Nu al bezwaar tegen tennisbanen Deuce Sport TEXELSE COURANT Een uitmuntende eend Advertenties 6260C Redaktie 62620: lü Texels TEXELSE 20 COURANT Tevoko 1 herstelt goed tegen Schoorl Nevobo-competitie Gymvereniging houdt spannend nachtspel Eilandcompetitie volleybal Lezing van jurylid in manege Akenburg Verrassende punten dammer Frans Bos Schaker Vittali laat grote vorm zien Eilandcompetitie tennis Atletiekvereniging houdt trimloop Bowlers scoren hoog in herfsttoernooi Jaap de Graaf-bokaa De Zwart en Bos halen 8000 punten GEKNIPT Isle of Texel wants to secede from North Holland VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 Het ziet er niet naar uit dat de twee tennisbanen die tennisclub Deuce wenst tussen sporthal Ons Genoe gen en de Emmalaan, snel kunnen worden verwezenlijkt. Het staat na melijk vast dat tegen de banen op deze plaats bezwaar zal worden ge maakt in het kader van de artikel 19 procedure die nodig is. Op zijn vroegst kan in voorjaar of voorzomer met de aanleg worden begonnen en in het ongunstigste geval spreekt de provincie zijn veto uit. Hoewel de procedure nog niet is be gonnen ligt er nu al een bezwaar van sporthalbeheerder W. Kalk, die de ba nen ongunstig vindt voor de bereik baarheid en de uitbreidingsmogelijkheden van de sporthal. Ook zouden de banen een hindernis vormen voor hulpverlenende instanties, zoals de brandweer. Zoals bekend wilden B en W de ba nen op een andere plek, maar gaf de gemeenteraad Deuce zijn zin. In de woensdagavond gehouden vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid liet het college er geen twijfel over be staan dat het de wens van de raad zal trachten uit te voeren. In decem ber zal de gemeenteraad een voorbe- reidingsbesluit kunnen nemen, waardoor de artikel 19 procedure wordt mogelijk gemaakt. Risico Omdat er bezwaren komen, zal die procedure rijkelijk lang duren. Op zijn vroegst in het voorjaar zullen Gede puteerde Staten de benodigde verkla ring van geen bezwaar afgeven, maar als ze de bezwaren gegrond verkla ren, gebeurt er dus helemaal mets en moet Deuce alsnog naar een andere plaats uitkijken. Meerdere betrokke nen realiseren zich inmiddels deze risico's. Na de forse nederlaag tegen koplo per Madjoe 4 bond het eerste heren team van Tevoko de strijd aan met z.s.v. Schoorl dat ook in de onderste regionen van de promotieklasse ver toeft. Na een ongelukkig verloren eerste set hervond Tevoko zich in de tweede set waarna ook de derde en de vierde eenvoudige overwinningen opleverde. Tevoko won met 1-3 en heeft de onderste plaats nu overge daan aan Schoorl. Met in de basisopstelling Jitze Bein- tema en Joost Albers als spelverde lers begon Tevoko vol goede moed aan de eerste set. De pass liep goed en daardoor kwam de aanval goed uit de verf. Verschillende combinaties liepen gesmeerd, maar ook Schoorl wist aanvallend punten te maken. Tot 11-11 ging het gelijk op. Daarna liet Tevoko onnodig een paar steekjes vallen. Tegen de verhouding in ging de eerste set met 15-12 naar Schoorl. Deze tegenvaller speelde in de tweede set een tijdje door bij Te voko, want binnen de korste keren stonden zij met 9-1 achter. Daarna kwam Tevoko terug. Met het inbren gen van routinier Koos Doeven werd de blokkering op rechtsvoor een stuk beter. Hiermee werd de angel uit de aanval van Schoorl gehaald en kon Tevoko aan de inhaalrace beginnen. Schoorl scoorde nog slechts één puntje, Tevoko het ene na het andere. De aanvallers Berry Koning en Mardik Leopold werden goed aangespeeld en zij scoorden afwisselend met harde aanvallen of slimme tactische ballet jes. Tevoko won de tweede set uit eindelijk met 10-15. In de derde set liet coach Van der Vliet het winnen de team beginnen. Goed aanvallend en blokkerend scoorde mid- aanvaller Marco Tuntelder verschillen de punten. Collega midspeler Martin Koenen speelde sterk aan het net maar opvallend deze wedstrijd waren de goede aanvallen van achter de driemeterlijn. Met 4-15 en 6-15 wer den de laatste twee sets gemakkelijk gewonnen. In de laatste sets liet ook debutant Frans Peter Lam zien dat hij binnen niet al te lange tijd een be langrijke bijdrage aan het spel van Te voko zal gaan leveren. Zaterdag is er in sporthal Ons Genoegen een thuisspeelzaterdag. Naast Heren 1, om 15.00 uur tegen Wham Wham, spelen ook de andere teams hun thuiswedstrijden om 13.30 uur, 15.00 en 16.30 uur. Programma zaterdag 20 november. Sporthal Ons Genoegen 13.30 u. Tevoko 2-HCSC 4 (H) 13.30 u. Tevoko 1-De Boemel 2 (Dl) 13.30 u. Smash'68-HCSC 3 (D) 15.00 u. Tevoko TWham-Wham (H) 15.00 u. Tevoko 2-HCSC 2 (D) 15.00 u. TEvoko 1-VVW 1 IJA/JB) 16.30 u. Tevoko 3-Juvoc 2 (H) 16.30 u. Tevoko 3-HCSC 4 ID) 16.30 u. Tevoko 4-Zeemacht |H| Het CDA-commissielid Jan Koolhof adviseerde woensdag de banen toe te laten op de door Deuce gewenste plek. Hans Roeper van de PvdA twij felde en wilde meer weten over de bezwaren tegen de nu gekozen posi tie, alvorens zich uit te spreken. Ge- lein Jansen (onafhankelijk) hield vast aan het terrein voor Ons Genoegen en zag geen problemen. Gerard van der Kooi (VVD) vond dat Deuce nog maar eens over het plan moet naden ken en zich realiseren dat dóórzetten leidt tot vertraging en misschien wel afstel. Eén baan? Bij Deuce zelf ziet men inmiddels ook dat het plan voor twee banen op het terrein voor de sporthal wellicht niet haalbaar blijkt. Daar wordt eraan her innerd dat de strijdigheid met het bestemmingsplan wordt veroorzaakt door één van de banen, omdat die is geprojekteerd op de plaats waar nu de toegangsweg naar sporthal, tech nische school en fanfaregebouw ligt. Zou men voorlopig volstaan met één baan, dan is dat planologisch geen probleem en hoeft er geen artikel 19 procedure te worden gevoerd. Het ri sico dat de tweede baan er dan nooit komt, althans niet op de nu ge wenste plaats, moet dan wel voor lief worden genomen. Mogelijk zal de oplossing van het probleem in die richting worden gezocht. Zaterdagavond kan de jeugd van 10 t/m 13 jaar meedoen aan een span nend nachtspel. Het spel wordt geor ganiseerd door de jeugdraad van de gymnastiekvereniging Texel en speelt zich af in het bos. Kinderen die een spannende avond willen beleven, kunnen zich om 21.30 uur melden bij de Beatrixzaal. Ook kinderen die geen lid van de vereniging zijn, zijn van harte welkom. De kinderen wor den vervoerd naar een gedeelte van het bos waar een aantal opdrachten moet worden uitgevoerd. De deelne mers zullen diverse griezelige gelui den horen en verklede personen tegen komen. Naast warme kleiding is het raadzaam een zaklamp mee te nemen om zodoende tijdig de spoken en vampiers te kunnen ontmaskeren. Deelname is gratis en alle heldhaftige deelnemers onvangen een presentje. Het nachtspel duurt tot middernacht. Programma dinsdag 23 november: Veld A mannen: 18.30 u. Sportshop-Fitt Tex. Auto 19.12 u. Tex. Autoc-Meubelhuis Fitt 19.54 u. Graaf Spuiterij-Maarcob. Slock 2 20.43 u. RWS-Gr. Slock 2 Graaf 21.30 u. ABN/AMR0-V,d. Woude Balcken 22.18 u. Pilaar-Paal28/Krim ABN/AMR0 Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. NBC-Waayer Zandloper 19.12 u. Zandloper-Tatenhove 2 NBC 19.54 u. EcoMare-Super Tatenh. 2 20.43 u. Mantje-Vespertina Haarst. 21.30 u. Klif 12-Haarstudio Mantje 22.18 u. 12 Balcken-Teso Vd. Woude Veld C vrouwen: 18.30 u. Leydekkers-Top Tien 7 Prov. 19.12 u. 7 Prov.-Smash '68 Top Tien 19.54 u. Nioz-De Vlier Smash '68 20.43 u. Cohen-Wiersma Antiek Tmmers 21.30 u, Timmers B.-Slock (v) Bremakker 22.18 u. Bremakker-Visser B. Slock (v) Wedstrijdleiding: let en Willem, tel. 15194. Uitslagen: RWS-Meubelhuis 3-0, Sportshop-Maarcobouw 2-1; Tex. Autocentrale-Fitt 2-1; DGM-V.d Wou de 1-2; PH Oranjeboom-Teso 2-1, 12 Balcken- Gr. Slock 2 3-0, Durper Drup-Westerlaken 0-3; Mantje-Eierlandse Huis 1-2; Question- Vespertina 3-0; Paal 9-Pilaar 3-0; ABN/AMRO- Paal 28/De Krim 0-3, Kobeko-Cocky's K. 3-0; Gr Slock (v)-Wiersma Antiek 0-3, Slagerij Schiphorst-Visser Bouw 0-3, De Rival-Texèle 3-0; Zeilmakerij-Smash '68 2-1; Ass Bremer- De Vlier 1-2; Top Tien-lepe de Boer 0-3. In de geschiedenis van kleindierensportvereniging Kotex is het maar weinig voorgekomen dat een dier op de keuring de kwalificatie ,.U" Iuitmuntendkreeg. Deze week viel die eer te beurt aan een zelf gefokte 5-jarige Carolina-eend van de heer A.G. Dekker uit De Koog. ..Een ideaal dier in alle onderdelenzei keurmeester Ypma. Ook de andere Carolina's die Dekker had inge zonden. scoorden zeer hoog; ze kregen allemaal een F. Dekker fokt eenden sinds 1975 Aan vankelijk ging zijn interesse uit naar mandarijneenden, tegenwoordig houdt hij uitsluitend Carolina's, de foto toont Dekker met zijn top-eend (foto Harry do Graafi Uitslagen: Watervogels Eend (Carolina), eign. A. Dekker, U van Uitmuntend; Man en gans en een krooneend, eign K. de Ridder, F Grote Hoenders: 2F. New Hampshire, eign. A.B F Domhof, 1F. New Hampshire, eign. J. E Hin; 1f. New Hampshire, eign. S. Tjepkema; 1F. Sussex, eign. A. Timmer Dwerghoenders: 1F. Brahma, eign. K. de Rid der: 2xF. Australorps, eign. A. Dekker Konijnen: 2xF. Vlaamse reuzen, eign. S. Tjep kema; 1F. Franse hangoor, eign. H. Roeper; 2xF. Duitse hangoor, eign. H Roeper; 1F. klei ne Cinchilla, eign. A. Koopmans; 1F. Neder landse hangoor, eign. W. Rijk. Duiven: 1F. Nederlandse schoonheids post duif, eign. K. v.d Veen; IF. Kapucijn, eign. H. Groeneveld, 2xF. Hagenaar, eign H Groe- neveld. Vogels: Blauwfazant, eign J. Rijk, 70 pnt; Border kanarie, eign. H. van Heerwaarden, 90 pnt. P. van Doleweerd is een bekend jury lid in de tuigpaardwereld. Hij geeft zaterdag 4 december vanaf 13.30 uur een lezing in manege Akenburg over jureren, dressuur en aanspan nen. De bijeenkomst duurt ongeveer tot 18.00 uur. Tijdens de lezing zal een videoband worden vertoond en enkele aanspan ningen zullen hun kunnen in de bak laten zien, voorzien van deskundig commentaar. Van Doleweerd zal ook uitleg geven over puntenwaardering. De middag belooft niet alleen interes sant te worden voor ervaren men ners, maar ook voor beginners. De belangstelling voor aangespannen rijden is afgelopen jaren toegenomen. De dressuur en de marathon mogen zich in steeds grotere belangstelling verheugen. Vandaar ook dat de vraag naar onderricht in deze takken van mensport toeneemt, met name op gebied van dressuur, want dat is de basis van de africhting. Voor wie naar de beurs „Paard en Koets" wil op 28 november: er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. In formatie via Rita Hin, telefoon 15350 of Piet Beers telefoon 14563. In de Texelse damcompetitie zorgde Frans Bos tweemaal achtereen voor een daverende verrassing. Eerst sloeg hij vanuit een eigenlijk kanslo ze positie toe tegen Jos de Wolf en dwong daarmee onverwacht een puntendeling af. Als underdog sleep te hij deze week een remise uit het vuur tegen Rinus Vittali. In de match Bos-Vittali belandden beide spelers op dam. De bordkansen waren voor de favoriet, maar Bos combineerde netjes naar remise. Schitterend was de partij tussen de jonge talenten Adriaan Bruin en Vic tor Voskuil. In een flankspel-partij ging het lang gelijkop, maar daarna kreeg kampioen Voskuil geleidelijk het betere van het spel. Toen hij door wilde drukken, had Bruin een verras sende tegencombinatie in petto, die tenminste goed was voor remise. In hevige tijdnood liet hij zijn dam ech ter los en gaf Voskuil de kans op de volle winst. Voor Adriaan Bruin was het een ontgoocheling. Voor zijn goe de spel van de laatste weken krijgt hij onvoldoende loon naar werken. Wim Timmer speelde een sterke pot tegen Gerrit Vlaming, doch net niet genoeg voor winst. Jaap van Heer waarden en Ate Sijtsma maakten er een mooie partij van. De beslissing viel toen Van Heerwaarden met een grote slagenwisseling op ruime mate- riaalvoorsprong kwam. Uitslagen G. Blom- F. Bos 2-0; J de Wolf-V. Voskuil 0-2; A. Bruin- A. Sijtsma 2-0; C. Vmke- P. Ba- kelaar 0-2; W. Timmer - P. Bakelaar 0-2; F. Bos - J. de Wolf 1-1; V. Voskuil- M. Vittali 1-1; A. Bruin- G. Vlaming 1-1; C. Vinke- W. Timmer 2-0; J. van Heerwaarden- G. Blom 1-1; A. Sijtsma- P Bakelaar 0-2; P. Bakelaar - G. Blom 2-0; J. van Heerwaarden - A. Sijtsma 2-0; G. Vlaming- W. Timmer 1-1; M. Vittali- F. Bos 1-1; A. Bruin- V Voskuil 0-2. Behalve in de interne competitie van schaakclub En Passant zijn de Texelse schakers ook actief in de bondscom- petitie van de Noord-Hollandse Schaakbond. De eerste speelronde le verde een overwinning van 5-3 op te gen Magnus uit Schagen. In de tweede ronde kwam het zeer sterke De Lange Rokade uit Alkmaar op be zoek. De Texelaars verloren kansloos met 5V2-21/2. De Texelse punten wer den gemaakt door overwinningen van Rinus Vittali en Martien Witte en een remise van Jaap Dros. Vittali bewees daarmee nog maar eens in blakende vorm te verkeren. Nadat hij vorige week Jaap Dros wist te bedwingen, moest hij deze week aantreden tegen Thijs Witte. Vitalli bracht één van zijn favoriete openingen op het bord, de Caro-Kann verdediging. Hiermee heeft Karpov de basis gelegd voor de over winning in de WK-match tegen Jan Timman. Maar ook Vitalli bedient zich graag van deze opening, waarin de zwartspeler tracht om snel het witte centrum te bestoken. Witte, ook niet voor een kleintje vervaard, bood zeer goed tegenspel en had goede kansen op resultaat tegen de lijstaanvoerder. Er kwam een eindspel op het bord, waarin beide spelers matdreigingen hadden. Vittali had het initiatief en kon Witte met schaak blijven bestoken. Een blufzet met een pion van Vittali beslechtte de zaak. Thijs Witte had zich nog kunnen red den door de naam van de club eer aan te doen en „en passant" te slaan, maar hij zag deze mogelijkheid over het hoofd, zodat Rinus Vittali aan het langste eind trok. Nog altijd heeft Vittali een score van 100%en voert hij fier de ranglijst om het Texels kampioenschap aan, op de voet gevolgd door Jaap de Wijk en Jaap Dros, die ook hun partijen wisten te winnen. Uitslagen: J de Wijk-G. Zoetelief 1-0; E. de Visser-E. Keyser Vi-'/a; T. Witte-R. Vittali 0-1; C. van Houten-K. Bruining 0-1, M. Witte-R. Riegman 0-1; F Eijgenraam-W. van de Rijke 1-0; J. Dros-A, Zijm 1-0. Deuce: 9.00 u. R. Buitenweg-P Brons 9.00 u. P. Witte-T. van Veen 10.00 u. M. Land-R. Verduyn Heri Hodie: 9.00 u. H. Schraag-J. van der Meer 10.00 u. M. van den Bent-T. van Koppen 10.00 u. R. van Oosten-H. Elsinga Hiermee is de najaarscompetitie afge lopen. Nog niet gespeelde wedstrij den s.v.p. binnen 2 weken afwerken. Uitslagen door bellen op tel. 16301. De eindstanden volgen nog. Uitslagen: D Bol-R Buitenweg 0-2; D. Panneman-J. van der Meer 2-0; B. van Veen-H. Elzinga 1-1; E. Ooyevaar-N Bakker 2-0; J. Stark-T. van Heer waarden 0-2; N Brons-R. de Boer 0-2; S. van Veen-R. de Boer 0-2, R. van den Bent-P Brons 2-0. De Atletiekvereniging Texel houdt dit winterseizoen een viertal trimlopen in de Dennen vanaf de boskiosk bij het Turf veld. Zondag is de eerste loop. De andere data zijn 5 december (in afwijking van een eerdere aankondiging), 16 ja nuari en 13 februari. De jeugd tot en met 12 jaar start om 10.30 uur, de oudere jeugd en senioren om 10,45 uur. De inschrijving is open vanaf 10.00 uur in de kiosk. De lengte van het parcours is voor de jeugd tot en met twaalf jaar 1,2 km. en voor de oudere jeugd t/m 16 jaar 3 km. Senioren kunnen kiezen uit 3, 6 en 9 km. Voor de jongens en meisjes tot en met 12 jaar is er een competitie, waarbij de drie beste tij den gelden. De anderen ontvangen na de laatste loop een uitslagenlijst. Het herfsttoernooi in bowling De Koogel heeft een overwinning opge leverd voor Klaas en Peter Veldman. Al in de voorrondes werd zeer hoog gegooid, zodat sprake was van een goed toernooi. Vooral bij de heren vielen de nodige 200 games, bij de dames viel er maar één (van Libberdien Witte). Menno Koorn gooide er liefst vier van 200. De hoogste game werd gegooid door Bram Dijt (247). Het spande er nog om wie in de fi nale zouden komen. De laatste serie was nog zeer spannend, want daar kwamen drie teams uit voor de fina le. De finale begon zeer gespannen, vooral voor het team Ton Witte en Dirk Trap. Zij gooiden in de voorron des heel hoog, maar begonnen nu slecht. Menno Koorn en jeugdspeler Merijn Beumkes begonnen de finale goed met een game van 172 van Beumkes. Maar ze waren uiteindelijk niet opgewassen tegen het gerouti neerde team van Klaas en Peter Veld man, die de eerste plaats veroverden en na afloop de door Bert v.d. Wal beschikbaar gestelde bloemen in ont vangst mochten nemen. Uitslag 1. Klaas Veldman-Peter Veldman, 2 Menno Koorn-Merijn Beumkes, 3. Ton Witte-Dirk Trap; 4 Marja v/d Vis-Peter Huisman; 5. Bram Dijt- Erik Daalder; 6 Libberdien Witte-Marco v/d Vis. Twijfels. De vereniging Tien voor Texel heeft bij de hoorzitting die vori ge week over het streekplan werd gehouden in Den Helder „ernstige twijfels" kenbaar gemaakt met be trekking tot de golfbaan bij De Cocksdorp. In ons verslag in de krant stond dat de golfbaan van Tien voor Texel „niet hoeft" en zo afwijzend is de vereniging nu ook weer niet. Wilde Ganzen. De Interkerkelijke vrouwengroep heeft 76.650,- kunnen overmaken voor het waterproject in Bolivia van de Wilde Ganzen. 7300,- bestaat uit collectegeld van de weeksluiting in de Gollards. 72000,- is geschonken door een echtpaar dat 25 jaar getrouwd was, de rest is af komstig van collectes. Foto's. De gemeente is van plan vier kleurenfoto's te kopen van foto grafe Brigitta Witte uit Haarlem. Af gelopen voorjaar hield de oud-Texelse een expositie op het eiland. B en w gaan met hun besluit een stapje ver der dan de commissie kunst- en cul tuurbeleid, die adviseerde om drie werken aan te schaffen. De kosten bedragen bijna 72.000,-. Het gaat om foto's van de Meierblis, bovenaan zicht van de Binnenburg, interieur Hoornder kerkje en een natuurfoto. Het inschrijfgeld bedraagt voor jeu; leden van AV Texel 71,- per keer voor vier keer), voor jongens en meisjs die geen lid zijn van de veie ging bedraagt het inschrijfgeld 71,5 per keer (74,30 voor vier keer). De senioren betalen respectievelijk 72, per keer voor leden (abonnement 76,-) en 73,- per keer voor de oven deelnemers (abonnement 79,-). Hei parcours is geheel nieuw en gaat over vrijwel vlakke bospaden. In manege Akenburg gaat zondag voor de vijfde keer de mencompet om de Jaap de Graaf-bokaal van start. De competitie bestaat uit zei wedstrijden: vijf voorronden (waan de twee met de slechtste resultate met meetellen) en de finalewedstri die altijd meetelt. Elke wedstrijd bestaat uit twee onderdelen: de di suurproef, waarbij allerlei figuren vi den gereden en de kegeltjesproef waarbij een parcours tussen de ke geitjes wordt afgelegd. Nieuw dit j is de barrage, waaraan wordt deeli nomen door combinaties met een foutloze kegeltjesproef. De snelste foutloze deelnemer/ster in de barra ontvangt bonuspunten, meetellend voor de barrageprijs die op de fins dag uitgereikt zal worden. Dit lustrumjaar nemen 21 menners en mensters aan de competitie deel. Voor het eerst zijn ook tweespann te zien. Op de zevende avond van klaverjai club Den Burg werd weer een hog score behaald. Ditmaal door Roel r Zwart en Carlo Bos die met 8146 punten oprukken naar de zesde plaats. Het echtpaar Jan en Corrie Spaans zit ook goed in de race, zij gaan met 7363 punten naar de vil de plaats. Antje Bakker en Gerard Huisman (vervanger Jan Kager) sti gen met 7224 punten acht plaats Vier plaatsen winst behaalden An Bakker en Dinie Winters met hun 6985 punten. Theo Witte en Corn van der Slikke boekten met hun 6900 punten drie plaatsen winst, laagste score deze avond was 40) punten. Totaalstand: 1. C. Koomen-G Smit 48229, 2 R van Heerwaarden-W Derksen 47735; 3. Echtp F. Veeger 46978; 4, Echtpaar J. Spaans 46546; 5. R. de Ruwe-F. Hopman 46281; C. Bos-R de Zwart 46137; 7. E. J. Geus-P Porto 46069; 8. B. Witte-W. Kamminga 45678; 9. A. Vermué-M. Timmerman 451! 10. C. Vinke-M. Bakker 44958 Kotex. Hedenavond zal wethouil Tine Krijnen een door de gemeenti beschikbaar gestelde beker uitreiki voor de kampioensinzending van e der rubrieken van de Kotex- tentoonstelling. Dat gebeurt tijden: de openingsreceptie voor genodigi die van 19.30 tot 20.30 uur in hel verenigingsgebouw in De Mars wo gehouden. Van 20.30 tot 22.00 Li. is publiek welkom. Golfbaan. De liefhebbers die op Texel een golfvereniging willen oprichten, hebben naar aanleiding van de krantepubliciteit afgelopen weekend al twintig aanmeldingen kregen. „En dan te bedenken dat zondag niet thuis was", aldus de heugde Bob Coutinho, één van tiatiefnemers. Onder de aspirant-leden bevinden zich enke eigenaren van tweede woningen, de golfsport aan de overkant beoi nen. Voor een oefenbaan heeft zi nog geen gegadigde gemeld. Uit: „Dutch Mill Harold", krant vc Hollanders in Canada, toegezondi door Dirk Bakker, Terrace, Brits C lumbia. f Friesland to gain territory TEXEL, tb« Netherlands - The DutcH province of North Holland faces the threat of a secesfion by its only remaining island territory. An increasing number of residents of Texel are dissatisfied with the province's urbane attitude toward them. The island largely de rives its income trom agriculture and tounsm. Resi- dents'are unhappy with the closure of its dairy plant and the decision to bring its drinking water all the'way fróm Rotterdam by pipeline The water is viewed to be of inferior quality. Recently,Ihc issue of alienation was forced out in the open, when municipal councillor Jansen, who led theTour- men Christian Democrat faction, withdrew from his party, staling he had his fill of the indifferent altitude of his cousins on the provincial level,Jansen explained that Texel is a rural community with needs that are not undcrslpod in distant Haarlem, the provincial capital Instead Jansen wants his island of $3.000 to join with k Friesland which bas an agnculture^bas^d economy.. An example to follow Jansen argued that most coastal islands which separate the 'Waddenzee' from the Nonh Sea belong to Friesland "None of the islanders speak Frisian while one island dees not even maintain a jJirect terry link with it" said Jansen, who does not think that Texel s lack pf a link with Fries- land is a problem. Tcxcl would not be the first North Holland island to join another province Neighbouring Vlieland and distant Lrt both belonged at one time to North Holland Their seces sion went without a hitch. Urk going to Overijssel (in recent years, it became pan of the new Flevoland province) and Vlieland becoming Frisian territory Shipping and trade t n the past, the island ofTcxel fulfilled an import jni role in international shipping and trade and served as i marine base for centuries. Across the strait on the m*15 land is ihe city of Den Helder, the base ol the Dutch nari Texel is the first of a siring of islands which is already known as the Frisian islands. Most people todav kno- Tcxel as a tourist destination and for its popular bttw of sheep I M ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 10