Dromer van Paaseiland onthuld in de regen Golven teisteren kerkmuri tijdens Engelse dienst Qverpewzmg S Agenda S TEXELSE^? couRANT Vakantie op Texel Vernielingen aan auto's in De Koog Texelaar trekt mes bij ruzie in disco Duitse fietster breekt pols Inzameiing voor arme schoenenpoetsers Duo „Femmeus" in de Nieuwe Aanleg Zangtalent nodig voor Grootkoor Noordholland Marco Bakker treedt op als solist bij het grote bekankt beeldhouwer Bene Aukara Tuki Pate Meiert Boon. initia- Dinsdag 24 augustus In atelier 't Schildertje in Den Hoorn start de éxpositie van oud-Texelaar Raymond Huisman uit Amsterdam. Te zien zijn schil derijen en grafieken. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de film Jungle Book. Om 16.00, 19.00 en 21.15 uur is de film Indecent Proposal te zien. Wielervereniging Texel houdt op de wielerbaan criteria. De jeugd start om 18.15 uur, de senioren om 19.00 uur. Op het ZDH-veld start om 18.30 uur de vriendschappelijke wed strijd ZDH-De Koog. Van 19.00 tot 20.00 uur is de bibliotheek in De Schuilhut ge opend. In de NH-kerk in De Koog start om 20.00 uur een dia-avond door J. van der Berg. Om 20.00 uur geeft Arias gitaar duo in de NH kerk in Oudeschild een zomeravondconcert. Op gi taar Clasien Langenberg en Joke de Mol, die tevens luit en vihuela speelt. In theater Klif 12 in Den Hoorn staat kleinkunstenares Hester Macrander op het podium met haar nieuwste programma, dat handelt over het onderwerp stress. Haar zang en conferences zijn vanaf 21.00 uur te horen en te zien. Woensdag 25 augustus Cinema Texel: zie dinsdag. Van 19.00 tot 20.00 uur is de bi bliotheek in De Schuilhut ge opend. Donderdag 26 augustus Om 14.00 wordt een kerketcc gehouden. Cinema Texel: zie dinsdag. Op de Hoornder Donderdag brengt het damesduo Femme, een muzikaal programma, 's Avonds geven de dames een voorstelling in theater Klif 12, aanvang 21.00 uur. Vrijdag 27 augustus In de Burg. De Koninghal bey om 20.00 uur de Teso- jaarvergadering van aandeelhi ders. Belangrijkste agendapui benoeming van nieuwe direcs en nieuwe commissaris. Wielervereniging Texel houdti ijt die start bij de PEN-central Jeugd start om 18.15, seniore om 19.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur is ft (D/N) bilbliotheek geopend. Raadpleeg voor de overige viteiten de Vakantiekrant, da vrijdag j.l. als bijlage van dg Texelse Courant verscheen Hoogwater Oudeschl Di. 24 00.50 en 13.4 Wo. 25 01.40 en 14.3 Do. 26 02.40 en 15.3 Vr. 27 03.50 en 16.1 Za. 28 05.30 en 18.3 Zo. 29 06.54 en 191 Ma. 30 07.55 en 20.4 Di. 31 08.54 en 214 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt gustus op om 06.45 u. en gaat o^i om 20.33 u. 24 augustus eerste k» tier; 25 augustus doodtij DINSDAG 24 AUGUSTU| Jarenlang bezocht ik trouw uw schit terende eiland in mijn zomerse kam- peervakantie. De afgelopen vijf jaar was het helaas niet mogelijk naar Texel af te reizen. Toch hoop ik bin nenkort weer eens een kijkje te ko men nemen bi) jullie. Als publicist van poëzie in vele kranten en tijdschriften maakte ik onderstaand nieuw ge dicht, dat onlangs in druk verscheen in het Groninger literair tijdschrift „Pennestreken". Gestressed jakker je naar de boot - maar eenmaal op het water met zijn broodlüstige meeuwen zakt het verkrampte masker en wordt het in je hoofd geleidelijk lichter ginds wacht het eiland je op met haar eigen gezicht en alle tijd van de wereld op haar natuurschoon gebied ontroert een scheve kerk, een hofje, een plant, een vogel die je niet thuis kan brengen achter een kopje terrasthee kijk je mensen die je anders met stevige tred ontloopt uren doen over het verorberen van een visje - dat is de weelde van Oudeschild in de zomer Henk Puister, Hoogezand. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een tiental auto's aan de Kaapstraat en de Ruyslaan in De Koog beschadigd. De vandalen hielden zich onledig met het ombuigen van kentekenplaten en ruitewissers en het afbreken van an tennes en spiegels. De schade liep in de honderden guldens. Het koor staat onder leiding van so praan Etty van der Mei en dirigent Nan van Groeningen. Laatstgenoem de laat ons weten dat hij de afgelo pen weken al door verscheidene eilandbewoners is benaderd met het verzoek om mee te mogen zingen. De dirigent hoopt dat nog meer Texe laars zich zullen aanmelden, zodat werkelijk een groot koor met deelne mers uit de hele Noordkop samen met Marco Bakker op de planken zal staan. Bij voorgaande gelegenheden in de noordelijke provincies namen gemiddeld twee- tot driehonderd amateurzangers deel. Op veler ver zoek volgt nu het eerste grootkoor- evenement in Noordholland. De repetities zijn op de zaterdagoch tenden 4 en 25 september, 16 okto ber en 6 november van 10.00 tot 13.00 uur. De generale is op de con certavond. Marco Bakker zal zowel solo als sa men met het koor zingen. Muzikaal begeleider is in beide gevallen pianist Rob van Dijk. Het repertoire omvat bekende klassieke en moderne (uit musicals! koorwerken. De politie zoekt getuigen van een ru zie in een discotheek in Den Burg waarbij een 29-jarige Texe laar op 14 augustus twee plaatsge noten met een mes zou hebben bedreigd. De verdachte is al eerder met de politie in aanraking geweest en op last van de Officier van Justi tie voorlopig in bewaring besteld. De verdachte kreeg het op 14 augus tus aan de stok met personeel van de disco. Na een hevige woordenwis seling trok de man een mes en be dreigde twee mannen met de dood. Het bedreigde tweetal, 22 en 23 jaar oud, deed hiervan aangifte bij de po litie. Omdat de verdachte dit jaar nóg enkele ernstige delicten had ge pleegd, werd hij op 20 augustus voorgeleid bij de Officier van Justitie in Alkmaar. De man is gezien de ernst van de strafbare feiten voorlo pig voor tien dagen ingesloten. Justi tie heeft de zaak nog in onderzoek. Een 68-jarige toeriste uit Iserlohn (Duitsland) brak vorige week haar pols toen ze op de kruising van de Dorpsstraat en de Kamperfoelieweg in De Koog werd aangereden door een 24-jarige automobilist uit Pijnac- ker. De vrouw had voorgesorteerd om linksaf te slaan en werd op het moment dat ze hiertoe aanstalte maakte, geraakt door de automobilist die een inhaalmanoeuvre uitvoerde. Hierdoor kwam de vrouw ten val. Zij moest zich laten behandelen in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder. Wie zaterdagavond argeloos de NH- kerk van Den Burg binnenkwam, kon zich in één van de grote Engelse ka thedralen wanen. Gehuld in donker rode koormantels schreden de 23 leden van de Leidse cantorij door de kerk om een „Evensong" uit te voe ren volgens de traditionele liturgie van de Engelse kerk. De stoelen wa ren in de breedte van de kerk gezet, zodat de kerkgangers rondom het koor konden zitten, dat in verband met de nauwe samenwerking met de organist in de buurt van het orgel moest staan. Het orgel speelt in de Engelse kerk muziek een belangrijke rol. Het werd deze avond bespeeld door Joop Brons, die organist is in de enorme Hooglandse kerk in Leiden. Hij is in Nederland de grote specialist als be geleider van Engelse koormuziek. De manier waarop hij kans zag het klei ne orgel van Den Burg om te toveren tot een groot, magistraal instrument, was adembenemend. Met de twee handen die hij zeer intensief moest gebruiken op het klavier, zag hij ook nog kans veelvuldig de registerknop pen te bedienen, Binnen een fractie van een seconde kon de orgelklank veranderen van zeer zacht tot uitbun dig vol. Zijn zoon Hans Brons leidde het koor en fungeerde tevens als voorzanger. De toehoorders konden alle teksten meebeleven die in het avondgebed werden gebruikt. De hele liturgie was in het Engels afgedrukt met daar naast een Nederlandse vertaling. Alle onderdelen van het avondgebed, dat in andere tradities ook wel vespers wordt genoemd, waren ver tegenwoordigd. Op de typisch Engel se manier werd de onberijmde psalm 8 gezongen, zeer uitbundig klonk het „Magnificat", dat weer werd gevolgd door de ingetogen „Lofzang van Si meon": „Want mijn ogen hebben Uw heil gezien". En na een indrukwek kend en muzikaal zeer gecompliceerd Credo was er ineens weer di voudige Engelse hymne dier zang met alle aanwezigen de meeklinkende ruimte vulde Na de gezongen gebeden, slo golven hoog tegen de kerkmi toen een gedeelte van psalm werd gezongen. In deze pslas sprake van de storm die de i andert in een kolkende, meed ze massa, waarin de zeevare hulpeloos „als dronkaards en ronddansen". De muziek tekst is ontzettend suggest# bij vanuit het orgel ook nog d ge uitbarstingen kwamen. Ni orkaan was er de ontroeringl zee verstilde en de geteisterd ge reizigers toch nog een vd ven bereikten. Er was deze avond nog rneei ven dan alleen meer de perfe voerde koormuziek. Jan ter predikant van de Hervormde te, verzorgde de lezingen uit en het gesproken gebed aan van de dag. Hij deed dit opt gen, stijlvolle wijze en naar» schemering buiten door dek kramen zichtbaar werd, grod sfeer binnen in de kerk. r werd besloten met het we» zang gezongen „Abide witlh Je zou willen dat alle zangers dit evenement had# nen bijwonen. De inzet end muzikale vaardigheden van' jeugdige koorleden waren I* mend. Men was geheel op J kosten het weekend naarK men en na een bescheiden rust in de jeugdherberg was de volgende ochtend om m in de kerk present om me' aan de ochtenddienst. In d< uren werd nog een bezoek aan enkele streken van ons' achtige eiland, waarbij on# werd gevonden in de NH-ke Oosterend. Daar werd uiten voor een lege kerk, weer#' gezongen! F# Schoenen poetsen om in leven te blij ven. In Nederland is het niet nodig, maar voor straatkinderen in arme lan den wel degelijk een middel om te overleven. De inzamelingsactie van evangelistenpaar Jan en Paula Brou wer richt zich deze keer op schoen en inpoetsborstels en rechthoekig koektrommeltjes om de spullen in te bewaren. „De spullen hoeven echt niet nieuw te zijn", laat Paula weten. Ook (restanten) zwarte of bruine schoenencreme zijn welkom. De inza melingsactie start morgen (woens dag) en duurt tot en met vrijdag. In elk dorp is een adres waar de zaken kunnen worden ingeleverd. In Ooster end op Verlorenkost 5, De Cocks- dorp, Kikkertstraat 56, De Waal op Hogereind 24, Oudeschild op Loods- singel 35, Den Hoorn op Naalrand 30 en in Den Burg in „Het Olijfblad", Weverstraat 60. Als er niemand thuis is, kunnen de spullen bij de deur worden achtergelaten. Omstreden of niet, de maoi die sinds zondag prijkt voor de Scho- lerie in Zuid-Eierland is zeker een blikvanger. „Het Paaseilandbeeld is een symbool van de warme band tussen de eilanden waar we niet omheen kunnen", verduidelijkte Niek Welboren tijdens de plechtigheid, die wegens hevige regen deels naar binnen was ver plaatst. Stefan de Velde, geboren op Paaseiland, mocht samen met de echtgenote van Bene de maoi onthullen. (toto's Gerard Timmerman) Het metershoge beeld is opgetrokken uit tufsteen dat speciaal hiervoor uit de bergen naar Texel is overgebracht. Vanaf het moment dat het blok op zijn voetstuk in de schooltuin stond had Paaseilandbeeldhouwer Bene Au kara Tuki Pati bijna ononderbroken in gehakt op het gesteente. „Hij ging echt als een bezetene tekeer. Het is voor mij een raadsel dat het nog zo mooi is geworden", verbaasde een toeschouwer zich over de gepolijste vormen van de reusachtige moai. Niek Welboren, initiatiefnemer van het project, weet wel beter. „Hij heeft zich laten inspireren door het blok. Het is echt een kunstwerk en geen historisch beeld, dat is gericht op Paaseiland. Het is een dromer", verklaart Welboren het ontbreken van de ogen. Enige oneffenheid vormen zwakkere plekjes in het beeld dat uit verschil lende soorten steen bestaat, die door hun broosheid soms afbrokkelen. Onthulling Voor de onthulling van het metersho ge beeld in de tuin van het voormali ge schooltje verzamelde de grote schare belangstellenden zich nieuws gierig rond het in lakens gehulde beeld. De onthulling gunde de Chi leense kunstenaar aan zijn echtgeno te en Stefan de Velde die tijdens een wereldreis van zijn ouders was gebo ren op het eiland waarmee Texel een culturele zusterhand koestert. Om de emotionele band met te jongen te benadrukken, drukte de beeldhouder de jongen voor de lens van de vele camera's nog maar eens stijf tegen zich aan. AV-video uit Den Helder maakt opna- men voor een kort nieuws item voor een Chileens tv-station. Rapa Nui Zijn toespraak hield Bene in onver valst Rapa Nui, de taal van F'aasei- land, en in het Spaans dat werd vertaald door P. Traudes. „Het beeld is een droom van lang ge leden. Dit is een belangrijke dag voor de F"aaseilandcultuur en voor mij per soonlijk is de tijd aangebroken om een nieuwe weg in te slaan. Voltooi ing moet echter niet het eind beteke nen van het culturele contact tussen de eilanden. Ik hoop dat de kunst hier een vaste plek krijgt." Die wens gaat in vervulling want Niek Welboren richt in de Scholerie een permanente expositie in waarin naast een serie tekeningen van eigen hand ook veel houtsnijwerk van Bene is te zien. Ook werk van anderen Paaseilandkunstenaars krijgt een plaatsje. Van koperszijde bestond veel belangstelling voor de van Paaseiland meegebracht sculpturen, waarvan een deel te gelde werd gemaakt. Symbool Dat gebeurt niet met het imposante tufstenen beeld in de schooltuin. Welboren: „Behalve een trekpleister is de moai is het symbool van de warme band tussen de culturen. In al die jaren dat er aan de totstandko ming is gewerkt is er via de satelliet heel wat heen en weer gefaxed." Uit de belangeloze hulp die Welboren kreeg bij het project leidde hij af dat het meer was dan een „droom van een solist is of een stel vage ar tiesten". Terugkijkend stelde hij vast dat veel hindernissen nodig waren geweest. „Er waren heel wat kapers op de kust, zoals andere gemeenten die het beeld wilden." Op Texel stuit te een financiële bijdrage in de ge meenteraad aanvankelijk echter op een storm van protest. Wethouder Krijnen: „Ik heb een hele slag moeten leveren in de raad om een meerder heid achter de gemeentelijk bijdrage (f9000,-, red.) te krijgen. Maar nu het er zo staat is het zeker de moeite waard geweest." Ook de Texelse ge meenschap liet zich niet onbetuigd. Op initiatief van Meiert Boon was nog eens ƒ10.000,- bijeengebracht. Uit dank daarvoor schonk Bene de Cocksdorper een uit hout gesneden peddel die volgens Paaseilandtraditie was versierd. „Dat mijn werk zo wordt gewaardeerd had ik niet ver wacht. Ik ben er helemaal ontroerd van", stamelde Boon in een stevige omarming met de Chileense beeld houwer. Een verrassing wachtte hem ook uit handen van Edo Tetterode van het „1 april genootschap" die Bene een me daille voor zijn inspanning om de hals hing. Tetterode maakte ooit het Paa seilandbeeld dat op 1 april 1962 aan spoelde op het strand bij Zandvoort. „We wilden de wetenschap er toen tussen nemen. Nou dat is wel ge lukt." Het beeld heeft sindsdien een vaste plaats op de boulevard in de badplaats. Het benadert echter niet de kwaliteit van de moai van Bene, zo benadrukte Tetterode, ooit beeld houwer van het nationaal monument. Naast veel landgenoten van de beeld houwer was ook een afvaardiging van de Chileense ambassade bij de onthulling aanwezig. Voor het onderhoud van de moai zorgt de Stichting Vogelman. In appartementenhotel De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp treedt vrij dag vanaf 20.00 uur het damesduo Femmeus op. Begeleid door piano worden ondermeer liederen ten geho re gebracht van Bertold Brecht, Kurt Weill, Edith Piaf en George Brassens. Meezingen in een koor met solist Marco Bakker? Texelaars die van zin gen houden, kunnen op 25 novem ber a.s. hun kans grijpen als lid van het Grootkoor Noordholland, dat 4 september met de repetities begint. Kandidaten voor dit gelegenheids koor dienen zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Noordhollandse gelegenheidskoor. Wie mee wil doen moet een kaartje sturen naar het Grootkoor Noordhol land, Postbus 275, 9200 AG Drach ten. Hij of zij moet behalve naam en adres ook vermelden of men so praan, alt, tenor of bas zingt. De mi nimum leeftijd is 18 jaar. Nadere informatie volgt daarna via de organi satie. Het optreden op donderdag avond 25 november vindt plaats in schouwburg De Kampagne in Den Helder. Bij voldoende animo zal na afloop van het concert een extra Teso-boot varen. Voor Texelse liefheb bers hoeft het dan geen probleem te zijn om de avond bij te wonen. Met een eigengemaek peddel tlefnemer van een sponsoractie, voor zijn inzet.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2