'lan Jansen krijgt zowel fistemming als gegniffel \erard Bakker: opticien iet vooruitziende blik „Wadden komen overal binnen in Den Haag" blitiek verdeeld over Waddengewest: Wat ik zeggen wou... TEXELSE y CoURANT vrijdag a oktober 1993 risen bedolven der reacties Texel bij Friesland: dat nooit! Bneven van iciers Buiten verarilwi»_.rdclijkltekl van Je ft^Wnc De Waddeneilanden hebben goede mogelijkheden om hun problema tiek bij de ministeries in Den Haag onder aandacht te brengen. Dat zegt Jim Ie Roux, secretaris van het Overleg Orgaan Waddeneilan den (OOW). ,,We komen overal binnen in Den Haag. Vooral als het gaat om belangrijke zaken en als de eilanden dezelfde belangen hebben." Het OOW is opgericht naar aanlei ding van de gemeentelijke herinde ling van de Waddenzee, medio jaren tachtig. Het kennisniveau op de afzonderlijke eilanden inzake het Waddengebied was niet zo groot, zodat een bundeling van kennis ge wenst was. Ruimtelijke ordening en milieubeleid vormden de zwaarte punten. Het secretariaat werd ge vestigd in het Texelse gemeentehuis, onder hoede van chef ruimtelijke ordening Le Roux. De vijf eilandburgemeesters vor men samen het dagelijks bestuur van het OOW. Zij vergaderen vier tot zes keer per jaar. Ook een amb telijke werkgroep komt eens per twee of drie maanden bijeen. Tweemaal per jaar ontmoeten alle colleges van b en w elkaar op een van de eilanden. Op de agenda staan inmiddels diverse onderwer pen waarmee Texel, Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog te maken hebben, zoals recreatie, tweede woningen, vervoer en stijgende kosten. Over deze thema's wordt informeel van gedachten gewisseld, zoals dat heet. Het OOW vervult een adviserende rol; het bestuur kan geen besluiten nemen voor de eilanden. Actie De gemeenten op het vasteland die aan de Waddenzee grenzen, heb ben zich verenigd in de Vereniging van Waddenzeegemeenten. Met het OOW vormen ze samen een fe deratie, die in belangrijke kwesties actie richting rijk kan ondernemen. Overigens is de rijksoverheid verte genwoordigd in het Coördinatie College Waddenzee, waarin o.a. het OOW zitting heeft. Of het OOW een grotere rol zou moeten spelen, laat Le Roux in het midden. Dat is volgens hem een zaak van de poli tiek. Een nieuw te vormen Waddenge west lijkt hem problematisch. „De infrastructuur van Texel is op Noordholland gericht, die van de andere eilanden op Friesland. Dat lijkt me niet te overbruggen." Troetelkindje Desgevraagd zegt Le Roux dat de Texelse afdeling ruimtelijke ordening 'uitermate goede contacten' heeft met het provinciehuis in Haarlem. „We hoeven maar een kik te geven en dan staan ze al voor ons klaar. Ze komen meteen zelf hierheen als het nodig is. Ambtelijk zit het dus wel snor, maar bestuurlijk worden er wel eens harde noten gekraakt, bijvoorbeeld over de relatienota. Maar dat verschil in visie zal er ook met Friesland zijn, want het gaat om uitvoering van rijksbeleid. Al moet ik er aan toevoegen dat Noordholland daar soms wel erg stringent mee omgaat." Volgens Le Roux is Texel voor de provincie Noordholland 'het troetel kindje'. „En dat heeft z'n positieve en negatieve kanten." Hans Roeper: ...grapje van Gelein... als gemeenten met elkaar in een ge west gaat zitten, kijk je wat je voor elkaar kunt betekenen. Behalve de veertarieven en planologisch beleid zie ik geen overeenkomsten met de andere Waddeneilanden. Op Vlieland doe ik geen boodschappen en ik ga er niet naar het ziekenhuis. Wat dat betreft leven we allemaal op een eiland. Het is beter om onze stem in Noordholland te laten gelden." Warm maken Haaks hierop staat de mening van Gerbrand Poster. „Het gewest komt me de neus uit. Niet voor niets heb ik eerder al eens gevraagd naar de kosten van eventuele uittreding door de gemeente Texel." De voorman van Texels Belang is ge charmeerd van een Waddengewest. Vorig weekend kwam dat al ter spra ke tijdens het werkbezoek van Texels Belang aan een zusterpartij op Ter schelling. „Het heeft geen zin om er over te twisten wie het eerst op het idee kwam, maar we zijn er al een hele tijd mee bezig. Alleen is onze benadering anders. Wij proberen lie ver eerst de lokale eilandpartijen warm te maken, zodat het plan voor een Waddengewest door de bevol king wordt gedragen." Over de praktische bezwaren zegt Poster: „We blijven gewoon met de ambulance naar Den Helder gaan. Natuurlijk zal vooral het onderlinge vervoer en communicatie een strui kelblok zijn, maar de overeenkomsten zijn ook groot. Realisering zal niet eenvoudig zijn, maar het is leuk om het te onderzoeken." Tegendruk Poster heeft een medestander in oud partijgenoot Jan van Asselt, die sinds 1990 onafhankelijk in de gemeente raad zit. „Samen met de andere ei landen in een gewest heeft voordelige kanten", zegt hij. Van As selt gelooft niet dat het ongunstig uitpakt voor de landbouw, zoals de VVD veronderstelt. „Op Terschelling vechten de boeren net als op Texel. Bovendien ligt het landschaps- en na tuurbeleid niet meer zo scherp. Steeds meer boeren gaan een be heersovereenkomst aan." In elk geval vindt Van Asselt het een signaal richting Noordholland, dat voor de nodige tegendruk kan zor gen. „De houding van gewest en pro vincie wordt belastend. Het is vervelend altijd maar weer begrip voor onze eilandsituatie te vragen." Gebonden De VVD is bevreesd dat een Wad dengewest verkeerd zal uitpakken voor de landbouw. Erna Eelman-van der Kooi: „De structuur van de ande re eilanden is anders. Bijna alles is natuurgrond, er is weinig landbouw. Schiermonnikoog is geloof ik al natio naal park. Bovendien vind ik een Waddengewest onpraktisch, geogra fisch gezien. De samenwerking met Noordholland gaat al heel ver; gas, water en licht komen er vandaan. Economisch zijn we helemaal aan Noordholland gebonden. Het zou een slechte zaak zijn om deze band te verbreken." De aanstaande wethouder vindt dat het OOW de belangen van de Wad deneilanden goed genoeg behartigt: „Daar wordt door de overheid duide lijk naar geluisterd." Jansens opinie dat 'Haarlem' wel erg veel naar de Randstad kijkt, deelt ze. „Maar toch weet Texel altijd de aan dacht te trekken, al is het soms de vraag of de provinciebestuurders echt begrijpen wat hier speelt." Utopie Peter Bakker (Groen Links) vindt het Noordhollands beleid geen bedreiging voor Texel. „Haarlem heeft behoorlijk veel aandacht voor Texel. Tekenend is dat Van Kemenade al zes of zeven keer op Texel is geweest in zijn eer ste jaar als Commissaris der Konin gin." Alle afdelingen van Groen Links in Noordholland-noord praatten vorige week over het functioneren van het gewest. „We zitten met de regiovor ming in de maag, omdat heel bestuurlijk Nederland overhoop wordt gehaald. In ons gewest wonen slechts 155.000 mensen, een klein aantal om een vuist mee te maken Bakker heeft net als Jansen ge voelsmatig meer binding met de Waddeneilanden dan met Noordkop- gemeenten als Zijpe en Schagen. „Maar bij dat gevoel stopt het. Prak tisch is een Waddengewest nogal utopisch. De eilanden liggen dan wel naast elkaar, maar er zijn nauwelijks onderlinge verbindingen. Voor Texel ligt Den Helder dichterbij dan Vlie land." opzienbarende voorstel van Gelein Jansen om Texel onder te igen in een gewest met de Friese waddeneilanden is door collega-raadsleden verschillend ontvangen. De reacties lopen en van sympathie tot totale afwijzing en zelfs hilariteit. De isten vinden wel dat de eilanden nog beter kunnen samen- ken, maar loskoppeling van Noordholland levert te grote itische problemen op. rondje langs de fractievoorzitters Texels Belang en Lijst Van It de anti-stemming jegens de incie Noordholland en het ge- Kop van Noordholland delen. [VD voorziet dat natuurbescher- in een toekomstig Waddenge- zwaarder zal wegen dan rische belangen. Groen Links het Waddengevoel, maar ,t de praktische uitvoering een Ook het CDA, Jansens ex- ziet tal van bezwaren. De ie waardering heeft de PvdA, et plan absoluut niet serieus Ens het CDA reageert Ate tra nuchter op de plotselinge wijziging van Gelein Jansen, die idag gelijk met de bekendmaking ijn Waddengewest-plan uit de CDA-fractie stapte. Inmiddels is Rienstra aangewezen als nieuwe frac tievoorzitter. „Bij de burgemeester installatie, afgelopen vrijdag, wist ik nog van niks", zegt Rienstra. „Wel maakte Gelein de laatste weken een ongeïnteresseerde indruk. Toen hij in juli bekendmaakte na de komende verkiezingen niet meer op de CDA- lijst te willen staan, hebben we ge probeerd hem te overtuigen om de resterende tijd lid van de fractie te blijven. Hij stemde toe, maar kennelijk toch niet voor 100 procent. Nee, we zijn nu niet kwaad op hem, we kun nen nog steeds goed met elkaar op schieten. Wel vinden we het jammer, dat hij het zo heeft gedaan." Voor een reactie op Jansens nieuwe koers vindt Rienstra het nog te vroeg. „Of mij het plan als geboren Fries aanspreekt? Tja, maar ik sta ook met twee benen op de grond...." Uitkleding Als afgevaardigde van de gemeente raad in het gewest Kop van Noord holland heeft Rienstra wel een mening over het groeiende invloed van het gewest, dat door Jansen als bedreigend wordt ervaren. „Het loopt nu beter tussen de deel nemende gemeenten en het gewest. Zo overleggen de wethouders nu apart over zaken die hun beleidster rein aangaan, voordat die onderwer pen in de gewestraad aan de orde komen. We mogen ook niet vergeten dat het gewest ook goede dingen heeft geregeld, zoals de gezamenlijke alarmcentrale. De komende tijd moe ten we er attent op zijn hoe het ge west zich ontwikkelt; dat hoeft niet per se slecht te zijn." Gerard Bakker, omringd door vrouw, twee dochters en een winkelmeisje: ...ik heb niets te ver- (Foto Tessa de Greoftl De Koog. Ik heb er geen tijd voor om dat erbij te nemen. Trouwens, die lenzenboel heeft mij nooit zo aan gesproken." Bakker helpt zelf actief bij het uitzoe ken van een nieuw montuur. Hij haalt zijn vrouw en dochters erbij en even tueel ander winkelpersoneel opdat de klant maar met de leukste bril naar huis gaat. „Ik heb echt een uit gesproken mening. Ik vind iets mooi of niet. Als iemand beslist een mon tuur wil dat vreselijk staat, dan wil ik dat niet verkopen. Ik laat iemand niet voor gek lopen." Onder de plak? In de winkel wordt Bakker bijgestaan door zijn vrouw Roelie en zijn doch ters. Daarnaast is er nog een winkel meisje. „Maar die hoort ook zo'n beetje tot de familie", aldus Roelie Bakker. „Ja, ik zit vreselijk onder de plak met al die vrouwen om me heen. Ik heb niets te vertellen", schertst Gerard Bakker. „Zonder gek heid, ik laat me graag door hen lei den. En als we echt ergens over van mening verschillen, praten we het uit." De dochters hebben geen plannen vader op te volgen. „Ik ga nog wel een paar jaartjes door hoor. Maar voor daarna moeten we op zoek naar een geschikte opvolger. Kijk, je kunt er wel één of andere ballentent van maken, maar ik wil dat niet. Het be drijf moet in dezelfde traditie worden voortgezet, met goede serviceverle ning en tijd voor iedere klant." Tessa de Graaff Noordholland wil op 20 okto- ïi uitzending wijden aan Gelein iis plan voor een Waddenge- lanaf 11.45 uur zal in schouw- De Kampagne in Den Helder scussie plaatsvinden met Hollandse en Friese gasten. De- ik gaf het Texelse raadslid al Kte toelichting via Radio wlland. Ook de Friese media belangstelling. Radio Fryslan i Jansen in de uitzending en er men stukken in de Harlinger iten het Fries Dagblad. „De w dagen ben ik bedolven on- teacties", aldus Jansen. „Op erk word ik voortdurend ge- at eigenlijk een ramp is. I van Vlieland bood aan om ele actie te sponsoren en enkele contactpersonen. Ook op Texel boden mensen spontaan aan hand- en spandiensten te verrichten." Hij kreeg ook tips, zoals het feit dat de autobelasting in Noordholland ho ger is dan in Friesland. „Zo krijg ik steeds meer bouwstenen aangereikt. Het leeft. Leuk dat de mensen nu over politiek willen praten." Jansen hoorde louter positieve gelui den. Hij is zich ervan bewust dat me nigeen de kat uit de boom kijkt en het maar een wild plan vindt. „Tja, zoveel plannen komen in eerste in stantie zo over. Voor de bouw van het raadhuis is een hele serie karak teristieke huisjes aan de Groeneplaats gesloopt. Dat was toch ook wild. Ik hoop dat de mensen zich ervan be wust zijn dat over een jaar of drie, vier de klok niet meer terug te draai en valt. Dan heeft het gewest ons helemaal in de greep. Het gaat erom dat we nu de verdwijning van allerlei taken van het eiland een halt toeroe pen." ■Jjnsens plan maakte vele tongen los. Ate Rienstra: nieuwe fractievoorzitter. Wel beschouwt Rienstra de voorge nomen samenvoeging van drie ge westen tot een regio Noordholland-noord als ongunstig. „Dat leidt tot de uitkleding van ge- meentetaken. Dat vind ik een slechte zaak, omdat de gemeente veel dich terbij de burger staat en weet wat er leeft." Toch lijkt het hem het beste dat Texel z'n aandacht blijft richten op de Noordkop. „Uit verkeersoog- punt is dit eiland met Noordholland verbonden, dus dat is logisch. Daar naast kunnen we proberen het OOW (Overleg Orgaan Waddeneilanden) te verbreden of uit te diepen, zodat de gezamenlijke eilandbelangen beter kunnen worden behartigd." Grapje Via zijn werk als medewerker van het gewest Kop van Noordholland is Hans Roeper (PvdA) net als Rienstra goed op de hoogte van de ontwikke ling van dit intergemeentelijke samen werkingsverband. Hij vindt de kritiek overdreven. „Inderdaad is het aantal taken toegenomen, bijvoorbeeld woonbehoefteverdeling, milieu en vol wasseneneducatie. Het gewest neemt de gemeenten echter pas werk uit handen als de gemeenten daar zelf om vragen", aldus Roeper. Om Jansens plannen lacht hij mee warig. „Ik denk dat het een grapje van hem is om de aandacht van de problemen binnen het CDA af te lei den", zegt Roeper cynisch. „Als je sk-kant van het bedrijf heeft ijd meer getrokken. Hij neemt tijd voor zijn klanten en ad- te uitgebreid. ,,lk laat nie- «oor gek lopen. Mensen gaan de deur uit met een idioot r" Gerard Bakker, in de 'd „de goudsmid", werd be- week 65 jaar. Maar aan denkt hij nog niet. „Welnee, alle dagen met plezier aan wilde ik zeeman worden", Gerard Bakker. „Maar als je droeg kon dat vroeger niet." ftich te zeggen dat hij geen dt dat hij in zijn huidige vak dtgekomen. „Vlak na de oor- 'er trouwens niet zoveel Vuurtoren diers- en optiekbedrijf van fa tter bestaat 75 jaar. In 1914 k vader van Gerard Bakker tt „Als matroos op de vuur- larvoor was hij als horloge- "dienst bij een juwelier in ®tt. Maar tijdens zijn periode kreeg hij steeds klokken toe- °m te repareren. Dat deed wacht", vertelt Bakker. Texel geen horlogemakers- en omdat vader Bakker aan een schone uit d, besloot hij zich op het eiland te vestigen. Gerard en zijn broer rolden min of meer vanzelf in de zaak. „Niet dat mijn ouders me ertoe dwongen hoor. Mijn broer zat in de werkplaats en ik ging grossiers af. Na de oorlog was er niet veel materiaal, dus ik probeer de overal artikelen los te peuteren voor in de winkel." Zorgvuldig Bakker deed eerst een opleiding uur werkmaken, maar zijn hart ging al snel uit naar het optiek. „Mijn vader was echt een vakman op reparatiege- bied, dus dat werk moest bijzonder zorgvuldig gebeuren. Het kwam voor dat je een hele dag zat te prutsen voor 72,50. Ik dacht: als dat mijn voorland is...." In 1951 slaagde Bak ker voor een schriftelijke opleiding voor opticien. „De praktijkcursussen deed ik in Leiden. Tegenwoordig is dat allemaal veel beter geregeld. Wij moesten heel veel zelf uitvinden." Toch is Bakker blij dat hij eerst een opleiding als horlogemaker heeft ge daan. „Je leert heel precies werken en dat komt bij de optiek ook weer van pas. Maar ik heb ergens toch een vooruitziende blik gehad dat ik voor optiek koos, want tegenwoordig wordt aan horloges nauwelijks meer iets gerepareerd. Het is een wegwer partikel geworden. Ik vind het wel jammer dat het nu allemaal massa productie is. Vooral als je dan af en toe zo'n prachtig oud mechanisch uurwerkje onder ogen krijgt, gewoon weg een plaatje is dat." Modernisering Door het assortiment van de winkel voortdurend aan te passen aan de eisen van de tijd, heeft Bakker altijd goed het hoofd boven water kunnen houden. „Ik ben een groot voorstan der van modernisering. Goed erbij blijven, dat spreekt me aan. Ook op optiek-gebied uiteraard. We gaan straks weer naar een grote beurs in Parijs, waar de hele wereld is verte genwoordigd. Daar heb je het nieuwste van het nieuwste." Opticien zijn is een dankbaar vak, vindt Bakker. „Je ziet mensen opk nappen met een leuk nieuw mon tuur. En daarnaast is het heerlijk om weer goed te kunnen zien met een nieuwe bril. Mensen reageren dan ook heel dankbaar. Dat mis je ais je de hele dag horloges en klokken zit te repareren. Dan krijg je alleen het commentaar dat men het duur vindt I" Contactlenzen Contactlenzen houdt Bakker zich niet mee bezig. „Dat doet mijn broer in Vermoedelijk heeft Gelein Jansen, toch bekend staand als iemand met opmerkelijk veel Texels/historisch ge voel, Oosterend Present dit jaar ge mist. Dat had hij kunnen meemaken hoe de vermetele Friezen die samen- heulden met de Spaanse overheer sers, door de dappere Oosterenders na een bloedige en heldhaftige strijd in de pan werden gehakt. Dat ge beurde eind zestiende eeuw, na de inval om het vredeslievende Texel te onderwerpen en bij Friesland in te lij ven. Het is voor Gelein te wensen dat de geschiedenis zich niet her haalt. Zeer waarschijnlijk dat hij de volgende Oosterend Present dan niet overleeft! Jook Nauta, Zevenhuizen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7