Blazer TX 38 wordt in oude luister hersteld J KEalU 5 Agenda Wat ik zeggen wou... F amilieberichten TEXELSE^? coURANT Luchtmacht houdt weer oefeningen Paddestoelenexcursie IVN Bedankt Cursus levenslooi en loopbaanplann Jachtopzichters DINSDAG 5 OKTOBER 1993 Tijdens het schutten in de sluis bij Workum. (Foto Wim van der Gracht VERVOLG VAN PAGINA 1 Geflankeerd door Texeler-collega's Wim van der Gracht (links) en Charlotte Lorier poseert het trotse echtpaar Spoelstra aan boord van de blazer Het viertal kwam het afgelopen weekend met het vaartuig naar Texel. (Foto Harry de Croat Meer dan honderd jaar geleden werd zij gebouwd, de blazer TX 38. Na een bewogen leven op Noordzee, Waddenzee, Zuiderzee en Friese wateren is het kloeke eikenhouten schip weer terug op Texel. Er mankeert nogal wat aan, maar eigenaar Rob Spoelstra (32) uit Den Burg is van plan er weer iets heel moois van te ma ken. Hij en zijn even enthousiaste vrouw Marjon dromen er nu al van dat zij met de blazer de Waddenzee zullen optrekken om daar droog te vallen.... Na dit drama wisselde de schuit meerdere keren van eigenaar. In 1912 werd een Cramm semi-dieselmotor ingebouwd. Daarvoor was het nodig de achtersteven van een „kippekont- je" te voorzien. Na de eerste wereld oorlog fungeerde de blazer enige tijd als mijnenveger en raakte toen in de vergetelheid. Feit is dat een Amster damse arts op een gegeven moment eigenaar werd en dat het schip in de plorabele toestand raakte. Het lag half gezonken in een Gronings bin- nenhaventje, toen de voorlaatste eigenaar er zich 23 jaar geleden over ontfermde. Hij maakte het schip weer drijvend en zette er de huidige 120 pk DAF motor in. Mede door tegen slag in zaken ontbrak hem de tijd en het geld voor behoorlijk onderhoud, bestand halen en gaf de regiokorp schef opdracht te onderzoeken in welke gevallen de opsporingsbe voegdheid werkelijk noodzakelijk is. „Dit onderzoek is uitgevoerd in over leg met de plaatselijke politie en de werkgevers", aldus J.G. van der Zan- de van de politie Noordhol land Noord, die het onderzoek heeft uitge voerd. „Uit het onderzoek bleek dat in veel gevallen de noodzaak tot het hebben van een opsporingsbevoegd heid niet kon worden aangetoond. Het is niet de bedoeling de vergun ningen zomaar in te trekken, maar er wordt vaak geen gebruik van ge maakt. Kijk, er zijn natuurgebieden waar flink wordt gestroopt, en er zijn ook terreinen waar niets gebeurt. Dan hoef je ook met op te treden." Op basis van het advies van de regi okorpschef berichtte de Procureur Generaal van het OM aan de jacht- combinaties dat ze hun de bevoegd heid binnen afzienbare tijd moeten inleveren. Toch is er nog de mogelijkheid dat ze hun vergunning behouden, maar dan moeten ze kunnen aantonen dat de opsporingsbevoegdheid noodzakelijk is. Naar aanleiding van de bezwaren die nog tot 14 oktober kunnen wor den ingediend, kan de PG alsnog besluiten de zaak bij het oude te la ten. Het is nog niet precies duidelijk in hoeverre de individuele combina ties aan de bel zullen trekken, maar zeker is dat de instanties koortsach tig overleg voeren. Henk van Wijk, voorzitter van de Jachtcombinatie Den Burg en van de afdeling duinjacht van de Wildbeheer Eenheid Texel, is zeker niet van plan zich neer te leggen bij het advies van Van der Zande om jachtopzichter Leo Daalder zijn bevoegdheid te ontne men. „Ik ga absoluut bezwaar ma ken. Er is ons te verstaan gegeven hij geen processen verbaal zou hebben opgemaakt. Nou, ik kan bewijzen dat hij er minstens 30 heeft uitgeschre ven.' Als de jachtopzichters hun opspo ringsbevoegdheid kwijtraken behou den ze net als iedere burger, wèl het recht overtreders aan te houden en over te leveren aan de politie. „Maar dat zal de stropers echt niet afschrikken", verwacht Henk Wijs man. Volgens de jachtopzichter, die de controle heeft over zo'n 800 hec tare in Eierland, gaat er van de sur veillances van hem en zijn collega's een preventieve werking uit. Een re- centelijke aanhouding van stropers bij De Koog bewees dat deze activiteit nog niet tot het verleden behoort. Hij is bang dat zodra bekend wordt dat het merendeel van de jachtopzichters niet meer bevoegd zal zijn daadkrach tig op te treden, veel meer clan destien zal worden gejaagd. Zowel in de gebieden van de duincombinaties, maar ook in Eierland. „Want vanuit de auto is het makkelijk richten." Ook verwacht hij dat het vandalisme in natuurgebieden zal toenemen als het OM het besluit doorzet, want zonder bevoegdheid kan hij weinig uitrichten. Voor stropers is het voor nemen van het OM zeker geen vrij brief het veld in te gaan, omdat door de in te dienen bezwaren de jachtop zichters nog geruime tijd tegen hen mogen optreden. De procedure kan zelf jaren duren. Praatje Een andere jachtopzichter laat weten niet bij elke overtreding een bekeu ring uit te schrijven. „Bijvoorbeeld toeristen die hun hond los laten lo pen in de duinen. Vaak is een praatje met hen al voldoende." Als honden straks niet meer de Hors op mogen verwacht hij veel méér narigheid in het duingebied. „Dan is het toch te gek dat ze aan onze bevoegdheid ko men. Er wordt veel te lichtvaardig over ons werk gedacht." Overdag houdt hij zich behalve met controle bezig met het bijvoeren van dieren en het uitzetten en nalopen van vang- kooien voor fretten of eksters. Ook het afschieten van schadelijk wild of verwilderde katten hoort tot de acti viteiten. Het betrappen van stropers is iets dat 's nachts plaatsvindt. „En ze gaan doorgaans niet met mooi weer de deur uit. Het is een zware klus, want er gebeurt 's nachts van alles in de duinen." Eén van de argumenten tot intrekking van de opsporingsbevoegdheid zou zijn dat de PG vindt dat de politie voldoende capaciteit heeft om hun werk over te nemen. Volgens de jachtopzichters is het maar de vraag Oude foto van de nu weer naar Texel terugge keerde blazerschuit TX 38. Met zijn lengte van 15,5 meter is de blazer een vrij groot schip, gebouwd in 1887 door (vermoedelijk) Jetze kuiper in Harlingen in opdracht van Nanninga uit Oosterend. In 1904 was C. Kuiter Pzn de schipper-eigenaar, hetgeen blijkt uit de Texelse Courant van 13 augustus van dat jaar, waarin melding werd gemaakt van het jam merlijk vergaan van de 38. De 30-jarige Kuiter, zijn 38-jarige knecht R. Kuiter en de „derde man", de nog maar 14 jaar oude Jan Brouwer kwa men daarbij om het leven. De blazer kapseisde bij het binnenlopen van het Molengat als gevolg van een plotse ling opgestoken Noordwesterstorm. Het lijk van de schipper is noort ge vonden. De schuit, waarvan de mast was gebroken, werd door de TX 123 en 9 de haven van Oudeschild bin nengesleept en verkocht aan een werf in Harlingen. De schade werd geraamd op f600,- (met inbegrip van het bergloon), die voor 2/3 werd ver goed door de onderlinge verzeke ringsvereniging „Helpt elkander". De blazer werd hersteld en J. Kuipers uit Harlingen werd de nieuwe eigenaar Op Texel werd een commissie ge vormd die een inzameling organiseer de ten bate van de nabestaanden van de twee omgekomen vissers. of de politie wel voldoende in staat is de stroperij binnen de perken te hou den. „De politie moet met dezelfde hoeveelheid menskracht het veldwerk erbij nemen, terwijl het administratie ve werk ook steeds meer tijd gaat vergen." De politie op het eiland wil zich in dit stadium van de besluitvor ming nog niet over deze zaak uitla ten. Texel vormt komende tijd het decor voor verschillende luchtmachtoefe ningen. Defensie doet haar uiterste best de overlast voor de bewoners van het eiland te beperken. Volgende week wordt op de Vliehors weer geoefend met „live weapons", echte bommen dus. Dit omdat de pi loten in het kader van uitzending naar Bosnië ervaring moeten opdoen met de echte wapens. Om de over last beperkt te houden wordt per vlucht maar één bom meegenomen en wordt sterk rekening gehouden met de weersomstandigheden. Deze oefening duurt twee weken. Mocht het weer tegenwerken, dan zijn er nog twee uitwijkweken aan het eind van deze maand. Tussen 24 en 29 oktober wordt te vens een „integrated combat trai ning" gehouden, waarvoor enkele voertuigen en zo'n 15 tot 20 man zodat hij er vanaf wilde. Met Spoelstra, die het schip al bijna een jaar geleden had „ontdekt", kwam hij spoedig tot zaken. Restaureren Spoelstra woont sinds kort op Texel. Hij is werkzaam op de administratie van de Texelse Wol Onderneming en beoefent de watersport als hobby. Hij was eigenaar van een scherp jacht, dat hij nu heeft verkocht. Met colle ga's van de TWO heeft hij het afge lopen weekend de blazer overgebracht van het Friese Heeg naar Oudeschild, met de „Texeler"- vlag in top. Een van die collega's is Wim van der Gracht, die zal helpen met het restaureren van het schip. Er moet nogal wat aan gebeuren. Het onderwatergedeelte is goed, maar het hevig lekkende dek is hard aan vervanging toe. Spoelstra hoopt er gens een grote schuur te vinden waar het herstelwerk kan worden uit gevoerd. De accommodatie aan boord biedt verrassend veel ruimte. Er is een knus bemanningsverblijf, een slaapruimte met royale kooien, een kombuis en zelfs een wc. Het is dan ook goed voor te stellen dat de oude blazer straks een fraai maar ook geriefelijk schip zal zijn. Spoelstra hoopt dat het oorspronkelij ke nummer TX 38 er weer op kan, maar het probleem is dat dit kenmerk al wordt gevoerd door de Noordzee- kotter van Jac. Betsema. personeel naar het eiland komt. De oefening is bedoeld voor F 16 piloten en radaroperators. In het noorden van het eiland wordt hiertoe een radar post opgesteld. Het terrein waar de wagens komen te staan blijft toegan kelijk. Tevens worden momenteel regelmatig trainingvluchten uitgevoerd met jacht vliegtuigen uit Nederland, België, De nemarken, Duitsland, USA en Groot Brittanië. Het gaat om het oefenen van het leiderschap in grote vliegtuig formaties. Daartoe zullen vluchten plaatsvinden met zestien toestellen tegelijk. Voor alle oefeningen geldt dat de bestaande vliegroutes zullen worden aangehouden. Op zaterdag 9 oktober houdt de IVN- afdeling Texel een paddenstoelenex cursie onder leiding van Marcel Groe- nendaal. De excursie is alleen toegankelijk voor leden van het IVN en de Vogelwerkgroep. De excursie begint om 10.00 uur vanaf het kruispunt bij Bos en Duin. Voor nade re informatie: 13582. m M. ADVERTENTIE TMI w 22: Dinsdag 5 oktober Om 19.30 uur begint in het raad huis een openbare vergadering van alle raadscommissies. Onder werp: de gemeentebegroting. De vereniging „Tien voor Texel" vergadert in „Bosch en Zee" in De Koog, aanvang 20.00 uur. Toegankelijk voor leden en do nateurs. In Cinema Texel is om 20.30 uur een Filmclubvoorstelling: „Falling down", een politiethriller met Mi chael Douglas en Robert Duvall. Leden hebben korting op de en treeprijs. Woensdag 6 oktober In De Buureton komt de WAO- groep van de Stichting Welzijn Ouderen weer bijeen, aanvang 10.00 uur. De bijeenkomst heeft een ontspannend karakter maar er is volop gelegenheid te praten over problemen en wetenswaar digheden die te maken hebben met de WAO-situatie. Gehoopt wordt dat zich ook nieuwe deel nemers zullen aansluiten. In dorpshuis De Waldhoorn komt de Hoornder ouderensoos weer bijeen, aanvang 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Dennis the Manace", om 19.00 uur „Action Hero" en om 20.30 uur de filmclubvoorstelling „Falling Down". Donderdag 7 oktober Op het vliegveld begint vandaag een internationale wedstrijd vrije val parachutespringen voor teams van 20 man. Tot en met 10 oktober, bij goed weer dage lijks vanaf 9.30 uur. In Bosch en Zee bij De Koog hebben de gezamenlijke landbo worganisaties van Texel jaarva gadering, aanvang 20.00 uur Gastspreker voorzitter Vareksn-, van het Landbouwschap. Ook langstellende niet-leden zijn welkom. In hotel Rebecca in De Waal houdt de Coöperatie Covecolt denvergadering, aanvang 20.00 uur. Diverse sprekers, waarom Dick vd Zande, lid van het hoo bestuur. Vrijdag 8 oktober Van 10.00 tot 16.00 uur wordt het strandpaviljoen Paal 28 eet ontmoetingsdag voor ouderen gehouden, georganiseerd dooi ANBO. Spreker K.J. Kuiper, po ningmeester van de Europese Raad voor Ouderen over „Oud renzorg in Europa". Van 17.30 tot 21.00 uur wordt de aula van de OSG bloed aio nomen door het Rode Kruis Texelse Boys houdt jaarvergadi ring in de kantine, aanvang 20 uur. Hoogwater Oudeschil 10.30 10.50 11.00 11.10 01.14 02.35 04.40 05.56 06.44 07.45 en 22,2 en 22 2 en 23II en 23.5 12.1 en 13.3 en 16.0 en 17.2 en 181 en 19.2 en 20.2 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 1ü tober op om 6 55 u. en gaat onder 17.56 u.; 8 oktober laatste kwart* oktober doodtij. Het paardevolk, dat bij hun jaarlijkse happening de wandelpaden in het bos bij de Jan Ayeweg weer eens heeft omgeploegd, wordt bedankt. De komende tijd is een aantal wan delpaden voor de gemiddelde wande laar weer onbegaanbaar. M'n speciale dank gaat uit naar het heer schap met een rood petje van wagen nr. 24 die, terwijl ik m'n honden die ook in het bos altijd aangelijnd zijn, al naar mij toe haalde, mij nog even met een disselboom in m'n ribben moest lopen. Zijn opmerking dat ik dan maar niet meer in het bos moet komen, zal ik niet ten harte nemen. En mocht deze meneer hierover ver haal willen halen, dan kan hij mij bij na elke dag in het bos aantreffen. Overigens begrijp ik niet dat Staats bosbeheer, dat bij elk toegangspad tot het bos een bord plaatst waarop staat dat onder meer ruiters hier geen toegang hebben, dit soort ver nielingen van de wandelpaden tole reert. En als men dan bij hoge uitzondering zo'n evenement toestaat, zou men op z'n minst mo gen verwachten dat de organisatie er voor zorgt dat na afloop van het feest de hopen paardestront worden opgeruimd en de wandelpaden weer even met een trekker en een ketting- mat worden geëgaliseerd. Maar nee hoor, in het gunstigste geval trekt men een paar balen slootkant maai- sel uit elkaar en daar mag de wande laar dan tot aan z'n knieën doorheen baggeren. Vermits het niet regent. want dan verandert die rotzooi spekgladde massa waar helems geen doorkomen aan is. Tegen i dat alles weer een beetje vlak i aangelopen is, staat de volgend paarden-happenmg weer voord deur. Vele boswandelaars ziem nu al reikhalzend naar uit, maai lieg ikl J.A Oo De overkoepeling van vrouwen organisaties houdt een cursus vensloop en loopbaanplanning menwerking met de Provincial! Vrouwenraad. Deze cursus is! doeld voor alle vrouwen tusse 20 en 60 jaar die iets in hunl vensloop of loopbaan willen anderen. Zijn je kinderen het huis uit en je een zinvolle bezigheid? Heb deren en wil je graag weer ad worden buitenhuis? Werk je en graag kinderen, maar weet je i hoe je dat het beste kunt plan Ben je bijna klaar met je stuck wil je je bezinnen op een toekc ge baan? Wil je van richting it ren in je werk of opleiding? Deze cursus biedt de kans om sen en mogelijkheden beter o af stemmen. De cursus bestas vijf bijeenkomsten, waarvan de op maandagavond 8 novembei susleidster is mevrouw F. J. M. jes. Voor opgave en informatie mevrouw J. A. Zijlstra, tel. 16' Margriet de Boer, tel. 13531. C is mogelijk tot 12 oktober. Nog liever dan we dachten. Nog fijner dan we verwachtten.. Onze zoon heet Danny en weegt 3820 gram. 30 september 1993 Jan en Charlotte Spoelstra Binsbergenstraat 6 1791 VN Den Burg 02220-15071 Charlotte en Danny rusten van 12.00 tot 15.30 uur. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Glenn broertje van Jimmy. 3 oktober 1993 Gerrit en Lucy Schoudieck 50 1791 WG Den Burg Wij zijn getrouwd op 1 oktober 1993: Eeuwoud Koolmees en Janneke Stark Wilgenhoek 74, 2906 AK Capelle aan de IJssel. Peter Wiersma en Edda Bakker gaan 22 oktober trouwen. U bent welkom op on ze receptie van 19.30 tot 21.00 uur in paviljoen Paal 9, Den Hoorn. Ons adres: Seringenhof 52 1741 WG Schagen Wij zijn blij metd boorte van onze< Lisa Zij is geboren op september 1993 weegt 3250 gret Gretha Faber en Wim Schouter De Ruyterstraat i 1792 AH Oudesc Gretha en Lisa ru van 13.00 tot 15 voor bezoek bellen: O2220-H ledereen heel bart bedankt voor ben kaarten, bloemt dere attenties, mocht ontvangt mijn verblijf in kenhuis en bij flï komst, 't Was g* Wil Kikkert' VNfest

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2