Hoekstra's domineren vierde Texel-race Geen surfrecords door zwakke wind „Slechte economie staat profcarrière in de weg Agenda 5 Een jaar lang voor half geld de Texelse Coun Studenten abonnemen .TEXELSE^? COURANT1 Gedrag scholekster onderwerp lezing texelse^cour De Texelse Courant I de band in stand- Voetbaluitslagen Snelste surfvrouw Dorien de Vries: Drankrijder Hulpvaardigheid breekt Van Rijsselberghe op Voetbalprogramma DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Dinsdag 14 september Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; seni oren 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Cliffhanger" en om 21.15 uur „Oeroeg". Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de openbare raads vergadering. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in d'Ouwe ULO. Woensdag 15 september Van 11.00 tot 17.00 uur is de Hervormde kerk aan de Kik- kertstraat in de Cocksdorp open voor bezichtiging. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN Texel) houdt een strandexcursie, waaraan iedereen (gratis) mag meedoen. Start om 15.00 uur bij EcoMare. Info: 13582. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Teenage Mutant Ninja Turt les 3", om 19.00 uur „Cliffhan ger" en om 21.15 uur „Oeroeg". In Klif 12 in Den Hoorn treedt cabaretier Bert Vischer op met het programma „Jammer"; 21.00 uur. Toegang f17,50. Donderdag 16 september Burgemeester A. Schipper neemt afscheid. Om 10.30 uur raadsver gadering in aanwezigheid van de commissaris van de koningin, 's Middags receptie in de Burge. meester De Koning-hal, om 14.30 uur voor genodigden en om 17.00 uur voor anderen. wel de raadsvergadering als dj afscheidsreceptie worden rechtstreeks uitgezonden door Radio Texel: FM 106.1 of 985 de kabel. In Cinema Texel draait om 19.o en 21.15 uur „Last Action Hen (Entree tegen laag Donderdag tarief). Van 11.00 tot 17.00 uur is de Hervormde kerk aan de Kik- kertstraat in De Cocksdorp opj voor bezichtiging. figi ril ar pre c pss lil" De Sportvissersclub Texel heet nc najaarsvergadering in dorpshu xr< Skiltje, aanvang 19.30 uur. De Rabobank Texel houdt jaan gadering in Bosch en Zee in Koog; 20.00 uur. hei na jaii In EcoMare houdt Bruno Ense gel lezing over het (a)sociale gedn van scholeksters, aanvang 20i uur. Vrijdag 17 september In Cinema Texel draait om 191 d, en 21.15 uur „Last Action Hep «p Hoogwater Oudescli K Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 14 15 16 17 18 19 20 21 07.26 en 19.54 08.25 en 21.10 09.25 en 22. 10.15 en 23.05 11.05 en 23.4f 11.55 en 23.! 12.14 en 00.17 en 13.0) Aan het strand is het ongeveer eeny eerder hoog water. De zon komt 13i tember op om 07.20 u en gaat ondAtllj om 19.44 u. 16 september nieuwe maan, 17 september springtij. iets groter zeil vaak voorop te vinden: „Het eerste stuk liep ik even uit, maar bij het keerpunt bij de vuurto ren zaten ze me op de hielen." Vanaf de vuurtoren naar de VC-boei ont brandde tussen het drietal een verhit te strijd. „Ik kon me niet veroorloven ook maar één misslag te maken, want dan waren ze me gepasseerd", aldus Van den Berg die tot kort voor de finish de leiding hield, maar uitein delijk in De Geus zijn meerdere moest erkennen. Problemen Met zijn race-board en een zeilopper- vlak van 11,5 vierkante meter was Alexander Hoekstra in het voordeel ten opzichte van de concurrentie, die het met een metertje minder moest doen. „Op de Noordzee kon ik met wind in rug goed in positie blijven." Met de vuurtoren in het zich passeer de hij Sascha 't Mannetje en steven de met zo'n 35 kilometer per uur af op de VC-boei, op de voet gevolgd door de rest. Op de Waddenzee kreeg de 23-jarige surfer problemen. „De wind trok aan en de groep ach ter me kwam steeds dichterbij. Ik moest veel overstag dat kostte door het grote zeil veel kracht. Ik moest flink inleveren." Broer Bij Oudeschild passeerde Hoekstra een boei aan de verkeerde kant en moest terug. „Ik was erg geconcen treerd bezig, maar ik heb er niet veel tijd door verspeeld." In zijn kielzog naderde op dat moment broer Dick, die na een moeizame start snel dich ter bij kwam. Alexander: „De wind nam echter even af, dat was mijn ge luk." Het laatste stuk heb ik gecon troleerd gevaren en toen ik als eerste de Noordzee op ging wist ik dat het goed zat." Achteraf voelde Hoekstra zich toch flink vermoeid. Met de champagne nog in de hand voorspelde de win naar volgend jaar wel het record te willen breken. Sneller dan hij ve- wachtte betrad vriendin Dorien het ereschavot om als eerste vrouw en zesde overall de hulde in ontvangst te nemen. Ruim een uur na Hoekstra zette An- dré van den Berg als eerste Texelaar voet aan wal, gevolgd door Menno boning. De overige Texelaars haalden de eindstreep niet. Mede doordat de surfers vanuit de Geïllustreerd door dia's geeft Bruno Ens donderdag in EcoMare een lezing over het (a)sociale gedrag van de scholekster. De avond begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de Vogelwerkgroep Texel. Zowel leden als niet-leden zijn welkom. De entree bedraag 75,-. Geen telefoon naar Maaltijdvoorziening De Warme Maaltijdvoorziening is donderdag wegens PTT- werkzaamheden telefonisch onbereik baar. Cliënten wordt daarom verzocht eventuele wijzigingen woensdag door te geven. var cBn vuurtoren en volgboten op de v werden gevolgd, verliep de ract der incidenten. Slechts één dee 0t2 mers was „even zoek" verklaan wedstrijdleider Jan Thomsen, s hij wel erg ver de Waddenzee i opgegaan. Van de 47 gestarte surfers haalden 33 de finish. Lu raars die afstemden op Radiol werden via een live-uitzending minuut tot minuut op de hoogd^ houden van ontwikkelingen in d ce. Veram#", nc Bij de prijsuitreiking in Vakantie* m trum De Krim, waar de surfers onderdak en een Indisch buffel ten, verklaarde Lamers de wen van deelnemers volgend jaar a aan te pakken. „We willen om heidsredenen niet méér deelna Veel goede surfers, die we nu bereiken omdat ze niet meedoe wedstrijden die meetellen voor ficatie, willen we via andere ka ie benaderen. Bijvoorbeeld door êv schrijfformulieren op de Hiswa (jttt* ~u\irL Jixtli in btl lurL ya Aan de overkant wonen en stui maar toch op de hoogte blijven je eiland? Lezen wat je oude n duppie presteert en wat ze al uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenotei gaan trouwen of een kindje hei gekregen? Weten wat er de weekends te beleven valt? Mei ten over branden, ongelukken, tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan den kant wonen en studeren, toj ook in dit studiejaar 1993-1991 speciale korting van 50 procö het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen maar een schoc klaring te overleggen en vóór 1 oktober a.s. te reagd Ook degenen die afgelopen jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verleng*1 moeten dit vóór 1 oktober Informatie: abonnementenadministratie Texelse Courant Canna Bakker en Carry de M aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 12741' M con rol t Pupillen: ZDH F1-Oosterend F1 10.00 u. Texel F1 -Tex. Boys F1 10.00 u. De Koog F1-SVC F1 10.00 u. SVC E2-ZDH E1 11.00 u. Oosterend E1 -Texel E1 11.00 u. Oosterend E1-Texel E1 11.00 u. Texel E2-Texel E3 11 -00 u. Texel E4-Tex. Boys E1 11.00 u. Tex. Boys E2-De Koog E1 11.00 u. SVC E1 vrij SVC D2-Oosterend D1 12.00 u. Oosterend D2-Tex. Boys D1 12.00 u. Tex. Boys D2-De Koog D1 12.00 u. SVC D1 vrij Zondag 19 september: Zeevogels-Texel 14.00 u. Watervogels-ZDH 14.00 u. Oosterend-Petten 14.00 u. Tex. Boys-DESS 14.00 u. De Koog-ALC 14.00 u. Tex. Boys 2-ZAP 6 12.00 u. Texel 2-Berdos 2 14.00 u. Oosterend 2-WGW 6 12.00 u. SRC 7-Tex. Boys 3 14.30 u. Junioren: Zwaagdijk A/B-OosterendA/B 14.00 u. Sint Boys A1-Tex. Boys A1 14.00 u. De surfers kort na de start op het strand bij paal 9. Dames: Flamingo's 2-Tex. Boys Recreatievoetbal: De Koog-Texel Tex. Boys-Oosterend SVC-ZDH 12.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. Zaterdag 11 september: Schagen-De Koog (Z) 3-0 Junioren: Hollandia T B1-Tex. Boys B1 0-5 JVC B2-Texel B1 afgelast Oosterend B/C-Koedijk B/C afgelast WGW C3-Tex. Boys C1 1-15 SVAP C/D-Texel C/D 6-0 Texel D1 -Helder D1 2-4 De Koog C1-HCSC C2 18-0 Geen toptijden, maar wel een fami liefeestje bij de vierde Texel-race die zaterdag werd gehouden. Snelste surfer, Alexander Hoekstra uit Alme- re, kon vier uur na de start de cham pagne ontkurken. Hij werd op de voet gevolgde door zijn broer Dick. Dorien de Vries, vriendin van de win naar, was de snelste vrouw. De omstandigheden voor de 47 surf ers die waren geselecteerd voor de Texel-race waren niet gunstig. De zuidwesten wind kwam niet boven kracht vier uit. Om toch voldoende snelheid te berei ken, kozen de surfers voor hun snelste planken. „Zeker bij het aan de wind zeilen op de Waddenzee heb je daarvan voordeel", verklaarde Texelaar André van den Berg zijn ma teriaalkeuze vóór de start bij paal 9. „Ik heb een zeil van 8,5 vierkante meter gekozen, mijn grootste zeil. Daarmee moet ik de finish kunnen halen. Ik verwacht door de zwakke wind geen snelle race, de snelste zal hooguit binnen vier uur binnen zijn", Meisjes: Tex. Boys-Kolping Boys Zondag 12 september: Zeevogels-Texel Watervogels-ZDH Oosterend-Petten Tex. Boys-DESS De Koog-ALC Texel 2-Berdos 2 Oosterend 2-WGW 6 SRC 7-Tex. Boys 3 JVC 6-Texel 3 Junioren: Sint Boys A1-Tex. Boys A1 Texelaar André van den Berg rondde het eiland in ruim vijf uur. voorspelde de surfer, die voor zich zelf een plaatsje bij de eerste dertig zag weggelegd „Dan ben ik tevre den." Dames: Flamingo's 2-Tex. Boys uitgesteld Recreatievoetbal: De Koog-Texel 2-4 Tex. Boys-Oosterend 1-5 SVC-ZDH 1-1 Een 23-jarige automobilist uit Oosteind blies tijdens een alcohol controle op de Ruigendijk 455 ug/l, terwijl maar 220 maximaal is toege staan. Een rijverbod van vier uur en een proces verbaal viel hem ten deel. „Ach, echt voorbereid op de Texel- race heb ik me niet. We surfen toch met de klok mee?" Luchtig com mentaar van Dorien de Vries, winna res van brons op de Olympische Spelen in Barcelona, aan de voora vond van de race rond het eiland in strandpaviljoen tijdens een gezellige bijeenkomst in Paal 9. Als snelste vrouw en zesde in het overall klassement stapte ze na ruim vier uur aan wal. Voor de surf-internationai is de Texel- race een tussendoortje. Gisteren ver trok ze alweer, in gezelschap van on der meer Stephan van den Berg, naar Japan om mee te doen aan de we reldkampioenschappen. Ze is lid van de Nederlandse kernploeg en de surf- wedstrijden in het land van de Rijzen de Zon tellen mee voor kwalificatie voor de Olympische Spelen in Atlan ta. „Ik hoop dat het in Japan flink waait, want met mijn zestig kilo ben ik dan in het voordeel. De meeste deelnemers daar zijn namelijk een stuk kleiner dan ik", terwijl ze schou derhoogte aangeeft. Als kanshebber tipte hij Edwin Jung- he of Olaf van Tol. „Maar gezien hun zeilgrootte moet het wel wat harder gaan waaien." Grote afwezige was Jasper Vlasblom. De winnaar van vorig jaar liet verstek gaan wegens een polsblessure. De dames llonka van der Knaap en Vmke Goudswaard tipten meervoudig Nederlands kampioene Dorien de Vries ais favoriet. „Maar we doen al les om haar te snel af te zijn. We gaan ervoor." Voor burgemeester Schipper, zelf slechts sporadisch op het water te vinden, stond tevoren al vast dat de recordtijd van Stephan van den Berg (1. 58,15 uurl niet zou sneuvelen. „Daarvoor staat niet genoeg wind. Maar het is een eer om zoveel goede surfers op het eiland te begroeten", verwelkomde hij de surfers tijdens één zijn laatste publieke optredens. Uithoudingsproef In combinatie met een zware Noord- zeedeining werd het uithoudingsver mogen van de surfers zwaar op de proef gesteld. Vanaf de start bij paal 9 ging Sascha 't Mannetje uit Hoek van Holland als eerste aan kop. Favo riet Olaf van Tol maakte direct na de start rechtsomkeert. De meervoudig international, die daags tevoren nog Snelste vrouw Dorien de Vries ontkurkt onder Hoekstra de champagne. toeziend oog van vriend en winnaar Alexander IFoto's Corord TimmormanI De westrijden in Japan zijn één van de vele buitenlandse uitstapjes die de hoogblonde waterrat uit Almere maakt. „Zo kom je nog eens ergens." Toch moet het surfen tussen de be drijven door plaatsvinden. „Want eigenlijk ben ik directiesecretaresse. Mijn vriend Alexander IHoekstra, red.) en ik hebben begin dit jaar wel geke ken of er een profcarrière in zat. Maar dat is niet haalbaar. Net als veel collega-sporters hoopte ik na Barcelona op een professionele loop baan. Maar vrijwel gelijktijdig zette de economische recessie in en had den bedrijven niet meer de beschik king over grote sponsorgelden. Nu doe ik het surfen naast mijn gewone werk, want er moet toch brood op de plank komen." Door flexibele werktijden houdt ze voldoende tijd over voor het surfen, waarmee ze voorlopig door wil gaan. Tijdens het uitstapje op Texel logeert ze met vriend Alexander bij kennissen op het eiland. Kansen Hoe haar kansen in de Texel-race lig gen durfde ze vooraf niet te voorspel len. „Ik weet niet precies wie er allemaal meedoen, maar van de da mes verwacht ik geen al te grote concurrentie. Wil ik tegen de heren een kans maken, dan mag het gezien mijn geringe gewicht niet al te hard waaien." Speciale voorbereidingen voor de ronde die toch als een der zwaarste bekend staat heeft ze niet getroffen. „Maar ik surf regelmatig lange afstanden, bijvoorbeeld laatst nog langs de Belgische kust." De weergoden speelden haar zater dag aardig in de kaart. Dankzij de zwakke wind en sponsors die voor geschikt materiaal zorgden liet ze het gros van de deelnemers achter zich. Na afloop vertelde ze niet vermoeid te zijn. Want ik sta wel vaker vier uur op de plank." Uitslagen: 1. Alexander Hoekstra; 2. Dick Hoekstra; 3. Sascha 't Mannetje; 4. Boet Brinkgreve; 5. Ar jen Gideonse; 6. Dorien de Vries; 7. Martijn van Geemen, 8. Stefan Gideonse; 9. Collin Ansink; 10. Fabian Otto; 11. Herman van den Berg; 12. Remko de Weerd; 13. Alex Noorde- graaf; 14 Martin Hingst, 16. Dennis Eker; 17. Robin van Baarle, 18. Maarten Sikkema, 19., Edwin de Koning; 20. Bas Lacroix; 21. Tjitse spitse, 22. Peter Leonards; 23 Gert Jan Nieu- wenkamp; 24. Ymke Goudswaard; 25. Roy Diependaal; 26 Anne Sies Koopmans; 27. John van der Lee; 28. Paul Meester, 29. Je roen de Geus; 30. André van den Berg; 31. Menno Loning, 32. llonka van de Knaap; 33. Cornelia v.d. Schilden. Marc van Rijsselberghe kreeg de pechprijs. De pechprijs was dit jaar voor Marc van Rijsselberghe (38), de oudste deelnemer aan de Texel- race. Hij was ter hoogte van Ou deschild Peter Wiersema uit Steenwijk te hulp geschoten, die zijn mast had gebroken. De hulp vaardige Texelaar verloor hiermee kostbare minuten en overschreed de tijdslimiet. De organisatie haalde hem net als vier andere deelnemers uit het water. Net als vorig jaar, toen de wind ook ver stek liet gaan haalde Marc van Rijsselberghe de finish ook dit keer dus niet. had proefgevaren, beschikte niet over het goede materiaal. „Ik had gedacht dat het harder zou waaien, dan had ik nog kunnen meekomen. Dat zit er nu niet in." Diep teleurgesteld vertrok Van Tol vrijwel onmiddellijk van het eiland. Ook andere surfers die een verkeerde materiaalkeuze hadden gemaakt, haakten af. Anderen hielden het vol tot het strandje voorbij de vuurtoren maar stapten daar van hun plank. Texelaars In het achterveld vochten Texelaars André van den Berg en Menno Lo ning en Jeroen de Geus, die ook veelvuldig bij Texel zeilt, hun eigen strijd. Van den Berg was met een Zaterdag 18 september: De Koog (Zl-Saenden 14.00 u. Junioren: Waterv. BI-Tex. Boys B1 13.00 u. Texel C1-Wieringermeer C1 13.30 u. WGW B2-Texel BI 14.30 u. ZAP Cl -De Koog C1 14.30 u. Texel C2-Helder C2 13.30 u. Tex. Boys Cl-ZAP C2 14.45 u. Oosterend B/C-HCSC B/C 13.30 u. Texel C/D-Watervogels C/D 14.45 u. Meisjes: J. Holland-Tex. Boys 12.00 u.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2