chipper, de onberispelijke r Februari 1986 - ZEVEN VETTE JAREN - September 1993 .TEXELSE^" COURANT' Afscheid burgemeester voor radio Texel Eilandcompetitie basketball irtfgramma afscheid emeester Schipper Rfw-ftjjh ft '-'i s: DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 December 7986 Samen op bezoek bij de 100-jarige Vrouwtje Cupido. Februari 1992: Begin van de tweede ambtstermijn irugblik op het „bewind" van Ton Schipper, de 18e burge- leester in de Texelse geschiedenis sinds 1816. Een overzicht woord en beeld, gebaseerd op de archieven van de Texelse ourant. 1986: Eerste kennismaking in Oosterhesselen. Het bezoek van koningin Beatrix was een hoogtepunt. beschouw het als een groot goed sa men het beleid te bepalen, al ligt de eindverantwoording bij het gemeente bestuur." Schipper vraagt begrip voor het feit, dat het niet iedereen even veel naar de zin gemaakt kan worden. Gewone burgers klopten zelden ver geefs bij hem aan. Vooral ouderen konden op een welwillend oor reke nen. Samen met zijn sympathieke, hartelijke echtgenote Lutske Idie faam verwierf met haar kookcursus sen voor oudere mannen) bezocht hij vrijwel alle echtparen die 50 jaar of langer waren getrouwd, waarmee Schipper de traditie die hij in zijn vo rige gemeente Oosterhesselen (Dr.) begon, op Texel voortzette. Hoewel hij gemakkelijk benaderbaar is, bleef Schipper zich ten opzichte van mensen met wie hij beroepshal ve regelmatig contact had, gereser veerd opstellen. Wel menselijk, belangstellend, maar toch altijd met gepaste afstand. Elkaar bij de voor naam noemen gebeurde slechts in de gemeentelijke top. Daar had (heeft) Schipper in gemeentesecretaris Piet Radio Texel besteedt uitvoerig af scheid aan het afscheid van burge meester Ton Schipper. Donderdag is de zender (FM 106.11 vanaf half elf in de lucht voor een rechtstreeks uit zending van de raadsvergadering. Om 14.00 uur volgt een reportage van de afscheidsreceptie in de Burgemeester De Koning-hal. Augustus 1993: Ook present in Oosterend. Zoon een energieke rechterhand, die er in slaagde rust en structuur te krij gen in de organisatie van het raadhuis. Anthonie Schipper zal de Texelse ge schiedenis ingaan als een onberispe lijke burgemeester. Zijn onkreukbaarheid leek slechts éénmaal gevaar te lopen: toen hij als voorzit ter van de Stichting Texels Museum in de zomer van 1991 betrokken raakte bij een rel, omdat Texelse aan nemers vonden dat ze ten onrechte niet in aanmerking kwamen voor de bouw van een vleugel aan EcoMare. Het bestuur wachtte te lang met openheid van zaken, waardoor het conflict onnodig werd aangescherpt. De uiteindelijke verklaring bezorgde Schippers imago geen blijvende deuk. De formele houding van Schipper valt te verklaren uit zijn behoefte om bo ven de partijen te staan. Samen aan een oplossing werken, is de telkens terugkerende boodschap van de in Kampen geboren zoon van een on derwijzer. Tegenstellingen overbrug gen zie ik als één van mijn belangrijkste taken", zei Schipper in het introductie-interview in de Texelse Courant van 4 februari 1986, kort voor zijn installatie. De voorzichtig heid waarmee hij de vrede wilde be waren, werkte echter ook wel eens tegen hem. „Het zit nu eenmaal in mijn aard, alles overwogen te doen", vertelde Schipper vorig jaar in een TC-interview ter gelegenheid van zijn tweede ambtstermijn. „Ik wil nie mand beschadigen en besef dat er altijd een achterkant van het gelijk is." In datzelfde interview liet Schipper voor een goed verstaander al door schemeren dat hij zijn tweede perio de van zes jaar niet zou volmaken. Graag wil ik afscheid nemen als een burgemeester, die zo goed mogelijk heeft gefunctioneerd. Afscheid dus op een moment dat het nog goed gaat." Dat punt kwam snel. Nauwe lijks een jaar later maakte Schipper bekend dat hij vervroegd wilde uittre den. Op een moment dat het nog goed gaat, inderdaad. Voor opvolger Van Rappard is het bedje gespreid, maar er lijkt een duidelijk andere pe riode aan te breken. Schipper zal de nieuwe man niet voor de voeten lo pen en volgt de Texelse gebeurtenis sen voortaan vanaf de „overkant". De eilandcompetitie basketball gaat dit jaar van start met zes teams waaronder twee nieuwe namen: Ze bra Sportswear dat vorig seizoen in de juniorencompetitie meespeelde en American Sports Fashion, dat de sponsoring van Vespertina over neemt. Het programma voor vrijdag is als volgt. 20.00 uur: juniorencompetitie 20.30 uur: Nauta Foto-Zebra Sports wear. 21.00 uur: Veenbaas Bouw- Sportshop Texel en 21.30 uur: Ameri can Sports Fashion-Hema. De teams spelen een volledige com petitie tegen elkaar waarbij elke ploeg tweemaal tegen elkaar uitkomt. Om de aantrekkelijkheid te verhogen heeft de organisatie besloten bij de dames elke normale score te honore ren drie punten. Juni 1989: Ontspanning met de gemeenteraad op de Razende Bol. December 1989: Schipper gespeuld. Ritje over het strand met Wies Hendriks bij de start van het Rondje Texel. jachthaven, en een financieel kernge zonde gemeente. Schipper heeft daarentegen niet kunnen voorkomen dat gelijkertijd de werkgelegenheid in andere sectoren afkalfde: sluiting van de zuivel-, water- en electriciteitsfa- briek, bijna-verdwijning van het zie kenfonds, teruggang in de landbouw. Nieuwe werkgelegenheid, buiten de toeristische en dienstverlenende sec tor, is er nog nauwelijks voor in de plaats gekomen. In zijn jaarlijkse per soonlijke boodschap in de oudejaars- editie van de Texelse Courant liet de burgemeester zich eind 1991 somber uit. Onder de kop „Het zou kun nen...." schetste hij een pessimistisch toekomstbeeld. Eenzijdige ontwikke ling van de werkgelegenheid zal het evenwicht verstoren. We moeten dit onderkennen en proberen provincie en rijk van Texels speciale positie te overtuigen." In zijn periode kreeg Schipper ook te maken met negatieve aspecten van de toeristische groei. Als één der eersten hief hij een waarschuwende vinger. Al in zijn eerste TC-bijdrage „Bij de jaarwisseling" schreef hij: „De veelgeroemde seizoensverbreding heeft positieve, maar ook negatieve kanten. We zijn bijna nooit meer echt onder elkaar. De eigen identiteit kan gevaar lopen, we moeten onze uiter ste best doen om het verlies ervan te voorkomen." In hetzelfde stuk van 30-12 86 gebruikte Schipper de term „leefbaarheid". Vier jaar later volgde een eiland-brede discussie, die verhel derend werkte, maar toch enigszins verzandde. De 1-2-3-regeling voor het sluitingsuur van de horeca was één van de weinige concrete maatrege len. Inmiddels is de aandacht van de Texelaars verlegd: een oproep van de verontruste burger Menno Stam om te stoppen met het verder volbouwen van het eiland, leverde spontaan 1.500 reacties op. Een actie waarmee Stam het gemeentebestuur aanviel en die Schipper, als hoofd van dat bestuur, merkbaar irriteerde. In raads vergaderingen was Schipper soms erg kortaf over dit onderwerp. Dat moet dan zijn veroorzaakt door de manier waarop Stam de gemeente tartte. Zélf maakte Schipper zich na melijk ook zorgen over de balans tus sen de economische welvaart van Texel en het welzijn van de bewo ners, zoals wel blijkt uit het voor gaande. Als een echte burgervader hield hij voortdurend de menselijke kanten van „zijn" samenleving in de gaten. In zijn laatste overpeinzing bij de jaar wisseling probeerde Schipper het on begrip bij de Texelaars over het gemeentebeleid te verklaren. Hij zocht het in de inspraak bij bestem mingsplannen e.d., die op zichzelf goed is, maar tevens de besluitvor ming vertraagt, waardoor de bevol king het zicht op de grote lijnen dreigt te verliezen. Inspraak afschaf fen komt niet in de democraat Schip per op, integendeel. Hij stelde: „Ik paar dagen en dan is voor tijdperk-Schipper voorbij, tieenhalf jaar heeft het burge rschap van Ton Schipper (58) Vette jaren, zeker in econo- spzicht. Jaren ook, waarin - sluipend- zaken zijn gepas- fe een bedreiging vormen mf tas toekomst. Jjj 8 voor de toeristische opgang ile professionele aanpak van Hl-promotie, seizoenverbreding, 'lie van o.m. zwemparadijs en s tegenheid van het afscheid purgemeester Schipper Fdonderdag om 10.30 uur Itoitengewone raadsvergader «houden in het raadhuis, bij- °nd door commissaris van ningin J. van Kemenade. 'bijeenkomst is te beluiste- i"3 Radio Texel en is open- toegankelijk, de middag wordt in het ntehuis een lunch ge- waarna om 14.30 uur een •evoor genodigden begint 'Burgemeester De Koning en 17.30 tot 19.30 uur is Jlking van het eiland daar - orn afscheid te nemen 247|et burgemeestersechtpaar.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5