Weekend n Varekamp: La is er over 100 jaar nog VOOR HET 5 Agenda De Lindeboom i Vliegende landbouwvoorman op Texel TEXELSE^? COURANT Raadsvergadering Bungalowparken vóór 1 juni op de kabel Afscheid Barendregt van 9 en 10 oktober 1993 Kerkdiensten zondag 10 oktober Busreis naar EO-familiedag Voorspeelavond muziekschool Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest in Klif 12 Stijldansen MAD DOG AND GLO VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 snookerzaal en de rechtszaak die de RST als eigenaresse van de onder grond hierover tegen Springers BV heeft aangespannen deed de exploi tatie geen goed. „Afgezien van de claim van de fiscus hebben we vorig jaar f250.000,- verlies geleden." Het advies van de Stichting Onder steuning Welzijnswerk (SOW) aan het college om Cinema Texel tot cultureel "centrum te maken, heeft Notenbomer gesterkt in zijn besluit. „We voelen ons onredelijk en onrechtmatig be handeld." Volgens Notenbomer zijn op Texel gaan andere objecten bij het faillisse ment betrokken. Voor wethouder Tine Krijnen (cultuur) De Texelse gemeenteraad houdt dins dag om 19.30 uur in de raadzaal een openbare vergadering. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2.Vaststeling volgorde van stemming. 3.Vaststelling besluitenlijst raadsvergade ring de dato 14 september 1993. 4.a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. d. Toelating raadslid. e Benoeming wethouder. 5.0verzicht post onvoorziene uitgaven. 6.Haalbaarheidsonderzoek bedrijfsverza melgebouw. 7.Wijziging uitkerings- en Pensioen verordening wethouders. 8.Nota strandbeleid en exploitatie *9.Benoeming ambtenaar van burgelijke stand. 10. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van de bouwplannen van: a. de fam. Witte voor het plaatsen van een woonhuis aan de Kaapstraat te De Koog; b. de b.v. Maatschappij tot exploitatie van de hotels Opduin voor uitbreiding van een hotel aan de Ruyslaan te De Koog; c. De Stichting Bejaardenzorg Texel voor het plaatsen van 11 bejaarden- /seniorenwonmgen aan de Beatrixlaan te Den Burg. 11. Heroriëntatie gladheidsbestrijding/ver- vanging zoutstrooier. 12. Diverse aanschaffingen ten behoeve van de brandweer. 13. Nieuwe brandbeveiligingsverordening. 14. Vervanging meubilair, vloerbedekking en zonwering van obs „Durperhonk" 15. Verzoek tot aanschaf leerlingenstoelen door de J. P. Thijsseschool. 16 Overzicht vermeerdering huisvesting 1995/1997. 17. Buitenschoolse opvang. Rondvraag. Sluiting. is het nieuws geen aanleiding het ad vies van SOW over de bioscoop ter zijde te schuiven. „We werken hard om nog vóór de begrotingsvergade ring een voorstel aan de raad te doen. Maar ik hoop dat een vlotte ondernemer brood ziet in De Linde boom." Mocht een gegadigde zich aandienen, dan betekent dit niet automatisch dat de gemeente de portefeuille trekt. „Er zit tenslotte al 71,3 miljoen gemeentegeld in." De wethouder zegt wel eventuele gega digden „van dienst" te willen zijn. „We denken graag mee." Maaike Raateland, die de Schouw burgzaal onder haar beheer heeft en vorig weekend startte met dansavon den, wil geen commentaar geven op de op handen zijnde verkoop. „Vol gende week hebben we een gesprek, dan weten we meer." In hoeverre de familie Van Egmond, de beheerders van de voorzaal en de bovengelegen kamers, wordt bena deeld door de verkoop is nog ondui delijk. Volgens Notenbomer kunnen beide beheerders nergens rechten aan ontlenen. „Springers BV is aan hen niet contractueel verbonden." Als het aan Kabeltex BV ligt zullen vóór het zomerseizoen 1994 alle bungalowparken tussen De Koog en Den Burg op het kabelnet zijn aan gesloten. Het gaat om totaal ongeveer 700 bungalows, die merendeels particulier eigendom zijn. Kabeltex zal de ko mende maanden medewerking vra gen aan de respectievelijke verenigingen van eigenaren en vervol gens de individuele bungalowbezit- ters benaderen. Ook als maar enkele eigenaars interesse hebben, zullen ze worden aangesloten. De aansluitings- kosten bedragen f375,- per huis. Ver der geldt het normale abonnement van f24,40 per maand. De hoofdka bel (glasvezel) richting De Koog ligt er al, zodat het nu gaat om de aan leg van de distributiekabels op de verschillende terreinen. De apparte mentencomplexen in het genoemde gebied zijn reeds aangesloten. Vrijdagmiddag 15 oktober neemt Klaas Barendregt, die per 1 november is benoemd tot burgemeester van Nieuwveen, officieel afscheid van Texel. Dat gebeurt tijdens een specia le raadsvergadering, die om 15.30 uur begint in het raadhuis. Na afloop kunnen genodigden en andere be langstellen den persoonlijk afscheid nemen van Barendregt en zijn familie. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. L. Knipscheer; dienst samen met Doopsgezinden; uitzen ding via De Lichtboei. De Waal: 11.00 dhr. M. D. Kuiper. De Koog: 9.30 u. dhr. M. D Kuiper. Den Hoorn: 9.30 u. ds. J. Bruin uit Heiloo. Oosterend: 9.30 u. ds. H K. Fibba Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. J. Bruin uit Heiloo. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N Wilmink m.m.v. Soli Deo Gloria; 19.00 u. drs. F. J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 9 30 u. dienst in NH kerk te Den Burg. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser; 19.00 u. Evange- lisatiedienst; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei zo. 10.45 u. herenkoor; uitzending via Radio Texel; crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Is dit leven alles wat er is". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Het Christelijke gezin stelt geestelijke dingen op de eerste plaats". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9 00 en 10.00 uur Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht); 12222. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. M J Varekamp. voorzitter van het Landbouwschap, vloog zelf naar Texel. (Foto Gerard Timmerman) „Is het groen van een tulp anders dan het groen van de natuur?" M.J. Varekamp, voorzitter van het Land bouwschap. vindt dat hoogwaardige gronden niet aan de landbouw mo gen worden onttrokken. Hij sprak op de bijeenkomst van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie, gis teravond in Bosch en Zee. Kort daar voor zette de landbouwvoorman eigenhandig het vliegtuigje aan de grond waarmee hij uit Rotterdam was gekomen. Vliegen is een liefhebberij van de Va rekamp. De hobby komt hem goed van pas bij de bestuursfuncties waar voor hij het hele land afreist. „In min der dan een uur vloog ik van Rotterdam naar Texel." Varekamp liet weten onlangs in een persoonlijk gesprek met minister president Lubbers en landbouwmi nister Bukman te hebben gepleit voor inkomensverbetering van de landbou wers. „Met name in de akkerbouw, de (vollegronds)tuinbouw, de inten sieve veehouderij en de champignon teelt Is het ronduit slecht." Als oorzaak noemde hij het EG- marktbeleld dat door hervormingen nadelig werkt. Produkten uit Oost- Europa drukken de prijzen. Er is spra ke van verzadiging van de afzet markt, waarin steeds hogere kwaliteitseisen worden gesteld. Insta biele valutakoersen verslechteren de situatie verder. „Daarnaast stijgen de kosten voor de landbouwers, bijvoorbeeld door mi lieulasten, loonkosten en bezuinigin gen door de overheid." Varekamp vroeg de bewindslieden om een beter belastingklimaat voor de landbouwers, afspraken over pachtprijzen, het op peil houden van de kennis en infrastruktuur en tenslotte tegemoetkomingen voor be drijven die in financiële nood zitten. Toezeggingen deden de bewindslie den echter niet. Varekamp stelde vast dat de landbouw zélf ook bereid moet zijn te veranderen. „De secto ren moeten zelf met plannen komen en zich aanpassen." Vaststaat dat een groot deel van de bedrijven met zal overleven. Relative- De EO-werkgroep Texel organiseert in samenwerking met geestverwanten uit de kop van Noord-Holland ook dit jaar een busreis naar de EO- familiedag, die op 16 oktober wordt gehouden in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Spreker daar is ondermeer K. Goud- hart van de stichting Zending en Ge meente, die rond het thema „Vreemdeling in een vreemd land" zal vertellen over zijn werk in het Ca- ribisch gebied. Daarnaast wordt ge zongen door verschillende koren en is er samenzang. De EO-familiedag begint om 10.00 uur. Belangstellenden voor de busreis kunnen zich melden bij J. Beekman (tel. 13495), A, van den Brink (18631), H. Ellen (12598), J. Lap (192011 of B. Vlaming (18381), rend: „Maar over honderd jaar zal de landbouw nog bestaan, want er blijft behoefte aan voedsel." Verplaatsing van produktie naar goedkopere pro- duktiegebieden vindt Varekamp geen vanzelfsprekende zaak. Gemangeld „De landbouw moet uit de verdedi ging wil ze niet worden gemangeld tussen de matige prijzen en de regel geving die steeds dwingender op ons af komt", stak de Texelse WLTO- voorzitter M. Kuiper gisteren van wal. „Ik weiger te accepteren dat de Texelse veehouders moeten bloeden voor wat er in Brabant mis is. Proe ven geven een ammoniakverminde- ring van 65 procent aan en 70 procent is zelfs haalbaar. Het uitrij den van mest wordt hierdoor goedko per en het is een goed middel om zandgrond stuifvrij te maken. Alleen: de overheid wil er niets van weten." Hoewel er nog geen alternatieve grondbedekkers zijn, zal de Officier van Justitie in Alkmaar optreden te gen landbouwers die clandestien drijfmest uitrijden. Kuiper koestert In de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo houdt de Texelse muziek- en dansschool woensdag vanaf 19.15 uur een voorspeelavond. Leerlingen laten zien en horen wat ze geleerd hebben op de piano, koperinstrumen ten, pijporgel, dwarsfluit, saxofoon en electronisch orgel. Vrijdag 8 oktober In de aula van de Openbare Scholengemeenschap wordt van 17.30 tot 21.00 uur bloed afge nomen door het Rode Kruis. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Dennis the Manace" en om 21.15 uur „Mad Dog and Glory". Texelse Boys heeft jaarvergade ring in de kantine, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 9 oktober Om 10.00 uur begint bij Bos en Duin een paddestoelenexcursie voor leden van het IVN en de Vogelwerkgroep Texel. Om 11.00 uur gaan in hotel Op- duin de bridgekampioenschappen van start. In Cinema Texel draait om 14.30 en 19.00 uur „Dennis the Mana ce" en om 21.15 uur „Mad Dog and Glory". Tevoko 1 speelt in sporthal Ons Genoegen de eerste wedstrijd in de promotieklasse: 15.00 uur. Tussen 16.00 en 18.00 uur voe ren parachutisten massasprongen uit met 20 personen boven het strand bij paal 28. De Bahaï-groep geeft zijn visie op de toekomst tijdens een info- avond met dia-show in De Schuilhut in De Koog, aanvang 20.00 uur. Zondag 10 oktober Tussen 6.30 en 11.30 uur voert de vogelwerkgroep trekvogeltel lingen uit vanaf de Kampeersnol bij het Westerslag. Ook met- leden zijn daarbij welkom. In hotel Opduin in De koog wor den om 11.00 uur de bridgekam pioenschappen voortgezet. Om 14.00 uur prijsuitreiking. Op land bij hoeve Burst aan de Slufterweg in Eierland worden de jaarlijkse ploegwedstrijden ge^ den om het kampioenschap vaj Texel, tevens behendigheids wedstrijden. Aanvang 13.00 urn In galerie 't Posthuys aan de Brink in De Koog wordt om 15.00 uur een nieuwe exposit» geopend. In Cinema Texel draait om 14.35 en 19.00 uur „Dennis the Mars. ce" en om 21.15 uur „Mad Dog and Glory". Maandag 11 oktober In Cinema Texel draait om 19oj uur „Dennis the Manace" en® 21.15 uur „Mad Dog and Glory" In de Hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een diavertoning over Texel. Dinsdag 12 oktober Op heel Texel worden huis aan huis kleding en schoenen opge haald voor de actie Geef Maxd Zak. De zakken (kleding en schoenen apart) moeten uiterlji 13.00 aan de weg worden ge;< Om 19.30 uur vergadert de ge- meenteraad. Onder andere insti latie wethouder Erna Eelman en nieuw raadslid Gerard van dei Kooi Czn. De afdeling Stamboomonderzoil van de Historische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. In Cinema Texel draait om 20.3i uur „Mad Dog and Glory". Hoogwater Oudeschild Vr. 8 11.10 en 23.57 Za. 9 12.17 Zo. 10 '01.14 en 13.50 Ma. 11 02.35 en 16.05 Di. 12 04.40 en 17.25 Wo. 13 05.56 en 18.15 Do. 14 06.44 en 19,27 Vr. 15 07.45 en 20.25 Aan het strand is het ongeveer een w eerder hoog water. De zon komt 10c* tober op om 6.55 u. en gaat onder or, 17.56 u.; 8 oktober laatste kwartier, 5 oktober doodtij. weinig hoop alsnog ontheffing te krij gen. „Maar we moeten ze flink met het stuifprobleem om de oren blijven slaan." Friesland Kuiper haalde uit naar het provincie bestuur, dat voorbij zou zijn gegaan aan een Texels voorstel inzake de aanwijzing van de tweede fase van de Relatienota. „We willen alleen ver der praten op basis van ons eigen plan." De Texelse voorman betreurt het dat boerderijen bij verzuringsgevoelige ge bieden moeite hebben bij het krijgen van een hinderwetvergunning. „De gesprekken met de gemeente verlo pen moeizaam. Maar wethouder Terpstra (milieu) houdt vol dat de boeren niet de dupe mogen worden van de verzurgingskaart. Nou, daar zullen we hem aan houden", verze kerde hij zijn gehoor. Kuiper sloot zich aan bij de gedachte van Gelein Jansen, die toenader ing zoekt tot Friesland. „In het nieuwe Streekplan Noordholland weegt het belang van de natuur zwaarden dat van de landbouw. Dit gaat» veel te ver." Schi Aan Jan van Tunen, die aftrad a cretaris van de WLTO, overhand Kuiper een olieverfschilderij van ke Jimmink waarop koeien ware gebeeld. „Een toepasselijk cadea voor een man die zich als adiwi teur van de Rundveefokverenigm ren lang voor de kwaliteit van i> Texelse veestapel heeft ingezet." „Glorious Surrender" - Glorieuze Overgave, de titel van alweer het derde avondvullende muziektheater spektakel van de Nederlandse suc cesvolle theaterband. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest zal zich weer volledig overgeven aan het Klif 12-publiek op dinsdag 12 en woensdag 13 oktober. Na „World Tour Two" en „Live from Rotterdam" is GLORIOUS SURREN DER opnieuw een wervelwind door de diverse stromingen en geschiede nis van de muziek. Ook zal het in dit de nodige dosis humor en de onver mijdelijke nationale en internationale „gastoptredens". derde programma niet ontbreken aan Amusement van internationaal topni veau, op onnavolgbare wijze wordt het publiek verrast door de muzikali teit van alle vijf de muzikanten, hun typische (soms sterk Rotterdamse humor), de visuele effekten en hun virtuositeit. Het is een feest van ver rassing en herkenning. Aanvang 20.30 uur, entree 725,00, vriendenprijs 722,50. (dinsdag niet, maar woensdag wèl diner vooraf mogelijk) ivm actualiteit graag vandaag plaat sen. Zo niet, dan moet de inleiding worden aangepast. In het Eierlandse Huis is zaterdag weer de maandelijkse stijldansavond. Het begint om 20.30 uur. ledereen is welkom, de toegang is gratis. Robert de Niro speelt een poft man met te weinig zelfrespect gangsterstad numero 1 Chicag Hij leeft alleen en kan zijn wet dus doen wanneer het hem hl beste uitkomt, 's Nachts maat hij beroepshalve foto's van de misdaad, maar eigenlijk droom! hij ervan ooit echte kunstfoto' te kunnen maken. Zonder hooj op promotie of huwelijk modó hij maar wat door. Per ongelui redt onze sullige politieman he leven van gangster Frank Milo een rol van Bill Murray. Als sci van dankbetuiging krijgt hij eef week de beschikking over een serveerster uit Frank's Nachtd gespeeld door Uma Thurman. Regisseur John McNaughton heeft er echter niet zomaar e» bitterzoet verhaaltje van ge maakt, via de gelukkige beetë van zijn hoofdpersonen laat hi juist de keerzijde van de omrio gende maatschappij zien; bloei er iets moois op tussen de tite personages, in het apparteme" naast de deur wordt de buur vrouw in elkaar geslagen... DENNIS THE MENAl Stennis met Dennis draait nog een weekje door. De 6-jarige Dennis maakt het leven van zi buurman zuur en dus leuk. N3 een aantal komische confront* ties bindt het tweetal de strijd aan tegen een inbreker, die trakteerd wordt op allerhande „sadistische" martelingen. JURRASSIC W U hoeft er niet voor naar de vaste wal: naar alle waars# lijkheid vanaf volgende week' Cinema Texel. DENNIS THE MENACE, dol» ma. 19.00 uur, za. zo. en om 14.30 uur. MAD DOG A* GLORY, do.t/m ma. 21-15 out di./wo. filmclub-avond om 20--

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2