lan Wolkers heeft het laar z'n zin op Texel )to's geven positieve k op ouder worden [/EERZIEN NA 25 JAAR IN VOLLE BIEB Mensen -= een .-f^H TEXELSE f COURANT' BEZORGERS TEXELSE COURANT Sirius bezoekt haven Oudeschild Schoonheids- en sauna-avonden zelden geëerd...." Jan Wol zei het spottend, alsof het i niet zoveel kon schelen voor een Irteeuw weer een op j| wonen de ver- 'JV lie V n i|d gezin alweer sinds 1980 weerzien. De 140 be- stellenden in de „uitver- Jje" openbare bibliotheek |en Burg luisterden adem- ien constateerden tevreden ,^- e goedgemutste Wolkers TÈ.R*- breid antwoord gaf op al ik geef per jaar niet zoveel Ie- y Jm 3KB 31 i. Het is er gewoon niet eerder BjÊtKSgSimf Bj^Ut J ItaH (komen", aldus Wolkers (67) l 8K top. De anonimi- ^HH|^ JS$V' -tijmI f Texel bevalt hem prima, ver- de veelzijdige kunstenaar vraagd. „Ik hoef niet zo nodig jkale beroemdheid te zijn." ks wil dat graag zo houden: de Rozendijk wonen we nog sschitterend. Het isolement M eiland, de natuur, de duinen L. Nee, we denken er voorlo- üover om Texel te verlaten." DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 werd Jan Wolkers in een ige documentaire op televisie letteerd in zijn huiselijke omge- ieel herkenbaar voor de Texelse Niet omdat zijn woning annex aan de rand van de Dennen Texelaars bekende attractie is ndeel. Wèl omdat heel Neder- kon zien, wat op Texel allang maal wordt ervaren: Jan en Wolkers die boodschappen n zich vermaken met hun g Bob en Tom. De jongens, t Wolkers al columns en een ubliceerde, gaan inmiddels brugklas van OSG De Ho- Jan Plezier dkers zegt zich niet bespied te door de eilandbewoners en de Jan Wolkers vertelde op uiterst meeslepende wijze over zijn jeugdjaren. steeds groter wordende stroom toe risten. „Dat de Jan Plezier soms voor ons huis stilhoudt vind ik helemaal niet erg. Juist wel leuk, omdat het mij een landelijk gevoel geeft. Een rit je met de Jan Plezier is overigens een van de aardigste dingen die je hier kunt doen. Op die wagen kun je* zó heerlijk genieten van de stilte van de natuur." De familie Wolkers maakt er zelf ook wel eens gebruik van en (Foto Frans Hopman) ook uitstapjes naar kinderboerderij De Mient staan hoog genoteerd. Hoewel hij tussen zijn creatieve be zigheden door wel eens op de fiets stapt, is de toenemende drukte op de fietspaden Wolkers een doorn in het oog. Tijdens de vragenronde na de pauze deed de schrijver althans zijn beklag over de vervuiling die het fietsverkeer tot gevolg heeft. „Maar gelukkig ontdekte ik tussen de lege colablikjes in de berm van de Rozendijk zeven bijzondere zwam men", onderstreepte Wolkers zijn oog voor detail en liefde voor de natuur Dat blijkt overigens ook uit de fraaie kruidentuin, met verscheidene zeldza me soorten, die Wolkers gedurende zijn verblijf op Texel heeft weten op te bouwen. De Texelse natuur vormt voor hem een inspiratiebron. „Vooral de duinen. Die kleuren zijn terug te vinden in mijn schilderijen. Of het wonen op Texel verder van invloed is? Mmmm, ik denk dat ik alles intenser beleef." Barre fietstocht Een sombere zondagmiddag, noord wester storm en onophoudelijk neer gutsende regen, ideale omstandigheden voor een goed boek bij de warme kachel. Warm was het allerminst in de leeszaal, maar verder hing er dezelfde knusse huiskamer sfeer. Letterlijk druppelden de men sen binnen, de natte jas aan de uit puilende kapstok en vervolgens verwachtingsvol plaatsnemend. Een aantal liefhebbers was speciaal voor de lezing het Marsdiep overgestoken; enkelen hadden zelfs een barre fietstocht achter de rug en meldden zich als verzopen katten bij de kassa. Het Texelse combo The Small Buzz bracht hen met ingetogen, goed in het gehoor liggende popnummers al gauw in de goede stemming. De hoofdpersoon van de middag ging in dezelfde informele stijl door. Met enkele boeken in een dokterstasje nam hij plaats op het provisorische spreekgestoelte. „Toch wel vreemd om zoveel mensen in het publiek te zien, die ik uit het dagelijks leven ken. Kijk, daar zit een mevrouw die ik elke ochtend bij de bakker tegen kom. Dat maakt deze lezing toch wel een beetje moeilijk...." Sprookjes Dat zou meevallen. Wolkers begon vrij luchtig met twee sprookjes, „Het wolfje en de garnaal" en „Venus en het Spuugbeestje", allebei afkomstig uit de bundel „22 Sprookjes, verha len en fabels". Goed warmgedraaid las hij hierna op meeslepende wijze een lang fragment voor uit zijn roman „Terug naar Oegstgeest" (1965). Met zijn ritmi sche leestrant sleurde de auteur zijn toehoorders mee naar zijn jeugdjaren, naar de avonturen die hij beleefde sa men met een ouder broertje dat kort daarna stierf. De soms beklemmende, soms humoristische herinneringen le ken zondagmiddag uit de mond van Wolkers zelve een extra dimensie te v krijgen. Die indruk werd versterkt door het jeugdportret op de omslag van het boek, waarin de schrijver zichtbaar opging. Pas na dit hoogtepunt vond Wolkers de rust om een slok water te nemen. Met het verhaal „Op de vleugels der profeten" uit de bundel „Tarzan in Ar- lès" gunde hij de aanwezigen een blik op de ontstaansgeschiedenis van zijn schrijverschap. De gedreven bij belvertellingen van zijn vader, die in dit verhaal worden beschreven, vorm den in feite de basis voor Wolkers to meloze schrijfstijl. De hieropvolgende pauze bracht kof fie en muziek, maar ook was er alle gelegenheid voor het kopen van boe ken, die door Wolkers vriendelijk wer den gesigneerd. Boekhandelaar Theo Timmer, die hiervoor door de biblio theek was uitgenodigd, bemer kte dat vooral de stapeltjes van de twee jongste boeken waaruit Wolkers had voorgelezen, snel kleiner werden. Tus sendoor was de schrijver niet te be roerd om zijn handtekening op toegangsbewijzen te zetten, of om met „fans" op de kiek te gaan. Vragen „Vijfentwintig jaar geleden durfde niemand hem een vraag te stellen. Toen uiteindelijk iemand iets vroeg dat niet op zijn werk betrekking had, reageerde Wolkers nog gepikeerd ook", diepte een scholiere van toen een herinnering op in de pauze. On danks de ongedwongen sfeer kende het „vragenvuur" ook ditmaal een schuchtere start. Grappend daagde Wolkers Timmer uit tot het stellen van de eerste (pikante) vraag, maar die kaatste de bal behendig terug. Vervolgens ontspon zich een geani meerd vraag- en antwoordspel, waar bij zowel boeken als beelden en schilderijen aan bod kwamen. Gevraagd naar zijn mening over het kunstwerk op de Groeneplaats zei Wolkers het een mooi beeld te vin den. „Helaas staat het op de verkeer de plaats. Op de Groeneplaats staat trouwens alles verkeerd. En nog steeds gebeuren er dingen waar we over twintig jaar spijt van hebben. Tragisch, dat we ons eigen verleden weg bouwen." De lezing ven Jan Wolkers wbs de eerste in een vierluik, georganiseerd door bibliotheken in de kop van Noordholland onder de noemer „Kwartetten De volgende spreker is Koos van Zomeren op zondagmiddag 10 oktober in Hippolytushoef. Van Zomeren geniet bekend heid door zijn columns in NRC Handelsblad Zijn messcherpe natuurobservaties deed hij °.a. op Texel Dinsdagavond 2 november is het de beurt aan Ivo de Wijs in Den Helder en Jean Pierre Rawie voltooit het kwartet op zondagmiddag 12 december in Schagen. Kaarten 1/10,- per lezing) zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek aan de Drijverstraat en boek handel t Open Boek aan de Blnnenburg. Frans Hopman raadhuis hangen sinds zater op Texel gemaakte foto's die I „Ouder worden en ouder li onderwerp hebben. Ze zijn ilopen zomer gemaakt door ttejaarsstudenten van de af- Fotografische Vormgeving van (nklijke Academie van Beel- Kunsten uit Den Haag, die ion op het eiland bezig zijn it. Ze maakten vele opnamen oen selectie werd gemaakt ie docenten en de Texelaars (pen, Leo Barnard, Theo Tim- mk Snijders en Jannie Ïonstelling is een initiatief van ting Welzijn Ouderen Texel in er van het Europees jaar voor iron. gmiddag werd de expositie 'geopend door wethouder Dirk Terpstra. Hij toonde zich onder de indruk van de foto's, die allemaal Texelse mensen en situaties als on derwerp hebben. De foto's zijn zwart wit, waardoor de sfeer volgens de wethouder nog beter is getroffen dan bij kleur het geval zou zijn geweest. Terpstra greep de gelegenheid aan om erop te wijzen dat de gemeente Texel niet alleen in het ouderenjaar aandacht heeft voor de belangen van de senioren, maar dit tot continu be leid heeft gemaakt. Het streven is er op gericht de ouderen midden in de maatschappij te laten staan zodat zij zich met hun schat aan wijsheid en levenservaring bijdragen aan de kwa liteit van de samenleving. Voorzienin gen voor ouderen worden echter bedreigd, mede als gevolg van het egoïsme dat hier en daar de kop op steekt. De ouderen moeten dus alert blijven, maar zij kunnen rekenen op positieve aandacht van gemeenteraad en college, zo liet Terpstra weten. Omdat projectleider Henk Snijders ziek is, werd namens de Stichting Welzijn Ouderen het woord gevoerd door Kees Room, die zich waarde rend uitliet over de steun die bij de expositie en het maken van de foto's is ondervonden van gemeente en Stichting Ondersteuning Welzijns werk. H.A. den Hertog, hoofddocent van de Academie voor beeldende Kunsten vertelde dat de studenten ervoeren dat het opgedragen thema niet echt makkelijk was. Ze zijn er echter in geslaagd foto's te maken die geen somber beeld geven van vergankelijk heid, maar getuigen van een positie ve kijk op ouderen en ouder worden. De expositie duurt tot en met 14 ok tober en is toegankelijk tijdens de openingsuren van het raadhuis. Na 14 oktober maakt de collectie een tournee langs dorpshuizen en verzor gingstehuizen. Naam Peter van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Martijn Beers Barry v.d. Veen Alexander Elias Kees van Es Marike Janssen Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Piet Zijm Mevrouw A. Mulder Jolanda Leijen Jitze Betsema Susan Kooiman Petra Hin Peter Broekman Barendregt. Martin Olaf Boon Susan Boon Petra Kooiman Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Reina Bos Ria Leyen Mw. Brouwer Marija Gerlsma Ricardo de Graaf Christian Veeger J. Flier Erwin Goënga Ruben van der Zee Martijn Barendregt Daniëlle van Leersum Erik Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., KogerwgKogerstr. 1-57/2-74, Jan Reystr. De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluys- coog, Verlaet, Kofbaeck, Duyker- dam. Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Midden-Eierland en Oorsprongweg Vuurt oren/K rim weg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijerte- bos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Haller weg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterwg Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45 Pontw. 91-95, Akenb., Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëw., Pijpersdijk, Pontw. 123-224, Ruigend., Mien- terglop, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai Eierland, Postw., Hollandsew., Hoofdweg (ged.) Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33 De Grie Slufterweg/Zanddijk Telefoon 12573 12038 14301 12531 10022 14030 10131 14478 10443 12763 19223 17956 16344 18235 13956 17908 16362 11231 16225 18307 18332 18635 18869 13621 19339 12836 14001 14216 12229 14607 15365 18915 11231 19653 11653 ""-'V' 7 s. een treat portret van een karakteristieke Texelse senior. (Foto Harry do Graaf Den Burg A.Sint Jan. Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-143 oneven en 2-58 even. Binnenburg Burgwal, P. v. Cuyckstraat, Dumreep, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Golfslag. Gravenstraat. Groe neplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39, Mo lenstraat, Molendwarsstraat, Noordwester, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Schoorwal, Stenenplaats, Vaargeul, Vismarkt, Vloedlijn, Vogelenzang Warmoesstraat, Weststraat. We verstraat, Pater Witteplein, Zeebries, Zwaanstraat. Den Burg B: Achterom. Bernardlaan 50- ...even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brou werstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhèlmina- 'aan 7 oneven en 50-120 even. Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-.... oneven en 60-, even, W. van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirks- zoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59-, oneven en 76-even, lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr Lieuwstr. Den Burg E: Bernhardlaan 123-... oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. De stamgasten van taveerne De Twaalf Balcken hebben afscheid ge nomen van Fred Standaar. De 37-jarige barkeeper/kok zette er na zeveneneenhalf jaar een punt achter. Met champagne en kado's bezorgden medewerkers en vaste klanten Stan daar, die een „gezicht van de zaak" was, een hartelijk afscheid. Eerst gaat hij met zijn echtgenote Frida op wereldreis, waarna hij zijn loopbaan als verpleegkundige zal vervolgen. Standaar is inmiddels opgevolgd door Jacob Blaauwboer uit Den Burg, die tot voor kort werkzaam was bij strandpaviljoen Westerslag. Oud-Texelaar Arno Witte is aan de VU in Amsterdam afgestudeerd in de Engelse taal- en letterkunde, met als specialisatie taalkundig onderzoek. Het actieschip de Sirius van Green peace is vandaag en morgen te be zichtigen in de haven van Oudeschild. Aan boord is een ten toonstelling over de Noordzee. De Texelse exhibitie maakt deel uit van een tocht die het schip maakt langs verschillende havenplaatsen aan de Noordzee en het IJsselmeer. De voormalige loodsboot heeft een roemruchte historie opgebouwd sinds het in 1981 aangekocht werd door de milieuorganisatie. Het was onder meer betrokken bij acties tegen de zeehondenjacht en dumpingen van chemisch en radioactief afval in zee. In 1985 maakte het een spectaculai re nachtelijke ontsnapping uit de ha ven van Antwerpen, toen het in afwachting van een gerechtelijke uit spraak door de eigenaren van twee dumpschepen aan de ketting was vastgelegd. Om onder de bruggen in het Rijn-Schelde-kanaal door te kun nen zaagde de bemanning daarbij de mast af. De Sirius is in Oudeschild gratis toe gankelijk tussen 10.30 en 17.00 uur. In zwemparadijs Calluna starten maandag weer schoonheids- en sauna-avonden onder leiding van Marja Koorn-Wijnhoff van schoon heidssalon Thalassa. Op verantwoor de wijze kan kennis worden gemaakt met het gebruik van een sauna. Daarnaast krijgen de deelneemsters een lichaamspeeling en een ge zichtsmasker, aangepast bij het huid type. De bijeenkomsten duren van 19.00 tot 22.00 uur en de kosten be dragen f25,- per persoon. De verzorgingsavonden beginnen met een welkomsdrankje. Er wordt uitge legd wat het effect is van een sauna op het lichaam. Calluna heeft niet al leen een sauna, maar ook een Turks stoombad en een bubbelbad. Wie mee wil doen dient zich tevoren op te geven bij zwemparadijs Calluna, telefoon 17888. Deelneemsters moe ten twee handdoeken en eventueel een badjas en slippers meenemen. Raadzaam is om vooraf niet teveel te eten, want sauna kost evenveel ener gie als een uur flink sporten.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7