„Moeilijke periode is juist een uitdaging" Roeper wil windmolens op de Razende Bol Rabobank boekte vorig jaar minder winst Lokaties op Texel beperkt Natuurmonumenten koopt land voor wadvogels car oon p?|!| H I'll 111 lli'l èle-taxiprojekt heetgebakerd TEXELSE^ COURANT Korte metten met olietank AjJV&xj Een nieuw gewas? Bouw Bruinvisschool aan Drijver gegund Nieuwe vuilniswagen Reclame toegestaan op dorpsplattegrond TEXELS E^COU RANT Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! de taxi landelijk op z'n retour is ,aen de statistieken. Ruim drie- A van de personen neemt de zestien procent de trein, zes snt de bus en slechts één pro- de taxi, die vrijwel uitsluitend jt gebruikt voor vervoer van zie- schoolkinderen en in het week- voor uitgaanders. (ziende tendens in het passagier- ibod is door Teletaxi op Texel ver- ,d in een stijgende tendens. „In „de situatie, waarbij passagiers hele taxi huren, staat een chauf- ian de veertig werkuren er vijf- mtig te wachten. Nu zijn dat er maar vijf en we streven naar becijferde Henk Grootjen gister- lag tijdens een persbijeenkomst mei Bosch en Zee. „De vaste mper kilometer dalen daardoor jen verklaarde de taxi menner de haalbaarheid van het Enquête en enquête onder 150 passa- bleek dat negentig procent van snders geen taxi zou hebben ge ul. „Doodeenvoudig omdat het vris. Neem een ritje vanaf De sdorp naar de boot. Dat kost /65,-", aldus Grootjen. bleek dat vijftig procent van «agiers de Tele-taxi als alterna- ieemt voor het reguliere busver- De rest had anders de auto, mer of fiets genomen. Uit de horden bleken verder dat de tevreden was over de service tarief. Taxicentrale het optimisme blijft de Tele- anaf de eerste boot tot 02.30 dief, ook van-huis-tot-huis over ;le eiland. De directie garan- een maximale wachttijd van ir. „Nu de coördinatie nger vanuit de Taxicentrale ge- maar rechtstreeks via ons be- jnwe nog sneller bij de klant", helt participant Gerrie Grootjen. is het loskoppelen van Teletaxi Taxicentrale (het nummer (vervalt) blijft de centrale be etling van Tele-taxi is in de toe- de 24 uur per dag inzetbaar te in te springen op trajecten eguliere buslijnen uitvallen, minister Maij streeft naar dekkend personen vervoer. De e die het busvervoer krijgt is slijk van het passagiersaanbod. ioet marktgerichter gaan wer- js zal de nadruk leggen op re trajecten." Gehandicaptenvervoer n wil zich verder gaan toeleg- het gehandicapten- en oude- «er. Per 1 april volgend jaar de Wet Voorzieningen Gehan- n in werking. De gemeente hn voor een voorziening voor rgen. «iden ons aanbevolen", aldus irootjen. door de politie doorgegeven 'en als zou een Cocksdorper toerist op de vuist zijn ge degens opmerkingen over een -•'ijken niet helemaal te klop- etuigenverhoor heeft aan het ebracht dat alleen sprake was wen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 De winst van de Rabobank mag in 1992 iets zijn gedaald, de coöpera tieve bankiers zien het boekjaar 1993 met vertrouwen tegemoet. Het eerste half jaar groeide de krediet verlening van 180 miljoen naar 200 miljoen gulden. En daarmee steken de Texelse financiers gunstig af bij zusterbanken in de rest van Neder land. „Er zijn er die het moeilijker hebben", aldus directeur L. Timmers tijdens zijn eerste algemene vergade ring in hotel Bosch en Zee. Terugkijkend op 1992 bleef enig pes- sisme toch met achterwege. „We zit ten in zwaar weer, de groei is uit de economie", opende H. de Lugt, voor zitter van de Rabobank Texel, de bij eenkomst. Als oorzaken noemde hij de wereldwijde recessie, de moeiza me internationale handel en valuta- schommelingen. „Even bestond de vrees dat het slechte econmomische tijdperk van de begin jaren tachtig te rug zou keren. Het is logisch dat de Rabo-bank hiervan ook de nadelige gevolgen ondervindt." Ondanks de malaise had hij voor de agrariërs ge ruststellende woorden in petto. „Voor ons als coöperatieve instelling is een moeilijke periode juist een bijzondere uitdaging. Het kenmerk van de coö peratieve bank is om in omstandighe den als deze achter de leden te blijven staan. Als Rabobank zullen we ook nu de kraan niet al te snel dichtdraaien. Zo is het geweest en zo moet het blijven." Solide L. Timmer, sinds 1 april directeur van de Rabo en sinds kort woonachtig op „dit mooie eiland", waarschuwde voor doemdenken. „Rabo Texel is mede door het hoge eigen vermogen een goede en solide bank. De kwali teit van de ondernemers op het eiland is van hoog niveau. Men is ge wend de eigen boontjes te doppen." Timmers ziet het als zijn taak de goede dingen van de Rabobank te behouden en de minder goede zaken te verbeteren. De daling van de netto winst in 1992 1/828.000,-1 ten opzichte van 1991 -(f982.000,-), is deels te wijten aan de hogere rente die voor spaartegoe den worden uitgekeerd. De tijd dat spaarders genoegen namen met een verhoudingsgewijs lage rente blijkt tot het verleden te behoren. „We blijven een spaarzaam volkje. Niet alleen bij particulieren wordt druk gespit om oude olietanks uit de grond te halen, ook de ge meente moet eraan geloven. Met vereende krachten werd begin deze week een grote tank achter het gemeentehuis verwijderd. Al le olietanken bij gemeentelijke eigendommen worden de komen de tijd verwijderd of zijn inmid dels al uit de grond gehaald. iFoto Tcsso de GraaitI maar we willen wel een goede prijs voor ons geld", omschreef De Lugt de kritische houding van spaarders en beleggers. De spaarder spint ga ren bij de sterk toegenomen onderlin ge concurrentie tussen de financiële instellingen, die dingen om de gunst van de klant. Het gevolg is dat ban ken hun geld tegen een hogere kost prijs moeten aantrekken. De stijging van de winst van de Rabobank bleef hierdoor achter bij de totale omzet, die vorig jaar zo'n vijf procent groei de. Kritisch Om een gunstig rendement te behou den blijft een kritische beoordeling van de bedrijfsvoering noodzake lijk,constateerde De Lugt. Verdere automatisering van het betalingsver keer en een rechtvaardige verdeling van de kosten zijn te verwachten. Dankzij toenemend gebruik van de computer door de ondernemers lijkt de tijd hiervoor rijp. Kostenverlagend werkt de betaalauto maat, waarvan in 1992 zo'n 90.000 keer gebruikt werd gemaakt. On eigenlijk gebruik, door jongeren die er beschutting zochten, lijkt verleden tijd door het verwijderen van de deur. Het rendement van de Rabobank was vorig jaar ondanks de winstdaling nog zodanig hoog dat het rentetarief dat de bank aan Texelaars in rekening brengt gemiddeld een kwart procent onder het advies van Rabo-Nederland bleef. „En dat is toch een aardige vorm van coöperatief bankieren", al dus Timmers. Het bestuur maakte bekend dat eenderde van de Texelse ondernemers bij de Rabo bankiert. Negentig procent van de landbou wers zit bij de Rabo. Stabiele eilandeconomie In een beknopte bespiegeling om schreef De Lugt de Texelse economie als „redelijk stabiel". Wel stelde de agrarisch gekleurde Rabo-voorzitter bezorgd vast dat de recreatieve sec tor voor de grootste omzet op het eiland zorgt. „De achterliggende zo mer bewijst maar hoe afhankelijk je van het weer bent." Hoewel de nieuwbouw van recreatiewoningen de grens bijna heeft bereikt, ver- Straks nog meer van zulk soort windturbines op Texel? IFoto Archief Texelse Courant) „Het waait er altijd en niemand heeft er daar last van." Het begon als een grapje, maar PvdA-er Hans Roeper noemde het in de vergade ring van de commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid toch niet zo'n gek idee om windmolens toe te staan op de Razende Bol. Wethouder Barendregt wilde er ech ter niet op in gaan. Omdat verschillende initiatieven voor windmolens op het eiland stuk liepen op planologische- of andere bezwa ren, is een notitie opgesteld door de gemeente. Daarin staat precies wat de mogelijkheden zijn voor windenergie-winning op het eiland. Alleen de redelijk grote windmolens (tussen 40 en 50 meter hoogl blijken in de praktijk rendabel. Maar omdat het Texelse landschap een belangrijke natuur- en cultuurhistorische waarde heeft, zijn deze grote obstakels niet overal in te passen. Daarnaast moet rekening worden gehouden met be schermende regelingen voor het Waddengebied, rondom het vliegveld in verband met het luchtverkeer en in de buurt van straalzenders. De enige geschikte lokaties die overblijven zijn de Prins Hendrik polder en polder Ei- erland. Het college van b en w heeft voorkeur voor de eerste optie. Texels Belang wil op veel meer loka ties windmolens toestaan, „ledereen die dat wil moet een kleine of mid delgrote molen kunnen bouwen", al dus Cor Kuip. Volgens Barendregt stuit dat op bezwaren, omdat niet iedereen is gecharmeerd van wind molens. Jan Koolhof van het CDA vindt het raadzamer om molens iets noordelijker toe te staan dan de PH- polder. „Daar is minder bewoning, dus minder kans op overlast." De overige commissieleden sloten zich hierbij aan. Erna Eelman (VVDI vroeg zich af waarom er geen exemplaar bij de vuurtoren wordt geplaatst. „Daar staat toch al een hoog gevaarte en enkele masten." Maar omdat eerdere plannen voor een molen in het duin gebied (de „scholenmolen" van Eco- Mare) op gigantische problemen stuitte, onder andere bij de provincie, wil het college geen lokaties in duin gebieden overwegen. Hans Roeper (PvdA) wees erop dat molens pas rendabel te explouteren zijn als ze boven de veertig meter zijn. Hij zag wel iets in de plek waar 't Noorden overgaat in Eierland. Jaap Vlaming van Groen Links wil voorzichtig zijn met vrijstellingsmogelijkheden voor solitaire molens. „We moeten niet tot elke prijs Texel volzetten met molens. Er moet een middenweg worden ge zocht tussen het voordeel aan scho ne energie-opwekking en het ontsierende effect." 20 BÜUR HEW "VJ DE BIEPERb PIL UL)T DE GROND? DA DE PlEPERb WELhlRAR IK HEB NOG 3 BUNDER HRD&R5T LIGGEN, WAR WEET DE HET IS 20 VEREKTE NAT wachtte hij veel renovatie in deze sector. Van de agrarische sector omschreef hij de melkveehouderij als de meest constante, mede dank zij de quote ring van de melk. „In de akkerbouw zijn de problemen groot. De prijzen zijn laag en de oogsten overvloedig." Hij drukte de aanwezigen op het hart deze sector „op alle mogelijke manieren" overeind te houden. Landbouwers die een al ternatief zoeken in tuinbouwproduk- ten, ontdekken dat de prijzen hiervan ook onder druk komen te staan. „In de visserij is sprake van een opmer kelijk situatie: weinig vis en toch lage prijzen." De markt in de bloembollen teelt is volgens De Lugt „uitgeziekt". Over het midden- en kleinbedrijf maakte hij zich weinig zorgen. „Die sector past zich regelmatig aan. Er komen en er gaan bedrijven." Groei De van oorsprong agrarische bank heeft de belangen anno 1992 gespreid. De landbouwers zorgen voor eenderde van de omzet. Van ge lijke omvang is het aandeel van het midden- en kleinbedrijf. De particulie re markt is ook goed voor een derde van de omzet. De groei van de kredietverstrekking in de eerste helft van 1993 op Texel is met zo'n 12 procent aanmerkelijk hoger dan in de rest van het land. De toename is volgens directeur Tim mers met afkomstig uit één specifie ke bedrijfstak, al ligt de nadruk wel op de recreatieve sector en de hore ca, Met name de aankoop van bun galows door zowel bedrijven als particulieren zet zoden aan de dijk. Mensen met een hoog inkomen be schouwen het een goede belegging en een aantrekkelijke fiscale af trekpost. Ondanks de problemen in de land bouw, gaan volgens Timmers ook in deze sector de investeringen door. „Meer bedrijven gaan samenwerken of breiden uit." Vervangingsinveste- ringenstelien de agrariërs nog even uit. Zelf investeerde de Rabobank ook Vorig jaar werden kantoren in De Cocksdorp, Den Hoorn en Oosterend gemoderniseerd. Dit jaar werd de aangrenzende winkel in Den Burg QtyU n vrMs I aangekocht. Zodra de definitieve plannen voor inrichting gereed zijn, start een ingrijpende verbouwing van dit pand. Tegenover de twintig miljoen gulden die dit jaar extra nodig was voor de uitgifte van leningen stond een gerin ge aanwas van spaarmiddelen. „Texel loopt wat dat betreft aardig in de pas met de vastewal." Rabobank Texel vult het tekort aan met leningen bij de moederorganisatie. Tijdens de vergadering werd Henk de Lugt herkozen als voorzitter. Hij zal deze functie nog twee jaar bekleden. Mevrouw M. Eelman-Kuiper werd herkozen in de Raad van Toezicht. Deze raad werd uitgebreid met nieuwkomers C. Boks en J. van der Vis. De bouw van de Bruinvisschool en de aangrenzende peuterspeelzaal te Oudeschild is gegund aan Drijver BouwBV. Met H.220.000,- was de bouwer uit Den Burg de laagste inschrijver. Nu aannemer Westerlaken de sloop van het oude gebouw heeft afgerond kan Drijver naar verwach ting eind volgende week een begin maken met de bouw. In overleg met beide aannemers zal een stuk van het terrein iets worden afgegraven. Bij onderzoek van de ondergrond van het terrein aan de Houtmanstraat kwamen enkele instabiele lagen aan het licht, zodat gebruik wordt ge maakt van heipalen. Natuurmonumenten wil een stuk pachtvrij bouwland van 12 hectare in de polder 't Noorden, grenzend aan de Schorren, aankopen van een particulier. De provincie heeft vijftig procent subsidie toegezegd. Op het land wil de vereniging een „hoogwatervluchtplaats" maken. „Een binnendijkse verblijfplaats voor wadvogels", aldus een woordvoerder van Tiatuurrifönumenten. Hiertoe zal het land enigszins moeten worden aangepast. „Er zullen vochtige delen moeten worden gemaakt en stukken met ondiep water, want er zijn vo gels die graag slapen met natte voe ten." Door het aanleggen van waterige brakke delen, krijgt ook bij zondere zoutwatervegetatie een kans om te groeien. „We gaan niets plan ten of zaaien, de praktijk heeft uitge wezen dat als je een gebied in de juiste uitgangssituatie brengt, de na tuur zelf voor de rest zorgt." Met de aankoop-van het land is een bedrag van zo'n /282.000,- gemoeid. De provincie draagt ƒ142.763,- bij, de rest van het geld moet van het rijk komen. „Pas als dat binnen is wordt het voorlopige koopcontract omgezet in een definitieve. Maar dat kan wel november worden." Voor de kosten voor aanpassing van het bouwland zal opnieuw een beroep op subsidie verstrekkers worden gedaan. Het kan wel even duren vóór wordt overge gaan tot aanpassing van de grond. In de tussentijd zal natuurmonumenten gras inzaaien. De instantie hoopt in de toekomst meer stukken land in de buurt van de Schorren te kunnen aankopen om te dienen als hoogwa tervluchtplaats voor wadvogels. Hoewel de terreinen van de vereni ging niet toegankelijk zijn, kunnen de aanwezige vogels uitstekend worden bekeken vanaf het erlangs lopende fietspad. Gemeentewerken onderzoekt de aan schaf van een nieuwe vuilniswagen. Vooral het laadsysteem van de me talen containers is een kritisch punt waarop wordt gelet. De nieuwe wagen, waarvoor de ge meenteraad dit jaar ƒ450.000,- reser veerde, zal niet méér laadvermogen dan de gebruikelijke 18 kubieke meter hebben. Sommige straatjes in Oude schild en Oosterend zijn te smal voor een groter wagen. Een gecombineerd systeem, waarbij wekelijks zowel GFT als restafval in één werkgang kan worden opgehaald, zit er voorlopig niet in. Zowel vuiloversiag De Hamster als enkele nauwe straatjes zijn niet op de hoogte van zo'n wa gen berekend. Door de aankoop zal de gemeente de reserve vuilniswagen aan de hoogste bieder verkopen. In elk dorp mogen maximaal twee plattegrond-informatieborden met re clame worden geplaatst. Hoewel het college hier aanvankelijk tegen was, staat ze dit nu wel toe. Reden zijn de kosten van verlichting en het onderhoud, die jaarlijks ƒ8.000,- belopen. Alleen wethouder Terpstra (milieul is niet gelukkig met reclame op de plattegronden. „Het is niet in de geest van de Algemene Plaatselijke Verordening", vindt Terpstra. Hij vreest net als in Den Helder een ongebreidelde toename van deze reclamevorm. De andere twee wethouders zijn wel voorstan der. Ze hanteren dezelfde financiële en ruimtelijke argumenten waarom vorig jaar abri's met reclame in de dorpskernen zijn toegestaan. De kosten en het onderhoud van de in formatieborden zijn voor rekening van de dorpscommissies, aan welke b en w ook het initiatief tot plaatsing overlaten. In het buitengebied blijven reclame-objecten niet toegestaan. ~\urL T<\th ia )ut lurL Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- cluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? Weten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli- bek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1993-1994 een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld knjgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s. te reageren. Ook degenen die afgelopen school jaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informahe: abonnementenadministratie Texelse Courant Carina Bakker en Carry de Kok aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5