Ouderen op de barricaden tegen bezuinigingen Petitie met brief naar minister D'66 Recensie Agenda .TEXELSE COURANT1 n Hooffcp Verzekeringsarts 9 bij Reumaverenigi" Sterk optreden van gelegenheidsensemble Straat opgebroken Doe-middag IVN voor de jeugd Nat afscheid van Molenkoog Gospelconcert Workshop bügel in d' Ouwe Ulo DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 In het koffiecentrum in De verstraat beginnen om 19.30 vlfSI Mah-Jong spelen. De wedstijrj zijn in competitieverband. Vrijdag 1 oktober. Om 14.30 uur vindt in de Buij De Koninghal de installatie pij: van de nieuwe burgemeester, W.L.F.C. Ridder van Rappard rechtstreekse uitzending hierv» is te beluisteren via Radio Te>a en De bijeenkomst is openbaar In Cinema Texel draait om 19.( uur de film Last Action Hero 21.15 uur is Falling Down te# In de LBO-kantine houdt me vrouw J. Goethoorn, verzorg» ak sarts van GMD/GAK in Alkms 'e een lezing voor de vereniging "lt reumapatiënten. Aanvang 20.0 n': Hoogwater Oudeschil Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 1 Za. 2 Zo. 3 Ma. 4 Di. 5 06.35 en 19.1 07.15 en 20.11 07.54 en 20.4 08.25 en 20.4: 08.54 en 21 09.24 en 21.4 09.54 en 22.11 10.30 en 22 21 Aan het strand is het ongeveer een, eerder hoog water. De zon komt 3 ber op om 06.43 en gaat onder om 18.11 u. 30 september volle maan, oktober springtij. VERVOLG VAN PAGINA wat de draagkracht van natuui milieu is." Kamperen bij de D66 vindt al wel dat enige uil ding mogelijk moet blijven. Nia kleinschalige voorzieningen mo .16 leen in de bestaande toeristisd :CE concentratiegebieden. Daarbui slechts uitbreiding van bestaan commodaties toegestaan. „Hei grip 'kwaliteit' heeft niet alleen betrekking op comfort, maaroi behoud van kleinschaligheid siteit. Texel moet aantrekkeli|k voor een brede groep toeristen die met een smalle beurs." In dit verband zet D66 zich in verruiming van het aantal tent) sen op boerenerven tot wat w mag. Dat betekent dat D66 al van het huidige maximum van tenten of caravans, dat door meente Texel wordt gehanteertlgg gens de wet zijn het hele jaai in het hoogseizoen vijftien kan middelen toegestaan. Relati EXE kei oni 122 ■dai 222 je Tl !A, Een handreiking richting de ba landbouw dus. Dat de agransc sector één der belangrijkste eci sche pijlers is van Texel, is m democraten nog geen reden os voorbaat met alles in te stemi? wat in de boerenkraam te pas Geheel volgens de D66-visie kens een afweging moeten wa gemaakt met de andere belang het eiland. Zo vindt D66 dat het uitrijden drijfmest op stuifgevoelige grof onder bepaalde voorwaarden w D2j mag. Anderzijds heeft D66 nog 022 standpunt ingenomen inzake c a tienota, het hete hangijzer dal Texelse politiek het laatste defl heeft bepaald. Via gesprekken met betrokken organisaties wd democraten zich de komende! beter beeld vormen. Andere opvallende voorstellen in het leven roepen van een Texelse stichting die alle natin/ nen gaat beheren, stimulering openbaar vervoer en andere p die het autogebruik verminden (eventueel met financiële steun de gemeente). Verder wil D66 lijk besturen op hoofdlijnen". 0 nh meer daardoor hopen kandidai ®j raadsleden dat zij in de kome" raadsperiode minder vergadert) kwijt zijn aan het praten overt ken, zoals het aanschaffen vs« chines voor Gemeentewerken 1 Bolder. Het beheer van het op< onderwijs zou door de gemee" «1 heel moeten worden overgeda bestuurscommissies van zelf. Op uitnodiging van de Veren? Reumapatiënten Texel verzorgt mevr. J. Coehoorn uit Alkma' dag 1 oktober een lezing. i4 Coehoorn is werkzaam als vfj !0< ringsarts bij het GMD/GAK woonplaats. Zij gaat d'epe'J",' haar werk. Aan de orde kor» derwerpen als het beoordele"1 eventuele arbeidsongeschikte'1 nieuwe situatie AAW en voo^ i|( gen woningaanpassingen. 0' komst wordt gehouden in voormalige LTS-kantine 33" malaan, aanvang 20.00 uur. 122 (Foto Tessa de Graetfl De ouderen houden de hal van het raadhuis ..bezet' Je woont in De Waal en je nodigt een vijftal muzikale vrienden uit voor een lang weekend musiceren. En aan het eind van de zondagmiddag staat daar een afwisselend concert programma overeind om in het Hoornder kerkje te worden uit gevoerd. Terwijl de wind het oude gebouw teisterde en de regen striemend om laag kwam, stroomde tegen alle ver wachting in de kerk aardig vol. Al zingend wandelde een vocaal kwartet vanuit het halletje de kerk binnen en meteen was de trend van dit concert gezet. Mooi strak van toon werd een drietal Franstalige koorwerkjes uit de 16e eeuw uitge voerd, waarna Sweelinck aan de beurt kwam. Van deze belangrijkste Nederlandse componist werd een be werking van de melodie van psalm 23 op het clavecymbel gespeeld door Rens Bijma, gevolgd door een vierstemmige koorzetting van dezelf de psalm. Jan Pieterszoon Sweelinck heeft als levenswerk in het begin van de 17de eeuw alle Geneefse psalmen met Franse tekst op muziek gezet. Het zijn prachtige, maar ingewikkelde, po lyfone koorwerken, waarbij alle stem men fragmenten hebben van de melodieën, zoals wij die nu nog in het psalmboek kennen. Na dit vocale begin klonk er een trio-sonate van Arcangelo Correli, die werd gespeeld door Carolien Rijkmans Iviooll, Lex ded Haan Alt-blokfluitLida Wels (clavecymbel) en Arie Hordijk (barok- fagot). Het werd een mooie uitvoe ring, waarbij de fagot, als basinstrument een belangrijke rol De firma Westerlaken is gisteren be gonnen met herbestratingswerk in De Mars. Het gaat om Schilpbanck- Paelwerck en wel het gedeelte tus sen Vroonlant en Abbewael. Hier wordt de bouwstraat vervangen door definitief plaveisel. In verband daar mee kunnen alleen voetgangers en fietsers er langs en moet overig ver keer omrijden. Het werk duurt ruim drie weken. speelde. Omdat de baspartij duidelijk genuanceerd klonk en het clavecym bel slechts de benodigde akkoorden invulde werd het echt overzichtelijk trio. Daarna werden twee werken ge zongen van een beroemde Engelse componist uit de 16de eeuw: Tho mas Tallis. Het zeer bekende „If ye love me", dat vorige week in Ooste rend ook al viel te beluisteren en een 5-stemmig deel uit de klaagzangen van Jeremia. Dit werk werd buitenge woon stijlvol en met grote intentie gezongen. Wanneer vijf zangers vijfstemmig zingen is dat een heel riskante onderneming. Elke stem is kwetsbaar en iedere aarzeling of ver keerde intonatie is funest. Het liep al lemaal goed af. Het resultaat is een groot compliment waard. Zonder de andere zangers iets tekort te doen moet de bas Lex de Haan worden genoemd, die met het grootste ge mak feilloos en gaaf zijn partijen zong. Na Tallis volgden nog twee composities van de Engelsman Wil- leam Byrd, uit een iets latere tijd. Het Agnus Dei uit zijn 4-stemmige mis klonk fijn en subtiel, waarbij de so praan Ghislaine van den Berg-van Opstal een belangrijk aandeel had. Vervolgens werd een sonate gespeeld van Handel door de violiste Carolien Rijkmans, die werd begeleid door Rens Bijma op clavecymbel en Arie Hordijk op fagot. De violiste, die een zeer bescheiden en lieflijke toon uit haar instrument haalde, bediende zich af en toe van goed gelukte ver sieringen. Tenslotte klonken er vier koorbewerkingen van engelse compo nisten uit de 16de eeuw met een wereldlijke tekst. Vooral het overbe kende 5-stemmige „Now is the month of maying" van Thomas Mor- ley bracht veel zonneschijn op deze zeer natte zondag. Het uitbundige applaus na afloop was aanleiding voor een toegift, waarbij alle uitvoe renden zingend en spelend aktief wa ren. Zo slaagde het initiatief van Linda Wels helemaal en de paar rim pels en hobbels, die er hier en daar waren, werden volkomen glad gestre ken door de gunstige totaalindruk. Alle inspanningen werden ruim schoots beloond. Wel is het zo dat dit soort belangrijke concerten slechts plaats kunnen vinden, wan neer de kerkgebouwen tegen een re delijke vergoeding beschikbaar worden gesteld. Zodra kerkbesturen buitensporige financiële eisen gaan stellen voor het gebruik van hun ker ken zal het spoedig gedaan zijn met het muzikale (be)leven op Texel. En dat zou eencultuurverarming zijn op het toch al geïsoleerde eiland... Frans Visser Op woensdag 6 oktober houdt het IVN weer een doe-middag voor basis school kinderen vanaf 7 jaar. Deze keer worden in het bos jonge bomen geplant samen met Staatsbosbeheer. Deelnemers moeten geschikte „tuin schoenen" of laarzen aantrekken. De bijeenkomst start om 14.00 uur bij het heideveld „Het Mientje". Het duurt ongeveer V/2 uur. Opgeven is noodzakelijk en vervoer is te regelen. Bel voor 5 oktober, 13582 of 15397. De sluitingsdag van zwembad Molen koog is zondag compleet in het wa ter gevallen. Hoewel het personeel z'n uiterste best had gedaan er toch nog wat leuks van te maken, waren de weergoden hen niet goed gezind. Acht families waagden zich aan het familie-estafettezwemmen. De meeste afstand (1.175 m.) werd afge legd door fam. Zijm. Voor de Molen- koogloop meldden zich drie sportievelingen en een hond. Ook voor het hondenzwemmen kwa men slechts weinig gegadigden naar Molenkoog. De honden lieten zich kennelijk afschrikken door het hemel water en slechts enkelen waren te bewegen het bad in te gaan. In de hoop dat het weer volgend sei zoen zich van z'n beter kant zal laten zien, nam het personeel met een bor rel afscheid van het zwembad voor dit jaar. Dinsdag 8 september. Om 20.00 uur houdt de Vrou wenbond van het FNV een praa tavond in de Buureton. In Cinema Texel draait om 19.00 uur en om 21.15 uur de film Last Action Hero. In de haven van Oudeschild kan men tussen 10.30 en 17.00 uur gratis een kijkje nemen op het schip Sirius van Greenpeace. Aan boord is een tentoonstelling over de Noordzee ingericht. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging vergadert om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo. Woensdag 29 september. Om 14.30 uur begint in het Eier- landsche Huis de bejaardensoos De Cocksdorp aan het nieuwe seizoen. In de haven van Oudeschild kan men tussen 10.30 en 17.00 uur gratis een kijkje nemen aan boord van de Sirius van Greenpeace. In Cinema Texel wordt om 14.30 uur Dennis the Menace vertoond. De film Last Action Hero draart om 19.00 en 21.15 uur. Donderdag 30 september. Last Action Hero draait om 19.00 uur in Cinema Texel. Om 21.15 uur wordt Falling Down vertoond. ciële vergoedingen hier niet op zijn afgestemd. En de invulling die de mi nister aan woonvoorzieningen wil ge ven staat op dit moment nog te ver weg van wat ouderen zelf willen", al dus Bakker. Arbeidsplaatsen De besturen, bewoners en medewer kers van verzorgingsinstellingen zijn vooral bang dat het aantal banen in de sector op de tocht komen te staan. „En daardoor komt een be langrijke ontwikkeling in de moderni sering van ouderenzorg op de tocht te staan. De tehuizen krijgen immers een steeds grotere betekenis voor de ouderen in de wijk. Denk maar aan dagopvang, tijdelijke opname en maaltijdvoorziening. Daarnaast vor men de instellingen in toenemende mate een middelpunt voor de samen werking tussen thuiszorginstellingen." Samen met de petitie leverden de ouderen ook een stapel handtekenin gen in die naar minister d'Ancona zullen worden gestuurd. Extra koekje Wethouder Tine Krijnen was vol be grip voor de ouderen. „De kwaliteit van leven staat op het spel voor de bewoners en de kwaliteit van werken voor de medewerkers in de tehui zen." Ze vertelde dat de tweede ka mer zich in z'n geheel heeft gekeerd tegen de rigoureuze bezuinigingsplan nen van de minister. „Maar zo'n rechtstreekse reactie van onze kant is goed en de gemeente zal zich graag inspannen om uw petitie van een ondersteunende brief te voorzien. Want er moet ruimte blijven voor dat extra koekje, de soep vooraf en een toetje toe", aldus Krijnen. De woorden van de wethouder wer den bekrachtigd door mevrouw De Vries van de Anbo. „Als toekomstige bewoners van een verzorgingstehuis maken wij ons veel zorgen over alle bezuinigingen. Het geeft een onveilig gevoel en het risico op vereenzaming van ouderen neemt toe. Als je iets moet inleveren op zorggebied moet er wel iets anders voor in de plaats komen." Gospelkoor The Messengers en het Interkerkelijk Jongerenkoor Power uit Wierden verzorgen op zaterdag een gospelconcert in de Gereformeerde kerk van Den Burg, aanvang 19.30 uur. I.J.K. Power uit Wierden is een jonge renkoor dat bestaat uit 45 leden in de leeftijd van 16 tot 38 jaar. Zij zul len tijdens het concert de reli-musical „The Victor" ten gehore brengen. „The Victor" Ide overwinnaar) is een getuigenis, samengesteld door de be roemde tekst- en muziekschrijvers Jimmy en Carol Owens. Het is het verhaal van God en de mensen. Het begint bij Palmpasen en loopt door tot Hemelvaart. In het vervolg van de musical wordt het thema besproken van de menselijke strijd en moeite die het kost om op het goede spoor te blijven, op de smalle weg samen met andere mensen, zoekend naar God. De toegang is gratis, maar aan de uitgang is een collecte ter bestrijding van de onkosten. Zaterdag 16 oktober wordt in dorps huis d' Ouwe Ulo in De Burg van 10.00 tot 16.00 uur een bügel- workshop gehouden onder leiding van Jenny Medema en Betty Bakker. Aandacht wordt besteed aan de bouw en de geschiedenis van het in strument, houding en ademhaling, speeltechnieken en toonvorming, im provisatie en de functie van de bü gel in het orkest. De aangeboden informatie zal zoveel mogelijk worden toegepast in de speelpraktijk. Het accent ligt tijdens de workshop dan ook op het musice ren, onder andere door het uitvoeren van oefeningen, ensemblewerk en improviseren. Voor deelname aan de bügelworkshop worden geen eisen gesteld aan het niveau van de spe lers. De workshop wordt gegeven door Jenny Medema en Betty Bakker. Jen ny Medema studeerde schoolmuziek en bugel aan het conservatorium in Groningen. Zij is momenteel als do cente onderwijskunde en stagebege leiding verbonden aan het conservatorium in Hilversum. Tevens werkt zij als vakleerkracht muziek in het basisonderwijs en als docente AMV aan de muziekschool. Zij is lid van het Frysk Fanfareorkest. Betty Bakker is docente op de Texel se muziek- en dansschool en dirigen- te van Excelsior uit Oosterend. Zij studeerde trompet en AMV aan het conservatorium in Alkmaar. Nadat in 1987 de bügel hoofdvak werd, stu deerde zij in 1988 aan hetzelfde con servatorium af op dit instrument. Momenteel studeert zij jazz en lichte muziek bij Louis Lanzing en volgt di- rectielessen bij Jan van Ossenbrug gen. Samen met Jenny Medema wordt zij regelmatig uitgenodigd om bügelworkshops te verzorgen bij ver schillende verenigingen en instituten. Opgave voor de workshop bügel kan bij de administratie van de Texelse muziek- en dansschool in d' Ouwe Ulo. Telefoon 15582. De kosten be dragen f25,- per persoon. Sint Jan diracteur Hans Bakker overhandigt wethouder Krijnen de petitie voor de minister (Foto Tossa de Graaft) Voorzien van borden met leuzen werd de hal van het raadhuis gister morgen „bezet" door Texelse oude ren en medewerkers van verzorgingstehuizen op het eiland. Ze boden wethouder Tine Krijnen een petitie aan tegen de dreigende bezuinigingen van het rijk op verzor gingsinstellingen. De wethouder be loofde deze, voorzien van een steunbetuiging van de gemeente, door te sturen aan minister d'Ancona. De verzorgingstehuizen in Nederland worden volgend jaar opnieuw geconfr onteerd met bezuinigingen. Voor Texel betekent dit een korting met f300,000,-. Dit kan leiden tot verlies van zes arbeidsplaatsen, korting op de voedingskosten, overplaatsing van een aantal bewoners naar het ver pleeghuis, besparing op waskosten, doorberekening van kosten aan be woners of afstoting van de aktivitei- tenbegeleiding. Ook kan het zijn dat kosten van sociaal-culturele activitei ten voor bewoners en buurtbewoners die daar gebruik van maken worden doorberekend. Verhoging van de ta rieven voor tijdelijke opname of het laten vervallen van dagopname voor bewoners uit de wijk met psycho sociale stoornissen of groepsverzor- ging voor bewoners met geheugen- en gedragstoornissen kan ook nood zakelijk blijken. Op het eiland verblijven 138 ouderen in verzorgingsinstellingen. „Door de dreigende korting kunnen die mensen niet meer de zorg krijgen waarop zij recht hebben", aldus Hans Bakker, di recteur van Sint Jan, die de aanwezi gen in het raadhuis liet kennismaken met de inhoud van de petitie. „Er is al steeds meer sprake van verhoogde werkdruk omdat het aantal bewoners dat intensieve zorg nodig heeft steeds meer toeneemt en de finan- Op de barricaden voor het behoud van de Texelse verzorgingstehuizen... (Foto Tesso de Graaft)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2