Alleen als je goed bent om je ermee aan de bak werk t «MACHINES mo acqueline Jimmink, wapengraveur: V EN HUN Schapendrijver Zuidewind present op kampioenschap F amilieberichten TEXELSE J COURANT „Opsporing verzocht" Ruiten van bejaarde Texelaar vernield Diefstal Zwembad Molenkoog eerder dicht Stuurfout veroorzaakt letsel bij motorrijders GEKNIPT elektrotechniek SPINBAAH10 1791MC DEN BURG Tel: 13458. PAG 24 AUGUSTUS 1993 ,nige wapengraveur van Nederland komt van Texel. Jacqueli- limmink, 23 jaar en pas afgestudeerd, wil proberen om in de ie kring van handelaren, verzamelaars en wapenmakers haar weg te vinden. De eerste opdrachten heeft ze inmiddels en. In het tuinhuisje achter de ouderlijke woning aan de Ko- ,eg is deze zomer haar atelier gevestigd. Dagelijks is ze daar met hamer, beiteltje en bankschroef. „Uren maken is be- ijk. Alleen als je goed bent, kom je als graveur aan de bak." Haar keus viel na het eerste jaar op graveren. „Veelzijdig, creatief en min der concurrentie dan bij goudsmeden Handwerk trok me het meest, ik wil de liever niet in een machinaal bedrijf (bijvoorbeeld voor reclame belettering) terechtkomen, zoals veel klasgenoten." Op zoek naar een stageplaats in het buitenland (mede wegens haar liefde voor vreemde talen) stuitte ze op een wapengraveerderij in Luik. Tot dat moment had ze daar nog nooit aan gedacht. Zelfs voor de school in Schoonhoven bleek het een onbeken- ,-apengraveur maakt afbeeldin- handwapens, zoals geweren issen. Daarnaast is Jacqueline ink geschoold in ander fijn am- elijk werk: graveren van siera- alligraferen en gedetailleerd en schilderen. „Ambachtelijk (graveur" omschrijft ze zichzelf ai visitekaartje. Haar produktie ut van eenvoudige armbandjes iaie gespen en met edelmetaal gde geweerkolven. Familiewa- lekent en graveert zij ook; ze is meerdere opzichten een wa- iveur. "iHaAr4r~^ I/C. nno -1)16) makt visitekaartje. Eng? pofdzakelijk echte wapens dat geen griezelig wereldje? Wel apart, maar niet eng. Ik it een uitdaging om me daarin i maken. Tot nog toe heb ik maar leuke ervaringen. Als be- graveur moet je alles zelf uit- Ik ben nu diverse handelaren en -makers langs met een presentatie van mijn Ze vinden het niet alleen bij dat ik een meisje ben en van om, maar zijn ook positief over iliteit van mijn werk." Het liet bij woorden. Eén van de ten resulteerde in de opdracht 1 ontwerp te maken voor een op een nieuw model geweer. Knus de regen buiten met bakken uit de lucht valt, is het in het tuinhuisje gezellig toeven. Een tassetterecorder met favoriete op de achtergrond, een plank Bppen met werkstukken en een ilige werkbank bepalen de i sfeer. Jacqueline praat hon- I over haar bijzondere beroep, dt het leuk om te doen en «at ze wil. Geen wonder dat penhandel haar een handje wil Dat is ook eigenbelang: mo ll worden wapens vanuit Ne- opgestuurd naar Belgische i. „Voor graveren zijn daar tijden. Een adresje in Nederland lurlijk handiger. Hier zijn ook mdgraveurs, maar die zijn Jacqueline Jimmink nauwgezet bezig met het graveren van een metalen plaatje (Foto Frans Hopman) de bestemming. Leraren van de MTS volgden de Texelse nadien met grote belangstelling en waren onder indruk gespecialiseerd op sieraden. Niet op staal, wapens en het etsen van orna menten, zoals ik. Omdat ik eigenlijk ben opgeleid om in metaal te grave ren, hoef ik me niet tot wapens te beperken." School Hoe raakt een Texels meisje in dit vak verzeild? Na de Havo koos Jac queline voor een opleiding aan de MTS Vakschool Schoonhoven. „Ik wilde graag de creatieve kant op, mijn hele leven heb ik al graag gete kend. Wèl wilde ik iets praktisch, niet iets wazigs." In Schoonhoven zat ze wat dat betreft op haar plaats, want de school leidt leerlingen op tot o.a. uurwerkmaker, goudsmid en juwelier. aen voorbeeld van een relief-gravure van haar vorderingen. In de ban Haar eerste kennismaking met Luik was het gevolg van een tip van Rem- mert Drijver uit Den Hoorn, eveneens scholier in Schoonhoven en geïnte resseerd in wapens. Samen brachten ze een bezoek aan wapengraveur Herstal. „Ik raakte helemaal in de ban. Na het tonen van mijn werk boek kon ik een stageplaats krijgen." Tegelijk kon ze in Luik naar school, de MTS Leon Mignon, waar ze een speciale opleiding tot wapengraveur kon volgen. In overleg met Schoon hoven kreeg ze toestemming om twee dagen per week naar school te gaan en drie dagen in het bedrijf te werken. Jacqueline blikt terug op een mooie periode. „De lessen waren ou bollig, de leraren streng. Ik was er een soort vrije leerling. Ik kwam al leen op school voor de praktijklessen graveren en tekenen. Voor de vakken waarvoor ik in Nederland al was geslaagd, had ik vrijstelling, al moest ik daar hard voor knokken. Frans en gym waren ook verplicht, maar daar zag ik het nut niet van in. De school leiding dreigde mij geen diploma te zullen geven, maar daar trok ik me weinig van aan. Het ging mij om de kennis, met mijn Nederlandse diplo ma kon ik me al als graveur vesti gen." Buitenbeentje Ook in een ander opzicht was de struise Texelse een buitenbeentje. „Ik stak een kop boven de anderen uit. En als enige kwam ik op de fiets naar school, de anderen met de bus door de Ardennen-heuvels." Dankzij haar prestaties kon ze een potje bre ken: „Doordat mijn basis goed was, had ik meestal aan een half woord genoeg. Ik ging met sprongen vooruit en was soms vier opdrachten verder dan de rest van de klas. In tegenstel ling tot de anderen kon ik dan ook de hele week bezig zijn met praktijk." Goud Jacqueline knoopte er een vervolgjaar aan vast. „Omdat ik nog niet alle technieken kende, wilde ik me graag verder bekwamen. Vooral reliëf gravures en goud inleggen wilde ik onder de knie krijgen, omdat daar veel vraag naar is." Met steun van haar ouders, die haar enorm stimule ren, kon ze nog een jaar in Luik blij ven. Met hoge cijfers behaalde ze onlangs het certificaat wapengraveur. Vanaf nu richt ze zich op een loop baan als zelfstandig metaalgraveur. „Mijn doel is iets in Nederland van de grond te krijgen. De eerste con tacten lopen, nu is het nog een kwestie van tijd en ervaring." In de Trompstraat in Oudeschild vond woensdag om 22.15 uur een aanrij ding plaats tussen een 17-jarige bromfietster en de automobilist van vermoedelijk een blauwe stationwa gen. Na het ongeval gaf het meisje te kennen dat er niets aan de hand was, waarop de automobilist zijn weg vervolgde, zonder dat identiteits gegevens werden uitgewisseld. Nu blijkt echter dat de bromfietster aan zienlijke materiële schade heeft opge lopen. De automobilist wordt daarom verzocht zich te melden bij de politie (tel. 22188), zodat de zaak alsnog kan worden afgehandeld. Een 88-jarige man uit de Weverstraat deed zondagochtend aangifte van de vernieling van twee ruiten in zijn voorkamer. De ramen, beide ruim een meter hoog, waren 's nachts totaal vernield, terwijl ook een tussenspon- ning beschadigd was geraakt. De man had evenalszijn familie niets gemerkt. De politie liet een glaszetter komen om de ruiten te repareren. Vermoed wordt dat de onbekende daders uit balorigheid hebben gehandeld, gezien het feit dat de ruiten zich precies aan de straatzijde bevinden. De aange richte schade bedraagt enkele hon derden guldens. Schapenhouder Jac. Zuidewind uit Oudeschild verdedigt met zijn bor dercollies zondag de Texelse eer op het Nederlands kampioenschap schapendrijven. De wedstrijden wor den vanaf 9.00 uur gehouden op een terrein aan de Laag waalder weg. Het evenement heeft ook een inter nationaal karakter, want één onder deel telt mee voor kwalificatie voor de Europese kampioenschappen die in Zwitserland worden gehouden. Schapendrijven geniet als kijkspecta- kel grote faam. Voor de wedstrijden van zondag, zo'n 1,5 kilometer buiten Oudeschild, zijn achttien bordercollies ingeschreven die op een speciaal par cours volgens aanwijzingen van hun baas het vee in goede banen moeten leiden. De honden reageren blinde lings op commando's van hun trai ners, die aangeven welke dieren moeten worden binnengeleid. Voor de kwalificatiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen is een driehoekig (Engels) parcours uitgezet, waarbij koppels schapen over enkele honderden meters naar een aangege ven bestemming moeten worden ge dirigeerd. De moeilijkheidsgraad wordt verhoogd omdat de honden gemerkte dieren van de rest moet af scheiden en verder drijven. Tijdens de wedstrijden zijn veel ogen gericht op Jac. Zuidewind, die vier Van het Pater Witteplein in Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag een goed afgesloten fiets met 21 versnellingen ontvreemd. De eigenaar, een 25-jarige Texelaar, had de tweewieler (met een nieuwwaarde van f1000,-tegen een woning gestald. Op de haven van Oudeschild werd vorige week een bepakte fiets gestald door een 31-jarige toerist uit Stuttgart. Toen de man na enige tijd terugkwam, miste hij zijn gordeltasje. In de gordel zaten ondermeer twee bankbiljetten van 1000 Duitse marken. Zwembad Molenkoog sluit vrijdag in verband met voor hun diploma af zwemmende kinderen om 17.00 uur z'n deuren. bordercollies bezit. De hondentrainer schopte het in 1987 tot Europees kampioen schapendrijven. Schapen drijven is voor de veehouder een be drijfsmatige activiteit, nodig bij het schapenscheren of het beweiden van de kudde's. Twee motorrijders uit Benthuizen raakten zaterdag gewond, toen hun voertuig na een stuurfout in de berm langs de Krimweg belandde. De bestuurder liep hierbij schouderletsel op, zijn duo-passagiere behoorlijk wat schaafwonden. Zij moesten zich per ambulance onder doktersverzor ging laten stellen. Het ongeval ontstond omdat de bestuurder, net in het bezit van zijn motorfiets, nog wat onwennig in de besturing was. Hij was met een te hoge snelheid een bocht ingestuurd en de controle over zijn voertuig ver loren, waarna een val niet meer te voorkomen was. De motor raakte licht beschadigd. Van mevrouw drs. M. J. Kuip uit Am sterdam ontvingen we een vermake lijk bericht, dat zij aantrof in de Amerikaanse krant USA Today. Het stukje is geschreven ten tijde van de overstromingen van de rivieren Missi- sippi en Missouri, vorige maand. On der de omgekomen schapen en geiten van een door het water over vallen kudde bevonden zich enkele „TexelIs, een 150 jaar oude Deense schapensoort. Per stuk kosten ze dui zenden dollars." Mevrouw Kuip schrijft ons: „Toen ik het bericht liet zien aan een Amerikaanse vriend, die onlangs de Texelse schapen in hun natuurlijke omgeving heeft bewon derd, zei hij: Wees blij dat ze in ieder geval het werelddeel goed hebben.../' the. uch is dry. the aadium was neT? co perches safely on high ground"' ANIMAL RESCUE: Volunteers in Missouri on^unday 1 finished rescuing hundreds of sheep and goats More than S00 animals had been stranded on Dennis Dodson's j flooded Holt Counry farm. Only su animals hare died since the herd was first stranded nearly two weeks ago I 'rnong the animals; Texells. a 150-year-old Donah breed of sheep. Each is worth thousands of dollars. Vanuit Australië ontvingen wij het droevige bericht, dat na een geduldig lijden is overleden onze broer, zwager en oom Theodorus van Sambeek weduwnaar van Catharina Maas Familie van Sambeek Familie Maas Correspondentie-adres: M. Storm 27 Waora ave. 3215 North Geelong, Vic. Australië In dankbare herinnering gedenken wij mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma Geertruida Dootjes-van Liere die op 64-jarige leeftijd onverwacht van ons is heengegaan. Veel fijne herinneringen, verzachten onze smart. Voorgoed uit ons midden, maar niet uit ons hart. A. Dootjes Rien t Jolanda en Rens Scheltis Arjen, Jeroen, Geert en Paul Ria en Adrie Roosendaal Natasja, Marcel, Mirjam, Johan en Thirza 1761 CN Anna Paulowna, 21 augustus 1993 J. G van Wijkstraat 11. Mijn vrouw, onze moeder en oma is thuis op gebaard. Woensdag 25 augustus wordt zij overge bracht naar de Ned. Herv. kerk, Molenvaart 21 te Anna Paulowna, waar om 14.00 uur een rouwdienst wordt gehouden. De begrafenis vindt aansluitend plaats op de algemene begraafplaats. Middenweg 17 te Anna Paulowna. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men in de kerk voor aanvang van de rouw dienst vanaf 13.30 uur. Liever geen bezoek aan huis. Altijd hartelijk en warm. Als de mensheid zoals u was, was de wereld niet zo arm. Lieve Oma, wat zullen wij u missen. Arjen, Jeroen, Geert en Paul Natasja, Marcel, Mirjam, Johan en Thirza Hans Veeger en Inge van Heerwaarden gaan na een intensieve trainingsperiode nu dan eindelijk trouwen op vrijdag 3 september 1993 om 15.00 uur in het gemeentehuis van Den Burg. U kunt ons feliciteren tussen 19.30 en 21.00 uur op „Lindehoeve", Westerweg 32, Den Hoorn - Texel. Ons adres kent u al: Van Neckstraat 11, 1792 AR Oudeschild-Texel. Op 10 september zullen wij Rieuwert Pol en Monique van Gemert ons ja-woord geven in het raadhuis te Barsingerhorn om 15.00 uur. Wij zouden het leuk vinden ook u te zien op onze receptie in Restaurant De Nachtwacht, J. Verfaille- weg 17 te Den Helder tussen 18.00-19.30 uur. Voor vervoer tussen de boot en „De Nachtwacht" wordt gezorgd. Wilt u hiervan gebruik maken, bel ons dan even vóór 31 augustus. Ons adres is: Ruyghweg 281, 1781 DH Den Helder. Telefoon 02230-20864 Op 1 augustus was het veertig jaar geleden dat Zuster Lucina (Janny Bakker) haar intrede deed bij de Zusters van de Voorzie nigheid. Zaterdag 28 augustus is er om 11.00 uur in de R.K. kerk te Den Burg een woord- en communniedienst uit dankbaarheid. Daarna is er tot 13.30 uur gelegenheid om haar te feliciteren in de „Witte burcht". Familie Bakker Hartelijk dank voor uw felicitaties bij ons 40-jarig huwelijksfeest. Mede door uw aanwezigheid, gelukswensen, bloemen, planten en overige geschenken werd het voor ons een hele fijne dag. Berty en Kees Klaassen. Na mijn bezoek in Den Helder en later in het VU ben ik weer thuis. Mensen allemaal hartelijk dank voor de vele kaarten, bloemen e.d. En voor degene die in stilte aan mij denken in deze voor mij moeilijke tijd. Hartverwarmend! A. Douma Kamerstraat 2 1796 AN De Koog. Ik ben een meisje en geboren op 19 augustus 1993. Mijn naam is Shauni Mijn pappa en mamma zijn: Remco Hartland en Petra Hartland-v.d. Vis Roosje Vosstraat 21 1827 LZ Alkmaar

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3