Wat ik zeggen wou... )int Jan en Gollards samen laar woonzorgvoorziening? 'lan voor toekomst ouderenzorg Maaskaarten" met vogels it winterse taferelen Angst aanpraten? Waar is dit? Handen af van de Hors, heer Gabor TEXELSE p COURANT Statige zwanen van Frits Jan Maas op een dubbele grote kaart. Monica Maas met hun collectie ..Maaskaarten „Als wonen en zorg wordt losgekop peld, zal dat extra lasten voor oude ren met zich meebrengen. Dat kan dan onder andere weer worden opge vangen met huursubsidies, maar daar is men het landelijk nog niet over eens." De plannen voor twee woonzorgvoor zieningen op het eiland worden bij de provincie gepresenteerd als oplossing voor de bezuinigings- en reductie plannen. Hoewel de dreigende slui ting van Sint Jan is afgewend, houdt de provincie nog steeds vast aan een vermindering met vijftien plaatsen. „Ondanks ons alternatieve plan die nen we ook een bezwaar in tegen de reductie. We hebben namelijk de hui dige hoeveelheid kamers hard nodig. Minder kan echt met." De bewoners en het personeel van de twee verzorgingstehuizen zijn deze week ingelicht over de plannen. Uit de reacties van de bewoners bleek dat niet iedereen behoefte heeft aan grotere woonruimte. „Een uitgebreide inventarisatie van de wensen zal ze ker nog volgen", aldus de direc teuren. Een bijdrage van de Werkgroep Land- schapszorg Texel aan de discussie over De Hors lijkt ons op dit moment gewenst. Graag willen wij met goede argumenten verduidelijken waarom wij géén probleem zien in het van toepassing verklaren van de Natuur beschermingswet op de Hors. Het belangsrijkste argument dat de actie voerders aanvoeren om daar tegen te zijn, lijkt als we de krantenartikelen goed lezen te zijn dat „het onmoge lijk zou worden de hele Hors voor pu bliek af te sluiten". Een andere Hoornder (Horszei) schrijft eerst in zijn kolom dat rege ren vooruit zien is en dat bestuurders voortdurend achter de feiten aan lo pen. Dan praat je ineens over het ne men van verregaande maatregelen die niet nodig zijn en begint ook hij weer over het afsluiten en toegang beperken. Bovendien denkt hij dat zo'n aanwijzing negatief zou kunnen werken en dan verklaart hij zich, er dus zonder echte concrete redenen, tenslotte toch tegen! Een derde argu ment is de angst van hondenbezitters dat hun huisdier met meer los mag lopen. Naar betrekking tot de argu mentatie dat er misschien wel stuk ken worden afgesloten, vragen we ons af waar die angst vandaan komt. Hoeveel gebieden waarvoor de Na tuurbeschermingswet van kracht werd, zijn daardoor werkelijk geheel ontoegankelijk geworden? Is het niet iedereen opgevallen dat de overheden de laatste jaren voortdu rend verklaren dat het geen zin heeft natuurgebieden „zomaar" af te slui ten, dat de mensen juist kennis moe ten kunnen nemen van die gebieden en er moeten kunnen genieten? Dat men er van alles aan doet om recrea tie, die in het terrein past, zoveel mo gelijk toe te laten? Bij Staatsbos beheer is het in het beheer zelfs uit drukkelijk zo geformuleerd. Ook de provincie is die mening toegedaan (lees mening Van Kemenade op de waddendag vorige maand in het NIOZ). Tegen het (tijdelijk) afsluiten van een klein gebiedje waar zeldzame of kwetsbare broedvogels hun nesten maken (die door het drukke strandbe- zoek elders op Texel verdwenen zijn, maar daar vroeger ook voorkwamen) zal toch niemand bezwaren hebben? Overigens gebeurt dat al een paar jaar en daar hebben we nooit iemand tegen horen protesteren. Bovendien kan de Hors door de eigenaar of ge bruiker, als er zwaarwegende argu menten zijn, ook zonder de natuurbeschermingswet, volledig worden afgesloten. Nog niet eens zo heel lang geleden gebeurde dat bij voorbeeld t.b.v. militaire oefeningen. Argumenteren met: „We moeten er tegen zijn, want het zou wel kunnen dat", zonder dat er duidelijke aanwij zingen zijn dat het ook inderdaad ge beurt, is wel heel suggestief. Het op die manier winnen van sympathisan ten komt ons niet geheel eerlijk over. Als we allemaal eens zouden weten wat er onder de huidige wetgeving, op allerlei gebied, wel met eens zou kunnen gebeuren! Honden lijken altijd wel een heet hangijzer te zijn. Een beschouwing over de vraag of de overheid ver plicht is (natuur)gebieden te reserve ren waar we dieren die we voor ons plezier hebbenm kunnen laten ravot ten, gaan we hier niet houden. Dui delijk is in ieder geval dat loslopende of liever vrij rondstruinende honden heel veel in de natuur kunnen versto ren. Eén hond doet soms meer scha de dan tien mensen, zeker in de broedtijd. Als er op de Hors een ver bod komt, dan is dat uiteraard alleen om excessen te Voorkomen, We mo gen toch verwachten dat een hon denbezitter, iemand die dus van dieren houdt, er wel voor waakt dat zijn dier broedvogels, jonge dieren of rustende of slapende vogels (of an dere dieren) verstoort? Hoeveel men sen hebben overigens gemerkt hoe Deze oude foto toont een klein huisje op Texel. Dick Lemstra wil graag we- streng de regels in het hele duinge bied zijn (van 1 april tot 1 september aanlijnplicht!)? Hoeveel mensen heb ben aan den lijve ondervonden (dus een bekeuring gehad) dat het overal, dus ook in het bos (volgens de Jachtwet) verboden is een hond speurend, dus met de neus aan de grond, snuffelend, buiten het pad te laten lopen? Hoeveel Texelaars heb ben geprotesteerd tegen de aanlijn plicht op de bewaakte stranddelen? Nee, zolang de Hors geen „honden- uitlaatpark" wordt, hoeven we echt niet zoveel te vrezen. De Hors is nog rustig, eigenlijk alleen leuk voor de echte liefhebber. De na tuur heeft er nog vrij spel en de be zoeker waant zich er ook vrij. Waarom dan toch de Nauurbescher- mingswet? Horszei zei het al: „rege ren is vooruit zien." Dat geldt zeker voor het natuur- en milieubeheer, le dereen weet en ziet dat dat bij mi lieubeheer veel te weinig is gedaan. Daarom is de Nederlandse regering (of wij met zijn allen) bezig met een „inhaalprogramma." De natuurbeschermingswet is niet uitgevonden door al dan niet fanatie ke natuurbeschermers. Het is een breed gedragen regeringsbeslissing. Kwetsbare, waardevolle gebieden, on geacht de eigendomssituatie, moeten onder die wet worden gebracht. De Minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij heeft enkele jaren ge leden nadat er weinig met dit instrument was gewerkt en na aan dringen vanuit de Kamer besloten dat meer en versneld gebieden onder die wet moesten worden gebracht (niet „sluipenderwijs" zoals de Texelse we thouder van RO opmerkte, maar net zo (on)duidelijk als elke beslissing). Deze wet geeft straks aan die gebie den extra bescherming. Ons land is klein en vol en er zijn veel actieve mensen, die allerlei (nieuwe) activitei ten willen aanpakken. Als hobby of als werk. Als er straks naar plekken voor der gelijke activiteiten gezocht gaat wor den, is daarvoor in ieder geval géén plaats in gebieden die onder de Na- Een groot aantal Texelaars is ernstig verontrust over uw voornemen om belangrijke gebieden op en rond Texel onder de werking van de Natuurbe schermingswet te brengen. Het gaat hier niet alleen om delen van de Waddenzee, maar ook om delen van de Noordzee en zelfs delen van het eiland zelf. Ronduit frustrerend is het dat al deze zaken kunnen gebeuren zonder overleg met de burger. Laat staan dat de burger daar enige in vloed op kan uitoefenen. Op dit moment vragen wij uw bijzon dere aandacht voor de Hors van Texel. U wilt deze plaat -een strandvlakte- aanwijzen als staatsna- tuurmonument. Wij Texelaars ontkennen de waarden van de Hors niet. Maar aanwijzing op grond van de Natuurbeschermings wet staat in geen enkele verhouding tot deze waarden. De strandvlakte loopt met regelmaat onder water. Het is dus geen geschikt fourageer- gebied. Er liggen ook geen zeehon den. Voor ons is de Hors onze achtertuin. Daar kunnen wij op zon dagmiddag wandelen, spullen langs de vloedlijn zoeken, schelpen rapen, geen last hebben van de grote hoe veelheid toeristen en genieten van de wijdse zee, het duin en het strand- landschap. De bewoners klagen al over reeds af gesloten delen door Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten. Zij begrijpen uw maatregelen niet, ook al omdat massaal is opgetreden tegen de vor ming van Texel als landschapspark. Door nu enorm veei hectaren onder de Natuurbeschermingswet te bren- ten waar het staat of heeft gestaan. Inlichtingen kunnen worden doorge beld naar 13076. tuurbeschermingswet vallen. Natuur lijk wordt wél meteen gekeken naar gebieden die geen beschermde sta tus hebben. Wat kunnen dan bedrei gingen zijn? We denken dan aan vormen van „zware" recreatie, om het zo maar te noemen zoals para chute springen, (motor)cross- of racebanen, golfbanen, modelvliegtuig terreinen, terreinen voor „reuzevlie gers", dagcampings, paardesport- terreinen etc. maar ook aan andere zaken zoals militair oefenterrein, loca tie voor (proef)boringen, windmolen parken, opslagterreinen e.d. Natuurlijk hebben deze bedreigingen niet alle maal betrekking op de Hors (of de Noorderhaaks), maar er blijven ge noeg potentiële gevaren over. De sta tus Natuurmonument biedt bij voorbaat bescherming tegen deze za ken. Die wet is echt niet uitgevonden om in de aangewezen gebieden de „terreingerichte" recreatie uit te ban nen, hoogtens om die bij uitwassen te reguleren! De gemeente Texel geeft het gebied „slechts" de bestemming „strand". De bestemming „duin" ter betere be scherming van de natuurwaarden (gevraagd door WLT) wordt gewei gerd en niet nodig bevonden. Maar regeren is vooruitzien, weet u wel. Laten we dat op Texel nu ook eens doen. Waarom die argwaan, die angst? Angst is een slechet raadge ver. Waarom die oppositie van de ge meente tegen wat van de overkant komt? Omdat we het zelf wel kun nen en het zelf wel regelen? Hebben we op het eiland daar de visie (en het geld!) voor en kunnen en willen de eigen bestuurderen het wel in een wat breder verband bekijken? Was Texel nog wel zo'n aantrekkelijk (na- tuur)eiland als niet die overkantse „hogere" overheid (SBB) de duinen in de eerste helft van deze eeuw als natuurgebied is gaan beschermen? En als die „ietwat merkwaardige he ren vogeltjeskijkers" uit het begin van deze eeuw via organisaties als Natuurmonumenten en Vogelbescher ming niet natuurgebieden hadden ge kocht en ingesteld? Tenslotte: ook voor ons geldt „Han den af van de Hors". Maar het beste instrument om dat te bereiken en de huidige situatie tot in lengte van ja ren te laten voortbestaan is juist het gebied zo snel mogelijk onder de Na tuurbeschermingswet te laten vallen. Werkgroep Landschapszorg gen, hanteert u het zwaarst mogelij ke middel tegen de wens van de bevolking in. Ook de gemeente Texel is tegen plaatsing van bedoelde ge bieden onder de Natuurbescher mingswet. Treffend is ook dat Defensie doorgaat met schiet- en landingsoefeningen. De gemeente Texel kan de gebieden zelf goed beheren en heeft hiervoor voldoende middelen, zoals de Ge meentelijke Verordening Waddenzee en de Algemene Politie Verordening. De Natuurbeschermingswet kan op dit punt best antiek worden ge noemd: niet democratisch en niet van deze tijd. Degenen die de Hors en andere ge bieden af en toe bezoeken, ontzien de aanwezige natuur. Door onbegrip over uw werkwijze en harde maatre gelen vrezen wij massale burgerlijke ongehoorzaamheid. Ook vrezen wij dat u de Texelse Hors, op financiële gronden, snel in een artikel T7-gebied zult omzetten. De beschermingsamb tenaren zijn om deze reden sterk in aantal gedaald en met weinig kosten is zo'n groot gebied af te zetten. De Vereniging van Wadvaarders biedt u aan om op de Noorderhaaks de rust te bewaren, voorlichting te geven aan bezoekers en tellingen te houden over scheepsgedragingen en vogelsoorten. Tevens willen zij de zandvlakte schoonhouden. Wij verzoeken u met klem de aanwij zing van de Hors als staatsnatuurmo- nument niet door te laten gaan. Tevens verzoeken wij u voor u besluit tot aanwijzing van andere ge bieden, zoals de Razende Bol en de Hanenplas, eerst eens met de Texelse bevolking van gedachten te wisselen. Jan Slikker Jo-an van Vijfeijken, Den Hoorn. Brieven van lezersBuiten verantwoordelijkheid van de redactie VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 let is een plan en niemand hoeft zijn kamer uit." Hans Bakker Lia van Orden, directeuren van de verzorgingstehuizen Sint u en Gollards zijn er duidelijk over. De twee Texelse ouderen- przieningen hebben een overeenkomst getekend om tot meer nenwerking te komen. Daarnaast worden gezamenlijk ideeën gewerkt voor een andere, betere vorm van ouderenzorg in de jkomst. jestaat al samenwerking tussen rwee eilandelijke zorginstellingen, begeleiding van leerlingen, het jtschappelijk werk, het uitwisse van vakatures en de activiteiten- sleiding zijn hier voorbeelden van. jfmen wil meer. Hans Bakker: via natuurlijk verloop", aldus Bakker, die aangeeft dat momenteel ook al zeer kritisch wordt gekeken naar de noodzaak van het aantrekken van nieuwe mensen als er vakatures ont staan. „We moeten wel, aangezien we steeds minder geld krijgen." i denken aan een gezamenlijke ci- le en technische dienst, keuken en jltijdvoorziening en misschien ook cop." yhaaste besluiten worden niet ge nen. „De haalbaarheid van deze enwerkingsvoorstellen moet eerst pbreid worden onderzocht. We nen op 1 januari 1996 pas een nitief besluit. Maar als het „ja" is, uwe het ook vanaf die datum in- ren", aldus Kees Boer, lokatiema- (er van de Gollards. De directies en toe dat het samenvoegen van «ten en taken personele conse- nties kan hebben. „Maar we wil- met dat er ontslagen vallen. Als et worden ingekrompen, moet dat Toekomst Naast het zo efficiënt mogelijk orga niseren van de twee tehuizen zijn er ook plannen voor verandering. Dit in navolging van de ideeën die in de po litiek zijn gelanceerd. „In de toekomst zullen verzorgingstehuizen zoals we ze nu kennen langzaam maar zeker verdwijnen. Maar dat gaat geleidelijk, dus niemand wordt uit zijn of haar kamer gezet", legt Lia van Orden uit. De Gollards heeft momenteel 90 be woners en Sint Jan 48. De leiding van de tehuizen denkt aan twee- en driekamerappartementen in de twee gebouwen, waar ouderen zelfstandig kunnen wonen. Dat kost ruimte. Daarom zullen ook aanleunwoningen moeten worden gerealiseerd in de omgeving van de tehuizen, bijvoor beeld bij Jan Dirksoord en de voor malige landbouwschool. Op de laatste lokatie wordt binnenkort al gebouwd. Zorg op maat „De ouderen blijven dus zelfstandig wonen en wij bieden ze een pakket zorg, waaruit ze zelf kunnen kiezen. Nu krijgen ze in een tehuis een „all-in zorgpakket", waar sommigen maar voor een deel gebruik van maken", aldus Kees Boer. Over het zorgpakket-nieuwe stijl, waarvoor ook ouderen van buiten de tehuizen in aanmerking zullen komen, wordt overleg gevoerd met de andere in stanties op het eiland die een bijdra ge leveren aan de thuiszorg. „De huidige vorm van verzorgingstehuizen wordt dan losgelaten. Maar het Ver pleeghuis blijft uiteraard en het kabi net heeft zelfs plannen om voor deze tak meer geld beschikbaar te stellen. Of dat ook effecten heeft voor het Texelse Verpleeghuis is nog niet te zeggen", aldus de Gollardsmanager. Prijskaartje Uiteraard hangt er aan de zorg op maat een prijskaartje. Hans Bakker: Wilde zwanen Jan Maas is vogelschilder van p en woont en werkt in Am- im. Zijn bijdrage aan de „Maas- in" bestaat uit zes aquarellen J| zwaar zijn aangezet. De orgi- van de kaarten zijn te zien bij 'e Texel in Den Burg. De wilde en in ochtendlicht en een vlucht den zijn indrukwekkend mooi. dubbele kaarten- in groot t- zijn evenals de andere kaar- snder tekst. Van iets kleiner for- zijn een drietal andere 'aarten in winterse sfeer. De zijn natuurgetrouw, maar met Sheel eigen compositie bepa- ïoor een wetenschappelijk werk ik met een fotografische speelde al jaren door hun hoofd: sigen collectie winterwenskaar- uitbrengen. Illustratrice Monica ■sen haar broer Frits-Jan presen- den woensdag hun 21 fraaie isskaarten". Vanaf vandaag lig- n in de winkel. zijn overwegend dubbele kaarten envelop en een vijftal ansicht- len. „De tijd was rijp om de zaak zelf in handen te nemen", zegt i Brugge, de echtgenoot van Mo- Maas. „Het is een experiment, lopig proberen we de markt in d-Holland te bestrijken." ica Maas geniet landelijke be- tieid met haar werk. Tenminste lig boeken illustreerde ze met naast de Libelle en Bobo. Overal ie haar zo typisch ontwapenen- ajl tegen. Geboortekaartjes, ikaarten en een aantal jaren in ollectie van de jaarlijkse irpostzegel-acties. „Vooral door «derzegel-kaarten werden mil- m kaarten verkocht. Heel leuk, we gaan het nu wat zakelijker akken." nauwkeurigheid", zegt Frits-Jan. „De schilderijen die gebruikt zijn voor de kaarten zijn veel vrijer van opzet." Bijzonder is de Witflankdolfijn die uit het water opspringt. Een kaart die je elk jaargetijde kunt versturen. „Als klein jongetje tekende Frits-Jan de vreselijkste krokodillen", lacht Monica Maas. „Mijn zusje Irene staat nu al te popelen om bij de volgende „Maas kaarten collectie" ook mee te doen." De artistieke Maassen vertellen op een allerminst zweverige manier over hun werk. Met Texelse nuchterheid wordt de collectie uitgespreid op de keukentafel en met enthousiasme be keken. „Het is heerlijk dat Henk de zakelijke kant regelt", vertelt Monica. „Ik krijg zoveel opdrachten dat ik soms tijd te kort kom. Een boek il lustreren betekent dat je de tekst goed moet opnemen. Een enkele keer vind ik een manuscript niet leuk. Dat stuur ik dan gewoon terug." Een grote vouwkaart met dansende kinderen om een kerstboom zal waar schijnlijk de komende feestdagen vele huiskamers sieren. De inspiratie voor deze kaart is de kerstboom op de Groeneplaats, waar de kleuterklas van de Thijsseschool jaarlijks een dansje omheen maakt. Eigentijds, uit bundig en kleurig met de vrolijke snuitjes van Texelse kleuters, maar absoluut niet „zoet". Ook bijzonder zijn de wintertaferelen van Monica Maas. Een eenzame schaatser op een sloot in de Hemmer doet denken aan een reclamespotje over een schaatskampioen. Heel mooi is een Texels winterlandschap met een zachtgouden pen getekend. Een buurmeisje „Maartje" bouwt de won derlijkste hutten. Monica Maas putte daaruit de inspiratie voor de kaart „de hut" waarop véél is te zien. In nauwe samenwerking met drukke rij Brüggeman kwam de collectie tot stand. Een fraaie folder geeft een goed beeld van de kaarten en alle drukkers en boekhandelaren in Noord-Holland worden benaderd. (Foto Horry do GraatI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7