Molenkoog sluit af met gratis zwemdag Begrotingsvergadering gewest in goede sfeer Collectie uit de veertiger jaren in 't Schildertje Sociale functie in 1993 weer bewezen TEXELSE couRANT Zwemclub drijft op Razende Bol Georgiërs maakten excursie naar Texel Kunst-fenomenologie Informatie-avond over Anjerfonds Geschrokken Engels voor 55+ ers IJskaschool in te) anti discriminatie Hoornder bejaarden Voorschriften strand vastgelegd in nota Doorleefde expositie in Galerie Tessel VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Dankzij prachtig nazomerweer zag het vorig jaar in zwempark Molen koog op de allerlaatste dag zwart van het volk. Voor komende zondag is wederom zon besteld, maar ook als de temperatuur mocht tegenval len is er genoeg te beleven. De sei zoenafsluiting biedt vermaak voor jong en oud. en ook honden mogen zich weer naar hartelust uitleven. Het programma duurt van 12.00 tot 17.00 uur en de entree is gratis. Zelfs als zondag een record aantal zwemlustigen Molenkoog in bezit neemt, zal het totale bezoekersaantal dit jaar achterblijven bij 1992. Naar verwachting blijft de teller van het gemeentelijk openluchtbad steken op ruim 57.000, tegen 61.000 vorig sei zoen. Dit ondanks de betere verkoop van abonnementen. In de eerste drie weken gingen meer dan 1.400 abon nementen van de hand, een stijging van 8 procent ten opzichte van 1992, toen overigens ook al van een toename sprake was. Het warme voorjaar leidde vervolgens tot een pri ma toeloop. Slechte zomer Juli en augustus deden het voordeel weer teniet. Met name de toeristen lieten het afweten, waardoor de kaartverkoop sterk inzakte. Er werden slechts 2.000 entreebewijzen ver kocht, de helft van vorige zomer. Sommige dagen wist slechts een handjevol zwemmers het bad aan de Slingerweg te vinden. Bepaalde groepen komen steevast, weer of geen weer. Zo is er een aan tal volwassenen en ouderen dagelijks om half negen en twaalf uur in het bad te vinden. Daarnaast blijkt Mo lenkoog een trefpunt voor school jeugd. Bij slecht weer weten de jongens en meisjes zich ook te ver maken (bij de kleedkamers). „Het is duidelijk dat Molenkoog nog steeds een sociale functie vervult", concludeert Gert Pansier, die vanuit de afdeling welzijn van de gemeente de gang van zaken rond Molenkoog coördineert. Als voormalig bedrijfsleider van Mo lenkoog heeft Pansier het zwembad in de loop der jaren zien veranderen. In de jaren zeventig liep het storm, maar later zakte de belangstelling. Al jarenlang heeft Molenkoog een ex ploitatietekort van circa twee ton. Met allerlei activiteiten probeert men de animo voor het zwembad weer aan te wakkeren. Afgelopen seizoen werden dertien ex tra activiteiten georganiseerd. „Daar hebben we geluk mee gehad. Het was bijna telkens goed weer, waar door de evenementen goed bezocht werden. Ook de zwemvierdaagse was weer in trek", vertelt cassiere Martine de Hoogh. Een zeer geslaagde activiteit was de ouderenochtend, opgezet in samen werking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Behalve zwemmen was er voor de 55-plussers o.a. koffie, jeu de boules, dammen, schaken en andere spelen. Ander publiek werd die ochtend niet in het bad toegelaten, zodat de oude ren heerlijk rustig hun baantjes kon den trekken. Een ander succesnummer was de Af- rikadag. Toch wil dit niet zeggen dat volgend seizoen wederom een oude renochtend en Afrikadag op het pro gramma staan. „We proberen telkens iets nieuws." Gezien de opvangfunc- tie van het zwembad voor school jeugd is tevens samenwerking gezocht met het Jeugd- en Jonge renwerk. Enkele activiteiten en het luilakzwemmen werden samen geor ganiseerd. Groei zat dit seizoen in de zwemles sen. Vooral de particuliere zwemles sen vertoonden een flinke stijging. Zelfs was er enige tijd een wachtlijst. Zowel kinderen als volwassenen - onder wie ook buitenlandse ingezetenen- namen hieraan deel. In groepjes van maximaal tien personen kregen ze tweemaal per week les, met als doel te leren zwemmen of de slag te verbeteren. Diploma's In 1993 werd nu al een record aantal diploma's uitgereikt, terwijl zaterdag nog een keer wordt afgezwommen. Het totaal staat nu op 300, tegen 200 tot 250 in voorgaande jaren. Dit aantal werd mede dankzij het school zwemmen bereikt. De leerlingen van groep 3 tot en met 8 van alle Texelse basisscholen krijgen zwemles. Pan sier: „Als ze de school verlaten heeft 99 procent van de leerlingen het A- en B-diploma op zak. Onze doelstel ling wordt daarmee gehaald." Als de gemeenteraad akkoord gaat met het kostenplaatje, zal Molenkoog in 1995 grondig worden gerenoveerd. Enerzijds gebeurt dat om aan de eisen van de wet te voldoen, anders- zijds omdat de huidige accommoda tie versleten is. „In het kassagebouw moest ik dit seizoen soms met de paraplu op zitten", zegt Martine de Hoogh. „Ook waarschuwden we de mensen dat ze hun kleding op som mige plaatsen in de garderobe beter met konden ophangen. Anders zou den door de gaten in het dak hun schoenen vol water komen te staan...." Programma Het programma van de zwemba dafsluiting duurt zondag van 12.00 tot 17.00 uur. 13.30 uur: optreden kindertheater De Regen boog; 14.00-15 00 uur Molenkoog-loop, 15 00-16 00 uur familie-estafette, 16.00-17.00 uur hondenzwemmen. De hele dag is er schminken, touwtrekken en muziekoptredens van Chaos en de Van Beurden Bluesband. De Stichting Popmuziek Texel (STIPT) is mede verantwoordelijk voor de organisatie. Zaterdag is er afzwemmen voor diploma A en B van 16 00 tot 18.00 uur Zwemmers houden van een fa se duik, maar soms staat zelfa hen het water tot de lippen, o gebeurde in de nacht van zate dag op zondag, toen het jaar§ se kampeerweekend van ZPQ '71 een onverwachte, drijfnat wending kreeg. Het motto ken en natte broeken" kre onbedoelde uitvoering, toendt ongeveer honderd jeugdledent medewerkers op de Razende fi werden verrast door opkomen, zeewater. Het zilte nat wist in enkele tenten binnen te dring* waardoor het met de toch alfe te nachtrust meteen gedaan was. Hier en daar raakten zel/j bezittingen op drift, maar de o eindelijke schade kon beperkt worden gehouden. Met een h kie talkie werd hulp gevraagd van het schip dat de deelnem had afgezet. Per rubberboot k iedereen worden „gered" De l den namen het luchtig op en: den zelfs een polonaise op de zandplaat. Minder leuk vondi leiding het. Die dacht alles got te hebben georganiseerd (zoak gewoonlijk) en had zich er nog van vergewist of de tenten irij daad hoog en droog" zoudet staan. De volgende ochtend lichtte de leiding meteen alle ouders in, wat sportief werdq gevat. Per slot van rekening ks er wel eens wat geks voorvaft met zo'n avontuurlijk program Het kampeerweekend was voc de rest weer pi co bello, mede dankzij het uitstekende weer vrijdagavond tot zondagmidda* vermaakte de jeugd zich o.a. r schatgraven op het strand, t vossejacht in Den Burg en m terspelletjes in zwembad Mok koog. De gewestraad Kop van Noordhol land kwam woensdag in Den Burg bijeen om de jaarlijkse begroting vast te stellen. De vergadering ver liep in goede harmonie. ,,En dat is jaren anders geweest", aldus wet houder Dirk Terpstra, die samen met raadslid Ate Rienstra namens Texel is afgevaardigd. Met hun collega's van acht andere Noordkop- gemeenten keurden ze de financie ring van het gewest in 1994 goed. De bijdrage per gemeente blijft ge lijk. Gewesten zijn in Nederland ingesteld om taken uit te voeren, die (kleinere) gemeenten in hun eentje niet aan kunnen. Voorbeelden daarvan zijn de regionale aanpak van de gezond heidszorg, hulpverlening (brandweer en ambulance) en onderwijs (volwas seneneducatie). Dat lijkt mooi, maar de meeste gemeenteraden staan niet te juichen. Ze zien met argusogen Veertien scholieren en studenten van 11-30 jaar uit Georgië waren giste ren op Texel. Ze bezochten onder meer de begraafplaats op de Hoge- berg, waar bij ontstoken kaarsjes de gesneuvelden van 1945 werden herdacht. De merendeels uit Tbilisi afkomstige jongelui verblijven van 18 tot en met 30 september in Nederland op uitno diging van de stichting „Interavan- gard", die enige jaren geleden is opgericht door het Bogerman-College in Assen. Doel is is het organiseren van uitwisselingen en andere vormen van kontakt met volken van de voor malige Sowjet Unie. Aanleiding was de natuurkunde-olympiade in Moskou waaraan onder meer werd deelgeno men door natuurkundeleraar S.H. Bu- walda uit Assen, die nu met collega's uit Sneek en Groningen leiding geeft aan de Georgische groep. De jongelui zijn ondergebracht bij gastgezinnen. Naast Texel bezoeken ze diverse ste den, waaronder Amsterdam. De Vrije School te Den Burg start op 5 oktober een cursus kunst- fenomenologie. Aan de hand van het waarnemen van reprodukties zal wor den getracht om tot een zo objectief mogelijke benadering van „moderne" schilderkunst te komen Een belang rijk onderdeel van deze cursus is het schilderen en/of tekenen van de waarnemingen; want echt kijken is vooral doen. De cursus omvat zes avonden 5, 12, 19 oktober en 2, 9, en 16 november van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten bedragen f40,- p.p. in- cl. materiaal. Inlichtingen en aanmel ding bij Rob van Dongeren, tel. 13014. dat het gewest steeds meer taken naar zich toe trekt, en een vierde bestuurslaag dreigt te worden naast rijk, provincie en gemeente. Ook vanuit de Texelse raad is vaak kritiek op de rol van het gewest. Vol gens Terpstra heeft het echter geen zin om voortdurend dwars te liggen in de vergaderingen van de ge westraad. „Daarmee bereik je niks. Ik beschouw het gewest als verlengd lokaal bestuur. In de gewestraad heb ben we de taak om te zorgen dat het financieel en organisatorisch goed voor elkaar is." Woensdag was de financiële ontwik keling van het gewest één der be langrijkste gesprekspunten. De verwachting is dat gemeenten de ko mende jaren telkens minder geld krij- Secretaris Bijl van het provinciaal Anjerfonds geeft op vrijdag 1 okto ber om 19.00 uur in d'Ouwe Ulo toelichting op de werkzaamheden van het Anjerfonds voor Texelse cul turele verenigingen en andere be langstellenden. Het Anjerfonds is één van de groot ste subsidieverstrekkers op cultureel gebied. Ook Texelse verenigingen doen regelmatig een beroep op het fonds, maar nog lang niet alle eilan- delijke instanties zijn op de hoogte van de mogelijkheden die het Anjer fonds biedt. Vandaar dat een voor lichtingsavond op touw is gezet. Behalve de lezing is er een kort huis houdelijk gedeelte voor de stichtings- raad van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk. Het SOW bestuur geeft dan inzicht in haar activiteiten. gen van het rijk. De gewestraadsleden lieten in Den Burg doorschemeren dat de gemeenten dan ook minder zullen bijdragen aan het gewest. Terpstra: „Het dagelijks bestuur kan zich daar nu alvast op bezinnen. Men zal dan moeten kiezen tussen het afstoten van taken en het bezuinigen op alle onderdelen." Ongeluk Ook de kwaliteit van de diensten die het gewest verricht, werd woensdag aan de orde gesteld. „Sommige taken worden niet goed uitgevoerd. Bijvoor beeld klopt de informatieverstrekking richting gemeenten met, of is de on derlinge afstemming niet in orde. Ge lukkig zijn er geen blunders begaan, maar zulke dingen leiden wel tot irri tatie." Terpstra zelf uitte kritiek op de nei ging van gemeenten om zich teveel met taken van het gewest te bemoei en. „Als je iets aan het gewest uit besteed, moet je dat ook aan hen overlaten. Anders is het niet efficiënt en vergader je je 'n ongeluk na' In atelier 't Schildertje in Den Hoorn is een expositie van Johannes (Han) Minderaa. Deze schilder maakte in de veertiger jaren verschillende por tretten en stillevens. Minderaa leefde van 1906 tot 1991. Hij werd geboren in Amsterdam, waar hij rond 1930 werd opgeleid aan het Rijksinstituut voor Tekenlera ren, dat was gevestigd in het Rijksmuseum. Na zijn opleiding werk te hij tot 1971 als tekenleraar aan kweekschool De Klokkenberg en di verse middelbare scholen in Nijme gen, Zeist en Amersfoort. De schilderijen tonen een vooroorlog se wereld van eenvoudige hardwer kende boeren en prille onschuldige vrouwen. De stillevens zijn opvallend expressief, vol grillige schelpen, bloe men, stronken, hout, koeieschedel. Ook de houtskooltekeningen vertonen datzelfde karakter. De inspiratiebron blijft beperkt tot de dagelijkse dingen en de eenvoud van het platteland. Het stadsleven trok Minderaa kenne lijk niet; in zijn werk gaat hij terug naar het natuurlijke. De boerenportretten zijn duidelijk geïnspireerd op de periode in de win ter 1944-'45, waarin het gezin Min deraa uit de frontstad Nijmegen was geevacueerd naar het Land van Maas en Waal. Opvallend is dat maar één schilderij een concrete verwijzing naar de oorlog bevat een kijkje uit het raam op de ruifies van de stad. De sfeer van de boerenportretten doet denken aan de Brabantse perio de van Van Gogh Qua stijl valt het werk nog het best te typeren met de term „gestileerd realisme" en ook de invloed van de Vlaamse expressio nisten zoals Permeke is merkbaar. De tentoonstelling bij 't Schildertje geeft een prachtig tijdsbeeld van een schilder uit een voorbije periode. De tentoonstelling is te zien tot en met 2 oktober, 't Schildertje is dagelijks geopend 'tenzij ik dicht ben', Diek 11a, Den Hoorn. Gistermiddag zit onze dochter van vier jaar met krijtjes te spelen op de stoep voor ons huis in de Kik- kertstraat. Ze wordt aangesproken door een jonge man, die vraagt hoe ze heet. Ze antwoordt hem en daar na zegt de man dat ze bij een boom in de buurt moet gaan plassen. Nuchter zegt ze: „maar ik hoef niet." „Toch maar proberen", dringt de man aan. Daarop raakte ze in paniek, graait al haar krijtjes bijeen en rent naar binnen. De man loopt door. Later blijkt deze figuur te horen bij een groep van zeven geestelijk gestoorden die vakantie houdt op het eiland, vergezeld door twee leiders. Bij hen is bekend dat deze man een voorliefde heeft voor kleine meisjes, maar „in de vakantie deed hij nooit wat".... Onze dochter is nog steeds behoorlijk overstuur. Wij zijn geschrokken en boos dat zo iemand zonder begelei- Op maandag 4 oktober starten de lessen Engels in „De Buureton" weer. Bij voldoende belangstelling start er een groep voor beginners. Instroom bij de bestaande groepen op verschil lend niveau's is altijd mogelijk. U kunt zich opgeven bij „De Buureton", tel. 12696 of bij Coos Ampt, tel. 14259, die de lessen geeft. ding over straat mag lopen. Ext en uitleg van de leiding worden ons wel gewaardeerd, maar ons voel van veiligheid is aangetast dit incident. Daarom deze waai wing: leiding, neem geen risico de mensen waar jullie verantwi ding voor dragen. En ouders, Ie kinderen, ook al zitten ze pal deur! Chris en Margriet De Cock Om te voorkomen dat kinderen tere leeftijd gaan discrimineren de Werkgroep Anti Discriminate (WAD) maandag een aktie opd Texelse basisscholen. Als eerste Redmer IJskaschool in De Wae1 de beurt, die om 16.00 uur WAD-kist krijgt. „Bekijk het eer vanuit een andergezichtspunt", thema van de aktie. Volgens Th Habraken van de werkgroep wo vaak vergeten dat tal van Derd reldlanden op technisch, sociaa cultureel gebied een grote ontw ling kennen. De WAD-kist bevat videoband en materiaal van Un en prentboeken waarin de verst de aspecten worden belicht. ES sisschool krijgt het materiaal bj toerbeurten een maand ter best king. De eerste WAD-kist met; thema „ledereen is anders" ma momenteel een rondgang langs scholen. Woendagmiddag 29 september is het weer zover. Hoornders en oud- Hoornders vanaf 55 jaar gaan dan met de feestcommissie op pad over Texel. Het moet de gezellige start worden van een nieuw soos-seizoen. Net als in voorgaande jaren is de start bij dorpshuis De Waldhoorn, verzamelen daar om 14.15 uur. Om 14.30 uur neemt de AOT de mensen mee op een rit over Texel. De route en de onderdelen van de rit worden zo lang mogelijk geheim gehouden. Wel staat vast, dat onderweg gerust wordt met een kopje koffie en gebak. De feestcommissie probeert de broodnodige variatie in haar bustoch ten aan te brengen. Om ongeveer 17.30 uur wordt het gezelschap te rug in Den Hoorn verwacht voor een borreltje of iets aanverwants. Daarna volgt de broodmaaltijd. De kosten voor deze gezellige dag bedragen f 35,- per persoon. Vooraf opgeven kan bij Janny Schuijl, Naalrand 59, telef: 19260. Wie problemen heeft met vervoer naar en van het dorps huis, kan dit kenbaar maken. De feestcommissie zal een oplossing ver zorgen. Hoewel de meeste huisjes van het strand zijn gehaald, mogen voortaan ter weerszijden van opgangen over een breedte van 300 meter strand huisjes worden geplaatst. Bij paal 17, 19 en 19,5 geldt zelfs een overgangs recht van 400 meter aan weerskan ten van elk slag. Dit staat in de nota „Strandbeleid en -exploitatie" de ge meenteraad binnenkort vaststelt. Het college geeft geen gehoor aan het verzoek van de raadscommissie ROH om meer invalidenpaden op het strand. Bij paal 9, 17 en 28 liggen al rolmatten en daarmee volgens het college voldoende gespreid over het eiland. De wegwijzering naar het strand wordt niet aangepast. B en w vinden deze voldoende geregeld. Galerie Tessel heeft in de laatste zo- merexpositie alleen maar kunstena ressen in huis. Van de vijf vrouwelijke exposanten hebben drie keramisten zich laten leiden en inspi reren door ouderdom en oudheid. Een doorleefde expositie. De Engelse Barbara Collins heeft een serie schalen, vazen en vormen ge maakt. Sympathieke, naieve kunst, non-functioneel en oud, bijna als uit de oudheid. Een archeologische op graving zou er zo uit kunnen zien. Doorleefd door 'slordig' gebruik van glazuur, primitieve tekeningen en krassen in de klei. De kleuren zijn waterig blauw, aqua en wit. In hetzelfde thema, oudheid, past het werk van de keramiste Anneke Koc- kelhorn. Zij vormt abstracte objecten vol symboliek van Limburgs steen goed. Het ijzer dat van nature in de klei aanwezig is geeft 'roestvlekken', die als prachtige oranje en geelbruine slierten door het werk zweven. Nadat de vormen, 'torens', klaar zijn worden deze omwikkeld met andere materia len zoals ijzer en touw. Monumentaal en onverzettelijk zijn de 'vestingto rens'. Geinspireerd op de Egyptische oudheid; oude burchten of vestingen, verbrokkeld en verweerd in hete woestijnzon. Het werk is doorleefd, oud en gebarsten. Zeer kenmerkend is, in tegestelling tot de naieve kunst van collega Collins, de enorme vurig heid en kracht die er uit spreekt. Ouwe schoenen De Haarlemse Christa Hoek is auto- Christa's groentekistje. didact. Ooit zelf begonnen met een klontje klei en een fascinatie voor oude schoenen. Bekend is dat ze van vakanties in Zuid-Frankrijk of Spanje de mooiste, volledig afgedragen schoenen meeneemt, 'zoals je ze hier niet meer vindt'. De exemplaren wor den bijna perfect nagemaakt. Het handwerk houdt echter altijd een be paalde echtheid en warmte die bij al te grote precisie zou verdwijnen. Haar creaties dragen namen als espa drilles Cöte du Fumél, Carmen van de Bazura of Ronnie's hoekje dat bestaat uit een stel afgedragen baby schoenen (degelijke eind jaren zestig lakschoentjes - zelfs de verweerde lak is echt) met wat 'houten' blokjes. Het werk van Christa Hoek is vooral warm en ongecompliseerd, met een artistieke sfeer. Barbara de Clercq, één van de grote- iFotoU* re namen in de bronswereld, li haar werk al enige tijd 'in stoc staan in Galerie Tessel. Bij de' serie, die een prominente plek neemt, heeft zij zich wederom inspireren door het dierenrijk vogels, een zeehond en een re brons. Kenmerkend is de ruwe werking van het materiaal, del ongepolijste vormen. Het werk wel monumentaal, 'de pinguid, dynamisch en beweeglijk, zoek zien bij de 'vijf eenden'. De inbreng van Anneke Witte, voormalig Texelse, bestaat uit' rie toegankelijke aquarellen. W kende sfeervolle Texelse landschappen. Door de aqua's techniek nevelig, maar met Op kleuren. Deze expositie is geopend tol' vember. Marija We* Snorkels en zwemvliezen zijn populair bij de Texelse jeugd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 6