„Buitenkoe" Pietje 114 geeft 100.000 kg melk Agenda TEXELSE^ C0URANT Open dag Texelse Modelspoorclub Voorlichting agrariërs Hoornder Donderdag met uitgebreid programma Hobbymarkt slaat aan bij publiek Schrijven voor gevangenen Vogeltrek met IVN Dartcompetitie Mooi parcours voor Dennenloop DINSDAG 19 OKTOBER 1993 TrVn or Dinsdag 19 oktober In de Koog wordt vlooienmarkt voor kinderen gehouden. De dames van de Nederlandse volleybalselectie hebben van 17.30 tot 18.30 uur openbare training in sporthal Ons Ge noegen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In d'Ouwe ULO begint om 19.00 uur een informatieavond over het theaterweekend voor jongeren dat eind november in „Panora ma" wordt gehouden. B en W vergaderen in openbaar heid met de dorpscommissie Ei- erland in Het Eierlandsche Huis, aan vang 19.30 uur. Belangstellenden zijn welkom, echter alleen als toehoorders. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. In d'Ouwe ULO houdt de Histori sche Vereniging Texel een biblio theekavond, alleen toegankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel houdt Dik Haker in de OSG-kantine een dia-lezing over zijn fietstocht door Jemen; 20.00 uur. In hotel De Lindeboom houdt D'66 een discussieavond over de onderwerpen landbouw, visserij, natuur en milieu. Aanvang 20.30 uur; ieder is welkom. In d'Ouwe ULO houdt judovereni ging Shima jaarvergadering; 20.00 uur. ren van marteling waren nog zicht baar toen Mody Sy later werd overgebracht naar de centrale gevan genis in Dakar. De tweede brief gaat naar Zuid-Korea en is voor de 53-jarige Yu Chong-sik. Yu Chong-sik zit nu al 18 jaar een le venslange gevangenisstraf uit. Hij werd op 2 maart 1975 gearresteerd door agenten van de Koreaanse Cen trale Inlichtingendienst. Volgens de autoriteiten maakte hij 2 reizen naar Noord-Korea om daar een spionage- training te volgen. Organisaties in interesse bij diverse kandidaten. Toen de animo groot genoeg bleek gingen ze op zoek naar een zaal en kwamen uiteindelijk uit bij het Eierlandse Huis. Goedkoper dan in Den Burg en van Nico Ooijevaar kregen we ontzettend veel medewerking", luidt de verkla ring voor de niet centraal gelegen lo- katie. Zaterdag wisten velen De Cocksdorp goed te vinden. Meteen vanaf de opening om elf uur was het druk in de zaal en dat bleef zo tot halverwe ge de middag. De bezoekers troffen een grote verscheidenheid aan hob by's. Sommige deelnemers timmeren al jaren aan de weg en hebben een bijna professioneel niveau bereikt. Een voorbeeld van deze categorie is Riet de Ridder, die zelf diverse textielverf-cursussen geeft. Zij toonde zich heel positief over de hobby- markt: „Ik merk dat de mensen hier gericht een kijkje komen nemen. Een aantal is op zoek naar leuke dingetjes om te kopen, anderen komen zich orienteren om zelf met iets te begin nen. Wat mij betreft wordt het een jaarlijks terugkerend evenement." Een andere categorie bestaat uit de genen die nog kort, maar wel en thousiast met een hobby bezig zijn. Kees Gieles uit Den Burg, die samen met echtgenote Ans een kraampje heeft gehuurd, keek 's middags stomverbaasd naar het enorme ver koopsucces van zijn zelf geknutselde kinderspeelgoed. De bezoekers heb ben hem de komende tijd handenvol werk bezorgd met nieuwe opdrach ten. „Ze zijn er wild van. Een verras sing, want ik ben er nog helemaal niet zo lang mee aan de gang." Ook andere deelnemers hadden za terdag verrassende ervaringen, of ze nu aan kalligrafie of bloemschikken deden, speelgoedbeesten of kussens maakten. Jancina Henstra: „Het is leuk en nuttig om met je hobby naar buiten te treden. De markt stelt de deelnemers in staat om te verkopen, zodat ze wat extra geld overhouden om in hun hobby te steken. Boven dien is het goed voor de inspiratie." IFoto Frans Hopman) Frans en Tiny Bakker brengen een toast uit op de ongekende melkproduktie van Pietje 114. Dankzij de gezonde buitenlucht en een ijzersterk gestel heeft de koe Pietje 114 in recordtempo de magi schegrens van 100.000 kg melk bereikt. Het nog maar 13-jarige top- dier volbracht haar prestatie zonder hulp van de veearts. Misschien kun je dat wel een unicum noemen", al dus de trotse eigenaar Frans Bakker tijdens de drukbezochte huldiging vrijdagavond. Pietje 114 is volgens Bakker een na tuurtalent. „Het is niet zozeer mijn verdienste", zo zei hij bescheiden. „Af en toe tref je in je veestapel een topper, een koe die alles in zich heeft. Pietje heeft de 100.000 op een makkelijke manier weten te ha len." Bakker zelf droeg uiteraard zijn steentje bij qua verzorging. Hij is er een groot voorstander van om de dieren lang buiten te laten, iets waar over verschillend wordt gedacht. „Ze (amnerTèr tegen. Koeien kunnen meer kou hebben dan mensen. Het weiland is goed voor de benen, ze hebben ruimte om lekker te liggen en er zijn minder problemen met infec ties dan in de stal." Alleen afgelopen winter gaf Bakker zijn troetelkind extra verzorging. Om de laatste 10 000 kg te volbrengen mocht Pietje in de luwte van bomen verblijven en tijdens regenbuien een warme box opzoeken. „Ja, ik heb De Texelse Modelspoorclub houdt zondag van 10.00 tot 16.00 uur open huis in het gebouw aan de Schilder- weg 208a (voormalige kantine melk fabriek). Dit hangt samen met de landelijke modelspoordagen. Naast het bezichtigen van één of meer in bedrijf zijnde modelbanen in diverse schaalverhoudingen zijn en thousiaste modelbouwers aanwezig om te vertellen over hun hobby. Zij kunnen advies geven bij het bouwen van modelbanen, leggen van rails, het maken van landschappen, het monteren van bouwpakketten en het onderhouden en verbouwen van rol lend materieel. Wie niet in de gelegenheid is om de open dag te bezoeken, maar wel meer wil weten van deze boeiende hobby kan bellen naar Rien van der Wilde (15369) of Jaap Halsema (14063). Op maandagavond wordt een voor lichtingsavond over het mestakkoord en de mineralenboekhouding gehou den. De bijeenkomst is in „Bosch en Zee" nabij De Koog en begint om 20.00 uur. Het mestakkoord en de daarin cen traal opgenomen mineralenboekhou ding zijn actuele zaken. Doel van de voorlichtingsavond is het stimuleren van de bewustwording om daarmee het gebruik van mineralenboekhou ding die vanaf 1 januari 1995 ver plicht wordt, te bevorderen. De agrariër wordt van overheidswege steeds indringender geconfronteerd met de mestproblematiek. Het agra risch bedrijfsleven heeft met de over heid een mestakkoord gesloten. Het mestakkoord zal evenals de minera- lenboekhoudingworden toegelicht door Jan Koolhof, lid van het team rundveehouderij in Hoorn en van het Akkerbouwteam in Dronten van de DLV. Wat het betekent voor de indivi- duéle boer en wat de WLTO en CBTB hieraan doen, zal worden verwoord door één van de voorzitters. haar echt vertroeteld." De laatste loodjes wogen niettemin zwaar. In juli zat Pietje al heel dichtbij de 100.000, maar pas op 17 september produ ceerde zij de benodigde laatste liters. Krans Pietje 114 is hiermee de elfde koe in de Texelse geschiedenis die deze prestatie levert. Dit geeft aan dat het nog steeds iets bijzonders is. In heel Noordholland zijn sinds 1959 slechts 354 100.000 kg-koeien gehuldigd. Het heugelijke feit was vrijdagavond goed voor een feestje. Eerst vond in de schuur van boerderij 't Nieuwland van Frans Bakker en zijn jarige echt genote Tiny de huldiging van Pietje plaats. Tientallen genodigden (familie en collega-veehouders) zagen hoe het „feestvarken" een krans kreeg omge hangen en hoorden enkele toespra ken aan. „De eerste 100.000 kg-koeien op Texel waren een jaar of 17 en zagen er extra oud uit. Pietje 114 daarente gen is 13 jaar jong en verkeert nog in goede conditie", aldus uitte C.P. Kuip, vice-voorzitter van de plaatselijke RON-afdeling, zijn waardering voor zowel de koe als de eigenaar. „Frans Bakkers bedrijf staat vaak in de top 10 van beste produktiecijfers. Daar naast is de gemiddelde leeftijd van zijn koeien vrij hoog, wat duidt op vakmanschap. Dat hij zijn dieren in herfst en winter als het even kan bui ten laat lopen, kan geen kwaad, daarvan levert Pietje nu het bewijs." Kritisch Namens de RON (Rundveeverbete- rings Organisatie Noordholland) voer de secretaris Gerrit de Vries het woord. Hij onderstreepte Kuips woor den met het kersverse produktie- overzicht over de afgelopen twaalf maanden. Daarin prijkt het bedrijf van Bakker op de tiende plaats. De Vries omschreef de familie Bakker als „en thousiaste veeverbeteraars". „Zo is Tiny zeer actief in de organisatie van de Hoornder Landbouwdag en is Donderdag wordt in Den Hoorn van 11.00 tot 17.00 uur Hoornder Don derdag gehouden. Eén van de pro grammaonderdelen is een ringrijderij die om 14.00 uur begint. Voor dat ringsteken kunnen zich nog deelnemers aanmelden, uiterlijk woensdag 18.00 uur bij Willem Goenga, telefoon 19252. Er zal in Den Hoorn echter nog heel wat meer te beleven zijn. De organi satoren proberen elementen terug te brengen van de thema's van de acht donderdagen van de afgelopen zo mer. Dat betekent dat naast de be kende kramenmarkt het een en ander te zien zal zijn op het gebied van oude beroepen, muziek, hobby, land bouw, etc. Er komt een geiten- en schapenkeuring en een show van mini-pony's. De historische vereniging geeft informatie over de historie van Texel, in het bijzonder Den Hoorn. Ook op deze Hoornder Donderdag zal worden geprobeerd geld binnen te halen voor de restauratie van de Her vormde kerk. In „Ons Huis" wordt ten bate van dit doel rommelmarkt gehouden. Daarbij zal onder meer een grote collectie boeken te koop worden aangeboden alsmede sokken en andere handwerken. De Hoornder Donderdag speelt zich af op straat en in het dorpshuis. Bij slecht weer zal gebruik worden ge maakt van twee grote tenten op het plein bij Goënga. Woensdag 20 oktober Van 15.00 tot 21.00 uur strijden de extra trainingsgroepen van Gymvereniging Texel in de Bea- trixzaal om het clubkampi oenschap. De Nederlandse volleybalselectie dames heeft van 15.00 tot 18.00 uur openbare training in sporthal Ons Genoegen. De Waddenwinkel in de Wilhelmi- nalaan houdt een doe-middag voor kinderen, aanvang 14.00 uur, entree f1,50. In het kader van de kinderboe kenweek is in de openbare biblio theek poppenkast, aanvang 15.00 uur. De groep De Regen boog speelt het verhaal „De Kat ten". Na afloop uitreiking prijzen van de prijsvraag en de verhalen- wedstrijd. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". De raadscommissie voor Ruimte lijk en Huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over de stand van zaken rond het bestemmingsplan voor De Koog en diverse voorbereidings- besluiten. Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een creatieve avond, verzorgd door Wil den Haan, aanvang 20.00 uur. Intro- ducees zijn welkom. D'66 houdt in De Lindeboom een openbare discussieavond over het onderdeel „toerisme en ande re economische bedrijvigheid" van het verkiezingsprogramma. Aanvang 20.30 uur; ieder is welkom. De Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers heeft ledenver gadering in Bosch en Zee bij De Koog, aanvang 20.30 uur. Donderdag 21 oktober Van 11.00 tot 17.00 uur wordtin Den Hoorn Hoornder Donderdag gehouden. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over vervanging van de reinigingsauto, aanschaffingen voor de huishoudelijke dienst, het BBI-projekt, beleidsnota reserves, de septembercirculaire en de po diumvoorziening voor Den Burg. Volkssterrenwacht De Jager houdt vanaf 20.00 uur open huis in EcoMare. Vrijdag 22 oktober De Nederlandse volleybalselectie dames heeft van 10.00 tot 11.30 uur en van 15.00 tot 18.00 uur openbare training in sporthal Ons Genoegen. Van 18.30 tot 20.00 uur is inde Beatrixzaal de finale van de GVT- kampioenschappen. In de kantine van Sportvereniging Texel gaat om 18.00 uur de Weekend Amfibische Expeditie (Wampex) van start. Hoogwater Oudeschild Di. 19 11.16 en 22.57b. Wo. 20 11.34 en 23.34 b Do. 21 11.57 en b Vr. 22 00.05 en 12.27 u. Za. 23 01.16 en 13.20b Zo. 24 02.05 en 14.24b Ma. 25 03.05 en 15.40 u Di. 26 04.44 en 1 7.34 b Aan het strand is het ongeveer een uu' eerder hoog water. De zon komt 24 ok tober op om 7.19 en gaat onder om 17.25 u.; 22 oktober eerste kwartier 23 oktober doodtij. Overzicht van de overdekte hobbymarkt, die de hele zaterdag veel belangstelling trok. Frans de stimulator van fokkersclub 2. Bij de RON staat hij bekend als een kritisch lid. Hij zegt waar het op staat en staat voor wat hij zegt." Collega Jan de Heer overhandigde de familie Bakker een certificaat en een Delftsblauw bord als aandenken. Na de plechtigheid in de gezellige, maar koude schuur werd het feest tot na middernacht voortgezet in het Hoorn- der dorpshuis De Waldhoorn. In het blad „Wordt vervolgd" van Amnesty International worden maan delijks enige voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevan gen worden gehouden en/of gemar teld. Via de brieven wordt een beroep op de autoriteiten van de genoemde landen gedaan om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het mar telen een einde te maken. De Texelse werkgroep van Amnesty Internatinal heeft voor deze maand de volgende brieven gemaakt: In Senegal voor Mody Syl. Deze par lementariër voor de oppositiepartij Democratische Partij van Senegal, is op 20 mei van dit jaar gearresteerd. Volgens de autoriteiten is hij mede plichtig aan de moord op vice- president van Senegals Constitutio- >t;' nele Raad. Na zijn arrestatie zou hij zijn gemarteld zodat hij zou bekennen dat hij de wapens voor de moord op de vice-president had geleverd. Spo- Z.Korea en familieleden zeggen dat de aanklacht en tegen hem zijn ver zonnen en dat hij werd gemarteld tij dens zijn ondervraging. Amnesty International vreest dat Yu Chong-sik een gewetensgevangene is, veroor deeld op grond van een bekentenis verkregen door marteling. Wie ook voor deze mensen wil schrij ven kan kosteloos voorbeeldbrieven ontvangen. Voor brieven en meer in formatie kan men terecht bij: Willem Witte, Oesterstraat 17, Oosterend, tel. 18870. Op zondag houdt het IVN onder ding van Giel Witte een excursie trekvogels te bekijken. De zomer voorbij, ook voor de vogels diet zomer in Scandinavië en Rusland doorbrengen. Ze vliegen -of eiger trekken- naar warmere landen. V soorten doen dat via Texel. Deel mers aan de excursie moeten ve melen bij het torenrestaurant na de vuurtoren om 10.00 uur. Dei me is gratis en toegankelijk voor dereen. Voor vragen, bel. 1358! Ook deze winter wordt weer eer dartcompetitie gespeeld. Het is bedoeling om in het weekend *i en 20 november te beginnen, Ti moeten bestaan uit drie person Nieuwe teams kunnen zich opgi bij de Texelse Dart Organisatie v Arie Eelman, Thijsselaan 47 tel Burg of Jan Duinker, Wilhelmina 86 te Den Burg. Ter voorbereid» de competitie worden dit jaaroi weer de toernooien voor de „s« prestige" gehouden. Het eerste nooi is zondag in dartcafé De b aanvang 14.00 uur. Voorafgaand de prijsuitreiking van het afgeloj jaar. Het spel dat in café de Zw wordt gespeeld is éénentwintig! Atletiekvereniging Texel houdt o zondag voor de achtste keer in cessie de Dennenloop. Een wed over 10, 5, 2 en 1 Engelse mijl! Het parcours is hetzelfde als de ste jaren: volledig in de Dennen dus prachtig beschut. De enige andering betreft de inschrijving; in De Koom-aar. Men kan ééno twee ronden van 5 mijl lopen (e mijl is 1609 m). De start van de 5 en 10 mijl is( 14.30 uur op het fietspad vand Kwekerijsweg. Vijf minuten late', 14.35 uur, zullen de 1 en 2 Eng mijl(en) worden weggeschoten. De categorieën zijn: jongens en jes t/m 11 jaar 1 mijl, jongens? meisjes van 12 t/m 16 jaar 2 0! mes en dames veteranen 5 mijl ren, heren veteranen en dames mijl. uok aan ae recreatieve loper is dacht, deze kan vanaf 17 jaar k1 voor de 2 of 5 mijl. De jeugd ontvangt na afloop tifcaat en een dunschrijver als^ nering. Ook is bij de jeugd voo' eerst binnenkomende eremetaa1 verdienen. Voor de andere categ rieën krijgt de nummer 1 eento bloemen. Na afloop is in De Koo aar een verloting op startnumit8 schrijven is mogelijk vanaf 13.* in De Koorn-aar aan de Grens*- 388. Inschrijfgeld is voor de AV Texel leden t/m 16 jaar gratis, ij1 den betalen f 2.50. Leden vans' jaar betalen ƒ2.50 en niet leder' ƒ5.00 I? Bij zowel deelnemers als bezoekers bleek de Texelse hobbymarkt, die za terdag in het Eierlandse Huis werd gehouden, in een behoefte te voor zien. Meteen al werd afgesproken de markt in de komende paasvakantie te herhalen. Wellicht is het aanbod dan nog groter dan de 32 Texelaars, die de resultaten van hun zelfwerkzaam heid in De Cocksdorp toonden. „We kunnen hier wel 54 mensen plaatsen. Sommige hobbyisten die aanvankelijk ja hadden gezegd, durfden de stap niet te zetten. Maar wie weet doen ze de volgende keer wel mee", aldus Jancina Henstra, die samen met Aja Coutinho en To Koster het initiatief tot de markt heeft genomen. Naar aanleiding van dergelijke evenemen ten aan de overkant en de afgelopen winter in hotel Opduin besloten ze om zelf een hobbymarkt te organise ren. Afgelopen voorjaar polsten ze de

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2