ocksdorper huisartsen irgroten samenwerking Ploegers wedijveren op Texels kampioenschap Ui Reinie Dijkshoorn doet alles met hoefnagels Voorzet Twee weken expositie aan huis TEXELSE COURANT ie bijzondere isische heli's rexelse bodem carlook Parachutisten ook op strand Paal 28 Schoenen voor Surinaamse kinderen College op tournee langs zes dorpen Hond bijt schapen VIER Geleins mooie droom Uit-krant van SOW Schoolrestaurant Het Proefkonijn t >.-K- S-i h - gji Jan Hoekstra II) en Robbert van den Bent I'Foto Gerard Timmerman) VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 soort blinde liefde voor Texel", art dokter Jan Hoekstra (37) breiding van de samenwerking lobbert van den Bent uit De dorp. De huisartsen houden in van tweemaal nu vier keer per spreekuur in Den Burg, waar- je serviceverlening erop vooruit Ook kunnen ze de groeiende indrukte beter op te vangen. (eel van de bijna 2500 patiën- n de praktijk van Van den Bent kstra een bekend gezicht, een jaar assisteert hij al op tg en woensdag. „Omdat de werking zo goed verliep en de sn liever op het spreekuur in iurg wilden komen zijn we nog am de tafel gaan zitten." Voor tra was het gesprek aanleiding eel van zijn werk in Amsterdam stoten. tns zijn huisartsenopleiding bij Barnard had de natuurliefheb- i hart aan het eiland verpand, erk op Texel omvat méér dan Amsterdam, waar hij alleen op andagen in een medische hulp- Sjft werken. De overige dagen hij op het eiland. „EHBO en kunde doen we hier zelf, terwijl de grote steden in ziekenhui beurt. De verantwoordelijkheid Ie patiënten hier is groter, om- drempel naar de specialist ho- Na een behandeling in Den laten ze vaak de controle over lisartsen, vooral bij ouderen is geval. Ook het contact met beeld fysiotherapeuten is hier Je spreekt elkaar vaker op een helikopters trokken dinsdag op ild Texel veel bekijks. Het be- roodwitte Kamov 32 trans en de dreigend zwarte 50, een gevechtshelikopter nieuwste type, die op dit it in gebruik is bij het Russi- iger ind aan de toestellen is de Ie rotor die een staartrotor (die wn een heli recht te houden) dig maakt. Beurs 's, die werden bemand door tosonen, waren op de terug- aar Moskou, na een bezoek helikopterbeurs annex -show xh" in het Engelse Redhill. Ha- tester Ed de Bruijn had via een vernomen dat de Russen daar presènce gaven en bestookte "et faxen om de bijzondere ïlfen naar Texel te krijgen. „We to maar steeds niets, tot we Mgen (dinsdag-red) ineens een ontje kregen dat ze in Rotter- ün het tanken waren en of ze tonden komen." Wim Gouwens t\ Vliegveldrestaurant bood ge- de Russen van voedsel en fok te voorzien, waarop de tesloten een dagje en een op het eiland te blijven. In het jaar dat hij heeft meegedraaid in de praktijk merkte hij weinig ver schil in klachtenpatroon tussen ste delingen en Texelaars. „In de stad zie je een aantal klachten niet, omdat ze in het ziekenhuis worden behandeld. Oudere mensen komen minder snel met klachten dan jongeren, die wel weten wanneer ze moeten komen." Seizoen De Medische Post die deze zomer in De Koog van start ging, blijkt voor toeristen in de noordkop ver weg. Het aantal toeristen met acute klach ten dat een beroep doet op praktijk van Van den Bent, houdt gelijke tred met de recreatieve groei rond De Cocksdorp. Meer seizoensdrukte dus waardoor naast Hoekstra ook een tij delijke hulp wordt ingezet. „Behalve voor de Texelse patiënten, voel ik me ook verantwoordelijk voor de medi sche zorg van de toeristen." Van den Bent, die in 1986 de praktijk overnam van dokter Siebenga, ver wacht dat met Hoekstra de kwaliteit van het werk erop vooruit zal gaan. „Het werd me eigenlijk te druk. Het gebeurde wel eens dat, terwijl ik spreekuur hield in Den Burg, ik werd weggeroepen voor een spoedgeval in De Cocksdorp. En daarna moest ik weer naar Den Burg. Nu hoeft er niets meer te worden afgeraffeld. Als Jan visite's rijdt, hou ik spreekuur, of andersom. Het werk is nu minde- rinspannend. Dat komt de patiënten ten goede." De apotheek in het dorp draait op de normale manier door. „Net als de praktijk is het een be langrijke serviceverlening voor de Cocksdorpers en de gasten. De gang- Rond half twee kwamen de toestel len aan op Texel. Het bijzondere ge luid van de dubbele rotors deed menig Texelaar naar de lucht kijken en al gauw stond de Postweg vol nieuwsgierigen. Navigator Pavel N. Kalinin, de enige van de acht die een woordje Engels spreekt: „De luchtvaarttermen be heerst hij prima, maar voor de rest komen de handen en voeten er nog bij te pas", aldus Ed de Bruijn. Terwijl ze de show in Redhill bezochten, barstte in Moskou een explosie van geweld los. Kalinin vertelde dat hij en zijn collega's erg schrokken van de televisiebeelden. „We hebben veel naar CNN gekeken en naar Moskou gebeld. Maar onze familie is in orde, dus we maken ons nu niet meer zo ongerust." Het was de eerste keer dat deze Russische heli's op Neder lands grondgebied zijn. Sinds kort is daar geen speciale toestemming voor nodig. „Ik kan me nog herinneren dat een andere Russische heli een spe ciale omleiding moest volgen omdat hij niet over Den Helder mocht vlie gen", lacht De Bruijn. „Dat is geluk kig voorbij." De Russen, die zich duidelijk gevleid voelden door de grote belangstelling voor hun toestellen, waren vol lof over Texel en de behandeling die zij kregen. „Uit de lucht gezien is het hier erg groen en mooi. En de men sen zijn aardig. Maar morgen gaan we weer op huis aan en dat is ook een prettig vooruitzicht Kaarsrecht, goed gekeerd en op de juiste diepte. Strenge criteria die gel den voor het ploegwerk van de land bouwers die zondag meedoen aan de Texelse kampioenschappen. Op het scherpst van de snede rivalise ren de landbouwers om de plaatselij ke eer in de wacht te slepen. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur op het land van hoeve Burst van de firma Witte en Zijm in Eierland. „Weer of geen weer, het kampioen schap gaat door. Het land is als een vergiet", benadrukt Dirk de Lugt de kwaliteit van het terrein op de krui sing Postweg/Slufterweg waar de aardappelen nog maar koud de grond uit zijn. bare geneesmiddelen bereiden we zelf, bijzondere medicijnen worden in de apotheek in Den Burg gemaakt." Van den Bent en Hoekstra houden uitgezon derd maandag van 11.00 tot 13.00 uur spreekuur in de praktijk van Waverijn en van Hattem In De Cocksdorp wordt elke middag spreekuur gehouden. Maandag van 13.00 tot 17 00 uur, dinsdag van 14.00 tot 16 00 uur, woensdag van 14.00 tot 16.30, donderdag van 13.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 12.00 tot 17 00 uur. De patiënten mogen zelf kiezen welke arts hun voorkeur geniet Parachutisten die op Texel vertoeven voor de internationale vrije- valwedstrijden die het Paracentrum deze week organiseert, maken zater dag eveneens sprongen op het strand van Paal 28, nabij de Cocksdorp. Het gaat waarschijnlijk om drie vier ploegen van twintig para's, die tus sen 16.00 en 18.00 uur laten zien welke fantastische figuren ze in een formatie kunnen maken. De Wipper- ploeg zal aanwezig zijn om eventuele ongelukkigen tijdig uit zee op te vissen. Een deel van de schoenen die dins dag a.s. worden ingezameld bij de actie geef Max de Zak, krijgt een bij zondere bestemming. Bij het overla den in Oudeschild zullen de kinderschoenen door een groep vrij willigers worden uitgesorteerd voor een kleinschalig projekt in Suriname. i Daarmee wordt gevolg gegeven aan een verzoek van de in Paramaribo woonachtige mevrouw Nel Bakker, dochter van wijlen „meester" S. Bak ker uit Den Burg. Zij houdt zich in de Surinaamse hoofdstad bezig met so ciale activiteiten, onder andere ge richt op kinderen die gebrek lijden. Een groot probleem is dat kinderen geen schoenen hebben omdat de ouders deze niet kunnen betalen. Want een paar schoenen, zo schreef mevrouw Bakker, kost ongeveer een maandsalaris. „We zouden enorm ge holpen zijn als we over flink wat bruikbare, tweedehands kinderschoe nen beschikken. Alle soorten en m$- ten zijn welkom". Er kan op worden gerekend dat de schoenen terecht komen bij de mensen die ze echt no dig hebben en dat hierop controle wordt uitgeoefend. Het college van b en w brengt maandagavond 18 oktober een be zoek aan De Cocksdorp om met de bewoners in openbaarheid van ge dachten te wisselen over allerlei on derwerpen. in het bijzonder zaken die op het dorp betrekking hebben. Aanvang 19.30 uur in Het Eierland- sche Huis. Het is het begin van de jaarlijkse tournee langs de zes buitendorpen. Op 23 november komt het college in de Dorpskelder in De Koog, op 7 de cember in De Waldhoorn in Den Hoorn, op 11 januari in 't Skiltje in Oudeschild, op 1 februari in de Wie lewaal in De Waal en op 1 maart in De Bijenkorf in Oosterend. Alle bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur. Toeristen uit Nieuwegein ontdekten dinsdagmorgen in een weiland op de hoek Californiëweg/Pontweg een ta melijk jonge hond die een schaap in de hals beet. Door flink te schreeu wen wisten ze de hond weg te ja gen. Het dier, een Siberische Husky, liep naar een vakantiebungalow in de buurt. Hij behoorde toe aan een toe- riste uit Erp. Het schaap had vleeswonden aan de hals en op de rug. De dierenarts heeft deze gehecht. De andere scha pen leken ongedeerd, al liepen er twee een beetje kreupel. Deze dieren zijn van een veehouder in De Waal. De eigenaar van de hond is aanspra kelijk gesteld voor de dierenarts kosten. De ploegwedstrijden kennen verschil lende categorieën, waarvan het aan tal deelnemers nog niet precies bekend is. Favoriet in de tweeschaar- klasse is Marcel Witte (De Nesl, die vorig jaar de trofee pakte. De vee houder zelf isallerminst zeker van winst door de deelname van Mark van Heerwaarden, die op de nationa le wedstrijden goed presteerde. In de drieschaar-klasse zijn de ogen gericht op de ploegvoor van André Witte (Julia), die met een ploegijzer extra een handicap heeft. Kenners ver wachten dat Arno Kuip (Kilsteel en Norbert Smit (Marjo) de winnaar van vorige jaar wel eens van de zege kunnen afhouden. Om de moeilijkheidsgraad te vergro ten moeten de ploegers een schuin aflopende akker (geer) tot de centi meter nauwkeurig omleggen. Afgezien van het moderne strijdge woel houden ook bezitters van histo rische trekkers onderling een wedstrijd. Geheel volgens de tijds geest presenteren de 15 leden van de Vereniging voor Oude Trekkers en Motoren zich met rondgaande in plaats van wentelploegen. Omdat de tijd in de landbouw niet stil staat demonstreert de organisatie de nieuwste ontwikkeling, de zoge naamde zwenkploeg. Dit werktuig is voorzien van risters die lijken op bull dozerbladen waarmee de grond wordt gekeerd. Voor toeschouwers van de ploeg wedstrijden houdt de organisatie trekker behendigheidwedstrijden waarvoor een parcours is uitgezet. GkUHf De Stichting Ondersteuning Welzijns werk gaat binnenkort een uit-krant uitgeven. Deze wordt eind oktober verspreid met de Texelse Courant. De krant zal artikelen bevatten over het sociaal culturele leven op het eiland en de werkzaamheden van de SOW. De redactie wordt verzorgd door Bart Heijnen en Ruud Nooij. Ralph Gra- bowski draagt zorg voor de adverten ties, lay out en opmaak. De uit-krant verschijnt op luxe papier van A3 formaat en telt acht pagina's. De verhouding advertenties-tekst wordt 30-70. „We willen ons imago verbeteren. We doen méér dan alleen in d'Ouwe Ulo zitten", aldus Bart Heijnen. „In het blad moet dat duidelijk worden ge maakt. We willen er een culturele agenda in zetten en, als de ruimte het toelaat, ook een cursusoverzicht en een expositielijst." Het is de bedoeling dat de uit-krant voortaan twee keer per jaar ver schijnt: een winter- en een zomer nummer. De docenten en leerlingen van de af deling consumptief van de OSG De Hogeberg zijn weer klaar voor een seizoen schoolrestaurant Het proefko nijn. Behalve in de schoolvakanties kan iedereen weer elke woensdag te recht in Het Proefkonijn voor ƒ15,- per persoon, exclusief de drankjes. Er wordt een driegangenmenu geser veerd. Met diëten, mits tevoren aan gemeld, wordt rekening gehouden. Reserveren kan tot woensdag 10.00 uur via telefoon 12121 of 12958. Schaakstukken, een bidsprinkhaan, een dwarsfluitist. Alles maakt ze, de uitdaging kan Reinie Dijkshoorn niet gek genoeg zijn. Talrijke decoraties sieren de kasten en wanden van haar hoeve Klein Zeeland" aan de Stuifweg. Allemaal vervaardigd van hetzelfde materiaal: hoefnagels. In twintig jaar bouwde ze een bijzonde re collectie op, die van 11 tot 23 ok tober Idagelijks van 14.00-17.00 uur) te zien is in een tentoonstelling aan huis. De ene hoefnagel is de andere niet. Reinie Dijkshoorn-Lap (46) toont een ronde plank waarop een hoefijzer is bevestigd, met daar omheen wel twintig verschillende nagels. Verschil lend van lengte, maar vooral van kop. Rond, plat en alles wat er tussenin zit. In de loop der jaren leerde ze hoe ze de diverse soorten het best kon toepassen in haar kunstwerkjes. „Voor verenigingen heb ik geen tijd. De meeste vrije uren gaan in deze hobby zitten. Gelukkig heb ik over sociale contacten evengoed niet te klagen, want dankzij de hoefnagels kom ik met ontzettend veel mensen in aanraking", vertelt ze. Buitenland Sommigen weten haar te vinden als ze op zoek zijn naar een origineel ge schenk. Organisaties van evenemen ten geven haar nu en dan opdracht voor het maken van een mooie herin nering of prijs. Maar het meest naar buiten treedt ze op markten. Als lid van de Crea Groep Westfriesland is de struise Texelse present op hobby- markten of demonstraties van oude ambachten. Zowel in binnen- als bui tenland. Zo exposeerde ze in een oude kerk in Engeland en op markten in Frankrijk en Duitsland. Den Hoorn Op Texel timmert ze gek genoeg min der aan de weg. In 1975 exposeerde ze voor het eerst met een aantal an deren in het Cocksdorper hotel De Nieuwe Aanleg (thema „Dorp in de winter"). Meer recent nam ze deel aan de Toer-in tentoonstelling in de raadhuiskelder. Op de diverse zomer- markten is ze zelden aanwezig. „Ik bied mezelf niet aan. Behalve de Hoornder Donderdag, daar huur ik 's zomers minstens een keer een kraampje." Niet zo vreemd, want op gegroeid op boerderij De Hemmer ligt haar hart bij Den Hoorn. Al jong was ze vertrouwd met paar den. „Thuis hadden we eerst werk paarden, later toen de trekker zijn intrede deed, hielden we de dieren voor onszelf." Tegenwoordig is ze nog maar af en toe in het zadel te vinden, maar dankzij de hoefnagels speelt de edele viervoeter nog steeds een grote rol in haar leven. Vele af beeldingen van paarden vormen daar van het stille bewijs. Autodidact „Twintig jaar geleden ben ik met deze hobby begonnen. Ik knutselde al graag, toen een kandelaar gemaakt van hoefnagels in een handwerkblad me inspireerde om dat ook eens te proberen. Bij een smid haalde ik hoefnagels en ben gewoon begon nen." Hulp heeft ze er nimmer bij gehad, alles heeft ze zichzelf aangeleerd. „Veel literatuur is er niet voorhanden. Zelfs ben ik nooit anderen tegenge komen, die dezelfde hobby beoefe nen." Zo trekt ze zich, als ze er zin in heeft, in de schuur terug om met een paar tangen en een soldeerbout de hoefnagels te bewerken. „Zweeds staal, dat buigt makkelijk. En ik sol deer met tin, dat kleurt goed." Om dat veel kopers het mooier vinden, schildert ze haar werk vaak zwart. Restanten Behalve miniaturen maakt Reinie ook ingelegde voorstellingen. Dat zijn af beeldingen, opgevuld met restanten van gebruikte hoefnagels. „Als ik ge noeg restjes bij elkaar gescharreld had, maakte ik er een groot werkstuk van." Ze maakt zowel sier- als gebruiks voorwerpen. Een brievenstandaard met twee olifantjes stuurde ze eens op naar prins Bernhard, van wie ze wist dat hij allerlei voorwerpen met olifanten spaart. Kruisjes vonden hun weg via een markt naar Rusland en een herinneringsprijs voor de jaarlijk se Texelse wheelerwedstrijd ging naar Vlaanderen. „Zelf ben ik maar in en kele landen geweest, maar mijn hoef nagels gaan over de hele wereld." Frans Hopman NL Reinie Dijkshoorn: „Mijn hoefnagels gaan over de hele wereld.' IFoto Frans Hopman) gevech t she li kop ter heeft een bijzonder dreigend uiterlijk. Ernaast de testpiloot Mi- IFolo Tessa de Greatf)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5