„Het college van b en w is aan het potverteren Projectontwikkelaars geen kans meer geven" „1995 Uitroepen tot jaar van J.P. Thijsse" Texels Belang PvdA VVD Algemene beschouwing Algemene beschouwing Algemene beschouwing TEXELSE g COURANT Vliegveld en De Koog doen een beroep op projectenpot Haarlem VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 „Het college kiest de weg van de minste weerstand." De VVD uit in haar algemene beschouwing kritiek op de wijze waarop b en w met de gemeentelijke financiën omgaan. „Door bezuinigin gen bij het rijk wordt de algemene uitkering relatief lager, terwijl de inkomsten uit de belastingen stabiel blijven. U benut het sur plus van de algemene reserve niet voor het wegwerken van een negatief saldo. Hoe sympatiek de onderwerpen waar u het geld aan wilt besteden ook zijn, u had daar een andere dekking voor moeten vinden." De WD-fractie waarschuwt voor de oprukkende centralisatie. „We hebben het gevoel geen invloed meer te heb ben op van bovenaf opgelegde zaken. Dat wordt nog versterkt door geldstromen van het rijk, die regel recht naar het regiobestuur gaan", al dus Erna Eelman-van der Kooi. De VVD vindt ook dat de zeggenschap over de Waddenzee op afstand en door teveel verschillende bestuurlijke organisaties plaatsvindt. „Garnalen- en kokkelvisserij zijn typische be drijfstakken die naar onze mening in de Waddenzee thuishoren, maar door het rijk worden uitgesloten. Er vinden geen excessen plaats in dit natuurge bied. En als dat wel zo zou zijn, biedt de gemeentelijke verordening genoeg mogelijkheden om in te grijpen." Het verharden van de ijsbaan voor meer parkeerruimte in de zomer maanden is volgens de partij een op tie die moet worden uitgewerkt. Daarnaast willen de liberalen snel een uitspraak over een tracée voor een fietspad naar paal 9. De bedreigingen voor landbouw en gekende hoogte hebben bereikt, blijft de VVD voorstander van kostendek kende tarieven. „Het is een oneigelijk middel om de toeristenbelasting te gebruiken voor verlaging van de reini gingsrechten. We moeten dit terug draaien om de zaak zuiver te visserij door allerlei beperkende maat regelen en milieu-technische voor schriften baren de VVD zorgen. De handelswijze van de provincie rond het relatienotabeleid vindt de partij onverteerbaar en verwerpelijk. „Het voorstel van de gemeente, waarin iedereen op het eiland zich kon vin den, moet opnieuw te berde worden gebracht." Zwembad Molenkoog kan alleen open blijven als het negatieve saldo accep tabel is. Daarom vindt de VVD het belangrijk dat alle uitgaven rond het bad zichtbaar worden gemaakt. Als schouwburgvoorziening voor Den Burg heeft de partij voorkeur voor De Lindeboom. Om te bezuinigen op on derhoud van sportvelden pleiten de li beralen voor privatisering van deze werkzaamheden. „Het inleveren van verzorgingsplaat sen voor ouderen op Texel is ab surd", aldus Erna Eelman. Ze vindt dat de provincie het voorstel moet in trekken. Oneigelijk Hoewel de reinigingsrechten een on- De forse stijging van de reinigingsrechten is volgens de PvdA onvermijdelijk. „Het gat tussen de éénpersoonshuishoudens en gezinnen is echter te groot." In hun algemene beschouwing vra gen de socialisten een tarief voor tweepersoonshuishoudens dat hier tussen ligt. De PvdA steunt de actie voor de Hors, maar wil die samen met de duinen tot nationaal park verklaren. „De ge meente heeft dan meer recht van spreken." De partij wenst 1995 uit te roepen tot het jaar van J.P. Thijsse. Als de provincie subsidie verstrekt voor verbetering van het vliegveld, betaalt de gemeente f40.000,-. Dit geld komt uit de toeristische reserve. Het resterende bedrag komt voor re kening van Vliegveld Texel het para centrum en het restaurant. Hierover is overeenstemming bereikt. De aanpassing van een deel van het parkeerterrein is een eerste stap om het aanzien van het vliegveld vanaf de Postweg te verbeteren. „Voor de vliegtuigen die aankomen ziet alles er prachtig uit, maar vanaf de weg doet het geheel wat slordig aan. Als het nat is, is het parkeerterrein een prut zooi", laat havenmeester Ed de Bruijn weten. Behalve het parkeerterrein bestaan er plannen voor een nieuwe hangar die onderdak moet bieden aan een Texels luchtvaartmuseum, de zweefvliegclub en de nieuwe Cessna Caravan van Paracentrum Texel. De toestel is wat hoger en breder dan de oude en past maar moeizaam in de bestaande hangar. Dankzij deze vernieuwing ver wacht De Bruijn dat het Vliegveld Texels Belang wil bij aanbesteding van gemeenteprojecten slechts Texel se bedrijven uitnodigen. Bij het aan koopbeleid van de gemeente constateert de partij willekeur. „We stellen voor jaarlijks met plaatselijke aannemers en installateurs de voor genomen werken te bespreken. Dit komt de communicatie tussen over heid en bedrijfsleven ten goede. Milieu Bekendheid heeft ons eiland groten deels te danken aan deze promotor van natuur en landschap." In 1995, het vijftigste sterfjaar van de oud onderwijzer, wil de Partij van de Ar beid de „milieu-activist van het eer ste uur" op passende wijze herdenken. Ondanks de steunbetuiging aan de Hors-actie acht de PvdA de kans groot dat zandvlakte toch onder de natuurbeschermingswet komt. „Staatsecretaris Gabor is er moeilijk van te overtuigen dat de gemeente zelf aantasting of verarming van het Horsgebied kan voorkomen. Met een Texelse voorkeur voor de status na tionaal park hebben we een gelijk waardig wapen in handen om Gabor te pareren. De gemeente blijft dan tenminste overlegpartner bij inrichting en beheer van duinen en strand." De PvdA baseert zich op de situatie op Schiermonnikoog. Invoering van forfaitaire heffing van toeristenbelasting geniet niet de voorkeur van de socialisten. „Een wat gekunsteld systeem bedacht door Texels Belang. We voelen er meer voor de controle op het be houden." De enige manier om deze belasting te verlagen is volgens de VVD het schrappen van het deel voor de vorige stortplaats en het af dekken daarvan. Daarnaast wordt ge dacht aan verevening van transportkosten van het GFT-afval en privatisering van de inzameling. De liberale fractie heeft, evenals voorgaande jaren, bezwaar tegen het verhogen van de hinderwetleges. Eel man: „De kostenkant is nog steeds niet aangetoond, dus kan ook niet van een kostendekkend tarief worden gesproken." De VVD is voorstander van een pro ductenbegroting, waardoor het in zicht op de gemeentelijke uitgaven wordt verbeterd. staande systeem te verfijnen." De collegepartij wil het aantal recrea tieve slaapplaatsen bevriezen op 45.000, waarbij de huidige buffer van 2000 bedden blijft gehandhaafd. „Het aantal kampeerplaatsen mag niet beneden de huidige 14.000 ko men. Daarmee benadruk je de piek- drukte in het hoogseizoen, waarmee de betrekkelijk rust op het eiland in de overige jaargetijden wordt on derstreept." Het collegestandpunt geen artikel 19-procedures meer te boeren om schrijft de PvdA als een „overspan nen reactie" op de houding van de provincie. In spoedeisende situaties moet de procedure kunnen worden gevoerd." Sociale voorzieningen Dat de dreiging het aantal bedden in verzorgingstehuizen terug te brengen en zelfs sluiting van St. Jan voorlopig van de baan is betekent volgens de PvdA niet dat de discussie over ou derenhuisvesting is geluwd. „College, blijf de specifiek Texelse situatie be nadrukken." De partij hoopt dat de woonzorgcomplexen voldoende op el kaar zijn ingespeeld om toekomstige bezuinigingen te kunnen opvangen. Het maatschappelijk werkt baart de PvdA zorgen nu plannen om de stichting onder gewestbestuur te brengen door twee van de noordkop- gemeenten zijn afgewezen. „Na vijf jaar discussie lijkt de zaak hopelozer dan ooit. Wie draait er straks op voor Voor verbetering van het parkeer- plein bij het vliegveld en wandelpa den rond de gebouwen probeert de gemeente f87.150,-in de wacht te slepen van de 3 miljoen die Haarlem voor Noordhollandse projecten in kas heeft. De totale kosten bedragen f267.000,-. Voor herinrichting van de Dorpsstraat en de Badweg in De Koog hebben b en w de provincie om f760.000,- gevraagd. waddeneilanden gaat onderzoeken. „Door een vertrekoverschot in de noordkop mogen we hier amper hui zen bouwen." Bestuurlijk Moloch Het gemeentehuis moet worden ge reorganiseerd, zo vindt TB. „Gemeen tewerken is een bestuurlijk Moloch met teveel taken. De coördinatie tus sen het grondbedrijf, bouwzaken en ruimtelijke ordening schiet tekort, ter wijl op Milieu juridische de kennis on toereikend is." Andere klacht is dat burgers te lang moeten wachten op beantwoording van hun post. „Be zwaarmakers hebben soms na een jaar nog niets vernomen. Krijgt het college de post wel onder ogen?" TB vindt het jammer dat er geen ro tonde komt op de kruising Hoornder- weg/Pontweg en vraagt zich af wanneer het fietSDad naar Paal 9 er Het milieubeleid is Poster een doorn in het oog. „Het wordt ons door de overheid door strot geduwd." TB dringt er bij de gemeente op aan oplossingen te zoeken voor agrariërs die in hun bedrijfsuitoefening worden beperkt door nabijgelegen natuurge biedjes. Burgemeester Van Rappard zou hierbij van cruciale invloed kun nen zijn. „In Holten heeft hij voor creatieve oplossingen gezorgd." Texels Belang is tegen het college plan het scholierenvervoer van en naar de Strijbosschool in Midden- Eierland (jaarlijkse kosten f38.200,-) te beëindigen. „Het vervoer is essen tieel voor het voortbestaan van de school." De partij maakt zich zorgen over de drastische verhoging van de reinigingsrechten, maar heeft geen voorstellen deze te verlagen. Anders is dat bij de stijging van de Hinder- komt. „Staatsbosbeheer haalt het he le gebied overhoop, maar een paadje mag niet? Een route langs de Limiet- weg is overbodig, reserveer het geld voor de Westerweg, want daar is de veiligheid van de fietser in het ge ding." Texels Belang vindt dat de gemeente alle bouwaanvragen van uitsluitend kleine logiesverstrekkers moet hono reren. „We hebben nooit een buffer van 2000 slaapplaatsen willen ac cepteren. De criteria zijn een vrijbrief voor willekeur en vriendjespolitiek." Kamperen bij de boer kan worden vêrruimd naar acht standplaatsen, schat Poster de mening van de raad in. „Nutteloos en onnozel", zo kwalificeert Texels Belang het onder zoek naar de haalbaarheid van een bedrijfsverzamelgebouw in de Pen-centrale. In de algemene beschouwing dringt de partij er op aan het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen en met het geld beginnende ondernemers te steunen. Pro- jectonwikkelaars mogen van TB geen kans meer krijgen. „Spoedeisende bouwaanvragen van kleinschalige bedrijven moet de gemeente voortvarend aanpakken, hoe hard de provincie ook gilt." voorzieningen beter op peil worden gehouden. De partij denkt met name aan rolmatten op strandslagen voor invaliden. TB besteedt uitgebreid aandacht aan sportfaciliteiten in Den Burg. „We voelen er niets voor één voetbalveld buiten gebruik te stellen en wachten liever af wat er uit het overleg tussen de sportverenigingen naar voren komt." Poster ziet aansluiting bij Friesland wel zitten. „Uit agrarisch- en recrea tief oogpunt is dat wenselijker dan verder te gaan als reservaat van Haarlem." TB wil dat het college vor ming van een gewest met overige 1993 Omschrijft fractievoorzitter Ger- brand Poster als „Het jaar van de projectontwikkelaar". „Bij de uitgifte van grond maakte het college de fout dit aan projectontwikkelaars te verko pen. Prijsopdrijving was het gevolg. De woonconsument betaalt het gelag van dit onzakelijke optreden van de gemeente." Texels Belang verwijt de projectontwikkelaars niets. „Die be nutten slechts de mogelijkheden die wij hen bieden." Eerlijkheidshalve er kent de partij dat b en w nu anders te werk gaan. „U heeft terecht verde re bouwplannen van De Mars naar Den Burg-west verlegd." Poster hekelt de gemeentelijke han delswijze bij de verkoop van stukjes openbaar groen. „Onder de dooddoe ner structureel groen wordt bijna elke aanvraag voor een stukje grond afge wezen. U schept juist een structureel probleem door zo halsstarrig aan het gemeentelijk bezit vast te houden. Verkoop brengt geld in het laatje. Bo vendien dalen de onderhoudskosten voor openbaar groen." wetleges (20 procent) en de verho ging van de rioolrechten met drie procent- „Gelet op de jaarlijkse over schotten op de begroting kan de re serve wel omlaag." Buitendorpen Zelfwerkzaamheid in de dorpen wil Texels Belang met subsidie belonen. Dankzij nauwer contact tussen b en w en de dorpscommissies kunnen de wachtgelden als maatschappij werkers zonder werk komen?" De partij vindt het inhuren van mensj door de gemeentes afzonderlijk ei heilloze weg en wil dat het colleg zich inzet om samen met welwjis noordkopgemeentes afspraken te r ken om de voorziening in stand te houden. Onden Fractievoorzitter Hans Roeper be treurt dat de Schoolbegeleidings- dienst moet bezuinigen, maar benadrukt hij dat het basispakket voor onderwijs moet blijven besta Nu de volwassenen-educatie opn onaal niveau verder gaat verwach PvdA van het college hierover vot stellen. De partij is verheugd dat de niem bouw voor de Bruinvisschool ent peuterspeelzaal in Oudeschild van start is gegaan. „Maar we moeta ons zo langzamerhand afvragen o kleine scholen nog wel een toekot hebben. Er is een tendens naar a school met omvang van enige hoi derden leerlingen. We moeten ma eens nadenken over schaalvergroi binnen het onderwijs. Niet vanuit gebouw, maar met een centrales ring, administratie en kwaliteitsbe king. Het openbaar onderwijs op eiland heeft voldoende omvang a potentie voor zo'n aanpak." We Inzake de schouwburgzaal-kwesti dringt de partij aan op voortzettir van het onderzoek. „Zowel de bit scoop als De Lindeboom hebben beperkingen. We willen de béste tie en niet de minst slechte. Een kwaliteitsoplossing dus. Datzelfdi geldt voor de renovatie van zwen park Molenkoog, waarvan we het voortbestaan onderschrijven." Terloops informeert de PvdA naai rendement van zwemparadijs Cal waarvan de gemeente vorig jaar miljoenen leningen afkocht. Om de rioleringskosten te beteuj ziet de PvdA wel wat in toepassi van kleinschalige toepassingen (I fytenfilters) in het buitengebied, naast gewone rioolleidingen. Dei alisten zullen afzien van verzet tl stijging van de reinigingsrechten, kosten zijn verklaarbaar, maar de grootste oorzaak van de kostens ging speelt zich buiten het gezicl veld van de burger af, bij de afvalverwerker. Maar de vervuilet moet toch betalen." Econt De PvdA verwacht veel van het ciaal Economisch Structuuronder zoek, maar is bezorgd over de keerzijde van de economische gr „Niet alles dat goed is voor de p monnee, is ook goed voor de Te; laars." De partij wil dat ook de leefbaarheid in het onderzoek vv< meegenomen. Om de verkeersstroom van en n de veerboot terug te dringen op| de PvdA het instellen van een si bus die 's morgens forenzen in k tijd vanuit Den Burg naar 't Horr brengt. „Of een (mini)rotonde op kruispunt Hoornderweg/Pontweg doet, is nog maar de vraag.Ver- keerslichten geven overstekende wielrijders de zekerheid dat het ig verkeer tenminste stil staat." Abrupte stopzetting van vergoed van scholierenvervoer naar de St bosschool gaat de PvdA te ver „Bouw de regeling in drie jaar al ouders kunnen in die periode wi aan een nieuwe opzet van het le genvervoer." vanaf de Postweg een beter aan zicht zal krijgen. „Helaas is de fi ciermg nog niet sluitend. Maar v hopen binnen niet al te lange tiji plannen rond te hebben." DeK Als de provincie bijdraagt aan o inrichting van de Badweg en de Dorpsstraat in De Koog komt va totale kosten (f1,1 miljoen) i f160.000,- voor rekening van de meente terwijl De Koog f180.(X moet bijdragen. Met De Koog als toeristische tri pleister op Texel denkt het colle kans te maken op de provincie!) ge. De verdeelsleutel voor de Ko herinrichting stemt overeen met afspraken die zijn gemaakt tijdei presentatie van het plan half ok in Bosch en Zee. De aanwezige' 'I' gen toen akkoord. De gemeente, de Koger dorpsco missie, de ondernemers verenigin 'I Koog Badplaats en de RST werk sinds half augustus aan het pla' bijdrage van Koger ondernemers afhankelijk van de te bestraten) kante meters, de gevellengte en soort bedrijf. bi Barendregt. Klaas Barendregt a door de VVD gisteravond in Ho Rebecca in De Waal tot lid van dienste benoemd. Voorzitter Wil Bakker verleende Barendregt de tel uit erkenning voor zijn jarenl inspanning voor de liberaal Texe rendregt is naast VVD-raadslid 12 jaar wethouder geweest voo partij. Maandag wordt Barendre burgemeester van Nieuwveen geïnstalleerd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8