P Cjroen 'wartsjexehin het Toverformule waarmee alle kanten uit kan" h Y Merendeel raad wil ook niet bij Friesland Hors-activisten blij met ruim 2000 handtekeningen Initiatiefnemers willen Texelse golfvereniging jS wil impasse over streekplan lijmen Jji I Belangstelling eilanders polsen Tj^orszel mmT JNJummer Licht Gabor niet naar Texel Liefdesverklaringnaar provincie VERDER XT w Bijzondere vogels bij „Op Eigen Wieken" 2 w VVV: Pas op voor dubieuze advertenties 5 w Alles over de begroting: -reinigingsrecht omhoog -geld voor Thijssedag 7 Aja Coutinho schrijft en knipt boekje 9 Even opletten, svp! •2V r TEXELSE «^COURANT UJim fTlets GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10832 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 17» /lil:--'1 idvertenties. abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy bvPostbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220-14111. ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. jjning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, 1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel :orger Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De telefoon 02220-17266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; Los f\,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 out «laars hebben gisteravond in verschillende toonzetting gerea- ird op het Streekplan Noordholland Noord. Fors was de kri- van vooral landbouwers op het plan dat gedeputeerde Friso Zeeuw in Schouwburg De Kampagne in Den Helder verdedig- Ten overstaan van een flink aantal Texelaars erkende hij dat overleg over de zonering van landbouwgebieden met de ge rente in een impasse zit, maar sloot hij een compromis niet „We moeten proberen de kar weer vlot te trekken." l001 baal waar het kan en gedetail- waar nodig. Een toverformule haJrmee je alle kanten uit kan", om- )90 eef De Zeeuw de inhoud van het ve, lekplan. „Belangentegenstellingen vaak pittige discussies. Ruim- ■W i ordening is ook voor ons ploe- De plannen van GS stroken lerschillende punten niet met het eentelijk ontwerp bestem- gsplan buitengebied. Namens het sge dat in z'n geheel present was Kampagne vroeg wethouder Er- elman of de provincie bereid was uitweg te vinden. De Zeeuw ont haar met open armen. „De toet- is geen wet van Meden en In het overleg dat het colle- aandag met GS heeft hoopt hij uitweg uit de impasse te vinden, puder Eelman liet achteraf door- meren goede hoop te hebben op akkoord. „Maar we willen geen urontwikkeling aan de Rommel- Ruim baan vasthouden aan gebieden met idere bodemwaarden vond De !M niet nodig als de gemeente aantonen dat in uitzonderingsge- aanwijzing met nodig is. Op uitgangspunt: ruim baan voor na- leven op Texel in een betrekke- kletne gemeenschap, waar ie tsen alles van iedereen weet. timige mensen horen echter al en kunnen dingen over jou ver en, die je zelf niet eens kent. De ns tussen achterklap en echte belangstelling is vaak tistl tilijk vast te stellen. De afgelo- tijd is er op het eiland een aan- ■hier niet nader te noemen- otionele dingen gebeurd. Het «t van de geruchten over sen- Smele verhalen, maar je proeft *sl de positieve betrokkenheid de meeste Texelaars. Dramati- gebeurtenisssen brengen 3 »sen dichter bij elkaar en druk te weer eens op de betrekke nd van de dagelijkse bestom- "tgen. In haar berichtgeving 'de plaatselijke pers over het oneen veel omzichtiger met lelijke zaken om dan haar lan- fe collega's. Maar toch... Als "and" met zijn auto een onge- hijgt, weet binnen de kortste het hele eiland om wie het De kranten daarentegen be ien uitsluitend over een „zo- i'ige man, die... enz." Je leest de letterlijke tekst uit het poli- portWaarom wordt in zo'n 31 niet meteen naam en toe ft genoemd. Dan zijn mis lenden uitgesloten. Daarin 'Ut toch niets verkeerds? En nu fet toch over het verkeer heb- waarom rijdt half Texel nog ws zonder licht in deze sche de en mistige dagen? ,,lk ken nog best sien..." Het gaat er 'vooral om dat tijdig door de wordt opgemerkt... Horszei ?even dit: het is éérst Wlaas en dan pas KerstmisI tuur, milieu en landschap werd hem niet in dank afgenomen door Rinus Kuiper die De Zeeuw doceerde over het nut van wisselteelt in de land bouw. „Er blijft maar weinig gebied over waar geen stempel op ligt. Jullie denken zeker dat we bezig zijn met bulldozers de boel hier plat te wal sen. We zijn mans genoeg om zelf op de natuur te passen." Hij riep de gedeputeerde op de nota Bodembe- schermingsgebied in te trekken. Drol Namens Texels Belang betitelde Jos Timmer het streekplan als véél te ge detailleerd. „Het moet veel globaler. Er moet plaats zijn voor een eigen in vulling door de gemeente in sa menspraak met andere grondgebruikers, zoals Staatsbosbe heer, Natuurmonumenten, landbou worganisaties en anderen." Timmer verweet de provincie haar verant woordelijkheid niet te nemen. „Nu moet de gemeente het bestem mingsplan invullen naar de eisen van het streekplan. De gemeente draait echter op voor schadeclaims van bur gers die zich benadeeld voelen. U legt de drol welheel nadrukkelijk bij de gemeente op het bordje." Timmer verwacht van de Texelaars weinig steun voor het streekplan en Staatssecretaris Gabor (Landbouw, Visserij en Natuurbeheer) komt voor lopig niet naar Texel. De bewindsman zou 23 november een spreekbeurt houden op de conferentie over de sa menwerking tussen Staatsbosbeheer en de Waterleidingbedrijven over de bescherming van natuurwaarden in waterwingebieden. Gabor zou het se minar afsluiten met een bezoek aan het Mokslootproject, dat woensdag is voltooid. Wegens een volle agenda heeft Gabor moeten afzeggen. De conferentie wordt voorlopig uitgesteld tot het voorjaar. pleitte voor meer vrijheid voor de ge meente bij de invulling. „Op die ma nier speelt het in op initiatieven vanuit de regio, waarvoor u pleit." Ander kritiekpunt is het provinciale streven voor melkveehouderij aan de binnenduinrand. „Hoe rijmt u dat met verzuringsgevoelige duingebieden?" Kip met gouden eieren De Zeeuw greep mis toen CDA'er Siem Vlaming de Texel Trofee, de kip met de drie gouden eieren symbo lisch voor toerisme, landbouw en vis serij, niet aan de gedeputeerde, maar aan CDA-statenlid Ben Hakvoordt overhandigde. „Het CDA bleef zich als enige verzetten tegen de relatie nota plannen." Hakvoordt beloofde dit bij de komende besluitvorming op nieuw te doen. Vlaming waarschuw de voor overmatig provinciale bemoeienis met Texel en wees op het succes van de recreatie, de vis serij en de melkveehouderij en bollen teelt op het eiland. Het uitblijven van woningbouw doet volgens het CDA afbreuk aan de traditie in de buiten dorpen. „De visser die zijn hele leven in Oosterend woont en leeft, is nu gedwongen te verhuizen." Concrete toezeggingen over woning bouw deed de gedeputeerde niet. „Texel neemt een aparte plaats in, maar de woningbehoefte is lager dan de gemeente voorspiegelt. Woning bouw in buitendorpen wilde hij Vier van de zes initiatiefnemers, klaar om de Texelse slechts toestaan de noodzaak aan toonbaar is. „Maar leefbaarheids aspecten zijn voor ons niet maatge vend." De Zeeuw adviseerde de be nodigde woningbouwsubsidies zelf los te praten binnen het gewest. „Want die hebben wel begrip voor jullie." 10 voor Texel Een ander geluid kwam van Menno Stam, die namens „10 voor Texel" sprak. „Kamperen bij de boer is voor Lees verder pagina 5 Ondanks een tegenspartelende Ge- lein Jansen, met enige steun van Texels Belang, gaat er een brief van het college naar de provincie Noord holland dat Texel geen aansluiting wil bij Friesland. Ook voor vorming van een Waddengewest is niet vol doende steun. Gerbrand Poster van Texels Belang vroeg waarom het college ineens een „liefdesverklaring" naar de provincie wil sturen. „Heeft er iemand om zo'n brief gevraagd soms? Of is het hele maal uw idee? Onderzoek eerst eens of er voldoende draagvlak is om een Waddengewest te vormen." Burge meester Van Rappard zei dat te vaak zaken worden doorgeschoven naar commissies. „Er is wel degelijk haast bij een reactie, want we mogen geen kansen bij de provincie Noordholland laten lopen. Er is daar ongerustheid ontstaan. Neem nou het streekplan. We moeten het overleg daarover in gaan als deelnemer, niet als toekom stige uittreders." Volgens de burgemeester is het beter de zekerheid van het bekende te be houden in plaats van te kiezen voor Lees verder pagina 5 Meer dan 2000 Texelaars hebben steun betuigd aan de Hors-actie van Jo-an van Vijfeijken en Jan Slikker. „We zijn zeer tevreden", aldus het duo die de dozen met handtekenin gen deze week ophaalde uit de su permarkten. „Een succesvolle actie, zeker als je het afmeet tegen de 5500 huishou dens die Texel telt. En we zijn niet eens de deur langs gegaan." De steunbetuigingen zien ze als een ex tra reden hun verzet tegen de aanwij zing van de Hors als staatsnatuurmonument door te zet ten. Het tweetal is er ondanks de ar gumenten van voorstanders niet gerust op dat de Hors onder dit regi me toegankelijk zal blijven en stelt voor het gebruik van de Hors via de gemeentelijke verordening Waddenzee te regelen. Jo-an van Vijfeijken en Jan Slikker tellen de handtekeningen van sympathisanten voor hun Hors-actie. {Foto Gerard Timmcrm.nl Teleurgesteld is Van Vijfeijken dat staatssecretaris Gabor heeft afgezien van zijn bezoek aan het eiland op 23 november. „Nu moeten we de hand tekening op een andere manier in Den Haag zien te krijgen." De onvre de op Texel over de toepassing van de Natuurbeschermingswet op de Hors is de staatssecretaris echter niet ontgaan. „De onrust is tot de hoogste regionen van het ministerie van Natuurbeheerdoorgedrongen. Men is er van geschrokken", laat chef ruimtelijke ordening Jim Ie Roux weten. Hij voerde deze week overleg met Gabor, waarbij de kwestie ter sprake kwam. Toezeggingen over de toekomstige status van de Hors deed hij daarbij niet maar hij beloofde de motieven uit te leggen aan te Texe laars. In welke vorm dat gebeurt staat nog niet vast. Overleg Van Vijfeijken en Slikker concluderen uit de 2000 handtekeningen dat de actie brede draagkracht onder de Texelaars heeft en dat de gemeente daarom een verantwoordelijkheid in deze kwestie heeft. Om het vervolg van hun actie op de plannen van het college af te stemmen voert het tweetal dinsdag overleg met burge meester Van Rappard. Overigens betekent het ophalen van de dozen uit de supermarkten niet dat handtekeningen niet meer wel kom zijn. Steunbetuigingen kunnen nog worden ingeleverd bij het pompstation van Kaczor in Den Burg en bij Jo-an van Vijfeijken, Diek 17 in Den Hoorn. .green" te beproeven; v.l.n.r Paul Kuip, Wim Mets. Tony van Oeveren en Bob Coutinho. (Foto Tessa de Graatfl Golf is de meest beoefende en snelst groeiende balsport ter wereld. Maar deze vrijetijdsbesteding heeft nog steeds zijn weg niet gevonden naar Texel. Zes enthousiaste mensen hebben besloten daar verandering in te brengen, door een Texelse golfve reniging op te richten. Lichtglooiend landschap, veel gras, schapen en hier en daar een uitstul ping van zand. Het lijkt een beschrij ving van Texel, maar Schotland wordt bedoeld. Dat gebied heeft landschap pelijk en klimatologisch veel overeen komsten met dit eiland, maar er is een verschil: Schotland heeft 682 golfbanen en Texel niet één.... Bob Coutinho, Paul Kuip, Wim Mets, Tony van Oeveren, Martin Warnaar en Joke de Boer hebben de koppen bij elkaar gestoken om een Texelse golf vereniging van de grond te krijgen. Maar wat is een vereniging zonder accommodatie? Tony van Oeveren: „Als er een club is die de sport pro moot, wordt het draagvlak voor een baan groter. Als er iemand opstaat om een golfbaan op te zetten, is die alvast verzekerd van klandizie. We hebben elkaar nodig." Het is niet de bedoeling dat de golfvereniging zelf een baan gaat exploiteren. Elitair? De golfsport heeft lange tijd het pre dikaat „elitair" gehad. Dat raakt er een beetje af en brede lagen van de bevolking storten zich op de „greens". „De kosten vallen best mee", vertelt Bob Coutinho. „Voor nog geen 71000,- heb je een hele I M ADVERTENTIE goede set clubs en als je begint met tweedehands materiaal ben je nog goedkoper uit." De Texelse golfen- Lees verder pagina 5 I M ADVERTENTIE De voorbereidingen voor Texeltoe- rist 1994 zijn in volle gang. zoals gebruikelijk stellen wij er prijs op de informatie („tips") zo volledig en correct mogelijk weer te geven. Als u nog niet bent gebeld, verzoe ken wij u uw „tip" in Texeltoerist 1993 even op juistheid te controle ren. Vooral nu het magazine een maal per jaar verschijnt is het belangrijk dat uw vermelding er goed in staat. Voor aanpassingen of correcties kan tot en met 19 no vember contact worden opgeno men met Margreet Bemdsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg, tel. 14896. Na deze datum kunnen in verband met vertalingen in het Duits en Engels geen aanpassin gen meer worden uitgevoerd. De maling voor adverteren in Texel toerist krijgt u binnenkort toe gestuurd. Kees Klaassen, tel. 62600 (LenR), kan u hierbij van dienst zijn. Wij hopen, met uw me dewerking, de komende Texeltoe rist weer tot een onmisbare gids voor Texelelaar en toerist te maken. Lieve mensen Het is ons onmogelijk een ieder persoonlijk te bedanken voor dat wat u voor ons betekend heeft tijdens onze bange uren. Daarom langs deze weg, heel heel veel dank! Uw medeleven en inzet heeft ons diep getroffen. Kars en Jet van Karsen I.M ADVERTENTIE l/i.yi Yurl Jrxrlt iu lui hjrl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van IS® drogisterijen IKirpsalraat 66. De Koog Du k>trui 20, Den Burg Weverstraat 1, Den Burg

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1