Cjroen "/warL-Jexels in het harL, )mstreden streekplan aan jverkant ter discussie 7 n Critici kunnen in Den Helder gram kwijt Zelfstandigheid voorkeur overlevingsplan Cebeco Winst Oosterend Present (f46.500) voor dorpshuis MERCI VIELFALT 4,89 Nummer Sintmagazine ierist zag vos al duinen Mokbaai ven opletten, svp! Kind gestikt onder baal stro Veel belangstelling voor intrede nieuwe dominee x* 250.000ste bezoeker voor EcoMare 8? Kapot, maar glimlachend de deur uit bij FITT 8» Onverdiend verlies voor sterk SV Texel 5 84 Nel Bruining weer kampioen 5 84 Drie eenakters in Klif 12 7 Sf Welfare: meer dan sokken breien 7 Opluchting groot na terugkeer van Luciano Opstandige dronkaard TEXELSE^COURANT BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10831 DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 j,advortentles, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111. jactie Parkstraat 10 of Warmoésstraat 45, Den Burg, tel 02.220-62620. schijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, i/1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel bezorger Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De telefoon 02220-17266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar. Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 klaars kunnen donderdagavond november in Den Helder hun hart thten over het ontwerp-streekplan lord-Holland-Noord dat het ruimte- beleid tot 2005 bepaalt. Het plan op het eiland met gemengde ge ms ontvangen, omdat de land- en recreatie ondergeschikt zijn natuur en landschap. Ook zou- er onvoldoende garanties over svesting in staan. De avond rdt gehouden in Schouwburg De npagne aan het Bernardplein en ;int om 19.30 uur. ibesluit de informatieve bijeen- nst in Den Helder te houden, heb- Texelaars de provincie niet in afgenomen. Om tegemoet te nen aan de bezwaren hebben GS sloten na de inleiding door gedepu- fde Friso de Zeeuw Texelse spre- het eerst het woord te gunnen, lat ze met de laatste boot terug men. l mysterie rond de vos die vorige (k werd gevonden is nog niet op- ist. Dat er op het eiland een vos stond voor Klaas Mulder uit itwold (Groningen) echter al lang De jager meent stellig dat hij Pinksteren tijdens een wandel- hl in de duinen bij de Mokbaai vos heeft gezien. „Ik ben Istochtelijk jager en heb in Gro- gen herhaaldelijk een vos gescho- Ik weet zeker dat ik er op Texel Ije heb gezien, want ik herken ze oos. Het dier zat zo'n vijf minu- stil op een duintop." :g op het kampeerterrein bij hoeve imwijk lichtte hij Joh. Witte in zijn ontdekking. Die weet zijn azing nog als de dag van giste- te herinneren. „Toen hij over die vertelde zei ik dat die beesten voorkomen op het eiland. Maar «ld vol er een te hebben gezien, heb ik Staatsbosbeheer nog ge- maar ook die hadden er geen gnaleerd." Toen de Texelse Cou- vrijdag melding maakte van de gingen Witte's gedachte direct S naar het gesprek. „Nou, dan lat hem wel zijn geweest." Witte ile Mulder in over de vondst, ma deze contact opnam met de Mulder: „Als wij op jacht gaan vossen, proberen we het hol te fcn. Dat ligt vaak in een slootkant i Je herkent het aan de grote grond eromheen. Het dier it zijn prooi mee naar binnen en 'bert het daar. Misschien liggen wat beenderen of zo." 9 bij de politie levert weinig op be herkomst. Het onderzoek is niet veel verder en de maagin- van de vos is nog niet geana- ttd. voorbereidingen voor Texel- itist 1994 zijn in volle gang. als gebruikelijk stellen wij er op de informatie („tips") zo dig en correct mogelijk weer geven. Als u nog niet bent ge verzoeken wij u uw „tip" in teltoerist 1993 even op juist- d te controleren. Vooral nu het agazine eenmaal per jaar ver mint is het belangrijk dat uw Helding er goed in staat. Voor "Passingen of correcties kan en met vrijdag 19 november "tact worden opgenomen met "greet Berndsen, Wilhelmina- n 58, Den Burg, tel. 14896. deze datum kunnen in ver- "d met vertalingen in het Duits Engels geen aanpassingen s' worden uitgevoerd, mailing voor adverteren in dtoerist krijgt u binnenkort gestuurd. Kees Klaassen, tel. ®0O (L&R), kan u hierbij van zijn. Wij hopen, met uw bewerking, de komende Texel- >t weer tot een onmisbare voor Texelaar en toerist te sn. RUIMTELIJK CONCEPT LANDELIJK GEBIED ecologische structuur agrarisch produktiegebied concentratie bollenteelt A concentratie tuinbouw onder glas concentratie toerisme en recreatie blauw netwerk WADDENZEE heeft een gebied bij De Cocksdorp ingekleurd als golfbaan. Voor economische groei, zo stelt planmaker Ir. F. Vermeijs, moet de re gio uitgaan van haar eigen kracht. Dat komt neer op uitbouw van be staande activiteiten zoals landbouw, visserij, toerisme, dienstverlening en industrieel midden- en kleinbedrijf. Om visserij en recreatievaart voor de toekomst te behouden, bepleit de VVD dat in het streekplan uitbreiding van de haven in Oudeschild moet worden opgenomen. De agrarische sector zal een belang rijke rol blijven spelen en levert over het algemeen een aantrekkelijk land schap op, vermeldt het streekplan. De doelstelling landbouw, recreatie en natuur te verweven, stuit de VVD tegen de borst. „Veel liever zien we een scheiding van functies. Gebieden waar de landbouwbelangen optimaal tot ontplooiing komen en andere waar natuur een hoofdfunctie ver vult." Deze lijn moet volgens de VVD naar de recreatie worden doorgetrok ken. Het streekplan ligt op het ge meentehuis ter inzage. De zesjarige Robbin Hoogewoning is gistermiddag rond 14.30 uur op een boerderij aan de Hoornderweg bedolven geraakt onder een baal stro. De jongen, die in Den Burg woonde, overleed later in de mid dag aan de gevolgen in het Gemi- niziekenhuis te Den Helder. Het kind speelde op het erf van de boerderij en is vermoedelijk op het stro geklommen. Eén van de pakken is gevallen en op de jongen terecht gekomen. Dergelijke balen hebben een gewicht van zo'n 240 kilo. Een werknemer van het bedrijf trof het kind bewusteloos aan. Hij wist hem snel te bevrijden en sloeg alarm. Het slachtoffer werd met spoed naar het ziekenhuis vervoerd, maar de hulp mocht niet meer baten. Het ontwerp-streekplan is een combi natie van de plannen van de Kop van Noord-Holland en Texel, Westfriesland en Noord-Kennemerland en zal medio april door Provinciale Staten worden bekrachtigd. Het provinciebestuur beschouwt de Noordkop, inclusief Texel, als een achterstandsgebied waardoor inwo nertal en voorzieningenniveau achter uit gaan. GS willen de komende jaren drie- tot vierduizend nieuwe ar beidsplaatsen creëren om het verlies binnen de Koninklijke Marine te com penseren. Om het nijpende woningte kort op te heffen willen GS in NHN 35.000 extra woningen bouwen. Om dat de regio Noord-Holland-Noord met een vertrekoverschot kampt, ko men in Den Helder huizen vrij. Texel krijgt daardoor onvoldoende woon ruimte toegewezen om de groeiende bevolking onderdak te bieden. De ge meente vindt dat het eiland als een aparte woningmarkt moet worden gezien. De VVD pleit er in een brief aan Provinciale Staten voor meer hui zenbouw toe te staan in de buiten dorpen, met name in Oosterend. Bij het zien van de plankaart, waarop Texel uitgezonderd de jonge polders „groen" is gekleurd, sloeg menig Texelaar de schrik om het hart. Grote delen van de Hors, de Razende Bol, de oostkust van Texel en de Wadden zee zijn ingekleurd als natuurmonu ment. De omstreden plannen voor WADDENZEE natuurgebied IJSSELMEER multifunctioneel water NOORDZEE muitilunctioneel water MARKERMEER multifunctioneel water natuurontwikkeling aan de Rommel pot bij Den Hoorn staan op de kaar ten aangegeven, evenals die bij Utopia, de Haneplas en ten zuid oosten van Oosterend. Volgens het college is natuurbouw bij de Rom melpot in strijd met de afspraken die met de provincie zijn gemaakt. Namens de gemeente zal wethouder Erna Eelman-van der Kooi dit naar voren brengen. Tijdens de begrotings vergadering riep ze de politieke partij en op eveneens het woord te voeren in Den Helder. Het CDA geeft de voorkeur aan beheersgebieden boven natuurreservaten. Afgezien van de plannen voor relatie- notagebied en natuurontwikkeling zijn de landbouwers bezorgd over de om vang van de bodembeschermingsge- bieden op Texel. Dit zijn terreinen waaraan de provincie bijzondere bo demwaarden toekennen die behouden moeten blijven. Het duingebied en het merendeel van oud-Texel valt hier onder. Menselijk handelen wordt in deze gebieden aan regels gebonden. Rinus Kuiper, spreker namens de WLTO, ziet dit als een bedreiging voor de landbouw. „Het rapport is nogal onduidelijk over de gevolgen, maar voor mij staat vast dat boeren in bodembeschermingsgebieden forse beperkingen worden opgelegd." De maatregelen kunnen nadelig uitpak ken voor de bollentelers. De provincie Cebeco in Den Burg gaat waar schijnlijk door als zelfstandige onder neming. Eén of meerdere medewerkers zullen het bedrijf dan overnemen. Het coöperatieve me- chanisatiebedrijf onderzoekt momen teel of deze privatisering een haalbare oplossing is om de Texelse dochter uit de rode cijfers te tillen. Oorzaak van het verlies is het inzak ken van de verkopen door de malai se in de landbouw. Cebeco geeft er de voorkeur aan dat de vestiging blijft bestaan als service- en verkooppunt op het eiland en wil de toekomstige eigenaar(s) daarbij fi nancieel en moreel ondersteunen. Gistermorgen gaf het verliesgevende concern (dat 38 vestigingen in het land heeft) in De Lindeboom open heid van zaken over de toekomst van Cebeco Texel. In hoeverre de banen van de zeven personeelsleden in Den Burg op de tocht komen te staan, kon directeur Piet Boer in afwachting van het onderzoek naar verzelfstandi ging nog niet zeggen. „De schoor steen moet bij ons blijven roken. Er moet iets gebeuren." Boer sloot samenwerking met bij voorbeeld Bonne Mechanisatie in Midden-Eierland nog niet uit, maar omschreef dit als „tweede keus". De Texelse markt is volgens Boer groot genoeg voor de concurrenten, mits de bedrijfsvoering wordt aangepast. Voorwaarden voor verzelfstandiging is dat het bedrijf onder de Cebeco-vlag blijft opereren. Er worden contracten afgesloten, waarbij de onderneming de bestaande merken landbouwma chines blijft verkopen. Daarmee vol doet Cebeco aan de doelstelling voor een verkooppunt op het eiland. Ook de serviceverlening aan mensen die in het verleden machines van Cebeco hebben gekocht blijft daarmee ge waarborgd, voorspelde Boer. Flexibeler Ervaringen met verzelfstandigheden van vestigingen elders in het land, hebben goede resultaten gegeven. „Na verloop van tijd gaan de bedrij ven steeds beter draaien. In plaats van werkweken van zestig uur die nu worden gemaakt, werken onderne mers straks 80 uur per week. De ad ministratieve kosten gaan omlaag, omdat echtgenotes dit vaak in de avonduren doen. Door de financiële betrokkenheid is een zelfstandige be ter in staat tegenvallers op te van- Aan de festiviteiten rond Oosterend Present heeft het dorp netto f46.500,- overgehouden. Het geld zal worden besteed aan de verbou wing van dorpshuis De Bijenkorf. Dat maakte voorzitter Willem van Tatenhove zaterdagavond bekend tij dens de slotavond waarbij de Ooste- renders uitgebreid terugblikten op de festiviteiten. „Dat een dorp zó feest kan vieren", keek Tatenhove in een drukke Bijen korf terug op Oosterend Present. „Drie dagen uit je bol gaan terwijl er nauwelijks schade Is aangericht. Dat noem ik nog eens een echt feest." De weersomstandigheden liepen als een rode draad door Oosterend Pre sent. Tijdens de gezamenlijke maaltijd hoosde het van de regen. „Toen bleek dat zoiets best kan. Het ver hoogt de saamhorigheid." Het histo risch spel, dat door de weergoden werd ontzien, omschreef Tatenhove als „het mooiste dat ik tot dusver heb meegemaakt". Wat hem bij de overige evenementen opviel was dat de onderdelen waarbij geen entree werd geheven opvallend veel publiek trokken. Om de toeschouwers voort aan meer van het straattheater te la ten genieten, stelde hij voor de voorstellingen in het vervolg op een verhoging te houden. Uit dank voor hun inspanning haalde de voorzitter de commissieleden op het toneel en verraste ze met een herdenkingsplaatje en een roos. Ook bedankte hij de Oosterenders die hadden geholpen bij de opruimings werkzaamheden na afloop. „Dankzij hun was alles in één dag weer net jes." Jaap Hin, voorzitter van de dorps commissie Oosterend, liet weten de opbrengst goed te kunnen gebruiken. „Het dorpshuis bestaat ruim 25 jaar en moet nodig worden gerenoveerd." Hin verwees naar de peuterspeelzaal die is gehuisvest in de kelder. De ruimte voldoet niet meer. Gestreefd wordt naar huisvesting in een goed geoutilleerde ruimte op de begane grond. Ook de verouderde sanitaire voorzieningen moeten nodig worden opgeknapt, evenals de keuken. Hoe wel Hin nog geen defintieve plannen presenteerde, is het de bedoeling dat aan de achterkant van het dorpshuis een gymzaal wordt gebouwd. De hui dige zaal kan dan voor andere doel- Oosterend Present bleek een schot in de roos. voor het voetlicht. Uit denk haalde het bestuur de commissieleden iFoto Gerard Timmerman) einden worden gebruikt en krijgt om die reden een sfeervollere inrichting. Hin benadrukte dat Oosterend met de nieuwe gymnastiekafdeling geen zuigkracht op andere dorpen wil uit oefenen. „De zaal moet in de Ooste- render behoefte voorzien." Om een en ander te financieren is de jaarlijkse exploitatiesubsidie van de gemeente (f15.000,-) nietvoldoende. Het college is voorstander van een éénmalige bijdrage van f300.000,-, waarover de gemeenteraad zich van avond buigt. „Voor zover mij bekend zal er positief worden besloten", ver trouwde Hin de zaal toe. Hij hoopte dat met de bouw snel een begin kan worden gemaakt. Naast de Oosterend Present-bijdrage en een beroep op het eigen vermo gen van f200.000,-, is het nodig dat de dorpscommissie voor de renovatie nog een aanvullende lening afsluit. Hin hoopt dat de gemeente niet al te streng vast houdt aan de eisen van het bestemmingsplan. „De gymzaal is weliswaar beeldbepalend, maar du re gevelsteentjes kunnen er niet af." De bijeenkomst in De Bijenkorf werd afgesloten met een straattheater en een videofilm van Oosterend Present. De 13-jarige Luciano van Karsen had problemen die hij zelf niet kon overzien. Hij dacht ze op te lossen door weg te lopen, maar kwam er al gauw achter dat dat geen zin had. Vrijdagmiddag meldde hij zich bij het JAC (Jon geren Advies Centrum) in Am sterdam waar hij duidelijk te kennen gaf dat hij terug naar huis wilde. Het JAC stelde daar op de ouders in kennis, die hem ophaalden. Gebleken is dat de jongen het eiland woensdag met de boot van 18.05 heeft verlaten. De gi taar die hij bij zich had, had hij achtergelaten in de berm bij de Leemkuil. De nacht bracht hij in Den Helder door in de openlucht, slapend in de bosjes. De volgen de ochtend ging hij met de trein naar Amsterdam waar hij rond zwierf. Bij het zoeken naar on derdak werd hij op het spoor gezet van het JAC. Vanzelfsprekend gaf het verlos sende telefoontje bij de ouders geweldige opluchting, na twee dagen van ongerustheid en koortsachtig speuren. Talloze mensen en instanties waren bij de zoekactie betrokken. Vader en moeder Van Karsen: „Het waren een paar verschrikkelijke dagen voor ons, maar het was hartver warmend om te voelen hoe er werd meegeleefd en mee gewerkt". gen." Volgens de spreker is er voor kleinschalige familiebedrijven toe komst. „De landbouw blijft altijd be staan." Klant Dick Boerhorst vroeg zich af of dit voordeel in de reparatie- tarieven tot uiting zal komen. „Want hoge tarieven stuiten de boeren te gen de borst. Ze gaan zelf sleutelen." De Cebeco-man beloofde niets, maar erkende wel dat dankzij lagere tarie ven het werkaanbod zou toenemen. „De werkplaatsen van sommige land bouwers doen weinig onder voor die van Cebeco." Op vragen over toekomstige verbre ding of versmalling vanhet sortiment, kwam nog geen duidelijk antwoord. Wel concludeerde Boer dat technici beter werk kunnen leveren wanneer ze zich specialiseren. Over enkele weken wordt duidelijk of Cebeco zelfstandig wordt. Een 31-jarige Cocksdorper werd in de nacht van zaterdag op zondag aange houden in het centrum van Den Burg omdat hij in het openbaar stond te urineren. Hij kreeg daarvoor een bon. Even later werd dezelfde man rijdend in een auto gezien in de Witte Kruis- laan. Hij weigerde een blaastest en een ademanalyse. Dat kwam hem duur te staan, want hij kreeg nóg een proces verbaal en een rijverbod voor negen uur. I M. ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de onderstaande folder ^-^y^PRESENT. Boek- en kantoorboekhandel Langeveld de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Tfelefoon 02220 - 12741 Fax. 02220 14111 I M. ADVERTENTIE Texelse Automatiseringsdagen Wat weet de Texelse ondernemer van automatisering? Zie pagina 8. I.M. ADVERTENTIE assorti, melk of puur doos 250 gram van 5,59 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1