feel bijval voor DEK n Smartlappenkoor Vat i k zeggen wou. Opzienbarende Eenakters beroepstoneelgezelschap Texels WELFARE RODE KRUIS TEXELSE y COURANT' Gourmetavond Niet alleen sokken breien bij Rode Kruis Verlies voor Mareis Veel doelpunten bij De Koog zaterdag Eilandcompetitie bastketbal koppen in één zak, geet het maar! Argwaan en angst Kiezersbedrog DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 najaarsuitvoering van Door Eigen cht was er één om niet licht te ten. Is het de leden van drum- en fanfarekorps uit Den Hoorn loonlijk al toevertrouwd de toe ters enige aangename uurtjes te organ, zaterdagavond was het al vóór de stoelen aan de kant gin- Dat was niet in het minst te in aan de bijdrage van het llappenkoor, dat met een uit ge- ide selectie meezingers het pu in in het dorpshuis in vervoering Vooral de liedjes die samen het fanfarekorps werden uitge- vd, waren een lust voor het oor. dat de plaatselijke vertolkers van levenslied nog bij elk concert be korden, ligt het voor de hand ze bij een volgend evenement van te inviteren. de stukken die zonder de tand van het Smartlappenkoor den uitgevoerd, waren het aanho- meer dan waard. In het recente Men bleef de kwaliteit nog wel achter bij het enorme enthou- me, maar dit keer was dirigent Modder er in geslaagd zijn mu- optimaal voor te bereiden. Met Westfriesland Muziekfestival van pnd weekeinde in het vooruit- hadden de fanfareleden de af tpen weken dan ook fanatiek iifend. Voorzitter Gerrit Jan Zig- nan had vooraf weliswaar ver- td dat het optreden een male uitvoering" betrof -iets tus- een generale repetitie en een uit ing in-, de DEK-leden beseften ikkig dat ook in deze thuis- strijd het beste beentje moest 'jen voorgezet. Na een vertede- begm van de jonge majorettes ?en smakelijke opwarmer van de nband, ging de fanfare er van ac- af stevig tegenaan. Vooral de oermg van een selectie successen Louis Armstrong klonk verras- soepel, als betrof het de medley een geroutineerde bigband. Bij plechtige „Choral and Rock-out" van Ted Huygens kon worden gegnif feld om enkele majorettes, die zittend tussen het publiek met theatrale arm gebaren dirigent Modder imiteerden. De opkomst van het Smartlappen koor veroorzaakte een ware volksver huizing tussen zaal en podium -met filevorming in beide richtingen-, want de in totaal hondertien muzikanten konden bezwaarlijk tegelijk de plan ken bevolken. Het was het startsein voor het publiek zich te roeren. Bij klassiekers als „De klok van Arne- muiden", „de Zuiderzeeballade" en „Droomland" werd, eerst nog be schroomd en later (bijna) massaal, meegezongen. Na de pauze bracht het fanfare een drietal nummers die volgende week bij het muziekfestival met op het pro gramma staan. Ze waren kennelijk wat minder vaak gerepeteerd, want bij tijd en wijle viel een missertje te horen. De ontspannen en vlotte wijze waarop de muziek werd vertolkt maakte echter veel goed. Na de mee zingers hadden sommige toehoorders enige moeite werkloos toe te moeten zien bij de melodieën die goed in het In manege Akenburg is zaterdag een gourmetavond voor leden van menve reniging Tussen Wad en Duin. De aanvang is 20.00 uur en de kosten bedragen /T2,50 p.p. Opgeven kan tot 12 november bij L. Eelman, tele foon 12746. gehoor lagen en al na drie maten tot neuriën uitnodigden. Met de rentree van het Smartlappen koor werden deze luisteraars op hun wenken bediend. „Vaya con dios" klonk nog wat stroef, maar bij „Het kleine café aan de haven" was de beer echt los. Het gedrag van Bert Bruyn was daarbij typerend: met zijn blaasinstrument op schoot zong het DEK-lid luidkeels mee via het tekst blad van de zangeres die een verdie pinkje lager voor hem stond. Het stralende gezicht op het podium sprak boekdelen. Tot slot zong het koor met begelei ding van het fanfare. Liederen als „Daar bij de waterkant" en „Mijn Bonnie" gingen er in als Hoornder- ring. Dat niet alleen de toehoorders enthousiast waren bleek andermaal, toen ze geen seconde hoefden te smeken om de toegift Kleine Greetje uit de polder". léZüiO' Bij het najaarsconcert van DEK en het Smartlappenkoor musiceerde iedereen mee. Ook het publiek. IPoto Joop Hommers) In het Hoornder theater Klif 12 wor den zondag drie eenakters gepresen teerd. Drie Texelse verenigingen zijn hiertoe uitgenodigd, evenals het Haarlems beroepsgezelschap ,,Het Volk". Deze groep is aangetrokken om de dag professioneel af te slui ten. Op het programma staan verder Toneelgroep Oosterend en het gezel schap Vuilnis. Aanvankelijk stond ook Sint Jan op het programma, echter door een ernstig verkeerson geluk van regisseur Gerard Zijm is dit afgelast. Toneelgroep Oosterend speelt een eenakter geschreven door één van hun eigen leden, namelijk Aris Bre mer. Het stuk ECZEEM gaat over een jonge schilder die zich gebruikt voelt door een lastige klant. Hij proeft het zoet der wraak door listig toneelspel en wint de dochter door zichzelf te zijn. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Welfare-afdeling van het Texelse Rode Kruis zijn zaterdag de dames A. Huizinga en E. Combé ge huldigd voor vijfentwintig jaar trou we dienst. Vanaf de oprichting zijn zij in het vrijwilligerswerk actief. Me vrouw G. Bruin werd in de LTS- kantine geëerd voor tien jaar trouwe dienst. Alle vijfendertig actieve vrijwilligers werden bij de huldiging betrokken. Secretaris Liesbeth Rijk sprak daarbij lovende woorden en onderstreepte dat het werk „al lang niet meer al leen uit het breien van sokken bestaat. Het is de laatste jaren een tendens in de politiek méér over te laten aan de thuiszorg. Als de familie afhaakt, spelen onze vrijwilligers een belangrijke rol." Hoewel cursussen in stervensbegeleiding en het leren om gaan met dementie tegenwoordig steeds meer voorafgaan aan het welfare-werk, heeft het Rode Kruis niet te klagen over de aanmeldingen. Recentelijk meldden zich opnieuw drie vrouwen, die momenteel een cursus in Den Helder volgen. „Gek genoeg blijft het aantal steeds rond de vijfendertig", weet Rijk. „Die zor gen met zijn allen steeds voor een fi nancieel gezonde situatie. Het breien van sokken mag dan niet langer het enige werk zijn, de verkoop op de verschillende Texelse feestmarkten le vert wel leuk wat geld op. De over schotten gaan naar goede doelen, zoals het Tesselhuus." De vrijwilligers hadden slechts één bescheiden wens, namelijk nieuwe tafelkleedjes voor het Rode Kruis- gebouw. Dit verlangen werd door het bestuur ingewilligd. Daarnaast wordt hen terzijnertijd een barbecue aange boden, waarbij de leden van het bestuur zullen optreden als bedie nend personeel. izaar N. H. kerk. De bazaar die ag werd gehouden ten bate van H. kerk in Den Burg heeft bruto DO,- opgebracht. De loterij leverde olgende prijswinnaars op: 1e een draagbare kleurentelevisie: Daalder, Kotterstraat, Ooster- 2e prijs, Texeler dekbed: P. See- Verlaet, Den Burg; 3e prijs, zuiger: A. van Hoorn, lerstraat. Den Burg. Dan is er een oranje lootje, nr. 317 waar prijs op gevallen is. Deze is af te bij Wiersma Meubelen, We- traat 70. sim weg. Een 17-jarige Ooste- mist haar zwarte helm van uerk Nova. Zij had hem zaterdag in zaak op de Groeneplaats ge en toen ze terug kwam, was de 'verdwenen. xboekje. Een 39-jarige toerist is ;n winkel in de Parkstraat be- op het stelen van een sex- je. lemclub TX 71. De kaarsenactie Memclub TX 71 heeft netto X),- in het laatje van de vereni- gebracht. Met man en macht in ouders en kinderen zaterdag 'schillende dorpen de deur langs irkochten voor ƒ4.000,-. Alle vrijwilligers in de bloemetjes gezet. Rechts vooraan (vlnr) de jubilarissen mevr A. Huizinga. mevr. G. Bruin en mevr. E. Combé. IFoto Joop Rommetsl De spelers zijn Meat Maas, Rïa Bet- sema, Kees Timmer en Arco Eelman en de regie is handen van Aris Bre mer zelf. Vuilnis Voor het eenakterfestival van vorig jaar is het gelegenheids-gezelschap VUILNIS opgericht, genoemd naar het toneelstuk dat toen gespeeld werd. De samenwerking was echter zo goed bevallen dat men nog een keer de koppen bij elkaar heeft gestoken. De keus is gevallen op WAT DRINK IK NU HELEMAAL, een theaterstuk dat toneelgroep SAAI een aantal jaren geleden veelvuldig op de meest uiteenlopende lokaties heeft gespeeld. Een alcoholiste die sociaal en geeste lijk helemaal wegglijdt en door haar omgeving verstoten dreigt te raken. Spelers zijn Lia Coutinho, Charlotte Lorier, Aris van Zeijlen en Cor van Heerwaarden. Het volk 's Avonds speelt Toneelgroep Het Volk hun produktie „Het Laatste Kie vitsei". Het is het derde en laatste deel van een triologie over het Man nelijk Onvermogen. Drie halfbroers worden door de plotselinge dood van hun moeder meedogenloos op zich zelf teruggeworpen. Nieuwe visies en bespiegelingen zijn noodzakelijk om aan de grote leegte in hun leven het hoofd te bieden. Of dit de drie ge- kwelden zal lukken is nog maar de vraag. Hun inzet is weliswaar opti maal, maar hun naïeve toekomstvisie en de trivialiteit van alledag dreigen hun beentje te lichten. Terwijl het ra diotoestel deuntjes speelt, zwelt in de huiskamer de donkere roffel van het noodlot aan... Aanvang 15.30 uur - Wat drink ik nu helemaal 60 minuten); 17.00 uur - Eczeem 40 minuten); Vervolgens pauze tot 20.15 uur: Het Laatste Kievitsei (75 minuten). Entree: 's middags ƒ10,00, 's avonds ƒ10,00 - hele dag ƒ15,00 (vriendenprijs hele dag ƒ12,50). Re serveren kan: 19633. Diner tussendoor is mogelijk. Voor deze dag is er bovendien een spe ciaal arrangementje samengesteld. De basketballers van de Mareis heb ben in een matige wedstrijd verloren van ZAP. Deze tegenstander begon overrompelend. De Texelaars herstel den zich enigszins, wat de score ten goede kwam. Hoewel de tegenstan der veel fouten maakte, werden de Mareis toch verslagen met 45-37. Programma zaterdag 13 november, in Burgm. De Koninghal: 17.30 u. De Mareis (h)-Adelborsten Het zaterdagalftal van De Koog heeft een ruime overwinning behaald op PSCK, een ploeg die evenals De Koog met vier punten onderaan de ranglijst staat. De Koog gaf PSCK een lesje in doelmatigheid door met 7-3 te winnen. De Koog kwam binnen één minuut op voorsprong. Martijn de Veij vertrok vanaf de linkerkant, sneed het zestienmeter-gebied binnen en liet de keeper kansloos: 1-0. Een betere start kon De Koog zich niet wensen, zeker na de blamerende nederlaag van vorige week was dit de rug gesteun die het elftal nodig had. Het veldoverwicht was in de eerste minu ten enorm. In de vijfde minuut moch ten de Kogers de derde hoekschop tegemoet zien. Die werd kort geno men op Dennis Eelman die met een afgemeten voorzet Coen Schoonhe den bereikte. Deze bracht met een mooie kopbal de 2-0 op het score bord. Na deze bal dachten de blauw-witten de buit binnen te hebben. PSCK for ceerde in de tiende minuut echter de aansluiting. Doelverdediger Charles Ipenburg moest lijdzaam toezien hoe de verdediging op het verkeerde been werd gezet. De 46-jarige doelman had geen antwoord op de droge schuiver. Het centrale verdedigings duo Rammers/Witte hadden alles vol ledig onder controle, maar moest toekijken hoe PSCK uit een vrije trap de gelijkmaker binnenschoot. Martijn de Veij rondde in de 30e minuut een steekpass van Schoonheden met links af en schoot vijf minuten later met rechts een vrije trap in. Hij bracht de marge op twee. Ipenburg verhinderde in eerste instantie een te gentreffer, maar ook de veteraan was in de rebound kansloos. Dennis Eel man bracht in de laatste minuut van de eerste helft de ruststand op 5-3. De verdedigers van De Koog bleven moeiteloos overeind in de tweede helft en de ploeg kon counteren. Martijn de Veij liet met een snelle uit val zijn vierde goal aantekenen, de zesde voor De Koog. Rechts-back John Eelman bepaalde met een dave rende knal de eindstand op 7-3. Bij de junioren wordt steeds harder gestreden om de overwinning binnen te halen. Hierdoor wordt het spel ru wer en worden meer fouten ge maakt. Vooral in de wedstrijd Mantje Sport-De Valk was dit te zien. Bij Time Out en 't Niksteam was het ni veau beduidend anders. Time Out wist met gemak de opgebouwde voorsprong te behouden. Bij de se nioren werden ook twee wedstrijden gespeeld. Zebra Sport speelde tegen Sportshop Texel. In de eerste helft waren beide teams aan elkaar ge waagd, maar daarna kwam Edwin van Lubek bij de Sportshop goed op schot en scoorde het ene na het an dere punt. Bij de laatste wedstrijd werd er hard gestreden voor de over winning. Veenbaas Bouw speelde maar met vier personen omdat er slechts 1 dame aanwezig was. USA Sportfashion had daar in de eerste helft nog wel voordeel van en ging met één puntje achterstand de rust in. De overwinning ging tenslotte toch naar Veenbaas Bouw met 15 punten verschil. Eindstanden: Junioren: Time-Out-'t Niksteam 30-6; Mantje Sport-De Valk 9-26; Senioren: Zebra Sport- Sportshop Texel 14-25; USA Sportfashion- Veenbaas Bouw 31-46. s ran lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie 9een vereniging, club of stich- de wereld waarvan alle leden <et elkaar eens zijn over bepaal- derwerpen. Kijk maar eens om wat een gigantische rotzooi 'wal is, omdat MENSEN het 'et elkaar eens zijn. Maar dit terzijde. Voor alle duidelijkheid „De Toren" in De Koog nog jlgende. Tien voor Texel trekt e'oep bij de Raad van State niet tar de opdrachtgever van het werk trekt zijn bouwaanvrage meter hoogte in. Deze op gever gaat naar de gemeente tn komt met een nieuw plan: ïbouw met een goothoogte van der. Tien voor Texel kan zich -e verenigen want het uit dunt was: „bouwwerken van der hoogte horen niet op Texel De gemeenteraadsverkiezin gen voor de deur, lees de alge- beschouwingen en zie Ktt de onderlinge verschillen. ■A-fraktie houdt vast aan maxi- "000 toeristische slaapplaat- 't is heel erg jammer, zij hebben niet begrepen dat de Texelse bevolking vindt dat we zo langzamer hand de grens van het toelaatbare hebben bereikt. Ditzelfde zegt Texels Belang: „De 47.000 slaapplaatsen zijn nog lang niet bereikt". Daar gaat het niet om Texels Belang. We willen niet meer dan het huidige aantal, déar gaat het om. Roerend eens zijn we het met Texels Belang inzake de projectont wikkelaars. Deze groepering moet hier geen poot meer aan de grond krijgen, laat staan een schop in de grond. Laten zij hun heil maar ergens anders zoeken, we hebben ze niet meer nodig op Texel. De VVD zegt eigenlijk niets over het aantal slaapplaatsen. Alhoewel onze nieuwe wethouder Eelman wel over bevriezing van het totale aantal slaapplaatsen van 45.000 praat. Maar als het gaat dooien, wat dan? De PvdA, die wil in de praktijk uit gaan van 45.000 slaapplaatsen, waarbij de huidige buffer van 2000 bedden blijft gehandhaafd. Ja, ja. De toekomstige D'66-fractie wil grondig onderzocht hebben waar de grenzen zijn bereikt. Een „tikkeltje" overbodig denken wij. Er ontbrandt echter wel een grote strijd tussen D'66 en Texels Belang om de gunst van de boeren. Verkiezingspropaganda heet dat. Zij moeten eens de algemene beschouwingen van Groen Links le zen. Dan blijkt, dat kamperen bij de boer niet uitgebreid moet worden. Wethouder Eelman is die mening ook toegedaan, nu de rest nog van het college. Emotioneel gezien zegt on dergetekende: „uitbreiding van kam peerplaatsen bij de boer is een goede zaak, maar verstandelijk gezien hartstikke fout." Onze grootste waar dering gaat uit naar Groen Links. Zij zeggen als enige politieke partij bik kelhard: „45.000 is het absolute maximum". En hoe denkt u over hun voorstel voor een parkeerkaart voor Texelaars? Ik wou dat ik het bedacht had. Namens het bestuur van Tien voor Texel Menno Stam De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft ons haar standpunt over De Hors laten weten in de Texelse Cou rant van 29 oktober. Dat leek de WLT gewenst. Wij zijn er dankbaar voor. Eindelijk maakt de WLT duidelijk hoe zij over de Texelaars denkt. De schrijver gebruikt weliswaar een reeks retorische vragen maar de strekking is duidelijk: Landschapszorg vindt dat de Texe laars te stom zijn om op hun eigen eiland te passen. („Hebben wij daar de visie voor...") De Ayatollah van Landschapszorg zijn kennelijk de enigen die weten wat goed is voor Texels natuur en landschap. Overigens zitten er twee merkwaar dig kromme redeneringen in het be toog van de WLT: - Landschapszorg vraagt zich in alle onschuld af waarom mensen zo'n argwaan hebben tegen een log machtsmiddel als de natuurbescher mingswet. Nou, uit ervaring. Een der gelijke wet neemt de burger fors in de tang, alleen de dienstdoende amb tenaar belooft dat hij bij goed gedrag niet zo heel hard zal knijpen. Op Texel schijnen al meer dan 50 derge lijke regelingen van kracht te zijn: Wij zijn al bont en blauw. Wij hebben dus een flinke portie argwaan tegen nog zo'n tang. - „Angst is een slechte raadgever", schrijft Landschapszorg. Waarom toch die oppositie tegen wat van de overkant komt? De natuurbescher mingswet op De Hors is de zoveelste overkantse regeling waardoor de Texelaars weer minder te zeggen krij gen op hun eigen eiland. Dat over kantse bestuurders niet naar Texelaars luisteren, hebben we maar Binnen Texels Belang hebben we in 1990 uitgebreid gediscussieerd over eventuele uitbreiding van het ambte lijk apparaat. Precies zoals de hou ding van de fractie nu is (Poster en Kuip) vonden we juist. Dat wil zeg gen bevriezen van het aantal toen aanwezige ambtenaren-banen en zo mogelijk verminderen. Ook ik nog heb altijd dat standpunt. Mevrouw Krijnen, inmiddels wethouder, is daar wat anders over gaan denken, zeker omdat het om uitbreiding van ambte naren binnen haar portefeuille gaat (een zeker eigen belang). Wat haar uitval naar mij betreft dat ik uit Texels Belang ben gestapt, daar weet ze zelf heel goed de reden van. Het is zelfs door haar aangewakkerd. Door de vertrouwenscrisis tussen mij en vele toenmalige bestuursleden, ben ik juist op advies en verzoek van de kiezers van mij, uit Texels Belangs gestapt. De gevolgen zijn niet uitge bleven, vele van de toen aanwezige bestuursleden zijn inmiddels van het toneel verdwenen. Maar juist met mijn uittreden liet ik mijn kiezers niet in de kou staan en dus juist géén kiezersbedrog gepleegd door normaal in de Gemeenteraad mijn werk te doen. De afgelopen vier jaar heb ik met veel plezier mijn werk daar gedaan. De druiven zijn zuur Jan van Asselt onafh. fraktie De Koog al te bitter ervaren bij de zogenaam de hoorzitting over het relatienotabe- leid. Weet u het nog? Enkele jaren nadat het Texelse relatienotagebied definitief was begrensd, werd nog een even groot deel ook tot relatieno tagebied gebombardeerd. De Texelse boeren liepen massaal te hoop tegen de regeling, maar kregen geen ant woord op hun vragen. Laat staan hun zin. De gemeenteraad was unaniem tegen, b en w onderhandelde lang en moeizaam met de provincie maar kreeg eveneens nul op het rekest. Naar wie wordt er in Haarlem wel geluisterd? Naar Landschapszorg. (Hebben die daar soms een sleutel van de achterdeur?) We hebben schoon genoeg van aller lei onduidelijke ambtenaren die akeli ge regels voor ons bedenken en zich daarbij laten adviseren door mensen die niks te verliezen hebben. Het zijn geen breed gedragen regeringsbeslis singen. Dit soort regels zijn oprispin gen van individuele beleidsmede werkers die weten dat milieubeleid in de mode is en van politici die denken dat dat gunstig is voor hun carrière. Daar ben ik doodsbenauwd voor en met mij veel Texelaars. Wij hebben wel wat te verliezen en we hebben al zoveel verloren. Onze argwaan en on ze angst zijn volkomen terecht. Lia Duinker, Nieuweschild P.S. ik heb geen hond.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7