Weekend VOOR Agenda oud Papier Zware bommen Vijf uur zang in Klif 12 TEXELSE COURANT Maritiem Museum trekt meer mensen dan ooit Raadsvergadering van 30 en 31 oktober 1993 Kerkdiensten zondag 31 oktober Stijlvolle afsluiting van de concertserie Schitterende „Night on earth" VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 reddingswezen derwaterarc Juner-glds Maarten Boon feliciteert de 70.000e bezoeker, de heer Van Hotten uit Grathem Gistermiddag bereikte het Maritiem en Juttersmuseum MJMeen abso luut bezoekersrecord. Voor het eerst in de geschiedenis hebben meer dan 70.000 mensen in één jaar een be zoek aan het Oudeschilder museum gebracht. De 70.000e was de heer H.J. van Hoften uit Grathem (Lim burg). Hij had samen met zijn vrouw en twee familieleden een vakantie huis op Texel gehuurd en verkende gisteren het eiland. Zijn broer, die in Den Burg woont, had hen aangera den eens een kijkje in het MJM te nemen. „Hoewel ik al vaker op Texel ben geweest, en een fervent zeiler en een modelbouwer van schepen ben, kom ik voor het eerst in dit museum. Erg leuk, het is de moeite van een bezoek zeker waard", aldus de blij verraste heer Van Hoften. Uit handen van adjunct-directeur Willem Peter van der Vis en museumgids Maarten Boon ontving hij het gebruikelijke pakket Texelse boekjes en een wrak- kenkaart. Als de belangstelling niet inzakt, zal het totaal aantal bezoekers eind dit jaar op ongeveer 75.000 uitkomen. In 1992 werd de „magische" grens net niet gehaald: 69.848 mensen be zochten toen het museum. Dankzij een flinke stijging van het bezoek wordt nu al in de herfstvakantie het record gebroken. Het slechte weer van de afgelopen zomer is volgens Van der Vis niet de enige oorzaak. Het MJM loopt ongeveer 7 procent voor op 1992. Bij EcoMare is dat 3 procent, terwijl de Oudheidkamer 9 procent achterloopt. Andere redenen zijn veel publiciteit, activiteiten (aan gekondigd in de Vakantiekrant), groei ende naamsbekendheid en de kwaliteitsverbetering die het museum de afgelopen jaren heeft ondergaan. Van der Vis: „De mond-tot-mond re- Maandag 1 november vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Beëdiging/belofte nieuw raadslid. 3. Vaststelling volgorde stemming. 4. Mededelingen. 5. Reacties in 1e termijn van burge meester en wethouders op de door de diverse partijen ingediende algemene beschouwingen over de ontwerp-begroting 1993. 6. Sluiting. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 10.00 u. Gezamenlijke dienst met Geref. kerk; drs. F. J. Daana De Waal: 11.00 dhr. A. Admiraal uit Schagen. De Koog: 9.30 u. dhr A. Admiraal uit Schagen. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. M D. Kuiper. Oosterend: 9.30 u. ds. H K Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 u. Gezamenlijke dienst met NH-gemeente, drs. F. J. Daane; Dan- kuur voor gewas en arbeid; uitzending via Radio Texel; 19.00 u. drs. F J. Daane; uit zending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u drs. J. N. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitzending via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. The Gospeltrain; themaviering; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor; kinderneven- dienst, crèche. Oudeschild: zo. 9.30 u. De Cocksdorp: zo. 10.00 u. Woord- Communieviering JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Wat Gods heerschappij voor ons kan doen". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Volharding - - van levensbelang voor christenen" Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9 30 en 10.30 uur. Spreek uur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwer kend met hetheelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere paraktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. IFoto Frans Hopman dame van mensen die het museum bezochten is van groot belang, zo bleek onlangs uit een publieksenquê te Vrijwel iedereen die bij ons is ge weest, vindt het gewoon hartstikke leuk en afwisselend." Vrijdag 29 oktober In Cinema Texel draait om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". De presentatieavond Oosterend Present die vanavond zou worden gehouden is verplaatst naar zater dag 6 november. Zaterdag 30 oktober Om 11.00 uur begint in sporthal Ons Genoegen de manifestatie „Meer bewegen voor ouderen". Demonstraties en show van sport- kleding. Wielervereniging Texel houdt een veldrit in de dennen (Biesboswegl. Start jeugd om 14.10; senioren a en b om 14.30 uur. Om 13.00 uur komen de Rangers van het Wereld Natuur Fonds bij een in de Rangersboet bij De Koog. Onder andere wordt aan dacht gegeven aan paddestoelen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" (zes kaartjes halen, vijf betalen! en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In Catharina-hoeve begint om 20.00 uur een feestavond van de Wielervereniging Texel. De MAB-club houdt de jaarlijkse snertrit. Start om 20.00 uur op het Wezenland. Zondag 31 oktober In theater-restaurant Klif 12 begint om 18.00 uur het smartlappen festival met medewerking van de Klap-band en Jaques Herb. Van 14.30 tot 16.00 uur wordt gymnastiekinstuif gehouden in de gymzaal van Oudeschild voor jon gens en meisjes van 6-12 jaar. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt de boerenkoolrit. Start om 11.30 uur bij manege Akenburg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". Maandag 1 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". Vandaag om 19.00 uur begint de collecte ten bate van de Neder landse Brandwondenstichting met medewerking van de Texelse brandweer. De gemeenteraad komt in openba re vergadering bijeen: eerste ronde van de behandeling van de ge meentebegroting 1994. De vereniging voor bedrijfsvoor lichting heeft een bijeenkomst in Bosch en Zee, aanvang 20.00 uur. D. Zeihorst over het AM-beleid en de resultaten van het ruwvoeron- derzoek. Dinsdag 2 november In Cinema Texel draait om 19 og uur „Jurassic Park" en om 21.0t uur „Night on earth" (Filmclub] De oudere Doopsgezinde zustert ring heeft om 14.30 uur een bij eenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. Aandacht wordt gegeven aan Neel Klumps, van „De ruige hoek". In de OSG-kantine wordt een nu- gavond van de Hervormde Vrou- wenverenigingen gehouden; 20.Q uur. Dik Haker verzorgt een dia- lezing over zijn fietsvakantie op Cuba. De Vrouwenbond FNV komt bi|e in De Buureton. Hanny Oskam p telt over emancipatiewerk; 20® Hoogwater Oudeschild Vr. 29 07.15 en 19.50. Za. 30 07.45 en 20.20 Zo. 31 08.30 en 20.44 Ma. 1 09.00 en 21.30i Di. 2 09.25 en 21.45 Wo. 3 09.57 en 22.25 Do. 4 10.20 en 22.34 Vr. 5 10.40 en 23.20 Aan het strand is het ongeveer een uji eerder hoog water. De zon komt 31 ok tober op om 7.31 uur en gaat onderoi 17.11 u.; 30 oktober volle maan; 31 j tober volle maan. Wanneer de kerk van De Waal leeg is, is de akoestiek er goed. Zodra er echter meer dan dertig mensen zijn, verdwijnt de nagalm en krijgt de kerkruimte het karakter van een grote huiskamer. Dit hoeft geen na deel te zijn, zo bleek uit het concert van dinsdagavond, toen drie docen ten van de Texelse muziekschool het laatste concert verzorgden in de serie, die door de Baad van Kerken wordt georganiseerd. Fluitiste Loes Bakker opende het programma met een solostuk van de gematigd moderne componist Marius Flothuis. Zijn „aubade" klonk ook bij avond mooi en myste rieus. Loes Bakker speelt gemakke lijk en voortvarend, hetgeen haar in het verdere programma goed van pas kwam. Dyo Wassink bespeelde het orgel dat in 1952 door de orgelmaker Flentrop in samenwerking met de architect Pot werd gebouwd. Dit zeer fraaie instrument is op Texel ei genlijk altijd ondergewaardeerd ge weest. In de na-oorlogse jaren kwam de orgelbouw in Nederland, mede door de invloed van orgelma kers uit Denemarken, in een zeer gunstige ontwikkeling terecht. Het oude vakmanschap werd weer op gepakt waarbij het gebruik van waardevolle en duurzame materialen voorop stond, terwijl door bestude ring van oude instrumenten de into natie van het pijpwerk grote aandacht kreeg. Dat het Waalder orgel na ruim veer tig jaar nog steeds perfect klinkt en geen gebrekenen vertoont is het beste bewijs van de juiste intentie bij de bouw van het instrument. Dyo Wassink, die organist is van de N.H. kerk in Den Burg, krijgt daar nauwelijks de gelegenheid om zich als uitvoerend musicus te laten ho ren buiten de kerkdiensten. Daarom was het goed om hem in De Waal uitgebreid te kunnen beluisteren. Hij bespeelde werken van Distier, Brahms en Krebs waarbij vooral de koraalbewerkingen van Krebs helder en fris tevoorschijn kwamen en met name de klank van het 4-voets flui tregister veel indruk maakte. Wat zou het mooi zijn, wanneer het indertijd geplande, maar nooit ge plaatste aangehangen voetklavier alsnog zou kunnen worden aange bracht, zodat deze misplaatste be zuiniging kan worden goed gemaakt. Een orgel van deze afme- Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan. Gasthuisstraat en De Zes. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). tingen hoort nu eenmaal een pedaal te hebben en dat geeft de organist op zondagmorgen veel gemak. Nadat Loes Bakker boeiend en vaar dig een korte solo fantasie van Tele- mann had gespeeld, waarbij de echo-effecten goed uitkwamen, kwam celliste Maaike Roelofs aan de beurt. Samen met de beide an dere solisten speelde zij mee in de sonate in b van Handel. Voor deze uitvoering had Dyo Wassink geko zen voor een klein kistorgel, dat in dertijd in de Ruïnekerk van Bergen als cantorij-orgel heeft dienst ge daan en dat op wonderlijke wijze in zijn bezit is gekomen. Dit orgeltje, dat maar drie registers telt, werd gebouwd door de legendarische Alkmaarse organist Henk van Westrienen. De klank van dit instru ment is door de houten pijpen zeer intiem en fijn. Bij de combinatie met grondtonige instrumenten als dwarsfluit en cello valt het beluid wat weg in een droge ruimte. De Handel-sonate werd door het trio zeer vakkundig en fraai gespeeld. Wat opviel, was het grote enthousiasme van de celliste, waar door de fluit soms even werd weg gedrukt. Bij de daarop volgende sonate voor cello en kistorgel van Telemann kon Maaike Roelofs ech ter alle mogelijkheden van haar technische en muzikale vaardighe den uitvoerig etaleren. Er werd hart verwarmend gemusiceerd en met name het laatste snelle deel van de sonate maakte grote indruk. Tenslotte kwam het concerterende trio in de sonate in E. van J. S. Bach tot volledige ontplooiing. De onderlinge verhoudingen waren ge heel in evenwicht en het samenspel was volmaakt ontspannen. Na zo'n geweldige uitvoering zou den er eigenlijk geen huishoudelijke mededelingen meer moeten worden gedaan. Elk woord na Bach is er één te veel... VERVOLG VAN PAGINA 1 daan met overlast door geweervuur, maar met bommen was dit de eerste keer. De luchtmacht hoopt dat uit metin gen van de geluidseffecten van de explosies de oorzaak naar voren komt, zodat daarmee in het vervolg rekening kan worden gehouden. De overlast was voor de lucht machtstaf aanvankelijk geen aanlei ding de vliegoefeningen te staken. Dat gebeurde wel toen de gemeente donderdagmiddag na klachten op nieuw aan de bel trok. Op dat mo ment waren zes van de acht geplande bommen afgeworpen. Via een rechtstreekse telefoonverbinding met Vliegbasis Leeuwarden werd het verzoek te stoppen vrijwel onmiddel lijk opgevolgd. Dat defensie ondanks terugkerende klachten toch doorgaat met scherpe munitie komt volgens de overste om dat controle op de werking van de technische apparatuur en de bom men een terugkerende noodzaak is. „Het is net als bij de tandarts. Die moet tiidens zijn opleiding toch eens Zo kwam er dan een zeer stijlvol eind aan de concertserie van dit seizoen, waarbij de belangstelling opvallend groot is geweest. Dit moet een stimulans zijn voor de ak- tieve commissie om op de ingesla gen weg voort te gaan. Frans Visser Vlooienmarkt. De kindervlooien markt in De Koog was dinsdag een doorslaand succes. Maar liefst 122 jonge kooplieden stalden hun waren uit. Er was ook animo van buiten het dorp: Madelijne Fischer uit Huizen stond voor de vierde keer op de Ko- ger vlooienmarkt en er was ook jeugd uit de andere Texelse dorpen. „De Dag Van De Smartlap" Zondag 31 oktober staat het theater van Klif 12 geheel in het teken van de smartlap. In vijf uur tijd zal wor den getoond hoe veelzijdig een smartlap kan zijn. Vanaf 18.00 tot 23.00 uur treden achtereenvolgens op: Smartlappenkoor, Lies en Frans Pieterse. Buzz Buzz de Strippen kaarten, de Klapband en als uitsmij ter Jacques Herb. Het hele evenement is een initiatief van de heren van de Klapband omdat zij al een tijdje „in" Jacques Herb zijn. Hun grootste ideaal was om sa men met Herb op te mogen treden, Jacques als solist, de Klapband als begeleiding. En om het idee kompleet te maken, kwamen ze met het plan, samen met Cor van Heerwaarden, om er een Smartlap-evenement van te maken. Het resultaat is een klin kend programma waaraan heel veel Texelaars hun medewerking zullen verlenen. Het feest begint met een optreden van het Hoornder Smartlap penkoor, een grote groep van enthou siastelingen die sinds een paar jaar bijna wekelijks met elkaar authentieke Nederlandse liedjes (waaronder uiter aard de nodige smartlappenl instude ren en zingen. Ze hebben al een aantal keren opgetreden voor onder meer Texelse ouderen en op de Hoornder Donderdag. Lies en Frans Pieterse verzorgen in hun eigen café op een student hebben geoefend.' Op het gemeentehuis vat men de overlast niet laconiek op en word aan een plan gewerkt op de vuur ren een waarneempost in te richt Die moet in directe verbinding sta met de defensie, die er ook aanr meebetalen. „Als uit metingen oi last blijkt, moeten de oefeningen reet worden stilgelegd. Niet alsd oefening bijna voorbij is", laat ee zegsman van de afdeling milieu v ten. Hij denkt dat gezien de pol» druk defensie niet afkerig tegeirn dit voorstel staat. Volgens overs® Bakker wordt schade die aantooi is veroorzaakt door de bommen: dig door defensie vergoedt. In verband met een andere oefen staat onder aan de vuurtoren e» doelvolgradar van het type High power opgesteld. Gelijksoortige! ratuur werd gebruikt bij de lance van Patriotraketten tijdens de Go foorlog. de Karseboom wekelijks Café- Chantantavonden waarbij de hoofd moot dikwijls bestaat uit Neder landstalige meezingers. De Texelse Klapband, wie kent ze niet, hebben inmiddels een uitgebreid repertoire opgebouwd met de meest uiteenlopende tranentrekkers waarvan ze vaak een bijzondere eigen interpre tatie hebben gemaakt. Deelnemers van buiten Texel zijn de Amsterdamse band Buzz Buzz de Strippenkaarten en Jacques Herb. Herb maakte in 1970 zijn nationale doorbraak met hits als „De Torea dor", „Manuela", „Werkeloos" en „Een man mag niet huilen". Na een jaar of zes aan de top van de Neder landse showbizz verbleekte zijn ster en raakte hij in de vergetelheid. Zijn filmdebuut in 1991 -Paul Ruvens film „de tranen van Maria Marchita"- zorgde echter tot zijn grote verras sing voor een opleving van zijn zang carrière. Een subtiel hoogtepunt van de avond wordt misschien wel de presentatie van twee smartlappen van de Texelse Rob Terpstra, vertolkt in een klassie ke setting. Programma 18.00 uur - Smartlappenkoor 18.30 uur - Lies en Frans Pieterse 19.15 uur - Buzz Buzz de Strippen kaarten 20.15 uur - de Klapband 21.15 uur - Smartlappen van Terpstra 21.45 uur - Jacques Herb met o.a. de Klapband en muziek band Klif 12, Den Hoorn, kaarten 717,50 kunnen telefonisch gereserveerd: 19633. Voor de allerkleinsten draait i komende week 's middags nol om 16.00 uur de leuke Disney animatiefilm BAMBI, terwijl JU RASSIC PARC eveneens voor hele week geprolongeerd is. El ter op dinsdag en woensdag avond weer eens een bijzonde film voor de filmclub-voorste# de schitterende NIGHT ON EARTH van Jim Jarmush. Jarmush is eigenlijk een zoge naamde cultfilmer die eerder lil als „Stranger than Paradise", „Down by Law" en „Mystery Train" afleverde. Night on Earth laat vijf ontmw gen zien tussen taxi-chauffeur: en hun klanten in vijf totaal ve schillende steden 's nachts om vier uur. Vijf mini-drama's wal gelachen, gevloekt, gestorven gebiecht wordt. In een vol en flitsend Los Angi bedankt de kettingrokende en kauwgom kauwende chauffeu: Winona Ryder voor de eer, vva neer een casting-agente in haa het geschikte type ziet voor di rol van een branie-achtig, sche dend jong meisje in een nieuw film. In een uitgestorven Helsinki de chauffeur Mika hoop, geloof e' liefde met zijn aangeschoten p sagiers, terwijl in Rome de tax bestuurder een steeds benauw kijkende priester zijn sexuele escapades met pompoenen, I* schaap Lola en zijn schoonzusj opbiecht. Nog grappiger is hel avontuur in New Vork, waard chauffeur niet weet hoe hij eer taxi moet besturen. Absurd da entegen is de ontmoeting tuss de Parijse bestuurder en zijn de passagiere. Vijf ontmoetingen en 13 perse lijkheden. Maar allemaal met» ene boodschap: uiteindelijk s'a er in je het leven helemaal alle voor. De muziek is van TOM WAITS. (t BAMBI, do. t/m zo. en wo. 16-®J JURASSIC PARC, do. t/m wo. uur - do. t/m ma. 21.30 u. NIGHT ON EARTH, di./wo. 21

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2