stomme dieren? Gort weet wel beter „Groeneplaats" voor deel in het gelijk gesteld Kottervisser vast op verdenking van frauc Succesvolle fokker stopt met hobby (OEI Texels =- Mensen -= Arrest Hof in pasar malam-kwestie: Toch twijfels over bouw Texelse Reede Voetpad Lijnbaan in de commissie Halve ton extra voor bestrijding iepziekte Beurs Aqua Vita in d'Ouwe Ulo Commissie niet op Radio Texel Haar- en huidverzorging bij plattelandsvrouwen Hoofdredacteui waarderen „TC VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 TEXELSE JQ COURANT Harm Gort heeft ondanks foksuccessen zijn ezels verkocht, maar kan er nog we! boeiend over vertellen (Foto Cees Timmert Er zijn niet veel mensen, die ezels houden. Grapjassen beweren dat ze er genoeg kennen, maar dan op twee benen. Volgens Harm Gort (Arcadia) doe je daarmee de ezel te kort, want echt stom zijn ze niet. De Texelaar kan het weten, want sinds 1976 fokt hij ezels. Onlangs behaalde hij met zijn dieren drie eerste prij zen en een kampioenschap tijdens de landelijke ezelkeuring in Hoorn. Des te opmerkelijker is daarom, dat hij nu een punt achter zijn hobby zet. Aanleiding voor Gorts besluit is zijn vakantiepark „Gortersmient" in De Dennen, waar hij veel tijd en energie in stopt. „Het spijt me wel om de dieren van de hand te doen, maar ik raakte steeds meer gebonden", ver telt Gort. „Ik had wel mensen, die voor de ezels wilde zorgen als ik weg was, maar ik wilde mijn handen toch vrij hebben. Gelukkig kon ik ze verko pen aan iemand van de vereniging. Hierdoor ben ik er zeker van dat ze een goede verzorging krijgen. Dat heeft het mij iets makkelijker ge maakt om afstand te doen van mijn ezels." Kampioen Gort, zoon van een boer, kwam in 1974 op Texel wonen. „Ik zag bij de buren een ezel lopen. Altijd al ge charmeerd van deze dieren kocht ik haar en zette haar op rantsoen." In die tijd werd ook de Vereniging van het Nederlandse Ezelstamboek opge richt. Gort werd lid en bracht zijn merrie naar de keuring. De trotse eigenaar: „Ze werd meteen kampi oen. Later kocht ik nog een 5-jarige merrie, die op de regionale keuring ook kampioen werd." Van 1981 tot 1988 kon Gort door ruimtegebrek zijn hobby niet uitoefe nen, hij moest de ezels verkopen. Toen hij 1988 kwam op zijn huidige adres (Arcadia) kwam wonen, pakte hij de draad weer op. Hij nam con tact op met de koper van zijn ezels, waaronder een drachtige merrie. Het jong, een inmiddels een 7-jarige hengst, kwam in bezit van de Texe laar. Alweer een schot in de roos, want het dier werd op de eerste de beste keuring kampioen. Vervolgens liepen bij Gort drie dochters en een zoon van deze hengst in de wei. Stokstijf Op de vraag of ezels echt zo dom zijn, antwoordt Gort: „Nee, tenslotte stoten ze zich niet twee keer aan de zelfde steen.... Men noemt ze eerder koppig. Maar als je ze beter leert Huisvesting van Kooten. De ge meente heeft nog geen geschikte woonruimte voor Lou van Kooten, die vorig jaar uit zijn tot huis verbouwde schuur aan de Maaikeduinweg werd gezet. „We hebben hem wel iets aan geboden, maar dat voldoet niet aan zijn specifieke wensen. Hij heeft na melijk ruimte nodig voor zijn vee en wil in het buitengebied wonen", ver klaarde wethouder Barendregt (huis vesting), die sprak van een „spanningsveld" tussen gemeente en Van Kooten. Gerbrand Poster (Texels Belang) informeerde naar een oplos sing. „Want de man staat elke maan dag bij de gemeente op de stoep." Op het ministerie van WVC is men toch verdeeld over de plannen voor nieuwbouw van gezinsvervangend tehuis De Texelse Reede. Dat be weerde wethouder Barenderegt (ruimtelijke ordening) dinsdagavond. „Er is nog geen 100 procent zeker heid. Maar als het nodig is stappen we meteen in de auto naar Den Haag." Barendregt reageerde op vragen van Gelein Jansen (CDA) die naar aanlei ding van berichtgeving in de Texelse Courant het college om opheldering vroeg. „Gaat de bouw nu door of niet?" Volgens Barendregt zijn aan de toe kenning van de acht extra contingen ten en de subsidie voor sloop van de huishoudschool een aantal „fatale da ta" verbonden. Bij verstrijken hiervan komt de nieuwbouw op de helling. „We zijn tot het uiterste bezig de me ningsverschillen op het ministerie van tafel te krijgen." Volgens de wethouder liggen com municatieproblemen ten grondslag aan de problemen. Gezien de gevoe ligheid van de zaak, wilde de wet houder verder geen toelichting geven. Zoals eerder gemeld heeft een woordvoerder van het ministerie in alle toonaarden ontkend dat er pro blemen waren rond de nieuwbouw. De Stichting Groeneplaats is door het Gerechtshof Leeuwarden gedeel telijk in het gelijk gesteld in het ge schil met T. Reinink uit Meppel inzake de organisatie van de in augustus 1987 in Den Burg gehou den pasar malam. Reinink moet f1362,- aan de stichting teruggeven, omdat dit bedrag destijds niet is overeengekomen maar onder druk, die als bedreiging werd ervaren, toch is betaald. De stichting Groeneplaats had ook de f5000,- honorarium die aan Reinink is betaald, willen terug hebben (wegens wanprestatie) maar die eis is door het Hof van de hand gewezen. De kwestie ontstond toen het Orga nisatiebureau Reinink in opdracht van de stichting Groeneplaats een twee daagse pasar malam organiseerde. Een pasar malam (maleis voor „avondmarkt") is een evenement in Oosterse sfeer: vanuit kramen wor den Indonesische etens- en andere waren verkocht terwijl op een of meerdere plaatsen wordt gezorgd voor Oosterse dans, muziek, etc. De grote pasar malams die regelmatig in sommige steden worden gehouden zijn grote publiekstrekkers. De stich ting Groeneplaats wilde zo'n evene ment naar Den Burg halen en kreeg Hoewel het geld (f18.000,-) al be schikbaar is gesteld door de raad, wordt over de aanleg van een voet pad aan de Lijnbaan donderdagavond nog een keer gepraat in de vergade ring van de commissie FET. Dit om dat er veel opmerkingen door omwonenden zijn gemaakt over het voornemen. De bedoeling is een pad aan te leg gen rond het Verpleeghuis, zodat be woners, al of niet in rolstoel, veilig een rondje kunnen maken om het ge bouw. Tot nu toe moesten ze daartoe daarbij de financiële medewerking van de meeste ondernemers. Het viel echter bitter tegen. Veel deelnemers voelden niet voor een reis naar het verre Texel zodat het aantal kramen ver beneden de aange kondigde „meer dan 100" bleef. Het cultureel vermaak viel tegen en in de meeste kramen werden artikelen ver kocht die niets met het verre Oosten hadden te maken. Jegens de winke liers van Den Burg was beloofd dat op de pasar malam geen spullen zou den worden verkocht die tot de bran che van de betalende ondernemers behoorden, maar dat gebeurde toch zodat voorzitter Martin Karlas van de stichting Groeneplaats de nodige ver wijten kreeg te incasseren. Karlas en zijn medebestuursleden Rob van der Kooi en Frans Boer von den dat er sprake was van wan prestatie en kregen ruzie met organisator Reinink. Als uitvloeisel daarvan wilde Karlas twee posten van de rekening niet betalen: Rei- ninks honorarium van f5000,- en een niet overeengekomen bedrag van f1362,- voor overnachting van ar tiesten. Het geld werd uiteindelijk on der protest betaald toen Reinink zei dat hij anders de artiesten niet kon betalen en erop wees dat er onder een stuk over de weg lopen. De aanleg van een pad zal voor een deel achter een rij bomen geschie den. Buurtbewoners zijn bang dat daardoor het uitzicht op de rijbaan verloren gaat, waardoor bijvoorbeeld kinderen in de verleiding komen on verwacht de weg op te schieten. Pe ter Bakker van Groen Links opperde het idee om tussen de bomen een schakelketting aan te brengen. „Een goedkope oplossing, waardoor de bo men gespaard kunnen blijven." Ook bestaat onduidelijkheid over het laten vervallen van enkele parkeer plaatsen. Twee moeten worden opge offerd om het voetpad breed genoeg te maken voor invalidenwagens. kennen zal je zien dat het geen echte koppigheid is. Als een ezel iets onge woons ziet en hij voelt zich bedreigd dan blijft hij stokstijf staan. Een paard daarentegen slaat bij het on verwachte op hol." Nog een verschil met het paard is dat de ezel een echt lastdier is en een paard meer een trekdier. „Bekijkt men de rug van een ezel dan zie je hoe recht deze is. De wervels liggen zo, dat zelfs lasten hoger dan zijn eigen gewicht zonder problemen ge dragen kunnen worden. Daarom vind je de ezel ook in bergachtige streken waar geen ander dier de vracht kan vervoeren." Dik Trom Een keer op vakantie in Tunesië, reed Gort met een karavaan mee. Paarden, kamelen en ezels waren van de partij. „Ik rijd liefst op een ezel. Op een paard moet je echt leren rijden en bij een kameel hobbel je maar wat tus sen die bulten. Bij een ezel zit je rustig op zijn rug. Je hebt gewoon een touwtje om zijn nek en dat trek je naar links als je die kant op wilt. Het is natuurlijk niet zo dat de ezel dit zichzelf aanleert. Je moet met be leid beginnen, want een ezel, hoe mak ze ook zijn, kan wel eens rare sprongen maken." Als we Dik Trom mogen geloven kan men zelfs omgekeerd op een ezel rij den. „Van zijn koppigheid is met veel meer te merken, als de ezel aan alle ongewone dingen is gewend geraakt en je zijn vertrouwen hebt gewon nen." Gort weet te vertellen dat men in En geland zelfs een soort military-cross met deze dieren rijdt, waarbij de ezels over allerlei hindernissen sprin gen. Zelf heeft hij in Hoorn een achtspan zien rijden. Ezelsoren „Ezels zijn sobere dieren, ze vereisen niet veel onderhoud", weet Gort. „Als je ze vaak 'poetst' zullen ze er natuurlijk mooier uitgaan zien. De hoeven moet je van tijd tot tijd nakij ken en op tijd bekappen. IJzers heb ben ze niet nodig, behalve als ze veel op verharde wegen lopen. Voor de rest krijgen ze veel ruwvoer en wei nig vers gras omdat ze dat van huis uit niet zo gewend zijn." Volgens Gort is het leuk om de beesten goed te verzorgen en daar van het resultaat te zien. Hij pro beert, door met de goede ezels te kruisen, het ras te verbeteren. Op de vraag of de baas zijn dieren heeft verkocht, omdat hij vreesde er steeds meer op te lijken, antwoordt hij met een grijns: „Daarom heb ik ze zeker niet verpatst. Ik denk niet dat je op je beesten gaat lijken, want dan zou den mensen veel meer dieren gaan houden. In ieder geval zijn mijn oren, in de jaren dat ik ezels had, nog niet gegroeid...." Cees Timmer De omvang van iepziekte op het eiland heeft grote vormen aangenom en. Omdat het rijk de bestrijding niet langer wil bekostigen heeft de ge meenteraad besloten hiervoor f49.600,- extra uit te trekken. Eind vorig jaar stelde de gemeente f14.500,- beschikbaar voor de con trole op iepziekte. Controleur Kees Bakker kan het werk echter niet in zijn eentje af en heeft assistentie no dig. Ook de bestrijding van de ziekte op gemeentelijke terrein vergt meer geld dan voorzien, net als de afvoer en vernietiging van aangetaste bo men bij particulieren. De gemeente verwacht dat de situatie volgend jaar nog niet veel beter zal zijn. Het colle gevoorstel extra middelen uit te trek ken voor de bestrijding stuitte op verzet bij Texels Belang. Poster: „We zien de noodzaak van bestrijding in, d' Ouwe Ulo is vrijdagavond het do mein van aquariumliefhebbers. Aqua riumvereniging „Aqua Vita" houdt voor liefhebbers wekelijks van 19.00 tot 20.30 uur een beurs. De 650 vis sen en 150 waterplanten die de vere niging heeft aangeschaft staan er uitgestald. Hoewel de beurs vrij toe gankelijk is, is de aankoop van vis voorbehouden aan de 90 leden van de club. De lidmaatschapskosten be dragen f 20,-, inschrijving kan ter plaatse. Op de beurs kunnen de aquariumliefhebbers ervaringen uit wisselen. maar het blijft een rijkstaak. Als gemeenten in Den Haag harder s de bel hadden getrokken, had <ji .grote overheid' wel betaald.' Wethouder Terpstra (milieu) ver» de dat „bijzonder hard" aandej was getrokken, ook door de Veie ging van Nederlandse Gemeentel (VNGI. „Maar Den Haag vertiktI gewoon/'Jaap Vlaming (Groenlin vond het een Texels belang al h> mogelijke te doen „onze silhouet in het landschap" te behouden ter Bakker omschreef de iepziekt de „AIDS onder de boomziekten de overheid betaalt ook de conit niet." Gelein Jansen pleitte ervoo aangetaste hout te verbranden,) verdere besmetting te voorkome Het college van ben w vindt bi geen goed idee als de vergaderi van de raadscommissie worden gezonden via Radio Texel. Dat 9 beurt wel met de raadsvergaderingen. In de vergaderingen van de raad scommissies wordt over het alg meen op tamelijk informele wj§ gedachten gewisseld over de ag punten. Daarbij zijn ambtenaren wezig voor het geven van toelid Het college vindt deze bijeenkor niet io geschikt om via de radio te zenden. Het zou remmend ku werken op de uitlatingen die naren doen en het gevaar besta commissieleden teveel gaan uit« den. Wel staat het Radio Texel aanwezig te zijn tijdens de verga ringen en zelf voor een verslag de bijeenkomst te zorgen. Een Texelse kottervisser die wordt verdacht van fraude is dinsdag aan gehouden. In verband met deze zaak werden ook de directeur van de Coöperatieve Visafslag Den Hel der/Texel en een naaste medewerker in Alkmaar verhoord. De aanhouding volgt na een gerech telijk vooronderzoek onder leiding van de rechter commissaris van de Alge mene Inspectiedienst (AID) in samen werking met de FIOD tegen de visafslag, de directeur daarvan en de Stichting Vislos- en Sorteerregeling Den Helder. Eind 1992 werden op di verse plaatsen invallen gedaan, waar bij de adminstratie in beslag is genomen. Daaruit kwam naar voren dat in de periode van 1990 tot en met II valse betaalstaten en logboekirp gen door de betrokkenen werde maakt. Verder werden vermoedi hoeveelheden vis gesorteerd die ten de officiële vangstregistratie gehouden. hen heetgebakerde lieden zaten die wel eens problemen zouden kunnen geven. Hoger beroep De stichting Groeneplaats stapte naar de rechter om zowel het honorarium als het overnachtingsgeld terug te krijgen. In eerste instantie was dat vruchteloos want de rechtbank van Assen wees beide eisen af. Hoger beroep bij het Gerechtshof Leeuwar den leverde het gemelde arrest op. Dit resultaat staat niet in verhouding tot de kosten en moeite die met na me Martin Karlas er de afgelopen zes jaar aan heeft besteed. Hoewel hem moeilijk kan worden kwalijk genomen dat de pasar malam een teleurstelling was, had hij toch de drang om zich op deze wijze te rehabiliteren jegens de ondernemers die aan „zijn" eve nement hadden meebetaald. Hij be schouwt de zaak nu als afgedaan. De stichting Groeneplaats die de laatste jaren niet meer actief is ge weest, zal worden opgeheven. Er is nog wat geld in kas dat zal worden uitgekeerd aan de Ondernemersvere niging Den Burg, omdat de doelstel lingen daarvan het meest met die van de stichting Groeneplaats over eenkomen. Danspaar Maurice Elema en Linda Arentz heeft zondag in Amersfoort tijdens een internationale wedstrijd de vijfde plaats behaald. In de finale nam het duo het op tegen concurren tie uit België, Duitsland en Nederland. Het uit Den Helder afkomstige twee tal is op Texel bekend als docenten van Dansschool Corma, die overigens vrijdag weer met de lessen begint. Corinne Grootelaar, eigenares van een kappers- en schoonheidssalon in Oudeschild, verzorgt woensdag een avond voor de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp-Eierland. Ze vertoont een videofilm en geeft met haar mede werksters verschillende demonstraties over huis- en haarverzorging. De avond wordt gehouden in het Eier- landsche Huis, aanvang 17.45 uur. Introiducees zijn tegen betaling van f 5,- welkom. „Qua inhoud, variatie en actual de Texelse Courant uitstekend, deze conclusie kwam een dele hoofdredacteuren, die de krant dag een bezoek brachten. Dew Nederland afkomstige journalist hadden goed vergelijkingsmaten want allemaal werken ze voor! kranten, aangesloten bij de Nei landse Nieuwsblad Pers (NNPl de Texelse Courant is lid van ót overkoepelende organisatie. K hoofdredacteur Frans Hopman genwoordigt de krant in een ke overleggroep, waarin hij mei collega's enkele malen per j< specifieke problemen van lokale ten bespreekt. Het overleg is tl bij een ander bedrijf. Ditmaal to Hopman de anderen uitgenodig een bijeenkomst op Texel. Heli had vooral een ontspannend k> 's Ochtends kregen de scribent een rondleiding bij Langeveld Rooij, uitgever van de Texelse C rant. Een korte vergadering mei hoofdpunt de gezamenlijke king van de krant leverde bijzot veel informatie op. Naast coma ten hadden de hoofdredacteur kritische opmerkingen in petta vooral betrekking hadden op to uiterlijk van de krant. WellichtI TC-redactie daarmee haar vorn doen. 's Middags leidde een t tocht het gezelschap langs am schapenboerderij De Noordkrot Stappeland, EcoMare, de Hogii en het Maritiem en Juttersmus waarna de dag met een mossel tijd in Paal 9 werd besloten. Boerin Renske v.d. Tempel serveerde de hoofdredecteuren een „echt Tesselse" lunch met schapemelk-produkten

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 10