Cjrocn c/jvartsjexeh in het ieuwbouw Texelse Reede iet aan zijden draad Natuur compenseert zelf de bodemdaling door gaswinning IVC: uit de lucht gegrepen Meer kustafslag door boringen ummer ich hulp voor „Russen"? 'gereden Kip doodgebeten Nog even aan het hoofd van Texel VERDER IN DIT 9) Weinig wind voor vierde Texel-surfrace 2 n Hoog IQ bij opening nieuwe Nioz afdeling w Burgemeester Schipper: een overzicht van zeven vette jaren Snelle tijden bij tijdrijden en in jeugd-triathlon 3 Texels Belang bezoekt Terschellings Belang Schoon schip rond omstreden hotel Wipperploeg helpt bij lostrekken jacht éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10815 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 652 daties ABN-AMRO nr. 46 99.17 636 nr 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34 60.398 dinsdags en vrijdags Jnentsprijs f48,50 per half jaar; Los f1,35 f ui Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. >rucht dat er een kink in de zou zijn voor de nieuwbouw iet gezinsvervangend tehuis De ;e Reede, berust volgens een dvoerder van het ministerie van op onjuistheid. „Er wordt al- nog gesproken over de juiste waarin het plan moet worden ten, maar er zijn verder geen emen", aldus WVC-voorlichter jrger. Ook Reede-directeur Bert nan is zich niet bewust van onheil. „Voor zover ik weet ivoorbereidingen gewoon niets aan de hand." xel doet het indianenverhaal dat njwbouw door het ministerie afgeblazen al flink de ronde, officiële instanties in alle arden zwijgen over het on- \3 april 1945 hebben vlieg- van de RAF Duitse ge- Isopstellingen in Den Helder leren te bombarderen om In re verlenen aan de in md gekomen Georgiërs op Aldus meldt het boek A was het stil" van G. Zwa- urg, waarin verslag wordt an van de activiteiten van eallieerde luchtmachten bo- Nederland. In Den Helder fen op genoemde dag bom- id op de Hoofdgracht Is' Den Burg), fort Erfprins en Koninklijk Instituut. Het zou toging zijn om „deze kust- aijen, die Texel onder vuur en", het zwijgen op te leg- Dit is opmerkelijk omdat tot ar werd aangenomen dat de leerden nooit steun hebben m aan de opstand. Volgens «J. Bartels, die een diep te studie heeft gemaakt van helse Russenoorlog, had dat aken met een afspraak tus- Sesllieerden en Duitsers. Als eillieerden afzagen van luch- nllen, lieten de Duitsers Iseldroppings boven honge- West-Nederland toe. Bartels toe dat er wel plannen zijn eest om op Texel tussenbei- komen met luchtaanvallen Here acties, maar niemand Sr dan Prins Bernhard stak ten stokje voor. Volgens terecht, omdat de voed- fppings dan konden door maar ook omdat het een 9 realistisch plan was (de te zouden naar Friesland geëvacueerd!) dat bij uit- 8 veel meer slachtoffers tbben veroorzaakt dan er gevallen. Bartels zet kens bij de betreffende in het boek van Zwa- »r9 en is nieuwsgierig naar Hij denkt dat een mis- ld in het spel is. Zwanen- te": „Nee hoor, helemaal misverstand. Er is wel de- gepoogd om de Georgiërs Wi door de kustbatterijen en Helder te bombarderen. toe dus niet; de bommen "en op de Hoofdgracht, Er- en het Marine-instituut te- Die afspraak in verband fevoedseldroppings is van toum". Zwanenburg ver- dat de bombardementspo len reactie is geweest op desbetreffend verzoek van toet. teiurder van een groene auto *3 °P het parkeerterrein achter le9en de VW Passat van een SOosterendse gereden. De "hkte beschadigd, maar de ™snel weg, zonder zich be kaken. Eventuele getuigen ^aanrijding worden verzocht te bellen, telefoon 22188. Twee maanden geleden werd bekend gemaakt dat „De Texelse Reede" een nieuw gebouw krijgt aan de Emma- laan. Het gaat om een uniek project, waarbij tevens acht huurwoningen worden gebouwd voor Texelaars die nu noodgedwongen aan de overkant zijn ondergebracht, onder andere in Noorderhaven. De dagopvang voor deze mensen zal worden verzorgd door Het Maartenhuis in De Koog. De huur van de woningen komt voor re kening van verzekeringsmaatschappij Univé. De bedoeling is dat in het na jaar wordt gestart met de sloop van de school en dat het Gezinsvervan gend tehuis kort na volgend jaar zo mer het nieuwe pand betrekt. Concentratie? Hoe het gerucht dat het ministerie een stokje voor de nieuwbouw zou willen steken in de wereld is geko men, is niet bekend. Er schijnt een brief te bestaan van WVC aan de Texelse Reede waarin de minister zich uitlaat over concentratie van ge handicaptenvoorzieningen Voorlichter Ad Burger weet daar niets van. „Wij hebben ook gehoord dat er onrust is op Texel, maar dat is helemaal niet nodig. Wat ons betreft gaat de nieuwbouw gewoon door, we willen alleen nog even praten over de uit werking. Er wordt ook gezegd dat er moeilijkheden zouden zijn over de aangevraagde hoeveelheid plaatsen en de toezeggingen van onze kant, maar ook dat klopt niet." Niet gerust Lang niet iedereen is gerust gesteld door de woorden van de voorlichter. J. Commijs van de afdeling huis vesting, wil geen enkele mededeling doen omdat de zaak té gevoelig ligt. „De kink is juist ontstaan door eerde re publiciteit in de krant, vandaar dat ik nu niets zeg." Wethouder Tine Krij- nen denkt dat tijdens het bliksembe zoek van WVC-minister d'Ancona vandaag meer duidelijkheid zal wor den gegeven over de houding van het ministerie in deze zaak. Een bullterriër van een bewoonster van het Mienterglop in De Koog heeft bij de buren een scharrelkip doodge beten. Omdat gevreesd werd met een pitbullterriër te maken te hebben, werd de politie ingeschakeld. De ei genaresse van het dier vergoedde de schade en beloofde beter op haar hond te passen. Dt KJ7IM Bodemdaling in de Waddenzee, die ontstaat door gasboringen, wordt grotendeels opgeheven door de natuur zelf. Deze weten schappelijke conclusie lijkt de weg vrij te maken voor de olie maatschappijen. Maar er zijn ook argumenten tégen het toestaan van gaswinning in het kwetsbare natuurgebied. Wat te denken van de horizonvervuiling en de veiligheidsaspecten. Naar aanleiding van een vorige week gehouden wetenschappelijke dis cussiedag vertelt bioloog Han Lindeboom erover. o 'x o Voor burgemeester Ton Schipper zit het er bijna op. Vanavond leidt hij voor de laatste keer de raadsvergade ring, morgenavond luidt het gem een - tepersoneel hem uit en donderdag neemt Schipper afscheid van de be volking. Tijdens één van zijn laatste publieke optredens, zacer jg bij de start van de Texel-race, stond Schip per letterlijk aan het hoofd van het eiland. Het was getekend op een bord voor het platform, vanwaar de burgemeester de surfers toesprak. Zowel over de surfronde als het af scheid van Schipper valt elders in de ze krant veel méér te lezen. IFoto Gerard Timmerman) Wel of niet boren naar gas in de Waddenzee. Dat is momenteel een heet hangijzer omdat de Tweede Ka mer vóór het eind van het jaar hier een beslissing over moet nemen. Zo'n tien jaar geleden is een zoge naamd „moratorium" afgesproken tussen de oliemaatschappijen en de regering, wat inhoudt dat niet wordt geboord in de Waddenzee. Deze over eenkomst loopt op 1 januari 1994 af en de maatschappijen willen geen verlenging. Evenwicht Er zit een grote gasbel onder de Waddenzee. „In Noord Nederland zit ten grote hoeveelheden gas en dat strekt zich ook uit onder de Wadden zee. Even voor de goede orde: er wórdt al gas gewonnen uit de Wad denzee, onder andere bij de Zuidwal en Ameland. Dus we praten over ex tra boringen", vertelt Lindeboom. Gaswinning betekent bodemdaling. Extra gaswinning betekent méér bo demdaling. Dit varieert van milimeters tot enkele centimeters per jaar. „Net zoveel als wat op het ogenblik ge beurt door die andere boringen." Maar de natuur herstelt dit verstoor de evenwicht door zand van elders aan te voeren. „De Waddenzee is een bijzonder dynamisch systeem, dat al behoorlijk hevig door de mens is beïnvloed. Denk maar aan de Af sluitdijk of het afsluiten van de Lau- werszee. Maar er ontstaat steeds een Han Lindeboom IFoto Tessa de Graatf) nieuw evenwicht", aldus Lindeboom. „Soms ontstaat een vraag naar zand en dan treden transporten op die dat aanvullen. Zandplaten verleggen zich, evenals geulen. Bij de eb en vloedstromingen gaan gigantische hoeveelheden zand heen en weer. Straks elf boortorens in het Waddengebied (Foto Archief TC) Veel meer dan nodig is om de daling op te vangen." Eilanden Hoewel de natuur dus zelf voor een oplossing zorgt, spelen er nog twee andere problemen. Er gaat namelijk enige tijd overheen, voordat de bo demdaling is gecompenseerd door op natuurlijke wijze toegestroomd zand. „Als je het gas er in veertig jaar uit haalt, kan het wel honderd jaar duren voor het systeem weer in evenwicht is." Daarnaast hebben deskundigen van Rijkswaterstaat ontdekt dat de natuur het meeste zand van de eilan den afhaalt. „Dus door het boren, verdwijnen wij steeds verder in de zee", aldus de Nioz-bioloog. Tempo Als nieuwe boorconcessies worden verleend, gaat de bodemdaling dus dubbel zo snel. Kan de natuur dat bij houden? „Ja", zegt Lindeboom. „Mits de gaswinning geleidelijk plaatsvindt. En daarom valt er iets voor te zeggen om nu toestemming te verlenen. Kijk, laten we realistisch wezen: het gas gaat eruit. Vroeger of later, maar we hebben het nodig, dus er wordt geboord. Als het tijdstip van boren wordt uitgesteld, bestaat de kans dat in de toekomst in een ver hoogd tempo de hele bel wordt leeg gehaald. En dan is het de vraag of de effecten wel zo snel kunnen wor den opgevangen door de natuur." Suppletie Om te voorkomen dat door de bo demdaling de kustafslag op de Wad deneilanden dramatische vormen aanneemt, zal zand moeten worden gesuppleerd. Dat zand moet van bui tenaf, dus vanaf de Noordzee, wor den aangevoerd. Hier zit een kostenplaatje aan. „Rijkswaterstaat denkt hierbij aan een tientje per kuub zand. We praten over 45 miljoen kuub zand dat nodig, is om de bo demdaling op te vangen, dus reken maar uit." Het zand kan zowel op de kust worden aangebracht als in het water. „Mits het binnen die cirkel is waarin het zand heen en weer fietst." De Waddenvereniging heeft er tijdens Lees verder pagina 3 De fractie- en bestuursleden van Texels Belang zijn in het week end van 25 en 26 september te gast bij het gelijkgezinde Plaat selijk Belang Terschelling. In „een informatief gesprek waar we wat van hopen te leren" worden de mogelijkheden van een „gezamenlijk optreden naar de rijksoverheid" onderzocht, al dus fractievoorzitter Gerbrand Poster. Het onderhoud wordt nuttig geacht, omdat op Terschelling gelijksoortige vraagstukken aan de orde zijn als op Texel. De landbouw en visserij worden ge confronteerd met dezelfde regel geving van de overheid, in d&^ zomer kampen de beide eilartUèn met problemen aangaande <Je openbare orde en in allebei de gemeentes worden de grenzen aan het toerisme afgetast. Poster: „Op Terschelling hebben ze ook een soort Tien voor Texel." Wethouder Tine Krijnen behoort ook tot de Texels- Belangdelegatie. In het college van Terschelling zetelt ook een wethouder van de lokale belan genpartij. Vorige week zijn van de bouwplaats van het omstreden hotel bij de Nika- del in De Koog diverse hulpmaterialen verwijderd. Dat riep bij voorbijgangers de veronderstelling op dat de bouw definitief is afgelast. Desgevraagd vernamen we dat die conclusie on juist is. De initiatiefnemers hopen nog steeds dat de Raad van State de bouwstop zal opheffen. De aannemer had het bekistingsmateriaal e.d. ech ter elders nodig en heeft het daarom weggehaald. Een jacht uit Knollendam met vijf Duitse opvarenden raakte zondag avond tijdens snel verslechterende weersomstandigheden vast op een zandbank bij de wierbalg, ter hoogte van Den Oever. De Texelse wipper- ploeg rukte om 22.00 uur uit en was met De Zalm als eerste ter plaatse en probeerde het schip vlot te trek ken. Dat lukte niet. De tros werd overgebracht naar de inmiddels gear riveerde Zeeleeuw, die het jacht wel van de bank af kreeg en op sleep touw nam naar Den Helder. De Texe laars waren om 02.00 uur terug op het eiland. I.M. ADVERTENTIE Deze week de 2e serie WAARDEBONNEN uit het boekje Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1