„Nog als Texelaars over het strand Na 15 jaar verre buitenlanden: ibrek aan scherpte kt Texel tegen ZAP Sport MTexels TEXELSE p COURANT Pupillentraining SV Texel Opnieuw succes voor Van Lubek Basketballtraining Laatste Hoornder crossloop iapen los na otrijden hek ilaris kerbestrijding t inzameling t gras laat zich moeilijk maaien" IAG 24 AUGUSTUS 1993 Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon en zonder de zekerheid van een baan waagden de twee in '78 de stap naar Alberta, Canada. Daar toe moesten ze wel eerst trouwen, want een overschot aan kleuter leidsters in het emigratieland deed de regering aldaar vermoeden dat Hanna niet zelf in haar levensonderhoud zou kunnen voorzien, „Het ging fan tastisch in het begin", herinnert Piet zich, „Na een week ging de eerste brief naar huis: 'we hebben een huis, een auto en werk'. Een hele ge ruststelling voor onze ouders, want die hadden er niet zoveel vertrouwen Niet alleen materieel, maar ook „geestelijk" ging het de emigranten voor de wind. „Elk weekend kam peerden we in de Rocky Mountains en voor het eerst ontmoetten we mensen die net zo dachten als wij. Mensen die niet zo vasthouden aan allerlei zekerheden Vergelijk ons met een schilder; die legt ook met van te voren alle kleurtjes vast, maar het beeld ontstaat vanzelf wel. Je moet niet alles willen plannen", filosofeert Piet. Een volgende kans om elders rond te kijken kreeg Piet, inmiddels werk zaam bij hetzelfde ingenieursbureau waar hij in Nederland was begonnen, toen hij aan de slag kon in Zuid- Afrika. Gezien de rassenproblemen daar gingen de Wolfses niet zonder meer in op het aanbod. „Uiteindelijk zijn we toch gegaan. We wilden graag zelf zien hoe het in elkaar stak en bovendien zijn er maar weinig lan den waar alles koek en ei is. Ook in Amerika slapen mensen op straat. In Zuid-Afrika kwamen we tot de con clusie dat het systeem inderdaad niet deugt, maar dat veel mensen wel goed zijn. Kijk, Texel heeft tegen woordig 14.000 inwoners? Het kan niet zo zijn dat in zo'n groep iedereen goed of iedereen fout is. Dat geldt daar uiteraard ook." In Vancouver kochten de Wolfses een huis, op het moment dat plannen voor een wereldreis per boot steeds vastere vormen begonnen aan te ne men. „Faye is nu 12, maar er komt een moment dat thuis lesgeven niet langer gaat. Eerst moesten we dit doen, anders is er geen rust. Straks gaan we wel weer terug naar Cana da, want er zijn op de wereld weinig plekken waar je beter kunt wonen", aldus Piet. Mexico Vorig jaar september werd aan de reis begonnen, met in hun midden dochter nummer drie, Margoux. Via Los Angeles zakte het gezin af naar Mexico, waar de boot afgemeerd werd om de gevreesde „hurricanes" te vermijden. „Een prachtige tocht, waarbij je op steeds verschillende plekken met de meest uiteenlopende culturen in aanraking komt. De mei den waren ontzettend snel gewend." „Ze hadden ook absoluut geen be hoefte aan tv-kijken. Echte natuurkin deren hè", lacht Hanna. Afgelopen voorjaar vloog het gezin naar Nederland. Piet: „Je weet niet hoe vaak je nog terug kunt. Daarom wilden we de kinderen graag Texel la ten zien. Ze moeten weten hoe het hier toegaat en natuurlijk de familie leren kennen." Tussen de familiebezoeken en het tij delijke werk van Piet (in Haarlem) door benutten de Wolfses elk mo ment om het eiland te (her)ontdek- ken. Piet: „Het is gek, maar je maakt weer je eigen plekjes. Vroeger zaten we altijd in Paal 9, nu gaan we vaak naar De Cocksdorp. Ik voel me trou wens nog steeds eilander. Ik loop over het strand als Texelaar, niet als toerist." Gewend aan de Canadese leegte, slaat de schrik ze wel eens om het hart, wanneer ze constateren hoe snel Texel wordt vol gebouwd. Piet: „Ze mogen wel eens stoppen, want straks is het hier net als in al die Spaanse badplaatsen." Wantoestanden In Zuid-Afrika werd na drie maanden een groter huis dan ooit betrokken, dochter Faye werd er geboren en Piet verdiende „goed geld". Een legitieme reden om te blijven, zo lijkt het, maar het onbehagen over de wantoestan den in het land werd Piet teveel: „Hanna hoefde niet zo nodig weg, maar toen we in het vliegtuig zaten, heb ik gezegd dat ik er nooit meer zou komen." Terug in Canada belandde het gezin middenin een economische recessie. Piet behield zijn baan, maar moest een tijd lang huis en haard (en een nieuwe dochter, Anouk) verlaten om in het noorden te werken. „Een goe de levensles", denkt Piet, „juist op het moment dat je denkt je leven op orde te hebben." Hanna is het met hem eens: „Het leven is net een wip: soms ben je boven, dan weer bene den. Maar dat is niet erg, daar leer je van." Wereldreis Na de bruiloft van Dirk, Hanna's broertje, verlaat het gezin Texel om elders in Nederland de bivak op te slaan. In december wordt terug gevlogen naar Mexico om de werel dreis te hervatten. „We steken waar schijnlijk de Grote Oceaan over. In 1995 hoop ik in Thailand nog wat voor mijn bedrijf te werken", kijkt Piet in de toekomst. „Ja, we leven niet helemaal voor onze kont weg", relativeert Hanna hun vrije levensvi sie. En toch: alleen een boot als be zit, en in Canada een schuurtje met wat boeken, platen en foto's, dat kun je moeilijk „huisje-boompje-beestje" noemen. Piet: „Veel mensen begrij pen het inderdaad niet. Anderen zou den wel anders willen leven dan ze doen, maar voelen zich aan alle kan ten gebonden. Ach, je moet niet net zolang wachten met plannen totdat je aan alle kanten gedekt bent, want dan gebeurt er nooit iets." J.R. van de 4 en 8 km meenemen naar Rotterdam. De 12-jarige Robert Bakker uit De Koog gunde de dagprijs bij de 4 km jeugd aan zijn even oude broer Erik door deze keer te kiezen voor de 8 km. De klassementsprijs bij de 4 km had hij vorige week echter al veilig gesteld. De 15-jarige Eva Schermer nam de klassementsprijs bij de 4 km dames mee naar Zaandam en Nico Vergouw deed hetzelfde bij de 8 km ve teranen. Mirjam Arkenbout uit Den Burg haal de de laatste dagprijs bij de 8 km da mes en won daardoor ook de klasse mentsprijs. Uitslagen vrijdag: 8 km dames: 1. Mirjam Ar kenbout 39.02; 8 km heren t/m 39 jaar: 1. Marcel Boertien 28.39; 8 km veteranen: 1 Bert Streumer 29.26; 4 km heren: 1 André Brouwer 14.54; 4 km dames: 1. Anne Klaar- water 19.06, 4 km jeugd t/m 14 jaar 1. Erik Bakker 17.11; 1 km miniloop t/m 10 jaar: 1. Martin van Dijk 2.46. Eindklassement: 8 km dames: 1 Mirjam Ar kenbout 2. Erna Kuip; 8 km heren- 1 Marcel Boertien 2. Ralph Grabowski 3. Ernest Kolk man, 8 km veteranen: 1. Nico Vergouw 2. Wil Schermer 3 Hans Pranger; 4 km heren: 1. Marcel Boertien 2. Coen Schoonheden 3. Har ry Bakker; 4 km dames: 1 Eva Schermer 2. Marja Huiskamp 3. Ina Gerritsen, 4 km jeugd 1. Robert Bakker 2. Erik Bakker 3. Bas Scheide. In verband met een pupillentoernooi van Geelzwart, waaraan ook de spe lertjes van SV Texel deelnemen, wordt ondanks de nog voortdurende schoolvakantie woensdag gestart met de pupillentraining. Het schema is alsvolgt: woensdag 16.30 uur D-pupillen; donderdag 16.00 uur F-pupillen; 16.45 uur E3-pupillen; 17.30 uur E1- en E2-pupillen. Elke maandag vanaf 19.00 uur is er keeperstraining voor alle jeugdkeepers. Nieuwe leden kunnen zich vanaf don derdag opgeven tijdens de training. Ze mogen gratis meetrainen tot de herfstvakantie. Daarna kunnen zij beslissen of SV Texel inderdaad „hun" club is. Ingrid van Lubek lijkt haar kniebles sure geheel te boven te zijn. Bij een kwarttriathlon in Veenendaal zater dag, met de officiële Olympische af standen, behaalde de Texelse in een tijd van 2.12.32 een verdienstelijke tweede plaats. Bij de mannen plaatste Guido Banda zich met een tijd van 2.07.14 in de subtop. De prestatie van Van Lubek wekt de nodige verwachtingen voor de Neder landse kampioenschappen van zon dag in Ammerstol. Zelf blijft de triatlete echter voorzichtig, want de blessure verhinderde haar gedurende een periode van ongeveer anderhalve maand voluit te trainen. De training sachterstand was er eveneens oor zaak van dat Van Lubek zaterdag terugzakte naar een tweede plaats, nadat ze lange tijd het deelnemers veld had aangevoerd. Ze slaagde er tijdens het afsluitende looponderdeel wel in een hevig aandringende derde atlete van het lijf te houden. Guido Banda was redelijk tevreden over zijn prestatie, maar het schort bij hem nog aan het zwemmen. Za terdag kwam hij zelfs nog na Van Lu bek uit het water. Omdat hij als betrekkelijk nieuwkomer in de sport nog „groeiende" is, mag in de toe komst echter nog het een en ander van hem worden verwacht. Nu de zomervakantie er bijna opzit, begint het ook bij de basketballers weer te kriebelen. Het bestuur van de Texelse vereniging heeft daarom besloten om vanaf 6 september de trainingen onder leiding van Martin Koenen te hervatten en wel in de Burgemeester De Koninghal. In de Texelse Courant van volgende week volgt nader bericht over het trainingsschema, evenals over de ei- landcompetitie basketball, die half september van start gaat. *aul van txal was de gevaarlijkste man tegen Texel uit de beker werd gewipt. het noodlot niet meer worden af gewend. Grasmat Het lange gras aan de Haffelderweg wekte de verwondering van spelers en toeschouwers. Om te voorkomen dat het zou worden uitgelegd als een excuus achteraf, beklaagde trainer Roomeijer zich al vóór de wedstrijd over het terrein waaropzijn spelers hun kwaliteiten moesten tonen. Ook tijdens de wedstrijd gaf hij blijk van zijn ongenoegen: „Je ziet hoe ge vaarlijk het is als tijdens een dribbel de bal zomaar blijft liggen. Het is een erbarmelijke veld, een derde klasser onwaardig. Meer iets als een campingterreintje.' Bij gemeentewerken, verantwoordelijk voor het beheer van de sportvelden, wordt erkend dat het terrein zondag in verre van ideale conditie verkeerde: „Maar de regen maakt het ontzet tend moeilijk het gras op de juiste hoogte te houden", legt Warner Schreurs uit. „Het is zo nat en slap dat het gras weer overeind komt als je het gemaaid hebt We wilden het vrijdag nog een keer maaien, maar toen waren ze bij SV Texel al bezig met de belijning. In overleg is toen besloten niet opnieuw te maaien, omdat de sporen van de tractor er anders voor hadden gezorgd dat ze weer moesten belijnen." Daags na de wedstrijd is opnieuw gemaaid, waar- Ruim 90 deelnemers streden vrijdag om de laatste dagprijzen. Ook nu wa ren de weergoden de organisatie gunstig gestemd, zodat onder perfec te loopcondities menig persoonlijk re cord kon worden aangescherpt. Bij de miniloop werd dit echter mede veroorzaakt door een foutief op gesteld keerpunt. Na afloop konden de eindklassemen ten worden opgemaakt. Marcel Boer tien haalde bij de heren de dubbel slag binnen door de laatste 8 km te winnen. Hierdoor kon hij naast de dagprijs ook de klassementsprijzen bij het apparaat ditmaal wat scherper werd afgesteld, maar opnieuw bleek dat de overvloedige regenval een vlakke grasmat in de weg staat. „Het lijkt wel alsof het gras eerst wordt in gedrukt en daarna allerlei onwillige sprieten weer overeind komen", aldus Schreurs. Bij de andere terreinen op het eiland stuit gemeentewerken op hetzelfde probleem. „Behalve in De Koog, want daar zakt het regenwater veel sneller weg in de duingrond." ^houder uit Oudeschild werd nicht van zaterdag op zondag rschuwd dat zijn schapen ge. Toen de man poolshoogte inien bleekdat de beesten hun op de IJsdijk hadden kunnen in omdat een onbekende auto- st de afrastering over een van twintig meter aan flarden lieden. jer was na dit ongeval doorge en had politie noch veehouder hoogte gesteld. Lakmonsters !t vermelde hekwerk wezen uit auto opvallende sporen had gelaten: roze tot lila-kleurig. De verzoekt getuigen zich te mei- uier tel. 22188. De veehouder iet de nodige moeite zijn die ier in hun wei terug te n. Jiaart (43) herdenkt donderdag tfeit dat hij 25 jaar geleden in kwam bij Albert Heijn in Den schaart is bij AH werkzaam als er en tegenwoordig in het bij belast met de zorg over de (deling. Hij wordt in het bijzon- ivaardeerd om zijn correct en olijk optreden, wat mede te ns aan het feit dat hij als ge- Texelaar en verenigingsman iel mensen kent. Donderdag hem in restaurant Theodora- in de Kogerstraat van 18.00 30 uur een receptie aangebo- -eerbij iedereen welkom is. ■erde de Kankerbestrijding vo- succesvol onder het thema er leven voor kankerpatiën- Ijaar is het motto: „Kanker- instaan niet meer zo alleen." post worden de bekende zak- r verspreid. In de week van ustus tot en met 4 september onze collectanten, zo'n 100 Iers, over het hele eiland bij- ophalen. Er is veel geld nodig strijd tegen kanker voort te Daarom doet het Texelse Co- n het Koningin Wilhelmina een beroep op alle Texelaars ntiegangers om ook dit jaar even. rschap. Het woonhuis van :hap Texel aan de IJsdijk is it aan de familie Kampstra en ils vermeld aan de heer Kalf. ling. Uitslag van de verloting rnder Donderdag. Wit: 33, 49, 147, 172, 204, 217, 230, 304. Prijzen af te halen bij «anenburg, Naalrand 9 of op meltjesmarkt van donderdag. De familie Wolf se-Boekei. op de dijk van Oudeschild starend naar verre verten: ..Een drang om uit te vliegen. iFoto Joop Rommetsi Hun kinderen -alle drie van na de emigratie- kunnen zich welis waar goed redden in het Nederlands, onderling spreken „de mei den" Engels. Zelf zijn de globetrotters buitenshuis uiteraard gedwongen de wereldtaal te spreken, maar „tuus" is de voer taal plat-Texels. Hoewel ze een terugkeer naar Texel na vijftien jaar niet serieus meer overwegen, groeit het plan om in het nieuwe vaderland Canada een huis op een eiland te kopen. „Want je blijft zoeken naar dat gevoel van onafhankelijkheid". Nu hebben de emigranten hun wereldreis per boot even onder broken en logeren ze een paar maanden in Oudeschild, om de kinderen hun roots en hun neefjes en nichtjes te laten zien. Een gesprek voeren met Piet en Han na Wolfse is een plezierige bezigheid. Met de benen op tafel en een biertje erbij filosofeert vooral Piet er lustig op los. „Texel blijft een speciaal plek je in mijn hart houden. Je gaat toch naar „huus". Maar in Canada voel ik me vrijer. Je bent er dichter bij de natuur." Hanna knikt, maar met op getrokken benen zittend in een luie stoel in het huis van broer Kees Boe kei, wekt ze eigenlijk de indruk overal te kunnen aarden. Piet: „Ik ben niet emotioneel over Nederland, eigenlijk ook niet over Texel, maar als je vraagt waar de kinderen moeten op groeien, antwoord ik toch Canada." Hanna lacht: „Maar dat kan volgend jaar wel weer heel anders zijn." Piet werd in 1949 geboren vlak bui ten Den Burg. „Hallerweg B2", dat huisnummer heb ik altijd onthouden. „Hee is er ien van Gerard Wolfse, de boekhouwer", glimlacht Hanna. Hóér vader is Cor Boekei, de kottervisser „uut Skil". Als kind was Piet voor bestemd in de voetsporen van zijn vader te treden, maar op het mo ment dat hij in een vergevorderd sta dium van de studie was, besloot hij van het vak af te zien: „Ik heb m'n boeken in een hoek gesmeten en ge roepen dat ik iets héél anders wilde." Hij reageerde op een advertentie van een Amerikaans ingenieursbureau en startte een opleiding als „designer" in de petrochemie. Tijdens zijn kroe gentochten in het weekend op Texel had Piet ondertussen Hanna Boekei (1954) ontmoet, die aan de Kweek school studeerde. „Het was in de Toekomst, 1973, ik weet het nog goed. Ik heb haar meteen al de eer ste keer gevraagd of ze met me mee ging de wereld rondvaren." Zover was het echter nog niet. Piet raakte werkzaam in Zeeland en Han na volgde hem. De kriebels bleven: „Niet dat het op Texel of in Sas van Gent niet beviel, maar ik had gewoon een drang uit te vliegen", zegt Piet. Hanna valt hem bij: „Gewoon eens wat van de wereld zien, dat was het idee. Voor de familie niet zo gemak kelijk, want een oom en tante waren geëmigreerd en in negentien jaar niet thuis geweest." >inig sprankelende wedstrijd ral zondag al in de eerste lor het Breezandse ZAP uit ctsbeker gewipt. In het neerdalende hemelwater de- l'oenzwarten verdedigend nder voor de tegenstander. I creëren van kansen ging ze neilijk af. Logisch gevolg was lulverwege de eerste helft en achterstand niet meer den goedgemaakt (0-1). kwam niet als een ver- Het team van trainer Willem i' was wegens het ontbreken esseerde basisspelers als lis en Leendert Eelman en Ijk afscheid van de club van m Kraay behoorlijk ver lok het feit dat het elftal nog 1 in training is en slechtséén dstrijd in de benen had, zorg- dat op voorhand weinig wacht. Het uiteindelijk resul- "de Roomeijer daarom niet Bimistisch. „Ik kan niet an- 8en dan dat ze toch heel elen", merkte de trainer hal tweede helft op. "satie in het team was in- üoed geregeld. Onder leiding 'fdedigend duo Simon 'cgmar Moerbeek lieten de de bal goed rondgaan. Dat 'ionen acht minuten twee Jnngskansen op, maar Paul n Exel reageerde slant om ze te verzilveren, '"i van deze routinier het levaar. Henk Knol en Ralph oden als vanouds veel loop ss' kregen tegen de snelle !rs van de kersverse tweede- ssn poot aan de grond. De ,,ln9 van het kleumende pu- l ait naar Gerco van Putten. !"nkermiddenvelder gaf niet yue verc alleen blijk van een gezonde werk lust, maar bleek ook over het over zicht te beschikken om zijn spitsen regelmatig met steekpassjes aan het werk te zetten. Geraffineerder De voorsprong van ZAP was ver diend. Grote kansen kregen de Noordhollanders niet, maar de spit sen gingen net iets geraffineerder te werk dan hun Texelse collega's. Voor al de linksvoor Frank van Loon was een ware plaag voor zijn directe te genstander, de jeugdige Barry de Vries. Na een vlot lopende aanval was het deze Van Loon die de bal in de 23e minuut laag langs keeper Bart Heerschap in het net schoof. Ook daarna bleef de spits met lange rus hes gevaarlijk, maar dankzij veelvuldi ge assistentie van Ingmar „Moerie" Moerbeek wist De Vries erger te voorkomen. In de tweede helft drong Texel voort durend maar weinig overtuigend aan. Marco Koorn, die tien minuten na de rust in de ploeg kwam voor de aan zijn enkel geblesseerde John List, heeft onmiskenbaar talent, maar de spits had zondag te weinig „body" om het de ZAP-verdediging erg moei lijk te maken. In de loop van de tweede helft bleek allengs dat het de elf van Roomeijer nog aan uithou dingsvermogen ontbrak om serieus aanspraak te maken op een verlen ging. De bal bereikte steeds minder vaak een medespeler en de snelle ZAP-voorwaartsen vonden angstig vaak gaten in de Texelse afweer. On zuiverheid van hen en goed ingrijpen van keeper Heerschap zorgden er echter voor dat de achterstand niet groter werd. Vlak voor het eindsig naal kreeg Van Exel nog een klein kansje, maar hoewel zijn gave halve- omhaal een beter lot verdiende, kon

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7