Rehabilitatie ia halve eeuw IKANTIE KRANT eallieerde vliegers wilden zelf naar de Duitsers .TEXELSE^" COURANT' WOU.. Als je een fikkie stookt... Bijbelclubs Collecte voor de dierenbescherming Jongdierkeuring Kotex geslaagd Superbaronplant drie eikenboompjes pe Texelse bands Bluesfestival :|n1993 verschijnt de VAKANTIE BLUESKRANT, vrijdag 8 oktober in een oplage van 15.000 exem- taws over het bluesweekend en de agenda voor de Jstvakantie. '■goede mogelijkheid voor het maken van reclame voor Texels ondernemer. perdatum: tot woensdag 29 september 17.00 uur. UITGEVERIJ LANGEVELD DE R00Y Parkstraat 10, Den Burg Telefoon: 02220 - 12741 Fax: 02220 - 14111 Dansclub Madira in De Lindeboom Reizend planetarium in Thijsseschool DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 oorlogsvliegers van de RAF die op 9 september 1944 met bommenwerper neerstortten in de duinen bij De Cocksdorp, )ben zich uit eigen vrije wil aan de Duitsers overgegeven, zo- zij krijgsgevangen werden gemaakt. Dat betekent rehabilitatie de gebroeders Kees en Piet de Graaf van „Bouwlust" die er- werden verdacht dat zij het gewonde tweetal aan de Duitsers Iden uitgeleverd en als gevolg daarvan na de bevrijding vijf da- i werden opgesloten in Den Burg,in afwachting van be lting. „and minder dan de commandant te bommenwerper, de thans in m Zeeland wonende Geoff Roth- bevestigde onlangs dat de ver- L,ng volkomen onterecht was. verraad was geen sprake. Het te- leel was waar: de broers De (verleenden hulp, maar de En id stelden zelf al gauw vast dat lom aan de naar hen zoekende isrs te ontkomen nihil was en ■ij zich maar beter konden mel- Rothwell stelt veel prijs op publi- van de ware toedracht zodat inrecht alsnog wordt goed- lakt. Geheime agenten ling om een 4-motorige Short - Lk200 bommenwerper van I38 Squadron met zeven man joord, waaronder squadronleider en piloot Rothwell. Op 8 september 1944 kreeg die zijn 71e oorlogsop dracht: twee geheime agenten moesten per parachute in de buurt van Spanbroek in Noordholland wor den afgeworpen. Het waren Tobias Biallosterski die later in Duitse gevan genschap omkwam en Pieter de Vos die tegenwoordig in Apeldoorn woont. Nadat de opdracht was uitge voerd vloog de Stirling in de maan- verlichte nacht via Den Oever richting Vlieland. Daar botste het toestel tegen „iets", vrijwel zeker de kabel van een versperringsballon die bij Den Helder was losgeslagen. Er ontstond grote schade. Het toestel was niet onder controle te houden, verloor snel hoogte en maakte een noodlanding, waarbij het grotendeels werd vernield. Drie inzittenden kwa men om het leven en liggen thans wusteloos en de ander had een ge broken been. Squadronleider en piloot Geoff Rothwell Ide langste, vijfde van llnksl met RAF-collega's. begraven in Den Burg: J. Hulme, T.R. Court en G.W.E. Walton. De bommenwerper was terecht geko men in de duinen achter de boerderij van G. Koorn aan de Krimweg. De vier mm of meer gewonde overleven de bemanningsleden G.A. Rothwell, R.A. Mc Kitrick, C.D. Shaw en R.W. Wilmot kropen uit het wrak of waren er bij de crash al uitgeslingerd. Roth- Met dank aan Jaap Bakker die ons de gegevens verstrekte die in dit ar tikel zijn verwerkt. well, die gebroken ribben had opgelo pen en een schoen miste, ging samen met navigator Mc Kitrick op zoek naar hulp. De anderen waren daartoe niet in staat: een was be- Het tweetal stak een weiland over en bereikte enkele woningen. Bij een van de woningen kregen ze water. Ze moesten zich daar achter een heg verstoppen toen een Duits patrouille passeerde. Rothwell herinnert zich verder dat ze de nacht doorbrachten in een schuur en dat hij en zijn maat de volgende ochtend in het bijbeho rende huis werden ontvangen, zodat ze in staat waren hun wonden te verzorgen. De mannen waren bij de familie De Graaf van „Bouwlust" en hadden onder andere contact met de broers Kees en Piet. Eerstgenoemde, tegenwoordig woonachtig in de Noordoostpolder, vertelt: „Die twee waren eerder bij andere huizen ge weest, maar niemand wilde hen bin nenlaten uit angst moeilijkheden te krijgen met de Duitsers. Als we ge weten hadden welke problemen wij later zouden krijgen hadden we dat misschien ook wel gedaan. Ik sprak geen Engels, maar met behulp van een briefje met vertaalde standaard vragen (Waar zijn we, waar is een dokter, waar is de vijand, etc.) dat een van de vliegers bij zich had, kon ik iets uitduiden. We zijn naar mijn broer gegaan die wel Engels sprak, zodat we goed konden overleggen. Piet de Graaf gaf hen te eten en te drinken en kreeg van hen twee Ne derlandse briefjes van tien, nieuwe briefjes, dus met de handtekening van Rost van Tonningen erop. Ze trokken al gauw de conclusie dat ze zich maar het beste konden overge ven aan de Duitsers. Ze zouden im mers nooit ongezien het eiland kunnen verlaten en ze liepen kans in het veld neergeschoten te worden als ze dat toch zouden proberen. En door te blijven zouden ze ons in moeilijkheden brengen Ik bood toen aan dat te regelen. Ik ben naar de Grenspolizei in De Cocksdorp gefietst en overhandigde daar hun revolvers, als teken van overgave". De Duitsers haalden de Engelsen op en voerden hen af in krijgsgevangen schap. Rothwell kreeg van De Graaf nog een klomp mee, ter vervanging van de schoen die hij bij de crash was kwijtgeraakt. De twee kwamen uiteindelijk in het kamp Stalag Luft 1 terecht, waar ze op 12 mei 1945 door de Russen werden bevrijd. Voor de familie De Graaf kreeg de kwestie een vervelend staartje na de bevrijding. Op de zaterdag voor Pinksteren werden Kees en Piet door de BS opgepakt „wegens het ontwa penen en uitleveren van de Engelse vliegers aan de Duitse bezetting". Vijf dagen werden ze gevangen ge houden in de Sint Jozefschool in Den Burg. Daarna mochten ze terug naar De Cocksdorp waar ze zich twee keer per dag moesten melden bij de BS aldaar. Het was een schokkende ervaring, temeer daar de familie in tussen de nodige ellende achter de rug had. Kees was net terug van vier maanden Assen en in de Russenoor log van april 1945 waren vader, broer, schoonzuster en oom om het leven gekomen. In de herfst van 1945 liet iemand van de BS weten dat de zaak voor de rechter zou ko men, maar om onbekende redenen is het daar niet van gekomen. Kees de Graaf betreurt dat, want dan had de waarheid boven water gekomen. Nu is de beschuldiging nooit weerspro ken. „Voor ons was het geen bevrij dingsfeest". De arrestatie is blijkbaar ontsnapt aan de aandacht van de toenmalige Texelse BS-commandant Jaap Keijzer. Die vertelt nu: „Ik heb een goed ge heugen maar ik hoor dit voor het eerst. Het waren nota bene neven van me..." Ook Geoff Rothwell was geschokt toen hij pas onlangs hoorde hoe het de familie De Graaf was vergaan. Hij maakte dan ook graag een gedetail leerd verslag van de gebeurtenissen van september 1945 en drong aan op publicatie in een plaatselijke krant. „Ik schrijf dit in de hoop hiermee een tragische onrechtvaardigheid te kun nen rechtzetten, waarvoor ik onge lukkigerwijze indirect verantwoordelijk was en dat een aanzienlijk verdriet heeft gebracht in een onschuldig Texels gezin". Alleen de nu 77-jarige Kees de Graaf profiteert van deze „rehabilitatie" want zijn broer Piet is twee jaar geleden overleden.... Speurwerk Dat de gang van zaken na zo lange tijd correct aan het licht is gebracht, is voor een belangrijk deel te danken aan amateur-historicus Jaap Bakker uit Oudeschild die een jaar met de kwestie bezig is geweest. Bakker, geïnteresseerd in de verrichtingen van de geallieerde luchtmacht, kreeg van een familie in De Cocksdorp fo to's in handen, waaronder een kiekje van het wrak van de Stirling bom menwerper. Hij wilde er meer over weten en het toeval hielp hem een handje. Toen vorig jaar september een gezelschap ex-oorlogsvliegers op Texel was, bevond zich daarbij de historicus Drs Theo Boiten uit Gronin gen. Deze maakt een studie van de belevenissen van North Coast Strike Wing, een onderdeel van de geallieer de luchtmacht. Het bleek dat Boiten in verband daarmee correspondeert met de ex-RAF man Geoff Rothwell (I), zodat het contact daarmee snel was gelegd. Bakker vroeg en kreeg van de voormalige squadronleider een verslag van de gebeurtenissen van september 1944. Dat verhaal be vestigde tot in details de lezing van de gebroeders De Graaf. B neven vun lezers Builen vcrarUwucnxh-lijkluriJ van de re da Inderdaad, dan moet je blussen. Overweldigend waren de getuigen van deelneming bij het verscheiden van het veel besproken eikenboompje aan de Puzzelweg. Eén buurtbewoner plaatste nog een nuance door te stellen dat een wijds polderlandschap ook z'n charme heeft en daar horen weinig bomen in thuis. Ook de Dennen behoren niet tot het originele landschap van ons onvolprezen eiland. Ja, zo lusten we er nog wel één. Onze schuilhutten, wat we heel theatraal „huizen" noe men, horen hier ook niet te staan. En de bewoners, (homo sapiens), dan? Die zijn stuk voor stuk, of je nu „echte Texelaar" of „import" bent, allemaal van origine op een eiken boomstam de Rijn af komen zakken. Leuk hè, dat we met z'n allen van de Batavieren afstammen! Hoe dan ook, ons wijdse polderland schap is toch weer verrijkt met een heuse eikelenboom. Zaterdagavond om 21.25 uur werd ik door een be kende Texelaar uit m'n woning ont voerd en in de stromende regen de Puzzelweg opgeschopt. De jongste broer van m'n ontvoerder bleek z'n vrijgezellenavond te vieren. M'n inge zonden stukje van afgelopen dinsdag bleek een geschenk uit de hemel te zijn. De trouwlustige bleek n.l. de ei- In Eben Haëzer (Julianastraat 11) be ginnen de bijbelclubs voor jongeren weer. Maandag van 15.45 tot 16.45 uur is er een bijeenkomst voor kinde ren van 8 tot en met 13 jaar, jeugd van 4 tot en met 7 jaar kan op de zelfde tijd op donderdag terecht om mee te zingen, te luisteren naar een verhaal uit de bijbel en andere leuke dingen te doen. kei uit de kraan te zijn die het eiken boompje tot z'n wortels aan toe afgegraven had! Nu werd hij door z'n eigen kornuiten gepakt en moest een ander eikje terugplaatsen. Met zwaai lichten op de auto's in de stromende regen en een vikinghelm op, moest hij een gat spitten en de boom plan ten. Laten we hopen dat hij voortaan met „groene handjes" de handles van de kraan bedient.... Voor de foto graaf moesten we lachend elkaar de hand schudden. Dit duurde zolang dat ik het gevoel kreeg dat ik Yasar Arafat himself was. Nog even naast elkaar staan om te kijken wie nu de grootst eikel was. Met m'n 1.93 me ter bleek ik toch de grootste te zijn. Wat mij betreft is bij deze de brand geblust. Dus zand, (grond), er over. Roy M. Helleman, Oudeschild De dierenbescherming houdt in de week van 4 tot 9 oktober haar jaar lijkse collecte. Texel heeft daar jaren lang niet aan mee gedaan maar dit jaar gaan ook een aantal Texelse die renvrienden met de collectebus op pad. Een goed gebruik bij de dierenbe scherming is dat het grootste gedeel te van het opgehaalde geld in de eigen omgeving wordt gebruikt. On der het motto „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" zal men daarom trachten te komen tot een Texelse „Kids for Animals" (de jeugdclub van de dierenbescherming). Ook streeft men naar meer educatie via de scho len. Het dierenasiel in Den Helder ontvangt ook een deel van het op Texel ontvangen geld. De rest wordt aangewend voor het jammer genoeg nog steeds broodnodige voorlichtings- en controlewerk van de vereniging. Collectanten (die ook die een hekel aan collecteren hebben maar zich desondanks toch een mid dag of avond voor de dieren in willen zetten) kunnen zich opgeven bij me vrouw Herweyer, tel. 15305 of Riet Veenendaal tel. 14380. Wie de die renbeschermers mis loopt kan zijn steentje bijdragen via girorekening 603823 of bankrekening 84.90.88.976 ten name van de die renbescherming Den Helder en om streken, onder vermelding „collecte 1993". Ook bij Ecomare, de diere nartsen en de Waddenwinkel staat volgende week een collectebus van de dierenbescherming. De traditionele keuring van dit jaar geboren konijnen, kippen en duiven van Kleindiersportvereniging Kotex werd zaterdag ondanks (of dankzij?) het natte weer druk bezocht. Bij de verkoop 's middags verwisselde me nig dier van eigenaar. De drie-man sterke jury wees de volgende prijs winnaars aan: Konijnen: S. Tjepkema met een Vlaamse Reus; A. van Haastrecht met Duitse Hangoor; K. de Ridder met Kleurdwerg; W. Rijk met Neder landse Hangoordwerg. Hoenders: R v/d Gracht en S. Tjepke ma, beide met Australorp (groot); A.G. Dekker met Australorp (kriel); R Venema met Hollandse Hoen. Sierduiven: K. v/d Veen met Neder landse Schoonheidsduif; J. Veltkamp met Nederlandse Hoogvlieger. Voor november heeft Kotex haar drie daagse clubshow gepland, waarbij een inzending wordt verwacht van ca. 350 dieren. De eikenboompjes die aan het Mie- land bij Oudeschild een zieltogend bestaan leidden zijn tijdens een ludie ke actie vorige week gerehabiliteerd. Onder toeziend oog van briefschrijver Roy Helleman uit Oudeschild, die zich vorige week in de Texelse Cou rant opwond over het bermbeheer aan het Mieland, plantte kraanmachi nist Hans Witte Ivan de Baronl drie jonge eikenboompjes aan het Mie- land. Een en ander voltrok zich zater dagavond toen Witte aan de vooravond van zijn trouwdag met Marja de Ligt door zijn vrienden op sleeptouw werd genomen. Symbo lisch waagde de „Superbaron" zich zaterdag al in het huwelijksbootje. Zijn companen hadden de boompjes verstopt op het eilandje in de vijver aan de Elemert, waar hij in een op blaasboot naar toe peddelde. Toen hij deze opdracht in de stromende regen had getrotseerd, zette de groep koers naar Oudeschild waar ze Helleman oppikten. Nadat de boompjes aan de grond waren toevertrouwd, beklonken Helleman en Witte de actie met een ferme handdruk. Ivan de in september 1944 bij de Krimweg neergestorte Engelse bommenwerper top de vleugel sleet in BS-uniform Arie Vleming Cm 1 werd Pas na d' oorlog opgeruimd. Meerdere Cocksdorpers heelden er spullen ven hun geding uit Dick de Greef ven de Krimweg ran onderdelen een boormechme die hij nog steeds in gebruik heeft. Ook verwerkte hij een bomheek in de echterlader ven zijn trekker "lellBgers werd verwerkt in de klokkestoel van de 200 kg wegende nieuwe luiklok die in 1949 in de toren ven de R K kerk ven De fop werd aangebrecht. ter vervanging van de klok die door de Duitsers was geroofd Dit mechanisme werkt nog altijd prime Spullen uit »9 kwamen ook terecht bij Schreiner. die er gebruik van maakte bij het opkalefateren van Spitfire vliegtuigen die in de vroege Jeren vijftig ntl opereerden met sleepzakken voor schietoefeningen. «erikaanse zanger-gitaristen Willis (vrijdag) en Percy Stro- taterdag) zijn de voornaamste fes van het Bluesfestival, dat op 15, 16 en 17 oktober in org wordt gehouden. Beide acts zijn te zien in de grote zaal van De Lindeboom, zodat het verwachte vele publiek in groten getale kan toestromen. Totaal heeft de organisatie twaalf ar tiesten gestrikt. Enkelen timmeren in ternationaal aan de weg. Willis speelde al eens samen met een grootheid als Ray Charles. Ook lokale „grootheden" zullen hun kunnen de- I.M ADVERTENTIE monstreren. Naast de Van Beurden Blues Band, die na het succes van vorig jaar op herhaling gaat, treedt ook de uit Nioz-kringen afkomstige band Bottle Steel Company op. Ook de uitsmijter op zondagavond heeft een Texels tintje. Dan verzorgt de Nederlandse formatie Barrelhouse, met oud-eilandgenoot Bob Dros in de gelederen, een optreden in Question. Barrelhouse was uit elkaar gevallen, maar treedt sinds augustus weer op in de oude samenstelling. Liefhebbers van stijldansen kunnen zaterdag 2 oktober hun hart ophalen in De Lindeboom. Maaike en Dick Raateland van Dansclub Madira hou den vanaf 20.00 uur een dansavond in de schouwburgzaal. Aan bod ko men de Engelse Wals, de quickstep, de jive rumba e.a. De entree (aan de Kantoorstraat) is gratis. Om de sfeer te verhogen heeft het duo Raa teland de zaal een beetje aangekleed. Ze hopen op een flinke belangstelling zodat de dansavonden die tot dusver in de Kaapsnol werden gehouden een regelmatig een vervolg krijgen. De bovenbouw van de Texelse basis scholen werpt van 18 tot 22 oktober een blik in de ruimte. Op die data staat in de Thijsseschool het reizend planetarium Apollo opgesteld. Dit is een sterrenkundige voorstelling die door Nederland en België reist. Het opblaasbare planetarium biedt plaats aan maximaal veertig leerlingen en geeft een actuele voorstelling van de sterrenhemel. Er wordt gebruik ge maakt van het planetarium, dia's, modellen en een echte telescoop. De demonstratie werd mogelijk dankzij sponsoring door de Rabobank. ..Superberon Hans Witte IrI plantte onder toeziend ook van briefschrijver Roy Helleman drie ei kenboompjes. ffiofo Gerard Wittel

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5