Geleerd opening gezelschap bij NlOZ-afdeling p| in ■""■'I III Gasboringen .TEXELSE COURANT' tódendag Ram Commandeur duur weg op eliteveiling Tri-atlete Van Lubek snelste in Arnhem Texelaars kunnen gram kwijt op de VPRO TV lexelaartjes M. van Dorssen Ing. JAN DUIN MAKELAARDIJ lorige week gehouden discussie- op gewezen dat er nog een „on- jalde rekening" ligt. De jdenzee daalt immers al door de ngen die al worden uitgevoerd, is geen financiële compensatie ander aspekt dat nog niet is «roken is de zeespiegelstijging. I geeft ook problemen waar ssingen voor moeten worden ge- it", aldus Lindeboom. stnllende biologen hebben zich de gaswinningsproblematiek ge in. Hun conclusie is dat het wel valt. „Er zijn uiteraard gevolgen, die zijn klein. Dus onze reactie oren maar. Mits er bepaalde rwaarden worden gesteld en mits ,at wordt teruggedaan voor de Idenzee. Een voorbeeld daarvan is herstellen van mosselbanken. Die nagenoeg volledig weggevist, ter- juist daar veel sediment wordt gehouden. Dat helpt dus." Linde- n wijst erop dat deze reactie vanuit de bodemdaling is bere- urd. „Ik kan me heel goed voor in dat er om andere redenen van jt afgezien. Denk maar aan de jheid. Er moeten boten van en die booreilanden, dus het epvaartverkeer neemt toe. En vel men tegenwoordig erg on kan boren, zal toch altijd een re mate van vervuiling optreden, dat gaat om minieme hoeveel- n Ga hier maar eens in de ha- lijken, daar drijft ook wat olie en oi. In die orde van grootte moet t zien.' onngen leveren qua gevaar min- Isico voor de natuur op dan olie- gen. „De kans is ontzettend maar zelfs als iets mis zou dan heeft een gas-blow out elijks effect. Het meeste gas egt." onvervuiling is een belangrijk ar- nt tégen het verlenen van de Dncessies. „Als deze wordt ver denken de maatschappijen aan staal van twintig hoorplaatsen, tan elf in de Waddenzee en ne- an land. Dat betekent dus een I torens op het wad. Niet erg Kunstmatig errassende stelling die werd ge- srd tijdens de discussiedag was it kunstmatig in stand houden b eilanden schade doet aan de fenzee en dat men zich moet af- n öf nog wel aan zandsupple- vet worden gedaan. „Door a houden aan een eilandkust, «r je het evenwicht in het im. Je geeft het niet de kans ian te groeien, als ergens elders nodig is. Maar ik woon ook op ik vind uiteraard dat de eilan- i stand moeten worden gehou- Dat staat ook niet ter discussie, nt je echter afvragen of het !e macht vasthouden aan de «ligging van de kust niet voor roblemen verderop in de Wad- zorgt." »om is er voorstander van de «ve effecten op de Waddenzee breder verband te zien. Dus leen kijken naar de gaswinning, irdt bijvoorbeeld momenteel Seds zand gewonnen uit de mzee. Dat gebeurt in de buurt en Helder. Dat gaat om forse elheden, in dezelfde orde van als wat jaarlijks aan bodem- wordt verwacht! Dus je kunt feven moment die boringen wel louden, maar als je met zulk (reppen doorgaat zijn de pro- nog niet opgelost." »om vindt persoonlijk dat wel O'den geboord in de Wadden- is het gefaceerd gebeurt, eigenlijk zou het niet moeten se. Het is een natuurgebied, voor gekozen. Dus moet je er «i. Maar uiteindelijk zal het toch uit worden gehaald, dus isr liever geleidelijk." Tessa de Graaff DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 toddenvereniging houdt za- 9 haar ledendag op Texel, gebeurt in het Niozgebouw. Programma begint om 11.30 een lezing van Poppe L. de °ver de natuurlijke ontwik- 5 van de wadden, vroeger, 1 'n de toekomst. Om 12.00 Jaat Jaap de Vlas over na houd vroeger, nartuurbe- nu en natuurontwikkeling in lorrist. Lindeboom vertelt over j^nge veranderingen in de '3r>zee en de invloed van de ,en Om 14.00 uur is het de commissaris van de J'i Jos A. van Kemenade. J heeft als titel: En de ïn dan? Hunnen de bezoekers ^en aan excursies naar de W» De Hors en De Muy. 6 (inclusief lunch, koffie en 15 ^20,-. ^5: Enkele medewerkers van de groep mariene biogeochemie drinken een glaasje op de toekomst van het nieuwelaboratorium IFoto Joop Rommetsl Het gemiddeld IQ was waarschijnlijk van een uitzonderlijk niveau bij de officiële opening van de afdeling Ma riene Biogeochemie van het NIOZ. Zo hoog in ieder geval dat de leke- naanwezigen na de toespraken van twee profs.dr., een prof.drs., een prof.dr.ir., een dr. en een dr.ir. wer den gerustgesteld door enkele niet- wetenschappelijke medewerkers van het instituut die verklaarden „er ook niet alles van te begrijpen". Voordat het dochtertje van één van de medewerkers met het doorknip pen van een lint de nieuwe afdeling voor geopend verklaarde, zetten el ders in het gebouw (in de colloqui umzaal) enkele nauwbetrokkenen de voorgeschiedenis uiteen. Voor zover hun verhaal niet te technisch werd, was de lijn voor iedereen duidelijk te volgen: in '69 kwam aan de Universi teit van Delft de organische geoche- mie (zoals het toen nog heette) van de grond. Ondanks de successen van de wetenschappers bleek twintig jaar later dat de afdeling geen lang leven meer wasbeschoren wegens „de gru welijke bezuinigingen", zoals de oud decaan prof.dr. G.J. Kuenen de drei gende maatregelen kenschetste. Versterking Voor het zover was bleek het NIOZ geïnteresseerd om de voltallige afde ling over te nemen. „De komst van de groep is een versterking van ons instituut. De noodzaak van samen hang in het onderzoek is enorm groot. De naam mariene biogeoche- „Gezien de kwaliteit toch wel wat duur betaald", kwalificeerde W. Kistemaker van het Noordhollands Schapenstamboek de prijs van ^6000,-die op de elite-veiling in Pur- merend donderdag werd betaald voor een ramlam van Kees Comman deur uit Den Hoorn. Het ramlam van Commandeur werd daarmee het duurst betaalde schaap op de veiling waarop ook dieren van Piet Kooiman, Cor Veeger, de firma H. en K. Tjepkema, Piet Verberne en Dick Kikkert werden aangeboden. Met een gemiddelde prijs van f1887,50 was de organisatie tevre den over de opbrengst, die vorig jaar gemiddeld zo'n f500,- lager uitviel. Records vielen niet, want een schaap van Kees Kikkert uit De Westen bracht twee jaar geleden ruim negen duizend gulden op. Kistemaker schrijft dit vooral toe aan de grote belangstelling van koperszijde. Op de Schapenfokdag in Purmerend wees de jury een anderhalfjarige ram die is gefokt door Kees Kikkert aan als kampioen. De reservekampioen in de ze categorie komt uit de stal van Cor Veeger, maar is inmiddels eigendom van de H. en K. Tjepkema. Tot de tien geselecteerde ramlamme- ren in Purmerend behoorden een dier van Tjepkema en van Dick Kikkert uit De Westen. mie brengt de samenwerking van ver schillende vakgebieden op één onderzoeksterrein goed tot uitdruk king", meende prof.dr.ir. J.A. Battjes, voorzitter van de Stichting NIOZ. Twijfels over de draagkracht van het NIOZ waren er ook, maar financiële steun van NWO (het overkoepelend orgaan voor Natuurwetenschapoeliik Onderzoek) en de TU Delft zorgde er voor dat het project toch kon worden gerealiseerd. Het bouwen en inrich ten van de nieuwe afdeling kostte uiteindelijk zo'n 1,2 miljoen. Battjes eindigde zijn verhaal met het welkom heten van de ongeveer twin tig nieuwe medewerkers en daagde hen uit „een positie in het instituut te verwerven. Niet alleen in het on derzoek, maar ook in de persoonlijke sfeer." De oudgedienden vroeg hij zich niet te laten leiden door gevoel ens van jaloezie, want die kunnen ge makkelijk ontstaan wanneer steeds wordt gewezen op de hoge kwaliteit van de nieuwe groep, aldus Battjes. Onderzoek Het hoofd van de groep, dr. J.W. de Leeuw, en medewerker dr.ir. J.S. Sin- Tri-atlete Ingrid van Lubek is als eer ste dame geëindigd in de Olympic Distance Triathlon die zondag in Arn hem werd gehouden. Een sterke prestatie, zeker omdat ze daags te voren als tweede eindigde bij het Noordhollands kampioenschap tij drijden. Onder zeer gunstige weersomstandig heden stapte de Texelse na anderhal ve kilometer uit het water. Deze voorsprong moest ze prijsgeven op het veertig kilometer lange fietson derdeel, waarbij ze de tijdrit van za terdag nog in de benen had. Tijdens het lopen herstelde ze zich goed en zette de concurrentie op vier minuten achterstand. Ze eindigde in een goede tijd van 2.05.21 uur. Ge zien het niveau van de concurrentie, deels professionals, toonde Van Lu bek zich buitengewoon tevreden met de overwinning. In voorgaande triath- lons moest ze enkele malen met een tweede plaats genoegen nemen. Het resultaat is een goed uitgangspunt voor het komende winterseizoen, waarbij ook een schaats- en ski onderdeel op het programma staat. De kwart-triathlon in Arnhem is voor lopig de laatste voor de studente, die haar vrije uurtjes benut om te trainen voor het winterseizoen. Alles wat je bezighoudt in twee mi nuten voor de camera vertellen. Het VPRO-programma Open Deur TV biedt Texelaars op vrijdag 24 en za terdag 25 september de kans hun zegje te doen. De mobiele studio staat die dagen op Texel. Open Deur TV is volgens de makers een podium voor mensen met een creatieve, oorspronkelijke kijk op zich zelf, hun omgeving en de wereld om hen heen. ledereen vanaf 14 jaar is welkom. De onderwerpen mogen variëren van een spannend verhaal, een bizarre anekdote, een (zelf geschreven) ge dicht of kunstwerk, een eigen video clip, een actuele kwestie, een bewogen mening of passie. Alles is mogelijk, zolang het geen propagan da voor politieke partijen betreft, ideeën in strijd met de grondwet of commerciële reclame. Wie interesse heeft moet dit tevoren telefonisch of schriftelijk kenbaar maken aan Open Deur TV, Postbus 1, 1200 JC Hilver- sem, tel. 035-712388. Uit de binnengekomen inzendingen wordt een selectie gemaakt voor de uitzending. De anderhalfjarige ram van Kees Commandeur bracht in Purmerend 16 000.- op. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Robin 13 september 1993 Roel en Annie van der Heide-de Weerd Hoofdweg 90 1795 JE De Cocksdorp geboren 9 september 1993 mart en pie ter pauline weltevreden luitzen de boer jildou en rutger de boer golfslag 13 1791 HC den burg Hartelijk dank aan ieder een voor 't kaartje of bloemetje in 't Gemini en bij thuiskomst. Maaik en Els Kooij P.s. wilt u Maaik en Els persoonlijk begroeten gaarne even bellen 16629. ledereen hartelijk bedankt voor de belang stelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Reina Spoelstra INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) Mare Prins en Petra Huisman gaan trouwen op vrijdag 24 september 1993 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in restaurant Theodorahoeve, Kogerstraat 26, Den Burg. Kadotip: Ons adres: Pater Witteplein 28 1791 DR Den Burg Tel. 02220 - 10326 Martin Betsema en Carta Tuit man gaan trouwen op 24 september 1993 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.30 tot 21.00 uur in het dorpshuis De Wielewaal, I Langwaal 9 te De Waal. Ons adres is: Korfbaeck 1 1791 TE Den Burg Telefoon 13767 J. vr. 26 jr. met vast werk zoekt per 1 nov. a s. vaste woonruimte in Adam. inl. 13204. Ook voor 't naseizoen nog gezellig bloeiende plantjes. Tuincentrum Fa. v.d. Werve, Bernhardlaan - tel. 12925 ninghe Damsté deden tenslotte een poging uit te leggen waar de mariene biogeochemie haar onderzoek op richt. De laatste verklaarde zijn best te zullen doen het verhaal begrijpelijk te houden voor leken, maar na enkele minuten gingen de gedachten van veel aanwezigen toch uit naar de champagne die bij de opening zou worden geschonken. Duidelijk werd wel dat de groep onderzoek doet naar de vormingswijze van de fossie le brandstoffen: olie, gas en kolen. In middels is men zover dat het natuurlijke produktieproces, waarbij plantaardig en dierlijk afval na miljoe nen jaren tot brandstof verworden, kan worden gesimuleerd. Of dat in de toekomst op grote schaal kan lei den tot industriële produktie van deze stoffen, wordt (ondermeer) door de wetenschappers onderzocht. Daarna was er alle gelegenheid het 600 vierkantemeter nieuwe laborato rium te bezichtigen. Gezien de grote waardering konden de Texelse aanne mers De Wit Installatietechniek, Daal der Aannemingsbedrijf en Bosma Woninginrichting trots zijn op hun werk. Volleybal. De volleybaltraining voor jeugd en volwassenen in De Cocks dorp wordt anders dan in de nieuws brief is aangekondigd iedere donderdag van 20.30 tot 22.00 uur gehouden. De training staat onder leiding van Theo van Maanen. Philips Turbo videorecorders met 5 jaar garantie. Service Center Texel. 11777. De deur staat meestal open, dus kunt u zo naar binnen lo pen. Qnipp kapsalon. Liefst op afspraak, tel. 12227 SCT - satelliet - TV, 11777. T.k.: geloogd grenen secr kast, vr pr. f975,- tel. 16275 (vr. naar llona of Re né) of 22181, na 18.30 uur. Geprezen zij de Here, de God van Israël, die alleen wonde ren doet! Bedankt voor een dynami sche, perfekt georganiseerde I Texelrace. De pechvogel Gevraagd/gezocht: Bezor gers/sters voor stadspost op Texel! Een goede bijver dienste, welke in de avondu ren te volbrengen is. Wij vragen bezorgers/bezorg sters voor de volgende plaat sen: De Cocksdorp, De Waal, De Koog, 't Noorden, Eier land en Oosterend. Bel tij dens kantooruren voor informatie naar ons kantoor in Alkmaar nummer: 072-154642. Jonge man zoekt per 1 no vember woonruimte voor de wintermaanden. Tel. 15553 (na 18.00 uur). Extra voordeel Aruba en Cu I raqao. Info Reisburo Texel 12242. Weg. overcompl. t.k. mod. gerieflijke hoekkeuken, merk Poggenpohl mas. blank ei ken, voorz. van alle inb.app. totale lengte incl. hoek 5,90 m. Vr. pr. f3000,- inl. 17259 Gevraagd: stallingsruimte voor kleine tourcaravan. Tel 27110. Barhorst meubelhandel. Stalen kasten, archiefkasten, I div. buro's en burostoelen Maricoweg 2A, tel. 12381 13055. Leer typen, doe iets voor je toekomst. Bel Typotex, tel. 13323 Mw. J. C. Studulski. Nieuwe cursus hortdentrai ning. D.O.S. tel. 12328. Te koop: Enfield 350 cc, bj. 1992. Tel. 12369 na 18.00 u. Stallingsruimte te huur aan geboden. Firma Uitgeest, tel 12565. J. vr. 26 jr. met vast werk zoekt per 1 nov. a.s. vaste woonruimte in A'dam. inl. 13204. Last minute aanbiedingen naar diverse bestemmingen. I Info Reisburo Texel, tel 12242. Phacelia-, lamsoor-, wilgen roosjes-, borage-, heide-, mosterd-, zomer-, voorjaars-, of bloemenhoning. Meer soorten wisten de Texelse bijen niet te verzamelen. Ver koop aan de boerderij of bij de vaste verkooppunten. Sint Donatus. Bij aankoop Philips DCC 300 of 600 cassettedeck f400,- inruil voor uw oude cassette deck Service Center Texel, 11777. Te koop: BMW K100 RT 39.000 km met ass. f13.000,-. Telefoon overdag 12741 na 18.00 uur 17161. Wie heeft er voor mij een (zomer)huisje te huur. Liefst permanent. Tel. 13709. Stoffenboet: Elke week iets I nieuws. Nu ook Borduurzijde - Quiltgaren - Asian - brei naalden - houten berekralen en andere gezichten. Woensdagmiddag 22 sept. vrijdagavond 24 sept. geeft Margje Barnard work shops Origami in de Openba re bibliotheek, gratis toe gang, jong en oud zijn welkom' Het najaarscursusprogram ma van Atelier de Witte En gel ligt voor u klaar Zuivere zuivel van Sint Do natus natuurlijk lekker. Don derdag en zaterdag verkoop aan de boerderij Sint Donatus, Woonsfeer wordt steeds be langrijker. De keuze van kunst en antiek zegt iets over uzelf. Kunsthandel Hans van der Klift voor uw persoonlijke smaak. Zwemles voor kinderen ,Tubantia". Inlichtingen: Baukje Drijver, tel 19411. De aanschaf van kunst en antiek kan een behoorlijke in vestering vergen (zeker als het kwaliteit betreft). Bij Kunsthandel Hans van der Klift, doet u een verantwoor investering. de Te koop open haardhout Tel. 14819 Gevraagd: huish. hulp, vrij.- morgen en/of ma.-middag Mw. Köhne, tel. 12248 Wie heeft voor mij 2 bollen breikatoen (donkergroen) van de Aldi te koop?? Marjan Bakker, tel. 13483. Zin in een cursus poppenma ken, quilten, werken met sprookjeswol of woobies? Dat kan bij Atelier De Witte Engel! Zondagmiddag 26 septem ber om 14.00 uur lezing van Jan Wolkers in de openbare Bibliotheek. Kaarten f10,- per stuk verkrijgbaar in bibli otheek en bij Boekhandel Open Boek. Lassen Sie es bei uns klin- geln! Wir sind schnell, pünkt- lich und zuverlassig' Service Center Texel, tel. 11777. Te koop: 4-pits aard gastoestel. Kleur: wit, zg.a.n. Lamellen, kleur: wit, br. 124x121 h; br. 234 x 155 h; br. 124 x 119 h; br. 92 x 95 h, z.g.a.n. Tel. 16600. Wij zijn verhuisd van Ker- kesteeg 9 naar Schilderend 113. Ons tel.nr. blijft 15221. Michiel van Dorssen, Hanne van Ommen en Thijs. Te koop: Ford Escort 1300 CC, '81, APK sept. '94, f1650,-. Tel. 17422, na 18.30 uur. Stoffenboet: Elke week iets nieuws. Wol/gebreid in div. kleuren voor trui, rok of leg ging. De nieuwste kleuren ruit voor blazer, rok of blou se, gecombineerd met baby cord. Gevraagd: woonruimte op Texel, liefst in buitengebied Periode: 1 okt. tot 1 apr. Tel. 02976-462, L. Fortgens. Bij aankoop Philips stereo KTV vanaf 63 cm. Philips port. ktv met afst.bed. voor f299,-! Service Center Texel, tel. 11777. Leuke foto, tekst, tekening of kaart? Wij bedrukken nu alle soorten textiel. Bijv. T-shirts, jeans, sweaters, slabbetjes en schorten. Zowel op witte als gekleurde textiel. Zelf meebrengen is mogelijk. Klaar terwijl u wacht. Full- color of zwart/wit. Ook kun nen wij een puzzel van een foto maken. Snel naar Combi Brouwer, Kenta CD-shop, Nauta foto of Pen en Present Langeveld en de Rooy. Philips CD-i spelers en soft ware Service Center Texel, tel. 11777 Israëlfeest. Vanaf vrijdag 17 uur bij „Elba", Zuidhaffel 29, tel. 12836. Scheepsreparaties a. b. Sagitta Haven Oudeschild Postbus 603 1792 ZG Oudeschild tel. 15993 15221 Zwaanstraat 6 Den Burg - Texel postbus 163 1790 AD Den Burg telefoon 02220 13888 WOONHUIS IN DEN BURG Noordwester 112. Middenwoning met berging en op de zon gelegen tuin. Entree met trapopgang en toilet, woonkamer met serre achter en open keuken voor, voorzien van parketvloer, boven 3 slaapkamers, douche met w.c., overloop met vaste trap naar de 2e verdieping met bergruimte en grote slaapkamer met dakkapel. NIEUWBOUW IN DE COCKSDORP Woningen twee onder één kap, hoek woningen en middenwoningen: prijzen vanaf f155.100,- vrij op naam. SCHUUR IN DE COCKSDORP Grote schuur van 15 x 25 m3 met ca. 1245 m3 onder- en bijgelegen grond.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3