[okosnoten in Moksloot n toch echtTessels' Biertjes in een boom en schapestront in hoepels mm® MI Texels arde wind maakt mooie Wampex zwaar Redactie volbrengt monstertocht Wat ik zeggen wou. TEXELSE^" couRANT Drugs DINSDAG 26 OKTOBER 1993 Gruaff en Frans 40 touw van een stroklamp afdalen Is voor een Wampexer een koud kunstje. (Foto Jitze BointemoI jantal spectaculaire waterop- iten, waaraan de Wampex mede 'jam dankt, was beperkt. Vrij- wind was het halen van een op- verstopt in kokosnoten end aan palmen op een „tro- eilandje" (gemaakt op een vlot Moksloot) het hoogtepunt ,van I Vervolgens moesten de deel- 3S tot zaterdagmiddag wachten >ns zij opnieuw te water konden Langs de Kadijksweg moesten ven de Jan Ayesloot in een klimmen om een bel te luiden, lervers genoegen liet kraanma- Willem Boon touw en deelne- sneller dan de meesten konden ten in het koude slootwater zak- Boontje kwam hier voor deelne- lelte van der Kooy om zijn 's Morgens vroeg had Van joy de Wampexers in sporthal ippeland met dezelfde bel uit arte nachtrust gewekt, 's Mid- rukte hij de bel los van het en kreeg hem tegen zijn voor- Bepleisterd zette Van der Kooy bmpex voort. af na een potje zaalvoetbal en Peter van Boven kwam niet op tijd met de kotter binnen. Hun vervangers Remco Nagtegaal en (debutant) Harry Witte presteerden echter boven verwach ting. „Het was een gelegen heidsteam, maar het klikte wonderwel", aldus het viertal. „Onze taktiek? Op tijd noodbrieven openen als we er niet snel genoeg uitkomen. Dan loop je wel tien pun ten mis, maar het geeft je de tijd om elders dertig punten extra te pakken. Natuurlijk hebben we niet zonder ge- De koplopers werden vanaf blok 2 (in De Dennen) op de huid gezeten door de groep Eelman, die vorig jaar al als tweede was gefinisht. Dat ze nu op slechts zeven punten strandden (340 om 333) was geen echte teleurstel ling, aldus groepslid Wim Piet Eel man. „Na vorige keer hebben we doorgepraat wat we nog konden ver beteren. Ditmaal waren we beter uit gerust. Ik vind niet dat we op één onderdeel de winst hebben ver speeld. Alle groepen hebben wel eens geluk of pech." Minder te spreken was paviljoenhou der Piet Zijm, die was uitgedaagd om zijn eerste Wampex te volbrengen. „Mijn verwachting dat ik het niet leuk zou vinden komt nu uit", sneer de Zijm halverwege. „Onbegrijpelijk dat mensen hier tien keer aan mee doen. Ik vind dat er te weinig echte Wampex-opdrachten in zitten. Het is lopen, lopen, lopen en dan weer op de fiets." De beklimming van de uit kijktoren op de Fonteinsnol via een klimnet buitenlangs was een op dracht die hem wel aansprak, evenals het ludieke doolhof op camping Wou- tershok. De tweede dag kwam Zijm met o.m. het kanovaren beter aan zijn trekken. Kritiek Volgens mede-organisator Kees Jaap Harting liep deze Wampex gesmeerd. Kritiek dat het aantal deelnemers te groot was, werd door hem gepareerd. „Het aantal groepen -dertig- was on geveer gelijk aan voorgaande jaren. Ondanks ons systeem waarbij de Kanovaren bij Waalenburg was éón van de mooiste onderdelen, al denken degenen die omsloegen daar vast anders over Gerritsland, waar een limiet van 50 km/u geldt. (Foto Harry de GraafI deelnemers de opdrachten door el kaar moeten oplossen, was filevor ming op sommige punten niet te vermijden", aldus Harting. Een foutje met noodbrieven kort na de start werd spoedig door de organisatie hersteld. Het doorkruisen van het duingebied tussen De Mok en Paal 9 was vol gens Harting verantwoord. „Tevoren hebben we onze plannen uitgebreid doorgesproken met Staatsbosbeheer. De route voerde door droge duinen, niet door kwetsbaar gebied. De „Klein Duimpje-route" bijvoorbeeld leek voor sommigen dwars door alles heen te gaan, maar voerde over een bestaand pad, het Blinde Kippenpad om precies te zijn." Live Via Radio Texel, die rechtstreeks ver slag deed van de hele Wampex, deed politie-wachtmeester Nico Drenth za terdagmiddag „live" in de uitzending een oproep aan de motorrijders die de deelnemers naar het eindpunt brachten, om kalmer te rijden. Hij zei dit naar aanleiding van klachten uit Radio Texel beschikte naast de vaste medewerkers over twee speciale ver slaggevers: Gert Pansier en Albert Hoven, allebei uit de groep die afge lopen drie jaar de Wampex won. „Leuk om voor de radio actief te zijn, maar dit haalt het niet bij zelf mee doen. Ik mis de wedstrijdspanning", aldus Hoven. Hij had de indruk dat de uitzendingen behoorlijk zijn ge volgd. „Al vraag ik me af wie er om drie uur 's nachts nog luistert.... Als verslaggever was het moeilijk om het boeiend te maken, omdat je niet te veel informatie mag verraden." Eenzaam in de kooi De organisatie had over medewerking weer niet te klagen. Bijna alle instan ties en bedrijven boden hun produk- ten en diensten voor weinig of geen geld aan, zodat de kosten binnen de perken bleven. Zelfs had „Kjapsma" het ditmaal voor elkaar gekregen om in de Korverskooi te mogen. De twee postende dames bleven in de een denkooi echter de hele nacht ver geefs op deelnemers wachten.... Drijfnat ulenburg werd met kano's in rede sloot gevaren. Wiebelend smalle bootjes viel dat niet Uit balans gebracht liet Hank zijn fietssleuteltje, dat hij hal- ge aan een groepsgenoot overgeven, in de plomp vallen, loedig vond Witte een oplos- terug aan wal vroeg hij een au- lilist een reservesleuteltje bij «huurder Kikkert te halen. Bin- «n kwartier kon de groep weer d om een plaats op het podium stellen. nste vier deelnemers sloegen e kano om. Eén van degenen jfnat op de kant kroop was Dros. „Ik hing met m'n kop prut." Een aardige toe- rrrster bracht hem razendsnel auto naar huis. Na een war- mche en met droge kleding de Dros zich even later weer in '|d. „En zo werd het toch nog :hte Wampex", grijnsde Gerard die hetzelfde lot onderging. Ongeluksgetal pak halen tijdens de Wam- ingecalculeerd. Echt nare inci- deden zich echter niet voor, nummer dertien voor de Warm en ongeluksgetal bleek. Inte- L in strijd met de erichten bleef het de volle 9uur droog. De zon maakte terdag zelfs aangenaam. Texelaars kregen een onver- bezoek van Wampexers die 'woord op ingewikkelde vra chten. Een puzzelopdracht leg en vrijdagavond het tnverkeer naar Den Hoorn bij- bm. En dat allemaal wegens de "elk beroep de in het Hoorn tje begraven Gerrit Lammers "ster, vuurtorenwachter of lan ssteker. (Het middelste ant- "as goed.) En zaterdagmiddag testor Kolkman een veelge- Persoon voor de vertaling van eks-Latijnse zin, die naar hoe- «arium (van de struisvogels) "aar een alternatieve karaoke- 'P het programma stond. Fanatisme Stoor en diens zwager Nico !('doen al jaren mee met een tem, maar de zege behaalden aal met twee invallers. Hans '«waarden haakte geblesseerd Uitgaande van de Olympische ge dachte dat meedoen belangrijker is dan winnen, heeft het redactionele Wampexteam toch nog redelijk ge presteerd. Maar als je collega's al biertjes in een boom zien hangen ver voorbij het middernachtelijk uur en met een van concentratie vertrokken gezicht op één been staénd scha pestront in een hoepel staan te mik ken, mag duidelijk zijn dat het halen van de eindstreep niet zonder slag of stoot is gegaan. We begonnen al verkeerd. De eerste opdracht, vermoedelijk speciaal voor ons ontworpen, behelste een lijst vra gen met meerkeuzeantwoorden. Uit- zoekerig als wij zijn stortten we ons, ondersteund door onze denktank, op de opgaven. De oplossingen gaven een route aan op de kaart, maar na dat we alle antwoorden hadden, raakten we in de knoop met de topo grafie, waardoor alsnog de noodbrief eraan moest geloven. Het kostte te veel tijd, zodat we in het eerste blok tal van leuke opdrachten misliepen. Zelfs een vlekkeloze kompasroute, dwars door het natste gedeelte van de Geul, kon dat niet meer goed ma ken. Wist u trouwens dat met water in je schoenen rondlopen helemaal niet koud is? Oud nieuws Bijna te laat voor de koffie kwamen we aan bij de eerste stop in de schuur van Arie Lap. We sloten ons geestelijk af voor honende opmerkin gen als „oud nieuws" en doken vol overgave op een nieuwe serie marte lingen. En ziedaar, de eerste vraag was gelijk een makkie: ga naar de planken 27 MC. Oftewel, het Houten Bakkie in De Dennen. Dét wisten we. Daarna volgde het geurspoor. Op iedere kruising aan potjes ruiken en kiezen welke van de drie stoffen op onze opgave het zou zijn. Bij pot nummer twee kon worden gekozen uit azijn, zeepsop of formaldehyde. Joop Rommets, zoon van een Nioz- chemicus, kon zich niet vóórstellen dat de organisatie de deelnemers aan zoiets giftigs zou blootstellen en nam een flinke snuif....inderdaad ja. Over honderd jaar kan de Wampexorgani- satie als opdracht vragen van wie dat op sterk water staande reukor gaan is. Met Joop in de brandweergreep bracht de noodbrief uitkomst en bij de volgende post herkenden we me teen het ene oog van Harry's „Langs de weg" logo. Waar moet dat naar toe met de wereld als je eigen colle ga al meewerkt aan de slinkse streken van Kjapsma? Schapestront Op het erf van familie De Graaf kre gen we een ellenlang verhaal voorge schoteld met de spelregels van het „aloude Texelse gebruik": keutelen. Oftewel: mik drie schapekeutels in een hoepel, staand op één been. En daar tekende zich meteen het ver schil in de groepen af. Waar wij hele maal dubbel van het lachen stonden te gooien, mikten anderen helemaal strak van de inspanning met een ver beten gezicht. Terwijl onze zaklantaarns het de één na de ander begaven, zochten we onze weg door de donkere Dennen naar de vogeluitkijkpost. „Hé, hangt daar een biertje in die boom?", vroeg Gerard. Net toen we ons angstig be gonnen af te vragen of de formalde- hydedamp ook de hersens van deze journalist had aangetast, zagen wij het ook. Maar nadere beschouwing leerde dat het een raar lampje van de post betrof. Een onverstaanbaar verhaal op een bandje had ons naar een post vlakbij de Bosrandweg moeten leiden. Of anders de noodbrief. Probleem was dat daarin werd gerept over een groene glascontainer. En laat die nou net door de gemeente zijn vervangen door een gele.... Dat, tesamen met noodlijdende zaklantaarns en de hal lucinaties over bier, deed ons beslui ten het eindpunt op te zoeken. Bent u wel eens na anderhalf uur net redactieteam werpt zich enthousiast op het aloude Texelse volksvermaak ..keutelen V.l.n.r. Gerard Timmerman. Joop Rommets. Tesse de in actie. ISolo Harry do Groot) slaap gewekt door belgeschal in een echoënde tennishalNiet voor herha ling vatbaar. Ondanks deze ontbering vertrokken we redelijk monter voor etappe drie. Natuurlijk wisten wij me teen waar weerman Kees indertijd ze telde. De hooiklamp die daar moest worden beklommen en afgedaald le verde geen problemen, maar toen gingen we weer ten onder aan onze uitzoekdrift. Cryptische aanduidingen leidden ons naar de boerderijen Rot terdam, Dordrecht, Wageningen en Maurik. Lange stukken fietsen tegen de harde wind in de onbeschutte Ei- erlandse polder om dan tot de ont dekking te komen dat je de oplossing nóg niet weet.... Via de noodbrief naar Padang Iwat een mooi huis heeft die De Lugt daar zeg) en Gend. Daar werd een route uitgestapt die leidde naar Muyweg 9. Grapje van de organisatie: zet daar een zogenaamd boze mevrouw neer en film de reac ties uit een bovenraam, terwijl de echte post twintig meter verderop is geplaatst. Ook wij stonken erin. Frans stak er nog aardig wat energie in om de mevrouw te kalmeren! De wrakkenkaart stuurde ons naar de Muy, waar we al snel tot onze knieën in de prut stonden. Omdat de tijd drong, in looppas erdoor. Blij dat dat niet is gefilmd, al toont het aan dat het met de conditie van de redactie wel goed zit. Leedvermaak Een vol leedvermaak grijnzende Ed de Bruijn gaf ons tijdens de laatste kof- fiestop op het vliegveld zoveel moed dat we er weer volop tegenaan gin gen. Op weg naar het Agrarisch mu seum ontdekten we bij toeval een post met kano's op de Staart. Dat leek ons wel wat, dus toen we een volgende opdracht leen kadastraal nummer) niet meteen konden oplos sen, reden we er op de gok heen. Fout dus. Een alweer van leedver maak vertrokken gezicht van Willem Boon wachtte ons bij de Kadijksweg, waar Frans heldhaftig een touw te lijf ging, maar het niet kon winnen van de dalende kraan. En toen mochten we eindelijk pedde len. Twee vanaf de Agneshoeve, twee vanaf de Staart. Een belevenis, on danks de harde wind. Met enige doodsverachting weliswaar, want we hadden een druipende Werner Dros de kant op zien komen. En die angst was niet helemaal ten onrechte, want nauwelijks stonden we heelhuids ten droog!) op de kant, of Gerard Zijm eskimoteerde in de prut. Moe, maar niet kapot, werden we per motor luxe vervoerd naar de Bremak ker. „Als Beatrix hoort dat ik dit heb volbracht, krijg ik vast een lintje", al dus een stellige Peter Dros na afloop. Ondanks onze niet zo geweldige tweeëntwintigste plaats, onderschrij ven wij zijn opmerking. En volgend jaar gaan we ons revancheren. Want we weten nu hoe het moet. Uitslag 1. Groep 14 (Han Pastoor, Nico Zoetelief, Har ry Witte. Remco Nagtegaal) 340 punten; 2. Groep 20 (Ab Jan Witte, Edwin Wiering, Dirk Eelman. Wim Piet Eelman) 333 p. 3. Groep 13 (Hank Witte, Jan Knippenberg, Marco Tuntelder, Leo Timmers) 309 p; 4. Groep 27 (Henk van Leersum, Klaas Kik kert, Martin Kikkert, Nico Kikkert) 305 p, 5. Groep 30 (Willem van Tatenhove, Coby Kooiker, Meby Huitema, Hans van Heerwaar den) 301 p; 6. Groep 22 (Marco Veenendaal) 275 p; 7. Groep 19 (Peter Riteco) 273 p; 8, Groep 9 (Willem van de Kamer) 271 p; 9. Groep 6 (Piet Knol) 263 p, 10 Groep 17 (Ernst Jan de Graaf) 257 p; 11. Groep 29 (Willem Houwing) 255 p, 12 Groep 2 (Celine de Graaf) 251 p; 13. Groep 4 (Tryntsje Post- ma) 245 p; 14. Groep 1 (Willem Duvekot) 237 p; 15. Groep 5 (Ed Witte), Groep 23 (Pe ter Dros) en Groep 16 (Fred Winkel) 231 p; 18. Groep 12 (Willem Trap) 229 p, 19. Groep 28 (Gauke van Lingen) 228 p; 20. Groep 10 (Gerard Bakker) 227 p, 21. Groep 3 (Peter Jan Geus) 225 p; 22. Groep 15 (Frans Hop man) 214 p; 23. Groep 24 (Wally van Beek) 205 p; 24. Groep 26 (Henk Keijser) 203 p, 25. Groep 21 (Cor Eschweiler) 201 p; 26. Groep 11 (Hetty Westerink) 194 p, 27. Groep 18 (Hermina Boon) 193 p; 28. Groep 25 (Gooitzen Kedde) 165 p; 29. Groep 8 (Suzan ne van Tongelen) 145 p, 30. Groep 31 (Mari an Merkelbach) 107 p. Geslaagd. Bij de Open School slaagden de volgende cursisten voor het DBase-computerexamen: L. Barhorst-van der Wiel, N. Driehuis- Zoetelief, C. Timmer, J. Weel, C. Moonen, J. de Koning-Varewijck, A. Wïtte-Zijm en T. Terpstra-Brouwer. RTL 5. In het artikel over RTL 5 (krant van vorige week) is de indruk gewekt dat Service Center Texel ex tenders" (frequentie-omzetters) zou hebben geplaatst. Dat was echter met het geval, omdat ook de leveran ciers van de familie Stiehl niet aan de vraag konden voldoen. De honder den stuks, die in het artikel werden genoemd, hadden betrekking op de vraag naar omzetters van schotelan tennes. Wel was SCT in staat om (zoals bij La Morena) door andere aanpassingen de ontvangst van RTL 5, en daarmee Nederland-Engeland, mogelijk te maken. Het bericht dat de OSG voorlichting gaat geven over ge- en misbruik van drugs, lijkt mij een goede zaak. Jam mer dat in het artikel „Scholieren steeds jonger aan de drugs" enkele onjuistheden staan vermeld. Voorlich ting staat of valt mijns inziens met de juistheid van de vermelde feiten. De zin „voor zover bekend gebruiken ze overwegend softdrugs, meestal wiet of blokjes vermengd met opia ten die met tabak worden ver mengd" zou moeten luiden: „wiet of blokjes hasj welke verkruimeld met tabak worden vermengd". Hasj en wiet zijn beiden produkten van de hennepplant en worden ge rangschikt onder de softdrugs. Opia ten zijn alle aan opium verwante stoffen, deze behoren tot de hard drugs. De kleur en smaak van XTC zijn van weinig belang, wel de sa menstelling van de pillen. Deze zijn samengesteld uit amfetamine (speec en soms uit een mengsel hiervan mi XTC. Zelden bestaan ze uit zuivere XTC. Beide produkten kunnen bij ge bruik leiden tot uitputting. XTC leidt in enkele gevallen tot uitval van leve functies, het gebruik van amfetamine kan leiden tot lichamelijke en geeste lijke afhankelijkheid. Het gebruik van drugs, leidt zelden tot vitamine gebrek. De legale hard drugs nicotine en alcohol breken vitamines in het li chaam af, veelvuldig gebruik van de ze middelen, gecombineerd met slechte voeding kan leiden tot vitami negebrek en ondervoeding. De hen- nepprodukten wiet en hasj bevatten wel veel teer (hasj meer dan wiet). De prognose is dat veel henneprokers een nog grotere kans op longkanker hebben dan rokers van tabak. Nora Steen Maatsch. werker Verslaving Stichting Triton Den Helder dertiende Wampex verdiende wederom het predikaat „echt seis". Via vragen en opdrachten waarvoor kennis van het »d onontbeerlijk was, werden de dertig groepen tussen vrijdag 00 uur en zaterdag 14.30 uur achtereenvolgens naar De Geul, Dennen, Eierland en omgeving De Waal geleid. Vier blokken (in vooral veel moest worden gefietst. Alleen in blok 1 (tus- De Mok en Paal 9) legden de Wampexers in het donker lange iken te voet af. luk gewonnen, maar als je eenmaal bovenaan staat, word je nóg fanatie ker." Dit fanatisme leverde het viertal een ruime voorsprong op na blok 1, waar in het als één der weinigen in slaag de het kerkje van Den Hoorn te beklimmen. Niet leuk

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5