Samen met collega's aan je algehele conditie werken: Competitie is volstrekt taboe" terk Texel verliest onverdiend in hoog genoteerd Schagen - Sport .TEXELSE COURANT" eizame remise Tetak 1 Bruining weer NK- kampioen triathlon Bowlen: baanrecord voor Erik Venneker Mah Yong winst voor Co Koomen Zaalvoetballen: monsterzege voor De Koog Turnkampioenschappen zaterdag in sporthal Veel vangsten in sportviswedstrijd Eilandcompetitie basketbal ZDH onvoldoende bij de pinken Programma zaalvoetbal DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 De mensen moeten kapot doch glimlachend de deur uitgaan. Dan den ik tevreden", grijnst Joop Steen mort vriendelijk. „Het is volstrekt niet de bedoeling dat ze in competi- it gaan met elkaar, ledereen kan nee doen en presteert naar eigen lermogen." (aar een landelijk idee biedt het Fy- iiotherapeutisch Instituut voor Trai- snsbegeleiding Texel (FITT) sinds wikele maanden de mogelijkheid aan larticulieren en werknemers van be kijven onder professionele begelei- ing hun lichaamsconditie en -kracht i verbeteren. De (inmiddels hon- fcrdvijftig) deelnemers in de leeftijd an 16 tot 60 jaar blijken zeer tevre- !en en doen slechts zelden afbe- fcht. Of ze ook op hun werk minder uilen verzuimen wegens ziekte noet nog worden afgewacht. Rabobank is samen met de VVV Tegelzetterij Piet Kooger één van bedrijven die meedoet. Zevenen- Eertig van de zevenenvijftig werkne- ers hijsen zich op basis van niwilligheid wekelijks in hun gmpak- om aan de conditie te werken. Boven verwachting", zegt een ver- rugde directeur Leo Timmers, die het goede voorbeeld geeft. „In filiaal in Katwijk waar ik heb ge- erkt werd ook gezamenlijk gesport, aar veel minder massaal. En de sar collega's die hier niet meedoen, innen echt niet. Omdat ze bijvoor- reld in Den Helder wonen." Enquête mmers hoorde vorig jaar van het itiatief van de fysiotherapeuten terk Broekstra, Joop Steenvoort en sd Krijnen, toen die via de bank de nchting van hun pand aan de Jioorwal wilden financieren. „Het ik me wel wat voor onze mensen toen ik dat bij personeelschef Mare Meskers aankaartte, bleken bij hem dezelfde plannen te bestaan. En onafhankelijk daarvan klonken ook in de ondernemingsraad soortgelijke ge luiden." Een enquête binnen het be drijf deed de rest. „Hartstikke leuk", meent ook mede werkster Anita van den Boom. „Het mooie is dat iedereen eraan kan mee doen. Allemaal werken we binnen onze eigen mogelijkheden aan de conditie, maar omdat ieder zijn eigen programma volgt en aan andere doelstellingen moet voldoen, ontstaat er geen competitie." Volgens Steenvoort is dat ook abso luut met de bedoeling. Elke deelne mer legt van te voren een zogenaamde FITT-test af om een idee over de eigen kracht en het uithou dingsvermogen te krijgen. Op basis daarvan ontwikkelen de begeleiders individuele programma's. Na drie maanden wordt een nieuwe test af genomen om de vooruitgang te kun nen beoordelen. Vervolgens wordt het oefenschema aangepast. Afwisseling „Niet eens zozeer om de deelnemers zwaarder te belasten, maar vooral voor de afwisseling", legt Steenvoort uit. „Om te voorkomen dat mensen onbewust toch de strijd met elkaar aangaan, voorkom ik dat cursisten van gelijke kracht tegelijkertijd het zelfde programma afwerken. Daarom zet ik bijvoorbeeld twee personen die even hard fietsen niet naast elkaar." Van den Boom relativeert de tweestrijd die zou ontstaan: „In de praktijk heb je helemaal niet in de gaten wat een ander doet." De individuele werkwijze hoeft ken nelijk niet te betekenen dat een kille, fanatieke sfeer ontstaat. Meskers: „De groepen van acht zijn zo veel mogelijk door elkaar gehusseld, zodat je niet wéér met je collega's van de afdeling samen bent. Dat is denk ik een goede stimulans om ook anderen beter te leren kennen en op een leu ke manier met elkaar bezig te zijn." Het sociale aspect is samen met de verbetering van de algehele fysieke- weerbaarheid het belangrijkste doel. Timmers: „Het streven is niet op de ze manier het ziekteverzuim terug te brengen. Veel belangrijker is dat men sen die een zittend beroep hebben eens wat aan sport doen. Als je daardoor zó'n goede conditie krijgt dat je minder vaak ziek bent, is dat alleen maar meegenomen." Zijn per soneelschef valt hem bij: „Ik ken een bedrijf waar na een soortgelijke trai ning het verzuim is teruggebracht van zestien naar acht procent. Maar het lijkt me moeilijk om een verband te bewijzen." Betrokkenheid Om de werknemers te stimuleren draagt de Rabobank zodanig bij in de cursuskosten, dat een deelnemer voorafI) nog slechts f5,- tot f6,- be taalt om een uur te kunnen sporten. „Dat lijkt me voor iedereen betaal baar. Helemaal gratis maken we het met, want op deze manier houd je de betrokkenheid groot en voorkom je dat mensen om het minste of ge ringste afbericht doen", verklaart Timmers op quasi-strenge toon. Mes- kers lachend: „Van hogerhand hoeft het echt niet te worden bevorderd, want de onderlinge controle is enorm. Als iemand eens niet is ge weest, moet hij de volgende dag di rect rekenschap afleggen aan zijn collega's. En een slap smoesje wordt niet geaccepteerd. Dan moet hij zijn verzuim gewoon inhalen bij een ande re groep." Fysiotherapeut Freerk Broekstra wijst erop nog eens op dat de training voor iedereen geschikt is: „Eerst heb ben we een gezamenlijke warming-up van tien minuten om de spieren warm te maken. Daarna volgt een in dividueel onderdeel van veertig minu ten. Daarin komen alle functies van (iet lichaam aan bod. Er wordt ge werkt aan de hart- en longinhoud en aan de kracht in armen, benen en buik. Omdat wij als begeleiders constant in de buurt zijn, kunnen we ook direct corrigeren wanneer iemand bijvoorbeeld een verkeerde houding heeft. Tot slot is er een cooling-down van tien minuten." Steenvoort: „Ik heb in het begin sla peloze nachten gehad, omdat ik vreesde dat deelnemers achteraf zou den klagen dat ze nu nóg niet in staat zijn een marathon te lopen of kabeldikke spierbundels hebben. Dat is natuurlijk allemaal wel te realise ren, maar dan moet het programma daar op zijn ingericht. Daarom moet bij de test vooraf worden ingevuld welk doel ze willen bereiken." Veel méér voldoening houdt Steen voort echter over aan cursisten die normaal gesproken van alle sporten zijn buitengesloten: „Er kwam iemand naar ons toe die door een zwaar ongeluk blijvend letsel heeft opgelopen. Ik heb me suf gepiekerd welk programma ik hem zou moeten aanbieden. Nu gaat die man lachend over het parcours. Kijk, dèt vind ik nou schitterend." Joop Rommets Zaterdag houdt FITT open huis. Alle be langstellenden zijn voor Informatie en advies welkom tussen 13.30 en 17 00 uur in het ge bouw aen de Schoorwal. Onder professionele begeleiding werken aan je conditie. Rechts FITT-medewerker Freerk Broekstra IFoto Joop Rommets) floop van de wedstrijd Schagen- kon coach Roomeijer uiterst te- sn zijn over het door zijn jon- vertoonde spel. De 1-0 rlaag tegen de hoog op de rang- slaande tegenstander was we ll onverdiend. Driekwart van de itrijd waren de Texelaars sterker, jorhoede verzuimde evenwel de isende goals te scoren. nijd ging aanvankelijk gelijk op joed veldspel. In de vijftiende ut schoot Ralph Koning na een combinatie met Henk Knol naast. Vijf minuten later leverde inje trap van Texel weer niets bk in de zesentwintigste en ze- itwintigste minuut van de trijd kreeg Texel reële mogelijk- i de score te openen, doch de jer doelman wist onheil te voor- n. Een mooie actie vanaf rechts Wim van Veen werd op een na door Paul van Exel gemist, ninuten voor de rust kreeg Koning de kans van zijn leven, «speelde de doelman van Scha- P kundige wijze, doch met de nde gapende doelmond voor vist hij nog naast te tikken. Gevaarlijker srste kwartier van de tweede «as de thuisclub gevaarlijker, doelrijpe kansen werden niet ierd. Achtien minuten na de terd een vrije trap genomen, Marcel Ris hoog voor het doel itst. De bal scheerde rakelings et hoofd van een koppende ian der Veen voorlangs het Texel kwam via knap combina- herhaaldelijk in het «meter-gebied van Schagen, succes bleef uit. De laatste tien eltennissers van Tetak 1 en zaterdag naar het onde- Eande WW 5 in Wervershoof, Een gemakkelijke overwinning verschiet leek te liggen. Het toer anders dan verwacht. Fred En Lieuwe v/d Veen verloren hun eerste enkelspel en ook ibel werd door de heren n, der Bakker, vorige week niet d op dreef, speelde zaterdag beter. Hij wist twee partijen «en, waarvan één na een thterstand in de derde game. !v/d Veen won zijn laatste jden en Fred Mosk kwam 11 tot winst, zodat de ein- 5-5 werd. jliet zien dat het ook anders bral dankzij een sterk spelen- 1in Janssen werd tegen Dis- uit Hoorn een 7-3-zege minuten werden rommeliger. Ralph Koning knalde nog eens naast. Beide ploegen trachtten een doelpunt te forceren. Na vermeend buitenspel door de Schager grensrechter liet de scheidsrechter terecht doorspelen, maar de Texelse voorwaartsen wisten de bal niet in het doel te werken. Zo'n vier minuten voor afloop schoot wederom Ralph Koning in het zijnet. In de zevenentachtigste minuut van de wedstrijd ging Paul van Exel alleen op het Schager doel af, maar ook zijn lage schuiver wist de boomlange thuisdoelman met de vuist te onder- Voor de derde keer in haar car rière is Nel Bruining (47) uit Den Hoorn er zaterdag in geslaagd de wintertriathlon van Assen op haar naam te schrijven. Na 20 km lopen, 100 km fietsen en 40 km schaatsen ging zij in een tijd van 7.09.32 uur als eerste over de finish van de overdekte schaatshal in de Drentse hoofd stad. Een jaar lang mag zij zich nu Nederlands kampioene noe men bij de damesveteranen. Dat de wedstrijd als loodzwaar geldt, bleek wel uit het feit dat in Bruinings categorie slechts één andere deelneemster meedeed. De ervaren triatlete kwam echter niet volledig uitgeput over de fi nish. Het looponderdeel ging haar goed af. Waar ze had ge hoopt op een tijd van rond de 1.45 uur, werd het 1.37 uur. Het fietsen liep tot halverwege naar wens, maar na het keerpunt moesten de laatste 50 km tegen een straffe wind worden afge legd. Daardoor ging de vermoeid heid een rol spelen bij het schaatsonderdeel. „Dat had ook te maken met de slechte baan", verduidelijkt Bruining. „Het sta dion is kort geleden overdekt en volgens mij lopen ze nog een beetje te kwatten met het maken van het ijs. Het beton kwam er op sommige plekken gewoon doorheen." De Hoornder liet zich er niet door ontmoedigen en ein digde in een tijd die dertien mi nuten sneller was dan vorig jaar. Daarmee liet ze menig deel neemster in de lagere leeftijdsca tegorie ver achter zich. Bruining is niet plan op haar lau weren te gaan rusten: „Ik heb nu negen keer meegedaan in Assen. De tien zou ik graag volmaken." Ze laat het niet bij vage plannen. De komende winter staan drie wintertriathlons in Duitsland en Oostenrijk op Bruinings program scheppen. Kort daarop, in de negen entachtigste minuut, kwam Schagen, geheel tegen de verhouding in, op 1-0 door rechterspits Botman. Zijn als voorzet bedoelde bal verdween voor Bart Heerschap onhoudbaar hoog in de verste bovenhoek van het Texelse doel. Zelfs hierna kregen de eilanders nog doelrijpe kansen, doch Vrouwe Fortuna was hen ongunstig gezind, een terugspeelbal op de keeper van Schagen leverde Texel zo'n 30 secon den voor het einde een indirecte vrije trap op. De geelzwarte muur van Schagen was evenwel niet te passse- ren. Texel had weer verloren. In de bestuurskamer spraken de woorden van de Schager coach Paul Verre („Schagen schijt van de mazzel") boekdelen. De naaste concurrentie van Texel wist alle punten te verga ren, zodat het team rode lantaarndra ger is geworden. Gezien het in deze wedstrijd vertoon de spel kunnen de groenzwarten ver trouwen in de toekomst houden. Zondag speelt Texel 1 een uit wedstrijd tegen De Rijp, Erik Venneker van Drogisterij Mets gooide tijdens de bowlingleageu een baanrecord van 229. De winst kon het team niet meer ontgaan. De hoogste serie werd afgelopen week echter gegooid door Dennis Beumkes van IBS Oele Schoo. Die liet 790 no teren, waardoor Last Minnet werd verslagen. Ook opvallend was de winst van Piama, dat het gerouti neerde Hotel Tatenhove van de baan veegde. Bij de huisvrouwen wonnen de T-Fords van het sterk tegenstand biedende WBZ. Ook de Bloopers haalden de vole winst binnen. Het jeugdteam van de Buteriggel/sla- gerij Hans Ploeger pakte alle vier punten tegen Taxi Grootjen. De hoog ste game (176) was van Ronald Bei- erveld van Hotel de Strandplevier. Uitslagen: Sommeltjes-TZN 5-0, Piama-Hotel Tatenhove 3-2; Deurdouwers-Tabakshop 2-3; IBS/Oe- le/Schoo-Last Minnet 5-0, Paal 9-Gruisi 1-4; Onder de Pomp-Baanbrekers 3-2; EVA- Champion Sisters 3-2, Paal 12-Hotel De Weal 1-4; Timmers Tearoom-Stunt Team 4-1, All Stars-'t Pruttelhuus 1-4, Bedr. Service Dekker- Drogisterij Mets 1-4; Huisvrouwen: De Pms- Klavervier 2-2; Mabico-Bloopers 0-4, WBZ-T- Fords 1-3, Jeugd: De Butenriggel-Taxi Grootjen 4-0; Kiosk Opduin-Hotel De Weal 3Vi-%; Ho tel juliana-Hotel De Strandplevier 3-1 De Mah Yongwedstrijd van vorige week is gewonnen door Co Koomen met 5040 punten. Hij werd op de voet gevolgd door Laurien Bakker en Riet Veenendaal. Mah Yong is een Chinees spel dat iedereen kan leren. Er wordt wekelijks om 19.30 uur gespeeld in het Koffie- centrum in de Weverstraat. Deze week begint de spelavond echter om 20.00 uur in verband met de Sint Maarten viering. Nieuwe spelers (ook beginners) zijn welkom. Inlichtingen via 15729. Een versterkt De Koog won met gro te cijfers van Mantje. Texel behaalde een benauwde zege op Oosterend en Le Berry versloeg op knappe wij ze Casino. Plus Klus kon het deze keer niet bolwerken tegen Klif. Het eerste team van s.v. De Koog zal ongetwijfeld een grote concurrent worden van koploper Texel. De Koog heeft zich versterkt met keeper Bart Heerschap en speler Martin Koorn. Beiden zijn afkomstig van Bouwmarkt Gamma en hebben in tweede instan tie alsnog overschrijving gekregen van de KNVB. Nu De Koog eindelijk een echte keeper heeft gekregen, gaat het team beter voetballen. Smaakmakers zijn Edgar Klippel en Jack Rammers. Vooral de laatste wordt nogal eens onderschat. Mantje had geen antwoord op de daden drang van De Koog. Liefs negenmaal scoorde het team, Mantje slechts tweemaal. Ook Mantje had zich ver sterkt. Rob van der Stap (eveneens afkomstig van Bouwmarkt Gamma) speelt nu in dit team. De vakantie vierende Erwin Koning werd echter node gemisL Texel speelde niet best tegen Casino, toch werd nipt gewon nen. Henk Knol speelde bij Texel als een van de weinigen een goede wedstrijd. Bij Ooster end ontbrak Vincent Kapsers. Topscoorder Plus Klus werd verslagen door Klif. Hans Boswijk was met twee doel punten topscoorder. Casino is zonder Kees van Heerwaarden maar matig op dreef. Le Berry kon profiteren en met redelijk verzorgd spel de over winning grijpen. Marco Koorn, deze keer wel doeltreffend, scoorde twee maal evenals de altijd goed spelende Gerko van Putten. In de eerste klasse had Rab twee maal moeten spelen. Helaas bleef het team woensdag weg. Zaterdag werd In Sporthal Ons Genoegen worden zaterdag de inmiddels traditionele Texelse turnkampioenschappen ge houden. Publiek is welkom, de toe gang is gratis. De wedstrijden beginnen om 09.00 uur met de recreatieve groepen. Zo'n 350 deelnemers verschijnen bij de verschillende toestellen. Inzet van de strijd tussen de zes Texelse gymvere nigingen zijn wisselbekers, beschik baar gesteld door Duin bouwbedrijf. De prijsuitreiking van deze wedstrijd is rond 14.00 uur. 's Avonds om 19.00 uur wordt de strijd vervolgd door de wedstrijdtur ners van de diverse verenigingen. Veertig Texelaars uit de selectiegroe- pen strijden om de individuele titel. wel gevoetbald, maar zonder succes, omdat tegenstander De Krim ver diend won. Richard Houterman mocht van geluk spreken dat zijn treffer alsnog door de scheidsrechter werd goedgekeurd. Klif 2 kwam ook tweemaal in actie. Beide keren werd gewonnen. Oosterend 2 was wel erg wisselvallig. Werd eerst dik gewon- nqp van Jelleboog 3, een dag later werd het een forse nederlaag tegen Jelleboog 2. Jonge keeper Oosterend 4 liep tegen de eerste ne derlaag aan. Rab 2 speelde hetzelfde spelletje als Oosterend 4 en verdien de de zege. Oosterend 5 zorgde bijna voor een verrassing tegen De Koog 4. Maar dit team besliste de wedstrijd in de laatste minuten toch in hun voordeel. Casino 4 was twee maal in actie, echter zonder resultaat. Texel 3 boekte tegen Casino 4 de eerste overwinning. Vervolgens won De Krim 3 met grote cijfers van Casi no 4, al moet worden vermeld dat Casino wel een erg jeugdige keeper van amper 13 jaar in het doel had. Gempo boekte in de derde klasse een monsterzege op Jelleboog 4. Het team heeft een nieuwe aanwinst in de persoon van Guus de Puysselaar. Die trof het doel viermaal. Oosterend 6 had geen moeite met Klif 4. Bij de ze ploeg speelde Paul van Heerwaar- den een verdienstelijk partij die hij bekroonde met drie doelpunten. Een getergde Ewoud Bakker zorgde er bij de junioren voor, dat Texel 2 verdiend won van koploper Texel 1. Hij scoor de vier maal. Uitslagen: Hoofdklasse: Le Berry-Casino 5-3, Oosterend- Texel 3-4; Klif-Plus Klus 4-1; De Koog-Mantje 9-2; 1e klasse: De Krim-Rab 5-3; Klif 2-Jelleboog 2 5-2; Klif 2-Oosterend 3 3-1, Oosterend 2-Jelleboog 3 13-5; Rab-Casino 2 (Rab niet komen opdagen); Klif 3-De Koog 3 3-7, Jelleboog 2-Oosterend 2 5-1; 2e klasse: Texel 3-Casmo 4 4-3, Texel 4-De Koog 4 3-9; Casino 4-De Krim 3 3-10; De Koog 4-Oosterend 5 5-4; Rab 2-Oosterend 4 5-3; 3e klasse:De Koog 5-ZDH 6-10; Jelleboog 4-Gempo 4-14; Oosterend 6-Klif 4 7-1; Junio ren: Texel 1-Texel 2 5-7. De sportviswedstrijd bij de Teermolen in Oudeschild heeft zeven vangsten opgeleverd. Veertien vissers deden mee. Jan Kingma werd eerste met twee vissen, totaal 66 cm. Hij werd op de voet gevolgd door Henk Veldhuizen (36 cm) en Nico Tessel (35 cm). De volgende wedstrijd is op 21 no vember om 08.30 uur aan de Otter- saat. Op 28 november gaat de sportvissersclub met een grote af vaardiging naar de sinterklaas wedstrijd aan de Afsluitdijk. Opgeven hiervoor kan nog tot 24 november bij P. Verhagen, telefoon 13986. onderstaande voor krant vrijdag: Programma vrijdag 12 november: 20.00 u. junioren 20.30 u. Nauta Foto-Zebra Sp. Sportshop 21.00 u. Veenbaas B.-Sportshop Hema 21.30 u. USA Sportfash.-Hema Veenbaas Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Dat ondervonden zondag de voetbal lers van ZDH, die na hun spectacu laire overwinning van vorige week tegen Kreileroord met de nodige ver wachtingen naar Koedijk waren afge reisd. De bewoners van het (voormalige) lintdorp bleken echter niet onder de indruk en met een ietsje meer overtuiging, slimheid en geluk wisten ze ZDH met een 1 -O-nederlaag naar het eiland terug te sturen. Met slechte ervaringen van het re cente verleden nog in het geheugen koos trainer Gerrie Plaatsman voor zekerheid. De aanval moest een man netje inleveren ten faveure van het middenveld en de verdedigers kregen opdracht hun tegenstanders geen meter ruimte te bieden, In de begin fase pakte dit concept goed uit, maar halverwege het eerste bedrijf sloegen de Koedijkers toch toe, nadat gaandeweg de gemakzucht in het spel van ZDH was geslopen. Links back Richard de Leeuw werd uit gespeeld en op rij maaiden enkele van zijn teamgenoten over de bal, die tenslotte door een slagvaardige Koe dijker werd ingeschoten: 1-0. Plots waren de Zwaluwen van slag en tot aan de rust lukte weinig meer. De verdedigers slaagden er maar wei nig in de opbouw fatsoenlijk te ver zorgen en wanneer dat toch eens lukte, werden de aanvallers bui tenspel gezet door de lepe achter hoede van Koedijk. De tweede helft leek beter te worden toen Roald van der Slikke na tien minuten goed doorzette en koelbloedig scoorde Tot verbijstering van vriend en vijand keurde de warrig leidende scheids rechter de treffer echter af. Plichtmatig bleef ZDH aanvallen, maar het was Koedijk dat nog enige kansen kreeg. Keeper Don Haaksman was alert, maar tot ergernis van iedereen die de Hoornders een warm hart toedraagt, bleef hij de enige. Woensdag 10 november: 18.30 u. Casino-Oosterend (J) 19.20 u. ZDH-Oosterend 6 20.15 u. Klif 4-De Koog 6 21.05 u. De Krim 2-Casino 3 21.55 u. Jelleboog 4-Rab 3 Zaaldienst: De Krim Donderdag 11 november: 18.30 u. Selectie 19.20 u. Mantje 3-Timmers Bakkerij 20.15 u. De Krim 4-Casino 5 21.05 u. Jelleboog 3-Rab 21.55 u. De Koog 2-Oosterend 3 Zaaldienst: De Koog Vrijdag 12 november: 17.30 u. Oosterend 5-Nioz 18.20 u. De Krim-Klif 2 19.10 u. Casino 2-Jelleboog 2 20.00 u. Plus Klus-Oosterend 20.55 u. Casino-De Koog 21.45 u. Texel-Le Berry 22.35 u. Mantje-Jelleboog Zaaldienst: Klif

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5