Pieter de Groot lijsttrekker D66 r Weekend Film VOOR HET Agenda oud Papier Radio Texel 1Q6, .TEXELSE^? COURANT van 6 en 7 november 1993 Najaarswandeltocht Crying game: perfekte film Verenigingen collecteren voor „Jantje Beton" Voorlichtingsavond voor akkerbouwers Kookcursus voor 55-plussers Overkoepeling bijeen in Klif Mannenkoor zong in Keil am See VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 '.V 1 Vooruitlopend op het gemeenteraad-lidmaatschap heeft D66 lijsttrekker Pieter de Groot vast plaatsgenomen op de trap van het raadhuis Met de kleinst mogelijke meerder heid is Pieter de Groot tijdens de al gemene ledenvergadering dinsdag door zijn partijgenoten verzocht de lijst van D66 aan te voeren tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. ..Tegenstrever'' Klaas Fris kreeg slechts één stem minder. Bij de poststemming, een soort refe rendum per post, kreeg De Groot vorige week ook al het vertrouwen van de Texelse leden. Ruud Nooy en Els Whyte zijn derde en vierde in de rangorde. Twintig leden brachten hun stem uit. De 41-jarige De Groot, tekstschrijver en vertaler van beroep, is blij met de uitslag: „Er is kennelijk vertrouwen in mij, hoewel ik nog maar twee jaar op Texel woon. Maar de verschillen zijn zo klein, dat ik belangrijker aan dit resultaat vind dat iedereen als be kwaam wordt gezien. Ik wil daarom nadrukkelijk met spreken van winst of verlies. Wat mij betreft gaan we dan ook gezamenlijk de campagne voeren, leder heeft zijn aandachtsge bieden, want allemaal hebben we on ze sterke punten en tekorten." D66 benutte de vergadering tevens om enkele amendementen toe te iFoto Joop Rommetsl voegen aan het concept- verkiezingsprogram, waar dat naar de mening van sommige leden nog on voldoende was uitgewerkt. Zo werd gevreesd dat het standpunt om de bovengrens van 47.000 slaapplaatsen los te laten bevreemding zou wekken. „Dat betekent niet dat we vinden dat er nog veel meer toeristen bij kun nen, maar dat eerst grondig moet worden onderzocht waar de grenzen zijn bereikt en waar de sector even tueel kan worden versterkt. We zijn bijvoorbeeld vóór kwaliteitsverbete ring, maar uitgekeken moet worden dat het ten koste gaat van mensen met een kleine beurs." D66 is daarom voorstander van kam peren bij de boer. Volgens De Groot is dat met alleen een kwestie van principes. „Een fors gedeelte van de toeristen zijn Duitsers. Omdat in Duitsland op het moment een reces sie heerst, moet je proberen daarvoor minder gevoelig te zijn. We pleiten voor deskundig onderzoek naar de mogelijkheden en gaan bijvoorbeeld een gesprek met 10 voor Texel zeker niet uit de weg." Beheersgebied Een ander onderwerp van gesprek tij- Kerkdiensten zondag 7 november HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. T Verbeek uit Hille- gom; uitzending via De Lichtboei. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u. ds. A. W F. Waarden burg uit Diepenheim. Den Hoorn: 14.30 u. Intrede ds. H R. Betting. Oosterend: 9.30 u. ds. Joh. Moens uit Breezand. Oudeschild: 11.00 u. ds. A. W. F Waar denburg uit Diepenheim. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. Joh Moens uit Breezand. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u drs. Ciska Stark uit Lexmond, 17.00 u. drs. Ciska Stark uit Lexmond; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u ds. van Dijk; 19.00 u. ds van Dijk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds L. Kmpscheer; dienst in Oosterend BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser; uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor; crèche. Oosterend: zo 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Geen deel van de wereld" -in navolging van Christus. Wachttorenstudie: 11.20 u. „Voeg bij uw volharding godsvruchtige toewijding" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R. A van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12 30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18 00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15 00 uur Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11 •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht)- 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel 12527. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222 Kruisvereniging Texel- voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166 Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul) •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechmek Van Kralingen (samenwer kend met het heelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. dens de ledenvergadering was de re latienota. De D66-ers menen dat het weinig zinnig is die in z'n geheel ter discussie te stellen, maar ze zien perspectief die op onderdelen gewij zigd te krijgen. De Groot: „We heb ben een heel redelijk verhaal naar de provincie. Het is niet om in de gunst van de boeren te komen, maar een verschuiving van reservaat naar be heersgebied moet mogelijk zijn. In zo'n gebied is ruimte voor ecoland- bouw. Zo dien je twee zaken het mi lieu -want de boer wordt gecontroleerd of hij zich houdt aan de voorschriften- en ook de boer heeft er voordeel bij, want die ont vangt een vergoeding." Geschrokken is D66 van de houding van sommige partijen om bij de alge mene beschouwingen „een liefdes verklaring" naar het gewest Kop van Noord-Holland te sturen als reactie op Gelein Jansens flirt met een Wad dengewest. De Groot: „Wij denken ook dat de Kop de meest natuurlijke partner is, maar je zult eerst moeten bepalen welke voorzieningen je op Texel wilt houden. Wethouder Terpstra kan wel zeggen dat samen werking op basis van vrijwilligheid gaat, maar als je bijvoorbeeld besluit niet mee te doen aan de vervoersre gio krijg je ook je centen niet. Naar mijn idee is er bij veel raadsleden maar weinig inzicht wat gewestelijke samenwerking inhoudt." Betuwelijn Sommige amendementen hebben nog de goedkeuring van de leden no dig. Na opnieuw een poststemming wordt het definitieve verkiezingspro gramma binnen drie weken verwacht. Daarin zal geen melding worden ge maakt van een opmerkelijk initiatief van de Texelse D66 om een motie naar het hoofdbestuur te zenden met een standpunt over de Betuwelijn. De Groot geeft toe dat de actie weinig voor de hand ligt, maar bestrijdt dat het louter een symbolische is: „Als je als partij beweert de kloof tussen burger en politiek te willen overbrug gen, kun je het je niet veroorloven op je luie gat te blijven zitten. Juist op zo'n manier kun je de betrokkenheid bij besluitvorming tonen." Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" houdt zondag 7 november de najaarswandeltocht. Deze laatste tocht van het seizoen start vanuit het Stoombootkoffiehuis op de haven van Oudeschild. De route loopt over de Hogeberg, door de Hemmer en De Westen. Er kunnen afstanden van vijf, tien en vijftien kilometer worden gelopen. De start is tussen 13.00 en 14.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt inclusief herinnering f5,-. Zonder aan denken zijn de kosten 72,5. Leden krijgen een gulden korting. De win- terwandeltochten worden gehouden op 5 december, 16 januari, 6 en 20 februari. Hiervoor kan men zich zon dag aanmelden. Een alom geprezen film en toch niet vertoond in het grote film circuit is het intense IRA-drama The Crying Game van Neil Jor dan. Een film die zijn Oscar nominatie meer dan waard is met hartbrekend acteerwerk en een trillende spanning die je steeds weer op het verkeerde been zet. Een thriller weliswaar, maar één die boven het gangbare genre uitstijgt door zijn bijzonde re invalshoeken en door het ge loofwaardige menselijke drama. Volgens Preview is The Crying Game „een superintelligente film die zeis een loodzwaar, veron trustend onderwerp als de IRA- terreur verteerbaar en begrijpelijk maakt. Neil Jordan logenstraft daarbij alle voor de hand liggen de vooroordelen en clichés en presenteert ons een soms zelfs onbegrijpelijk bevredigend kunststuk." (CvH) Dinsdag en woensdagavond voor de filmclub: 21.00 uur Geprolongeerd uiteraard Steven Spielberg's JURASSIC PARC, do.t/m ma. 19.00 uur en 21.30 uur en voor de allerkleinsten de Nederlands gesproken Walt Disney-tekenfilm BAMBI, za. zo. en wo. 14.00 uur. Vrijdag 5 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". Om 19.30 uur begint in d'Ouwe ULO een info-avond voor kinde ren (en hun oudersl die aan triathlon-training willen meedoen Om 20.30 uur volgt info voor volwassenen die willen meetrai- nen in een beginnersgroep. In De Schakel bij de Hervormde kerk van Den Burg wordt bingo gespeeld ten bate van de ker krestauratie; 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO zijn al len die betrokken waren bij de Wampex 1993 welkom voor een napraatavond, waarbij foto's en video-opnamen bekeken kunnen worden; 20.00 uur. Zaterdag 6 november In Cinema Texel draait om 14.00 uur „B'ambi" en om 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". De welfareafdeling van het Rode Kruis Texel viert het 25-jarig be staan in het Rode kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Dansclub Madira houdt een dans avond in De Lindeboom, 20.00 uur ledereen welkom. Entree 75,00. In dorpshuis De Bijenkorf wordt teruggeblikt op Oosterend Pre sent; 20.00 uur Het Hoornder fanfarekorps DEK geeft in De Waldhoorn de najaar suitvoering met medewerking van het Smartlappenkoor; 20.00 uur. Zondag 7 november In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi" en om 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". Om 14.30 uur doet dominee Bet ting in de Hervormde kerk van Den Hoorn intrede als predikant. Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje maakt de najaarswan deltocht. Afstanden 5, 10 of 15 km. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit het Stoomboot koffiehuis op het haventerrein van Oudeschild. In het Spaarlampen actiepro gramma van RTL4 wordt opge treden door enkele Texelaars: 21.00-22.15 uur. Maandag 8 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Jurassic Park". In EcoMare is om 19.30 uur een dia-lezing over dinosaurussen. Een voorlichtingsavond over ge wasbescherming in de landbouw wordt gehouden in Bosch en Zee bi| De Koog; 20.00 uur G. Poot spreekt over vrij levende aaltjes en H. Oosterhuis over actuele onderzoeksresultaten Dinsdag 9 november Vanaf 14.00 uur vergadert de ge meenteraad over de begroting. 's Avonds voortzetting. De hele dag kunnen in de Doopsgezinde kerk spullen wor den bezorgd voor de grote verko ping van de Doopsgezinde zusterkring, die woensdag om 10 00 uur begint. De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een b,j eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom In Cinema Texel draait om 21.00 uur „Crying Game" (filmclub- voorstellingl. Hoogwater Oudeschild Vr. 5 10,40 en 23.20 Za 6 11.17 en Zo. 7 00.07 en 12.20 Ma. 8 01.15 en 13.30 Di. 9 02.30 en 15 00 Wo. 10 04.10 en 16.44. Do. 11 05.26 en 17.55 Vr. 12 06.26 en 18.50 Aan het strand is het ongeveer een uw eerder hoog water. De zon komt 7 no- vember op om 7.45 uur en gaat onder om 16.59 u 7 november laatste kwa: tier; 8 november doodtij Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beieren- straat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. Tussen 7 en 13 november wordt op heel Texel gecollecteerd ten bate van het Nationaal Jeugdfonds, beter be kend als „Jantje Beton" Het Nationaal Jeugdfonds geeft steun aan activiteiten en voorzienin gen die erop gericht zijn de jeugd van de straat te houden en zinvol be zig te laten zijn. De collecte wordt op Texel uitgevoerd door Gyvo de Koog, Speel-o-theek, Drumband Excelsior, Drumband DEK, kinderboerderij De Mars, Peuterspeelzaal, Kinderdagver blijf en Scouting Texel. Deze vereni gingen en organisaties profiteren er zelf ook van want een deel van de opbrengst mogen zij in hun eigen kas storten. De gewasbescherming in de akker bouw is volop in beweging. Onder zoekers Poot en Oosterhuis brengen aktuele zaken maandagavond in Bosch en Zee in woord en beeld. Poot is bezig met onderzoek naar de bestrijding van het vrijlevend aaltje dat in de akkerbouw en bollenteelt behoorlijk schade kan geven. Door het Meerjarenplan Gewasbescher ming is grondontsmetting nog be perkt mogelijk. Hoe de akkerbouwer door vruchtwisseling schade kan voorkomen wordt besproken door Oosterhuis. Hij doet verslag van de laatste gegevens en praktijkervarin gen met de nieuwste middelen. On- kruidbestrijding met een minimum aan werkzame stof is het motto. De avond begint om 20.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de kookcursus voor mannen van 55 jaar en ouder. Deze cursus van acht lessen wordt op maandagmiddag ge geven In de keuken van de OSG De Hogeberg. De organisatie is in han den van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Aanmeldingen onder tel. 12696. Radio Texel is te beluisteren via FM 106.1 of kabel 98,5. De uitzendtijden zijn: - maandag 18.00 - 20.00 uur - vrijdag 14.00 - 23.00 uur - zaterdag 08.00-23.00 uur - zondag 09.00 - 22.00 uur Programmanieuws - Zondag 11.00 - 12.00 uur. Vlas wiek heeft CD bon voor de juiste oplossing van een éénmalige kwis „Raad de componist". - Dinsdag 9 nov. Rechtstreekse uitzending vanaf 14.00 uur tot 17.00 uur van de algemene be schouwingen over de begroting 1994. Ook 's avonds vanaf 19.30 uur wordt de vergadering voort gezet. - Woensdag 10 nov. De reguliere raadsvergadering, aanvang 19.30 uur. - Woensdag 18.00 tot 20.00 uur Onder de Toren. Nieuw item: Direct na 18.00 uur actualiteiten met religieuze grondslag zoals kerk diensten, zangbijeenkomsten e.d. wmws fimt D Klif 12 stond gistermiddag in het teken van de open dag van de overkoepeling van vrouwenorga nisaties. Het programma leek enigszins in de war te raken, om dat spreekster Kitty Buena de Mesquita een uur te laat arriveer de, maar met een voorproefje van het optreden van Coby Schreijer werd dit soepel opge vangen. De lezing over de economische zelfstandigheid van de vrouw werd door de aanwezigen gecoi centreerd gevolgd. Tijdens de lunch was er tijd voor een on gedwongen praatje met elkaar, wat de bijeenkomst niet alleen leerzaam, maar ook erg gezellig maakte. (Foto Tesso de g» Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft het afgelopen weekend een bezoek gebracht aan het Duitse Keil am See, in de buurt van Trier. Sa men met het mannenkoor Sanger- bund Keil en MGV Grimburg werd daar zaterdag in een sporthal van en school een concert gegeven en zon dag werd muzikale luister bijgezet aan een mis in de R.K. kerk. Het contact met Keil am See ont stond via toeristen uit die plaats, die verblijf hielden in het Aegon bunga lowpark in De Koog waar het Texelse mannenkoorlid Kees Groenhof be heerder was. Het afgelopen voorjaar bracht het bestuur van het Texelse koor een oriënterend bezoek aan Keil, waarbij afspraken werden gemaakt voor een bezoek in het najaar. De Texelaars met aanhang die vrij dagavond met twee bussen het eiland verlieten, vormden een gezel schap van ongeveer honderd perso nen. Via Luxemburg werd naar Keil gereden, waar men werd onderge bracht in een aantal bungalows. Za terdag werd een bezoek gebracht aan Trier waar de beroemde Gotische dom werd bezichtigd. In het indruk wekkende gebouw bracht het koor een viertal liederen ten gehore, wat een onvergetelijke ervaring was. Het gezamenlijke concert dat 's avonds in de sporthal in Zeil werd gegeven, werd door ongeveer drie honderd luisteraars bezocht. Het Texelse koor leverde het leeuwedeel van het programma. Het uitnodigen de Duitse koor was door allerlei om standigheden niet op volle sterkte beschikbaar en werd daarom geas sisteerd door een ander koor uit Grimsberg, waardoor een ensemble van ongeveer dertig personen ont stond. Bovendien werd een instru mentale bijdrage geleverd oor de muziekvereniging Concordia uit Keil. Het totale programma was omvang rijk zodat het gevarieerde concert tot half elf duurde. Ook het optreden van het Texelse Mannenkoor de volgende dag tijdens een kerkdienst, was de moeite waard. Hier werden drie liederen uit de Missa Brevis van Haydn gezon gen. Organist Piet Krayma speelde met veel genoegen op het fraaie gel van de kerk. Het enige probleem dat zich tijde de reis voordeed ontstond toen! Daalder werd getroffen door acu rugklachten. Hij was tot niets m staat en het zag er zelfs even ns uit dat hij niet in staat zou zijnd rugreis te maken. In overleg met dokter ging hij echter toch de bi achterin liggend op een provison brancard, die was gemaakt vans deur. „Nog beter dan in een ziel. nauto", vond de dokter. Het gezt schap kwam zondagavond metc laatste boot aan op Texel, waan ambulance klaar stond om DaakJ over te nemen. In droefheid moeten u meedelen, dat op gezegende leeftijd i 88 jaar, toch nog onv wacht van ons is hei gegaan onze lieve vader, groot- en overgrootvader Frans Witte weduwnaar van Wilhelmina BaW M. A Witte t C. Witte T. Witte-Witte D J. Witte J. Witte-van Aaken M. Witte N C. Witte-Glasbergen F. Witte G. C. M. Witte-Glasbeii klein- en achterkleinkinderen Texel, 2 november 1993 verzorgingshuis Gollards Correspondentie-adres. Stuifweg 1794 HA Oosterend Vader is in de „Gollards" opc Gelegenheid tot condoleren vrijde november van 19 30 tot 20.30 f de „Gollards" en na de begrafenl de „Witte Burcht" De H. Eucharistieviering zal w® gehouden op zaterdag 6 novemb*' 10.30 uur in de parochiekerk v3nd Johannes de Doper te Den Bur9^ na de begrafenis op het R.K. W zal plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2