'rit Maartende rste maand... ïïüJ D 3 HELP HELPEN CIRO 6868 N-centrale Compressor valt goedkoper uit t ALARM ALS ELKE SECONDE TELT N ZV ai TEXELSE J couRANT scli t fe zern Vergeefs speurtocht KNRM na noodsignaal 17 Procent voorziet betere toekomst Auto-inbraken Busverkeer Keesomlaan Aankoop van kroket leidt tot relletje Texelaartjes J sty id. 5AG 20 AUGUSTUS 1993 dit schrijf zijn Ria, Sjoerd en ik vim een maand op het eiland flirten. Ook Shirley is maan- •ilig aangekomen, vertrokken wij vanaf Schiphol, ruim 8 uur en 8000 kilome- ■p rustig, tot aan de landing. idingsbaan op Sint Maarten is uisnjrt -ca. 2 km- en een Boeing ut meer dan driehonderd men- i boord heeft soms moeite de correct te laten verlopen. De sis nogal hardhandig en dat ejus) n behoorlijke consternatie in tgtuig. Ook was er een be- rookontwikkeling vanaf de iodat ook onze afhalers flink lken. Het liep allemaal goed af. is verdeeld in twee onge- sen grote delen: het noordelijke is, het zuidelijke Nederlands. cti ns stelt niets voor. Een bord, illes. Er is geen douane. De iniiJji op het Nederlandse gedeelte IIs, maar wel een soort pch-Engels. Soms erg moeilijk laan. Het aantal inwoners is iet bekend. Naast zo'n 20.000 pensen, wonen er nog zo'n g legale. Ook het Franse deel is evolkt. and is prachtig, erg heuvelach- groen en het heeft prachti- nden. De zee is echt mooi en zo'n 25 graden C warm. er is het nu zomer. Overdag graden en 's nachts 26. Er veestal een lekker windje het regelmatig bewolkt en 23ifrn' ook vaker dan Had ver- Korte heftige buien van zo'n minuten. De betonwegen wor- j 3 j i verraderlijk glad. tuurverschijnsel dat regelmatig nt zijn aardbevinkjes. Afgelo- lerdagavond, een beving van seconden. Alsof een zware vagen langs je huis reed. Alles ïfen- oud 13.! 14. 15. 16.4 :r ee mt at on jen zijn hier redelijk tot zeer Oaten van 20 tot 50 cm zijn itzondering. En als het regent e nieti Fietspaden, trottoirs, dichting, ze zijn er niet. De lopen op zandpaden langs de wat vooral 's avonds en 's problemen geeft. Vanaf 19.00 et donker, maar nog wel erg Bk auto s rijden met slechts Ide of zelfs helemaal geen ng. Je wordt steeds verblind 3 Aï t de weg lopen veel IdonkereI Uitkijken dus! es gebeurt per auto. Open- ianlei txelst brad staari oked 20.15 d. He 'ihudi den, •ram raetq -nith. io Fl root in 4 lareni na iev«# or e» ■jan, besparing die het PEN bereikt sluiting van de Texelse een- Draak Erna Eelman (VVD) zou hij d liever stoppen in een alge- onds werkgelegenheid, waar oorbeeld jonge ondernemers mkapitaal kunnen krijgen. ,,De lie van het onderzoek wijzer is Business Creation Result", de Poster. Deze organisatie, bezig houdt met het op gang n van nieuwe bedrijvigheid in van Noordholland, zal zich als b en w ligt met het onder lasten. lin (CDA) vindt het eveneens —tandig om de lege centrale als oor nieuwe werkgelegenheid len. Hij hecht waarde aan de van een Oudeschilder onder die de centrale als „een draak i gebouw" bestempelde. Erna noemde de centrale „een ge- de keuze'Ze wees op io Fnjande bedrijfspanden in Oude- m op het Wezenland in Den t er e Ondernemers kunnen daar op urend talige wijze prima beginnen." Pijnlijk oder Terpstra probeerde de kri- weerleggen. Hij begreep de 3de gevoelens over de 00,-, volgens hem geeft pijnlijke discussie" als hier- oeilijk wordt gedaan bij het tpstra wees erop dat het terdd bedrijf dan prompt met het ar- op de proppen komt, dat van de centrale tot een vere- "an stroomkosten in de hele 'dt. Daarnaast heeft het he 'll daadwerkelijk ingespannen peil# :e'se werknemers te helpen I vinden van ander werk op "d, aldus de wethouder. 3 brak een lans voor het on- en de medewerking van Bu- «eation. „Eigenlijk zouden we "sie moeten langs voormalige nacfê] odrijfspanden in kele ste- e' Hulp van Business Creation Het oude Wilhelmina Gast- Amsterdam en de oude vei- Hoorn een compleet nieuwe lming gekregen. De nieuwe ac- !n daar trekken bovendien an- uilü klfjjven naar die omgeving toe. I op1 l°'t ie ogen niet als je dat ziet. "e de kans aangrijpen en ge wen van de daar opgedane Hoornder Joop Groeskamp vertrok met zijn gezin on langs voor een verblijf van drie jaar naar Sint Maarten. Op ons verzoek vertelt hij over zijn ervaringen op het bovenwindse eiland. baar vervoer is er wel, maar onregel matig en absoluut niet op schema of volgens een vaste route. Fietsen is behalve erg vermoeiend, ook gevaar lijk. Daarbij komt dat autorijden niet duur is. Geen APK, deel III, milieuhef fingen, belastingen. Je betaalt hier f175,- per jaar voor je nummerplaat, de verzekering valt erg mee en de benzine kost slechts fO, 75 per liter. Een heerlijk gezicht om bij de benzi nepomp de liters sneller te zien gaan dan de guldens. Garagerekeningen zijn ook laag, maar het gebeurt regel matig dat je je auto wekenkwijt bent Ionderdelen meneer!). Als service krijg je wel een huurauto mee. Wij zitten inmiddels in onze tweede woning. De eerste was erg mooi, maar de weg er naar toe erg steil 125% stijgingI) en met afgronden waar Ria met haar hoogtevrees niet De KNRM-reddingboot De Zalm heeft woensdag rond de middag een jacht vlot getrokken dat bij Oude- schild op een zandbank was gelo pen. En dag eerder ondernamen de Beursplein 5 en de wipperploeg een vergeefse zoektocht nadat een noodsignaal boven de Noordzee was waargenomen. Het zeiljacht De Rode Wimpel uit Al- mere was woensdag onderweg naar Oudeschild ter hoogte van de wind molens buiten de vaarroute beland en vastgelopen. Het schip hield geen averij over aan de manoeuvre. De speuractie dinsdagmorgen op de Noordzee kwam opgang toen vuurto renwachter Ruud Wolthoorn een rood lichtsignaal waarnam. Het kustwacht centrum in IJmuiden gaf de positie door aan een Orion- verkenningsvliegtuig van de marine dat op dat moment o.a. het zeege bied ten westen van Texel afzocht naar de vermiste kustvaarder Barbel, die woensdag zonder bemanning is teruggevonden. Omdat de Orion dins dag niets aantrof op de aangegeven plek, besloot de KNRM tot de zoe kactie. Toen de redders behalve enke le aaneengebonden jerrycans niets aantroffen werd de zoekactie om 11.30 uur afgeblazen. De compressor die de brandweer no dig heeft voor het vullen van de ci linders voor de persdrukmaskers. valt goedkoper uit dan het bedrag van f31.500,- dat hiervoor aanvanke lijk door de gemeente beschikbaar was gesteld. De brandweer had alleen bij het be drijf Drager offerte gevraagd. Door de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid was daarover een opmerking gemaakt, waarna de brandweercommandant alsnog bij een ander bedrijf een prijs vroeg. Dat was de firma Poseidon, die bereid was een vergelijkbare installatie te le veren voor f24.716,75. Toen Drager daarvan hoorde wilde dit bedrijf een nieuwe kans krijgen en kwam toen met een prijs van f27.822,28 uit de bus. Hobrand leek dus nog steeds goed koper, maar was dat volgens de brandweercommandant niet omdat de duurdere installatie van Drager ook meer omvat. Er zit een vulpaneel bij, waardoor het vullen van de fles sen veel veiliger kan geschieden. Al leen dit paneel kost al meer dan f3000,-. Bovendien zijn de garantiebe palingen van Drager gunstiger. De raadscommissies zullen zich op nieuw uitspreken over deze aankoop. tegen kon. Nu wonen we op een ..vlakker" deel van het eiland, ook centraler gelegen. Ons huis bevindt zich in een bewaakt park. Er wonen hier meer Nederlandse gezinnen. In het park zijn twee kleine zwemba den, maar op slechts 1 km duik je in een heerlijke zee. De dagelijkse boodschappen doen we in een enorme supermarkt, waar wer kelijk alles te koop is. Ik schat dat de Groeneplaats er in past. De dagelijk se boodschappen zijn gemiddeld 20 tot 25% duurder dan op Texel. De nieuwsvoorziening is goed. Er zijn twee engelstalige dagbladen en twee weekbladen. De televisie heeft 40 zenders, waarvan de meeste Ameri kaanse, maar ook twee lokale. Kran ten uit Nederland zie je weinig. Bijna alleen maar de Telegraaf en vaak een week oud, net als de Nederlandse tijdschriften. Scholen zijn er genoeg en het onder wijs staat op een goed peil. Sjoerd gaat naar een lagere school in Phi- lipsburg, het Den Burg van Sint Maarten. Vanaf de derde klas wordt het onderwijs in het Nederlands ge geven. Er is hier een middelbare school Itot en met VWO), berekend op 800 leerlingen. Er zijn er echter zo'n 1400. Dringen dus. De meeste leraren komen uit Nederland. Alle leerlingen dragen schooluniforms. De lestijden zijn van 7.30 tot 12.45 uur. Elke middag dus vrij! De bibliotheek is goed voorzien van Nederlandse en Engelse boeken. Er wordt veel van gebruik gemaakt, ge let op de conditie van de boeken. De medische verzorging is goed. Er is een goed geoutilleerd ziekenhuis. Huisartsen, tandartsen, fysiothera peuten, etc. zijn er genoeg. Vaak Ne derlanders, zodat geen taalproblemen ontstaan. De kwaliteit van het water is prima. Het wordt op het eiland geprodu ceerd. Voordat het onze kraan uit stroomt, wordt het eerst gefilterd. Het is wel duur, zo'n f7,- per kubieke meter. Ook de electriciteit wordt op het eiland verwekt. Men werkt hier met het 110 V systeem. We hebben een aantal transformatoren moeten kopen om onze radio's te kunnen laten spe len. Stroomstoringen komen veel voor. Zeker een paar per week. Die kunnen duren van een paar minuten tot vele uren. Veel bedrijven, huizen en winkels hebben dan ook een eigen aggregaat om stroom op te wekken. Ik ben mij er bewust van dat ik nogal van de hak op de tak ben gespron gen met dit stukje Dat geeft echter precies weer hoe de eerste maand is verlopen: hectisch, leerzaam, verras send, spannend. Die vijf weken lijken wel vijf dagen.zo snel zijn ze voorbij gegaan. Maar ook lijkt het wel of we hier al vijf maanden zitten. Elke dag nieuwe ervaringen en elk weekend heb je voor je gevoel vakantie. Elke avond kun je heerlijk buiten zitten op je „porch" Ioverdekte terras). Wat wil je nog meer Voor nu de groeten vanuit een warm Sint Maarten, Joop Groeskamp. Enquete op Texel geeft aan: Zeventien procent van de Texelaars denkt dat de wereld er in de toe komst beter uit zal zien. Althans als we een enquete mogen geloven die de kerkelijke jeugdgroep Vonk hield op het eiland. Tot teleurstelling van de vragenstellers is slechts 22 pro cent van de eilanders nog regelmatig kerkganger. De jongelui die deel uitmaken van het Kerkgenootschap der Zevendedags Adventisten in Nederland ondervroe gen bijna honderd Texelaars. Doel van de enquete was te kijken hoe de ei landers tegen de wereldproblemen aankijken en de manier waarop ze met kerk en bijbel omgaan. 67 Pro cent van de ondervraagden betitelen de wereldsituatie als „slecht", terwijl kerkelijken vinden dat die steeds slechter op wordt. Wel geven de christenen aan dat ze zich zelf geen zorgen hoeven te maken. Uit de en quete bleek dat het geloof op het eiland aan het afnemen is. De vraag of men de bijbelkennis wil vergroten beantwoordde 27 procent bevesti gend. Deze mensen kregen van het genootschap schriftelijke cursus om hun bijbelkennis te verrijken. Inzameling Doel van het bezoek van de jeugd groep aan Texel was een leuke va kantie, studie en verrijking van het geloofsleven. De resultaten van de enquete, waaruit ook bleek dat het kerkbezoek op Texel afneemt, vinden ze niet erg bemoedigen. Gelukkiger waren ze met de f2000,- die ze inza melden op het eiland ten behoeve van Derde Wereld-projecten. Enkele toeristen zijn afgelopen week end het slachtoffer geworden van een auto-inbraak. Een Belgische toe rist deed aangifte van diefstal uit zijn auto, die hij zondag bij strandslag Paal 21 had geparkeerd. Ontvreemd zijn sportschoenen en sokken. De da der was binnengekomen door een zij ruit in te gooien. Een 46-jarige Cocksdorper maakte melding van een poging tot inbraak. Zijn auto, die in de Klimpstraat stond, werd voor circa duizend gulden be schadigd op diverse plaatsen. Even eens in de nacht van zaterdag op zondag werd in De Cocksdorp inge broken in de auto van een Zwitser, die aan de Molenlaan was gepar keerd. Met behulp van een schroeve- draaier werd het slot van de kofferruimte geforceerd, waarna een tent, radiocassetterecorder en twee slaapzakken konden worden wegge nomen. Wethouder Barendregt (ruimtelijke or dening) gaat praten met busonderne ming NZH over de noodzaak voor autobussen een deel van de Keesom laan vanuit twee richtingen in te rij den. Alleen autobussen mogen dit op het traject tussen de Molenstraat en de Beatrixlaan. „Dat geeft opstoppin gen", aldus Gerbrand Poster (Texels Belang), die op het overleg aandrong. „Ik kom al dertig jaar op Texel, maar zo slecht ben ik nog nooit behan deld." Friederich Schaaf uit Duisburg was gisteren nog zó kwaad over het hem vrijdag aangedaan onrecht in een snackbar in De Koog, dat hij op de redactie van de Texelse Cou rant zijnbeklag kwam doen. De man had een kroket willen kopen voor f1,75, maar omdat hij alleen een rijksdaalder bij zich had en een kroket uit de automaat fl, 75 kost, vroeg hij de mensen achter de toonbank een verse te frituren. Dit werd naar zijn zeggen nogal bot geweigerd en hij werd verwezen naar de wisselauto maat. Daaruit kreeg Schaaf twee gul den en twee kwartjes terug voor zijn riks, zodat hij de fl, 75 nóg niet ge past in de muur kon stoppen. Daarop wierp hij twee guldens in, trok de kroket en toog naar de balie met de vermelding: „Ich bekomme noch 25 pfennig." Toen het personeel verwees naar het bordje op de krokettenauto maat dat vermeldt dat geen wissel geld wordt uitbetaald, vroeg de man naar de chef. Die kwam erbij, maar op het herhaalde verzoek om een kwartje, antwoordde de chef: „Sie bekommen gar nichts." Scharf ont stak daarop in woede, want dit vond hij bedrog. Na een korte, maar hefti ge woordenwisseling verzuchtte de eigenaar dat negenennegentig pro cent van alle toeristen zou zeggen 'Ach dat had ik niet gelezen', het bordje op de krokettenautomaat be doelend. Toen hij daaraan toevoegde dat de man anders de politie maar moest inschakelen, was de limiet voor Scharf bereikt. „Schrijf dat maar rustig op: ik heb die man de kroket voor zijn voeten geworpen en gezegd dat ik die ook niet meer hoefde. Zo raar was mijn verzoek toch nietZe waren al aan het bakken en daar had toch ook wel een verse kroket bijge- kund? Ik kom hier al zo lang, dat ik nog weet hoe klein de zaak van die man vroeger was. Het is echt een schande." De eigenares van de snackbar kan er nog hartelijk om lachen, wanneer ze om een reactie wordt gevraagd: „Als die man zijn gulden nog een keer in de wisselaar had gegooid, had hij vier kwartjes gehad. Dan had hij ge past kunnen betalen in de auto maat." Haar man vult aan: „Van mij had-ie best zijn kwartje terug kunnen krijgen, maar niet op deze manier. Hij begon zelfs te dreigen met een advo caat. Nee, hij was totaal niet voor re de vatbaar." Zijn gezin dat was zijn leven Het vissen was zijn lust Door de natuur werd hij gedreven En nu heeft hij zijn rust. Met grote droefheid, maar dankbaar voor alles wat hij ons heeft gegeven, delen wij u mede dat gesterkt door het H. Sacrament der Zieken na een kort ziekbed in alle rust is overleden mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Gerrit Gieles echtgenoot van Catharina Witte op de leeftijd van 84 jaar. C. Gieles-Witte Siem en Rieneke Esther, Marcel Agnes en Fred Daniëla, Marco Thea en Walther Hans en Brenda Jessica, Tim Texel, 18 augustus 1993 Noorderhaaks 5, 1797 SJ Den Hoorn. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 20 augus tus van 19.30 - 20.30 uur in „St. Jan" en na de begrafenis in de „Witte Burcht". De H. eucharistieviering zal plaatsvinden op zaterdag 21 augustus om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Martinus te Oudeschild, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraafplaats zal plaatsvinden. Bedankt lieve Opa We zullen u missen. Daniëla, Marco Esther, Marcel Jessica, Tim In liefdevolle herinnering Bernhard Hermann Boks 20-8-1915 23-8-1983 23-8-1993 en Johannes Wilhelms Boks 30-8-1918 1-9-1963 1-9-1993 De mensen van voorbij, zij zijn met ons verweven, zij blijven in ons leven. De mensen van voorbij, zijn in het Licht, zijn vrij! In memoriam 21-8-1992 21-8-1993 Japke de Vries-Lourens Haar stoel blijft leeg, maar ons hart Is vol van haar herinneringen. Boukje, John, Kevin. Dirk Boekei en Hetty Boogaard gaan trouwen op 3 september 1993 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in Partycentrum Calluna, Schumakersweg 3, De Koog. Ons adres is: De Winstraat 18, 1792 BP Oudeschild. Telefoon 02220 - 15249. geboren op 9 augustus 1993 joris jonathan (joris) niek groot leni heerschap eva julianastraat 13 1791 ak den burg telefoon 02220-15234 Beste vrienden, buren en kennissen. Voor de vele blijken van belangsteling, bloemen en kaarten tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis wil ik u héél hartelijk bedanken. Mevr. C. van Leeuwen- Kok „De Ree" De Houtmanstraat 28, Oudeschild. Wij willen iedereen bedanken die ons 25-jarig huwelijksfeest tot een onvergetelijke dag heeft gemaakt. Kees en Riet Slaman HET REOERLAnDSE RODE KRUIS DEH HAAG OF KEI BML 'BraRUnBDQ MN owpumauxEtmaine INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) Te koop: Volvo, type 340, APK t/m aug. '94. Tel. 15626 (na 18.00 uur). Donderdag 26 augustus: veemarkt Den Hoorn. Opga ve tel. 1925Z Geervliet BV hoortoestellen. C. Oosterhof afwezig van 28/8 t/m 12/9. Tel. Den Hel der 02230-18578 Elisabeth de Weijer, homeo pathie afwezig t/m 25 aug. Laat uw brandblusmiddelen controleren door N.V.O.B. er kend deskundigen. Blusmid delen service Texel, tel. 16545 of 15680 Te koop: biologisch varkens vlees, heel 90 kilo), half of kwart varken. Schapen boerderij De Noordkroon, tel. 17263. Kaartavond? Kan bij Bosch en Zee, 17789. Te koop: pruimen Reine Vic toria, appels James Grieve, aardappels Doré en Gloria. L. Huisman, fruitkwekerij De Veen. tel. 12203. Wij zitten nooit, uw haar al tijd!! Qnipp Kapsalon, liefst op afspraak. Tel. 12227. Te koop. Simca 1501 GLS, '80, APK tot feb. '94, t.aa.b. Tel. 12002. Jan Dijker en Wil Maas zijn verhuisd naar Schilderweg 173, 1791 CL Den Burg. Tel. 14771. Wacht met kopen van je winterjas!! De mooiste win terjassen straks bij Zebra. Partijtje? Bosch en Zee heeft de ruimte, 17789. Donderdag 26 augustus: veemarkt Den Hoorn. Opga ve tel. 19252. Verhuisd: Iwan en Natasja. Kamillelaan 95-111 hg, 6833 GJ Arnhem. Danielle Exclusive (privé- ontvangst). Maand, t/m don- derd. van 11.00 - 21.00 uur. Vrijd. van 11.00 tot 17.00 uur. Tel. 02230-21699. Te koop: Suzuki Alto, b.j. '85, in goede staat, APK ge keurd tot aug. '94, prijs n.o.t.k. Tel. 13940. Met spoed woonruimte ge vraagd, omgeving Den Burg. Zoek al heel lang. Benno Dros, tel. 13359 of 14280. Sensationele prijs Philips CD-I: f1499, en f200, aan titels cadeau I Service Center Texel, 11777. De echte fleece „Polar tec. 200" van Chiemsee, Sabo tage, Off the lip bij Zebra. Bearcat scannersl Uit voor raad leverbaar. Frans Hop man, Oudeschild, Barentsz- straat 43. Tel. en bereikbaar na 19 00 uur: 15103. Zater dag open van 10.00 tot 16.00 uur.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3