nsichtkaarten horeca 9or promotie Texel Wel animo, nog geen koper voor Lindeboom Mark van Heerwaarden nieuwe ploegkampioen ibileumactie fotograaf: Bedrijvig^/ TEXELSE p COURANT1 inderen leerden erren kijken ibaltoernooi sloot toolkwartaal af Goede opbrengst collecte geestelijk gehandicapten Boerenkoolrit Instructiedag zondagschool Israëldag in De Waldhoorn Hoge scores bij klaverjassers Amnesty start campagne Wagenmuseum breekt bezoekersrecord Cursussen project dementie Texel De wedstrijd in volle gang (Foto Harry de Graad Vries is 25 jaar fotograaf, «aast maakt hij 12,5 jaar kunst- i. Hij viert dit met enkele ac- waarvan twee nog geheim zijn. «de betreft het uitbrengen van Maarten van en voor horeca- iven op het eiland. de Vries heeft al een groot ge- ivan de Texelse horecabedrijven Ikleuren-lfoto gezet. „Ik heb de waargenomen toen het weer Met." Arend Nijkamp heeft lo- ontworpen voor café's, restau- an hotels, per bedrijf aangevuld ie naam. De foto en het logo de voorkant van een ansicht- Op de achterzijde komen adres tefoonnummer van het bedrijf, karbij de zin: „Dit is één van de ansichten voor de gasten txel". De bedrijven kunnen de «i bestellen en uitdelen aan hun Bij een minimum afname van exemplaren komt de prijs op per stuk, grotere afname is dliger. Promotie doeling is dat tevens iedere ld van het logo. in dit geval ont- De Smulpot. week een kaart van één van de deel nemende bedrijven aan een dertigtal redacties van grote kranten, weekbla den, radio en televisie wordt gestuurd. „Die krijgen dus een tijd lang elke week een kaart van Texel, zonder te weten waar die vandaan komt", legt De Vries uit. De tekst achterop wordt aangevuld met de handgeschreven zin ,,'t Was me het weekje wel", voorzien van de voorna men van één of meerdere personen die die week in het nieuws zijn ge weest. „Nee, daar krijgen we geen last mee. We gebruiken alleen voor namen om de associatie met de be kende persoon te wekken. De zin kan slaan op wat er is gebeurd, maar ook op een verblijf op Texel. Het is be doeld als aandachtstrekker. En na tuurlijk om het eiland en de bedrijven te promoten." Overeenkomst Speciaal voor de ansichtenactie heeft Pieter de Vries een overeenkomst gesloten met Horeca Texel „Nee, we steken er geen geld in", aldus Mans Segers van de belangenorganisatie. „Met dit contract bezegelen we dat de logo's alleen mogen worden ge bruikt voor leden van Horeca Texel voor deze actie Wij hebben onze le den aanbevolen mee te doen tijdens onze vergadering gisteren, maar er is natuurlijk geen enkele ver plichting." Pieter de Vries zal tijdens deze bijeenkomst toelichting geven aan de hand van voorbeelden. Over de andere twee jubileumacties hult hij zich in stilzwijgen. „Dat zijn verrassingen." DINSDAG 26 OKTOBER 1993 en poogden het spel over alle deelne mers te verdelen. Er zijn geen prijzen te verdienen in het toernooi, het ging om de eer. Dat maakte de inzet er echter niet minder om. De leerlingen van de Jozefschool tra den aan op vier velden in de sport hal. Op een naburig veld werd getraind door de Nederlandse dames- volleybalselectie. Dat werkte inspire rend op de jeugd, want er werden spannende wedstrijden gespeeld. De buitenscholen en de Kompas- school, verdeeld over dertig teams hadden zes velden tot hun beschik king. De finale leverde verrassend een eerste en een tweede plaats voor de Daalderschool op. jigen sterrenbeeld kun je op je lardag nooit zien. Want het staat overdag dichtbij de zon en is onzichtbaar". Dat was een van de wetenswaardigheden die de lopen week op de Texelse scho- itrnomen konden worden van jSchoornagel uit Lelystad. Op ilse wijze liet hij honderden kin- 0 kennis maken met de sterren- el. Dat gebeurde met behulp van oiobiel planetarium, waarmee oornagel een tournee langs de ucholen maakte. eizend planetarium „Apollo" is opblaasbare koepel, die groot ge- Iis om een klas kinderen te be lli. Met een speciale projector jtde sterrenhemel tegen de bin- ant van de koepel zichtbaar ge kt, Aan de hand daarvan kan jornagel de verschillende sterren- den, planeten, nevels e.d. aanwij- ■n allerlei bijzonderheden jlen over wat er in het heelal de hand is. Hij weet het boeiend tngen, rekening houdend met ijd en interesse, zodat de kinde- ;an zijn lippen hangen en na af- ook werkelijk het nodige blijken ïbben opgestoken, echniek van de projector maakt nogelijk ook de sterren te tonen idie zijn te zien in andere delen het jaar of op andere plaatsen op arde. urnagel had ook sterrenkaarten jebracht en bouwplaten waar- een zonnewijzer kan worden ge it. Veel bekijks trok zijn mop, waarmee kinderen objec- nde verte naderbij konden ha- toals een naambordje op de ikrijkzaal van Jehovahs Getui- dat vanuit de Thijsseschool lees was. ornagel beoefent de sterrenkun- hds 21 jaar als hobby. Een tijd te hij in een planetarium in Am- dm maar de laatste acht jaar is »r zichzelf bezig, waarbij hij il in het land zijn educatieve op- ;»s verzorgt. Volgens Schoorna- 1 Texel een zeer geschikt gebied aar sterren te kijken, dank zij de se lucht en het ontbreken van nd strooilicht van de openbare iverlichting. „Het is hier zo pr- g donker. Ik zou hier best willen n". roepen 6, 7 en 8 van de Texelse scholen hebben het eerste olkwartaal op ontspannen en lieve wijze afgesloten. Dat ge- de met een lijnbaltoernooi. De ngen van de Thijsseschool en VOschool komen in december bruari in actie. te verschillende groepen waren s geformeerd, die qua niveau op k aan elkaar gewaagd waren. De re leerlingen leidden de teams Er is wel belangstelling voor het fail liete hotel De Lindeboom, maar nog geen zicht op een spoedige verkoop. Dat meldt Paul Kuip van Texels Vast goed die van Mr. G. Brouwer, cura tor van de Groningse rechtbank opdracht heeft gekregen het hotel te verkopen. De vraagprijs ligt beneden de twee miljoen gulden. De belangstelling komt voorlopig al leen van Texelse zijde. „Maar aan de overkant hebben we er nog geen be kendheid aan gegeven. We hebben de opdracht net binnen", verklaart Kuip, die De Lindeboom binnen niet al te lange tijd denkt te slijten. Een en ander gebeurt nadat de Groningse curator het faillissement van eigenaar Springers Recreatie BV enige weken geleden heeft uitgesproken. Een openbare verkoping is voorlopig niet te verwachten. Brouwer: „Maar we willen deze situatie niet tot Sint Jut- temus laten voortduren. Zodra zich een gegadigde aandient die een fat soenlijke prijs biedt, is hij koopman." De curator laat weten bij te verkoop géén rekening te houden met een voorkeur voor een toekomstige be stemming van De Lindeboom. „Het complex moet voor een goede prijs te gelde worden gemaakt om de fi nanciële afwikkeling mogelijk te ma ken." Podiumvoorziening Vooruitlopend hierop dringt de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk er bij de gemeenteraad op aan zich in hun algemene beschouwingen uit te De nationale collecte voor geestelijk gehandicapten die in de week van 11 tot 17 oktober werd gehouden, heeft op Texel een prima resultaat opgele verd, te weten ƒ8.672,50 (vorig jaar 8.878,15). De opbrengst was alsvolgt over de lokaties verdeeld: Den Burg: ƒ3.526,40; omgeving Den Burg: ƒ706,60; Den Hoorn: ƒ417,60; PH Polder en 't Horntje: ƒ265,70; Oude- schild: ƒ580,60; De Waal: ƒ473,50; Oosterend: ƒ940,40; De Cocksdorp: ƒ395,90; Eierland: ƒ373,20; De Koog. ƒ838,50; Het Noorden: ƒ154,60. De organiserende Vereniging van Ouders van Gehandicapten op Texel dankt allen die aan de collecte hun medewerking hebben verleend. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een rit. Na afloop is er voor de deelnemers boerenkool in manege Akenburg. Wie mee wil rij den of eten kan zich vóór 29 oktober opgeven bij L. Eelman (12746) of A. Siebeling (14464). De rit start om 11.30 uur bij de manege. schoondochter en twee kleinkinderen een week herfstvakantie doorbrengt op De Turkse Tent. De familie werd in de bloemetjes gezet door museum- voorzitter Cor Schoenmaker. Hotel Rebecca" bood een verblijf van een weekend aan, op te nemen binnen een jaar. Vrijwillig rondleidster me vrouw Slaman-Witte overhandigde een door haar gemaakte foto van Texel. De heer Neijs was vroeger veehouder en koestert bijzondere interesse voor agrarische cultuurhistorie. Hetzelfde geldt voor zijn zoon die medewerker spreken of een podiumvoorziening in Den Burg in De Lindeboom, danwel in de bioscoop gehuisvest moet wor den. Het college van b en w zal hier op reageren in de begrotingsvergadering. „De zaak sleept al zeker drie jaar, we zijn bang dat deze situatie nog lang kan voort duren", laat directeur Bart Heijnen weten. Nadat de SOW adviseerde de bioscoop als podiumvoorziening in gebruik te nemen, startte de ge meente het vervolgonderzoek naar deze optie. Door de ontwikkelingen rond De Lindeboom is dat nu op een laag pitje komen te staan. Leiding van zondagscholen op Texel wordt uitgenodigd mee te doen aan instructiebijeenkomsten van het Inter kerkelijk Kinder Evangelisatie Genoot schap. Deze zijn op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober in Eben Haëzer in de Julianastraat. Deelname kost ƒ15,-. Inlichtingen en opgave bij Jea- nette Witvliet, telefoon 19379. In het dorpshuis van Den Hoorn bestaat donderdag tussen 10.00 en 17.00 uur gelegenheid kennis te ma ken met de vele artikelen uit Israël die in Nederland te koop zijn. Het gaat ondermeer om luxe en prakti sche geschenkartikelen, diverse wij nen, maar vooral om de beroemde cosmetica-artikelen met uit de Dode Zee afkomstige mineralen. Door deze produkten te gebruiken of te cadeau te doen, worden vooral mensen die Israël binnenkomen aan werk ge holpen. De open dag van het Israël Produk- tencentrum wordt verzorgd door Joke de Graaf en Paula Brouwer. De eerste ronde om het Texels kam pioenschap klaverjassen is met de hoge score van 7516 punten en maar liefst 7 marsen gewonnen door het koppel Wil Derksen-Peter van Heer waarden. Ook goed op dreef waren Tijmen en Gerry Grootjen met 7198 punten. Derde werden Wil en Christa Kam- minga met 7009 punten. Vierde en vijfde werden respectievelijk de duo's Willem Snoek-Co Koomen en Piet en Martha Bekker. De tweede ronde wordt gespeeld op 19 november. De stand na de eerste ronde is: Wil Derksen en Peter van Heerwaarden: 7516 punten. Thijmen en Gerry Grootjen: 7198; Wil en Christa Kamminga: 7009; Willem Snoek en Co Koomen: 6829; Piet en Martha Bekker 6751. Renz Kamstra en Bart Weijdt: 6692; Tjip Huisman en Leen Eelman: 6652; Ruth de Ruwe en Theo Witte: 6645; Jan Verijzer en Jan v/d Slikke: 6631; Henny en Henriëtte Bak ker: 6507. is bij een waterschap. De familie kon in het Waalder museum het hart op halen en toonde zich enthousiast over wat daar allemaal te zien is. Vrijdag is het museum dit seizoen voorlopig voor het laatst open voor regulier publiek. Gedurende de maand november kunnen alleen nog groepen worden ontvangen, na telefonische afspraak via nummer 12952 of 18622. Het afgelopen seizoen was „weide- bouw" het centrale thema van de expositie van het museum. Volgend jaar krijgen transport en vervoer in heden en verleden speciale aandacht. In het kader van het project demen tie Texel gaan deze week drie cur sussen voor vrijwilligers van start. Omdat er bij lange na niet aan de vraag kan worden voldaan, is het de bedoeling om in januari 1994 nog maals twee of meer cursussen te or ganiseren. Er bestaat tot dusver een wachtlijst van 35 personen/vrij willigers. Het doel van de cursus is het leren omgaan met dementie en het signa leren en herkennen van de verschijn selen die daarop kunnen duiden. In één op de vijf gevallen is er namelijk sprake van een niet-dementieel beeld, dat behandelbaar is. Voor de organisatie is het van belang de behoefte aan een dergelijke cur sus te peilen, zodat de planning hier op kan worden afgestemd. De cursussen worden gegeven in het ge bouw van het Rode Kruis, dat hier voor gratis beschikbaar is gesteld. Vrijwilligers die werken met demente rende ouderen in verpleeghuis, ver zorgingshuizen of thuis kunnen zich voor meer informatie melden bij Lies- beth Rijk, projectcoördinator ('s mid dags 14641). De familie Neijs tijdens de huldiging. Neijs senior maakt de envelop open met het aanbod van hotel Rebecca Links museumvoorzitter Cor Schoenmaker. (Foto Harry da GraafI Marcel Witte is onttroond als ploeg kampioen van Texel. De man die vier jaar in successie de eer voor zich opeiste, moest bij de zondagmiddag gehouden wedstrijd genoegen ne men met de tweede plaats. De nieu we kampioen bij de tweescharige wentelploegen werd Mark van Heer waarden uit Eiérland, die 237,5 pun ten vergaarde. Witte kreeg er 235. Derde werd Anton Bakker, vierde Ed win Barendregt en vijfde Wilko Zijm. Bij de driescharige wentelploegen ging de hoogste eer naar André Wit te van „Welbedacht", tweede werd Bert Keijser, derde Arno kuip en vier de Norbert Smit. De hoogst geclasseerden worden af gevaardigd naar de provinciale ploeg- kampioenschappen, die waarschijnlijk al zeer binnenkort worden gehouden. Ook oude trekkers en ploegen waren weer van de partij. In deze categorie werd bij de heen- en weergaande ploegen Marcel Bakker eerste, Willen Zegers tweede en Niels Huisman der de. Nummer één bij de oude rond gaande wielploegen werd Maarten Koorn, tweede Ronald Uitgeest, der de Arie Koopman, vierde Gerard Huisman, vijfde Jan Uitgeest, zesde Dirk Maas, zevende Ron Zegers, achtste Willem Boon, negende Bert Uitgeest, tiende Kees Koopman en elfde Kees Jimmink. Bij de oude ploegen werd de jury ge vormd door Klaas Eelman, Piet Jon- gejan en Geert Timmer en bij de moderne door Henk Broekman, Nico Kuip en Juul van der Geest. De publieke belangstelling was be hoorlijk, wat ongetwijfeld was te danken aan het feit dat de wedstrijd op zondagmiddag werd gehouden. Menigeen maakte van de gelegenheid gebruik om in een speciale ring zijn behendigheid met de trekker te to nen. Met een ketting moesten in zo kort mogelijke tijd tennisballen van pi onnen worden gereden, maar de pi onnen zelf moesten blijven staan. Marcel Witte (van „Wezenspyk") scoorde daarbij het beste. Het was maar goed dat niet meer ploegers voor het evenement hadden ingeschreven, want het stuk land aan de Slufterweg bij Burst, dat door de firma Witte Zijm beschikbaar was gesteld, was maar net groot genoeg. Daags tevoren stonden er nog plas sen water op, maar die werden met behulp van de drijfmesttank opge ruimd zodat het wedstrijdterrein er mede dank zij het uitblijven van re gen uiteindelijk zeer bruikbaar bij lag. Na de wedstrijd zou het met een groenbemester worden ingezaaid. De loonbedrijven Duinker, Smit en Van der Star maakten het geploegde land daarvoor gebruiksklaar door alles te egaliseren. Amnesty International is een wereld wijde campagne gestart tegen politie ke moorden en „verdwijningen". Hierin wordt aandacht gevraagd voor deze problematiek en worden regerin gen opgeroepen de schendingen te stoppen. Twaalf mensen uit verschil lende landen met ieder een geheel ei gen geschiedenis staan centraal in de actie. In Noord-Holland en op Texel is dat Maria Camey. Zij is op 15 au gustus 1989 weggehaald bij haar man en twee kleine kinderen door zwaarbewapende mannen. Dit heeft plaatsgevonden in Guatamala, een land in Zuid-Amerika. Maria Camey was aangesloten bij de GAM, een groep voor onderlinge steun voor levende terugkeer van ver wanten. Zij is het zesde lid van haar familie dat is „verdwenen" of gedood door de veiligheidstroepen. Amnesty Texel voert actie om aan politieke moorden en „verdwijningen" een einde te maken. Dat is niet zo moeilijk als het lijkt. De „verdwijning" van Maria Camey is mensenwerk. Als regeringen opdracht geven te moor- demn, kunnen ze ook gedwongen worden opdracht te geven het moor den te stoppen. Dit kan beuren als alle mensen die genoeg hebben van het geweld de rijen sluiten en er op staan dat de schenders van mensen rechten worden aangepakt. Het pro gramma van eisen van Amnesty is heel concreet. Eerst moeten de schendingen uit het verleden volledig 'en onpartijdig worden onderzocht, de daders berecht en de families van de slachtoffers financieel gesteund. Als dit begin er is, volgende andere maatregelen om politieke moorden en „verdwijningen" te voorkomen van zelf. De apatie kan worden doorbro ken als veel mensen zich aansluiten bij de campagne van Amnesty Inter national tegen politieke moorden en „verdwijningen". Binnenkort zal met deze krant een folder worden ver spreid waarin meer informatie over de campagne staat. Actie zal plaats vinden tot eind juni 1994 door mid del van brieven, het versturen van kaarten en het werven van fondsen voor plaatsing van advertenties in de pers in Guatamala. Contactpersoon voor deze actie van Amnesty Interna tional is Jenneke Wassink, telefoon 14109. De belangstelling voor het Agrarisch en Wagenmuseum in De waal blijft groeien. Vorig jaar werden totaal 11478 kaartjes verkocht, wat een re cord was. Dit aantal wordt dit jaar overschreden, want gistermiddag verwelkomde het museum de 12.500e bezoeker. Dat was de heer G. Neijs uit Rijsber- gen (NB) die met vrouw, zoon

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7