>xel Race hoopt nu winderige editie Gedeelde praktijk: meer aandacht voor patiënten MTexels ofsurfer Van Tol verkent zee „Oude schicht" weer als nieuw ndcompetitie oken fxistand plaats Groot aantal aanrijdingen Zonnebrandcrème uit auto ontvreemd Agenten betrappen dieven op heterdaad Auto total loss Alcoholcontroles Geslaagden middenstandsdiploma I ÜALLOÜ Fj COURANT lierl kleine maand is er te gaan Texel Race, maar nu al heeft iganisatie van deze surfronde al- |i kinnen en kruiken. I\la één ra- j wegens storm en bliksem islgeblazen en twee windarme tnngen, is het nu tijd voor idea le sndigheden. Eén van de tibbers, profsurfer Olaf van Tol senheim, beleefde alvast een Ljd voorproefje. paar verregende dagen lag de vrijdag perfect bij. „Zonnetje, (acht 4, dat Is precies wat ik september nodig heb", vertelt lol |32). Met p.r.-man Joris La- van de Texel Race verkende hij jg per catamaran de stromingen ddbanken in Wadden- en Noord- ond het eiland. Hoewel hij een iterd surfer is met tien jaar erva- als professional, verklapte Van ai hij voor het eerst van zijn le- ip een catamaran stapte. Een jur later leek een voortijdig ein- komen aan de ontspannen lereidingstocht. Met een defecte keerde het tweetal terug naar 33. Na een eenvoudige reparatie n ze weer het water op, waar- meeste knelpunten van de Race alsnog werden doorgeno- ol verklaart waarom: „Ik denk kan winnen. Verkenning van bied is dan wel noodzakelijk, ramingen en banken moet je te- kennen. Dan kun je er zelfs van trekken, in plaats van dat ast van hebt." Beroep gelopen drie jaar ontbrak de nheimer telkens op het appèl, waar was hij voor de Texelse wgsslag uitgenodigd, maar aan pinnen geregen paling en concentratie en vakmanschap meest uiteenlopende rookton- n zaterdag 21 augustus aan fen bij het Texels Kampioen- visroken in De Koog. ilnemers krijgen de vis al een n te voren ter voorbereiding, visroker heeft namelijk zo zijn manier om de vis te drogen, te i en te snijden. De grote kunst is het roken zelf. De vis wordt ookton of -oven gehangen, nder een smeulend wordt i'st, dat vooral moet roken. De ratuur moet perfect zijn, omdat de vis te droog wordt of te lijft. Iedere visroker gebruikt en brandstof. «kundige jury beoordeelt het et op criteria als kleur van het het vlees en (uiteraard) de Nadat de prijzen zijn uitge- ttg het publiek de gerookte vis |l artschot wordt om 13.30 uur endoor Harry Wuis, voorzitter iKoog Badplaats, de onderne- ireniging die de wedstrijd orga- Tussen 16.00 en 16.30 uur nde deelnemers hun gerookte iveren bij de jury. Mng bij Joke de Boer, tel. ie standplaats op de Nikadel en. Daarnaast zouden chauf- '3n na één uur de Dorpsstraat inrijden, zodat de mensen zo 9 uit- en de taxi's in kunnen Het allermooiste zou een ver- 9 zijn van de openingstijden op ej. zodat de afvloeiing nog ge rei kan gebeuren. Maar daar- el de gemeente het wel niet ti." Concurrenten |e 9oede afloop is Schuiling •en maar optimistisch: „Het 1 dat niet alle taxiondernemers 1 "in zitten. Van de Wetering "'eten weten niet mee te "et de nieuwe afspraak. En je in weieen Taxicentrale, maar °e chauffeurs onderling nog 'Wten zijn houd je de kans dat 'enten ook op andere plaat- In nde Dorpsstraat oppikken." 9eat er vanuit dat de politie '^werking zal verlenen aan "en in voorkomende gevallen "es bijstaat: „Ons is door "en de politie gevraagd of we *|fen dat we eigenlijk burger- "oorzaam bezig zijn geweest. "We en taxichauffeurs- zijn "®n rekening tegen het ge- ingegaan. Het zal wel 1 maar de politie moet toch üezien dat dit werkte, in er gewoon mee door." omdat de omstandigheden niet in zijn voordeel waren, liet hij verstek gaan. Niet zo sympathiek voor de organisa tie, doch uit het gezichtspunt van een surfer die van de sport zijn be roep heeft gemaakt wel begrijpelijk. „In Nederland zijn zeven profsurfers. Alle anderen zijn er op uit om ons te verslaan, dat is hun doel in Neder landse wedstrijden", aldus Van Tol. „Als prof zijn de verwachtingen ho ger gespannen, maar daar heb ik met zoveel moeite mee. Wel wil ik kans maken op de overwinning, als ik aan een wedstrijd meedoe." Van Tols zegekansen zijn het grootst als er veel wind staat. „Zelf ben ik meer op het brandingsurfen gericht. Het korte en snelle werk dus. Met de bijbehorende kortere planken ben je boven windkracht 4 in het voordeel en dus heb ik dan een kans. Op een slalom-board kun je bij harde wind snelheden van 60 km/u bereiken." Concurrentie De gebruinde globetrotter, onlangs nog tweede op het wereldkampioen schap bij de Britse Maagdeneilanden, vindt de Texel Race aantrekkelijk ge noeg om een plaatsje voor vrij te houden in zijn agenda. Niet alleen omdat vele Nederlandse surfvrienden daar aan de start verschijnen, maar zeker ook wegens de zwaarte. „De Texel Race is niet op het lijf van een bepaald type surfer geschreven. Ve len kunnen hier winnen, afhankelijk van de weersomstandigheden. Maar de winnaar moet in elk geval uitste kend kunnen surfen." Van Tol kan wat dat betreft op ge noeg concurrentie rekenen. De num mers één en twee van 1992, Jasper Vlasblom en Sascha 't Mannetje, zul len weer van de partij zijn. De mara thonsurfers Johan van der Starre en Alexander Hoekstra staan ook al op de deelnemerslijst, evenals de winna res van Olympisch brons Dorien de Vries. Surfer Olaf van Tol llinksl en p.r.-man Joris Lamens hangen goed geluimd In de trapeze. Zij hebben nu al zin In de komende Texel Race. (Foto Frans Hopman) Zoals al bleek uit de woorden van Van Tol, is de Texel Race niet alleen een kwestie van techniek, maar ook van materiaal. Vorig jaar trok winnaar Jasper Vlasblom veel bekijks met zijn „Big Blue", een zelf ontworpen mara thonboard met liefst 10,5 m2 zeil. El ke deelnemer heeft minimaal de keuze uit vijf zeilen, sommigen uit evenzovele planken. Olaf van Tol bij voorbeeld reist de wereld rond met zes planken en twaalf zeilen in zijn bagage. Maar hij wordt dan ook gesponsord door een fabrikant van surfartikelen. Voor de Texel Race heeft de organi satie weer 50 surfers uitgenodigd, waaronder de complete Nederlandse top. De deelnemers worden onderge bracht op Vakantiepark De Krim, de hoofdsponsor van de Texel Race, waar na afloop een feestavond plaatsvindt. In diverse nationale en internationale wedstrijden hebben 's Huisarts Frank P. Zwager. Dokter Klaas Eissen uit Den Burg gaat per 1 september zijn praktijk delen met collega-huisarts Frank Pe ter Zwager, die hem de afgelopen maanden reeds op dinsdagen as sisteerde. Door deze samenwerking kan meer aandacht en tijd worden gegeven aan de patiënten, is er gele genheid voor bij- en nascholing en hebben beide artsen meer „deel van leven". Frank Zwager (351, geboren en geto gen in Amsterdam, studeerde in 1985 af aan de Gemeentelijke Uni versiteit Amsterdam. Zijn eerste prak tijkervaring deed hij op toen hij in dienst ging en als militair arts werd uitgezonden naar Duitsland. Daar fungeerde hij tevens als huisarts voor in Duitsland woonachtige militaire ge zinnen. Na twee jaar (hij had bijgete kend) ging hij terug naar Nederland in de hoop plastische chirurgie te kun nen studeren. Omdat er te weinig opleidingsplaatsen waren, kwam hij niet aan bak, maar assisteerde wel gedurende twee jaar bij plastische chirurgie in klinieken in Amsterdam en Haarlem. Gedeeltelijk samenvai lend met deze periode werkte hij als eerste hulp-arts in het Slotervaartzie- kenhuis in Amsterdam, waarna hij gedurende twee jaar de praktijkoplei ding volgde die tegenwoordig vereist is alvorens een huisarts zich mag vestigen. In die tijd runde hij met twee collega's-vrienden op commer ciële basis EHBO-cursussen die zij gaven voor medewerkers van tal van bedrijven in de Randstad. Oude banden Zwager werkt thans nog in een prak tijk in Den Helder, maar sinds novem ber assisteert hij tevens een dag per week dokter Eissen in Den Burg, zo dat veel patiënten hem al kennen. Zwagers banden met Texel zijn al 23 jaar oud. Zijn ouders bezitten al zo lang een tweede woning op het eiland: de „Redoute" aan de gelijkna mige weg bij Oudeschild. Als 15-jarige hielp hij als vakantiekracht in de drankengroothandel van Cor de wit en als werkstudent stond hij vijf jaar lang regelmatig achter de tap van „De twaalf balcken". Hij woont inmiddels al weer geruime tijd in de Warmoesstraat in Den Burg, samen met zijn van Texel afkomstige vrouw Marjo Timmerman en 2,5-jarige doch ter Mieke. Het contact met collega Eissen ontstond bij de uitoefening van beider sport: brandingzeilen. Het idee om te associëren kon op dat moment niet worden verwerkelijkt, omdat Eissen al met een ander bezig was. Echtparen Toen die samenwerking mislukte, trad Zwager na een succesvolle proefperi ode in zijn voetsporen. En niet alleen Zwager maar ook zijn vrouw, want die sluit zich tegelijk aan als assisten te. Aangezien ook Klaas Eissen in de praktijk door zijn vrouw wordt bij gestaan, is er nu sprake van twee sa menwerkende echtparen, een Texels unicum. Eissen en Zwager houden bij toer beurt spreekuur, volgens een schema dat de 3000 patiënten inmiddels hebben ontvangen. Men kan dus zelf uitmaken welke arts men wil spre ken, maar in spoedgevallen accep teert men de arts die dan dienst heeft. Een dagelijkse werkbespreking garandeert dat beide artsen van el- kaars activiteiten volledig op de hoogte zijn. Door de samenwerking kan de praktijk ook in de vakanties open blijven. lands beste surfers zich dit seizoen kunnen kwalificeren. De grote namen komen graag, want wie wil nu niet „de zwaarste surfmarathon van Euro pa" op zijn naam schrijven? Texel Race. zaterdag 11 september, start en finish bij Paal 9. Start 13 00 uur. Uitwijkda- tum 12 september. Radio Texel verzorgt een rechtstreeks verslag via de 106.1 FM. Of het in de lucht zat is weten schappelijk waarschijnlijk niet te be wijzen, maar de afgelopen week vond een groot aantal aanrijdingen plaats, zonder al te grote gevolgen. Op de Pontweg reed een 27-jarige man uit Alkmaar te dicht achter een 41-jarige inwoner uit Rotenburg (Duitsland), die inhield om een ande re weggebruiker de kans te geven links af te slaan, richting Leemkuil. De Alkmaarder kon niet tijdig rem men en reed in op zijn Duitse voor ganger, die hierdoor een gedeukte achterkant opliep. Bij de man uit Alk maar ontstond enige schade aan de voorzijde van de auto. Een 50-jarige Oosterender werd op de Hoofdweg bij De Cocksdorp geen voorrang gegund door een 25-jarige tegenligger uit Veenendaal, die af sloeg richting een parkeerplaats. De voertuigen kwamen met elkaar in Atletiek. Een eigen lichtinstallatie komt voor Atletiekvereniging Texel dichtbij. De gemeenteraad besloot deze week een subsidie van ƒ6.400,- toe te kennen, 20 procent van de to tale investeringskosten. Het bedrag is tevens bestemd voor enkele kleinere aankopen. Fietspad. De gemeente is in af wachting van een reactie van Staats bosbeheer (SBB) inzake de aanleg van een fietspad langs de weg naar Paal 9. In antwoord op een vraag van Erna Eelman tijdens de raadsvergade ring zei wethouder Barendregt dat de gemeente samen met SBB aan een oplossing heeft gewerkt. SBB buigt zich momenteel over de uitwerking daarvan. Uit de auto van een 37-jarige inwo ner uit Zeewolde, die in de War moesstraat stond geparkeerd, werden in de nacht van zaterdag op zondag veertien dozen zonnebrand crème van het merk Delight ont vreemd, met een totale waarde van ƒ4.500,- Ook de radio cassetterecorder van het voertuig wordt vermist. Om in de auto te kunnen komen werd een portierslot vernield. De politie vraagt mensen erop be dacht te zijn, wanneer hen zonne brand van genoemd merk wordt aangeboden en dit direct te melden (tel. 22188). Op die manier kunnen dader of heler mogelijk worden aan gehouden. De flessen zijn geel met een oranje dop botsing, maar ook hier bleef de scha de beperkt tot wat krassen. Op het parkeerterrein aan de Jan Reystraat in Den Burg werd donder dag tussen 19.00 en 20.30 uur de auto van een 29-jarige inwoner uit Grouw aangereden. Hierbij ontston den krassen en een deuk in het linker voorportier en werd de buitenspiegel omgeklapt. De veroorzaker heeft zich niet gemeld. De politie roept eventue le getuigen op zich te melden (tel. 22188). De politie heeft zaterdagnacht een drietal uit Maastricht dat een inbraak pleegde in De Koog op heterdaad betrapt en achter de tralies gezet. Het trio koelde daarop hun woede op de inventaris in de politiecel. De drie mannen, leeftijd 20, 21 en 22 jaar, sloegen om 3.35 uur een ruit in de Dorpsstraat een stukken. Toen de politie arriveerde waren twee van de drie waren al naar binnen, terwijl een derde net naar binnen ging. De agenten grepen de drie knapen in de kraag en sloten ze in voor verhoor. Na ondervraging is het trio op vrije voeten gesteld. De aangerichte scha de zullen ze vergoeden. De auto van een 22-jarige jongen uit Spijkenisse raakte vorige week total- loss toen hij in de chicane op de Postweg de macht over het stuur verloor, een betonblok raakte en ver volgens over de kop sloeg. Als bij een wonder mankeerde de bestuur der niets. Bij alcoholcontroles in het weekeinde werden twee mannen betrapt op rij den onder invloed. Een 25-jarige Oosterender had het meest gedron ken. Nadat hij was aangehouden op de Pontweg vlakbij De Koog wees een ademanalyse op het bureau 650 ug/l aan, waar 220 ug/l nog is geoor loofd. De man kreeg een proces verbaal en een rijverbod voor 8 uur. Een leeftijdsgenoot uit Scherzingen werd gecontroleerd op de Sommelt- jesweg bij De Waal. Het ademanaly seapparaat noteerde in zijn geval 415 ug/l. Naast een proces-verbaal kreeg hij een rijverbod voor 3 uur. Opgeleid door het IMKO in Den Burg slaagden de volgende kandidaten voor het middenstandsdiploma: Casper de Graaf, Barbera Houterman, Joop Veltkamp, Axel Wetsteen, Moni que Kalk, Regina Luiken, Simone de Ridder, Jan Henk Broekman. Marit Kikkert en Gerard de Ridder. Het is ook mogelijk om het mid denstandsexamen in twee gedeelten af te leggen. Geslaagd voor één ge deelte. Jan van der Haas, Wendy Schraag, Connie Bakker, Bert-Pieter Kamp, Ralph Koning, Elly Schuijl en Aphine Bakker. Aanmelden voor de nieuwe cursus is mogelijk op 7 sept- meber in OSG „De Hogeberg" om 19.15 uur. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij F. R. Visman, tel. 18824. Als Ollie B. Bommel het geweten had, zou hij van trots beslist even achter het stuur zijn gekropen. De heer van stand" uit de Tom Poes strips van Marten Toonder kan tevre den zijn over het werk dat dertien jongens en meisjes van acht nationa liteiten afgelopen week op een speel weide aan de Rozendijk verrichtten. Zij vervaardigden met steun van Staatsbosbeheer en de Rotaryclub Texel van hout een stevige „Bomme lauto". Het speelobject vervangt z'n voorganger, die een jaar of negen ge leden werd gemaakt, maar inmiddels in zeer slechte staat verkeerde en buiten gebruik was. De vorige auto mobiel was in elkaar gezet met hout uit het bos; ditmaal zijn geïmpreg neerde palen en latten gebruikt. Slechts het metalen geraamte kon opnieuw worden gebruikt. De jeugdi ge knutselaars hebben de auto nu bovendien voorzien van een aanhang wagen, zodat er voor kinderen nu heel wat te spelen en klauteren valt. In de Tom Poes-albums heet de op Texel nagemaakte auto de joude schicht". Het voertuig wordt veelvul dig tot schroot gereden, maar rijdt in de volgende strip weer vrolijk rond. „Een teken van wedergeboorte, sym bolisch voor dit werkstuk", consta teerde vice-voorzitter Jac Dijt van de Rotaryclub zaterdagavond tijdens de plechtige overhandiging. De jongeren maakten het werkstuk in het kader van het internationale Westerman Camp, dat ditmaal voor het twintigste jaar werd gehouden. Zij verblijven enkele weken op de hoeve van de familie Westerman in de Westen en werken samen een druk programma af. De buitenlandse deelnemers zijn dit jaar afkomstig uit Australië, Engeland, Duitsland, Geor gië, Afghanistan, Zuid-Afrika en Frankrijk. Texel is vertegenwoordigd door Brenda Mays uit De Koog. Zij en de Zuidafrikaanse Liezl vertellen dat het maken van de houten Bom melauto precisiewerk was. „Onze gastvaders waren heel streng. Alles moest tot op de milimeter kloppen." Ondanks de regen kon de groep nor maal doorwerken. De bouw van auto en aanhanger gebeurde in een schuur van Staatsbosbeheer. Deze week vie ren de jongeren nog een week vakan tie. „We gaan onder meer met de Jan Plezier mee en garnalen vissen met een kotter. Hopelijk is het dan wel goed weer." De nieuwe „oude schicht" werd za terdagavond eerst door de Duitse kampleiding overhandigd aan de Ro taryclub. Vervolgens kreeg districts hoofd Roel Klaassen van Staatsbosbeheer het speeltuig in be heer. Van Texelse zijde werden de werkers begeleid door de rotarians Henk Post ma en Joop van der Meer en oud-boswachter Jan Zijm. Kampleiding en jongeren met hun fraaie Bommelautoen aanhanger op de speelweide aan de Rozendijk. IFoto Frans Hopman) DAG 17 AUGUSTUS 1993 TT7VT7T Cü r~

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5