Hij ,en houdt de mensen spiegel vo ^9* jdder van Rappard geïnstalleerd als burgemeester TEXELSE COURANT appe ridder" k rappe prater Bahéï-infoavond Teso: minder vervoer ielein Jansen n 4 Vervolgcursus astrologie Van Rappard méér dan alleen burgemeester Collectanten gezocht voor Diabetes Fonds Quiltcursus Nog geen geld voor herinrichting Schilderavonden in d'Ouwe Ulo DINSDAG 5 OKTOBER 1993 idsleden die dwars liggen zonder daarvoor goede argumenten jebben, krijgen geen makkelijke aan de nieuwe burgemeester. W.L.F.C. Ridder van Rappard. sinds vrijdag Texels eerste bur- wil dat de gemeente zoveel mogelijk als eenheid naar buiten >dt om te zorgen dat zijn eilandgenoten vertrouwen hebben inn bestuurders. Tijdens zijn installatierede vrijdag in De De Koninghal onthield Van Rappard zich van boute uitspra- maar ontpopte zich als een vlotte prater. 3 istallatieplechtigheid vond plaats is een buitengewone raadsverga- igin de Koninghal die Streeks werd uitgezonden via Texel. Het podium was voor de monie veranderd in een geïmpro- jde raadszaal. Een zaal vol geno- ■n en bijna de voltallige eenteraad zag hoe Ridder van I, kort nadat hij door Commis- der Koningin Van Kemenade beëdigd, de ambtsketen kreeg [hangen door loco-burgemeester Barendregt. „U en uw vrouw snel ingeburgerd zijn en het als soorrecht ervaren in een levendi- meente te mogen werken en m", deed Barendregt afstand Ie ketting. Slechts tijdelijk, want november wordt hij burge ter van Nieuwveen. tthouder maakte de nieuwko- h zijn toespraak attent op de ondernemersgeest op het I, waarvan hij enkele voorbeel- ichetste. „Er is een sterke band iide gemeente en het be drijfsleven. De gemeente heeft slechts bestaansrecht en toekomst perspectief temidden van een gezond bedrijfsleven." Barendregt maakte zich zorgen over het florerende cultu rele leven op het eiland. „Handhaving van het huidige peil van welzijn, on derwijs en cultuurbeleving zal de ko mende jaren veel inspanningen vergen." Strandvonderij Als hoofd van de strandvonderij plantte de wethouder de bijbehoren de hoed op het hoofd van de eerste burger en adviseerde hem deze func tie in de ruimste zin van het woord op te vatten. Een zinsnede die ook werkte op de lachspieren van me vrouw Van Rappard. Als voorzitter van de vertrouwen scommissie die tot de benoeming, adviseerde voorspelde Gelein Jansen een ander verloop van de raadsverga dering dan Van Rappard gewend was in de gemeente Holten, waarvan hij voor zijn komst naar Texel veertien jaar burgemeester is geweest. „Het zelfstandig denken van de fractiele den en soms de kritiek van de colle gepartijen richting het college zal u nog verbazen. Maar iemand die „kunst" hoog in het vaandel heeft staan, zal met kunst en vliegwerk hier het hoofd aanbieden", verwees hij naar de artistieke ambities die de nieuwe burgemeester ooit heeft gehad. Historisch Als lid van de Historische Vereniging kon Janserr niet nalaten tweehonderd jaar de geschiedenis van Texel in te duiken. Hij citeerde uit het boek „Brieven over Texel en de nabij gele gen eilanden" van kunstschilder Pie- ter van Cuyck uit 1789. Volgens de schrijver waren de Texelaars „zo lui als de Spanjaarden". Jansen noemde het zo: „Ze gaan op verantwoorde wijze met hun lichaam om en kijken uit voor stress," Om het eiland beter te leren kennen overhandigde de spreker Van Rappard tenslotte het boek „Buurtschappen op het Oude Land van Texel." Om de eerste burger vertrouwd te maken met het grote arsenaal Texelse producten kreeg hij van Gerbrand Poster een fles Kleintje van Gert. Poster had vernomen dat Van Rappard een liefhebber zou zijn van witte wijn. „Maar u zit nu op Texel en dat schept verplichtingen. We hopen dat het drankje u de veer kracht zal geven om de soms rebelse raad met veerkracht tegemoet te tre den." Onvriendelijk „Zou ik als zo drankzuchtig bekend staan?", gekscheerde Van Rappard, die zich verbaasde over de onvriende lijke wijze waarop de vorige sprekers Hiler Ridder van Rappard. geflankeerd door zijn echtgenote, tijdens de instellatieplechtigheid in de Burg De Koninghal het verloop van de Texelse raadsver gadering afschilderde. Toch zag hij gelijkenis met de Holtense gemeente raad. „Het zal allemaal wel meevallen en met wat medewerking denk ik dat het me wel zal lukken op Texel. Het is belangrijk een stuk beleidsvrijheid te hebben die ik graag zal invullen." Van Rappard vond het een dag na zijn afscheid van de gemeente Holten te vroeg om diepgaand op de Texelse problemen in te gaan en waagde zich niet aan uitspraken over de bewo ners. „Zolang wij nog niet weten in welk dorp we gaan wonen hoort u ons daar niet over." De burgemeester neemt met zijn gezin voorlopig intrek in een zomerhuisje, waarvan hij de sleutels kreeg van gemeentesecreta ris Piet Zoon die hem gelijk de stuk ken voor de komende begrotingsvergadering overhandigde Zoon liet weten dat de burgemeester op de steun van het voltallige ambte narenapparaat kan rekenen. Vertrouwen Als nummer één aanbevolen door de vertrouwenscommissie voelde Van Rappard zich „democratisch gelegiti meerd" het eiland te besturen. „Maar het vertrouwen dat u in mij stelde moet worden waargemaakt", verwees hij naar de verminderde inte resse van burgers voor bestuurlijke zaken. „Je hoort ze zeggen: Het is allemaal één pot nat." Hij veroordeelde politici die uit effect bejag de nadruk leggen op kleine problemen zoals hondepoep en loslig gende trottoirtegels, waardoor bestuurlijk interessante zaken aan de aandacht van de burger ontsnappen. Om de gemeente als eenheid te pre senteren is Van Rappard vastbesloten de verschillende fracties zoveel mo gelijk achter de besluitvorming te krij gen. „Dat kan goed zonder politieke verschilpunten te verdoezelen Echte meningsverschillen kunnen steeds worden uitgelegd en verklaard." Raadsleden die hun kritiek niet kun- nenmotiveren, hoeven niet op een zachtzinnige aanpak van de burge meester te rekenen. Een informatieavond over het Bahéï geloof met een diashow wordt zater dag om 20.00 uur verzorgd in De Schuilhut, Parnassiastraat 2 in De Koog. De titel luidt: Bahaï-visie op de toekomst, ledereen is welkom, na af loop is gelegenheid tot het stellen van vragen. Wie vooraf meer inlich tingen wil hebben kan bellen naar 17896. Teso heeft van januari tot september minder vervoerd dan vorig jaar. Uit schieter hierbij is de maand augus tus, waarin met name bij de auto's, caravans en aanhangwagens een flinke daling viel te constateren. Het slechte weer heeft daar ongetwijfeld mee te maken. Over negen maanden werden 557.449 auto's vervoerd, tegen 662.049 vorig jaar (- 0.81%). Bij de vrachtauto's bedroeg dit zelfs -1.48%, van 28.863 naar 28.435. De daling bedroeg bij de opleggers 1,66% en bij de bussen maar liefst 12,84%. De hoeveelheid vervoerde caravans daalde van 21.415 naar 19.973 (-6.73%) en de aanhangers van 16.399 naar 14.552 (-11.26%). gen. De verruiming van de OV- tenkaart kan opnieuw via het gewest bij het ministerie wor- jekaart. Waddengevoel zelf aan het idee gewend is, lansen de overstap naar Fries- groot. „In het buitenland jmen toch al van de 'Frysian l'. en in de toeristische sector nde eilanden vaak als een ge- tfer aandacht gebracht. Uit 'tvan promotie is het dus al- 3ar gunstig. Vaar maar een met Sil op en neer, dan het Waddengevoel vanzelf." ♦teen poging gedaan om in "e komen met de Friese ssaris der koningin Hans Wie- bleef steken bij de kabinet- zei dat Gedeputeerde ^n Friesland er pas op zullen !n. als er op Texel een hele be- '°Pgang komt." Jansen jan ook op reacties, zowel uit jak als van particulieren. üen kunnen we werkgroepjes de verschillende onder- nader uit te werken." Trammelant voortijdige vertrek bij het W Jansen: „Hoewel het vrij netjes is verlopen, werd door de pro blemen met het bestuur een goede onderlinge samenwerking bemoeilijkt. Vandaar dat ik heb besloten al eerder af te haken." De ex-fractievoorzitter wachtte naar eigen zeggen met zijn bekendmaking „om geen trammelant te veroorzaken in het burgemeesterlo- ze tijdperk". Dat hij vrijdag als voor zitter van de vertrouwenscommissie namens de raad Van Rappard moest verwelkomen, maakte de situatie ex tra lastig. Jansen haast zich te melden dat de •relatie met de overige drie CDA- raadsleden geen invloed heeft gehad op zijn besluit. „Wel is het zo dat de anderen in hun denken gematigder zijn, zij klimmen niet zo gauw op de barricaden. Ik wel, ik durf te kappen met dit overheidsbeleid. Als je je niet sterk opstelt, verlies je het op den duur. Texel moet nu voor elk wisse wasje de eilandpositie benadrukken om aan de algemene regels te kun nen ontsnappen." Afkeuring Het CDA-bestuur neemt Jansens stap niet in dank af. „We betreuren dat hij heeft gemeend zich tot onaf hankelijk raadslid te moeten uitroe pen. We keuren het ook af, omdat het belang van de CDA-kiezers hier mee niet gediend is", aldus laat het bestuur in een schriftelijke verklaring weten. „Kwaliteit van de kandidaat en loyaliteit aan de partij bepalen wie als lijsttrekker zal worden voorgedra gen. Daarbij valt soms niet te vermij den dan persoonlijke belangen botsen met de partijbelangen", zo verdedigt het bestuur de keuze voor Nel Eelman-van 't Veer als nummer 1 op de CDA-lijst bij de komende gemeen teraadsverkiezingen. Jansen meende als lijsttrekker de meeste aanspraak te maken. Het bestuur schrijft voorts dat de voordracht het resultaat is van een uiterst zorgvuldige werkwijze, waarbij de uiteindelijke beslissing met alle partijen uitvoerig is besproken en toe gelicht. „Mede hierdoor valt het voor het bestuur moeilijk te begrijpen, dat de heer Jansen alsnog heeft besloten om uit de CDA-fractie te treden. In de met hem gevoerde gesprekken heeft hij verklaard zijn termijn geheel te willen uitdienen." Geen afspraak Dit laatste wordt door de omstreden persoon in kwestie ontkend. „Er was absoluut geen afspraak. Ik zou de pe riode in de raad volmaken, maar niet per se voor het CDA." Jansen heeft zich inmiddels schrifte lijk afgemeld als CDA-lid. Over zijn politieke toekomst heeft hij nog geen beslissing genomen. Uiterlijk in de cember dient Jansen te beslissen of hij aan de verkiezingen meedoet. C lm I M. ADVERTENTIE DE PRIJS KENT U AL Als voorzitter van de vertrouwenscommissie sprak Jansen vrijdagmiddag Texels nieuwe burge meester Van Rappard toe Hij had toen al besloten om als onafhankelijk raadslid verder te gaan. maar wachtte met de bekendmaking ,,om geen trammelant in het burgemeesterloze tijdperk te veroorzaken". c IFoto Frans HopmanI Mr. WLF.C Ridder van Rappardspiegel voorhouden... „Hij houdt de mensen een spiegel voor", omschreef de Holtense loco burgemeester Westerik zijn voorgan ger. „Hij doet dat niet op een verve lende manier, maar om achter hun motivatie te komen." Westerik prees de veelzijdige kennis van Van Rap pard, die in Holten de portefeuille Ruimtelijke Ordening beheerde en ook goed thuis is in onderwijszaken en als voorzitter van het recreatie schap Salland mee kan praten over toerisme. Volgens Westerik verliest Holten een harde werker, die een open oor heeft voor de mening van de burger. „Geef hem de ruimte dan zal hij uw gemeente met verve die nen." Andere spreker was de Helderse bur gemeester dr. J.C. Gmelich Meijling, die ook sprak als voorzitter van het gewest Noordholland Noord. Vooral inzake de nieuwe samenwerking bin nen de politie-basiseenheid Den Helder-Texel verwachtte hij met zijn Texelse college regelmatig aan de on derhandelingstafel te zitten. Aanslui tend schaarden talloze genodigden zich in de rij om het burge- meesterspaar de hand te schudden. In november geeft Hans Hornstra uit Bergen een vervolgcursus astrologie. De stof is vooral bedoeld voor dege nen die al eerder een cursus astrolo gie bij hem volgden. De aspecten uit de vorige cursus worden uitgediept: planetenstand, ascendant, zaaikalen- der, weer. De bijeenkomsten zijn in het gebouw van De Vrije School (Gasthuisstraat, Den Burg) op alle dinsdagen in november, aanvang 20.00 uur. De kosten bedragen f55,- per persoon, inclusief koffie. Verdere informatie en opgave: A. Schrama, tel. 19785. Als burgemeester van Texel staat mr. Ridder van Rappard niet al leen aan het hoofd van de strandvonderij, maar krijgt tevens andere functies te vervullen. Zo is hij hoofd van de Texelse afde ling van de politie-eenheid Den Helder/Texel en wordt hij opper bevelhebber van de brandweer. Of hij net als zijn voorganger voorzitter wordt van de raads commissie voor Algemeen en Or ganisatorisch beleid, moet nog worden bekrachtigd. Datzelfde geldt voor het lidmaatschap van diverse adviescommissies van het gewest Noordholland Noord en het voorzitterschap van de NV Luchtvaartterrein Texel. Alge meen wordt aangenomen dat hij deze taken op zich zal nemen. In hoeverre Ridder van Rappard nevenfuncties aanhoudt die hij vervulde als burgemeester van Holten, is nog onduidelijk. Zo be heert hij in het het gewest Mid den IJssel de portefeuilles brandweer en hulpverlening, is hij voorzitter van de recreatiege meenschap Salland en lid van de provinciale raad recreatie en toe risme. Verder is Van Rappard vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereni ging. Het Diabetes Fonds houdt vanaf 14 november haar jaarlijkse collecte Er zijn echter nog vrijwilligers nodig om met de bussen langs de deuren te gaan. Het geld wordt gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek naar de bestrijding van diabetes mellitus, be ter bekend als suikerziekte. Wie be reid is enkele vrije uurtjes op te offeren voor dit goede doel, wordt verzocht te bellen naar 033-622055. er zijn nog enkele plaatsen vrij bij de quiltcursus „Magie Pillow" die op de vrijdagochtenden 8 en 29 oktober wordt gegeven door mevrouw I. Vail- lant uit Zeist in atelier De Witte Engel in de Warmoesstraat. Er wordt een kussen gemaakt waarvan de vulling bestaat uit een prachtige deken. Men moet zelf een naaimachine meene men. Kosten f50,- exclusief materiaal. Inlichtingen en aanmelding bij De Witte Engel, telefoon 13644. Het college heeft nog geen beslissing genomen over de herinrichting van de Herenstraat en het pleintje de Naai in Den Hoorn. Hiervoor is een bedrag gereserveerd, maar de dorps commissie wil graag sierbestrating en ouderwetse straatlantaarns. Dat vin den b en w ook wel leuk, maar het vergt behoorlijk wat meerkosten. Mocht na de begrotingsbehandeling blijken dat nog geld over is op de al gemene reserve, dat kunnen deze ex tra kosten misschien daaruit worden gefinancierd. Maar voor dit overschot staan meer wensen op het college lijstje, zoals uitbreiding van dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend en het in richten van de Vergulde Kikkert tot podiumvoorziening. Leny van 't Noordende geeft deze winter teken- en schilderavonden voor de meer gevorderden in dorps huis d'Ouwe Ulo. De materiaalkeuze is vrij. De kosten van deze cursus be dragen ƒ125, voor tien avonden, exclusief materiaal. Papier is tegen kostprijs te verkrijgen. De cursus gaat van start op dinsdag 12 oktober en de avonden worden gehouden van 20.00 tot 22.30 uur (niet in de herfst vakantie). De mogelijkheid bestaat om de hele winter door te werken. Inschrijven kan bij de Stichting On dersteuning Welzijnswerk, tel. 15582. I.M. ADVERTENTIE 22211 DE PRIJS KENT U AL

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5