de accom modatie niet veel achterblijft bij vo rig jaar. al hebben campings wel een veer moeten laten en wordt de ver blijfsduur vaak ingekort. De omzet ten van middenstanders verschillen per branche en de indruk bestaat dat de natte horeca iets minder klanten aan de toog krijgt. Willem Mets, met zaken in Den Burg en De Koog, raamt vooral de beste ding in de badplaats een stuk lager dan vorig jaar, 't scheelt ongeveer vijftien procent." Hij schat dat zijn omzet in Den Burg niet lager is dan vorig jaar. „Ach, de mensen trekken toch naar Den Burg, hoewel het daar toch ook iets rustiger lijkt." Over het gedrag van het winkelend publiek is Mets niet erg te spreken. „Recreatief winkelen. De mensen komen schuilen in de winkel, proberen alles uit, maar gaan uiteindelijk vaak met lege han den de winkel uit." Een deel van de klanten verdwijnt tot zijn ergernis zonder te betalen met artikelen. „We komen ogen te kort. En dat is zeer irritant voor mijn per soneel, zeker omdat sommige klanten nog een grote mond hebben ook." Teso Teso-cijfers geven aan dat het aantal overgezette auto's in juli ten opzichte van vorig jaar zelfs is toegenomen met 1,2 procent. Het aantal fietsers en motoren blijkt in dezelfde maand Hrwrn van lezers Huilen vrnnlrmonVliiKheid van dc rrttvlio „Zeg Menno, heb je soms een per soonlijke hekel aan me?" „Welnee, Ed, het stukje in de krant is ook niet tegen jou bedoeld, maar te gen de gemeente. De ene dag roepen ze zus en de volgende dag roepen ze zo." „Maar Menno, je misbruikt wel mijn naam en je maakt insinuaties over geld." „Dat is ook niet zo bedoeld Ed, maar ik wilde een vergelijking maken met Sil Boon." „Is dat geen appels met peren verge lijken?" „Menno, weet je waarom die bouwaanvraag voor woningen/win kels in De Koog is ingediend7 Omdat er een belofte is gedaan aan de dorpscommissie van De Koog en aan de familie De Jager en aan de familie Gieles. Feitelijk ook omdat het een „verplichting" van de provincie en de gemeente Texel is. Het plan rond de nieuwe supermarkt voorziet in een aankleding van de nu nog kale gevel- wanden." „Ja maar Ed, daar ben ik ook niet te gen. Van mij hoef je ook geen be zwaar te verwachten tegen het ingediende bouwplan." „En nog wat Menno. Binnenkort komt er een bouwaanvraag voor de bouw van zes woningwetwoningen in 't Stappeland." „Moet dat ook met artikel 19 Ed?" „Ja Menno." „Menno, heeft het geen zin om eens om de tafel te gaan zitten in plaats van dit soort ongenuanceerde stukjes in de krant te zitten schrijven?" „Ja, Ed, misschien wel, maar je be grijpt, het is vakantie, dus voor sep tember wordt dat niets." Tot zover de (bij benadering) woorde lijke tekst van een telefoongesprek tussen Menno Stam en ondergete kende naar aanleiding van een zo veelste ingezonden stuk van Stam waarin mijn naam weer eens op een hetze-achtige manier te grabbel werd gegooid. En de oplettende lezer begrijpt het nu reeds, dat ben ik zat. Ik ben het zat dat in dit soort inge zonden stukken met hele of halve leugens mijn naam in onterechte zin wordt genoemd. Het is zo goedkoop om Jan Publiek op deze manier op de hand proberen te krijgen. Wees een man (of vrouw) en kom het eens persoonlijk in mijn gezicht vertellen. En probeer zelf eens iets construc tiefs te bedenken i.p.v. alleen negati visme uit te stralen. Dat ik mijn hoofd boven het maaiveld uitsteek en er kritiek en jaloezie door ontvang, daar kan ik mee leven en het kan ook terecht zijn, mits een aantal spelregels in acht wordt genomen. Ed Momberg Den Burg. echter afgenomen te zijn met 26,3 procent, terwijl het aantal overgezet te personen 2,9 procent daalde. Min der dagjesmensen, zo is de algemene conclusie. Nul op het rekest Als vakantiebestemming scoort Texel volgens VVV-woordvoerder Henk Groenen daarentegen zeer goed. „Mijn indruk is dat de bezetting op het eiland over de gehele linie goed is. En dat terwijl in bijvoorbeeld Am sterdam de hotels slecht zijn bezet en er sprake is van prijsdumping." Op Texel krijgen veel vakantiegangers op zoek naar verblijfsruimte volgens Groenen nul op het rekest. „Apparte menten en bungalows zijn voor het merendeel gereserveerd. We verwij zen mensen nu naar hotels of ver huurders met logies en ontbijt. Maar ook die zijn redelijk bezet", aldus Groenen die constateert dat gunstige weersvooruitzichten voor veel men sen reden zijn alsnog naar Texel af te reizen." Ook eind vorige week bleek dat het geval, al bleek zaterdag toen het tegen de avond begon te rege nen, dat de meteorologen het bij het verkeerde eind hadden. Kamperen Menig kampeerder liet zich echter niet afschrikken door de neerslag. „Een wat slordige zomer als deze is voor kampeerders juist een voordeel", meent Menno Hofmann, directeur van de Recreatie Stichting Texel. „Veel erger is het als je een plotselin ge weersomslag krijgt. Dan waaien de mensen van de campin, want de grond is dan zo uitgedroogd dat ten tharingen geen grip hebben. Boven dien kan het water bij stortbuien door de harde ondergrond niet weg en golft het water naar beneden. Nu is het duinzand vochtig en dat is voor de kampeerders veel aangena mer. Toen vorige week plotseling de wind op stak zijn er hooguit twintig van hun plek gewaaid." Minder De drie RST-campings Om de Noord, Loodsmansduin en Koogerstrand bie den totaal plaats aan 7,500 a 8.000 kampeerders. Vergeleken met vorig jaar blijkt de bezetting tot dusver bij na tien procent lager. „Maar 1993 was een topjaar. De meesten komen op basis van de voorspellingen. Als het tegenvalt pakken ze hun spullen weer. Vrijdag's zien we op de cam pings dat de gaten vallen. Maar een slecht jaar, nee. We draaien redelijk en houden in onze begroting rekening met het slechtste scenario." De stemming van de vakantiegangers lijdt ogenschijnlijk niet onder het weer. „De temperatuur is toch aan genaam. Nee, de mensen zijn blijd- moedig, dat merk je." Voldoende plaats op de familiecam pings betekent dat er minder kam peerders bij de noodcamping aankloppen. „Ongeveer de helft van vorig jaar", schat beheerder Kees Maas. „Vorige week waren we elke dag open, maar daarmee is ook alles gezegd. Wat er nog kwam waren grote groepen waarvoor elders zo snel geen ruimte was. Of Italianen die nadat ze hun campers ergens hadden geparkeerd door de politie hierheen werden begeleid. Op één uitzondering na waren er dit jaar geen calamiteiten op de noodcam ping", stelt Maas tevreden vast. Musea Jan Kuiper, directeur van de Stichting Texels Museum, bespeurt een toene mende interesse bij de bezoekers van musea. Ook de aantallen vallen niet tegen. „In EcoMare liggen we tot dusver iets vóór op 1992. De Oud heidskamer trekt net zoveel bezoe- Dinsdag 17 augustus. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de film Jungle Book Om 16.00 en 19.00 uur is de actie film The three Ninja's te zien. Vanaf 21.15 uur draait Cliffhanger met Sylvester Stallone. Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de raadscommissie vergadering voor Welzijnsbeleid. In De Koog wordt in de Dorpstraat een braderie gehou den. Op de tennisbanen in Oosterend houdt de tennisclub vanaf 19.00 uur een racketavond Wielervereniging Texel houdt de wielerbaan sprintwedstrijden. Om 18.00 uur start de jeugd, om 19.00 uur de senioren. Om 20.15 uur begint in de Doopsgezinde kerk in Den Burg een concert van Rachel Barnard op piano en Joeri de Vente (hoorn). Woensdag 18 augustus. Bij fort De Schans bij Oudeschild start om 11.00 uur een excursie. Kaarten verkrijgbaar in het Mari tiem en Juttersmuseum. Cinema Texel: zie agenda 17 augustus. In het gemeentehuis vergadert de commissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid vanaf 20.00 uur. De finale van het Texelse ringsteekkampioenschap start 19.00 in Den Burg. Donderdag 19 augustus. De; f' meentelijke commissie finan< technisch en economisch beta vergadert om 10.30 uur in het gemeentehuis. Op het strand bij De Koog wcr den tussen 13.00 en 17.00 ua wedstrijden zandfiguren boum gehouden. Na afloop kunnenj kleinsten schatgraven. Het Waterschap Texel komt T 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in openbatf vergadering bijeen. Reddingmaatschappij KNRMj Paracentrum Texel geven van 16.30 tot 18.30 uur een reddr demonstratie ter hoogte van strandpaal 20 bij De Koog. In Cinema Texel draait vanaf 14.00 uur de film JunglebooL Om 16.00 en 19.00 uur draait Cliffhanger en om 21.15 uur rolprent Falling Down. Hoogwater Oudeschik Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Di. 16 17 18 19 20 21 22 07.44 en 13.05 08.56 en 21.H 09.40 en 22 10.24 en 23.28 11.25 en 23.9 12.05 en 00.27 en 12.41 Aan het strand Is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt ops 06.33 u en gaat onder om 20.49 u laatste kwartier; 18 augustus spring igt Op een regenachtige morgen zoals gisteren schuifelt de menigte voetje voor voetje door de Parkstraat. kers. Aangezien er dit jaar minder dagjesmensen zijn, kiezen langduriger vakantievierders nu vaker voor een bezoek." Markten „Door de bank genomen draaien de marktkooplui geen slecht seizoen", legt marktmeester Henk Hin uit. „Al leen de eerste week van de bouwvak was het uitgavepatroon van de toe risten met nog twee weken vakantie voor de boeg voorzichtig. Ach ja, tij dens de bouwvak geven Nederlan ders in 't algemeen wat minder uit. Duitsers hebben meer geld." Volgens Hin hebben kramen die etenswaren verkopen niet te klagen. Minder goed loopt het met de afzet van zonne brandolie en zonnebrillen in de kraam van parfumier Klaar Muurling. ,,'t Is net als met het weer he, gewoon triest." De dorpsmarkten elders mogen zich deze zomer in grote aantallen verheu gen. Wat bijvoorbeeld opvalt in Den Hoorn is dat de bezoekers zich steeds vroeger op de dag melden. Lezen Behoudens een iets grotere afname van tijdschriften, kan boekhandelaar Daan Welboren (Nauta Boek), weinig IFoto Gerard Timmerman) we bij horecaondernemer Frits Lan geveld: ,,'t Is goed, maar toch minder dan vorig jaar." Overigens betwijfelt hij of alleen het weer daarvan de oor zaak is. „Er zijn denk ik een aantal trends aan de gang, maar dat kan ik nu nog niet hard maken." Geld „De vakantievierders nemen dit jaar méér geld op tijdens hun verblijf", constateert Hielke Bruining in zijn geldwisselkantoor in De Koog. „Ik weet met waaraan ze het uitgeven, ik denk in restaurants of winkeltjes." De fietsenverhuur valt tegen. „Huurden ze anders voor twee weken, nu dur ven ze uit angst dat het slecht weer wordt maar een dag vooruit de hu ren. Ook de bolderwagens voor op het strand zijn met dit weer niet erg in trek. Maar het kan nog goedko- men, als het nu mooi weer wordt", houdt Bruining de moed erin. „Want laatst vertelde iemand me zó'n leuke vakantie te hebben gehad. Hij had Texel nog nooit zó groen gezien." In de agenda van de openbare verga dering van het Waterschap (vorige week door ons gepubliceerd) zijn eni ge wijzigingen aangebracht. Voor alle duidelijkheid drukken wij de her nieuwde agenda nogmaals af. Het waterschap vergadert donderdag 19 augustus in het raadhuis. Aanvang 20.00 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Besluit verkoop grond aan D. Boerhorst te Den Hoorn. 6. Besluit verkoop grond aan P Bakker te Den Hoorn. 7. Besluit verkoop perceel IJsdijk 15 aan E. Kampstra en T. Kampstra-Bakker. 8. Besluit verkoop grond aan het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. 9. Vaststelling Rekening van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1992. 10. Besluit machtiging dagelijks bestuur om voor en namens het college te reageren of bezwaar te maken tegen ontwerpbegrotingen ca. van de D. C. 0. 11. Besluit salarismaatregelen per 1 april 1993. 12. Opmaken voordracht van twee per sonen voor benoeming van een heem raad, aftredend en herkiesbaar G. J. Schraag. 13. Opmaken voordracht van tweei sonen voor benoeming van een raad, aftredend en herkiesbaar H. Flens JGzn. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. Loonbedrijf Niek Dros uit Oor zal de komende vier jaar vooi f800.000,- het onderhoud vu meentelijke wegbermen, slooll en tuinwallen uitvoeren. Perji wordt daaraan een vergoedinj gevoegd ter compensatie van mene prijsstijgingen. De gemeente had voor de aanl*' ding uitgenodigd de bedrijven" B.V., Willem Bakker, N. Dros, Tï ve en Van Bodegem. Dros W3i een inschrijving van f867.000, laagste. De gemeente vond dj veel en ging in onderhandeling leidde tot het genoemde bedra acht ton (exclusief btw). Dat gens nog belangrijk hoger dan de gemeentebegroting opgenoi raming van Gemeentewerken, de komende jaren zal die begrt raming worden aangepast Golfbaan. Het college wil een kaart samenstellen waarop gebieden staan aangegeven waar een toekomstige golfbaan kan worden aangelegd. Wethouder Barendregt (ruimtelijke or dening) zegde dit toe aan vragenstel ler Jan van Asselt (onafhankelijk) nu de gemeente tot tweemaal toe een initiatief heeft afgewezen. Nostalgierit. Menvereniging tussen Wad en Duin houdt zaterdag een nostalgierit. Deze keer ten behoeve van de bewoners van de Gollards. Halverwege stopt de karavaan voor een natje en een droogje in Cathari- nahoeve. Het Maritiem en Juttersmuseum maakt deze zomer drukke tijden door. Op dit moment loopt het ongeveer 10.000 bezoekers voor op dezelfde periode vorig jaar. Gisteren was Peter Gabriël uit Sittard de 50.000e belangstel lende. een getal dat in 1992 ruim twee weken later pas werd gehaald. De heer Gabriël, met zijn echtge note voor het eerst op Texel, ont ving uit handen van educatief-medewerker Gelein Jansen enkele boekjes, de Texel se wrakkenkaart en samen met zijn vrouw een tegoedbon voor een rondvaart op de Waddenzee met de „Grote Jager" van schip per Nol. In samenwerking met het museum maakt deze zee bonk dit seizoen voor het eerst tochten met passagiers vanuit de haven van Oudeschild. Het museum is overigens druk doende de service uit te breiden voor oudere en gehandicapte be zoekers, door op de begane grond van een van de gebouwen een extra videoruimte in te rich ten. De verschillende (meren deels) maritieme films, die normaliter worden vertoond op een groot scherm op de boven verdieping van de graanschuur, kunnen hier nu op VHS worden gedraaid. Vanaf het einde van deze week kan iedereen die dit wil hierdoor kennis nemen van het filmaanbod. De aanpassing wordt in eigen beheer uitgevoerd. Gisteren Terschelling, morgen Vlie land en vandaag Texel. De artiesten die tijdens hun Horizontoer maandag De Koog aandeden hadden over be langstelling geen klagen. Grote drom men mensen verdrongen zich op het dorpsplein om een glimp op te van gen van de artiesten die belangeloos optraden. Gewoon voor de lol", ver woordde organisator Willem Habers de drijfveer achter de Horizontoer. Om de onkosten te dekken dragen sponsors bij aan het evenement, dat voor de derde keer wordt gehouden in de badplaats. Voor het middagop treden draagt de stichting De Koog Promotie bij in de kosten, terwijl bij de voorstellingen in café's de kroeg bazen een bijdrage leveren. Hoewel geen entree werd geheven, viel het niveau van de optredens niet tegen. „Wat wil je", aldus Evelyn Scholten, artistiek manager van de Horizontoer. „Het zijn stuk voor stuk beroepsar tiesten. Voor sommigen moet je per optreden duizenden guldens betalen. Dit zien ze als een vakantie-uitje naar de waddeneilanden." Met zo't vakantiegangers in hun gezelsi doen de veertig artiesten mei klippers de eilanden aan. Twei vrachtwagens verzorgen het ti port van geluids- en andere ap, tuur. „Een hele organisatie. Ik' bijna een jaar mee bezig." In De Koog opende de straslt#'t ik groep II Popelo met een even neske als bizarre theatervorm. Italiaans klassiek toneel naars es inzicht werd uitgebeeld. Veelt was de act van muziekgroepS Jl- En terwijl dreigende regenwoit samenpakten boven het dorp!) werd de stemming er in de loi de avond steeds beter op. Theatergroep II Popoio houdt de toeschouwers tijdens de Horizontoer in de ban.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2