;ees klaassen leidt dubbelleven fexelse popzanger zet ïlke zaal op zijn kop oorse instructeurs te gast ij Texelse buitensportschool ■I, etwerk opzetten met meer landen? GeknipgK/ iOJTTexels wm>/ TEXELSE COURANT Avond over blues in Time Out Ruilbeurs Modelspoorclub ilke popmuzikant droomt er niet van: een dolenthousiast pu ik dat alle nummers meeblèèrt en blijft smeken om nog een gift. Voor de Texelse zanger-gitarist Kees Klaassen is de droom liddels werkelijkheid geworden. Wekelijks speelt hij met zijn ten van de Noordhollandse band Flair wel een zaal ergens in éerland „plat". De populariteit is zo groot, dat Flair onlangs i cd heeft uitgebracht met knap nagespeelde Top 40-nummers. „Een kwestie van gewenning en goodwill van de omgeving. Drie van de vijf bandleden zijn getrouwd, onze partners zijn met de band opge groeid. Een voordeel is natuurlijk dat deze hobby extra geld oplevert. Om het vol te houden drinkt de hele band geen alcohol tijdens optredens. Zelf rook ik niet, eet ik gezond en heb een opgeruimde geest. Boven dien, het verbruik van energie geeft weer nieuwe energie." Zijn muzikale wortels liggen op Texel. Toen hij op zijn vijftiende slaagde voor het Mavo-diploma kreeg Kees Klaassen van zijn ouders een gitaar kado. Hij nam muziekles bij Henny Kok, die indertijd een muziekhandel had in de Weverstraat. „Terwijl ik oe fende, stonden de klanten in de win kel erbij. Zo raakte ik eventuele podiumvrees gelijk kwijt." Eerste band De jeugdige muzikant ontwikkelde zich snel en begon al spoedig zijn eigen tekst en muziek te schrijven. Met enkele andere scholieren richtte de Cocksdorper zijn eerste band op. Devils Crown geheten. Hierin speel den Jan van der Wal (gitaar), Walter Oskam (drumsl en Hans Hopman (bas). Laatstgenoemde zou nog in een hele serie Texelse bands spelen en is inmiddels in Amsterdam als be roepsmuzikant actief „Een oude buisradio diende als 50 Watt verster ker", herinnert Klaassen zich bij het bekijken van een wazig kiekje met puber-koppies in een dik foto-album. kiteitsfoto van de jonge Kees (in tsten-kleding"), na zijn tweede plaats in Uien ten jacht. Archieffotoi Klaassen (31) gaat 's avonds en st weekend met de band op pad, daarnaast heeft hij een irige werkweek als verkoper bui- lienst. Na jaren bij de Verenigde rdhollandse Dagbladen keerde hij lopen voorjaar terug op Texel, hij een groot deel van zijn jeugd tracht. Sinds april is de energie- Daassen in dienst van Langeveld Rooy; onder meer onderhoudt Ie contacten met de adverteer- van deze krant en is stilaan dan een bekend gezicht bij menig is ondernemer. Naar eigen zeg- draait hij week-in-week-uit 80 X) uur en is daarnaast vaak met en hobby bezig. Hoe houdt ssen zijn dubbelleven vol? „We traden op bij feesten in boeren schuren en speelden muziek na van Led Zeppelin en Neil Young. Ook pro beerden we onze eerste eigen num mers." Devils Crown hield het anderhalf jaar vol. Daarna was Klaassen zanger en/of gitarist in verschillende eiland formaties. In 1978 maakte hij deel uit van Safety Break („een verschrikkelijk goeie coverband") met John Rozen- boom (bas), Mark Fonds (gitaar), Ben Bakker (drums) en later Hans Hop man. „Allemaal perfectionisten. We repeteerden in de aula van de RSG en deden alleen Texelse optredens, zoals op schoolfeesten, in jongeren- soos 't Asiel en op campings." Bal na Na een korte periode bij The News (met aa. Rob Kooiman) stapte Klaas sen over naar de KGB-band, waarin hij samenspeelde met Kees Geense (gitaar/dwarsfluit), Rinus Bremer (drums) en Nils Lely (gitaar). Omdat bassist Kees Kikkert het te druk kreeg met zijn schapenfokkerij, nam Klaassen diens plaats in. „De KGB- band was de eerste commerciële aanzet. Op Texel was men nauwelijks gewend dat bands geld vroegen voor een optreden. Wij brachten een all round repertoire, van The Ramblers tot hardrock. Hiermee was de KGB- band veelgevraagd op bruiloften en partijen. Ook verzorgden we het bal na op toneelavonden en zelfs een carnavalsavond in 't Skiltje. Daarvoor sloten we ons een week op in een schuur om er twee elpees met feest muziek in te rammen." Ze schopten het zelfs nog tot een optreden in het NCRV- radioprogramma Los Vast. Tot hilari teit van de anderen verknalde Klaas sen een eventueel vervolg door eigenwijs op een vraag van presenta tor Jan Rietman te antwoorden: „Stil, ik ben aan het stemmen." September 1993. Zuidscharwoude Kees Klaassen proost met zangeres Maribel op het succes van Flair tijdens de presentatie van do cd ..Unplukt". iFoto Frons Hopman) toetsenist en oprichter Leo van der Fluit de oudste getrouwe van de band. Via het Noordhollandse zalen- en kermiscircuit heeft Flair furore ge maakt en is nu één der populairste Top 40 bands van het land. Opgetre den wordt in de grotere zalen en dancings, met gemiddeld 1.000 tot Intussen was Kees Klaassen al enke le jaren buiten de eilandgrenzen ac tief. Hij had nog maar kort gitaarles, of hij deed al mee aan een nationale talentenjacht, georganiseerd door het weekblad Story. Zichzelf op gitaar begeleidend zong hij twee eigen nummers en dat leverde hem de tweede plaats en een contract op. „Meteen was het elk weekend raak. Voor een half uur optreden ving ik f350,-. Op troubadour-achtige wijze bracht ik Engels- en Nederlandstalige, zelfgeschreven liedjes." Toen hij op zijn 21e in militaire dienst moest, was het niet meer te combi neren met de KGB-band. Wel vormde Klaassen nog enige tijd het duo Cum Laude met Kees Geense. Onder de artiestennaam Ken Archer trad Klaas sen in het land op met Amerikaans showbiz-repertoire in de stijl van Frank Sinatra en Tom Jones. Als zo danig kwam hij weer op de radio, wederom bij de NCRV trouwens. Het vormde de afsluiting als solo-artiest, want in hetzelfde jaar 1983 reageer de Klaassen op een advertentie in De Telegraaf, waarin een Westfriese band een leadzanger zocht. De naam: Flair. Perfect naspelen Tien jaar later is Kees Klaassen met VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 1.500 man publiek. „Onze kracht is dat we alle trends in de popmuziek zo perfect mogelijk proberen na te bootsen", vertelt Van der Fluit desge vraagd. „Als we met een eigen ver sie van een hit komen, zou het publiek dat niet pikken. Het lukt ons blijkbaar goed, want vaak krijgen we het compliment dat onze uitvoerin gen 'live' beter klinken dan die van de oorspronkelijke artiesten...." Om de diverse stijlen tot in de punt jes te beheersen repeteert Kees Klaassen dagelijks. „Nee, met thuis in de badkamer. Maar wel bijvoorbeeld meezingen met een cd-speler in de auto." Ook heeft Flair verschillende acts ingestudeerd. Zo verschijnt de Texelse zanger als popster Freddy Mercury van Queen ten tonele. Flair heeft enorm geïnvesteerd in een mo derne lichtshow, die in Nederland zijn gelijke niet kent. „We willen het pu bliek telkens verrassen." Frans Hopman De jongste verrassing is de cd „Unplukt". die vorige maand werd gepresenteerd in danscafé De Roode Leeuw te Zuidscharwoude (waar de cd afgelopen zomer met publiek werd opge nomen) Het album bevat 67 minuten muziek, variërend van het luchtige „Allons a Lafayet te" tot krakers van Golden Earring en Bon Jo- vi. Flair trok er de aandacht van Radio 3 mee en was te beluisteren in het populaire pro gramma Breakfast Club. Op Texel is het schijfje verkrijgbaar bij cd- speciaalzaak Music Store in Den Burg De KGB-band was populair op Texelse feesten. Kees Geense. V.l.n.r. Rinus Bremer. Kees Klaassen. Nils Lely en lArchieffotol heeft iets, ik kan het niet goed in woorden vatten. Maar eet niet of ik het eiland zonder het zeekanoën nog zo aan- (elijk zou vinden om te wonen." Roel Zuidema (38) verte- voordigt een zee- en bergsportschool. Texel is de basis voor iMount tracks". Om meer ervaring op te doen reisde hij met van zijn instructeurs naar een soortgelijk bedrijf in Noorwe- In het voorjaar komen de Noren naar Texel. Zuidema wil de isseling uitbreiden naar andere landen. =dema: principes en commercie proberen in evenwicht met elkaar te brengen IFoto Tossa da Graaft) iVlaardingen afkomstige Zuide eigenlijk maatschappelijk wer- 11980 stortte hij zich in «porten als bergbeklimmen en «ervaren. „Dat doe je heel erg met anderen. Alleen al uit Kh oogpunt, zeer dwingend want je bent bij deze sporten elkaar aangewezen. De één het touw vast waar de ander erleeft als hij of zij valt." De kken met zijn werk spraken an. Maar ook de sporten zelf Zuidema. Hij ging les geven rok naar Noorwegen om daar Sgids te werken. „Toen vielen les pas echt op hun plaats. Ik dat ik me graag in de natuur Complexe zee kke Vlaardingen stond Zuide- ds meer tegen. Een opleiding essionele berggids in Noorwe- hem wel wat, maar dat eveel haken en ogen te heb ben. Hij kreeg de kans een opleiding te volgen bij het Zeekanocentrum Texel, dat in oprichting was. „Ik be dacht me dat de zee in Nederland net zo complex is als de bergen in het buitenland. Dus ben ik met mijn vriendin naar Texel verhuisd om op geleid te worden tot zeekano- instructeur." Twee seizoenen lang zat Zuidema iedere dag in een kano. Hij raakte vertrouwd met het water rond het eiland. De samenwerking met het Zeekanocentrum verliep echter steeds minder. „Ik wilde erg graag met mensen bezig zijn, met hun bele ving van het kanoën. Maar dat gaat niet samen met een commerciële aanpak. Ik voelde bijvoorbeeld ook niets voor groepen groter dan tien personen. Erg principieel van mij, misschien." Het leidde tot een breuk tussen Zuidema en het Zeekanocen trum. „Jammer. Dat vind ik nog steeds." Zuidema en zijn vriendin startten een buitensportschool volgens hun eigen ideeën in een stichtingsvorm. „Als je bij ons in een kano kwam zitten, maakte je niet alleen kennis met de zee, maar ook met jezelf. En ik zorg er wel voor dan niemand koppie on der gaat, noch in de zee, noch in je zelf." Heel hard werken met bijeengespaard en geleend materiaal brak het twee tal op. De relatie ging stuk en even dreigde SeaMount Tracks roemloos ten onder te gaan. Voordat deze misère zich voordeed had Zuidema al contacten gelegd met andere buitensportscholen in Amerika, Canada, Nieuw Zeeland, Australië, Japan en Noorwegen. „Het idee daarachter was dat ik meer wil de leren. In Nederland valt dat niet mee. De onderlinge verhoudingen ver troebelen door het concurrentiegevoel en er wordt vaak minachtend over el kaar gedaan. Maar daarnaast was ik nieuwsgierig hoe men daar met cur sisten omgaat." Netwerk Zuidema hoopt door internationale contacten te leggen een netwerk op te zetten van buitensportscholen. „Als ik in verschillende landen men sen vindt die volgens dezelfde princi piële normen werken als ik, dan kunnen we over en weer met een gerust hart eikaars programma aan bieden aan onze klanten." Via een Amerikaans vakblad kwam Zuidema aan de benodigde adressen. Hij verstuurde 51 brieven met de be- drijfsfolder en net toen hij in een ern stige persoonlijke „dip" zat wegens het mislukken van zijn relatie, begon nen de reacties binnen te stromen. De eerste kwam uit noord Noorwe gen van de Eian Fritid Sea- and Mountian School. Met één van zijn instructeurs, Fred Rila, besloot Zuide ma te gaan. „We hadden geen rooie cent. De goedkoopste manier van reizen was per motor. Op een geleende Yamaha 600 off the road hebben we de 3000 kilometer in drie dagen over brugd, ongemakkelijk tegen elkaar aangedrukt met minimale bagage. Gekkenwerk? Ja, eigenlijk wel." Veel geleerd Doodop, koud en flink doorgereden kwam het tweetal aan. „Die Noren keken er wel van op. De cursussen werden 's avonds gehouden. Dat kon makkelijk, want het is daar 's zomers dag en nacht licht. We zijn gelijk de eerste avond meegedaan op een klimcursus. Stom natuurlijk, want door mijn vermoeidheid scheurde ik een borstspiertje en daar heb ik lang last van gehad." Zuidema en Rila staken veel op van de drieënhalve week bij hun Noorse collegae. „Opvallend is dat de men sen daar van nature een soort sociale discipline hebben. Wij moeten onze beginnersgroepen altijd vertellen dat je bij elkaar moet blijven en elkaar moet helpen. Je bent voor de veilig heid afhankelijk van elkaar. Daar hoef je dat niet aan te leren, want de sa menleving is al meer op elkaar aan gewezen in dat ruige en woeste land." Zuidema voelt zich gesterkt door de levenshouding van de Noren. „Ik ben op Texel wel eens uitgemaakt voor wereldverbeteraar, omdat ik steeds zo bezig was met het sociale ele ment. Ik ging het op den duur bijna zelf geloven dat ik zo'n soft figuur was. Maar als je dan in een complete samenleving terecht komt waar dat speelt, dan blijkt dat het dus wél kan." In het voorjaar komen de Noorse in structeurs naar Texel. „Op gebied van alpine-klimmen zijn het echt keien. Maar ik denk dat ze op zeekano- gebied nog wel wat kunnen leren hier. We zijn daar een beetje terug houdend geweest, niet van: wij zul len wel even vertellen hoe dat varen nou echt moet. We waren tenslotte te gast bij een compleet andere cul tuur. Laat ze zelf maar ervaren hoe wij het hier doen en eruit halen wat ze denken te kunnen gebruiken." Roel Zuidema gaat zich komend sei zoen helemaal richten op de bui tensportschool. „Je kunt wel idealistisch zijn, maar we leven in een kapitalistische maatschappij. Er moet brood op de plank komen. Maar ik weiger mijn principes los te laten." Hij heeft nog drie uitnodigin gen voor uitwisselingen met Ameri kaanse buitensportscholen liggen „Ik kan echter niet alles zelf doen. Dus ik stuur daar enkele instructeurs heen die ik representatief vind voor Sea Mount Tracks en die daar veel kun nen bijleren. Ja, natuurlijk zou ik dat liefst zelf doen. Maar je kunt met al les." èstiguT^Treeiïl aansluitmg-uus wie per se TV wil kijken] moetz'n kijkkast dan maar meenemen Je hoort nog wol eens die GAK-terremen zijn zo saai, bij commerciële verhuurders heb je vaak een zwembad en een restau rant 'Datvind ik nou echtonzin. Hettropisch zwemparadijs vanDeKoogis zowat om de hoek. En restaurants vind je hier in de buurt meer dan voldoende. Ik ben blij dat het hier ,een beetje rustig is Uit het GAK-blad „Netwerk". Het ar tikel werd toegestuurd èn is geschre ven door oud-eilandgenote Frederique Schreutelkamp-Bakker uit Castricum, Op vlotte wijze informeert zij de le zers (het GAK-personeel) over het Texelse heden en verleden. Het met tal van wetenswaardigheden doorspekte artikel is voorzien van kleurenfoto's van Pieter de Vries. De vakantiewoningen, waarover in het fragment te lezen valt, bevinden zich in De Koog. Onlangs leverde Frederi que ook een bijdrage aan een special van het Algemeen Dagblad over het Camerettenfestival. Kanovaren tussen de Noorse bergen. Vanavond vindt in Time Out in Den Burg een muziekcafé plaats met als thema: blues. De muziekcafé's wor den voortaan op de vrijdagen gehou den en niet meer op de zondagen. Dit seizoen zullen de muziekcafé's een thema hebben. Op het program ma van vanavond staan onder andere RUR (met bekende muzikale Texe laars): live muziek (verzorgd door Ewoud Adriaans, die het thema blues ook zal uitdiepen). Aanvang is 20.00 uur, de toegang is gratis. De Texelse Modelspoor Club houdt vanavond (vrijdag) een ruilbeurs in het clubgebouw (Schilderend 208 A, bij de oude melkfabriek). De ruilbeurs begint om 19.30 uur. Allerlei zaken op het gebied van de modelspoor- bouw zijn te koop of kunnen worden geruild. Er zijn beginners-sets van Marklin, circa 50 locomotieven, wa gons en rijtuigen van diverse merken, rails en wissels, huisjes, lampjes, boompjes, auto's, tijdschriften, video banden, etc. Er zijn nog tafels vrij voor particulieren die iets te ruilen hebben. Inlichtingen: tel. 15369 of 14063. Campagne Calluna Park. De cam pagne die Calluna Park voert om het overdekte bad breder onder de aan dacht te brengen, riep vragen bij Ger- brand Poster (Texels Belang).„Het komt op mij allemaal niet zo sterk over. Heeft de gemeente hierover nog iets te zeggen?", verwees hij naar de 2,7 miljoen gulden aan leningen die de gemeente onlangs afkocht. J. Pen- nings, die namens de gemeente in het bestuur van het zwempark zit, verklaarde dat de gemeente op voor hand akkoord was gegaan met de promotiecampagne en ook met het noodzakelijke onderhoud. Lubertischool. Sinds eind oktober heeft de Lubertischool in De Koog er 29 leerlingen bij. Het zijn kinderen van asielzoekers, die tijdelijk in Motel Texel zijn gehuisvest. De kosten van het extra onderwijs worden verhaald op het rijk. Deze week ging via de gemeente een verzoek richting mini sterie van onderwijs om een vergoe ding van ^1.765,- voor de extra gymlessen in De Kaapsnol. Doorrijder. De auto van een 36-jarige Oudeschilder is zondag door een nog onbekende automobilist aangereden. De wagen stond gepar keerd aan het Jan Dirksoord in Den Burg.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11