Groen ThwartsJexels in het harL, ebrek aan seizoenwerkers oreca steeds nijpender Waalders strijden om zege in 13e Wampex )oor ontvoeringszaak dt naar Cocksdorp KOFFIE ROOD Tot 1997 6,5 miljoen kuub zand voor behoud kustlijn beidsbureau bepleit actievere wervingsrol VERDER XT in DIT Mummer Eerste paal voor school in Oudeschild 2 w Wampex: kokosnoten, bier en schapestront 5 w Marcel Witte onttroond als ploegkampioen 7 w Weinig animo voor mijlenloop 9 TEXELSEÜCOURANT Man (35) dood na val in schacht Hulp gezocht voor vluchtelingen Maij beslist in december over aanvraag (lachte spoorloos bij inval politie Toch opknapbeurt voor Hoornder dorpshuis? Omleiding bij Schilderend [RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10827 DINSDAG 26 OKTOBER 1993 pak 500 gram nu voor Nu tijdelijk bij aankoop van een pak d 500 gram Super Koffie Rood een pak 200 gram Super Pinda- of kokoskoeken GRATIS. Zolang de voorraad strekt Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 (jrttt ia btf hjrt. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los Al,35 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de jvtrtenties. abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus SO AA Oen Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220-14111. jjParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. ijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs A48.50 per half jaar; 35 Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel ?vger Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, ;g, telefoon 02220-15639. De 35-jarige Gerard Vlaar uit Den Burg bezweek zondagochtend in het Gemini ziekenhuis aan de gevolgen van een bedrijfsongeluk, dat het daags tevoren was overkomen. Vlaar viel tijdens bouw- en inrichtingswerk in een winkelpand in de Spoorstraat in Den Helder in een liftschacht en maakte een val van vier meter. Hij werd ter observatie opgenomen. Zijn toestand verslechterde in de loop van de nacht, zodat men de familie liet overkomen. Hij overleed, waar schijnlijk als gevolg van een inwendi ge bloeding. In Motel Texel in De Koog verblijven weer vluchtelingen uit diverse lan den. Er zijn vrijwilligers nodig om de ze mensen te begeleiden en hulp te bieden bij verschillende zaken. Voor de asielzoekers is Nederland een vreemd land, met een onverstaanbare taal, andere gewoonten en ander eten. Dat valt voor de meeste men sen met mee. Vandaar dat vrijwilli gers worden gezocht die tijd over hebben voor hun ontheemde mede mens. Gezocht wordt naar Texelaars die mee willen bij een bezoek aan de huisarts, die willen helpen bij taalles of die gastvrouw of -heer willen zijn in de recreatieruimte. Voor belangstel lenden wordt op korte termijn een in formatiemiddag gegeven, waarna aanmelding als vrijwilliger kan plaats vinden. Ook is er behoefte aan fietsen voor de vluchtelingen. Wie een oude fiets over heeft, al of niet met een manke ment, wordt verzocht deze beschik baar te stellen. Speelgoed, Engelse, Duitse en Franse boeken staan ook hoog op de verlanglijst. Wie spullen heeft wordt verzocht contact op te nemen, ze worden afgehaald. Wie meer inlichtingen wil hebben kan contact opnemen met Ankie de Klerk, telefoon 17550. I M ADVERTENTIE I.M. ADVERTENTIE Probeert deze Wampexer de kraan het water in te trekkenNee, hij moet trachten de bel bove naan het touw te luiden en tevens een nat pak te vermijden. /Foto Harry de Graati Halverwege de Wampex, de ,,echt Tesselse" avonturentocht die afgelo pen weekend voor de dertiende keer werd gehouden, prijkten drie teams uit De Waal fier bovenaan. Uiteinde lijk wist de groep Han Pastoor, die vanaf het begin aan de leiding ging, de groep Dirk Eelman met klein ver schil te kloppen. Pastoor, die al vele Wampexen achter zijn naam heeft staan, vormde ditmaal een gelegen heidsteam met Nico Zoetelief, Harry Witte en Remco Nagtegaal. De groep van Eelman eindigde vorig jaar ook al als tweede. Dankzij een indrukwek kende inhaalrace redde de groep Hank Witte de eer van de niet- Waalders met de derde plaats. Hoog tepunten van deze gevarieerde Wam pex waren de water-opdrachten in de Moksloot en Waalenburg. De zoge naamd boze vrouw aan de Slufter- weg die het zat was om Wampexers op haar erf te krijgen, was een aardi ge poging om de deelnemers op het verkeerde been te zetten. De tafe reeltjes werden op videofilm opgeno men en na afloop onder grote hilariteit vertoond. Hoewel de bijna 120 deelnemers geluk hadden met het mooie weer, speelde de harde wind hen tijdens de vele fietskilome- ters parten. Dat het laatste stukje naar de finish per motor werd afge legd, werd door de meesten dan ook zeer op prijs gesteld. Een uitgebreid verslag van deze Weekend Amfibi sche Expeditie staat elders in deze krant. Kt is er in tweede instantie ltslaagd een van ontvoering Ne man te arresteren. De zichmet een aantal anderen kn in een vakantiewoning in fcdorp, die door de politie «orgen werd binnengevallen. !een vrouw en een kind trof te niemand aan. '"olgde op de aanhouding fnan donderdagavond aan tel een veerboot Teso in de lifi Den Helder. De arrestant 'tis met de zaak te maken te Net als op de veerboot ge it inval in De Cocksdorp op *9 van de Amsterdamse poli- tervoor naar Texel kwam. Vol- Mrdvoerder Klaas Wiltink telde acties verband met de "9 van de echtgenote van een Amsterdamse zakenman. De po litiewoordvoerder onthoudt zich han gende het onderzoek verder van commentaar. Teso-reizigers melden verder dat politie-agenten vrijdag controleerden bij de opgang van de veerboot. Amsterdamse rechercheurs vermoed den dat zich in de vakantiewoning in De Cocksdorp een ontvoerder en een medeplichige zouden ophouden. De verdachten staan als vuurwapenge vaarlijk bekend, zodat met de inval vrijdagmorgen werd gewacht tot be woners van aangrenzende huizen wa ren vertrokken. Toeval wilde dat het Nederlands damesvolleybalteam in de aangrenzende woning was onderge bracht. Toen de politie om 10.15 uur de woning binnenviel, troffen agen ten niet de gezochte manjnenl aan. ker Gauke van Lingen (links) en directeur Theo Zijm: Arbeidsbureau kan grotere rol n veel ondernemers denken." ,Foto Joop Rommots) Om verdere afkalving van de duinen tegen te gaan moet de komende jaren 6.5 miljoen kubieke meter zand op het strand worden gespoten. Dat berekende het Provinciaal Overlegor gaan Kustverdediging Noord-Holland (POK) dat aan minister Maij-Weggen (Waterstaat) hiervoor zo'n 65 mil joen gulden vraagt. De bewinds vrouw beslist naar verwachting half december. De kustafslag op Texel bedraagt per jaar zo'n vijf meter. De maatregelen om dat tegen te gaan, zoals strek dammen en zandsuppleties, blijken niet volledig afdoende. Het zand dat in 1990 op het strand ten noorden van de Slufter is opgespoten zal vol gend jaar grotendeels zijn weg gespoeld, zo verwacht Jan Reeder, hoofd Rijkswaterstaat Texel. De ko mende jaren moet dit stuk worden opgehoogd met 3 miljoen kubieke meter zand. Hij heeft geen reden om te twijfelen dat de minister het voor stel tot suppletie zal afwijzen. „Be leidsmatig is bepaald vast te houden aan de basiskustlijn." Het POK dat tot de zandsuppleties adviseert is een bestuurlijk orgaan van de provincie waarin Rijkswa terstaat, hoogheemraadschappen, het Waterschap Texel en de kustgemeen- ten zijn vertegenwoordigd. De POK stelde Den Haag gelijktijdig voor in 1996 en 1997 het strand vanaf paal 17 tot de Slufter te verhogen met twee miljoen kubieke meter zand. Dit gedeelte is in 1991 ook opgehoogd. Het gesuppleerde materiaal zal tegen die tijd grotendeels door de Noord zeegolven zijn weggevreten. Reeder twijfelt er ook hier niet aan de minis ter de benodigde twintig miljoen gul den beschikbaar zal stellen. In april zal de combinatie De Razende Bol beginnen het strandgedeelte van paal 9 tot paal 12 op te hogen. Van uit zee zal zo'n anderhalf miljoen ku bieke meter op het strand worden gespoten. De financiering hiervoor is overigens al toegezegd. Dit jaar werd het strand tussen paal 12 en paal 17 met dezelfde hoeveelheid opgehoogd. In december beslist minister Maij ook over de strekdam aan de noordwest kant van Texel. De dorpshuizen worden niet opgeno men in het gemeentelijk rationeel gebouwenbeheer. Het college gaat ervan uit dat de vastgestelde raam- subsidies de dorpshuizen voldoende gelegenheid bieden tot exploitatie. Een pleidooi van een afvaardiging van dorpshuis De Waldhoorn - tij dens de commissie Welzijn - om toch onder het gemeentelijk beheer te komen, mocht niet baten. „Alle dorpshuizen erin, of géénéén", was het standpunt. Begrip voor de situatie waarin De Waldhoorn verkeert, was er wel. Het bestuur van het Hoornder dorpshuis staat voor de taak om de zaken in het meer dan 100 jaar oude gebouw draaiende te houden. „De subsidie die we krijgen is leuk, maar we zijn er snel mee uitgeteld", legde Daan Schilling namens het bestuur uit. Het gebouw is zo slecht geisoleerd, dat de stookkosten op zich al een enorme kostenpost zijn. Verleden jaar is er totaal /7500,- verlies gedraaid, zodat reservering van geld voor groot onderhoud totaal onmogelijk is ge worden. De commissieleden zijn het er over eens dat de problemen waar de Waldhoorn mee kampt, moeten wor den opgelost. Zij zien mogelijkheden in een bepaalde passage van de sub sidieverordening, waarin is opgeno men dat in bepaalde gevallen van het vastgestelde bedrag kan worden af geweken. Wegens de herinrichting van het Schilderend wordt vanaf de tweede helft van deze week het verkeer om geleid. Dat gebeurt via de Reyer Key- serstraat en de Slingerweg. Daar worden tijdelijk verkeerslichten ge plaatst omdat de weg niet breed ge noeg is om tegenliggers te laten passeren. De werkzaamheden duren zes weken. horeca ondernemers uit te breiden. Gedacht wordt aan een intensieve werving onder potentiële werknemers aan de overkant. Om de wensen van ondernemers en personeel beter op elkaar af te stemmen, suggereert Zijm dat bedrijven een profielschets van zichzelf maken. „Op die manier weet een werknemer waarvoor hij kiest, zodat hij beter gemotiveerd is. Zo voorkom je teleurstellingen aan beide kanten." Ook zou het arbeidsbureau voorlich tingscursussen willen geven over het opstellen van arbeidscontracten en eventueel zelfs een standaardcontract kunnen opstellen. Vijfendertig pro cent van de horeca-ondernemers werkt zonder arbeidscontract voor hun seizoenkrachten. Zijm: „Dat ge beurt lang niet altijd uit onwil. Vooral in veel kleine bedrijven is men bang voor te veel plichtplegingen of be grijpt men gewoonweg de procedures niet. Als arbeidsbureau kunnen we veel voor hen doen, maar dan moe ten ze zelf aangeven dat ze dat wil len. Zij hebben een probleem, niet wij. Het is daarom aan hen de vol gende stap te zetten." Welwillend Het rapport werd tijdens de presenta tie in De Lindeboom gisteren welwil lend ontvangen door de Texelse leden van de Koninklijke Horeca Nederland. Voorzitter Mans Segers: „Het is dui delijk wat de problemen zijn. We zul len het onderzoek nader bestuderen en zoeken naar de mogelijkheden er verder mee te werken. Hoe er precies invulling aan moet worden gegeven, hangt af van veel factoren. Vooral het kostenplaatje speelt een belang rijke rol bij het oplossen van het huis vestingsprobleem. Je zou kunnen denken aan het plaatsen van tijdelijke woon-units, maar dan heb je ook te maken met ruimtelijke ordening. Maar het rapport vormt een goede basis om verder te praten met gemeente en arbeidsbureau. En ook collega's uit de detailhandel zullen geïnteres seerd zijn. Want het tekort aan sei zoenkrachten wordt overal steeds nijpender." Scepsis De scepsis van de horeca ondernemers ten aanzien van het ar beidsbureau begint langzaam te ver dwijnen, denkt Segers. „In het Lees verder pagina 2 raag naar seizoenkrachten in de Texelse horeca is de laatste iar verdubbeld. Omdat de werkloosheid op het eiland in die- i periode met veertien procent afnam, is de verhouding aanbod tamelijk scheef gegroeid. Maar liefst achtendertig jut van de werkgevers in de horeca noemt het moeilijk tot moeilijk voldoende seizoenkrachten te werven. Een voor de liggende oplossing personeel van het vasteland te halen, achter op huisvestingsproblemen. 'angrijkste conclusies uit het jn gepresenteerde rapport „Sei- rachten in de horeca 1993" jt Texelse arbeidsbureau stern iet vrolijk. Onderzoeker Gauke igen en Theo Zijm, directeur jt Arbeidsbureau, zien echter nde situatie structureel te ver- L „De vermoedens dat de si- problematisch is, bestonden al Maar duidelijk cijfermateriaal r niet. Met dit onderzoek heb- s de horecaondernemers een it gegeven en worden de pro- n hopelijk bespreekbaar. Want aardig is dat veel werkgevers ut niet op de hoogte zijn van !n arbeidsbureau voor ze kan Wij zijn experts in werving en maar dan moeten we wèl wat de wensen van de onder- Izijn." Sterk afhankelijk iderzoek onder achtentwintig j werkgevers wijst uit dat de sterk afhankelijk is van sei- achten. Zijn in de rustige perio- ihet jaar een kleine duizend imers werkzaam in die bran- het seizoen is dat aantal bijna jizend. Om een tekort aan ar- rachten tijdens de piekdrukte ervangen begint een groot deel bedrijven al in het begin van rmet de werving van seizoen- in. Slechts achtentwintig pro- ndervindt hierbij zelden nen, terwijl achtendertig pro- in de ondernemers het vervul- de vacatures moeilijk tot zeer moeilijk vindt. Het niet kunnen bie den van onderdak speelt volgens de enquête hierbij veel bedrijven parten. Bijna de helft van alle horeca ondernemers heeft geen faciliteiten, zodat het werven van personeel van het vasteland weinig zin heeft. Het wervingsprobleem is gecompli ceerd, aldus onderzoeker Van Lingen. „Veel ondernemers blijken liever geen werknemers uit Den Helder en de rest van Noord-Holland aan te ne men. Volgens de geënquêteerden speelt hierbij de slechte motivatie van deze werknemers een belangrijke rol. Expliciet wordt gezegd dat ze lie ver Groningers en Friezen in dienst nemen omdat hun mentaliteit hier beter zou passen. Een ander veel ge noemd argument, is dat mensen uit Den Helder als ze thuis blijven wonen aangewezen zijn op de laatste boot. Daardoor zijn het altijd de Texelse collega's die de late diensten moeten draaien. Het is niet onlogisch te ver onderstellen dat dit argument tégen werknemers uit Den Helder vervalt als het huisvestingsprobleem wordt opgelost." Directeur Zijm oppert daarom een bootdienst in te stellen die op een later tijdstip dan 21.00 uur de werknemers terug naar Den Helder vervoert. „Ik weet dat het be drijf Business Creation in Den Helder op dit moment dergelijke initiatieven onderzoekt." Profielschets Ook als deze plannen niet haalbaar blijken, ziet het Texelse arbeidsbureau mogelijkheden de service aan de

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1