i Jan Moorman wil eerst de kat uit de boom kijken Struisvogels floreren in polder 't Noorden Nieuw unithoofd Texelse politie MTexels TEXELSE g couRANT Superverleiders op reis naar China Bridgekampioenschapi in hotel Opduin De Kroon kampioen Sportvissersclub Recreatiebasispla voor het gewest Basketballprogramn Df PR!. KEN1 DINSDAG 5 OKTOBER 1993 Menig fietser over de Zaandammer- dijk geloof zijn ogen niet. In een wei land achter een fraaie boerderij aan de Schorrenweg dartelen vier struis vogels. Trotse eigenaar is Dick Wuis, die een goede band heeft met de rij zige vogels. Hij fokte de dieren zelf op, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Anderhalf jaar geleden kocht Wuis vier kuikens van drie weken oud bij een speciale vogelimporteur. „Ge woon, omdat het me leuk leek. Ik ben ook altijd met kippen in de weer. Dit is effe groter, maar het trok me." Hij kreeg instructies mee hoe hij de dieren moest verzorgen en hield zich daar goed aan. „Opfokvoer, groente en drinken. Eten ging best, maar ze dronken met. Ik voerde ze veel sla bij, zodoende kregen ze toch nog wat vocht binnen, maar op den duur bleek dat toch niet genoeg." De struisvogels gingen achteruit. Wuis probeerde van alles om ze aan het drinken te krijgen. „Ik heb er kippen bij gezet, in de hoop dat ze het daar van afkeken. Maar nee hoor. Iemand zei dat ik een spiegeltje onderin de waterbak moest leggen, want dan zouden ze zichzelf zien en misschien hun kop in de bak steken. Dat hielp echter ook niet. Ten einde raad heb ik het zelf voorgedaan, maar dat werkte ook met." Met lede ogen za gen Wuis en zijn vrouw hoe drie van de vier struisvogels het leven lieten. „Ja, dat begrootte ons zeer, want we waren erg aan ze gehecht geraakt", vertelt mevrouw Wuis, die ook mee hielp de dieren te verzorgen. Eén van de struisvogels, een mannet je, overleefde met veel zorg de win ter. Het dier vereenzaamde echter. Wuis besloot om drie nieuwe hennen erbij te kopen. „Die waren al drie maanden oud toen ik ze haalde. Ze konden al drinken. Door hen leerde het mannetje het eindelijk ook en nu verkeren ze alle vier in goede gezond heid." De struise vogels hebben een grote ren achter de boerderij van Wuis. Schuilen kunnen ze in een ruime loopstal. 's Nachts gaan ze naar bin nen. De dieren zijn schuw en toch nieuwsgierig. Ze zijn duidelijk zeer vertrouwd met hun baas en bazin. „Ze komen altijd bij je kijken en laten zich graag aaien, maar als je een on verwachte beweging maakt, sprinten ze weg." De vogels kunnen hard lo pen en hebben in hun riante ren daar de ruimte voor. „Als ik ze 's och tends uit hun hok laat, lach je je te barst. Ze doen dan een raar dansje en draaien soms zo lang rondjes dat ze helemaal duizelig door hun poten zakken." Van de leg Aan de overkant zijn verschillende struisvogelfarms gesticht. De veren, huid, het vlees en de eieren van de dieren zijn zeer in trek en dus veel geld waard. Een ei brengt momenteel wel f300,- op. Een probleem is dat de vogels moeilijk aan de leg zijn te krijgen. „Ze kunnen wel zestig eieren opleveren in één legseizoen. De hen nen zijn op tweejarige leeftijd geslachtsrijp, dus die van mij zijn er nog niet aan toe. Maar aan de over kant zijn bedrijven die al vele jaren Dick Wuis heeft een hechte band opgebouwd met zijn struisvogels Matthijs Hornby (links) en Stefan van Heerwaarden, allebei met CJP, oefenen alvast wat Chinees Een 10-daagse reis naar China. Onge lovig keken Stefan van Heerwaarden (16) en Matthijs Hornby (15) elkaar vrijdagmiddag aan. Samen hadden ze de hoofdprijs van een ledenwerfactie van de Stichting Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) in de wacht gesleept. Voor de zomervakantie wist het tweetal aan medescholieren van OSG De Hogeberg liefst 75 CJP's te slij ten. Met kop en schouders staken de Texelse actievoerders boven de ande re deelnemers aan de „Grote Verlei- dersactie" uit, zo bleek vrijdag in Amsterdam, waar ze hun prijs in ont vangst namen. In de Beurs van Berla- ge aan het Damrak bleek dat nummer twee slechts 13 CJP's had verkocht. Een grote verrassing voor Stefan en Matthijs. „Zelf hadden we verwacht dat onze score zou achter blijven bij die in de grote steden", vertellen ze Toen ze hun oproep kre gen, hadden de jongens zelfs gebeld of het echt wel nodig was om „hele maal naar Amsterdam" te gaan.... met struisvogels bezig zijn en nog steeds op het eerste ei wach ten....Maar het is me niet zozeer om het gewin te doen hoor. Ik vind het gewoon leuk om de dieren te heb ben. Als er eieren komen is het mooi meegenomen en als ze tegen die tijd ƒ100,- minder opbrengen is het nog de moeite waard." Struisvogels kun nen ruim honderd kilo wegen en wel 60 tot 100 jaar oud worden. „Dus deze overleven mij wel", lacht Wuis. „Hun kop in het zand steken? Nee, dat doen ze niet hoor. Hier tenminste niet." iFoto Frans Hopmon) De twee ondernemende Atheneum leerlingen hanteerden een ijzersterk verkoopargument. In tegenstelling tot de Randstad geeft het CJP op Texel recht op korting in de bioscoop. Vier keer naar de film en dan heb je winst", verkondigden Stefan en Mat thijs vol overtuiging. Dat je met een CJP ook goedkoper cd's bij V&D kunt bestellen, ging er eveneens in als koek. „Dat klinkt beter dan kor ting op musea en boeken", aldus de jeugdige verkopers. Drie weken lang bestookten ze de andere leerlingen tijdens de school- pauzes. Ook schreven ze oproepen op de schoolborden en legden ze for mulieren in de klaslokalen. Alle moei te bleek niet voor niets. In de volgende zomervakantie gaan ze met een groep van twintig jongeren via Berlijn naar de Chinese stad Beijing (Peking). Ze verblijven daar in een middenklasse hotel en kunnen per fiets de omgeving verkennen. Het programma is uiteraard cultureel, met uitstapjes naar o.a. het Plein der He melse Vrede, de Verboden Stad en de Grote Muur. De Texelse bridgeclub Groot Slei houdt komend weekend de eem open Texelse bridgekampioenscl pen voor paren in hotel Opduin De Koog. Naast de leden vanGi Slem wordt aan deze kampioen, schappen deelgenomen door bii gers van de overkant. Initiatiefneemster en secretaresi van de Texelse bridgeclub Liny I ma verwacht dat minstens 30 j aan deze wedstrijd zullen meed< Liny Venema: „Het idee om een gelijk toernooi op Texel te organ, is een aantal maanden geleden i staan. Een aantal prominenten» landelijke bridgebond was aanv,i bij de examens van de kinderen, deel hadden genomen aan de br cursus." Sinds november vorig jaar geven Venema en leerkracht Edwin Vn denhil iedere vrijdagmiddag een bridgecursus aan een groot aant kinderen van de Lubertischool. vertegenwoordigers van de bridg bond waren enthousiast over he idee om ook op Texel een open nooi te organiseren. Dergelijke wedstrijden vinden wekelijks aio den lande plaats. Liny Venema: hebben de tijden waarop de wei den gespeeld worden zodanig 9 land, dat de gasten die van de overkant komen ook nog wat va eiland kunnen zien." Op zaterda en zondag 10 oktober wordend keer 24 spellen gespeeld. Zaten wordt om 11.00 uur begonnen. 10.30 uur worden de deelnemer welkomd in hotel Opduin. De ee wedstrijd duurt tot ongeveer 14, uur. 's Avonds vindt het tweede plaats van vanaf 19.00 uur. Op dag worden de laatste spellen gespeeld van 11.00 tot 14.00 u waarna de prijsuitreiking plaats» Aan de Texelse open bridgekami schappen zijn verschillende prijr verbonden. Inschrijven is nog m lijk, zowel voor individuele bridg als voor paren. Het inschrijfgeld draagt 740,- per persoon. Leden de bridgeclub Groot Slem betalt 7 20,-. Belangstellenden kunnen aanmelden bij Liny Venema, 1 17489. Het bridgetoernooi is op de dagen ook voor het publiek gankelijk. Ruud (Foto Tossa do Graaffl „Oriënteren en aftasten, dat is het stadium waarin ik verkeer. Kijken hoe de gang van zaken is en welke werkwijze de politie er hier op na houdt." Jan Moorman (51 jaar) uit Den Helder is sinds kort officieel aangesteld als unithoofd van het Texelse politiekorps. Als gevolg van de reorganisatie bij de rijkspolitie heeft hij van plaats gewisseld met voormalig groepscommandant Jan Moeskops, die nu op de stoel van Moorman in Den Helder zit. Grote verschillen met Den Helder heeft Jan Moorman nog niet kunnen bespeuren. „Het aantal incidenten is hier minder, maar de zorg voor de burgerij blijft hetzelfde. Het is wel zo dat er op Texel meer tijd overblijft voor nazorg aan burgers die ergens het slachtoffer van zijn geworden. De politie komt er hier nog aan toe ad viezen of voorlichting te geven. Het gaat er hier gemoedelijk aan toe." Jan Moorman werd geboren in Alk maar, maar verhuisde al op jonge leeftijd naar Den Helder. Na als dienstplichtige bij de luchtmacht te hebben gediend, verbleef hij een paar maanden in Nieuw-Guinea. „Daar 'Sv Jan Moorman: „Je leert mensen in te schatten.' besloot ik na m'n terugkeer in Am sterdam de politie-opleiding te gaan volgen. Dat gebeurde ook. In oktober I M. ADVERTENTIE ïffiMMJ DE PRIJS KENT U AL Foto Bert Koning 1963 kon ik in de hoofdstad aan de slag. Als agent in de surveillance dienst." Moorman, inmiddels getrouwd, solli citeerde vier jaar later naar een baan in Den Helder. „Wij zijn daar allebei opgegroeid. Daar kwam bij dat onze woonomstandigheden in Amsterdam niet best waren. Toen de gelegenheid zich voordeed, grepen we de kans." Kansen In Den Helder belandde Moorman De laatste wedstrijd van de Sportvis sersclub Texel, meetellend voor het kampioenschap van dit jaar is gewon nen door Nico Tessel. Hij ving vier vissen met een totale lengte van 58 centimeter. Tweede werd Pierre de Kroon met drie vissen van opgeteld 45 centimeter. Dit resultaat bleek voldoende voor het clubkampioen schap. Derde en vierde werden respectievelijk Paul Verhagen en Jo- han Hopman, in een wedstrijd die zwaar te lijden had van regen en Wadgroen. Vier van de twaalf deelne mers vonden de omstandigheden zó wederom bij de surveillancedienst, waar hij het - vanwege het contact met de burgerij - erg naar z'n zin had. Toch besloot hij door te leren, wat na de geboorte van zijn twee dochters niet eenvoudiger werd. „Het was wel hard werken, maar de kan sen lagen er. Ik wil mezelf vooral niet op de borst kloppen of aanmatigend klinken, maar als je echt wilt, kun je bij de politie iets worden." Moorman werd wachtcommandant, zat bij de afdeling verkeer en bracht ook twee jaar door bij de recherche. Een hele overgang, want laatstge noemde afdeling betekende veel bin nenzitten en werk dat voornamelijk uit administratieve handelingen bestond. Hieraan kwam een eind door een be noeming tot adjudant-chef van de surveillancedienst, waar enige tijd la ter een aanstelling als hoofd afdeling verkeer bijkwam. Reorganisatie Zes september kwam Moorman - door de eerder genoemde reorganisa tie - in dienst op Texel. Het totale team bestaat momenteel uit 21 men sen: een unithoofd, twee groep schefs, een administratief medewerkster, twee rechercheurs en de overige agenten, die tegenwoordig medewerkers basis politie zorg a en b heten. De groepschefs zijn Herke Zeilstra uit Oudeschild en G. Boon uit Den Helder, die gisteren op Texel begon. Moorman staat voor de taak een uni forme werkwijze tussen Den Helder en Texel te bewerkstelligen. Door de reorganisatie vallen beide teams na melijk onder de politiebasiseenheid Den Helder/Texel. Helemaal uniform wordt het volgens Moorman nooit. „Je ontkomt niet aan het feit dat de laatste boot om vijf over half tien uit Den Helder vertrekt. Texel blijft toch een apart gebied." Ervaring Binnen de nieuwe organisatie is slecht, dat ze het al snel voor gezien hielden. Van de acht „doordouwers" bleven er vier zonder vangst. De einduitslag over dertien wedstrijden: Naam; cm; aantal gevangen vis; punten, aan tal wedstrijden; 1 Pierre de Kroon 821 cm; 32; 103,5; 12 2.Paul Verhagen 813; 30; 102,5; 12 3.Nico Tessel 693; 30; 111; 11 4.Johan Hopman 670; 30, 89; 11 5.Piet Kmgma 641, 24; 86,5, 13 6.Jan Kmgma 569, 22; 82,5; 12 7.Map v/d Zwaag 500; 19; 95,5; 11 8.Ton Dorst 450; 19; 45,5; 7 9.Roel de Zwart 449, 17; 68; 10 10-Rein Kuyper 445; 17, 62; 8 11.Willem Verhagen 445; 16; 66,5; 7 12.Cor Huisman 425; 16; 69,5; 11 13.Mare Prins 424; 20, 41; 5 14.Kees Kalis 244; 11, 58; 8 15.Theo Buren 224; 10; 50,5; 7 16 Albert de Zwart 201; 9; 33,5, 9 17.Frans Bos 191, 8; 49; 10 Moorman in principe verantwoordelijk voor de manier waarop de Texelse af deling werkt. „We krijgen een eigen budget. Als je het met je bestuur, waaronder de burgemeester, en het openbaar ministerie niet redt, word je daar op aangesproken." Hij gaat er vanuit voordeel te hebben van de er varing die hij in de loop der jaren heeft opgedaan. „Je leert mensen in te schatten en de mogelijkheden waarover ze beschikken, naar boven te halen en te benutten. Openheid en overleg over de gang van zaken vind ik ook belangrijk. De hiërarchische verhoudingen bij de rijkspolitie raken er steeds meer uit. Iedereen moet zijn zegje kunnen doen, vooral als hij of zij het ergens mee oneens is." Een visie op zijn taak heeft Moorman nog niet kunnen ontwikkelen. „De periode tot nu toe is te kort geweest om een oordeel te vormen. Ik weet nog niet wat er hier eventueel anders zou kunnen. Maar de nieuwe organi satie zal ongetwijfeld nog meer wijzi gingen met zich meebrengen." Jan Moorman blijft voorlopig in Den Helder wonen. Niet alleen om eerst de kat uit de boom te kijken, maar ook in verband met het werk van zijn vrouw. „Ze werkt in de bejaardenzorg en zou met haar onregelmatige dien sten bij verhuizing naar Texel in de problemen komen. We kijken het alle maal eerst liever even aan." Ecokar. De Ecokar heeft gisteren op het eiland 1067 kilo klein che misch afval opgehaald. Zo'n twee honderd mensen leverden dit aan. De Ecokar komt op 6 december weer naar Texel. 18 Andre de Geest 138; 6; 21,5, 2 19.Kees Slik 27; 1; 10; 3 20.Stein Geus 0; 0; 1; 1 totaal 8370; 1246,5; 170 De prijsuitreiking is op zaterdag 6 ruw in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. L aanhang worden om 20.00 uur verwa Op zondag 31 oktober wordt langs <te dijk de „snertwedstrijd" gehouden. Op t/m 27 oktober bij Nico Tessel, tel. 14 Zaterdag 23 oktober doen Ton Dorst! Huisman en Paul Verhagen mee aandi wedstrijd van Nederlands Kampioensd Kusthengelen te Zoutelande. Als contr gaat Rina Dorst mee. In het Regionaal Ontwikkelings (ROP) voor de kop van Noordfv: heeft het Gewest bepaald dat' aandacht moet worden besteel de economische ontwikkeling i gebied. Daartoe worden allerlei plannen opgesteld waarover ge ten hun mening mogen geven, van die deelplannen gaat over I schapsontwikkeling. Gemeente Texel heeft zich in d terie verdiept en is tot de conc gekomen dat het Gewest voor eiland een plan wil hebben dal lijk al bestaat: het recreatie bai voldoet precies aan alle eisen, om de bureaucratie terug te dr en geen dubbel werk te doen, zullen we dat indienen", verkl wethouder Barendregt woensd de leden van de raadscommiss ruimtelijk en huisvestingsbeleid waren zeer ingenomen met de werkbesparing. Programma voor zaterdag: 1W De Mareis (D) - Rebound 2; Sp laan, Den Helder: 19.00 uur IBC/Noorderhaven 5 - De Mare Herstel. Het Georgische m# op de algemene begraafplaats, vorig jaar bij een storm is om9 waaid, wordt hersteld. De kost hiervoor bedragen 75500,-. He wordt uitgevoerd door gemeen werken. Plattelandsvrouwen. De ra*' eenkomst van de Plattelandsvr op woensdag 6 oktober gaa omstandigheden niet door. I M. ADVERTENTIE 22211 AL

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8