Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, iarendregt benoemd tot mrgemeester Nieuwveen Tele-taxi onder nieuwe naam Verwijdering gokkasten door strengere regels Ondernemers dik tevreden na proefperiode ummer BELANGRIJK! Jaxi Grootjen en Bo-Tax 17555 1 g van de bezorger Vakantiekrant BELANGRIJK! p »*o 1 csBaksi*' Sluiting Sint Jan is van de baan VERDER IN DIT s* Cruise voor Jaring 2 Winst Rabo iets lager 5 s» Windmolens op zandplaat? 5 w Molenkoog sluit af 6 Twee nieuwe exposities 6 sh Veel animo menwedstrijd 7 Uitstel voor SVT en Boys 9 Vanaf 1 oktober 1993 - 4 nieuwe lijnen. DE NIEUWE NUMMERS Langeveld en de Rooy VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 jdvertenties. abonnementen, etc «veld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg ^02220-12741 Telefax 02220-14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon jO-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan bel uw bezorgerzorger. ,liie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den telefoon 02220-15472 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; I.N.G. bank nr 67 34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; Los /1,35 Klaas Barendregt uit Eierland is per 1 november benoemd burgemeester van de Zuidhollandse gemeente Nieuwveen. [berale agrariër wordt daar opvolger van de CDA- jemeester die met pensioen gaat. De openvallende plaats in Texelse WD-raadsfractie zal worden ingenomen door Gerard der Kooi Czn. Voor de wethouderszetel is fractiegenote Erna een beschikbaar, maar de beslissing daarover is aan de ge- mteraad. ^stermiddag bekend gemaakte leming baarde veel opzien. Ms in kleine kring was bekend Iarendregt burgemeestersam- koesterde. 6850 inwoners tellende en 3011 rote Nieuwveen ligt in het „groe- art van Holland", op het punt van de provincies Zuidhol- Noordholland en Utrecht. Het is overwegend agrarische gemeen- nkele jaren geleden bij de ge- lelijke herindeling ontstaan door envoeging met Zevenhoven. De renteraad telt 13 leden: 6 CDA, iS (plaatselijk belang), 2 VVD en 90 (samenwerkend progressief). Bekend gebied Barendregt is het geen onbe- gebied. Hij is er de afgelopen ïg jaar herhaaldelijk geweest tzijn zwager er woont. Baren- en zijn vrouw zijn overigens ge- Zuidhollanders. Beiden komen lozenburg, waar vader R. Baren eer) agrarisch bedrijf had. Hij war Texel toen deze boerderij in nd met de havenuitbreiding van rdam moest verdwijnen. Klaas Dr weer en wind kilometers op fiets om de lezers van hun 'f te voorzien. Een zware die in veel gevallen wordt tergewaardeerdVandaar dat rom vandaag de bezorgers de Texelse Courant in het 'tje worden gezet, in het ka- van de Dag van de be- pers lorgers verdienen waarde- f, vindt Langeveld en de y-directeur Taeke van Lingen. oral in het buitengebied moe soms grote afstanden wor- afgelegd." Het valt voor het ijf niet altijd mee mensen te bn die in de afgelegen delen het eiland de krant willen orgen. „Maar we hebben en- trouwe rondbrengers en daar we zuinig op." bezorgers van de Texelse rant hebben vandaag een dale attentie ontvangen. Vo- par was het de eerste keer dit initiatief werd genomen, rtstikke leuk", vindt een jeug- frrantenjongen. „In de we- daarna kreeg ik verschillende deve opmerkingen van men kaar ik de krant breng. Dat ft/e moed voor de keren dat °wat van je fiets wordt ge in of doornat regent." Barendregtvan loco tot burgemeester. Barendregt was toen acht jaar. Na la gere school en voortgezet onderwijs studeerde hij, aanvankelijk electro- techniek, later bedrijfskunde. Van zijn vader nam hij het 53 hectare grote gemengde bedrijf (tegenwoordig melkkoeien, pootaardappelen en bie ten) over. Barendregt zit thans voor de vierde periode voor de VVD in de gemeen teraad, de laatste drie perioden als wethouder. Tot zijn portefeuille hoorde onder meer financiën, ge meentewerken en ruimtelijke orde ning. Ervaring als bestuurder deed hij ook op bij landbouworganisaties, als hoofdingeland van het Waterschap Texel en als commissaris van Teso. Eén poging Barendregt had besloten zich na af loop van de lopende raadsperiode uit de Texelse politiek terug te trekken en een gooi te doen naar het burge meestersambt. „Ik wilde het één keer proberen Ik meende een redelijke kans te hebben door mijn ervaring als bestuurder die nog volop in de run ning is", vertelde hij gisteravond. Hij solliciteerde naar vacatures bij vijf gemeenten, allemaal agrarische plat telandsgemeenten van 8 a 10.000 in woners. Bij Nieuwveen kwam hij door de eerste ronden van de proce dure, wat bleek toen hij in april door de Zuidhollandse commissaris van de koningin Schelto Patijn werd uitgeno digd voor een gesprek. Die stuurde hem door naar de vertrouwenscom missie. Die ervaring was voor hem niet vreemd omdat het toeval wilde dat hij toen zelf lid was van de ver trouwenscommissie die was inge schakeld bij de benoeming van de nieuwe burgemeester van Texel. Na afloop van het gesprek van de Nieuwveense commissie had Baren dregt het gevoel dat het had „ge klikt". Na een tijd stilte hoorde hij desgevraagd van Patijn dat hij hoog op de nominatie stond, maar Baren dregt temperde zijn optimisme met de wetenschap dat minister Dales graag een vrouw ziet op een burge meesterspost. Drie weken geleden had de Texelse wethouder een ge sprek met drie functionarissen op het Ministerie van Binnenlandse zaken, waaronder minister Dales zelf. „Na afloop had ik het gevoel dat de beslissing toen feitelijk al was geno men. Later hoorde ik dat de vertrou wenscommissie mij unaniem als eerste op de lijst had gezet". Tegenstellingen Barendregt geeft straks leiding aan een gemeente die nauwelijks toe risme kent. De gemeentepolitiek wordt er mede beheerst door belan gen van omringende steden die bot sen met de agrarische belangen ter plaatse, zoals de vestigingsdrang van uit de zeer naburige randstad. Ook de relatienotaproblematiek is in Nieuwveen actueel. Het streven van de provincie is gericht op natuur- Lees verder pagina 2 Bij diverse controles heeft de Texelse politie drie kansspelautomaten in beslag genomen en zes gokkasten door de betrokken ondernemers zelf laten verwijderen. Totaal maakte de politie zesmaal proces verbaal op. Samen met de dienst Toezicht Kansspelen (het voormalige IJkwe zen) nam de politie dinsdag steek proefsgewijs een kijkje bij verscheidene bedrijven waar speelau tomaten staan. Het betrof een jaar lijkse controle, waarvoor volgens een politiewoordvoerder geen speciale aanleiding bestond. Dat ditmaal meerdere automaten werden afge keurd, is het gevolg van de strengere richtlijnen die door de gemeente zijn opgesteld. Zoals bekend heeft het IM ADVERTENTIE "'dagavond a.s. deurprijs: 'en tegoedbon voor de 'tingbaan t.w.v. ƒ175,- Trekking: 01.30 uur. Op 8 oktober verschijnt een ge combineerde vakantie-blueskrant. Evenementen en activiteiten voor het agendagedeelte kunnen tot zaterdag 3 oktober worden door gegeven aan Ruud Nooij via tele foonnummer 15034. I.M ADVERTENTIE ELE-TAXI222111 gemeentebestuur bepaald dat amuse mentshallen alleen nog maar behen digheidsspelen (zoals flipperkasten en videospelletjes) in huis mogen heb ben. Ter bescherming van de jeugdi ge bezoekers van speelhallen mogen er geen automaten staan die uitbeta len (bijv. fruitautomaten). Maximaal twee van dergelijke kansspelautoma ten zijn wel toegestaan in cafe's, restaurants en andere horecagele genheden. Kauwgomballen De drie in beslag genomen automa ten worden als „illegaal" beschouwd. Volgens de politie ging het om auto maten die op het eerste gezicht be hendigheidsspelen lijken, maar in werkelijkheid tot de categorie kansspelen moeten worden gerekend. Een der in beslag genomen automa ten bevatte behalve kauwgomballen ook briefjes, die recht gaven op een tientje. Deze „kast" bleek bovendien niet tot de goedgekeurde kansspelen te behoren, omdat het keurmerk ont brak. Zowel de automaten als het geld werden in beslag genomen. Toch „uitbetalers" In zes andere gevallen hadden de on dernemers voor bepaalde gokkasten geen vergunning, maar omdat die wel van een keurmerk waren voor zien volgde geen inbeslagname. De betreffende exploitanten kregen een bekeuring en moesten zelf voor de verwijdering van de speelautomaten zorgen. Opmerkelijk is dat in een speelauto- matenhal in De Koog drie „uitbeta lers" werden aangetroffen, wat volgens het gemeentebeleid dus ver boden is. De bedrijfsleider werd ge sommeerd een fruit-, kwartjes- en video-automaat meteen te verwijde ren. Gekscherend onthullen Tele taxi-ondernemers Henk Grootjen (II. Gerrie Grootjen lm) en Robert ject. van Boven Ir) een alternatieve naam voor het pro- Met in het hoogseizoen méér dan 10.000 passagiers per maand zijn taxibedrijven H. Grootjen en Zonen en Taxi Botax (Van Bo ven) dik tevreden over de Boot-Tele-taxi. Ze hebben besloten in de huidige vorm onder hetzelfde tarief (f6,-) door te gaan met het project, al gebeurt dat wel onder een nieuwe naam. De Ver eniging van Streekvervoerbedrijven Nederland (VSN) verbiedt na melijk de door hen gedeponeerde naam Tele-taxi nog langer te voeren. (Foto Gerard Timmerman i toeristen als Texelaars nemen in stij gende mate de Teletaxi. Vergeleken met de treintaxi, waarvan 50 procent van de Nederlanders gebruik kan ma ken, maar 300.000 mensen dat daadwerkelijk doen, omschreef Van der Ploeg de 11 a 12.000 op Texel als een goede score. Lees verder pagina 5 Om te wennen aan de nieuwe naam en telefoonnummer (22211) start binnenkort een campagne. De nieu we naam wordt echter pas bekend gemaakt na goedkeuring door het Merkenbureau. Dat zal naar ver wachting volgende week zijn. De kosten hiervan en de campagne zijn omvangrijk, maar verantwoord ge zien de goede vooruitzichten voor het passagiersaanbod voor de Tele- taxi. „Er zijn veel taxi-bedrijven op Texel, helaas zijn er maar weinig taxi ondernemers onder hen", herinnerde adviseur B. van der Ploeg aan het vertrek van één der partners, Taxi Smidt, al vier dagen na de start van de Teletaxi op 14 juni. Toch wisten De dreigende sluiting van Sint Jan is van de baan. De provincie wil wel dat op Texel vijftien verzor gingsplaatsen worden ingeleverd. De reductie van vijftien plaatsen wor den door de provincie toegeschreven aan Sint Jan. „Maar wij hebben on derling afgesproken dat het een Texelse zaak is, dus we gaan in over leg met de Gollards en het verpleeg huis uitzoeken hoe we dit moeten inpassen", aldus Sint Jandirecteur Hans Bakker. De reacties op het voorontwerp mo gen tot 1 december worden inge diend. In maart volgend jaar beslist Gedeputeerde Staten definitief over het plan. Bakker: „We gaan met alle partijen om de tafel, dus ook met de gemeente en mensen van thuiszor gorganisaties op het eiland, zodat we de reacties op elkaar kunnen afstem men. Eind oktober willen we dit afge rond hebben." Bakker is ervan overtuigd dat de vele heftige reacties die het sluitingsvoorstel van de pro vincie op Texel te weeg heeft ge bracht hebben geholpen. „De provincie is daar vast van geschrok ken. Ze hebben hun mening in ieder geval bijgesteld." Maandag gaat een delegatie van me dewerkers en bewoners van Sint Jan en de Gollards en afgevaardigden van de Anbo naar het raadhuis om een petitie te overhandigen aan het colle ge van b en w tegen de bezuinigin gen in de ouderenzorg. Dit gebeurt rond 11.00 uur. de overige participanten het vertrek op te vangen. De afgelopen zomermaanden bewe zen volgens Van der Ploeg dat er een behoorlijke markt voor deze vorm van personenvervoer bestaat. Dagelijks werden via Teso 108 taxi-passagiers geboekt en waren er 180 telefoni sche aanvragen. Topdag was 24 juli, toen Tele-taxi in één dag 734 men sen vervoerde. Buiten het hoogsei zoen loopt het gebruik van de Tele-taxi weliswaar terug, maar ma ken toch altijd nog zo'n vier- vijf duizend mensen een ritje. Zowel l-M. ADVERTENTIE Optimale bereikbaarheid is een absolute must. Vanuit die denkwijze en door toenemende drukte, vervalt per 1 oktober a.s het huidige centrale telefoonnummer (02220 - 12741) van Langeveld en de Rooy. Het huidige faxnummer (02220 - 14111) blijft gehandhaafd. ALLE AFDELINGEN/RECEPTIE 02220- 62600 TEXELSE COURANT advertenties/abonnementen 02220 - 62600 redactie 02220 - 62620 DRUKKERIJ 02220 - 62630 KANTOORBOEKHANDEL 02220 - 6261 0 1 oktober- beter bereikbaar voor uw en ons gemak! KANTOORBOEKHANDEL DRUKKERIJ - UITGEVERIJ Parkstraat 10 1791 CA Den Burg - Texel Postbus 11 1790 AA Den Burg - Texel Tel. 02220- 12741 Fax 02220 -14111

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1