/D-lijst aangevoerd door Iman (1) en Kuiper (2) Texelaars voelden zich weinig betrokken bij benoeming burgemeester Ludieke campagne moet bezoek Calluna verhogen MITexels H ik zeggen wou... Omstreden baggerschuit brengt haven op diepte n smartlap, oftewel wie ere toekomt npenscenario Teso gens draaiboek TEXELSE^ CouRANT Onderzoek studenten: Texels Fauna 1994 Vissers op werkbezoek in Verenigde Staten 'SCHIET NOG v WWEL EENS EEN YRZANT(Z yj EEN flPPEL-lJE ODRfl J r Het baggerschip „Jetset" van de combinatie HAM VOW is maandag gestart met het uitdiepen van de veerhaven en de vaargeul bij 't Horntje. Anders dan de conventionele baggerschepen, waarbij het slib wordt opgezogen en elders gedumpt, werkt de Jetset volgens een ander systeem. Het baggerschip pompt zeewater in de modder die op de specielaag is neergeslagen. Zo on- staat een zwevende dikke mod derstroom die zich met het zeewater naar diepere delen van de Wadden zee verplaatst. Een gepatenteerd systeem waarover nogal wat scepsis bestaat, omdat niet direct zichtbaar is waar de bagger naar toe vloeit. Rijkswaterstaat heeft er echter goede ervaring mee en verwacht binnen twee weken de havens van Den Hel der en Texel en vaargeul op diepte te hebben. Volgens Jan Vonk van RWS is de methode niet schadelijk voor het milieu omdat geen vertroebeling van het water ontstaat. „Het water wordt onder lage druk in de modder gespoten, waardoor de modder niet aan de oppervlakte komt." De veer haven is in 1990 voor het laatst uit gebaggerd. (Foto Dirk Kuitorl Op televisie. Gerrie van Maldegem-Boesveld en Narda Pool- Dros zijn zondag van 21.00 tot 22.15 uur bij het RTL 4 televisieprogramma dat wordt gepresenteerd door Viola Holt. De uitnodiging kwam via een spaarlampenactie waar een kaart voor kon worden ingestuurd. De hon derd genodigden met een introducée doen tijdens de live uitzending mee aan een verloting. ne I ijdschap en ontroering hebben ids een traantje weggepinkt bij I ^en en lezen van alle geweldige 3 op ons optreden in „Klif 12", lol Den zondag. In het boeiende e< )van afgelopen dinsdag in de- vo rant, stond een prima weerga- lt( >wat zich allemaal die avond in n, born afspeelde. Toch ontbrak er 't in naam. Die bewuste avond i wij namelijk ook het voor- Ie! cehad Gijs Verschoor te mogen ;ke begeleiden, die op uitmuntende wijze zijn eigen hit ,,'t is weer maandag" met groot succes ten gehore bracht. Er is dus nog meer talent op Texel aanwezig! Dus ere wie (ook) ere toekomet. Gijs, en natuurlijk alle andere medewer kenden: Bedankt!! Uw Klapband Den Burg )U kandidaatsstellingsvergadering VVD is Erna Eelman-van der 'ip oensdagavond tot lijsttrekker n. Tweede op de lijst is land- oorman Rinus Kuiper, die tGerard van der Kooi met en- nmen verschil naar de derde erdrong. [Iman kreeg in Rebecca in De r 1 ina unaniem de voorkeur van ief [tijgenoten. Het lijststrekker- 'tomt voor de 53-jarige politica een verrassing. Ze zetelt nu jaar in de gemeenteraad en maandag wethouder ruimte- ja' ïening en huisvesting. „Mijn )t ng ligt wel in de lijn der ver- stelt Eelman tevreden 'annender ging het toe in de Dp#n de tweede plaats. Partij- un 5r Willem Bakker geeft grif (Ojzowel rond landbouwer Kui- ^iddenstander Van der Kooi lobby was gestart om te winnen. Niet zo vreemd, gezien de huidige twee VVD-zetels in de raad. Met 25 tegen 22 stemmen kreeg Kuiper de voorkeur boven Van der Kooi. Kuiper verwacht het tijdro vende raadswerk te kunnen combine ren met zijn boerderij en het voorzitterschap van de Texelse afde ling van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO). Net als Erna Eelman staat de affiniteit met de landbouw voor de gedreven voor man buiten kijf. „Maar dit betekent allerminst dat we nu een boerenpartij zijn", reageert Kuiper. Erna Eelman belooft dat de VVD zich net zo hard zal inzetten voor de visserij en de re creatie. „Ook de zorgsector dragen we een warm hart toe." Vierde op de VVD-lijst is Margriet de Boer, vijfde Els Zoon en kandidaat nummer zes is Wim Boom. Tiende en hekkesluiter is Henry van der El uit Den Hoorn. In december presenteert de partij het concept verkiezings programma aan leden. leners in actie tijdens de geënsceneerde rokend en met drie „gewon- aan boord spoedde Teso's Mo- tzich dinsdagmiddag naar de van 't Horntje waar brand- jders en ambulances klaar ston- xn te hulp te verlenen. Een Ispellend scenario, dat door de ienst zelf in scene was gezet et bedrijfsveiligheidsplan uit te Maëndag gebeurde dat in sa- rerking met de Helderse hulp iers, terwijl dinsdag Texel aan urt was. Om een grote ipsbrand, bijvoorbeeld door een ■plosie of een autobrand, na te Jen werd buitengaats het Ten-autodek vol rook gezet. „Tot f hebben we nooit hulp van de weer nodig gehad, maar het w ok anders verlopen", aldus Jan a ivan Teso, die samen met het iiondcollege in Delfzijl het red- i plan heeft uitgewerkt. Na het ken van de „brand" maakte ka- Theo Dogger rond drie uur HJ de problemen en zette koers Texel om hulpverleners aan te laten. Intussen zorgde de erratische blusinstallatie ervoor bovenliggende dekken werden d, waardoor het aan dek drijf- 3 erd. Behalve brandweer en am- brand aan boord van Teso's Molengat (Foto Dirk Kuiter) bulances was ook een ziekenwagen van de Joost Dourlein-kazerne ter plaatse. Om 15.45 uur klonk het sein „brand meester". Bloem is goed te spreken over de jaarlijkse reddingsac tie, die op enkele details na volgens draaiboek is verlopen. „Het uitbreken van brand aan boord van de veer schepen is voor ons de meest reeële bedreiging. We zijn zo realistisch mo gelijk te werk gegaan.Zeer tevreden zijn we over de hulpverlening door brandweer en ambulances. Het geeft ons een veilig gevoel." Om geen pa niek onder passagiers teweeg te brengen waren alle opvarenden naar het bovendek gedirigeerd, waar ze door de kapitein tevoren over de oe fening werden ingelicht. nieter* Huilen vcranHMHiriJi-lijkluul v.in <li nj.uln VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Een groep vissers (waaronder 13 personen van Texel) heeft tussen 18 en 29 oktober een zakenreis ge maakt naar de Caterpillar fabrieken in de Verenigde Staten. De reis was georganiseerd door C. Koffeman van Urk in samenwer king met Caterpillar-importeur Geveke en bood ook ruimte om met andere aspecten van Amerika kennis te ma ken. De belangstelling van de vissers was vooral gericht op de (scheeps)- dieselmotoren die Caterpillar in enor me aantallen maakt en die in de Ne derlandse visserij vrij veel worden toegepast. Caterpillar is een gigan tisch bedrijf. De omzet van 20 miljard per jaar komt voor driekwart uit de produktie van graafmachines en voor een kwart uit de fabricage van moto ren. Het totaal 80 personen tellende gezelschap ging per KLM in eerste in stantie naar Chicago en reisde van daar naar Peoria, Mossvile en Lafayette. In laatstgenoemde plaats staat de fabriek waar Caterpillar de motoren van de bekende 3500 serie maakt. Daarvan rollen er per dag 650 van de band. De vissers kregen tij dens de rondleidingen een uitsteken de indruk van het productieproces. Verder reizend (in 12 dagen werd 2000 mijl afgelegd) werden ook vis- verwerkende industrieën bezocht, het Henry Ford-museum, de Niagarawa- tervallen en de Militaire Academie van Westpoint. Ook New York werd bezichtigd, evenals Boston, Newport (met het landhuis van multimiljonair Vanderbilt) en Portland waar een ex cursie in een visafslag werd gemaakt. De groep Texelaars die aan de reis deelnam bestond uit de echtparen C. Boersen, W.Boom, F. Krijnen, C. Vonk, W. Vonk, A. van der Vis en mevr. J. van der Vis. De meesten waren nooit eerder in Amerika ge weest. Ze hebben er veel opgestoken en zakelijke contacten opgedaan die mogelijk een vervolg krijgen. Echter lang niet alles wat ze zagen riep be wondering op. De reizigers zagen in het land van de onbegrensde moge lijkheden ook toestanden, die het ge voel opriepen dat het in Nederland zo slecht nog niet is. wel de commissaris van de koningin graag een vrouw als burgemeester van Texel had gehad. Verkiezing door de bevolking vindt Poster niet goed. Actievoeren door een burgemeesterskandidaat tot het beïnvloeden van kiezers is geen juiste manier van werken. De burgemeester moet boven de partijen staan en on afhankelijk zijn. Inwoners van Texel kunnen bovendien moeilijk een kandi daat beoordelen die van buiten komt, zodat verkiezing niet erg zinvol lijkt. Texels Belang heeft trouwens liever geen eilandbewoner als burge meester. Een buitenstaander staat vrijer tegenover de lokale problema tiek met zijn vele tegenstellingen dan een Texelaar, die vaak al bindingen heeft met groeperingen waardoor hij niet objektief is of als niet objektief beschouwd wordt. De studenten stellen vast dat er nog al verschil zit in de standpunten. De commissie van Thijn wil verkiezing door de gemeenteraad, de Texelse burgerij voelt voor verkiezing door de ingezetenen en de zittende politiek lijkt het huidige systeem best te vinden. De Texelse ondervraagden (gesteund de commissie van Thijn) zijn het er over eens dat de burgemeester „van buiten" moet komen. De Texelaars voelden zich weinig be trokken bij de recente benoeming van de nieuwe burgemeester. De meeste mensen denken dat die be trokkenheid groter zou zijn, als de burgemeester zou worden gekozen door de bevolking en velen zouden in dat geval hun stem uitbrengen. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat onlangs op Texel werd gehouden door een groep studenten van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. Bij een enquete die werd gehouden on der de middenstand en hetwinkelend publiek in De Koog en Den Burg (to taal 100 personen) werd duidelijk dat slechts één op de zeven ondervraag den zich bij de toen net afgesloten benoemingsprocedure betrokken had gevoeld. Actueel Het onderzoek van de studenten had te maken met de in discussie zijnde staatsrechterlijke vernieuwing in Ne derland. In het kader daarvan heeft de commissie Van Thijn zich gebogen over de benoemingsprocedure van burgemeesters. De commissie advi seerde de burgemeester (die „van buiten" moet komen, dus niet uit het lokale politieke circuit) voortaan door de gemeenteraad te laten kiezen. Bij de enquete konden de mensen ook zeggen welke eigenschappen een burgemeester zou moeten hebben en welke belangen hij zou moeten be hartigen. Sommige gegevens die de enquete opleverde waren verrassend. Zo bleek 11% van de mensen niet te weten wie op dat moment de burge meester was en een kwart van de ondervraagden vond zijn beleid matig tot zeer slecht... Top vijf Zoals kon worden verwacht liepen de antwoorden op de vraag waarmee de burgemeester zich vooral zou moeten bezig houden, sterk uiteen. „Het va rieerde van opening van sexhuizen en koffieshops op Texel tot een in cul tuur geïnteresseerde burgemeester die moest beschikken over een heli kopterview", aldus de studenten, die aan de hand van de antwoorden wel een top vijf konden samenstellen uit de antwoorden. Het meest gehoord werd de mening dat de burgemeester moet opkomen voor de belangen van de Texelse bevolking. Dit varieert van meer werkgelegenheid voor de Texe laars tot meer toneelverenigingen. Mening nummer twee was dat de burgemeester qua uiterlijk representa tief moet zijn. De nummers drie en vier zijn tegen strijdig. Mening drie is dat de burge meester het toerisme moet beperken en nummer vier is dat de burge meester het toerisme juist op peil moet houden. De voorstanders van beperking gaven vaak aan dat het aantal projektontwikkelaars moet worden teruggedrongen, ten gunste van de Texelse bevolking en de be scherming van het milieu. Als vijfde eindigde het standpunt dat de burge meester een eigen mening moet hebben. De studenten noemen het verrassend dat behartiging van het milieu en de agrarische belangen laag scoorden. Ze schrijven dat toe aan het feit dat slechts winkelend publiek is geïn terviewd. Volgens het huidige systeem wordt de burgemeester benoemd door de Kroon (feitelijk de minister van Bin nenlandse Zaken), na een procedure die erop neerkomt dat de gemeente raad een profielschets maakt, waarna de commissaris van de koningin uit de kandidaten een selectie maakt. De geselecteerden voeren gesprekken met een vertrouwenscommissie, be staande uit een afvaardiging van de gemeenteraad. De commissie doet daarop een aanbeveling aan de com missaris van de koningin, die op zijn beurt de burgemeesterskandidaat voordraagt bij de minister, die de eindbeslissing neemt. De commissie Van Thijn heeft zich gebogen over mogelijkheden om deze procedure te vervangen door verkie zing door de inwoners van de ge meente of verkiezing door de gemeenteraad. De meerderheid van de commissie voelt voor het laatste. Tevreden Daarmee is raadslid G. Poster het niet eens, zo blijkt uit het interview dat de studenten met hem hebben gemaakt. Poster vindt het huidige systeem prima. Juist bij de recente benoeming van burgemeester Van Rappard is gebleken dat rekening wordt gehouden met de mening van de vertrouwenscommissie. Die was in meerderheid voor Van Rappard hoe binnenbad fs, tè duister is: „Het is een ludiek idee. Zo'n leus moet niet te gemakkelijk te begrijpen zijn, an ders leest iedereen er overheen." In dezelfde ludieke trant past de in troductie van Dolf C(alluna), een manshoge, draagbare mascotte, die als uithangbord gaat dienen. Figuur lijk omdat-ie als een soort Flipje Tiel de verpersoonlijking van Calluna moet worden, letterlijk wegens de mogelijkheid er een bord met mede delingen aan te haken. Kalusche: „Omdat Dolf mobiel is, zal-ie veelvul dig te zien zijn op markten en brade rieën. We hopen dat Dolf de bekendste Texelaar wordt." Nog niet geheel uitgewerkt is de wens van de gemeenteraad om minder-welgestelde Texelaars de gele genheid te geven tegen gereduceerd tarief te zwemmen op daluren. De raad uitte die wens bij de vergadering in juli, toen de gemeente Calluna een lening verstrekte van bijna f 2,7 mil joen. Rab: „De financiële drempel is met ƒ17,50 voor niet-aandeelhouders nogal hoog. We denken aan de woensdaqmiddaq en aan een bedrag van ƒ3,50. Helemaal zijn we er nog niet uit, maar we doen ons best. Want we zijn de gemeenteraad erg dankbaar voor de coulante houding." Slogan De directie van het zwemparadijs is desondanks niet van zins op haar lauweren te rusten. Volgens Rab bestaat de ambitie voor „upgrading" van het complex met ondermeer een buitenbad, „maar alles staat of valt met de naambekendheid en dus de bezoekersaantallen". Deze overwe ging heeft ertoe geleid dat de naam Arend Nijkamp in ..zwembroek" en directeur Ben Rab poserend met mascotte Dolf C. (Foto Joop Rommats) Met een naamswijziging en een lu dieke promotiecampagne gaat Callu na proberen de naambekendheid te vergroten. Het zwemparadijs -dat sinds gisteren Calluna Park heet- is er weliswaar in geslaagd de bezoe kersaantallen op een stabiel niveau te brengen, te veel toeristen weten volgens de directie niet dat op Texel ook in de winter kan worden ge zwommen. Er bestaan bovendien vergevorderde plannen minder- draagkrachtige Texelaars op daluren tegen een gereduceerd tarief toe gang te verschaffen. Deze voorne mens werden gisteren tijdens een persconferentie bekend gemaakt door directeur Ben Rab en campag neleider Ruud Kalusche. Dankzij de natte zomer heeft het zwemparadijs in de maanden juli en augustus 6000 bezoekers méér ge trokken dan vorig jaar. Op een zes tot tiental topdagen kon de opname capaciteit niet voldoen en moesten klanten worden gevraagd op een la ter tijdstip terug te komen. Toch steeg het totale bezoekersaantal van Calluna niet: 125.000 tot en met september, ongeveer evenveel als in 1992. Dat lijkt ongunstig, gezien het feit dat de zomer van 1993 voor het eerst in het vijfjarig bestaan van Cal luna „echt" slecht was, maar direc teur Rab is niet ontevreden: „Je moet bedenken dat er door het natte weer minder toeristen op Texel wa ren. Minder mensen hebben dus vé- ker een bezoek aan Calluna gebracht. Bovendien kan één slechte zomer nog niet een volledige omslag in het bezoekersaantal bewerkstelligen.' „Calluna" in „Calluna Park" is veran derd. Rab: „De toevoeging Park laat zien dat het een complex betreft, met méér dan alleen een zwembad. Er zijn volop mogelijkheden. We heb ben een partycentrum en er is ruimte voor congressen. Bovendien is er ge noeg parkeergelegenheid." Vooruitlopend op de gisteren gestarte promotiecampagne adverteerde het bedrijf zaterdag in een aantal landelij ke en regionale dagbladen, met een totale oplage van 3,5 miljoen. Daarbij werd de slogan „Zonder zwembroek geen zwemparadijs (óók in de win ter)" gebruikt, ontsproten aan het brein van Ruud Kalusche en zijn „denktank" Arend Nijkamp en Jenny Ellen. „Die zin stemt tot nadenken", meent Kalusche. „Misschien leidt-ie ook wel eens tot een verkeerde inter pretatie, maar dat is wel zo geestig." Ook Rab vreest niet dat de slogan, die moet voorkomen dat toeristen zonder zwemgoed naar het eiland ko men omdat ze niet weten dat er een

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5