loeien op muziek met en bonbon tussendoor )uderen gezellig in beweging Tesselhuusbewoners op bezoek bij mariniers lil I Hors-actie carmoon TEXELSE coURANT EiagainziiEBEEi]!* Programma Seniorendag Loefnimg De laatste klap... een daalder waard? Brandweer gaat met collectebus op pad Kerkeveiling in De Cocksdorp Jongetje aangereden Scholieren uit Almere onderzochten eiland VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 een vrolijke driekwartsmaat marcheren we diagonaal door de I; zwenken om pionnen, zwaaien met de armen. Alle deelne- i$ eindigen wonder boven wonder gelijk. Even later zwieren met gekruiste armen op de schaatsenrijderswals. Een armoe- ,ng waarbij door de knieën moet worden gezakt brengt onver- iehjk het leeftijdsverschil tussen de diverse dames aan het K. Het mag de pret niet drukken, leder zakt door naar eigen wogen. mastiek voor ouderen, één van de ,,meer bewegen"- liteiten van de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel ISWOT). kijkje voor en achter de schermen bij volksdansen, gym, tmmen, stijldansen en koersbal. ijsiast wordt meebeworgen tijdens het ouderengymuur. IFoto March Hei/nen) «r dorpen wordt gymnastiek 55 plussers gegeven door Bauk- njver en Riet Otto. Het woord •ren blijkt een rekbaar begrip, d de klok van half drie druppelen sntwintig dames van 55 tot 88 de kleedkamer in van het dorps in Oudeschild. De laatste nieuw- worden besproken, troep bestaat uitsluitend uit da- Leidster Riet Otto vermoedt dat ppelvrees bij de mannen hiervan orzaak is. ss staat in het teken van de ko- le manifestatie waar de groep demonstratie zal geven. Na enig en weer gepraat wie waér staan, vormt zich in elke hoek de gymzaal een rijtje. Ik mag doen en schaar me achter het oje met de oudste deelneemster. en zou de gym voor geen willen missen. Ze doet het al v en is het paradepaardje van oep. Zachtjes schuift ze me voren. ,,lk loop éltijd achter- Bonbons warming-up is het tijd voor wfening op de stoel. Voordat sen zit wordt flink bijgekletst en irige tracteert op bonbons. Kau- strekken we gehoorzaam ar en schouders en pogen ons kaarsrecht te houden. ,,Oh, ips Elysee" klinkt het uit de preker. Het gym-klapstuk voor zaterdag is een roeioefening. Daartoe worden de stoelen in twee rijen geplaatst en met een stok roeien en punteren (buikspieroefeningen) wij ons door de golven een weg naar Texel. Riet Ot to laat een ,,roeierig" muziekje horen en vraagt wat de dames ervan vin den. ,,Het lijkt wel wat op dat deunt je van Het Leger des Heils." Een ander vindt het meer een psalm. Met algemene stemmen vindt het deuntje genade. Riet Otto vervol maakt het roeinummer met een paar showelementen en polst de groep: ,,ls het niet te tuttig zo?" Moeilijke figuren Groep 4 van Corrie Raateland be hoort tot de gevorderden. Dit jaar dansen ze af voor goud. Met bussen vol reizen de vele (stijl-)danslustige oudere Texelaars jaarlijks naar Heemskerk. Afdansen is niet ver plicht, maar het enthousiasme daar voor is groot. ,,Je moet je benen én je hersens gebruiken", zegt een me vrouw naast me, terwijl we toekijken hoe zes paren zwoegen op een nieuw moeilijk figuur in de Engelse wals. Deze ,,follow-way" kost een meneer zoveel moeite dat hij een beetje rood aanloopt. Even later gaat het gesmeerd, de rechtervoet wordt precies op tijd achter de linker ge klemd en de opluchting is groot. ,,Nou is ie goed!" De Quick step levert geen problemen htertuin. Daar kunnen wij op K|middag wandelen, spullen de vloedlijn zoeken, schelpen geen last hebben van de grote felheid toeristen en genieten van ïdse omgeving." afschrijvers noemen de Natuur- "ermingswet antiek: „Niet demo- ch en niet van deze tijd." nften van de brief zijn gestuurd de Vaste Kamercommissie de Texelse gemeenteraad, de commissie ROH, het Coördinatie )e Waddeneilanden en de Stuur- Waddenzee Provincie. De volle- ekst van de open brief staat in deze krant in de rubriek ik zeggen wou..." Wadvaarders Wnder tweetal vreest dat de secretaris de Hors, op financië- «iden, tezijnertijd in een artikel died zal omzetten. Slikker en fijfeijken bedoelen hiermee dat fheel afgesloten gebied (art. inder kosten qua onderhoud en king vergt dan een gebied waar !<i mogen komen (art. 16). waan tegemoet te komen, doet 'eniging van Wadvaarders het d om ter plekke een oogje in 1 te houden. Ook is Wadvaar- doreid voorlichting te geven, tel- te houden en onderhoud te 1 Wadvaarders ijvert er al jaren k" in goed overleg het vrij en woord varen op de Waddenzee stellen. De vereniging heeft een aantal gedragsregels op- 1 waaraan pleziervaarders zich ;Wad zouden moeten houden. Nationaal Park ■%ide raadsfracties hebben al leerd. PvdA en VVD wijden er Mje aan in hun algemene be- "ngen. De PvdA schrijft de "a harte te ondersteunen, ®egt toe dat „het moeilijk zal zijn de staatssecretaris ervan te over tuigen, dat de gemeente zelf de za ken wel voldoende in de hand zal houden. Echter als de gemeente de Hors samen met de Texelse duinen tot Nationaal Park wil verklaren, heeft de gemeente een minstens ge lijkwaardig wapen in de hand. Met het Nationaal Park blijft de gemeente overlegpartner inzake inrichting en beheer van duin- en strandgebied." De PvdA maakt dus de keus voor specifieke regelgeving (zoals op Schiermonnikoog) in plaats van alge mene regelgeving. De VVD noemt de Natuurbescher mingswet „een te zwaar instrument". Volgens de liberalen zijn de aan te wijzen gebieden (Hors, duinen, Noor- derhaaks, Mokbaai en Haneplas) al afdoende beschermd door het bestemmingsplan, het feit dat duinen en Noorderhaaks eigendom zijn van SBB en RWS, en doordat de recrea tieverordening van toepassing is, zo dat de relatie tussen natuur en recreatie is vastgelegd. Volgens de actievoerders heeft ook Texels Belang inmiddels bij hen geïn formeerd en zou de actie toejuichen. Voorstanders Minder enthousiast is de Werkgroep Landschapszorg. Dat bleek al uit het artikel in de Texelse Courant van 15 oktober j.l„ waarin de actie werd aangekondigd. In deze krant moti veert de werkgroep haar standpunt in een uitgebreid ingezonden stuk. Onlangs reageerde ook regiohoofd H. Uytdehaage van de directie Natuur, Bos, Landschap en Fauna (NLBF) van Gabors ministerie afwijzend op de actie. In een artikel in de Helderse Courant stelde hij dat de aanwijziging als staatsnatuurmonument niet zal betekenen dat straks niemand meer op de Hors mag komen. Slechts acti viteiten die afbreuk doen aan het na tuurmonument worden aan een vergunning gebonden of verboden. Ook hoeven bepaalde maatregelen niet voor eeuwig te gelden. op. De Tango moet een beetje sen sueler. „Dichter bij elkaar", roept Corrie Raateland. Contacten „Niet teveel kletsen aan de kant!" Het krappe zaaltje biedt geen ruimte om alle paren tegelijk te laten dan sen. Het programma is pittig. Naast Ballroom komen ook de rumba, cha- cha-cha en zelfs de jive aan bod. De deelnemende paren zijn over het al gemeen gehuwd. Alleenstaanden zijn echter ook welkom. Eén van de deel neemsters vertelt dat ze dit jaar we duwe is geworden. Samen met een vriendin schreef ze in. De één danst als heer en de ander als dame. „Ik ben op volksdansen, gym,stijldansen en koersbal." Openhartig bekent ze dat deze aktiviteiten haar houvast zijn om de week door te komen. Het met elkaar koffie drinken is een belangrijk onderdeel van de avond. Nieuwkomers worden onmiddelijk in de groep opgenomen. „Sommige ouderen kregen vroeger om geloofs redenen nooit de kans om te dansen. Het is toch heerlijk om dat alsnog in te halen?" Angst overwinnen Bij Graaf in Den Burg zwemmen elke dinsdagochtend vier groepen van zes S acht mensen een half uurtje onder leiding van Barbara Boon. Een 75-jarige vertelt dat ze drie jaar gele den voor de eerste keer in haar leven een zwembad instapte. Door het we kelijkse zwemclubje werd ze zo en- Morgen vindt in de sporthal „Ons Genoegen" een grote Meer Be wegen voor Ouderen-manifestatie plaats. Vanaf 11 uur tot 17.00 uur zijn er tal van demonstraties van sport en spel-aktiviteiten, gericht op 55 plussers. In ruime mate kan aktief deelge nomen worden aan dans, sport en spel. Een modeshow, jeu de boules, badminton, tennis of scatch....De mogelijkheden waar mee senioren zich plezierig in be weging houden zijn legio. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Sportraad. thousiast dat ze nu dagelijks baantjes trekt. „In het begin vond ik het doodgriezelig, bang om kopje onder te gaan." Met deze beginnersangst kampen de meeste deelnemers. In het relatief kleine bad is de kant lekker dichtbij. Een vrolijk gezelschap gaat te water. Kwinkslagen over en weer en een mevrouw in een prachtig cyclaam- kleurig badpak lacht: „schrik maar niet hoor, ik hoest en proest altijd zo." „Heupafwijkingen komen duidelijk aan het licht bij de beenslag", zegt Barbara Boon. Ze gooit zes ballen in het water om de beenslag te oefe nen. De enige heer in het gezelschap zwemt per ongeluk achteruit in plaats van vooruit en wordt daarmee danig geplaagd door het dobberende en spetterende vrouwvolk. „Je voelt je er zo heerlijk door" hoor ik even later in de kleedkamer, terwijl ieder een zich weer in de kleren hijst. „Door mijn schoonzuster werd ik min of meer geprest te gaan zwemmen. Het heeft wél lang geduurd voordat ik zonder bandjes durfde. Tegen woordig ga ik in de zomer gewoon naar Molenkoog." Fanatiek Hoe het spel precies in z'n werk gaat heb ik niet helemaal begrepen op die dinsdagmiddag in de Buureton. Zo wel in Oosterend als Den Burg wordt koersbalcompetitie gespeeld en af en toe gaat men naar Schagen of Den Helder om de krachten te meten met overkanters. De zwarte en bruine ballen zijn niet zo zwaar als bijvoorbeeld bowling- of kegelballen. Mensen die slecht ter been zijn kunnen probleemloos de ballen over het lange groene vilten speelveld „koersen". Het is een spannend spel, er wordt goed opgelet of de scheidsrechter nauwkeurig genoeg is met de punten op het houten scorebord. „Als je één keer geweest bent heb je de smaak te pakken", zegt een 74-jarige koer sen „Je moet wél tegen je verlies kunnen." Na afloop van het eerste deel van het spel mag ik een balletje gooien. Het belandt op het uiteinde van het speelveld en ik oogst applaus. Dat maakt me overmoedig en alle bruine ballen koersen de verkeerde kant uit of rollen van het speelveld af. Ge troost met een kopje koffie met kletskoek zit ik even later in de kring. Knoertgezellig daar in de Buureton! Volksdansen „Hak-en teen en aansluit-pas." Bet- sie Verhoeven doet het voor. De gro te kring volksdansers heeft diverse optredens in het verschiet. De Russi sche „Hopak"-dans is mooi maar het voetenwerk is behoorlijk ingewikkeld. „Als je nou naast ons komt staan snap ik het veel beter", vraagt een deelneemster aan Betsie. De Rus en de Griek vind ik té moeilijk om zo maar tussen te springen en de boel te verstoren: bij een Noord- Amerikaans country dansje haak ik aan. Het valt alles mee en met hup pelpasjes crossen we over de „brid ge". „Ik dacht ook dat ik dat niet meer kon op mijn leeftijd" vertrouwt een deelnemer mij toe. „Maar het lijkt wel of ik steeds leniger wordt." Betsie Verhoeven: „Af en toe signa leer ik een pijnlijke knie. Toch wil men niet niet langer dan een paar minuten rusten aan de kant. Het en thousiasme is zo groot en vaak ver dwijnen op den duur de klachten." Tijdens het koffiedrinken wordt uit gebreid besproken welke versierselen nodig zijn ter verfraaiing van de dan sen. Men kijkt uit naar de grote volksdansmanifestatie in Schagen op 10 november. Ook hier dansers van ongeveer 60 tot 80 jaar. Een jongere oudere van 55 zegt. „Ik dacht eerst dat de leeftijden te veel uiteenliepen, maar dét geeft juist dat heel speciale ontspannen sfeertje." Thuis zitten? De mannen zijn in de minderheid bij diverse aktiviteiten. Vrouwen sluiten zich gemakkelijker aan. De Texelaars die wél de stap zetten om te koers- ballen of een andere activiteit bij te wonen lopen over van enthousiasme. „Altijd maar thuis zitten is toch niks, je moet er zélf wat aan doen Wil de Leeuw pup j'j STOFT HOORT VJflT ZEGT U Een groep spierdystrofiepatiënten uit het Tesselhuus heeft met begelei ders gisteren een bezoek gebracht aan de Joost Dourleinkazerne. De achttien bezoekers kregen een uitgebreid programma voorgeschoteld. Naast een rondleiding over de kazerne en een film over het werk van de mariniers mochten ze meevaren in een Mark II landingsboot. Doordat de overkapping was verwijderd, viel ook voor de vier patiënten in een rolstoel genoeg te zien en te genieten. Halverwege de Mokbaai stapte een deel van de bezoekers over in rubberboten (LCRM). Na afloop van de vaartocht werden de Tesselhuusbewoners onthaald op warme chocolade melk. (Foto Tessa de Graeffl Concentratie tijdens een moeilijke nieuwe stijldansfiguur. IFoto March Heijnen) Na het succes van afgelopen jaar wordt de collecte van de Nederland se Brandwondenstichting weer uit gevoerd door de vrijwillige Texelse brandweer. Maandag, dinsdag en woensdag gaan de brandweerlieden langs de deur in alle Texelse dorpen. Bewoners hoeven volgende week dus niet te schrikken als zomaar de brandweer met zwaailicht en sirene de straat in komt rijden. De spuit gasten willen slechts aandacht trek ken voor hun actie. Hoewel.... tijdens de collecte in 1992 brak werkelijk brand uit, zodat de sirene toen echt alarm betekende. Om vooral kinderen en ouderen niet bang te maken zal de brandweer het gebruik van toeters en bellen overigens zoveel mogelijk beperken. Dankzij de inzet van de brandweer was de opbrengst van de Texelse col lecte vorig jaar hoger dan anders. To taal werd ongeveer f7.000,- ingezameld. De korpsleden hopen dat bedrag ditmaal minstens te evenaren. Maandag vanaf 19.00 uur rijden ze in Den Burg, dinsdag- en woensdag avond in de overige dorpen. De Ne- In het Eierlandse Huis wordt op 6 november om 19.30 uur kerkeveiling gehouden onder toezicht van notaris Boswijk. Vanaf 16.00 uur is een ca talogus beschikbaar en zijn de arti kelen te bezichtigen. Na een afwezigheid van vier jaar is het eindelijk weer zover: een kerke veiling in De Cocksdorp. Medewer kers halen zaterdag 30 oktober beschikbaar gestelde artikelen op. Restanten worden op 1 en 2 novem ber alsnog opgehaald. Grote artikelen zijn op 5 of 6 november aan de beurt. Zelf afgeven van veilinggoede ren kan ook op zaterdag 30 oktober op Labora, Hollandseweg 2. Verse waren of levende have kan op de vei lingdag zelf na 13.30 uur worden af gegeven bij het Eierlandse Huis. Op de avond zelf kan alleen worden betaald met contant geld, bank- of girobetaalcheques. Inlichtingen of aanmeldingen via P. Boller (16598), J. Keyzer (16218), J. Hoedjes (11472) of F. Stolk (16443). derlandse Brandwondenstichting gebruikt het geld om de behandeling van mensen met brandwonden te verbeteren. Ook wordt er weten schappelijk onderzoek mee verricht en voorlichting gegeven ter voorko ming van brandwonden. Een 11-jarige jongen uit Den Burg heeft maandag een hersenschudding opgelopen door een vrachtauto. De jongen was op de Maricoweg met vriendjes aan het spelen en stak on verwacht de weg over. Ondanks hard remmen kon de 25-jarige chauffeur uit Den Helder de jongen niet meer ontwijken. „We hadden op het eiland wel een echte Texelse sport verwacht", con cludeerde een groep scholieren uit Almere die kennelijk nog nooit van de Wampex had gehoord die zich dit weekend voltrok. De leerlingen van OSG 't Baken onderzochten tijdens hun werkweek verschillende aspecten van de Texelse samenleving. Hiervoor stelden ze bij diverse organisaties en bedrijven vragen. Wat de 15-jarige in formanten bij een bezoek aan OSG De Hogeberg opviel was het geringe aantal kleurlingen. Van de 880 leer lingen zijn dat er drie. „Bij ons op school is dat zeker tien procent van de leerlingen, terwijl richting Amster dam dit de helft is." De onderzoekers vinden dat de Texelse scholieren maar een vreemde voorkeur hebben voor schooltassen. „Meer dan de helft draag de beroemde „Nurd-bag" en maar ongeveer 30 procent O'Neill-rugtassen, terwijl bij ons 80 procent een rugtas heeft." Waar in Almere één op de vijf leerlingen een sporttas om de schouders heeft, is dat op Texel één op de tien. „Kinderen die verder willen leren moeten hier vroeg het huis uit", leid den ze af aan het ontbreken van ver volgopleidingen op het eiland. Bij de politie deden de speurneuzen navraag naar de criminaliteit op Texel. Die bleek aan de lage kant. „Er is weinig diefstal op het eiland. Er zijn maar twee moorden gepleegd, net zoveel als bij ons in de omgeving in één week." Ondanks de vreedzame aard van de Texelaars wilden de on derzoekers zich hier niet permanent vestigen. „Het is net iets te rustig."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5